Man in het huishouden Gemengde kapsalon Tijd voor school geeft informatie TWEKA VEEL COMPLETE STRAND-SETS NIEUW KINDERBLAD Initiatief MVM: feministische boekhandel in Utrecht Frank Govers sublieme vondsten WOENSDAG 16 APRIL 1975 PAGINA 19 Doen de meeste mannen niks in het huishouden? Onzin. Een vorig jaar gehouden onderzoek leert dat 30 procent van de mannen weieens kookt, dat 63 procent koffie zet, dat 65 procent de afwas doet of erbij helpt, dat 47 procent wel eens stofzuigt en dat 60 procent ook boodschappen (gewoon die bij de kruidenier) doet. Denk niet dat het boodschappen doen zich beperkt tot af en toe eens een krop andijvie halen, als me vrouw dat is vergeten. Nee meer dan criekwart van de winkelende man nen doen de echte, dagelijkse of we kelijkse aankopen. Ze doen dat of alleen, of samen met hun vrouw. Nog een paar cijfers. Over mannen die alleen naar de kruidenier gaan. Een kwart van dl'e mannen, krijgt tevoren opgegeven, wat moet worden gekocht, 43 procent hoort bovendien nog van welk merk het moet zijn. Maar niet alle mannen die een lijstje meekrijgen houden zich er aan. Een kwart koopt wel eens een f nder merk dan het merk waar me vrouw om vroeg. En 35 procent koopt meer dan was gevraagd. Als man en vrouw samen boodschappen gaan doe dan bemoeien verreweg de meeste mannen (driekwart) zich met wat wordt gekocht. Hun grootste bemoeienis geldt het kopen van bier. Ook over wijn en sherry laten ze hun stem nogal na drukkelijk horen. Soep, zoutjes en koffie vinden ze minder interessant. Het kopen van wasmiddelen interes seert ze het minst. Ten slotte nog dit: mannen onder de 35 doen veel vaker boodschappen dan mannen ouder dan 35. Als ze 65-plusser zijn, komen ze weer va ker in de winkel, maar dan houden ze zich keurig aan een lijstje. Als de ze gegevens zijn verzameld door uit geverij Het Beste. Het is voor kinderen erg belangrijk dat ze al op jeugdige leeftijd leren begrijpen dat er nog een heleboel andere mensen op de wereld zyn, die een heel wat moeilijker leven hebben dan wij. De voorlichtingsdienst ontwikkelingssamenwerking van het minis terie van Buitenlandse Zaken is daarom onlangs begonnen met de uitgave van het nieuwe kinderblad "Samsam", Een keurig blad voor leerlingen van de drie hoogste klassen van de basisschool, waarin de problemen van de ontwikkelingslanden op begrijpelijke wijze worden behandeld. Een abonnement is gratis. Ook leerkrachten kunnen voor gebruik op school een abonnement aanvragen. Het adres is: VDO, Herengracht 3a, Den Haag. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Nog nooit is een collectie van een Nederlandse couturier na afloop van een show met zo'n ovationeel ■a/ppiaus beloond a/Is die pre sentatie van de Amsterdamse boetiek-ontwerper Frank Govers. En daar was eerlijk gezegd ook alle reden toe, want Frank Govers bewees met zijn werkelijk schitte rende folklore-jurken, de meest creatieve ontwerper van al zijn Amsterdamse collega's te zijn. Het kostte hem bijna een half jaar om een totaal nieuwe boetiekconfectie- collectie samen te stellen. Maar met het resultaat bereikte hij dan ook een taitema/Wjomaia.1 niveau. Zijn charmante housse-jurken en combi naties van zigeunerrokken en boemen- któïen zullen voor zo'n f 80,tot f120 bij de Bijenkorf. Witteveen en een groot aantal boetiekjes in alle delen van ons land verkrijgbaar zijn. Zijn landelijk met blouses gecombi neerde schortjurken maakte hij van karakteristieke donkerblauwe met wit gestreepte novicen-stofjes. Oer oude katoentjes, die hij in een Noordbrabantse textielfabriek ont dekte, waar nog speciale stoffen voor nonnenkloosters worden ver vaardigd. Maar Frank Govers deed nog meer opmerkelijke vondsten, hij ontdekte beddetijk en boerenzakdoeken uit de Provence waarvan hij aangerimpel- de vissersvrouwrokken, korte kimo nojasjes en petty coat jurken maakte. Creaties die hij afwisséLcle met tentjurken in beeldige Liberty- bloemdessins en met lieve kinder jurken van wit katoen met opengewerkte randjes. AMSTERDAM De accessoires jurkjes, kimono's, shorts, rokjes en lange rokken gaan een steeds belangrijker plaats innemen in de strandgarderobe. In de Twe- j ka-collectie is dat heel duidelijk te zien. De strandrokken met stroken en broeken waren erg leuk, de jurken waren door de lengte minder geslaagd. Ze de den wat lijzig aan en zouden eigenlijk alleen goed uitkomen als er schoenen met hoge hak ken bij gedragen zouden wor den, maar dat lijkt me voor het strand toch geen ideale combi natie. LEIDEN Wie bij kapsalon Muusse aan de Doezastraat binnenstapt kan de assistente bezig zien aan een watergolf voor mevrouw, terwijl haar collega net de laatste hand legt aan het geföhnde kapsel van een heer. Sinds vorig jaar heeft kap per Muusse de zaak helemaal gemixt. Dames en heren zitten kris-kras door elkaar om hun hoofd te laten verfraaien. ,.We hebben daar bijna geen negatieve reacties op gehad", vertelt kapper Muussee „er is is maar een klant die bewust is weggebleven, die komt ook niet terug voordat het weer helemaal 'oude stijl' is. Maar dat die 'oude stijl' terugkomt zit er niet in. Vooral de jongeren zijn erg enthousiast, de ouderen staan er wat gereserveerder tegenover maar zo langzamerhand wennen ze er wel aan". Toch heeft hij bij de inrichting van zijn unisex- kapsalon een klein concessie gedaan. Voor men sen die er opstaan gescheiden geholpen te worden er zijn altijd mannen en vrouwen die nog niet willen weten dat ze met geverfde haren rondlo pen kan hij een afscheiding maken. Veel maakt dat echter niet uit, want de hele salon ziet dat je achter dat scherm gaat en je kunt dus net zo goed in de gemengde salon laten verven. Alleen de inrichting hééft voor het echtpaar Muusse wat problemen opgeleverd. Mevrouw Muusse: „Het moest voor mannen zowel als voor vrouwen een gezellige omgeving zijn. De vrij neutrale inrich ting, in de kleuren groen, bruin oranje met hier en daar wat plantjes en niet te veel reclame doet het echter erg goed". BUSSUM Heel wat moeders, die dolgraag iets voor zich zelf zouden willen doen, komen er eenvoudig niet aan toe omdat ze op steeds wisse lende tijden him kinderen naar school moeten brengen en halen. Het vorige Jaar werd daarom de aktiegroep "Tijd voor School" opge richt om tot een gelijkschakeling en meer praktische indeling van de schooltijden te komen. De leden, van de aktiegroep hadden onlangs een uitvoerig gesprek met de minis ter van onderwijs van Kemenade. Daaruit bleek dat de minister de belangrijkste wensen van de aktie groep: overblijfmogelijkheden op alle scholen; gelijkschakeling van de schoolva kanties van alle scholen per regio; en het afschaffen van vrije uren en dagen binnen de officiële schooltijden wel wil bestuderen. Maar hij meende ook dat de belangrijkste initiatie ven van onderaf moeten komen. Om zo veel bogelijk ouders voor de gelijkschakeling van de schooltij den te interesseren en hen aan te sporen om daar ook in hun eigen om geving bij schoolbesturen op aan te dringen heeft de aktiegroep een in formatiemap samengesteld, die na ontvangst van f 3,50 op giro 33 34 825 t.n.v. 'Tijd voor School" wordt toe gezonden. De informatiemap bevat vier artikelen als discussiemateriaal en verder een kontinuerooster-bro- Chure met duidelijke voorbeelden, van scholen die al met een continue- rooster werken, en een enquète- voorbeèld waarmee men in eigen omgeving aan het werk kan gaan. Het adres van de aktiegroep is: Tijd voor School, p.a. Ineke Bakker Schut, Meulenwiekenlaan 47, Bus- sum (telefoon 02159—13388). De halslijn van de badpakken en bikini's is vrijer geworden. Meer zonnevrijheid krijgt men door de smalle bandjes maar ook door het achterwege blijven van rugbandjes met gespen waardoor ontsierende strepen ontstaan. De meeste modellen van Tweka sluiten dan ook in de nek de ligne collier of de mi tella-halslijn. De accolade BH is helemaal in het modebeeld verweven en heeft niets "ge waagds" meer. De kleuren voor de bad- en strandmode van de ze zomer zijn steenrood, husar, capri-blauw, naturel (ecru), geel en oranje. Het kleine bloem des sin zal overheersen, hoewel er ook modellen met batik en chintz-dessins te zoen waren. He was jammer dat bij de streep- dessins niet altijd nauwkeurig streep op streep was gewerkt, maar dat zal ook wel een beetje aan de prijs liggen (nooit boven de f60) want een perfecte des sin-verwerking vraagt natuur lijk meer stof. De badpakken met cups zijn bijna geheel uit het modebeeld verdwenen. In een jaar is het percentage badpakken met cups gehalveerd. Nieuwe materialen en een betere belijningen maken het mogelijk ook voor de wat UTRECHT In Utrecht wordt bin nenkort de eerste feministische boekhandel annex café geopend. Do- relies Kraakman en Sylvia Bodnaór, twee bijzonder aktieve leden van de aktiegroep Man-Vrouw-Maatschappij hebben bij de gemeente Utrecht en bij het Nationaal Comité Jaar van de Vrouw" subsidie aangevraagd om in een pand in de Utrechtse bin nenstad een boekhandel te openen, waar naast feministische boeken uit binnen- en buitenland ook gesele-c teerde kinderlectuur en bladen van aktiegroepen kunnen worden ver kocht. Het is de bedoeling dat in het café naast de boekhandel een leestafel komt, waar men de meest recente feministische bladen kan inkijken. Ook wordt gedacht aan een mede delingenbord waarop vrouwenorga nisaties hun informatie kwijt kun- Als de proef in Utrecht slaagt zul len ook in andere steden feministi sche boekhandels worden geopend. Dit is corintho, een een delig effen badpak zonder cups gemaakt uit lycra, ge mengd met katoen. De hals bandjes worden gevormd door een brede kantstrook, die in de nek sluit. Het model heeft een mooie drapering naar de v-hals toe (f57). zwaardere figuren een "softlijn" te ontwerpen. De bikini is het meest popu laire badkledingstuk. Ruim 73 pet. van de Europese vrouw pre fereert de bikini boven het bad pak. Voor Nederland verwacht Tweka dat dit percentage in 1975 op 79 pet. zal komen. De collecties van Tweka, die nu nog voor het grootste deel uit België komen, zullen de komen de jaren in Tunesië worden ge produceerd, waar nu al de min der modegevoelige artikelen van daan komen. Men beschikt daar over een atelier met 150 meisjes die voor het maken van kleding worden opgeleid. Onder andere de collectie kinderkleding wordt daar nu vervaardigd. H.v.d.H. Een kleine zeer jeugdige bikini van half katoen half polyester waar ook een bus- tier en rok bij te krijgen is. De bikini kost f 38,-. Een hele standset uitge voerd in een steentjes-dessin bikini, rok en bustier uitge- voer in lycra (voor het ge deelte dat nat wordt) en po lyamide (voor de rest). Het setje op de foto komt totaal op f 101,-.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19