is nog moeilijk ENGELSE OORLOGSINVALIDEN IN LEIDEN 'Lichaam voorkomt zelf aangeboren afwijkingen mïzu The Orchard Walls' goede keuze van De Tim delerclub Stichting actief in Leiden keukens Garage Poot VRIJDAG 18 APRIL 1975 dag. De oudste van 92 loopt nog twiek met zijn houten been rond de jongste van 23 een verlamde jongeman die in Ulster vocht, rijdt als een Speedy Gonzales door de lounge. En ze zijn vrese lijk blij en tevreden over de op vang, de gastvrijheid en de vriendelijkheid van die prettige Hollanders. Dat de eerste reis naar het bui tenland meteen al problemen ver oorzaakte, kan niemand worden aangerekend. En ook niemand die zich (na financiële garantstellin gen) daar zorgen over maakt. Volgend jaar gaat de reis naar Korea. Maar dan wel gesponso- red. Breestraat 148 Telefoon 26862 kantie aan te bieden. Welnu, toen het gezelschap van de week aan kwam, waren er kamers gere serveerd in het dure Huis ter Duin in Noordwijk. Na korte tijd bleek dat het meegenomen geld te wei nig was. Ze konden het eigenlijk ook niet weten: ze voeren min of meer blind op de Nederlandse Bond van Oorlogsinvaliden, die in "hun" hotel kamers reserveer den. En op zijn beurt kon de bond ook niet weten dat de Engelsen niet zoveel geld hadden meege- De NBO echter regelde even een prima oplossing. In het Leid- se Holiday Inn hotel. En daar zit ten ze nog tot aanstaande zater- Overgaauw Hi-Fi Centrum LEIDEN —Een groep van 27 Engelsen is gestrand in Leiden. Éénentwintig oorlogsinvaliden en zes verzorgers hadden er niet op gerekend dat het hier duurder was dan ze aanvankelijk dachten. "Als het niet aan de vriendelijk heid van jullie Nederlanders had gelegen, waren we al weer lang en breed thuis geweest", zegt Ian S. H. Adair, die in 1971 de War Veterans Association oprichtte en voor deze vereniging al na vijf maanden een soort koninklijke goedkeuring verkreeg. Dat schijnt volgens hem uniek te zijn. De bedoeling van de WVA is om elk jaar oorlogsveteranen een volledig verzorgde en gratis va- 1 van de 6 nieuwe van KENWOOD KR 3400 Hi-FI- TUNER-VERSTERKER VAN SUPERKLASSE 2 x 22 Watt sinus 10—40.000 Hz. NETTO-NETTO 956,- U VINDT ZE ALLE ZES BIJ: VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren Blijvende service. Desgewenst handgraveren Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig De Koning der Verlovingsringen UW JUWELIER V. D. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 VRAAGT DEMONSTRATIE Overgaauw Hi-Fi Centrum Breestraat 148 Telefoon 26862 LEIDEN Hoe volstrekt willekeu rig de titel var sen toneelstuk kan zijn, bleek gisteravond weer eens duidelijk in het Rijnlands Lyceum, waar de christelijke toneelgroep De Timdelerolub' een opvoering gaf van het door R.F. Delderfield geschre ven stuk The Orchard Walls' De Muren van de Boomgaard). Het stuk had met hetzelfde gemak 'Miss Muir Contra Miss Maynard' kunnen heten, terwijl ook de titel "Philip OHea op het liefdespad' niet zou misstaan. Deze titel zou de spelontwikkeling van het stuk gisteravond wel niet helemaal gedekt hebben, de ontlui kende Idiefde tussen Michael Pritchard (Edward van Dijk) en Shirly Grant (Pauline de Boer) stond immers cen traal. Toch is er reden om even bij de persoon van Philip O'Hea stil te staan.. Want Philip O'Hea werd gespeeld door Nico vain Leeuwen. En nu kan men iets tegen zijn mis schien wat nasale stem hebben, over eind blijft staan, dat hij de speler is van de groep met de meeste feeling. Hij is bijzonder rolvast, weet zich bijzonder stemmig (bij elk tafreel een ander kostuum) te kleden en vormt één van de hoekstenen van het stuk. Daarnaast maakt zijn spel een bijzonder beschaafde indruk, welke nog wordt verstrekt door de juist gekozen intonatie. Dat kan helaas niet gezegd worden van Edward van Dijk die niet duidelijk articuleerde, vaak veel te snel sprak en bovendien niet altijd naar de zaal toe speelde. Ook Godfrey Pritchard (Frans van Be- veren) neigt naar enigszins ondui delijk articulatie, al heeft hij het vermogen de zaal zonder moeite naar zijn hand te zetten. Toch moet hij niet de naam van 'Mrs. Grant ge bruiken, zoals gisteravond het geval was, omdat zo om zijn te nadrukke lijke uitspraak wordt gelachen. Wan neer het publiek lacht om scènes of dialogen die niet als Zodanig zijn be doeld. moot 'n goed (amateur)toneel speler zich in acht nemen. Die terug- hotffiendheid bleek gisteravond onvol doende gestalte te geven. Miss Muir daarentegen speelde erg goed, hielp Shirly Grant ook uitstekend, toen zij voor het eerst opkwam en onze ker haar mislukte zelfmoordpoging verwoordde. Miss Maynard (Agnes Ouwerker- ker-v.d. Blij) was als vanouds. Goe de tekstbeheersing, geen overbodi ge emoties, duidelijke uitspraak; kort om een spelbeleving, zoals mea van haar is gewend. Ook Riet Krispijn- de Wolf, die ditmaal een vrij sum miere rol had als Mrs. Grant (de moeder van Shirly), bevestigde in dit stuk haar eerder gevestigde re putatie. In de dialoog met Mrs. Muir over de beweegredenen Shirly van school te halen waren beiden bijzon der goed. Bijzonder grappig is ove rigens het antwoord van Godfrey Pritchard op de vraag van Mrs. Muir 'Heeft u nooit de ware liefde mee gemaakt?' Pritchard antwoordt hier op: 'Jawel, ik ben toch getrouwd'. Resumerend een goede keuze van de Timdelerclub (gelukkig ditmaal geen blijspel) met toch een aantal onvolkomenheden. De groep moet nog in zijn geheel te veel steunen op de geroutineerde prestaties van de dames Ouwerkerk, Krispijn, Ver- straeten en het uitstekende spel van Nico van Leeuwen. A.C. KOEKEBAKKER Jr. AKAI AANBIEDING X201D een TOPKLASSE machine met automatic reverse. 3 motoren, 3 koppen. Dus met alles er op en eraan. NETTO-NETTO 875,- LEIDEN Ongeveer 60 procent van alle spontane abortussen bij vrou wen blijken te ontstaan door afwij kingen in de chromosomen in de cel len van de nog ongeboren vrucht. Chromosomen zijn de dragers van die erfelijke eigenschappen van het individu. Verder is gebleken dat van alle herkenbare concepties (versmel ting van eicel en zaadcel resulterend in zwangerschap) 15 tot 25 procent in een spontane abortus eindigt. Hieruit kan worden berekend dat ten minste 10 tot 15 procent van alle concepties chromosom aal afwijkend is. Dit zei de Leidse celgeneticus dr. P. L. Pearson vanmiddag in een rede, waarmee hij zijn benoeming tot lec tor aanvaardde. Volgens dr. Pearson zijn de door hem genoemde cijfers overigens nog maar een deel van de waarheid, want aangenomen mag worden dat een nog groter aantal concepties eindigt voor ze kunnen worden aangetoond bijvoorbeeld met een zwangerschapstest"Blijkbaar is er een enorme selectie in de baar moeder van chromosomaal afwijken de concepties bij de mens en is de fre quentie waarmee deze afwijkingen optreden enkele keren groter dan bij andere diersoorten", aldus dr. Pearson, die het overigens een geluk kig verschijnsel noemde dat derge lijke afwijkingen in het chroanoso- menpatroon door het lichaam wor den herkend en afgestoten. Dit voor komt de geboorte van veel kinderen met zeer ernstige aangeboren afwij kingen. Akkoord met bouwplannen van C en A De heer P. C. Waning. DEN HAAG Een meerderheid voor monumentenzorg is het er mee eens, dat Gedeputeerde Staten de minister van CRM adviseren ten gunste van de oplossing, die de Leid se gemeenteraad met grote meerder heid heeft gekozen voor het pro bleem van bebouwing langs de Breestraat door C en A. Deze uit spraak kwam mede tot stand onder invloed van een brief van het Leid se gemeentebestuur, waarin w erd meegedeeld, dat de directie van C en A een nieuw ontwerp zal laten ma ken voor de gevel, die aan de Bree- straatzijde van haar nieuwe kleding magazijn moet komen. Dat nieuwe ontwerp zal in de eerste plaats re kening houden met het karakter van dit historische stadsdeel en pas daar na wordt aandacht besteed aan de eisen, die uit een oogpunt van ver kooptechniek gesteld moeten wor den. Een afwijkende opvatting leefde bij de commissieleden, die namens de PvdA en PPR zitting hebben in de staten. voordelenkanleiden. LEIDEN In de binnenstad is tijdelijk een "gat" geslagen. De bebouwing op de hoek Middelweg-Hooglandse Kerkchoor- steeg is gesloopt. Op de puinhopen van o.m. een leegstaande fabriek, drukkerij Brero en autosloperij Blonk, zal een nieuwe woonbebouwing verrijzen. Namelijk een in hoogte en vorm geving aan de omgeving aangepaste flat van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. In totaal komen in het ge bouw 37 één-kamer appartementen, met een keuken, douche en toilet. Er wordt een binnenplaats vrijgehouden als fietsen berging. Het ministerie van Volkhuidhuisvesting geeft voor deze flatjes een soortgelijke subsidie als voor die in het ge bouw aan de Utrechtse Veer. Verwacht mag worden dat de bouw volgend jaar voltooid zal worden. LEIDEN Mensen, die een mis lukt huwelijk achter de rug heb ben, kunnen al ongeveer vijf jaar terecht bij de Stichting Organisa tie Gescheiden Mensen (SOGM). Een vereniging, die in de loop der jaren een klein 600 leden heeft in het hele land en daarnaast nog eens zo'n duizend begunstigers. Door Paul Wolfswinkel Er zijn ongeveer één miljoen ge scheiden mensen in Nederland In Leiden worden de idealen van deze stichting uitgedragen door de neer P. C. Waning (55), die tevens petief werk verricht in het Leger des Heils. "Indertijd werd de vereniging "Di- •ortium" opgericht voor gescheiden vrouwen. Als tegenhanger werd er ren soortgelijke vereniging voor ge scheiden mannen in het leven geroe pen En nu deze vereniging. We wil'en een beter begrip zien voor de mensen die uit elkaar zijn gegaan. Ieder heeft zijn eigen pro blemen. De alimentatie bijvoorbeeld ligt voor iedereen anders. Ik vraag me af of Je dat soort zaken in een prote groep moet bepraten. We heb ben een keer een contactbijeenkomst pehad. Het is wel aardig, maar je xreet nooit of daar op de een of an- aere manier moeilijkheden uit voort kunnen komen". Menswaardig De SOjM geeft een kwartaalblad i it. In net nummer van december van het vorig jaar lezen we: "Ge scheiden mensen zijn ook mensen. Daar willen wij voor werken. Wij eisen recht op een menswaardig be staan". Deze eisen werden opgeno men in een soort knelpuntinventari- satie. die werd samengesteld door de werkgroep Alleenstaande Ouders, die door ombudsman Hans Ouwer kerk in het leven is geroepen. Uit de veelheid van knelpunten is er in middels één gekozen, die na verdere etudie, zo spoedig mogelijk speciaal cle publiciteit zal worden gebracht. Dat punt is dat men een verantwoor de opvang wil gerealiseerd zien van leerplichtige kinderen. De SOGM heeft aan de minister van Sociale Zaken een brief geschre ven, waarin ze aandringen op ver korting van de werktijd van 40 naar 30 uur par week. "Dat moet binnen vijf jaar gebeuren. Dan kunnen plannen én vrouwen gelijk deel van leven heooen in de maatschappij en r.et gezin. Het reeël besteedbare in komen per werknemer kan intussen gelijk blijven (dat van gezinnen ei genlijk verdubbelen). Maar wel: sa men uit, samen thuis, met de kinde ren. Werk en welzijn samen delen. Eerlijker dan het nu is. Als stichting functioneren we als spreekbuis van ue grootste groep onvolledige gezin nen. Juist bij deze gezinnen leidt 'n werkweek van de ouder-voogd tot grote nadelen, als die langer is dan 30 uur per week". De stichting noemt verschillende punten die naar haar mening tot voordelen kan leiden. "Zowel de VN als het huidige ka binet hebben dit Jaar uitgeroepen tot Jaar van de Vrouw. Mannen en vrouwen moeten gelijke rechten, plichten en kansen hebben. Wan neer er een grens is aan het aantal arbeidsplaatsen, zou door een strin gente, maar geleidelijk toegepaste werktijdsverkorting, een belangrijk aantal arbeidsplaatsen meer vrijko men voor vrouwen, onafhankelijk van leeftijd en burgerlijke stand." Beiden Volgens de SOGM zou het een ideale situatie zijn, als een zesurige werkdag zou worden vastgesteld voor man en vrouw. Beiden kunnen deel nemen aan het arbeidsproces en bei den kunnen evenveel aandacht be steden aan het huishouden en de opvoeding van de kinderen. Verder zegt de stichting: "Veel vrouwen die geen kinderen meer te verzorgen hebben, hebben een gevoel van onbehagen door de vele lege uren ADVERTENTIE ^nAssendertama(2 Oegs^eesttel5039? Twintig procent korting op 'n keuken. Düt tikt lekker aan die ze thuis moeten doorbrengen. Ze komen daardoor ook veel op het spreekuur van de huisarts. Ze on dergaan de nadelige gevolgen van part-time of bijna full-time werk loosheid. Dat staat wel voor evenzo veel welvaarts- en welzijnsverlies. voor hun kinderen, als ze door de week van hun werk naar huis ko men. Bovendien zijn ze er vaak ook te moe voor. Konden vaders buiten het weekeinde meer bij de opvoeding en de verzorging van hun kinderen betrokken worden, dan zou dat voor kind en vader een belangrijke wel zij nswinst betekenen." Waning: "Een op de vier huwelij ken loopt stuk. En in geen enkel hu welijk kan Je iemand beschuldigen. Er is altijd wel een achtergrond. Het is meestal een verkeerd begrip dat er heerst. De nieuwe echtscheidingswet van 1972 is op bepaalde punten een ver gemakkelijking. Men is niet meer af hankelijk van de oude normen (en vaak ook smoesjes) van overspel, meer dan twee Jaar in de gevange nis en zo. Daar werd vaak en veel misbruik van gemaakt. Maar er zijn ook nadelen aan verbonden. Kijk, als je de hond wil slaan, is er altijd wel een stok in de buurt. Wanneer je het persé wilt, kan Je de andere par tij makkelijk ergens van betichten. Ja, ik vind dat Je dit werk en het werk in het Leger des Heils met el kaar kunt rijmen. Je doet ervaringen op. Je biedt, zoveel mogelijk, de an dere mensen die op de grens zitten de helpende hand toe. Je hebt dan een praatpaalfunctie. En dat is enorm belangrijk. Daarbij komt dat er vreselijk slecht door de mensen wordt geluisterd. Ik vergelijk het soms wel eens als twee "eemarktlieden. De een zegt duizend tn de ander zegt tweeduizend. Nou, en daar sta je tussen. Met veel pra ten hoop Je dan op vijftienhonderd gulden uit te komen". De haat-nijd-sfeer, 't vaok nog niet accepteren door medeburgers dat iemand gescheiden is, bestaat nog. Wanink: "Er is eerst onenigheid. Dan komt er een advokaat aan te pas en die man tracht de zaak zwart wit af te schilderen. Erger dan het in feite is. Dat moet hfj doen; daar is hij advocaat voor, maar echtschei ding moet worden geaccepteerd in de samenleving. Je mag Je hele leven vergissingen maken. Dat doe je ook. Ga Je trou wen, dan moet het maar in één klap goei zijn. Dat kan er bij mij met in". De Stichting Organisatie Geschei den Mensen is in Leiden te bereiken via de heer Waning, postbus 456. Onze 900 m* showroom staat voor u open. i, Hoofdstraat 104-106 te'Valkenburg (ZH). 'Valkenburg' (ZH), Hoofdstraat 104-106. lei; 01718 -16947 Leiden (filiaal). Lammertschansweg 132 Tel. 071 -66907 ^>^6 Mini - Austin - Morris - MG - m Trïurtiph.- Rover - Jaguar -

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3