Voor wie gaan we bouwen in de Stevenshof? EERSTE AANZET VOOR EEN LEIDS ECONOMISCH BELEID (Wethouder Waal: 'Met zomaar bouwen los je de woningnood niet op' ^HulshcC j wonen Pleidooi van PSP in Kamer voor renovatie plannen 'Ons Belang' WOENSDAG 16 APRIL 1975 LEIDEN „De voorbereiding en uitvoering van een nieuw bouwwijk legt een enorm beslag op de mankracht van de ge meente. Kijk maar eens naar de Merenwijk. Als we daarom moeten kiezen tussen bouwen in het centrum (onder meer tus sen Herengracht en Zijlsingel - red.) voor de Leidenaars of bouwen in de Stevenshofjespolder voor de overloop van de Haagse agglomeratie, dan weet ik wel, waaraan ik de voorkeur Door Bram van Leeuwen Aan het woord is de Leidse wet houder voor Stadsontwikkeling C.J.D. Waal die verborgen is over het feit dat het Leids college door het KVP- statenlid Bakker "politiek hobbyis me" is verweten. Die beschuldiging betrof de geruchten, dat Leiden niet van plan zou zijn woningen te bou wen in de Stevenshofjespolder, een weide- en tuinbouwgebied aan de westkant van Leiden, tussen de spoorlijn Leiden-Den Haag en Haag se Schouw en grenzend aan de Voor- 6chotense wijk Noord-Hofland. Wethouder Waal: "Het is gemak kelijk om te zeggen: bouwen maar, maar daarmee heb je de woningnoood natuurlijk nog niet opgelost. Het is heel belangrijk voor welke categorie Je bouwt. Als we in Leiden kijken welke woningen er in de "pipeline" zitten (in voorbereiding of in aan bouw zijn - red) dan kom je tot zo'n 5000. Een verheugend aantal, maar het blijken er te weinig te zijn in de sociale sector. Dat geldt met name voor de al leenstaanden en de zogenaamde "twee gezinshuishoudens". Het centrum van Leiden kan mogelijk een bijdrage leveren aan de oplossing voor de nood van deze categorieën. Tot dusver zijn bepaalde woningprojecten in Leiden nogal duur uitgevallen. Daarom moet je extra voorzichtig zijn voor Je iets aanpakt. Die les heeft ons onder meer de Nationale Nederlanden ge leerd". Daarom zal volgens Waal eventu eel woningbouw in de Stevenshofjes polder zeer goed bekeken moeten worden. Een direct antwoord of daar woningen met aanvaardbare huren gebouwd kunnen worden is moeilijk te geven. Dat hangt van zeer vele factoren af. Bijvoorbeeld hoe het huur- en subsidiebeleid er straks uit zal zien. "De bestaande regelingen zijn erg op drift geraakt", aldus Waal. "Bovendien kan van grote in vloed op de exploitatie-opzet zijn of het rijk bereid is een lokatie-subsi- die te geven. Stad en Landschap kwam in haar rapport tot een tekort in de exploita- tieopzet van een miljoen of 23. We zijn nu bezig met een herberekening, waarbij ons voor ogen staat de ont wikkeling van een plan, dat misschien pas over een aantal jaren zal worden uitgevoerd. De voorbereiding van het plan moet zo zijn dat we snel kunnen beginnen zodra er een tem poversnelling nodig blijkt. Alvorens daartoe zal worden over gegaan moet nog bekeken worden, wat het effect is van de woning bouw, die nu en in de naaste toe komst plaatsvindt. In de Merenwijk bijvoorbeeld en in het plan Voorhof in Leiderdorp. Voorop staat echter dat Leiden zal bouwen voor de eigen woningzoekenden". De schaarse bouwplaatsen in Lei den overziend zegt wethouder Waal, De Stevenshofjespolder gezien vanuit de Voorschotense wijk Noord-Hofland. dat zich naast de herbebouwing van bepaalde delen van het stadscen- turm het Morskwartier aandient. In de eerste plaats dat gedeelte van de Leeuwenhoek dat dankzij de grond- transactie met de Leidse universiteit beschikbaar blijft voor woningbouw en daarnaast aansluitend de "Bok horst", een nog braakliggend ter rein in de Mors waar eens de ver lengde Warmonderweg was ge pland. "Maar die weg zal waar schijnlijk nooit aangelegd worden", aldus wethouder Waal. Hoe denkt de Leidse wethouder over de nota van de PPD-werkgroep die onlangs een aantal nieuwe gro te bouwlokaties voor Zuid-Holland West heeft aangewezen? Waal: "Of ficieel ben ik nog niet op de hoogte van de nota want die is ons nog niet toegestuurd. Ik heb de nota op de kop kunnen tikken via een ambte naar bij de provincie. Mijn eerste indruk is dat de keuze beter afge wogen had kunnen worden. Ik zou bijvoorbeeld graag willen weten wel ke planologische uitgangspunten er aan ten grondslag liggen. Als je aan massale woningbouow in Zoeterwou- de denkt, zou je bijvoorbeeld ook kunnen overwegen of je niet in het Vlietpark zou moeten bouwen om Zoeterwoude te kunnen sparen. Ik wil helemaal niet suggereren, dat dit een beter alternatief is, maar het zou in elk geval bekeken moeten worden. Ook de ontsluiting van de nieuwe bouwplaatsen zou beter be keken moeten worden". Wethouder Waal zit daarmee op één golflengte met zijn partij- en stadgenoot in de Zuidhollandse sta ten L. Jonker: "We moeten niet al leen naar de woningbouw kijken, maar ook naar de werkgelegenheid en de infrastructuur (wegen, spoorlij nen e.d. red.). De grote vraag die is opgeworpen: zijn de prognoses in de PPD-nota hard te maken? Wat volgens Jonker achter het PPD-rap- port schuil gaat is het feit dat mi nister Gruijters fel van leer is ge trokken tegen Noord- en Zuid-Hol land toen hij vorig jaar werd ge confronteerd met een dalende bouw- produktie. Hij heeft er bij Gedeputeerde Sta ten op aangedrongen dat de provin cies zelf nieuwe bouwplaatsen aan wijzen, omdat hij anders een planolo gische kernbeslissing zou nemen, dia de provincies voor het blok zetten. Die beslissing zou onderdeel uitma ken van de structuurschets verste delijking die de minister voor dit jaar heeft aangekondigd. Gedeputeerde Staten hebben dat dreigement in nogal felle bewoordin gen van de hand gewezen. Het kwam er op neer dat de minister zich niet teveel moest bemoeien met de provincies en de gemeenten. Die nogal geladen briefwisseling heeft volgens statenlid Jonker geleid tot de instelling van de werkgroep, die nu met de nieuwe bouwplaatsenno ta op de proppen is gekomen. Jonker: "Ik vind dat de Provincia le Planologische Dienst met de no ta de inspraakprocedure rondom het nieuwe streekplan Zuid-Holland West niet mag doorbreken. Wel versnel len. In de nota staan immers bouw plaatsen die de eerste jaren toch niet aan bod komen, zoals Zoeter woude. Als de keuze uiteindelijk toch mocht vallen op Zoeterwoude of Voorhout, zoals nu door de PPD is voorgere kend, dan geeft Jonker persoonlijk de voorkeur aan de laaiste gemeen te. Dit in verband met de aanwezig heid van de Schiphollijn op korte afstand en de mogelijkheid om op de oude lijn AmsterdamDen Haag nieuwe halteplaatsen te creëren. Eén conclusie in de PPD-nota on derschrijft Jonker volledig: dat is om in het oostelijk deel van de pro vincie geen nieuwe bouwplaatsen aan te wijzen. Dit ter bescherming van het „groene hart". „Het wordt tijd dat het Alphen duidelijk wordt, dat het geen groeikern is en ook nooit universiteit Nota Kamer van Koophandel voorlopig uitgangspunt Sociaal beleid keer op keer ontoereikend9 LEIDEN "Wij wijzen u er uit drukkelijk op dat materiële outilla ge en personeelsuitbreiding bij de Sociale Dienst niet de voldoende ant woorden zullen leveren op de huidi ge Leidse problematiek. Een duide lijke analyse van en visie op de no den van de bevolkingsdelen die het meest door de economische crisis ge troffen zijn, dient ondubbelzinnig en duidelijk in het sociale beleid tot uiting te komen". Dat schrijft de Organisatie Solidariteit Arbeiders Belangen (OSAB) in Leiden in een open brief aan het College van B. en W. in Leiden en de ministeries van CRM en Sociale Zaken. De OSAB zegt dat de Sociale Diensten in Nederland "niet voor bereid noch in staat zijn een ade- kwaat noodverband te leggen, zowel kwa organisatie, probleemhantering als mentaliteit. Het ligt in de aard van de landelijke geaccentueerde So- ciale-Dienst-problematiek dat Leiden wel het eerste breekpunt moest zijn in de kettingreaktie die de "opvang" van de huidige werkloosheidspro- blematiek te zien geeft". Het sociale beleid, zo zegt de OSAB, blijkt keer op keer volkomen ontoereikend om de bevolking in de heersende sociale nood tegemoet te tredeü. "De actuele ineenstorting van de Sociale Dienst in Leiden is alleen maar een derde exemplarisch voor beeld, na het falende onderwijsbe leid, dat in 1965 aan de kaak werd gesteld en <Je elimentatie van het eer tijds Medisch Opvoedkundig Bu- Zaalvoetbal toernooi van LEIDEN De discussienota van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland over regionaal economische planning zal voorlopig uitgangspunt zijn voor een nog sa men te stellen nota over het econo misch beleid in Leiden. De raadscom missie voor économische aangelegen heden was het hierover gisteravond Wethouder Van Aken beloofde te zijner tijd met een eerste voorstel te zullen komen waarin de doelstel lingen van dat economisch beleid globaal worden aangeduid. Daarbij al volgens de wethouder moeten wor den aangegeven wat er functioneel moet geneuren (wat doe je met wat je hebt) en zal er een onderzoek moeten worden ingesteld naar de centrum- en city-functie van Leiden. In een tweede fase zal dit allemaal moeten worden doorgesproken met de betrokkenen (Leids City Centrum itc.) en in een derde fase zal dan een tweede voorstel op tafel komen dat het beleid zelf betreft. Tijdens de discussie over de nota van de Kamer van Koophandel - die op 19 februari J.l. verscheen pleit te vooral 't raadslid Woelders (PvdA) ervoor om zo snel mogelijk een eer- Jte aanzet te geven tot een econo misch beleid in Leiden. Dat beleid iou volgens, het raadslid moeten wor den uitgezet tot en met de langere termijn (tot en voorbij 1980) Daarbij zou met name de centrumfunctie van Leiden - "die nu niemand meer zal ontkennen" - beter moeten wor den onderheid en zou ook de binnen- ptadsfunclie stevig in een beleid moe ten zijn verankerd. Dat laatste vond het raadslid erg belangrijk in ver eand met de aanleg van de Schip hollijn, die voor Leiden ook in eco nomisch opzicht wel de nodige con sequenties zal hebben. 'Daarom is het belangrijk dat die nota geschre den wordt. Je kunt daarin een aantal aanbevelingen doen voor hoe je het economisch beleid gaat uitvoeren. Dat is oot van belang voor een ge sprek met de hogere overheaen. Als daar' die centrumfunctie van Lei den echt onderkend wordt, kun Je misschien ook gemakkelijker voor zieningen in de sociale en culturele t,'feer tot stand brengen", aldus het raadslid. In ruimtelijk opzicht noemde Woel- ders in verband met de aanleg van de Schiphollijn met name het Schut tersveld, waarvan hij het niet denk beeldig vond dat daar flink wat be bouwing wi komen - "een soort Hoog Catharijn#' - "Als. Je dan zo rond 1979 een tfïnnenstadsbeleid rond hebt kun je daar op inspelen", zei hij. In de discussie over de nota van de Kamer van Koophandel werd aan verschillende aspecten van de plaat selijke economie aandacht besteed. andere wanneer de Breestraat geen wandelgebied zou worden. Van Aken zei de indruk te hebben dat in het eerste geval de belangstelling groter zij zijn dan bij de Haarlem merstraat. Praktische chroomfauteuil met ijzersterke canvasbekleding in speciale mee neemverpakking Adviesprijs fabrikant 525.- Hulshoff meeneemprijs LEIDEN In het kader van het 400-jarig bestaan van de Letdse uni- versiteit wordt volgende week een groot zaalvoetbaltoernooi gehouden, in de Groenoordhal. Aan het toer nooi wordt deelgenomen door een groot aantal Leidse bedrijven en instituten van de universiteit. Op woensdag 23 en donderdag 24 april worden de voorrondes gespeeld. De finale is op 14 mei in het universi tair sportcentrum aan de Wasse- naarseweg. De organisatie is in han den van de vereniging TAS. De wed strijden beginnen alle avonden om zeven uur. De wedstrijden duren 2x 12.5 minuut zonder rust. Zo noemde Van Zijp (CDA) o.m. de noodzaak om de binnenstad aan trekkelijk (er) te maken, bijvoorbeeld door middel van sierbestrating "die eigenlijk nog steeds ontbreekt" en ook de bereikbaarheid van de stad te verbeteren. Woelders en Van Duin (VVD) wa ren het helemaal met elkaar eens toen zij onder de aandacht brachten dat de centrumfunctie van Leiden moet worden gestimuleerd. Van Duin ging nog iets verder door te suggere ren dat de straal van die centrum functie beperkt zou kunnen worden gehouden, waardoor de in Leiden toch al schaarse financiële middelen (een kleiner centrum kost minder geld) ook zouden kunnen worden aangewend voor het benutten van kantoorgebouwen en het aantrekken van industrieën. Woelders drong erop aan ook met het Leids City Centrum om de ta fel te gaan zitten om te kijken hoe de middenstanders willen inspelen op het economisch beleid van Lei den. "Zodat ze met hun eigen leden over dat dode punt kunnen heenko men van schuchter investeren". Wethouder Van Aken deelde mee dat er hard gewerkt wordt aan een nota over het binnenstadsbeleid, waar nu de prioriteit zou liggen. Hij zei dat er in dit verband twee soor ten gegadigden (middenstanders) waren die bereid zouden zijn zich in de binnenstad te vestigen: de ene de Breestraat wel en de ADVERTENTIE LEIDEN Een spontane actie van eindexamenleerlingen van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan heeft gistermid dag het eerbiedwaardige onderwijsgebouw bezet en de leraren opgesloten in hun "kamer". Per telefoon werd onderhandeld over de volgende eisen: geen lessen meer vandaag en gedogen dat de actie tot twee uur zou worden voortgezet. „Ze zitten altijd binnen, terwijl wij in de pauzes naar buiten moeten. Nou moeten ze maar eens ondervinden dat het helemaal niet leuk is een hele tijd binnen te moeten zitten". Het was tevens.ook de laatste schooldag voor de toekomstige abituriënten. Vandaar waarschijnlijk. Even een klein stukje van de schooldag een beetje de macht in handen hebben. In elk geval loerden de eisen binnen korte tijd ingewilligd. Als dank werden de docenten meteen vrijgelaten. Eén hunner be kijkt van eenzame hoogte de situatie. HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. antieke styiklokken moderne schoorsteen- en wandklokken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig Economisch overleg met universiteit? LEIDEN Wethouder Van Aken heeft gisteravond aan de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden kenbaar gemaakt dat hij er erg veel voor zou voelen om met het college van bestuur van de Leidse uni versiteit om de tafel te gaan zit ten om te praten over de (so ciaal -economische effecten van de universiteit voor de stad Lei den. De wethouder borduurde daarmee voort op een vraag van het raadslid Du Gardijn (PPR/ PSP/D'66) die dacht in de rich ting van een beleidsoverleg met de universiteit in verband met het grote aantal arbeidsplaat sen dat de universiteit in zich bergt. Van Aken vond een even tueel overleg met de universiteit vooral van belang nu het Witte Singelplan en het nieuwe aca demisch ziekenhuis in de Leeu wenhoek wat zichtbaarder aan het worden zijn. "Dat heeft een aantal neveneffecten waar je wel eens over zou kunnen pra ten", zei de wethouder. "Tussen deze complexen golft per dag toch zeker een stroom van 15.000 mensen. En ik zou me kunnen voorstellen dat dat wel eens in teressant kan zijn voor het win- kelareaal". DEN HAAG Het tweede-kamerlid Van der Spek (SP) heeft in de de batten over het bouwprogramma van minister Gruijters, gewezen op de voorgenomen renovatie van woningen van de vereniging "Ons Belang" in de Leidse De Genestetstraat. Hij maakte de minister erop attent, dat er al in 1971 is toegezegd dat de ze woningen aan renovatie toe wa ren, maar dat er nog steeds niets in die richting is gebeurd. Er zijn twee proefwoningen ver bouwd, waarna een volledig reno vatieplan werd opgesteld. Dit werd. aldus Van der Spek, door de pro- vinsiale directie voor de volkshuisves ting afgewezen, omdat de kosten (55.000 gulden per woning) te hoog waren. Een nieuw plan werd opgesteld, waarbij de kosten van een renova tiewoning op 41.000 gulden zouden komen. Ook dit is niet doorgegaan, aldus Van der Spek, omdat door de provin ciale directie daarover opnieuw een negatieve beslissing werd genomen. Volgens het kamerlid zijn daar door 55 man werkloos geworden. Staatssecretaris Schaefer antwoord de, dat de provinciale directie geen besluiten over renovatieplannen kan nemen, maar hooguit een al dan niet negatief advies kan geven. Het plan is dus nog steeds niet he lemaal van de baan, aldus Schae fer, maar de beslissing laat nog eni ge tijd op zich wachten. ADVERTENTIE LEIDEN De voorzitter van de stichting Universitaire pers Leiden, prof. Feenstra, heeft gistermiddag aan de voorzitter van het college van bestuurmr. Cath. het boek "Athenae Batavae", de Leidse universiteit 1575—1975" aangeboden. Het boek geeft in 112 pagina's 200 illustraties over de manier van werken en leven aan de universiteit. Eveneens kan men de relatie tot de stad Leiden bekijken op de vele foto's, teke ningen,gravures en etsen. Het boek is voor f 36.50 in de boek handel te verkrijgen. Op de foto neemt mr. Cath (links) het boek in ontvangst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3