Druk op Saigon vergroot CCjy) vandaag I ...e/7 gisteren Vele landen erkennen bewind in Cambodja Egypte werkt niet mee aan vredesbeleid Kissinger toegelicht programma] Amerikaanse vliegdekschepen in Stille Oceaan Amin vriendelijk tegen Washington TV morgen] MAANDAG 21 APRIL 1975 SAIGON (Reuter/UPI/AFP/AP) De strijdkrachten van de Voorlopige Revolutio naire Regering van Zuid-Vietnam hebben vanmorgen hun 20ste provinciehoofdstad op de regeringstroepen veroverd. Het is de kustplaats Ham Tan op 120 kilometer ten oosten van Saigon, zo hebben militaire kringen in de hoofdstad gezegd. Aan de aanval op Ham Tan, hoofdstad van de provincie Binh Tuy namen ook tanks deel. Ook de stad Xuan Loc heeft weer een zware aanval te verduren gehad, infanterie van de VRR zette na een 2rtilleriebeschieting met 2.000 gra naten de aanval in op de stad, die De strijd om Xuan Loc, op 61 kilo- Vietnamese luchtmacht heeft het meter van Saigon, is een van de grootste deel van zijn moderne Jacht- zwaarste geweest uit de hele oor- bommenwerpers van Bien Hoa over log. Ja ten brengen naar Tan Son Nhut. Militaire kringen in Saigon zeiden het vliegveld van Saigon, door de regeringstroepen is opgege- dat de troepen zich blijkbaar terug In Saigon is gisteren bevestigd dat ven. De radio van de VRR riep de trekken ter verdediging van de lucht- r resident Thieu vijf generaals, die Zuidvietnamezen op het land niet te machtbasis Bien Hoa, die maar 22 hij medeschuldig acht aan de chao- uitzending die in Kilometer van Saigon ligt. (ische terugtocht van de Zuidvietna- De eenheden van de VRR en de «nese troepen in de afgelopen weken Noordvietnamese troepen hebben het onder huisarrest heeft laten plaat- 'c fgelopen weekeinde hun druk op sen. Saigon vergroot. Het wordt steeds De Amerikanen gaan intussen door duidelijker dat zij proberen de Zuid- .net het overbrengen van landgeno ten en Zuidvietnamezen naar de Fi lippijnen. Rond 400 Amerikanen en Vietnamezen zijn gisteren op de De zuJdvietnamese luchtmachtbasis luchtmachtbasis Clark gearriveerd. erlaten. In Pangkok werd opgevangen werd ge zegd dat ook zij die met de Ameri kanen hebben gewerkt niets te vre zen hebben en dat hun veiligheid is gegarandeerd. Volgens militaire kringen in Saigon Vietnamese hoofdstad langzaam is de opgave van Xuan Loc een aan- zeker in te sluiten, zienlijke tegenslag voor de regering in Saigon, Br gen in de verdedigingsgordel rond de Bien Hoa werd gisteren NAIROBI (AP) President Idl Amin van Ooegenda heeft gisteren laten weten dat de Ame rikanen zijn ..rechterhand" kun nen worden wanneer ze alle hulp aan Israël stopzetten en de ban den met Zuid-Afrika verbreken. Radio Oeganda meldde dat Amin vol was van lofuitingen voor Washington en dreigementen voor het buuiHand Tanzania. Amin, wiens anti-Amerikaanse scheldkanonnades in Washington vaak wrevel hebben gewekt, zou volgens zijn nationale radio heb ben gezegd dat hy de laatste tijd „een speciale sympathie" voor de Amerikanen heeft ontwikkeld. Volgen6 radio Oeganda, komt deze omwenteling op het conto van het Amerikaanse congres dat zich tegen verdere militaire hulp aan Indochina heeft uitgespro ken. Amin zou hebben gezegd dat hij nu zo blij is met de Amerikanen dat hij zo waar bereid Is herstel betalingen te doen voor de Ame rikaanse bezittingen die hij tij dens zijn „economische oorlog" heeft genationaliseerd. Amin zei dat hij liever met Ame rikanen te maken had dan met de Britten omdat premier Harold Wilson zijn uitnodiging voor een bezoek heeft afgeslagen. Oeganda's grote roerganger zei dat Amerika zich bij voortzetting van zijn huidige buitenlandse po litiek „kan ontwikkelen tot de beste en meest populaire super mogendheid ter wereld". Bn als Washington nu ook nog zijn hulp aan Israël stopzet en de banden met Pretoria verbreekt „kunnen de Amerikanen mijn rechterhand worden", aldus Idi Amin via radio Oeganda. In een andere uitzending dreigde Amin Tanzania met „een lesje dat het nooit zal vergeten" wan neer het land „zijn steun aan op roerige Oegandese elementen niet staakt". Amin uitte zijn dreigementen in een rede tot een groep legeroffi cieren te Nakasero. Hij zei dat zUn met Russisch materieel uit geruste land- en luchtleger bin nenkort zal beschikken over .nog krachtiger wapens". De verhoudingen tussen Oeganda en Tanzania zijn bijzonder slecht sinds Amin vier Jaar geleden via een staatsgreep aan de macht kwam en zijn voorganger Militon Obote naar het buurland uitweek. Volgens Amin zouden alle omrin gende landen Oeganda vriend schappelijk belegenen, behalve Tanzania, welke land ,dan ook overbljft als het enige doelwit voor de Oegandese strijdkrach ten." be- Fr zouden nu nog zo'n 3000 Ameri kanen in Zuid-Vietnam zijn. In het westelijke deel van de Stille Oceaan zijn op het ogenblik vijf Amerikaanse vliegdekschepen op weg naar een onbekende besterrt- ming. Mogelijk worden zij gereed gehouden voor een evacuatie op gro te schaal uit Vietnam. Volgens Amerikaanse functionaris sen hebben de V.S. een speciale, ver plichting tegenover 150.000 tot 200.000 Zuidvietnamezen. Op last van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen er op het pjland Guam in de Stille Oceaan spe ciale maatregelen worden getroffen voor de opvang van Zuidvietnamezen t ie in de V.S. asiel kunnen krijgen. Het tijdschrift Newsweek weet te melden dat er Amerikaanse mari- riers zullen worden ingeschakeld, om de Amerikanen en hun gezinnen te beschermen die per helikopter uit Saigon zullen worden geëvacueerd. De helikopters zullen hen van 13 verzamelpunten in Saigon naar het vliegveld Tan Son Nhut brengen dat eveneens door Amerikaanse mari niers bewaakt zal worden. De Ame rikanen en hun gezinnen gaan dan aan boord van Amerikaanse vlieg tuigen en Amerikaanse jachtbom menwerpers zullen een luchtcorri- c'or voor deze toestellen open hou den. Een Vietcong-verdachte wordt met een band om de nek door een Zuidvietnamese soldaat voor ondervraging aan een boom tak gehangen. De man zou bekend hebben, dat hij verzets strijder was en voor de Noordvietnamese militairen had ge diend. Fachmy overtuigt Sowjet-Unie: DUITSE TV Duitsland I IAANDAG 21 APRIL 18.00 (K) Dr. med. Mar- Haus und Hof, s (K) Journaal ,-serle^ 18.30 (K) Aktua- schooltelevisie. EO: 15.00-15.30 (K) ,v, ,o- Harl Mt Hart Nos. ,8 45 (Kj e Boskabouter. 18.55 (K) Jour- RV: 19.05 (K) Boy Domlnlc, e. 19.30 (K) Tweeksmp, kwls scholleren. NOS: 20.00 <K) Jour- 1. NCRV: 20.21 <K) NCRV trofee 1974-1975. 21.IQ (K) weerbericht. 20.15 (K) v, r,"O, Tc ,xrte r-öttliu Ïtuf. 11VJO. ucu x: <K) Personality-Show. 21.45 <K) In- vandaag. 23.10-23.15 (K) Journaal. Nederland II TELEAC: 18.15 (K) Het menselijk lichaam - les 6. NOS: 18.45 (K) Paulus formatief programma. 22.30-22.50 (K) Journaal met kommentaar en weerbe richt. Duitsland II 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) John Railing, tv-serie. ten en muziek. 18 filmserie. 18.35 (k, AG&cutiuuviju -- - ----- --- Adelheld. 19.00 (K) Journaal. 19.30 Journaal. EO: 2021 .WDe Waitons CAIRO (AP) Ismail Fachmy, de Egyptische minister van Buitenland se Zaken, heeft de Sowjet-Unie ervan overtuigd dat Egypte zijn medewer king aan het vredesbeleid van de Amerikaanse minister Kissinger heeft ingetrokken en bereid is in Juni te gaan deelnemen aan de vredesconfe rentie te Genève, aldus berichten in de Cairose pers van vanmorgen. Fachmy zou dit zijn Sowjet-col- lega Gromyko hebben verzekerd tij dens een bespreking van de twee ministers gisteren die vier uur heeft geduurd. "Egypte weigert terug te keren tot een benadering van stap-voor-stap of een dergelijke aanpak en heeft er geen bezwaar tegen dat het Ge- (K) Dokumentaire reportage. 20.15 (K) Dokumentair progr" Journaal. 21.10 (K) Muziekmotief. 21.40 (K) Nader bekeken. 22.05 (K) De Be- ■ÜHM M velhebbers, documentaire serie. 22.65 hungshaus. documentair spel. 22.55 (K) (K) Tenslotte. NOS: 23.00-23.05 (K) ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 8%% 15-JARIGE LENING - 10*75 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van dé koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 1 juni aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1981 af vervroegde aflossing op of na 1 juni 1985 mogelijk huldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) en 1100 (K) schuldregisterinschrijvingen ten minste f100.000 inschrijving 28 april 1975 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting op 2 juni 1975 onder bijbetaling van één dag rente toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Amin zuivert President Idd Amin van Oeganda is bezig met een grote zuivering onder leidende politici, ambtenaren en zakenlieden in zijn land, aldus het Keyaanse dagblad „Standard". Onder de slachtoffers bevindt zich oud-minister van Handel George Magezi, tot dusver voorzitter van de Oegandese raad voor de textielin dustrie. Zesvoudige moord Zes leden van een bankiersgezin in Logan, in de Amerikaanse stad Nieuw-Mexico, zijn zaterdagavond dood aangetrof fen in hun huis. Ze waren allen dood geschoten, aldus de politie. De kinde ren van het gezin, 3, 4 en 5 jaar en drie maanden oud, hadden ook steek wonden. neefse vredesoverleg voor of na de Arabische topconferentie wordt ge houden", aldus stond te lezen. De minister had geen specifieke da tum genoemd. De Arabische confe rentie zal tegen het eind van juni plaatsvinden. "Het Egyptische beleid is gegrond vest op het verkrijgen van interna tionale steun voor het opnieuw bij eenroepen der Geneefse conferentie", heeft Fachmy volgens de Cairose pers te Moskou gezegd. De Achram meldde dat Gromyko zijn Egyptische collega ervan had verzekerd dat "tijdens het huidige stadium" Moskou zijn diplomatieke betrekkingen met Israël niet zal her stellen. Tijdens het onderhoud te Moskou zou ook zijn gesproken over het re gelen van wederzijdse zaken betref fende het vinden van een nieuwe regeling voor het voldoen van de Egyptische schulden aan de Sow jet-Unie en het leveren door Moskou van moderne wapens om de verlie zen daaraan door Egypte tijdens de oorlog met Israël van 1973 geleden, goed te maken. Fachmy zei dat Egypte slechts een voorwaarde stelt voor deelname aan de Geneefse besprekeingen erken ning van de PLO als deelnemer imet een volkomen geQijkwaardige status aan die van de andere landen. De Egyptische minister zei dat er zonder een feitelijke erkenning van de PLO geen opolssing mogelijk is. "Ook de Verenigde Staten kunnen zich niet tegen dit feit verzetten", aldus Fachmy. Ismail Fachmy NEDERI AND I 13.45 Paulus de boskabo Jler (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Arpad de zigeuner, *.v-serie (TROS) 1:?.25 NL-tippers (TROS) 40 00 Journaal (NOS) 40.21 De rode piraat, vrolijke piratenfilm (TROS) 42.05 Aktua TV (TROS) •42.50 Trekking Staatsloterij (NOS) 22.55 Journaal (NOS) NFDEBLAND II *8.15 Nederlands voor buitenlandse werknemers, herhaling les 12 (TELEAC) ilj.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 F.C. Avondrood (VARA) 20.00 Journaal (NOS) •JC.20 Daar komen de schutters, tv-serie (VARA) 20.50 Spelen met muziek (VARA) 31.30 Koning Klant (VARA) 42.15 Man over de vloer, tv-serie (VARA) 22.10 Om met Ischa te spreken (VARA) 23.15 Journaal (NOS) kDe TROS-tv zendt vanavond (20.20 uur, Nederland I) 'De rode piraat' uit. een uit 1952 daterende speelfilm van Ro bert Siodmak. In de hoofdrollen o.a. Burt Lancaster en Eva Bartok. Ischa Meyer spreekt vanavond (22AO uur, Nederland II) voor de camera's van de VARA-tv met de acteur Jan Blaa- ser, de bioloog-schrijver Dick Hillenius en de politicus Ed van Thijn. De ramp met de Zonniebloempaitiën- ten op de Rijn was gisteren voorpaginanieuws voor de Engelse zondagsbladen. De Sunday Times sprak van de „Princess Irene" als de naam van de boo-t, de Observer maakte er „Prinses Ireentje" van, maar dat zijn van die kleine defecten in de berichtgeving die blijkbaar onvermijdelijk zijn als het om Nederlandse namen gaat in buitenlandse kranten. Uiteraard besteedde ook de Nederlandse televisie ruimschoots aandacht aan deze scheepsbrand. Zaterdagavond was Brandpunt er geheel aan gewijd, zondagavond bleef nadere berichtgeving echter beperkt tot het journaal. Ik vraag me af of een ramp van die omvang (de grootste uit de geschiedenis van de pleziervaart op de Rijn, naar het schijnt) met die extra schrijnende bijkomstigheid dat het voor het merendeel om invalide patiënten ging, niet ook op de zondag een follow-up had moeten krijgen, na de uitvoerige reportage die Brandpunt er al aan wijdde. Er waren wel degelijk mogelijkheden. In de eerste plaats had er natuurlijk een extra programma ingelast kunnen worden. Verder kwam „Een op zondag" rechtstreeks vanuit studio Concordia, dus ook dit programma had een van zijn onderwerpen kunnen vervangen door nadere berichtgeving over de Rijnramp. Te meer omdat „Een op zondag" vooral door journalisten wordt gemaakt. Ook „Panoramiek", dat nu met een interview met premier Bhoetto van Pakistan kwam, had gezien zijn uitgangspunt („Achtergrondinforma tie over actuele gebeurtenissen in binnen- en buitenland") voor dit onderwerp, dat een actuele gebeur tenis uit zowel het binnen- als het buitenland betrof, plaats kunnen inruimen. Ten slotte had „Brand punt", dat zich al helemaal in het onderwerp had ingewerkt, zondag avond gebruik kunnen maken van de gelegenheid dat het programma „Heel de mens" moest uitvallen, omdat de hoofdpersoon (een oud verzetsman met een concentratie kampsyndroom) vlak voor de uitzending een inzinking had gehad, waardoor uitzending blijkbaar on wenselijk was geworden of niet gepast werd geoordeeld. Nu kregen we de „pure danskunst" uit Macedonië, in de uitgekiende choreografie die zo kenmerkend is voor „pure" danskunt. Er zijn natuurlijk twee redenen mogelijk, waarom er op zondag geen werkelijke follow-up was over de Prinses Irene. De eerste is dat de Nederlandse televisie niet in staat is actueel te reageren op zondag. Het materiaal staat bij de voetbalvelden, de mensen ontbreken omdat zij of een vrije dag hebben, of omdat hun omroepvereniging toch geen zendtijd heeft op zondag. De tweede reden is, dat men van oordeel was dat Brandpunt er al had uitgehaald wat er ln zat. De heer Ketel van de rederij was er speciaal voor uit Duitsland overge komen, de directeur van Zonne bloem was present, een inspecteur van de binnenscheepvaart was er, we kregen beelden uit Duitsland en ook uit Arnhem. Er was ook een tamelijk curieus interview met een meisje dat geweigerd had als stewardess mee te varen, omdat zij het een rotzooi aan boord vond, een mening die zowel door de directeur van de Zonnebloem als door een der passagiers (en natuurlijk ook door de heer Ketel) werd tegengesproken. Er was dus van alles en nog wat aan gedaan, maar Juist op dat laatste punt had een dag later nog wel enige opheldering kunnen volgen. Had het meisje, behalve de arbeidsinspectie, ook de politie en nog andere instanties gealarmeerd, zoals ze zei? Daar moet toch achter te komen zijn, zelfs op zondag. Hoe luiden andere getuigenissen over de toestand aan boord, afgezien dan even van die ene bejaarde dame wier oordeel gunstig was? Er was ook sprake van een tweede meisje, dat vlak voor de afvaart besloten had niet mee te gaan: wie en waarom? En hoe zit het eigenlijk met de ouderdom van boten? Mij wordt altijd aangeraden mijn auto na twee of hooguit drie jaar in te ruilen, de Starfighter is ook hoognodig aan vervanging toe, maar de Prinses Irene scheen al een jaar of tachtig oud te zijn. Ik neem ogenblikkelijk aan dat schepen, net als pressepapiers, langer meegaan dan bromfietsen en vliegtuigen, maar waar ligt de grens? Genoeg onderwerpen dus voor een follow-up op zondag, maar die ontbrak. NICO SCHEEPMAKER Land verdeeld De Chileense rege ring heeft 160.000 hectar land ver deeld onder 6000 boeren die het voor rekening van de staat zullen bebou wen, zo is gisteren van officiële zijde in Santiago meegedeeld. De distri butie van het land is in 1973 begon nen onder de leuze: „de grond aan hen die hem bewerken". In de ko mende vijf jaar zullen nog 50.000 boeren eigenaar worden van het land dat ze-bebouwen. Hierdoor zal de landbouwopbrengst "die onder het vorige bewind sterk was afgenomen", toenemen. MAANDAG 21 APRIL Reformatie en reveil. 20.15 (S) Laat '6 Heeren lofpsalmen ln oude en nieuwe zettingen. 20.30 (S) Inter- reglo. 21.00 (S) EO-metterdaad. 21.07 Wegwijs: programma over levensvra- Vrije Gedachte: 21.30 Pers "".45 (S) Euro- 23 55-24.0 Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Klankbord. 18.3 (S) Jeugdtoer. 19.00 (S) Klassieke t land. 12.26 Mededelingen. 12.30 14.45 (S) Interlokaal op dinsdag (lu.ou Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Gesprek met Norbert Hendrlkse, hoofd- - het Antilliaanse dagblad redakteur Amigoe dl Curacao. KRO: 17.10 (S) ™«,ïitS£o1oU£ti? kinderspelen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo magazine. Hilversum II - AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nieuws en om 8 11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijd) r~ NOS: 9.00 Uitgebreide reportage. 9 BANGKOK (ANP/AP) De Ro up Khmer heeft thans het grootste deel van Cambodja in handen. Zater dag werd nog in vier van de zeven tien provincies tegenstand geboden. De ene na de andere stad geeft zich over aan het nieuwe bewind, dat reeds door vele landen is erkend. Zo hebben de lidstaten van de vereni ging van zuid-oost Aziatische landen Indonesië, Filippijnen, Thailand, Singapore en Maleisië alle beslo ten de "koninklijke regering van de nationale unie van Cambodja" te ^kennen als de enige en wettige re gering van het land. Japan en Laos hebben dit voorbeeld al officieel ge volgd. Het Parilse blad Le Monde meldde saterdag uit Phnom Penh, dat oud premier Long Boret en Lon Non, een broer van de uitgeweken pre sident Lon Nol tezamen met een aan tal generaals en ministers zijn gear- jesteerd aoor de Rode Khmer. In het bericht wordt bevestigd, dat de Ro de Khmer de evacuatie van de hoofd stad heeft gelast. Le Monde zegt, dat de stemming in de stad na de eerste taferelen van vreugde en ver broedering, thans omslaat. "De ge dwongen evacuatie heeft een zekere mate van onrust teweeg gebracht". De radiozender van de Rode Khmer heeft zaterdag laten weten, dat de meeste topfiguren van de gevallen legering in Phnom Penh zijn ont- noofd. "Het nieuwe verraderscomi- té, dat verleden week werd gevormd en dat koppig verkoos weerstand te bieden aan onze strijdkrachten is geheel ineengestort. Sommige leden zijn het land uitgevlucht, maar van de meesten is het hoofd afgehakt". Paus Paulus (77) heeft gisteren in een toespraak tot zo'n 150.000 mensen op het zonovergoten St. Pieters Plein met bewogen stem bij de lei ders van de Rode Khmer erop aan gedrongen zich jegens het Cambod jaanse volk clement en gematigd op te stellen en zich te onthouden van represaille. Humanitaire hulp moet volgens hem nu alle voorrang heb ben. klassieke muziek. 21.30 (S) I jiureuital: klassieke en moderne mu ziek. 22.15 (S) Literama: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.45 (S) Twee vingers tijd. hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturébank. 18.10 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter: Rock en Roll gebeuren. VPRO: 20.00 (S) VPRO-Maandag met nieuwe platen op het terrein van de pop, jazz en blues. (20.00 (S) Tilt een aktieprogramma met bonus-top tien. 21.02 Han Reiziger. 22.02 Rile Zaal. 23.02 Wim Noordhoek. 0.02 Jan Donkers). TROS: 1.02 De Nachtwacht. VARA: 6.02 7.00 Alfred Lagarde. DINSDAG 22 APRIL Hilversum I KRO7.00 Nieuws. 7.02 Het levena rie: klassiek 1 Echo). 8.2, Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnas- stereo (11.00 Nieuws: 11.ca ll.55 Beursberichten. Ovrheidsvoorlichtlng12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken muziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Zwit- Historlsche Orgels. 14.00 (S) De Mensheid bestaat uit mensen, science fiction hoorspel (deel 4). 14.36 (S) Met het oog op luisteren: muziekpro gramma. 15.25 (S) Met muziek op stap. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 Gebakken vensterbanken: kinderma gazine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeg lijk programma voor beweeglijke men sen. 17.55 Mededelingen. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. VARA: 7.02 Drie op je boterham. 9.03

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5