Broodafdeling LBF weg uit Leiden? Groenoordhal in teken van de vrije tijd Vragen van CDA- raadslid over Sociale Dienst CHR. HANEGRAAFF (53) OVERLEDEN Klauterland" op Lopsenpleintje Jachthaven POELGEEST showt de bekende JOHNSON buitenboordmotoren serie. Speciale aanbiedingen. MAANDAG 14 APRIL 1975 Door Joop Maat LEIDEN De broodafdeling van de Leidse Brood- en Ban ketbakkerij LBF zal naar alle waarschijnlijkheid uit Leiden verdwijnen. De broodproduktie van het bedrijf zal overgeno men worden door de Hus Bak kerijen in Rijswijk. Dit is één van de saneringsmaat regelen. die per 1 juli a.s. in het Nederlandse bakkersbedrijf zullen plaatsvinden. Dat er een sanering van de industriële bakkerij op sta pel staat is al langer bekend. Vorige maand kon echter nog niet met ze kerheid worden vastgesteld, of de sanering ook gevolgen zou hebben voor de LBF. Nu blijkt, dat die gevolgen er zeer waarschijnlijk zullen zijn, want het Meneba-concern, waartoe de LBF behoort, heeft de ovencapaciteit van de broodafdeling van de LBF ter sa nering aangeboden aan de Landelijke Structuurcommissie voor 't Bakkers bedrijf. In deze commissie zitten naast vertegenwoordigers van werkgevers en voedingsbonden, ook afgevaardig den van de ministeries van Econo mische Zaken, Sociale Zaken, Lanld- bouw. Deze commissie beslist uitein delijk over de manier waarop de o vercapaciteit van ruim 20 procent» die op het ogenblik op de brood- markt bestaat, weggewerkt zal wor den. Definitief is dus nog niet besloten tot de sluiting van de broodafdeling van de LBF, want tot 3 mei a.s. hebben de broodfabrieken nog de ge legenheid saneringsplannen bij de commissie in te dienen. De grootste zijn Meneba (King Corn), Konink lijke Scholten Honig (Juweel) en Wessanen (Bums). Pas na 3 mei zal de commissie definitief beslissen waar en wanneer de sanering zal plaatsvinden. De eerste tekenen van teruggang in de broodindustrie begonnen zich oveerigens al in 1970 af te tekenen. Onder druk van een moordende concurrentie ging een groot aantal bakkersbedrijven toen over tot slui ting en reorganisatie. Door middel van een ware prij zenslag probeerden de grote brood fabrieken ten koste van elkaar hun omzet te vergroten. Maar het gevolg was, dat de drie grote broodonderne mingen, wat de broodbakkerij betreft, in de rode cijfers Kwamen te zitten. Alle drie begonnen ze vervolgens met ingrijpende reorganisaties. Me neba sloot het vorig jaar bakkerijen in Drachten en Amersfoort. Nog de ze maand zal de overbrenging van de produktie van de bakkerij in Nij megen naar Arnhem voltooid wor den. Ook zal de bakkerij in Rotter dam-zuid worden gesloten. Een verdere sanering werd aan gehouden nadat het overleg in de landelijke structuurcommissie op gang kwam. Deze commissie werd ingesteld om een einde te maken aan de zg. "koude" sanering. De LBF is daarmee juist aan een koude" sanering ontkomen. Doordat namelijk een deel van de exportom- s-et van de Hus-bakkerij in Rijswijk deze maand wegvalt, zou de brood produktie waarschijnlijk toch wel uit Leiden naar Rijswijk zijn over geplaatst. Nu deze reorganisatie in gebracht wordt binnen de structuur- commissie, is er een grotere kans dat de sociale aspecten ervan beter in 't r og zullen worden gehouden. De per soneelsvermindering, die het gevolg is van de samenvoeging van de bak kerijen, zal zich hoofdzakelijk via natuurlijk verloop voltrekken. Over ten zg. "sociale paragraaf" voeren de voedingsbonden nog overleg met de directies van de broodconcerns. Advies De Meneba-directie heeft aan de ondernemingsraad van de LBF ad vies gevraagd over het plan om de "roodproduktie uit Leiden over te brengen naar Rijswijk. 'Om aan de al jaren durende onzekerheid in de bakkerijen een einde te maken", al dus districtsbestuurder W. Meere "an de Voedingsbond NW, "is de ondernemingsraad in principe ak koord gegaan met dat plan. Ook 'n meerderheid van de georganiseerde werknemers b(j de LBF onderschreef het plan" GSD vandaag weer geopend LEIDET De Gemeentelijke So- r<ale Dienst is vanmorge® weer nor maal opengesteld voor aanvragen .m bijstand. Zoals bekend werd de dienst vorige week gesloten (meC*uit- iondering van de kas) nadat een cri- i issituatie onder het personeel van de dienst was ontstaan en het colle ge ven B en W een aantal maatre gelen nam ter voorkoming van een volledige ineenstorting van de Sociale Dienst. Inmiddels heeft het CDA-raadslid me via C. J. Kramp-Heitink schrif telijke vragen gesteld over de pro blemen rondom de GSD. Zij vraagt onder m.-er hoelang het college er van op de hoogte is, dat er sprake is van een dreigende noodsituatie binnen de GSD. die onder meer is ontstaan door de toeneming van het aantal hulpvragers, de slechte behui- ying, de toeneming van de agressie en het grote ziekteverzuim onder het personeel. "Waarom heeft het college hier van geen mededeling gedaan in de betreffende raadscommissies" zo vraagt zij zich af. Verder wil het raadslid weten waaruit de laatste tijd de communicatie bestond tussen het college en de Gemeentelijke Sociale Dienst. Mevrouw Kramp constateert, dat het college op 4 april Jl. een adres van de GSD heeft ontvangen waarin ae staf meedeelt, dat er sprake is van een totale ineenstorting van de dienst en dat zij geen oplossing zag voor de ontstane moeilijkheden. "Waarom is pas 10 april door uw college met voorgestelde noodmaat regelen gekomen en heeft zij toen pas de betreffende raadscommissie ingelicht wil mevrouw Kramp weten. Wat de oplossing op langere ter mijn betreft vraagt het CDA-raads lid zich af of het college in hoofd zaak denkt aan betere huisvesting, de benoeming van een directeur en reorganisatie van de GSD of dat het college ook iets denkt te doen aan de kern van het probleem namelijk de oorzaken die leiden tot het aan vragen van hulp door grote groepen van de Leidse bevolking? Tenslotte wil het raadslid weten hoe het college de grote bedragen, die onder druk aan cliënten zijn uit betaald en die niet aan de wettelij ke regeling getoetst kunnen worden, denkt te kunnen verantwoorden. LEIDEN Het Lopsenpleintje is zaterdagmiddag op feestelijke wijze geopend. De grauwe ruimte van vroeger is omgetoverd in een plezierige speelgelegenheid, die de naam 'Klauterland' heeft meegekregen. Deze naam is bedacht door Freddy Tuurenhout, één van de kinderen uit de buurt, die daarmee de hiervoor door het buurtcomité uitgeschreven wedstrijd heeft gewonnen. Zijn be loning: een paar stelten, een t-shirten hij mag een bezoekje afleggen aan loco-burgemeesterl wethouder Van Aken. Freddy was zaterdag op vakantie en heeft dus niet gezien hoe de drum band en majorettes van de Katholieke Leidse Harmoniekapel een muzikale happening gaven (foto boven), de kinderen uit de Transvaalbuurt ballonnen in de lucht lieten vliegen, loco-burge meester Van Aken een toespraak hield en de naam (foto onder) van het pleintje onthulde. Het buurtcomité wenst er overigens nog eens de nadruk op te leggen, dat de verbetering van het pleintje nog maar als het begin wordt beschouwd van een algehele verfraaiing van de Transvaal buurt. LEIDEN De Leidse wethouder Van Aken (Economische Aangele genheden) zal woensdagavond om half zeven op sportieve wijze de eer ste Zuidhollandse Ideeënbeurs voor de vrijetijdsbesteding "Vrije tijd", in de Groenoordhal openen. Een half uur later wordt de beurs voor het publiek opengesteld. Vijf dagen lang kunnen de bezoekers op de tentoon stelling ideeën opdoen voor een pas sieve of actieve vrijetijdsbesteding. De beurs is bedoeld voor het hele gezin. Voor de kinderen is er bijvoor beeld de mogelijkheid om een ritje op een pony te maken. Verder is een grote collectie speelgoed zoals schom melcombinaties, zwembaden, tennis- tafels, skelters en verschillende soorten speelgoed voor de tuin aan wezig. Midden in de hal komt een sfeervol terras. Voor de vrouw is er 's middags en 's avonds een mode show voor vrijetijdskleding. Voor de verfraaiing" van het interieur van de woning is er decoratieve vloer- en wandbekleding en ideeën voor het zelf vervaardigen van sieraden, bloem schikken, tingieten, het bedrukken van stoffen enz. Voor de man is er in de hal een originele castingbaan aanwezig waar wedstrijden gehouden worden voor het publiek. De winnaar krijgt een visboot. Voorts is er doe-het-zelf-ap paratuur, gereedschappen, siermet- selsteen, video- en afspeelapparatuur broeikassen en een zelfbouw-tuin- schuur. In Leidse raad LEIDEN De Leidse raad verga dert vanavond half acht in het stadhuis. Aan de orde komen onder meer: de begroting van de gemeen te voor het jaar 1975, de ontslag aanvraag van gemeentesecretaris dr. J. van der Poel, een brief van de be woners van de Rijn- en Schiekade om de afsluiting van deze weg voor het autoverkeer op te heffen, het streekenergiebedrij f Rijnland, de uitgifte van perceeltjes grond in de Merenwijk en het voorstel tot stop zetting van de subsidiëring van de Stichting Release Leiden. GEEN GELUIDSWAGENS VOOR COMMERCIËLE DOELEINDEN LEIDEN B en W zullen geen vergunning verlenen voor het rijden met geluidswagens wanneer daalr commerciële doeleinden mee gemoeid zijn, waaronder wordt verstaan het maken van reclame voor één commer cieel object of bedrijf. Evenmin mag van geluidswagens gebruik worden gemaakt bij manifestaties of acti viteiten met een uitgesproken partij politiek karakter, uitgezonderd in de verkiezingstijd, en bij demonstraties. In de nieuwe richtlijnen, die het college voor het rijden met geluids wagens heeft vastgesteld (de vorige dateren uit 1947) is vastgelegd dat wel vergunning zal worden verleend in de navolgende gevallen: landelijke evenementen voor algemene doelein den; plaatselijke evenementen waar bij de gehele bevolking dis betrokken, activiteiten van lokale aard, waar bij een overwegend deel van de be volking is betrokken, sport- en cul turele manifestaties met een eenma lig karakter en lokale Straat collect es; activiteiten waarbij uitsluitend een oepaalde wijk is betrokken en waar bij alleen voor dat betreffende stads deel toestemming wordt verleend. Aanvragen van winkeliersverenigin gen zullen van geval tot geval wor den bekeken. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen te Leiden werden geveild t.o.v. Not. W. F. Karstens: winkelwoonhuis Schen- kelweg 67 te Zoeterwoude. gemijnd op f 29.000," door dhr Dijsselbloem q.q. Not. Mr. S. M. Brandenberg: herenhuis Emmalaan 63 te Oegst- geest. gemijnd op f 70.000,-- door dhr Voskuil q.q. LEIDEN In Amersfoort, waar hij onlangs was gaan wonen, is za terdag op 53-jarige leeftijd de heer Chr. Hanegraaff plotseling overle den. De heer Hanegraaff is van 1953 tot 1974 muziekdocent aan de Chr. Pedagogische Akademie in Oegstgeest geweest en van 1968 tot 1974 ook adjunct-directeur voor de afdeling havo. In november vorig jaar werd hij onderwijskundig medewerker voor de muzikale vorming aan het Chr. Pedagogisch Studiecentrum te Amers foort. Lange tijd was de heer Hanegraaff ook organist van de gereformeerde kerk aan de Oude Vest. In Den Haag dirigeerde hij een koor. Hij was twee de voorzitter van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen. In alle gereformeerde kerken in Leiden werd zijn overlijden giste ren bekendgemaakt. Bij de weekope- ning aan de Chr. Pedagogische Aka demie vanmorgen heeft de directeur, de heer L. Spijker, een woord ter nagedachtenis uitgesproken. De heer Hanegraaff zal woensdag om tien over 2 op de begraafplaats Rusthof aan de Dodenweg te Amers foort worden ter aarde besteld, na een rouwdienst in de Fonteinkerk Haarlemmerstraat 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge of Electronic horloge reeds vanaf f 40,—. Efc beste merken brengen wy U, SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water ALTIJD VOORDELIG EIGEN ATELIERS De Leidse Bond van Amateurtuin ders verzorgt naast de "professione le tuin" een eigen amateurtuin, waarbij alle tuinliefhebbers de nodi ge inlichtingen kunnen krijgen. Veel variatie is er ook in de watersport sector: kleine en grote motorboten en zeiljachten en een oppervlakte van 1000 m2 met alles op het gebied van caravan- en campingsport. Ook de sportclubs zullen op de beurs niet ontbreken. De beurstijden zijn; woensdag 16 april van 19 tot 22.30 uur donderdag tot en met zaterdag van 13 tot 18 en van 19 tot 22.30 uur. Op zondag is de hal geopend van 11 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen f2.50 en voor kin deren en .65-plussers f 1.25. "Geuzenloop'" van Pijnacker naar Leiden LEIDEN In het kader van de viering van het vierhonderd- jarig bestaan van de Leidse Universiteit, organiseert de Leidse Universitaire Sportraad in samenwerking met de Leid se atletiekverenigingen de zoge naamde Geuzenloop, die op maandag 19 mei (Tweede Pink sterdag) in de namiddag zal worden gehouden. Met deze Geu zenloop zal de zegetocht van de Geuzen in oktober 1574 worden herdacht. Deze resulteerde uit eindelijk in het ontzet van Leiden en de stichting van de Tieidse Universiteit. De Geuzenloop is een presta tieloop in estafettevorm, die de lopers en loopsters zoveel mo gelijk langs de 'oorspronkelijke route van de Geuzen voert. De startplaats is op het Raadhuis plein te Pijnacker (15.00 uur), men loopt daarna via Zoeter meer, Benthuizen en Zoeterwou de naar Leiden.alwaar omstreeks kwart over vier de finish voor het stadhuis in de Breestraat zal zijn. In de Breestraat zullen die dag zoals bekend diverse fes tiviteiten in het kader van het eeuwfeest plaatsvinden. Het traject Pijnacker-Leiden (vierentwintig kilometer) zal af gelegd worden door zes lopers- (sters) per team, dat wil zeg gen dat iedere loper (ster) 4 ki lometer voor zijn of haar reke ning neemt. De organisatoren, zullen ervoor zorgdragen, dat de deelnemers (sters) met bussen naar de start en de wisselpun- ten worden vervoerd en na afloop van het gelopen traject, weer in Leiden zullen, worden te ruggebracht, alwaar iedere deelnemer een herinnering aan deze Geuzenloop zal ontvangen. Teams van zes lopers on loop sters kunnen worden gevormd, uit vijf categorieën: 1. Studententeams van alle universiteiten en hogescholen in Nederland; 2. Atletiekverenigingen uit Leiden en omstreken: 3. Leidse sportverenigingen, (met uitzondering van 2) 4. Bedrijven uit Leiden (ook universiteitspersoneel van insti tuten etc.) 5. Scholen-leerlingen van veertien Jaar en ouder. Hoewel de Geuzenloop in eer ste instantie bedoeld is als pres- fcatiietoop en höt udiblopen vam de zesmaal vier kilometer primair staat, zal toch zowel bij dames als bij de heren aan het eerst aankomende team per categorie een prijs worden uitgereikt. Volgens de heer Meere verkeren de werknemers van de LBF al zoveel jaar in onzekerheid, dat ze nu de Toorkeur geven aan de zekerheid van sanering boven de onzekerheid, die olijft bestaan wanneer zij niet met het plan akkoord zouden zijn ge gaan. "Want we kunnen wel zeggen dat we Leiden niet dicht willen hebben", aldus de districtsbestuurder, "maar dan zullen de economische macht hebbers toch wel de nodige maatre gelen nemen om de zaak op een an dere manier te sluiten". Kledingbeurs van de UW De heer P. Ouwerkerk, voorzitter 'an de NVV Voedingsbond afdeling Liden, wijst er met nadruk op dat Suiting van de broodafdeling bij de LBF nog niet definitief is. "Maar wanneer Meneba de broodafdeling run de LBF aan de structuurcom missie aanbiedt, en de commissie ac cepteert dat aanbod", aldus de heer Ouwerkerk, "dan heeft de onderne mingsraad voor dat geval de voor waarde gesteld dat Meneba alles zal moeten doen om de werkgelegen heid zoveel mogelijk te handhaven. Maar het is natuurlijk duidelijk dat we niet zullen ontkomen aan af vloeiingen". De heer Ouwerkerk zegt te ver wachten, dat zowel de broodbezor ging als de afdeling banketbakkerij van de LBF in Leiden gehandhaafd rullen worden. Het gebouwencomplex van de Leidse Brood- en Banketbakkerijen aan de Rijnsburgersingel. Mevrouw C. J. Kramp-Heitink Nog geen sloop van foyer van Luxor-theater LEIDEN De BV Maatschappij tot ontwikkeling van Bouwprojecten "Projekt 5" heeft nog geen toestem ming van B en W van Leiden gekre gen om de foyer van het Luxor- theater aan de Rijnsburgersingel te slopen. Zoals bekend bestaan er plannen om op die plaats 35 woon appartementen te bouwen in op dracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. B en W hebben Projekt 5 gevraagd pas met de sïbop te beginnen wanneef vaststaat dat de nieuwbouw doorgaat. Inmiddels hebben de Adviesraad voor de Binnenstad en de Vrouwenadvies commissie voor de Woningbouw laten weten het gebouw op die plaats on juist te vinden, omdat het niet past in de overige bebouwing. Het raads lid BGeUen (PPR/PSP/D»66) kondig de afgelopen woensdag aan in de raadsvergadering van vanavond een motie te gullen indienen waarin het college wordt uitgenodigd contact op te nemen met de stichting teneinde te proberen andere bouwmogelijkhe den te onderzoeken. LEIDEN De Leidse dames-, tie ner- en kindericledingbeurs (zomer kleding), diie wardlt georganiseerd door de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers en de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, heeft plaats op 22 en 23 april in de grote zaad van „De Burcht" (ingang Burgsteeg) in Leiden. Inleveren van goederen (van allies maximaal tien stuks): 22 april van 19—12 en van 2—4 uur (volgnummers 9.30 en 1.30 uur). Avond verkoop: 22 april van 7—9 uur (volgnummers 6.30 uur). Oohtendverkoop: 23 april van 10 14 uur (vofllgnummers 9.30 uur) (er is dan nog een grote voorraad). Uitbetalen: 23 april van 15.30-17 uur (volgnummers 15.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3