Cambodja stort snel ineen na vertrek van Amerikanen A.O.W. en pensioen BLOEDIG WEEKEINDE IN NOORD-IERLAND Leger neemt macht in Tsjaad over Liberalen winnen in Sleeswijk -Holstein Verbitterde strijd in Zuid-Vietnam Thieu en Lon Nol wilden hun goud in veiligheid brengen „DUBBELHARTIGE MAN OVERLEDEN Minstens veertig doden in Libanon LEIEDSE SPAARBANK Regeringen in Afrika MAANDAG 14 APRIL 1975 PHNOM PENH/SAIGON (Reuter/AP) Terwijl afgelopen weekeinde na het vertrek van de Amerikanen en de vlucht van de Cambodjaanse plaatsvervangende president Sau Kham Khoy de toestand in Phnom Penh met het uur verslechterde en men een spoedige val van de stad en volledige capitulatie in Cambodja verwachtte, ging de verwoede strijd in Vietnam door, in het bijzonder in en om de provinciehoofdstad Xoean Loc, die thans gedeeltelijk in handen van de revolutionairen schijnt te zijn. Generaal Sak Soethsachan, chef staf van de strijdkrachten, heeft de leiding van de regering van Cambod- P Ja overgenomen. Soetsachan heeft in een radiorede beloofd Pnom Penh tegen de op standelingen te zullen verdedigen. Hij en zyn „topcomité" van mili taire en politieke leiders hebben tot zondagochtend vroeg vergaderd "om definitieve en dringende maatrege len te nemen in deze beslissende om standigheden", aldus de zegslieden. De Cambodjaanse premier Long Boret heeft in een persconferentie gezegd dat hij op het recente voor stel van de Amerikaanse ambassa deur in Cambodja prins Norodom Sihanoek, de leider der "rebellen", terug te roepen naar Cambodja in een poging een eind aan de oorlog te maken, niet zou ingaan. Sihanoek, in 1970 afgezet als staatshoofd van Cambodja, leidt een regering in ballingschap met als ba sis Peking. Deze regering heeft sa men met de Rode Khmer in Cam bodja gevochten. Sihanoek heeft in middels geweigerd naar Cambodja terug te keren en heeft verklaard dat de Rode Khmer de macht in dit land moet uitoefenen. Radio Phom Penh maakte zater dag bekend dat het Cambodjaanse parlement zichzelf voor drie maan den naar huis had gestuurd en zich had geplaatst achter Soetsachan en Boret in een poging voort te be staan. Enkele Cambodjaanse leiders heb ben hun verachting uitgesproken o- ver waarnemend president generaal Khoy, die het land heeft verlaten aan boord van een Amerikaanse e- vacuatiehelikopter Radio Pnom Penh verklaarde dat hij bij verstek ter •- verantwoording zou kunnen worden ^geroepen 'wegens overhaaste vlucht naar het buitenland'. Vanochtend is in de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon een nieuwe legering gevormd. Op 4 april had president Ngoeyen Van Thieu de voorzitter van de nationale vergade ring, Ngoeyen Ba Can opdracht ge geven tot het samenstellen van een regering van eenheid en strijd, na dat hij het ontslag had aanvaard "an generaal Tran Thien Chiem, die zonder onderbreking het kabinet sinds 1969 had geleid. In de nieuwe regering heeft geen vertegenwoordiger van de oppositie een post aanvaard. Volgens premier Ngoeyen Ba Can zal de nieuwe regering al haar krachten wijden aan "de verdedi ging tegen de communistische agres- Door tanks gesteunde revolutio naire troepen hebben gisterochtend een nieuw offensief ontketend te gen de provincie hoofdstad Xoean Loc. Voor de derde keer in vijf da gen drongen ze de platgeschoten *tad binnen en raakten er in hevige straatgevechten met de regerings troepen. De twee voorgaande keren werden ze teruggeslagen. Xoean Loc ligt op 61 kilometer ten noordoosten van Saigon en wordt "oor de verdediging van de hoofd- rtad van vitaal belang geacht. Twee kolonnes die Saigon naar Xoean Loc heeft gestuurd om het garnizoen te versterken, hebben de stad nog niet kunnen bereiken om dat ze door andere revolutionaire troepen tegen gehouden worden. Ten westen van Xoean Loc aan rijksweg-1 hebben de regeringstroe pen meer terrein moeten prijsgeven. De weg is door de revolutionairen afgesneden, waardoor de 5000 man regeringstroepen niet tussen de re volutionaire linies door Xoean Loc kunnen bereiken. NEW YORK (REUTER) Zuidvietnamese functionarissen hebben gepoogd een voorraad goud ter waarde van 175 miljoen gulden veilig naar Zwitserland o- ver te brengen. Het goud behoor de kennelijk toe aan de Zuidviet namese president Thieu en diens Cambodjaanse collega Lon Nol. Maar het bureau van de Zwitser se luchtvaartmaatschappij Swis sair in Saigon weigerde de vracht te vervoeren. Dit schrijft het A— merikaanste weekblad Time. Volgens Time hadden leden van dde Zuidvietnamese regering in maart aan een agent van Swis sair gevraagd of de maatschappij bereid was "enige persoonlijke za ken" uit het land te vervoeren van de familie Thieu, evenals persoonlijke bezittingen van pre sident Lon Nol van Cambodja Toen bleek dat de zaken beston den uit goudstaven weigerde de maatschappij. Volgens Time was de luchtvaartmaatschappij be zorgd, dat het goud mogelijk deel uitmaakte van de officiële reser ves van Zuid-Vietnam en Cam bodja. Time schrijft dat het goud waarschijnlijk nog in Saigon is in afwachting van een wat be reidwilliger luchtvaartmaatschap pij. De waarnemend president van Cambodja Koy midden bij zijn vlucht uit het land. Hij was een van de 276 per sonen, die zaterdag met be hulp van Amerikaanse heli kopters uit het belegerde Phnom Penh werden geëva cueerd. JOHANNESBURG (Reuter) Ivan Taylor, de eerste man ter wereld die naast zijn eigen hart een tweede hart kreeg ingeplant, is in hetZuid- afrikaanse Kaapstad overleden. Taylor overleed reeds een week gele den doch eerst nu is er melding van gemaakt. De operajtie die op Taylor werd uit gevoerd de eerste van haar soort werd op 24 november van het vorig jaar gedaan door professor Christian Barnard, pionier op het gebied van harttransplantaties, in het Groote Schuur-Ziekenhuis in Kaapstad. In de borst van de patient werd een tweede hart ingeplant dat met het eigen, zwakke, hart >vd verbondon om dit meer kracht te geven. De 58-jarige Taylor werd be gin vorige maand uit het ziekenhuis ontslagen maar bleef voortdurend onder observatie. Professor Barnard heeft kort voor nieuwjaar op de 47-jarige koopman Leonard Goss eenzelfde operatie uit gevoerd. Deze patient is inmiddels weer aan het werk gegaan en zegt zich in jaren niet zo goed te hebben gevoeld. BEIROET (Reuter) Bij ge vechten die gisteren en vandaag woedden in Libanon tussen rechtse falangisten en Palestijnse comman do's zijn minstens veertig doden ge vallen. De incidenten zijn de ernstigste, sinds de bloedige gevechten tussen Palestijnen en het Libanese leger, twee Jaar geleden. Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, heeft opge roepen tot Arabische interventie in Libanon na wat hij noemt de "bloe dige slachting" van Palestijnse bur gers door militante Libanezen. Ara fat deed deze oproep na een spoed zitting van de uitvoerende raad van de PLO in Damascus. Hij zond tele grammen aan de Arabische staats hoofden waarin hij uiteenzette, dat "gewapende benden van de falangis- tische partij in Libanon in een sa menzwering tegen ons volk onschul dige en ongewapende Palestijnen, on der wie vrouwen en kinderen hebben gedood". De incidenten begonnen gisteren bij de opening van een nieuwe Maronie ten-kerk, die werd bijgewoond door de Falangistische leiders Peirre Ge- mayel en veel leden van zijn recht se militia. Zij beweren door Palestij nen te zijn beschoten. De Palestijnse leiding heeft dé Fa- lange er echter van beschuldigd een bus met 22 Palestijnse burgers in een hinderlaag te hebben gelokt toen zij de kerk passeerden op weg naar een vluchtelingenkamp. Gisteravond brok voor de tweede keer een hevige strijd los in de buurt van een Palestijns vluchtelin genkamp aan de rand van Beiroet. Daarbij werd geschoten met mor tieren en machinegeweren. De ge vechten duurden praktisch de gehe le nacht voort en vanmorgen was de toestand in de hoofdstad uiterst gespannen. In verscheidene delen van Beiroet werd het lawaai van zware wapens gehoord. Premier Rasjid Solh heeft tot dus ver geweigerd de nationale noodtoe stand af te kondigen. Hij heeft de politie opdracht gegeven de orde te herstellen maar voor zover bekend is heeft de politie bij de gevechten nog niet ingegrepen. ADVERTENTIE Bescheiden erfenis voor Jacqueline NEW YORK (UPI) Jac queline Onassis-Kennedy, wedu we van de Griekse reder Aristo- teles S. Onassis, krijgt bij tes tamentaire beschikking van haar man 3 miljoen dollar, zo heeft de New York Times be richt. Dit bèdrag blijft ver beneden eerder gepubliceerde bedragen. De N.Y. Times citeerde vrien den van de familie Onassis. Het blad berichtte verder dat Onassis kort voor zijn dood op 15 maart in Parijs, had beslo ten van Jacqueline Kennedy te scheiden, waarvoor hij zijn ad vocaat al in de arm genomen had. De twee kinderen van Jac queline Kennedy uit haar hu welijk met de Amerikaanse pre sident hebben volgens de N.Y. Times elk 1 miljoen dollar aan lijfrenten gekregen. BONN (SP) Hoewel de CDU Jaar bij de nationale parlementsver- baar absolute meerderheid nog net kiezingen de strijd tegen bondskan- heeft kunnen handhaven, is bij de relier Helmuth Schmidt moet opne- gisteren gehouden parlementsverkie- men. 7'ngen in de Duitse deelstaat Slees- wijk-Holstein de Liberale FDP on betwist de winnares geworden. Zij wist haar stemmenaandeel van 3,8 op 7,3 procent te verdubbelen en overschreed daarmee royaal de 5 procentsgrens, die haar terugkeer in de volksvertegenwoordiging mogelijk maakt. De verkiezingen van Sleèswijk- Folstein gelden algemeen als een Aag zonder verliezers. Weliswaar ring de Sociaal-Democratische SPD bescheiden terug (van 41 op 40,6 procent). Maar dit resultaat betekent toch een ommekeeer van de tendens, •Jip bij da verkiezingen in andere deelstaten tot zware verliezen voor de partij van Willy Brandt hadden geleid. De CDU viel van 51,9 op 9,8 pro cent terug, behoudt echter met 37 ïetels de meerderheid (SPD 31. F DP 5 zetels). Het resultaat betekent een persoonlijke tegenslag voor de SleeswiJk-Holsteinse CDU-leider en minister-president Gerhard Stolten- berg. Hij is een van de Christen- Democratische kandidaten voor het bondskanselierschap. Zijn rivaal, de huidige CDU-voorzitter Helmuth Kobl bereikte als minister-president van Rheinland-Pals bij de verkie zingen op 9 maart een aanzienlijk beter resultaat. Hij wordt door ve- ?en thans beschouwd als de uitver koren CDU-kandidaat die volgend mogelijk nok positieve gevolgen heb ben voor d« parlementsverkiezing van dp grote deelstaat Noordrijn-West- falen, op 4 mei waar een sociale- Aberale regering door de CDU-oppo- ritie sterk wordt bedreigd. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor Terug naar Finland De Finse staatsonderneming "Neste" heeft zondag bekendgemaakt, dat het Deense vrachtschip "Jens Rand", met een lading arsenicumhoudend afval naar een Finse haven zal va ren. Het afval was vorige week in Lissabon van het Finse vrachtschip "Enskeri" overgeladen in het Deen se schip. De "Enskeri" was aanva- kelijk op weg naar een plek pp de zuidelijke Atlantische Oceaan, om 690 vaten met het gevaarlijke arse nicum over boord te zetten. Van dit voornemen werd afgezien na protes ten van verscheidene landen, waar onder Brazilië en Argentinië. NDJAMENA (TSJAAD) (AP) Na het overnemen van de macht door militairen in de republiek Tsjaad zijn militairen nu de baas in 19 Afrikaanse zwarte landen: Ghana, Togo, Dahomey, Mali, Nigerië, Opper-Volta, Zaïre, Re publiek Kongo, Soedan Republiek Somali, Oeganda, Roeanda, Boe- roendi, Centraal Afrikaanse Republiek, Niger, Sierra Leone, Mada gascar, Ethiopië en Tsjaad. In 15 landen van zwart Afrika regeren burgers: Senegal, Maurethanië, Ivoorkust, Kameroen, Guinee, Gambië, Li berie, Kenia, Zambia, Malawi, Tanzanië, Gabon, Botswana, Besoto en Swaziland. In de voormalige Portugese koloniën berust de macht bij ge mengd militair-civiele overheden. BELFAST (DPA/AP) De terreur in Noord-Ierland heeft het afgelopen weekeinde zeven slachtoffers geëist. Zaterdagavond ontplofte een bom ln een café in de katholieke wijk Strand in Belfast. Hierbij werden vijf mensen gedood en 38 gewond. Het BBC-kantoor in Belfast deel de mee kort na de ontploffing te zijn opgebeld door iemand die zei dat de Jonge militanten voor de aan slag verantwoordelijk waren. De Jon ge militanten zijn een protestantse extremistische Jongerengroep, die be trekkingen onderhoudt met de se mi- militaire Ulster Defence Associa tion. Op een andere plaats in Belfast werd een lid van het Ierse Republi keinse Leger vanuit een rijdende au to doodgeschoten en in het noorden van de stad werd het lijk gevonden van een man, die door onbekenden was neergeschoten. Tot en met gistermiddag zijn als gevolg van de "sectarische" strijd tussen extreme katholieken en protes tanten in Noord-Ierland, die vijf en een half Jaar geleden begon, al 1204 mensen gewelddadig om het leven gebracht, dat wil zeggen voor zover dit de autoriteiten officieel bekend is Het komt wel voor dat een dode, na een gevecht bijvoorbeeld, door zijn kameraden wordt weggehaald en begraven en dat men dit ver zwijgt. Vuurgevecht Politieagenten hebben zaterdagochtend bij Campa- na ten noorden van Buenos Aires tij dens een vuurgevecht met mannen die trachtten een vrachtwagen te stelen, vijf personen gedood en een gewond. De politie kwam, in enige patrouilleauto's, toevallig voorbij de plaats aan een grote verkeersweg toen daar de poging tot diefstal werd ondernomen. De dieven behoorden waarschijnlijk tot de montenero's, een linkse terreurbende. De troosteloze ruïne van wat eens de Strand Bar in het Noordierse Belfast was. Bij een bomaanslag kwamen 5 mensen om het leven en werden 38 gewond. Sinds de zogenaamde "provisionals" van het illegale Ierse republikeinse leger (IRA), de voornaamste militan te katholieke organisatie, op 10 febru ari een bestand uitriep zijn er al 49 mensen afgem&akt in de Britse pro vincie. Vijfliiig In een ziekenhuis te Bern heeft mevrouw Ruth Winter berger zaterdag het leven geschon ken aan vijf kinderen: drie meisjes (Barbara, Karin en Daniela) en twee jongens (Adrian en Beat). De moeder, die 30 jaar oud is, os een verpleegster die nog tot en met Ja nuari in een ziekenhuis had ge werkt. De vader, de 32-jarige Roland Winterberger, is van beroep tim merman. NDJAMENA, TSJAAD (AP) Het leger heeft in de republiek Tsjaad in het noorden van Centraal Afrika, de macht overgenomen, zo is in een officieel communiqué door radio Tsjaad bekendgemaakt. De bekendmaking kwam ongeveer zes uur nadat troepen van het leger en de politie een aanval waren begonnen op het gebouwencomplex waar pre sident Ngarta Tombalbaye woonde. De president is bij de opstand ge dood. Generaal Noel O ding ar, dienst doend opperbevelhebber heeft aan gekondigd dat het leger thans het be stuur vormt van het land (dat tot 1960 een Franse kolonie was), dat er een uitgaansverbod is Ingesteld van zes uur 's avonds tot zes uur 's mor gens en dat ieder wordt aangeraden de rust te bewaren. Tombalbaye, die 56 Jaar is gewor den, werd in 1962 president van de jonge republiek, die 3,5 miljoen in woners telt. in 1969 werd hij herko- Hij gaf evenwel toe dat de re zen voor een periode van zeven jaar. geringstommitedten en fouten maak- Hoeveel doden en gewonden de te in haar behandeling van de Mos opstand heeft geëist is nog niet be- lims en in 1971 tekende hij een kend. akkoord met een bevrijdingsbeweging President Tombalbaye was gebo- waarin hij beloofde het orfrecht het ren in Bessada, in het zuiden van het noorden aangedaan te zullen goed- land waar een deel der bevolking maken. in geesten gelooft, de rest het Daar de schermutselingen voort- cliristendom aanhangt. gingen riep Tombalbaye Franse mi- De al spoedig ontstane moeilijkhe- litaire hulp in en Parijs zond prompt den vonden vooral hun oorsprong in 3000 militairen die aan de strijd deel- het oosten en het zuiden waar de namen. Ongeveer 40 hunner sneuvel- Moslims de grote meerderheid vor- den hierbij. men. Deze zeiden onder meer dat De president noemde de militairen de beste politieke baantjes werden geen leden van het vreemdelingen- vergeven aan de mensen uit het zul- legioen en mariniers, wat zij waren, den. maar bestuurders die ter beschik- Tombalbaye was een man die king worden gesteld van de plaatse- eenheid predikte in het land toen lijke autoriteiten om de tegen de hij president was geworden in 1962 staat gerichte corruptie en fraude en de twee Jaar oude republiek de tegen te gaan. kans kreeg zichzelf vrijelijk te ont- Bij de verkiezingen van 1969 be- plooien. haalde hij 93 percent der stemmen en prolongeerde daarmee zijn ambt dingen bleven voortduren in Tsjaad In februari van dit Jaar bijvoor beeld werden er 32 mensen, van wie 20 vrouwen, veroordeeld omdat zij zouden hebben getracht de re gering omver te werpen en de pre sident door middel van tovenarij te vernietigen. Een der beklaagden, een vrouw, had daartoe drie tovenaars aange nomen. Zij kreeg zeven Jaar. Vrij wel niemand der arrestanten werd vrijgesproken. De strijdkrachten die thans het heft in handen hebben genomen in Tsjaad tellen ongeveer 4.000 man. Onze troepen hebben de verant- "Onze troepen hebben de ver antwoordelijkheid overgenomen voor God en de natie", zei generaal O- dingar, de nieuwe sterke man, gis termorgen in een radiotoespraak.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7