'Het ligt in mijn aard om door te drammen' HOE GROOT WAS AGRESSIE BIJ SOCIALE DIENST? NVV-secretaris legt functie neer Schubvis van Kaag straks alleen voor de sportvissers? EY SPECIAAL VOOR KINDEREN MAANDAG 21 APRIL 1975 LEIDEN De trammelant rond de Leidse Sociale Dienst is vorige week in de landelijke dag bladen en weekbladpers scherp belicht en toegelicht. Er zijn zeer uitvoerige stukken over de kwes tie geschreven in o.a. "Brouw, de Volkskrant. NRC-Handelsblad en Elseviers Weekblad. Daarbij werd meestal ook een schets van Lei den verstrekt ta zonder uitzonde ring trof Je dan woorden als vergrijsd, verpauperd en verkrot aan. 'Een stad die in de unieke positie verkeert om praktische alle problemen waarmee een gemeen tebestuur in Nederland kan kam pen, ook inderdaad in eigen huis te hebben.' aldus de Volkskrant. Kort en goed: van Leiden is met enkele forse pennesteken een neerslachtig beeld gegeven en dat kon ook nauwelijks anders. Het voordeel is dat 'Den Haag' nogmaals en uit andere bronnen dan het stadhuis verneemt dat de zaak grondig fout zit in Lei den. Waar men ongetwijfeld niet zó gelukkig is geweest met déze golf van publiciteit is de afdeling voorlichting van de gemeente. Daar sluit men de ogen niet voor de gebreken van Leiden, maar men poogt toch door de goede kanten van de stad te ac centueren een wat opbeurender geluld te laten horen. Dat 4s ook wel begrijpelijk. Het leven gaat door. er moet wat gebeuren. En dan kom Je niet ver met steeds herhaalde treurzangen. Waar Je ondanks al die artike len niet helemaal uitkomt, is een duidelijk antwoord op de vraag hoe groot en in welke mate de agressie of de bedreiging was die de sociale werkers te verduren hadden van de cliënten in het kantoor aan de Langebrug. Onze krant, die een reportage over de Sociale Dienst publiceerde vlak voor de zaak tot oen uitbarsting kwam, schreef: 'Vloeken, tieren en bedreigingen zijn vaak hun deel.' Dat waren de woorden van waarnemend directeur Kramer en zijn rechterhand Te Marvelde. De heer Kramer gaf bij die ge legenheid ook een voorbeeld van opperste bedreiging, maar wilde niet dat het in het bewuste krante artikel werd opgenomen. En wat zeiden 15 sociale werkers by die gelegenheid over de agressie? "Die agressie is met in de eerste plaats tot ons gericht, als Je het al agressie mag noemen. Het is meer afreageren van machteloos heid. Maar daar leer je mee le ven. Er doen zich dingen voor waar we vier jaar geleden ogen blikkelijk de politie bij zouden hebben gehaald, maar die we nu voorbij laten gaan.' Een wat vaag antwoord, al geeft de laatste zin te denken. NRC-Handelsblad laat een me dewerker van de Sociale dienst aan het woord die tot een andere conclusie komt: 'Ambtenaren van de Leidse Sociale Dienst zijn niet of nauwelijks serieus bedreigd door cliënten. Het is veel meer een organisatorisch probleem'. Maar even latér wordt weer wel geschreven dat personeelsleden de hulp van de politie inriepen, 'om de naar hun oordeel agres sieve cliënten te verwijderen.' Trouw heeft het over een sous chef van de Sociale Dienst, 'die van een vrouw een tik in zijn ge zicht kreeg en in elkaar klapte'; de man liep vervolgens huilend door het gebouw omdat de GSD- cliëntele achter de spreekkamer tjes zwierf en hij zijn werk niet meer naar behoren kon doen. "En dat is nou wat het personeel on der agressie verstaat. Vaak wordt dat verkeerd begrepen. Men denkt aan geweld maar dat is het niet, ook al komt dat wel eens voor. De manier waarop de cliënten zich gedragen is zodanig dat Je onder voortdurende druk komt te staan.' Maar wat houdt dat gedrag dan precies in? De Volkskrant schrijft: „Het wonderlijke is dat ambtenaren die anoniem blijven honderduit pra ten over de gebeurtenissen in hun bureaus, scheldpartijen, ingegooi de ruiten, dreigementen". Die krant laat dan vervolgens de eous-chef van de afdeling Rijks regelingen van de Sociale Dienst, W. M. v. d. Vlugt, aan het woord en die „doet hier nogal zuinig over". Hij zegt dat het „allemaal nogal mee valt" en „we zijn wat overwerkt". Op de vraag of hij zich ooit bedreigd heeft gevoeld, zegt hij „Nee. dat niet. De men sen zijn niet zo rot. Van echt be dreigen is nooit sprake geweest. Er wordt wel eens wat gezegd, zo als: ik steek je huis in brand. Maar dat is niet een echte be dreiging. Meer een beetje onple zierige sfeer". Blijft de vraag waarom er dan ineens zo'n hoop politie bijge haald moest worden om de zaak te ordenen. En wat schrijft de perso neelschef van het stadhuis in een nota dd. 10 april, na kennis te hebben genomen van een adres van de staf van de Sociale Dienst? Dit: dat de toenemende cli- entenstroom en de toenemende agressie van deze zijde het per soneel ooi een onhoudbare positie heeft gebracht". Wie het nu precies weet, mag het zeggen. Wat iedereen al eerder met de klomp kon aanvoelen, is nu ook zonder enige versluiering in de openbaarheid gekomenwaarne mend GSD-directeur Kramer (64) is niet echt op eigen verzoek „wegens zijn gezondheidstoe stand" tot zijn pensioen met ver lof gezonden. Men heeft hem via een paar manoevres weggewerkt. Na de Groenoordhal-directeur Deay Ouwens is er nu opnieuw iemand vrijwillig verlof opgedron gen. En opnieuw is in dit verband de naam van (wethouder) Van Aken genoemd. Misschien dringt nu langzaam het besef in het stadhuis door dat wanneer je geen werkelijk over tuigende leugen bij de hand hebt, je maar beter de waarheid kunt spreken. Door Joop Maat LEIDEN De 67-Jarige Nico Lan- pezaal zal zich morgenavond, op de jaarvergadering van de NVV-afdeling Leiden, niet meer beschikbaar stek- >n als secretaris van de afdeling. Daarmee legt hij een bestuursfunc tie neer, die hij gedurende 26 jaar ervuld heeft. Langezaal werd in 1949 gekozen als lid van het bestuur van de toenmalige "Leidse Bestuur- dersbond" en in 1957 als secretaris. Nico Langezaal heeft bovendien **ia de vakbeweging zitting genomen in een veelheid van instanties. Hij >ertegenwoordigt het NVV onder r^eer in de stichting Buitenlandse Werknemers, de Stichting Huisves ting, Werkende Jongeren, de Raad Arbeid, de Commissie van Advies Algemene Bijstandswet, het Leids Onderling Ziekenfonds en de Ge meentelijke Stichting Leids Studie fonds Een niet gering aantal functies dus, die Langezaal in zich verenigd heeft raast zijn functie als secretaris van de Leidse afdeling van de grootste vakcentrale. Uit het grote aantal functies dat U bekleedt oi bekleed hebt blijkt wel dat u iemand bent die graag een lei- cinggevende positie in wil nemen. Langezaal: "Het is bepaald niet zo oat ik zeg: dat zal ik wel even doen. Tk heb er bijvoorbeeld echt tegen op gezien om de functie in het bestuur van de Stichting Huisvesting Wer- aende Jongeren te aanvaarden. Maar er was op een gegeven moment nie mand anders voor beschikbaar. Het ls een misvatting dat ik alles naar me toe zou trekken. Ik vind het wel heerlijk om altijd wat om handen te hebben. Als iemand dat zo wil uitleggen dat ik altijd de baas wil speien of de leiding wil hebben, nou Ja dat laat ik voor wat het is. Haar ik geef wel toe, dat ik voor anderen wel eens moeilijk ben. Mijn cptreden vaak zodanig, dat ik bij ven ander de indruk wek een soort cictator te zijn. Maar dat is niet zo. Ik wil alleen mij doel bereiken. En daar probeer ik me helemaal voor in te zetten. En dan ligt het in mijn z:atuur om door te drammen". U komt dan over als iemand die graag de baas speelt? „Ja. maar dat brengt het vakbonds werk wel met zich mee. Zo wordt je gevormd. De vakbeweging is een keiharde bussiness. Wanneer men sen onrecht wordt aangedaan, dan zit ik heel gauw in de mast. Dat Kan ik niei hebben. En ik zal er dan alles aan proberen te doen om dat engedaan te maken. Dat is gewoon een sport voor mij. Ik vind dat het ieder mens zo goed mogelijk moet gaan. Ik kan er niet tegen als mensen in moeilijkheden zetten, problemen hebben. Ik probeer dan, uit eigen beweging zelfs vaak. die mensen te helpen, voorzover het ;n mijn vermogen ligt". - Maar is het niet zo dat juist de vakbond aan de werknemers meer in formatie had moeten en kunnen ver strekken m.b.t. hun rechten? "De belangstelling van de men sen, ook al zijn ze lid van de vak bond, is altijd zeer, zeer matig ge weest. Dat is niet van vandaag of gisteren. Ook als er gesproken werd over contraotvernieuwing, en dat is toch een belangrijke zaak, kwamen de mensen eenvoudig niet. De bestu ren gingen dan zelf maar een pro gram opstellen, en die zouden ze door naar het hoofdbestuur als zijnde wensen van de leden. Terwijl de le den er niet waren". - Is dat gebrek aan belangstelling binnen de vakvereniging niet te wij ten aan het feit, dat er daar geen essentiële zaken meer aan de orde kwamen? In het begin van de vak vereniging leefde nog sterk het ide aal van een andere maatschappij. Bestaat dat ideaal nog wel? "De strijdbaarheid is niet min der dan vroeger. De strijd is al leen verlegd. Vroeger gingen we de straat op. Dan vroegen we om vijl cent loonsverhoging, en kregen we er drie. Daar demonstreerden we voor met spandoeken. Wat doen we nu? De gewone man komt in wezen er niet meer aan te pas. Het kader van de vakbonden gaat naar de onder handelingen. Maar we bereiken nu méér dan vroeger met die spandoe ken. De wijze waarop de strijd ge voerd wordt, ligt nu op een ander ni veau, er wordt anders gestreden". - Wordt de strijd daardoor niet minder doorzichtig voor de leden? "Inderdaad, dat is het nadeel er van. Maar dat is met alles wat je doet. Er zullen altijd weer nieuwe problemen aan de orde komen. Maar bij de onderhandelingen zijn we de spreekbuis van onze leden. En gelooft U me, dat is echt waar, daar wprdt een behoorlijk robbertje geknokt. En daar wordt net zo gepraat als de men sen op de straat het doen. Die mer ken het alleen niet. Ze horen de uitslag, maar wat er aan vast geze ten heeft om bijvoorbeeld één dag meer te krijgen, daar hebben ze geen weet van". U voelt meer voor het z.g. harmo niemodel van voor het door de In dustriebond NVV aangehangen con flictmodel? "Ik geloof niet dat de Industrie bond NVV uit is op het conflict. Maar Arie Groenevelt vindt wel dat de medezeggenschap in de bedrijven ook op economisch gebied, dat daar nu maar eens een keer schot in moet komen. Dat het er nou maar eens van moet komen. Maar men begrijpt die man niet. Groenevelt zit al jarenlang in de vakbeweging. Bij het behartigen van de werknemers blijkt dat we el ke keer weer stuiten op onze onmacht, doordat we die medezeg genschap niet hebben. De onderne mingsraad zoals die thans functio neert. beantwoordt niet aan ons doel. Medezeggenschap wil niet zeggen, dat we de baas willen spelen. We willen gezamenlijk, in overleg met de werkgever, iets te vertellen heb ben. In harmonie met de werkgever dus? "Ja, dat is mogelijk. Want een werkgever is er op uit om te verdie nen. Maar wij zijn er ook op uit om zoveel mogelijk te verdienen. "Ja, ik vind van wel. Waar het voornamelijk aan ontbreekt is een goede verhouding tussen de leiding van een bedrijf en de werknemers. Daarom zijn de mensen zo slecht gemotiveerd om te werken, en verlan gen ze naar hun pensioen. Omda*- er Nog even iets anders. Hoe komt het volgens u dat er bij de werklozen in Leiden betrekkelijk veel minder geschikten zijn? "Leiden is wat de industrie be treft altijd erg eenzijdig geweest. Er was voornamelijk textielindustrie. De bevolking had een laag opleidingsni- Maar ik wil hierbij wel aanteke nen, dat het de schuld is van het ge meentebestuur, dat er zoveel bedrij ven Leiden hebben verlaten. Want wanneer je als bedrijf in onderhande ling gaat met de gemeente Leiden, dan blijkt dat 't allemaal even moei lijk en moeizaam gaat. Tal van be- daijven vertrekken om de doodeen voudige reden dat het gemeentebe stuur altijd even moeilijk doet. En dat geldt ook voor het huidige colle ge". "We hebben te kiezen of te delen. Als we willen zorgen dat in Leiden de werkgelegenheid op peil blijft, dan zullen we toch C. en A. op de Bree- straat moeten laten bouwen, dat zijn nu eenmaal machten, waar je reke ning mee moet houden, want je kunt niet zonder hen. Je moet weten hoe ver je macht reikt". pen. "Ja, het college moet bedrijven aantrekken, en ze faciliteiten aanbie den. Leiden heeft nog een hoop be drijven nodig. Maar tot nu toe gaan er meer weg. Daar gaat onze werk gelegenheid. En er zullen nog wel meer bedrijven weggaan. En dat ligt aan de moeilijkheden met de grondaankoop, enz. Het aanzien van Leiden gaat helemaal verloren. We worden één stuk universiteit, waar al leen maar geld bij moet. De oor zaak van de werkloosheid ligt in het eenzijdig gericht zijn van het be drijf steven in Leiden. Nu die bedrij ven verdwenen zijn, moet het ge meentebestuur niet zo moeilijk doen en meer haar best doen om nieuwe bedrijven aan te trekken. En dat kan door het die bedrijven wat aan trekkelijker te maken om zich in Lei den te vestigen". LEIDEN De kans bestaat dat het visrecht voor de Kagerplassen met ingang van het volgend jaar gesplitst verhuurd zal worden aan de Fede ratie van Hengelsportverenigingen Zuid-Holland. Dat werd tijdens de ledenvergadering van de Hengelaars- bond voor Leiden en Omstreken aan gekondigd door voorzitter J. Mark. Gesplitste verhuur houdt in dat de beroepsvisser nog uitsluitend paling mag vangen en de schubvis als snoek baars, snoek en baars geheel be schikbaar komt voor de sportvisserij. Tot dusver betaalde de Federatie Jaarlijks een belangrijk bedrag voor het verkrijgen van de visrechten, Dat Leiden op cultureel gebied er niet „uithaalt, wat erin zit", zoals eerder op deze plaats gemeld, lijkt te worden geloochenstraft door de ma nifestaties van afgelopen weekend In zowel het Rijnlands Lyceum als het LAK-theater. „Maria StuarC" stond vrijdagavond op de planken van het aula-theater ln Oegstgeest. terwijl op diezelfde avond in het LAK-theater IRIS zich met haar Rainbow-pro- duktie aan het publiek presenteerde. Dit theaterspektakel werd zaterdag avond herhaald. Daarnaast was er zaterdagochtend en -middag „Neus Ko" van „Proloog" er. zondagmid dag „EI" met het kinderstraattoneel- atuk „Het Grootste Goed Op Aard". „Het Grootste Goed Op Aard" is een initiatief van de toneelsectie van het LAK en een produktie van eNVe- Drama. Tijdens de opvoering gister middag viel op. dat de leden van Rabani in Leiden LEIDEN Op uitnodiging van de Liberale Studenten Vereniging Ne derland afdeling Leiden komt de consul van Koeweit Rabani naar Lei den om in de Sociëteit Minerva Breestraat) te spreken over „Het Midden-Oosten", brandhaard van de wereldpolitiek". Dit gebeurt op 23 april, aanvang 20.00 uur. Na de in leiding van Rabani is er gelegenheid voor discussie. Ieder is van harte welkom „EI" een aantal zeer duidelijk her kenbare personen heeft neergezet. Zo heeft de werkster afgezakte nylons, is de professor verstrooid en kan hij niets vinden, draagt de oom uit Amerika een streepjespantalon en een hoge hoed en heeft „de moeder" een schort voor, waardoor ze model staat voor de gemiddelde Nederland se huisvrouw. Ook viel op, dat de spelers zich niet of nauwelijks laten afleiden door de vaak aandoenlijk spontane reacties van de over het algemeen zeer jonge toeschouwertjes. Wanneer er op een gegeven ogenblik een ei ten tonele gevoerd wordt (een geschenk van de oom uit Amerika) schreeuwen de kinderen om het hardst om naar de inhoud te gissen. De spelers vangen dit erg goed op. Soms is een speler zelfs over-enthou- siast. Dit bleek bijvoorbeeld, toen een leerling van de professor een stoel in een spontane opwelling vernielde. Maar dit wekte de lachlust op van de kinderen, waardoor het onbedoeld toch functioneel bleek. Ook de,,echo" (vooral tijdens de samenzang met het publiek) in het poolgebied is erg leuk gevonden. Dat de uitspraak van de ijsbeer daarbij angstig veel op „Brigadier Dog" bjkit nemen de dan graag voor lief. Ook „Pietje" speelt erg leuk, vooral wanneer ze ontdekt, dat het ei openbarst en er een vogel uitkomt. Het is ouders zeer aan te raden met hun kind (eren) naar deze produktie van „EI" in het LAK- theater te gaan. A. C. KOEKEBAKKER Jr. Beeld van "Het grootste goed op aard", maar was de beroepsvisser toch ge machtigd schubvis te vangen. „We hebben goede hoop dat er vanaf 1 Januari 1976 geen netten meer op de Kagerplassen staan om de snoekbaars weg te vangen", al dus voorzitter Mark. Verder deelde hij mee dat de onenigheid die gerui me tyd heeft bestaan tussen de Fe deratie en de Leidse hengelaarsbond na een aantal besprekingen uit de wereld geholpen. Tijdens de ledenvergadering werd besloten dat het huidige bondsorgaan eind van dit jaar zal worden opge heven en dat in de plaats daarvan het nieuwe blad van de NVVS zal worden rondgestuurd aan de leden. Het „Leidse" nieuws zal in stencil vorm aan de leden ter kennis worden gebracht. De contributie werd voor 1967 vast gesteld op f22.50 per jaar. waarbij strengere maatstaven zullen worden1 aangelegd voor invaliden die in aan merking wensen te komen voor con tributievermindering. Zij zullen zich voortaan moeten aanmelden. Tenslotte werd meegedeeld dat op zaterdag 14 Juni een grote viswed strijd zal worden gehouden in het Aarkanaal, terwijl bij de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij een aanvraag is ingediend voor het uitzetten van 67.000 pootsnoekjes. Haarlemmerstraat 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge of Electronic horloge reeds vanaf f 40,—. De beste merken brengen wij U SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. WATER ALTIJD VOORDELIGER EIGEN ATELIERS Nico Langezaal: ,J)e strijd baarheid is niet minded dan vroe ger". Muziekconcours Visser 't Hooft LEIDEN De scholengemeen-1 schap Visser 't Hooft aan de Kager- straat hield weer haar jaarlijks te-„ rugkerende populaire muziekcon cours. Enkele wakkere leerlingen de-, den op allerhande gitaren hun uiter-f ste best om een fles champagne, o£. tenminste een taart in de wacht te- s'epen. Dit doel kon op drie manieren be reikt worden, nl. door samen met eenl «croepje vrienden een band te vormen als men iets sterker in de schoenen^ «fond een duo of geheel solistisch. De twee enige solisten, Karin- Meiss en Hans Ruitenberg, verkre gen respectievelijk de eerste en tweede prijs. Klaarblijkelijk was vo lume voor de jury niet de enige maatstaf. De tijd die deze nodig nad om f«t hun beslissing te komen, werd opgevuld door de groep Gallah oie bepaald niet uit de toon van de ze avond viel. Presentatrice Kathleen Ferrier wist dc optredens "hardstikke" enthou- f last aan elkaar te praten. De wijze waarop ze met gewone tn minder gewone taarten, gouden rn zilveren platen wist te smijten, duidde zonder meer op enige be roepsmatige feeling, hetgeen de min der enthousiaste opkomst weer goed maakte. Release boos op wethouder LEIDEN De medewerkers van. Release zijn verontwaardigd over de- argumentatie, die wethouder Ocs- terman vorige week in een gecombi neerde fractievergadering vam PvdA en PPR/PSP/D'66 heeft ge. bruikt bij het voorstel om de subsil diermg van Release stop te zetten.- Martijn Berger, beroepskracht bif- Release: "Er worden andere argu menten gebruikt dan in het officie-' le raadsvoorstel. De zg. omzwaahng naar een meer psychiatrische hulp. is in feite een geleidelijke verschui-' ving in '73 en '74 geweest, omdat we een steeds groter aanbod kregen van mensen, die ln de psychiatrie in de knel waren gekomen. Dat weet- Oosterman best, het is een rot truc, om dat nu aan te voeren. Nu blijkt er ook op eens een nieuwe club te." komen. Daar werd al een tijd over gefluisterd. De Welzijnsraad. verte genwoordigd in onze begeleidingscom- missie, heeft kennelijk al heel vroeg hiertoe initiatieven genomen. Men was op onze pot uit. Vreselijk kinderachtig". Release is overi gens. welk besluit de gemeenteraad ook zal nemen, van plan om door te gaan. Tegen een negatieve beslis sing zal men bij G.S. in beroep gaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3