Kamer vraagt een miljard meer voor de bouw L Weinreb grote afwezige in zesde deel dr. De Jong Vredeling: "F-16 is geen alleskunner" Minister Gruijters misplaatst optimisme verweten Vietnam-debat Tweede Kamer Nederland gaat als eerste EG-land hulp geven aan Portugal Keukenhof nü in volle bloei HONDERDEN RIJBEWIJZEN VERVALST KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG Verkiezing PvdA- wethouder zou in strijd zijn met zuiveringseed WOENSDAG 16 APRIL 1975 DEN HAAG (SP) Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil een injectie in de bouw van ongeveer een miljard gulden. Het staat nog niet vast of het kabinet-Den Uyl zo ver wil gaan. Vrijdag zal de ministerraad erover beraadslagen. Wel is duidelijk dat op zijn minst honderden miljoenen extra voor de bouw beschikbaar komen om de grote werkloosheid een stukje in te dammen De injectie van tjn miljard is ge vraagd door de regeringspartijen PvdA, KVP en ARP. De oppositie partij, WD, vroeg een injectie van anderhalf miljard gulden. Klachten na maagoperaties makkelijk te verhelpen UTRECHT (SP) Klachten na J maagzweeroperaties blijken in een aantal gevallen vaak eenvoudig ver holpen te kunnen worden. Met name dieetvoorschriften, ijzer, calcium of vitamine B zijn zinvol. Dit staat in een gezamenlijk proef- schrift van drie artsen die gisteren in Utrecht promoveerden op een on derzoek naar gevolgen van maag- zweeroperaties. Het onderzoek wees uit dat mensen die waren geope- reerd aan een maagzweer vaak I bloedarmoede of tekort aan vitamine B en calcium hadden. Dit laatste zou verband houden met het wijd verbreide geloof onder maagpa tiënten dat men na de operatie geen melkprodukten mag gebruiken. Dit is een misverstand; melkproducten zijn juist erg goed om de tekorten aan calcium op te vangen, aldus de artsen. DEN HAAG (SP) -Op verzoek van het tweede-kamerlid De Koster, (VVD) legt minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) morgen een verklaring af namens de regering, over de situatie in Vietnam. Ter stond daarna zal de Tweede Kamer een debat over de Vietnam-verkla- I ring houden. De Christen-Democraten, de op positie en D'66 vroegen om stimu lering van het onderhoud van eigen woningen. AR-woordvoerder Scholten vond dat beunhazerij in de bouw be streden kan worden door alleen on derhoudswerken te subsidiëren, die door erkende bouwondernemingen zijn uitgevoerd. Scholten dacht bij wijze van voor beeld aan de subsidiering van on derhoudskosten tussen 5000 en 25.000 gulden per Jaar. Het subsidiepercen tage zou 25 tot 30 procent moeten bedragen. De tijdelijke subsidiering van groot onderhoud zou alleen dit Jaar en in 1976 moeten gelden, vin den de Christen-Democraten. Zowel de PvdA als de Christen- Democraten spraken zich uit voor een voorstel van het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volks huisvesting om het onderhoud van woningen van woningbouwcorporaties te stimuleren door een keer f.200,- extra per woning te geven. Het KVP- lid Cornelissen stelde tevens voor de premies voor mensen die een eigen huis laten bouwen te verdub belen. Kombrink (PvdA) pleitte voor een betere aanpak van de vernieuwbouw. Hij dacht dat de enige mogelijkheid om dit goed te doen was: "Aankoop door de overheid van de hele hap". De WD-fractie vroeg per motie een minder strak beleid inzake de kleine kernen. Minister Gruijters, zou soepeler moeten zijn met de toe wijzing van woningbouwplannen aan kleine gemeenten volgens de WD. Algemeen was de kritiek op minis ter Gruijters van Volkshuisvesting. Vele kamerleden verweten hem een misplaatst optimisme en vonden dat hij mede schuldig is aan het inzak ken van de bouw: 50.00(1 woningen minder in aanbouw per jaar. SChollten (ARP) zei dat Gruyters de indruk maakt onvoldoende -geïnte resseerd te zijn in de bouw. Hij vroeg de minister een "grotere per soonlijke inzet". De minister antwoordt volgende week op de kritiek uit de Kamer. Minister Gruijters (links) en staatssecretaris Schdêfèt schateren de Kamer tijdens de behandeling van de bouwnota. i opmerking uit de Twee- Extra werk bouwvakkers DEN HAAG (SP) Minder dan tienduizend bouwvakkers zijn aan werk geholpen sinds de regering in 1972 begon extra werkgelegenheidsprogramma's op te zetten ter bestrijding van de steeds stijgende werkloosheid. Minister Gruijters (Volkshuis vesting) noemde in de tweede kamervergadering van giste ren enkele cijfers. De grootste impuls ging uit van het ex tra programma in 1973 6314 te- werkgestelden. Zeer teleurstel lend is het aantal tewerkgestel- den via het tweede programma van 1974: in totaal acht. De stichting Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing heeft aan staatssecretaris Schae- fer een lijst met 72 projecten aangeboden. Volgens cfe stichting kunnen binnen enkele Jaren 42.000 woningen verbeterd of vernieuwd worden. Dit Jaar zou den al vijfduizend bouwvakkers werk in de stadsvernieuwing kun nen vinden, volgend jaar bijna negenduizend en vanaf 1977 naar schatting 28.000. De stich ting raamt de kosten van de 72 projecten op 2,5 miljard gul den. DEN HAAG (ANP) Nederland gaat, als eerste land van de Euro pese Gemeenschap, Portugal econo mische steun veiHenen, en aai deze steunverlening voor een aanzienlijk deel verstrekken via Portugals voor malige koloniën Mozambique en Gui nee-Bissau. Dit blijkt uit hetgeen de minister van Buitenlandse Zaken mr. M. van der Stoel, gisteren op een persconferentie in Den Haag heeft meegedeeld. Met Mozambique en Guinee-Bissau is oriënterend overleg geweest over de ontwikkelingsprojecten die door NedehUajid zullen wordiem gefinan cierd, maar zullen worden uitbesteed in Portugal. Met Portugal zelf zal contact worden opgenomen over hulp bij de vestiging van uit de voorma lige kolomen afkomstige Portugezen hetgeen (vooralsnog) de enige recht streekse hulpverlening aan Portugal is Nederland zou graag hebben gezien, aldus mr. Van der Stoel, dat de Eu ropese Gemeenschap Portugal, eer der de helpende hand had geboden, slagvaardiger had gereageerd om de omverwerping van het bewind van DEN HAAG (SP) De Amerikaanse F-16 straaljager kan nu ock weer niet alles. Het toestel heeft o.a. een lagere snelheid dan de Starfighter en wordt niet uitgerust met apparatuur die voor andere taken dan grondsteun en handhaving van een beperkt luchtoverwicht nodig zijn. Defensieminister Vredeling heeft dit gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting verklaard. De minister reageerde hiermee op verwijten die in eerste instantie uit zijn eigen partij, de PvdA, zijn gekomen, nameflijk dait de F-16 als deze de opvolger van de Starfighter zou worden, de bewapeningsspiraal zou aanjagen. Hij wees er ook op dat de oorspronkelijke 138 Starfigh- ters waarover de koninklijke lucht macht beschikte (inmiddels zijn er 19 neergestort) door slechts 102 nieuwe jagers zullen worden vervan gen. Vredeling zei de senaat dat hij alle gegevens over de opvolging van de Starfighter voor 15 mei aan het kabinet zal verstrekken. Op die Caetano'. Anderzijds was Portugal ook niet erg duidelijk in heit formule ren van zijn wensen. Uit h«t amibwoord van de minister op vragen bleek dat het weinig slagvaardige beleid van de Gemeenschap mede het ge volg was van de wens van sommige landen de ontwikkeling in Portugal door economische steunverlening te beïnvloeden. Nederland, aldus de minister, 'wil alles vermijden dat zou kunnen liiken op democratisch kolonialisme'. Het heeft daarom be sloten 'niet meer te wachten', maar het hoopt dat andere Westeuropese landen het Nederlandse voorbeeld zullen volgen en hulp kan worden verleend in het verband van de Eu ropese Gemeenschap. De minister legde uit dat Portugal geen ontwikkelingsland is, dat het onmogelijk als concentratieland kan worden bestempeld, en dat men daar om moet 'passen en meten' om het geld te vinden voor projecten waar door Portugal kan worden geholpen. Vooralsnog gaat het om een bedrag van 10 miljoen gulden voor Mozam bique; voor Guinee Bissau is nog geen bedrag vastgesteld. i Mooi ideetje: bezoek de Keukenhof in Lisse. Want nu ziet u Europa's grootste bloementuin op ïn best In voile bloei, kom kijken hoe gekleurd de keukenhof datum loopt de offerte af van General Dynamics, de fabriek die de F-16 maakt. Dat geldt trouwens ook voor de offerte van de Zweedse Saab-fabriek voor de Viggen. Volgens insiders zou de zaak al deze vrijdag in het kabinetsberaad ter sprake kunnen komen. Na de beslissing van het kabinet zal Vredeling het resultaat in een nota aan het parlement bekendmaken. De bewindsman ontkende in dit ver band dat de Deense regering, die voor eenzelfde keus staat, deze zou hebben uitgesteld om af te wachten wat Nederland onder invloed van het recente PvdA-congres van plan zu zijn. De Denen beslissen in mei, zei hij. De vervanging van de Starfighter zal volgens Vredeling binnen het gestelde budget van 2,3 miljard gulden kunnen blijven. Van een onverwachte prijsverhoging vam de F-16 zou geen sprake zijn. Uit het verder weinig opwindende ctefensiedebat bleefk nog dat de regering andere Noordzeelanden heeft uitgenodigd voor een bespre king in Den Haag over beveiliging van booreilanden. Ook bevestigde minister Vredeling dat het onder zoek naar de mogelijkheid voor het leger om op beperkte schaal in Canada te gaan oefenen ondanks de tot nu toe gebleken bezwaren, wordt voortgezet. ALMELO (ANP) In Twente is een grote rijbewijzenzwendel aan het licht gekomen, waardoor vol gens de politie honderden Turken rij den met een onrechtmatig verkre gen rijbewijs. Drie Turkse gastarbei ders zijn gearresteerd. Uit het recherche-onderzoek is ge bleken dat Turkse gastarbeiders via de arrestanten, maar ook langs an dere wegen tegen betaling van 500 a 900 gulden een vervalst Turks rij bewijs konden krijgen. Met dat Turkse rijbewijs kregen ze vrij ge makkelijk een Nederlands rijbewijs hoewel velen nog nooit hadden gere den. De zwendel zou in 1970 zijn begon nen. De zaak kwam aan het licht, toen een Turkse vrouw in Almelo bij een verkeersongeluk om het leven kwam. De bestuurder van de auto waarin ze zat, had een vals rijbe wijs. Den Haag Grote afwezige in het vandaag verschenen zesde deel van dr. L. de Jongs geschiedenis over het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog is drs. Frie- drich Weinreb, de nog altijd zeer omstreden joodse econoom. Juist in de periode die dit deel beslaat, juli '42 tot mei'43, ontwikkelt Weinreb zijn eerste reeks activiteiten; hij zou van de bezetters toestemming heb ben gekregen om met drie trein- transporten joden die op een bepaal de door Weinreb samen te stellen lijst, kwamen, naar het onbezette deel van Frankrijk te brengen. In het nieuwe deel van De Jong is Weinreb één zin in de tekst en één regel in een voetnoot. Dr. De Jong zei op een gisteren gehouden pers conferentie dat hij graag de activi teiten van Weinreb in 1942 in dit deel behandeld had en zijn her nieuwde optreden in 1943 in het vol gende deel, maar dat hij "geen vrije keus" had. Dr. D Jong: "het zou vol strekt onmogelijk en onbehoorlijk zijn geweest, vooruit te lopen op de conclusies van de medewerkers van het rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie mr. Giltay Veth en Van der Leeuw. „Beide wetenschappers leggen op dit moment de laatste hand aan een reusachtig onderzoek naar de handel en wandel van Weinreb, waarvoor destijds door het Instituut een speciale studiecommissie werd ingesteld. Dr. De Jong zei dat Van der Leeuw ondermeer twee keer naar Israël Is geweest en daar gedurende twee maanden met 80 getuigen over Weinreb heeft gesproken. In totaal zijn 400 personen over Weinreb ge hoord; de man zelf woont in Zürich, waar hij verleden Jaar september uitgebreid is ondervraagd over zijn gedragingen. De commissie-Wein- reb is nu voor 80 procent met het rapport in eerste concept klaar en met de helft voor het tweede con cept. Dr. De Jong verwachtte dat het uiteindelijk rapport qua om vang zeker in de buurt van 1600 bladzijden zou komen te liggen. In oktober van verleden Jaar is aan staatssecretaris van O. en W. dr. G. Klein, onder wie het Rijksinsti tuut van Oorlogsdocumentatie res sorteert, machtiging gevraagd tot pu- blikatie van het rapport. 'Tot op heden hebben we nog geen antwoord van de staatssecretaris ontvangen", aldus dr. De Jong, die zich bij na dere vragen op de persconferentie overigens haastte, op te merken dat men achter de late reactie van de bewindsman waarschijnlijk niets geheimzinnigs hoeft te zoeken. In elkgeval zullen de getrouwen van het werk van De Jong pas na der vernemen over het mysterie- Weinreb in deel zeven van de serie mei '43 tot Juni '44), dat waar schijnlijk volgend Jaar april uit-* komt, maar in elk geval niet vóórdat het rapport over de man is gepubli ceerd. Uit de toon van die ene zin over Weinreb in het nu verschenen deel ("enkele duizenden die een haast onschokbaar geloof koesterden in de verhalen van een Scheveningse doc torandus in de economie, F. Wein reb") valt zonder al te veel specula tie af te leiden dat De Jong's slot- oordeel over de figuur negatief zal luiden. Twaalf delen Met dit zesde deel is de helft van het totale projekt voltooid. Dr. De Jong zei dat de totale omvang van het werk nu vaststaat: twaalf de len. "Maar", voegde hij er haastig aan toe, "over hoeveel banden het zullen worden, kan ik niet met ze kerheid voorspellingen doen. De laatste drie delen, dus ook dit Jong ste, zijn in dubbele banden gepubli ceerd. In april 1985 moet het werk klaar zijn en dan hoopt dr. De Jong de tweede-wereldoorlog kenner Evert Werkman in dichtvorm van repliek te dienen op dien geestige sonnet over de sysyf us -arbeid van de his toricus. Op dit moment zijn al 660 duizend exemplaren van de ver schillende delen verkocht. Ook dit deel is weer in de beken de, verhalende, bijna journalistieke trant geschreven. De jodenvervolging tweede fase (de deportaties maar de uitroeiingskampen), het verzet en de weifelende rechterlijke macht ne men een belangrijke plaats in in het boek. Vooral de slappe, draaierige houding van ons hoogste rechtscol lege, de Hoge Raad, onderstreept nog eens hoe het Nederlandse volk dat zich tot dan toe altijd gekoesterd had in een onweersproken notabel leiderschap in de steek werd gelaten. Nu de Hoge Raad in een berucht ar rest uit begin '42 vastlegde dat de rechter onbevoegd was om verorde ningen van de bezetters te toetsen op hun wettigheid, viel een stuk morele en juridische rechtvaardi ging van het verzet weg. De stijl van De Jong is anekdotisch en soms niet vrij van een zeker voyeurisme. Het is een meeslepend verhaal in brokken. Allerlei dwars verbanden zoekt men nog tevergeefs. (Wellicht zal het reeds aangekondig de grote hoofdstuk in deel 7 over de verarming van Nederland in sociaal- en financieel-economische zin hier wat verheldering brengen en hoeven niet alle conclusies tot deel 12 te wachten. Soms klinkt een stuk nauwelijks verwerkte woede tussen de regels door. Zoals in het trieste relaas over de jodin Ans van Dijk, oorspronke lijk lid van een verzetsgroep, later nadat zij tegen de lamp gelopen was agent provocateur en ver raadster van een aantal van haar Joden-lotgenoten. Ans van Dijk is na de oorlog door 't bijzonder gerechts hof in Amsterdam ter dood veroor deeld en geëxecuteerd. De Jong zegt, niet zonder meer te betwisten dat zij die straf niet had verdiend, maar benadrukt haar dwangpositie als be dreigde jodin en vergelijkt daarbij 't minieme aantal van vier jodenja gers dat na de oorlog inderdaad voor het vuurpeloton kwam, alle overi gens kregen gratie, of zelfs niet eens de hoogste straf. "Wij achten dat feit in schril contrast staan met de executie van Ans van Dijk", schrijft De Jong. Op de persconferentie voeg de hij eraan toe dat zeer wel in de veroordeling van deze beklagens waardige vrouw kan hebben mee gespeeld dat zij homosexueel was, 'n extra-belastende omstandigheid in die dagen. HAN MULDER. Friedrich Weinreb AMSTERDAM (ANP) Als de Amsterdamse gemeenteraad van middag Pit Treumann tot wethouder kiest, wil WD-fractieleider Huub Jacobse door de rechter laten uit maken of vijftien leden van de PvdA-fractie hun zuiveringseed al dan niet schenden. Volgens deze eed dient ieder raads lid in staat te zijn zonder last of rug gespraak met de achterban een stem uit te brengen in de gemeen teraad. "We hebben hier een spec taculair geval, waarbij we te maken hebben met mensen die anders zul len stemmen dan ze eigenlijk wil len". aldus Jacobse. Vijftien van de zeventien leden, van de Amsterdamse PvdA-fractie, wilden aanvankelijk de kandidatuur van Treumann niet ondersteunen. Ze hebben echter van de gewestraad opdracht gekregen dit wel te doen om zo de eenheid binnen de PvdA te bewaren. De verkiezing van een nieuwe wet houder is nodig, omdat Huib Riethof onlangs als wethouder voor de PSP aftrad in verband met de metro kwestie. ADVERTENTIE r groenoordhal leiden WRUm <U Zwijqarioon -TM.071-20045 TOEGANGSPRIJS f 230 p.p.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7