Congres niet scheutig met geld voor evacuatie r» NAAST HET NIEUWS Loopt evacuatie Saigon op een bloedbad uit? Aanstaande moeder. Bel fmeteeneven. EUROPA HEEFT EINDELIJK EEN CENTRAAL RUIMTEVAARTBUREAU FALANGISTEN IN BEIROET UITGELEVERD Bel Hertz als u voor een weekend een auto wilt huren. Alcohol in bloed van bestuurder ramptrein Amerika heeft tienduizenden eigen militairen nodig móeders 071-53652 WOENSDAG 16 APRIL 1975 BRUSSEL (AP) Tien Westeu- ropese landen hebben gisteren een Europees ruimtevaartbureau opge richt. Deze ESA (European Space Agency) zal eigen satellieten lance ren en met de Verenigde Staten sa menwerken bij de bouw van een ruimtc'liatooratoriu'm voor meer voudig gebruik. Onder het ESA zal ook de Noordwijkse ESTEC ressor teren, waar men een belangrijke bijdrage zal leveren aan de con structie van ruimtelaboratorium. De in ESA samenwerkende landen zijn: Groot-Brittannië. Frankrijk, West-Duiteland. Italië, België. Nederland, Denemarken, Zweden, Spanje en Zwitserland. Oostenrijk. Noorwegen en Ierland hebben de status van waarnemend lid. Het hoofdkwartier van de nieuwe organisatie komt in Parijs. De ESA is een bundeling van twee bestaan de Europese ruimtevaartorganisa ties, de ESRO voor ruimte-research en de ELDO voor studie naar lan- ceermogelijkheden. ESA gaat zich eerst bezig houden met een drietal nieuwe programma's het "ruimtelab", de Franse Ariane draagraket en het Britse Marot-sa tellietenproject. De Marot wordt een satelliet die moet assisteren bij de navigatie voor cle internationale scheepvaart. De tien landen zullen ook een fi nanciële bijdrage leveren in de bouw van de Franse lanceerbasis bij Kou- rou in Frans Guyana. Kourou is be ter dam de Amerikaanse lanceerba sis Cape Canavaral geschikt voor de lancering van satellieten die op een vast punt boven het aardoppervlak moeten blijven "hangen". De Brit Roy Gibson is benoemd tot directeur generaal van het nieu we ruimte bureau. Na zijn benoeming heeft Gibson in een bijeenkomst met ministers van de tien ESA-lamden verklaard: TDe ontwikkeling van het ruimte - laboratorium (dat in 1979 gereed moet zijn) moeit miiet worden be schouwd als een doel in zichzelf. De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de ESA-landen zegt na drukkelijk dat groot belang moet worden gehecht aan samenwerking op lange termijn, niet alleen terzake van het ruimte-laboratorium maar ook terzake van projecten die later ter hand worden genomen". Het beoogde ruimtelaboratorium zal geleerden in staat stellen gedu- Het laboratorium zal zo zijn inge richt dat zij "in hun hemdsmouwen" kunnen werken en geen speciale ruimte pakken behoeven te dragen. Het budget van ESA zal dit jaar meer dan 350 miljoen dollar bedra gen. WASHINGTON/SAIGON/PHNOM PENH (Reuter/AP) In plaats van militaire hulp heeft het Amerikaanse Congres presi dent Ford gisteren 200 miljoen dollar aangeboden voor de eva cuatie van ruim 5000 Amerikanen en 174.000 Zuidvietnamezen uit Zuid-Vietnam. Minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft echter gewaarschuwd dat als Ford de gevraagde 722 mil joen dollar aan militaire hulp niet zou krijgen, Zuid-Vietnam in handen van de revolutionairen zou vallen en een bloedbad onvermijdelijk zou zijn. Over de evacuering van 174.000 Zuidvietnamezen jegens wie de Ver enigde Staten zich verplicht voelen, zei de Democratische senator Spark- gegane materieel eerder op minstens een miljard dollar geschat. Inmiddels gaat de strijd zowel in de omgeving van Saigon als in voorzitter van de Senaatscom- Phnom Penh zonder ophouden voort, missie van Buitenlandse Zaken, De berichten over de wijzigingen in hun aantal gisteren eens werd in een gesprek tussen de commissie en Ford. de posities zijn schaars. Het bolwerk Xoean Loc schijnt nog Lbtrcn ae cumiuibbit; en r ara. ll^van het betreSe"wïuv^r-" MmM8 .^ogstr^n. de stel haar beslag krijgen. Kissinger verklaarde dat er bij de snelle terugtrekking van de Zuid- vietnamese troepen volgens een of ficiële schatting van de Amerikaan se regering militair materieel ter T" waarde van 800 miltnen dollar in dcr meer trokken zij zich terug uit eerste stelling waar het leger niet vrijwel zonder slag of stoot terug wijkt voor het communistische offen sief, waarbij eerder tweederde van 't lands werd opgegeven. Elders werd terrein prijsgegeven. On- 800 miljoen dollar in handen van de eenheden en de Noordvietnamese strijdkrach ten is gevallen. Amerikaanse des kundigen in Saigon en Washington hadden de waarde van het verloren BEIROET (AFP) De leiding van de Falangistische Partij in Liba non heeft gisteravond laat twee van haar zeven leden aan de autoritei ten uitgeleverd om wier arrestatie was gevraagd door de Palestijnen als voorwaarde voor beëindiging van de gevechten. Partijvoorzitter Pierre Gemayel. zei dat hij de twee overdroeg als be wijs dat de Falangisten vrede willen. Maar een Palestijnse woordvoer der noemde het gebaar "onvoldoen de" en zei dat ook de andere vijf overgedragen moesten worden. De twee uitgeleverde Falangisten waren onder degenen die zondag een Palestijnse bus zouden hebben over vallen. waardoor de gevechten tus sen beide groepen begonnen. In Beiroet blijft het intussen onrus tig-en worden'nog steeds ontploffin gen gehoord. Door de gevechten zijn er zeker 90 doden en 150 gewonden gevallen. Schietpartij In een restaurant in de Franse stad Avignon zijn gisteren vijf mensen doodgeschoten in een schietpartij tussen misdadigersben- den, aldus de Franse politie. Gedood werden het echtpaar dat eigenaar was van het restaurant en drie klan ten die volgens de politie veel op hun kerfstok hadden. riP vrr phan een geïsoleerde stad ae v rtrc 2g5 kilometer ten noordoosten van Saigon aan de kust van de Zuidchi- In Cambodja heeft de Rode Khmer verklaard, zowel in het noorden als ln het zuiden diep in de hoofdstad De twee grote overwinnaars van de politieke en militaire strijd om Cambodja. Prins Norodom Si- hanoek rechtsdie vanuit Peking de strijd leidde en het hoofd van de Rode Khmers Khieu Samphan (links), die militair voor de overwinning zorgde. Sihanoek heeft thans verklaard dat Samphan regeringsleider zal worden, zodra Phnom Penh definitief is gevallen. Phnom Penh te zijn doorgedrongen en het vliegveld Pochentong te heb ben bezet. In Cambodjaanse leger- kringen worden beide wapenfeiten van de tegenstander ontkend. ADVERTENTIE Hertz heeft een speciaal weekend-tarief. Al vanaf/70,- (excl. B.T.W.) kunt u een auto huren en wel van vrijdag 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. All-risk verzekering en 400 km zijn bij de prijs inbegrepen. De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken. Bel ons bijtijds en uw wagen staat Voor u klaar. Uw Hertz agent: Vondellaan 80. Lelden, tel. 071 -69313* Ambachtswétj 1. Katwijk, tel. 01718 - 710 46 Julianalaan 46. Voorschoten, tel. 01717-22 39 Het Motorhuis Uw Hertz auto. Een zorg minder. LONDEN (UPI) In het bloed van de bestuurder van een trein van de Londense ondergrondse die op 28 februari verongelukte is alcohol aan getroffen. Het ongeluk kostte aan 42 personen het leven. Dr. Anne Robinson, een politie- arts, getuigde op een zitting waarop naar de toedracht van het ongeluk een onderzoek werd ingesteld. Zij zei dat de aanwezigheid van alcohol in het bloed van bestuurder Leslie Newson aan het licht was gekomen tijdens de lijkschouwing. Newson liet in het ongeluk ook het leven. De 58-jarige bestuurder was alleen in zijn cabine toen de forensentrein een laatste halte miste en tegen de muur van een doodlopende tunnel te pletter sloeg. De hoeveelheid alcohol in New- sons bloed was voldoende geweest voor vervolging als hij achter het stuur van een auto had gezeten, ver klaarde dr. Robinson. Ze zei ook sporen van sterke drank te hebben aangetroffen in een melkfles die bij het ernstig verminkte lijk van de be stuurder in de cabine gevonden werd. Tevoren had Newsons weduwe verklaard dat haar man alleen een borrel dronk met Kerstmis en bier bü het eten. Op de avond voor het ongeluk had hij volgens haar geen alcohol gedronken. Dieven van tweeduizend vrachtwagens in Italië aangehouden NAPELS (AFP) In Napels zijn gisteren veertien Italianen aange houden op verdenking van het ste len van tweeduizend vrachtauto's sinds 1972. Aan de aanhouding is een langdurig onderzoek voorafgegaan. De bende opereerde vooral in Lom bar dij e en aan de grensovergangen waar de vrachtauto's voor het ver vullen van de formaliteiten gepar keerd stonden. Nadat de vrachtwagens waren ge stolen werden ze gecamoufleerd en overgebracht naar Napels om er te worden gelost. De goederen werden vervolgens verkocht en de wagen verlaten. In het depot waar het lossen ge beurde heeft de politie vijf vracht wagens aangetroffen. Het waren TIR-wagens uit Frankrijk, West Duisland en Bulgarije. Ook vond de politie goederen ter waarde van tien miljoen gulden. DE COWBOY EN ZIJN FAVORIETE MERRIE Ros Howard huurde gisteren een paard, nam het dier mee naar de plaatselijke autoriteiten en diende een verzoek in om met het paard in het huwelijk te mogen treden. Met dit ietwat vreemde verzoek wilde Howard protesteren tegen het feit, dat de afgelopen weken twee homofiele paren en een lesbisch koppel met elkaar ln het echt waren verbonden. „Als een Jongen met een Jongen kan trouwen en een meisje met een meisje, waarom kan een oude cow boy dan niet zijn favoriete merry huwen", zo vroeg Howard zich af. De autoriteiten konden helaas niet op 's mans verzoek ingaan: het paard kon zijn bloedgroepnummer niet overleggen. Bovendien had het achtjarige dus voor de wet minderjarige dier geen ouderlijke toestemming TULPEN UIT AMSTERDAM Nederlandse meisjes hebben op de Ginza, de Kalverstraat van Tokio, tulpen uitgereikt aan voorbijgangers. De tulpen waren door de KLM overgebracht om uitgedeeld te worden ter gelegenheid van het 700-Jarig bestaan van Amsterdam. Op de Ginza was ode een bloemmotief in de vorm van een klomp aangebracht. GEEN BROMFIETSHELM -- 35 GULDEN BOETE Rijden zonder bromfietsheilm zal de „zondaar" op 35 gulden ko men te Staan. Een boelbe, die ongeveer even hoog is als de prijs van zo'n helm. Dat heeft de kantonrechter van het Achterhoekse Groem- io, mr. H. J. Steenbergen, meegedeeld tijdens de behandeling van de eerste Nedertande-r, die moest voorkomen voor het rijden zonder helm. Volgens mr. Steenbergen is 35 gulden een in landelijk overleg DOORSPOELEN SLECHT VOOR SPIJSVERTERING De reclameraad van de STER heeft een televisie-spot geweigerd, waarin tegelijkertijd een aantal we's worden doorgetrokken. Dit aldus de raad omdat het publiek dat tijdens of rond het uitzen den van de STER-reclames vaak de maaltijd nuttigt, op dat mo ment erg gevoelig is voor doorspoelgeluiden. Dit is al eerder ge bleken volgens de raad. Een radio-reclame is om deze reden uit de roulatie genomen. Volgens de opdrachtgever van het filmpje, een fabrikant van een toiletreinigingsmididel, Is het geregeld reinigen van een toilet nood zakelijk, terwijl het doorspoelen daarvan het Sluitstuk vormt. Het geluld zou volgens hem Juist een tegengestelde reactie moeten op roepen. PER JAAR 75 LITER BIER De Nederlander heeft vorig Jaar 75,7 liter bier gedronken, 10.37 liter wijn en 2,75 liter gedistilleerd a 100 pet. Voor 1973 lagen die cijfers op resp. 73,3, 8,94 en 2,55 ïïber. aldus cijfens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In 1964 bedroeg het verbruik per hoofd van de bevolking voor bier 35 liter, voor wijn 2.88 liter en voor gedistilleerd k 100 pot. 1,48 liter. DURE DRANKJES Een fles Napoleón Grande Reserve Cognac uflt 1811 heeft op de gisteren en eergisteren in Amsterdam door Mak van Waay ge houden veiling van „uitmuntende wijnen, vintage port en cognac" een bedrag van 460 gulden opgebracht. Een tweede fles van deze cognac, die volgens kenners nog zeer goed drinkbaar moet zijn kreeg voor 430 gulden een nieuwe eigenaar. De veilinghouders waren over de opbrengsten zeer tevreden. „Voor al gezien het feit, dat de prijzen van wijnen de laatste twee Jaar gedaald zijn", aldus een woordvoerder van Mak van Waay. Verreweg de hoogste prijzen haaiden de wijnen uit het uitstekende wijnjaar 1961. Voor twaalf flessen Chateau Mouton Rothschild 1961 m.d.c. werd 1780 gulden betaald. WEER EEN ENGELSE DUIVEL VERDREVEN Zeshonderd kerkgangers zijn gisteravond in Hainault ten oosten van Londen getuige geweest van een duiveluitdrijving door een Anglicaanse geestelijke. Op zeker ogenblik moest de bezeten vrouw (een 21-jarige aan de drank verslaafde prostituee die door de gees telijke, Trevor Dearing, werd aangesproken als „Denise") door drie mannen in bedwang gehouden worden. Na acht minuten van door merg en been gaande schreeuwen van de vrouw en gereciteer door de geestelijke, verliet Denise met voor het gezicht geslagen handen de parochiekerk van St. Paul. Duiveluitdrijving is in Engeland een omstreden zaak geworden sinds in maart een vrouw op gruwelijke wijze werd vermoord door haar man „bij wie de duivel was uitgedreven". Washington Voor de Amerikaanse regering is de strijd in Zuid-Viet nam zo goed als beslist. Het enige wat nog moet worden geregeld, is een grootoscheepse reddingsoperatie voor de ongeveer 5500 Amerikanen in Saigon en voor al die duizenden Vietnamezen „tegenover wie wij een speciale verplichting hebben en wier leven waarschijnlijk in groot gevaar ls. zodra de oorlog is afgelopen." Deze mening wordt nu reeds openlijk verkondigd door functiona rissen van het Amerikaanse minis te- Irie van Buitenlandse Zaken. Leek de evacuatie-actie van 276 personen zaterdagochtend door Amerikaanse legerhelikopters onder gewapend geleide van de mariniers uit de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh al een gewaagd bravoure-stuk, het is niets vergele ken met wat Washington zou willen doen in Saigon zodra daar het uur U is aangebroken. Het Amerikaanse weekblad News week heeft uitgerekend dat ongeveer zes divisies naar Zuid-Vietnam gestuurd zouden moeten worden om de mensen te evacueren, die bij een -overwinning van de Vietcong geacht worden ln levensgevaar te verkeren. Volgens Newsweek heeft president Ford al een plan goedgekeurd om 174.000 Zuidvietnamezen te redden, die zich in de afgelopen jaren nauw met de Amerikanen verbonden hadden. Volgens dit plan zou men voor de evacuatie gebruik maken van helikopters, C-5a-reuzentran- sportvliegtuigen en oorlogsschepen in de haven van Voeng Taoe op ongeveer 65 kilometer ten zuidoosten van Saigon. Zuidvietnamese politici, hoge officieren van de strijdkrach ten en de politie en een groot aantal burgers zouden op die manier gered moeten worden. Met name zou men uit Zuid-Viet nam al die mensen moeten weghalen, die in het „pacificatie programma" Phoenix een aandeel hebben gehad. Krachtens dit programma werden miljoenen Zuid vietnamezen met geweld uit hun woonplaatsen verdreven en naar kampen overgebracht, teneinde hen niet met de Vietcong in aanraking te laten komen. Hetzelfde Phoenix- programma heeft de dood van duizenden Vietnamezen ten gevolge gehad, omdat er nogal wat verzet was bij de plattelandsbevolking tegen haar gedwongen verplaatsing. Newsweek meldt tevens dat het plan er op papier aardig uitziet, maar dat het Ministerie van Defensie overweldigd is door de logistieke problemen die de uitvoering ervan met zich mee zou brengen. Volgens de laagste schattingen zouden namelijk tienduizenden militairen nodig zijn om een veiligheidscorri dor te scheppen, zo haalt het blad een functionaris van defensie aan, „tenzij er een staakt-het-vuren zou worden afgesproken." Een Amerikaan, die vele jaren in Vietnam heeft geleefd, de taal vloeiend spreekt en die zich nauw verbonden voelt met het Vietnameze volk en zijn cultuur, antwoordde op de vraag wat er met de Amerikanen in Saigon zou gebeuren, zodra er een evacuatie op gang zou komen en de stad nog verder in paniek zou raken: „Ze zullen op straat aan stukken gescheurd worden. En niet alleen de Amerikanen, maar alle Europeanen. Alle rond-ogen". De opmerkingen van president Ford over een mogelijke evacuatie werden trouwens niet door radio Saigon weergegeven, terwijl dat juist het belangrijkste was wat hij over de toestand in Indo-China te zeggen had. Hij vroeg die hulp eigenlijk alleen maar om tijd te winnen en om in het ergste geval de evacuatie van Amerikanen en bedreigde Zuidviet namezen te organiseren. Waar het de regering werkelijk om gaat, is de evacuatie. Daarvoor moet in eerste instantie de wet inzake de oorlogsbevoegdheden door het Con gres worden gewijzigd. Die wet verbiedt expliciet „de directe of indirecte financiering van gevechts activiteiten door Amerikaanse troe pen binnen, boven of voor de kust van Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam. Laos en Cambodja." En die wet verbiedt ook de /vacuatie van buitenlanders, zonder uitdrukkelijke toestemming van het Congres. Maar het Witte Huis gelooft dat de president nog een restant van zijn macht heeft om geweld te gebruikeD bij het redden van Amerikaanse burgers en dat hij een speciale morele verplichting heeft ten aanzien van bepaalde Zuidvietname zen en Cambodjanen. Waarschijnlijk was de evacuatie-ac tie uit Pnom Penh uit Juridisch oogpunt illegaal. Maar de president wil nu Juist dat het Congres „duidelijk maakt", welke beperkingen hij precies heeft bij het eventueel gebruiken van geweld in Zuidoost- Azie. Hij wil dat de betreffende wet snel wordt herzien» in verband met een mogelijke evacuatie-actie en hij maakte geen geheim van de dringende noodzaak: „Ik hoop dat deze volmacht nooit gebruikt zal worden, maar als zij nodig is, is er geen tijd meer voor een debat in het Congres", zei hij. Vandaar, dat Washington - afhan kelijk van de politieke ontwikkelin gen in het binnen- en buitenland en van de militaire gebeurtenissen in Vietoaim alleen nog maar grote onzekerheid ten toon spreidt. Wel heeft men de laatste tijd de vloot in het gebied tussen de Filippijnen en de Indochinese kust versterkt met 25 schepen. Vierduizend mariniers staan op Okinawa en op amphibie- schepen ter beschikking. Maar hoeveel mensen men wil redden, buiten de Amerikanen om, daarover zwUgtt men officieel. Het is dan ook niet toevallig dat in dit klimaat van angst en spanning de Noordvietnamese minister van Buitenlandse Zaken gisteren bekend heeft gemaakt, dat Washington al zijn burgers „zonder enige moeilijk heid en zonder enig obstakel" kan repatriëren, zonder gebruik te hoeven maken van „een paraplu van mariniers en helikopters". „De beste manier oon him veiligheid te omtrent hun Zuidvietnamese helpers verzekeren", aldus de verklaring, „is te sussen. „Alle Zuidvietnamezen die om hen geheel en onmiddellijk uit met de Amerikanen hebben gecolla- Zuid-Viet nam weg te halen en hen boreerd, zullen in een geest van niet langer de regering van Ngoeyen verzoening en nationale eendracht vam Thieu te laten helpen". behandeld worden." Tegelijkertijd heeft de minister getracht de Amerikaanse zorgen Observer-dienst Geef een kleine moeite,voor een groot geluk. Mevr-Zr- E Janssen-Niemeijer U belt voor een nieuw leven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9