LEIDSCH DAGBLAD RODE KHMER BESTORMT PHNOM PENH Rooftocht in een slapende pastorie Revolutionairen 25 km van Saigon V ferA a feit Ai, .81 'blz' CONTANT GELD OP GIROBETAALKAART Zoon van Margriet heet Floris GRATIS, LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 14 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34602 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NIJMEGEN (ANP) De jong ste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven heeft de volgende namen gekregen: Floris, Frederik, Martijn. Vanmorgen heeft in het stadhuis van Nymegen de geboorte-aangifte plaats gehad. BS Leiden erg boos op NOS LEIDEN De basketbalverenoging GS Leiden heeft naar aanleiding van de mededeling in NOS-Sport gister avond dat d« opnamen die zaterdag waren gemaakt van de wedstrijd BS Leiden Raak Punch wegens tijd gebrek niet konden worden uitgezon den een brief geschreven naar de NOS (n die brief schrijft het BS-bestuur diep teleurgesteld te zün. De Leidse ciub vraagt zich af wat de werkelijke reaen is en beschouwt het niet-uit- eenden ais een schromelijk tekort van de ziide van de NOS. Vooral omdat eerder in het programma een herhaling van motorraces werd ver toond die 's middags al waren uitge vonden. Het BS-bestuur schrijft voorts dat ln net NOS-beleid kennelijk weinig belangstelling voor basketbal past en dat het opvallend is dat zwaar gfc- suosidnerde sporten en clubs zich wei m een flinke belangstelling mo gen verheugen. In de brief wordt nog wat wrang opgemerkt dat BS Leiden voor zaterdag aangeboden reclame borden (en dus inkomsten) had af gewezen omdat men dacht dat dit de NOS niet welgevallig zou zijn. „Wij voelen ons genomen", aldus het BS- bestuur. Fischer wil nu PHNOM PENH/SAIGON (AP/Reuter) De Rode Khmer is vanochtend begonnen met de bestorming van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Voor de algemene aanval was het hoofdcomplex van de radio- en telefoonverbindingen al in handen van de revolutionairen gevallen, waardoor de berichten over de strijd schaars zijn. Een jachtbommenwerper van de Cambodjaanse luchtmacht heeft het militaire hoofd kwartier in het centrum van de stad met bommen bestookt. In het buurland Zuid-Vietnam zijn de revolutionaire troepen van de VRR de hoofdstad Saigon tot op 25 km genaderd. Feyenoord en Ajax sluipen wat dichterbij toch praten Vietnam De troepen van de Rode Khmer drongen het eerst de stad binnen in de noordwestelijke wijken. De bevol- r'ng van die stadsdelen is in paniek t order naar het zuiden getrokken hoewel ojk daar geen veiligheid kan worden gevonden. Het bombardement door een „eigen" vliegtuig had inmiddels gro te verwarring in het centrum van de stad gesticht. Zeker zeven per sonen kwamen in het hoofdkwartier om het leven. Er werd een uitgaans verbod afgekondigd, en alle winkels werden gesloten en gebarricadeerd. VLIEGVELD Kort voordat de bestorming van de stad zelf begon, werd een massa le aanval geopend op het nabijgele gen vliegveld Pochentong. Het is niet lekend hoeveel regeringstroepen zich da *r bevinden. De laatste /merikaan. die zich op het vliegveld bevond voor 't regelen van 'n lucht brug is vóór de algemene aanval met het laatste vliegtuig, dat nog kon opstijgen, vertrokken. In Phnom Penh zelf bevinden zich nog wel enige Amerikanen, voornamelijk urnalisttn van persbureaus. Ondanks de wanhopige situatie, t ebben de Cambodjaanse autoritei ter. hun troepen opdracht gegeven, alle mogelijke harde weerstand te bieden. volutionaire Regering staan in Ben sue geen 25 km van de hoofdstad meer af. Vanochtend moesten rege ringstroepen bovendien weer nieu we delen van het strategische Xoean Loc op *0 km van Saigon prijsge- 7iin 15 km van Xoean Loc in hevi ge gevechten gewikkeld met de revo lutionairen. Zij liggen nu onder waar artillerievuur maar hebben grondaanvallen tot dusver kunnen af slaan. Vlak bij Saigon is in een dorp ooor guerrillastrijders een rege ringsgebouw opgeblazen. Hypotheek Ruud Geels blijft de lijst van topscorers in de eredivisie aan voeren. Gisteren passeerde hij tweemaal AZ'67-doelman Gerrit Vooys. Ajax won met 40. MANILLA (AP) De voormalige wereldkampioen schaken Bobby Fi scher heeft er mee ingestemd be- 6picKingen te beginnen over een mo gelijke wedstrijd tegen de onlangs tot wereldkampioen uitgeroepen Ana- toiy Karpow. Dit is vandaag bekend gemaakt door Florencio Campamanes, vice- voorzitter van de internationale schaakbond. Karpow werd op 3 april tot de nieuwe wereldkampioen uitgeroepen, omdat Fischer op die datum nog steeds niet kenbaar had gemaakt zich te willen neerleggen bij de door de FIDE gestelde voor waarden voor een tweekamp. Enkele opklaringen opklaringen. Matige tot krach- ind tussen zuid en west. Mini- temperaturen omstreeks fi gra- HaftgSara Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 30 april 1975 en ontvang de krant reeds va nat heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen ean Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Meer naar het Oosten begint ook de positie van de Zuidvietnamese roofdstai Saigon zeer precair te wor den. Troepen van de Voorlopige Re- Pastoor in Zoeterwoude kan er nog niet over uit De slapende pastorie in Zoe terwoude met als inzet de net wakkere pastoor Schlatmann. ZOETERWOUDE Twee tot nu toe rrbekende buitenlanders hebben in dp nacht van zaterdag op zondag in gebroken ir. de pastorie Meerburg in Zoeterwo».de. "Het was een stomme vertoning. En het is eigenlijk ook cnvoorstelbaar dat iemand Je huis kan binnen komen, terwijl Je rustig lrgt te slapen". Pastoor Schlatmann is zichtbaar verbaasd dat zoiets in zijn pastorie is gebeurd. "We wonen hier met drie man en ir het weekeinde hadden we twee logé's. Een van de huisgenoten, een ziekenverzorger, slaapt op de begane TON VOOR MATHILDE AMSTERDAM Het nieuw ste portret dat Carel Willink van zijn echtgenote Mathilde heeft geschilderd, is gisteren voor een ton cekocht door bier magnaat Freddy Heineken. Dit is de hoogste prijs die in de Ne derlandse kunsthandel ooit is betaald voor een werk van een nog levend kunstenaar. Het gi gantische portret hangt op de tentoonstelling "8 Realisten" in de kunstgalerie Riauw aan de Amsterdamse Keizersgracht. moesten ze, om verder het huis in te komen door zijn kamer heen. Ze hadden er natuurlijk niet op gere kend dat daar iemand sliep en daar zijn ze van geschrokken. Terwijl de ene het huis doorzocht, hield de an dere mijn huisgenoot onder controle. Die kerels zijn om kwart over vier binnengekomen en tegen half zeven weer weggegaan. Alles, maar dan werkelijk ook alles hebben ze door zucht en bekeken. Alle kasten ston den open. Ze hebben overal gesnuf feld en gebanjerd. Het was ze duidelijk om geld te doen, want kostbare munten hebben ?e gewoon laten liggen. Ik wist exact wat er in huis was. want 's avonds tevoren had ik de kas nog opgemaakt. In totaal is de schade zo'n driedui zend gulden". De tw«e mannen, ongeveer 25 Jaar oud spraken Engels en Frans. De man, die op rooftocht door het huis ging. ging erg zachtjes te werk. Nie mand van de anderen heeft er iets van gemerkt. De 2e man gedroeg wch erg nerveus en agressief. Door pat hij ruim twee uur een "gijze laar" had, kon men later een zeer gedetailleerde beschrijving van hem geven. Zelfs de kleur van de sokken is aan de politie doorgegeven. Toen de inbrekers via de voor deur vertrokken, hadden ze ervoor gezorgd dat er niet meteen alarm ken worden geslagen. De huisgenoot was met de snoerren van zijn pick up en koptelefoon vastgebonden. De ze man wist de snoeren rond zijn en kels los te krijgen om vervolgens de e nderen te waarschuwen. Later bleek ook dat de inbrekers zich nog te goed hadden gedaan aan wat staartjes wijn, die waren over gebleven van het diner "Ook al mijn papieren zijn verdwe nen: spaarboekjes, paspoort, noem maar op. Ik zou verbaasd zijn als k het ooit weer zie", aldus pastoor Schlatmann. De competitie in de eredivisie het betaald voetbal blijft merk waardig verlopen. Koploper PSV bracht, door één punt achter te laten bij De Graafschap in Doe- tinchem. de spanning weer volle dig terug. De Eindhovenaren, die na het duel tegen Dinamo Kiew een vermoeide indruk maakten, raakten zelfs met 10 achter en finishten uiteindelijk met een 11 gelijkspel. Feyenoord profiteerde daarvan, a] kan de 1O overwinning bij Ex celsior bepaald niet overtuigend worden genoemd. Pas een kwar tier voor tijd wist het mat spe lende Feyenoord dankzij Wim Rijsbergen de winst op te eisen. Overigens fcreeg de équipe van trainer Ccerver twee doelpunten tegen. Evenzovele malen keurde scheidsrechter Keizer de goals af, zij het eenmaal pas nadat hij wel degelijk naar het midden had ge wezen na een doeltreffende actie van Sjaak Roggeveen. Na rugge spraak met de grensrechter an nuleerde Keizer de treffer alsnog. Het best voor de dag kwam nog Ajax dat met maar liefst 48 AZ '67 versloeg. Ajax putte dui delijk inspiratie uit het feit dat het enkele maanden geleden in Alkmaar naar een kansloze neder laag van 3—0 werd geleid. Maar al speelden de Ajacieden weer eens lekker enthousiast, toch zuchtte Hans Kraay na afloop van het aantrekkelijke duel dat hij zich nog "een koorddanser voelt": "Het kan verder goed gaan, maar ik kan ook nog naar beneden tuimelen." Vrij spel ook voor de basketballers van BS Leiden, die bij na voor een stunt zorgden tegen Punch. De Leidenaars namen verscheidene malen een behoor lijke voorsprong, maar misten tenslotte de rust om de winst naar zich toe te halen. Voor on geveer 1400 zeer luidruchtige toe schouwers won Punch ternauwer nood met '271, waardoor het landskampioenschap een feit werd. Opvallend nieuws van BS- zijde is dat de club de medewer king heeft ingeroepen van het bu reau Inter-Football om een einde te maken aan het sponsorloze- tijdperk. Een succesvol weekeinde beleefde Sanocel Scylla. Het herenteam keerde terug naar de hoofdklasse. Op regionaal voetbalniveau wou UVS op de valreep van SDW, speelde LFC gelijk tegen HOV en verloor Roodenburg bij DHS PAGINA'S 11—17 Minister Van Doorn meent, dat de Zuidraolukkers een eigen on afhankelijke staat maar beter kunnen vergeten PAGINA 5 Cambodja stort snel ineen na het vertrek van de laatste Amerika nen PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Rekeninghou ders van de postcheque- en giro dienst kunnen met ingang van 21 april hun girobetaalkaarten op het postkantoor verzilveren. Per kaart wordt een vast bedrag van f 100,- uit betaald. Er mogen niet meer dan vier kaarten tegelijk worden aange boden. De rekeninghouder dient zich te legitimeren met zijn giropas. Het opnemen van geld door middel van de bekende kascheques blijft op de gebruikelijke wijze mogelijk. Jl. nu nóg geen deel Hl van het ken tekenbewijs in hun bezit hebben, kun nen dit alsnog verkrijgen door hun delen I en H op te sturen naar de dienst Centrale Registratie Kente kenbewijzen in Veendam. Het rijbewijs moet dan aangete kend verstuurd worden en wordt on der rembours (f 17,50) teruggezonden. Het bewijs van aantekenen kan dan bij mogelijke controle aan de poli tie getoond worden, maar of de poli tie hiermee genoegen neemt, is af hankelijk van de betrokken opspo ringsambtenaar. Maar de politie zal de eerste tijd wel soepel optreden. De eerste reacties van de chris ten-democratische coalitiepart ners op de besluiten van het PvdA-congres zijn niet bijster enthousiast en wie zou daar verbaasd over zijn. Ons volk van schaatsenrijders heeft de begrippen 'korte baan' en 'lange baan' geïntroduceerd. Op de sprint is daar dan de afwijzing door het congres (én het be stuur én de fractie) van een alleskunner-opvolger van de Starfighter (dus bijvoorbeeld de YF-16) en op de stayersafstand is er in "78 dus, na de nieuwe verkiezingen een opnieuw be zien of er daadwerkelijk door de NAVO voor vrede en veilig heid stappen voorwaarts zijn gedaan en zo niet of onvol doende: opzeggen van het lid maatschap. De congressen van de PvdA zijn véruit de levendigste gebeurte nissen in de Nederlandse poli tiek. Het mist de veelal traditio nele gezapigheid van politiek leven in andere kringen, het heeft iets van een sociale hap pening ("iedereen is er"). Dat betekent meteen dat de resul taten iets hebben van een enigszins overbelichte foto. Als de geestdrift van de kameraden na thuiskomst wat is geluwd, is het tijd om iets te retoucheren. Welnu: de regering (en Den Uyl heeft dat een week voor het congres den volke al voorgehou den) kan vanzelfsprekend be slissingen van partijcongressen naast zich neerleggen. Men heeft in directe zin geen bood schap aan uitspraken, zelfs al komen ze van de grootste rege ringspartij. Met de relatie frac tie-congres is het formeel ook zo (kamerleden stemmen zon der last of ruggespraak), maar op den duur kan een partijre solutie de vertegenwoordigers in het parlement niet onberoerd laten, zéker niet straks in 1977, bij de nieuwe verkiezingen, waar het dan vergaderend con gres het laatste woord heeft over het programma waarmee men in de electorale slag gaat. Rest dan de relatie fractie-socia listische kabinetsleden, die oo korte termijn reeds onder druk komt: de aanschaffing van de nieuwe straaljager. Hier is wel een openlijke controverse tus sen fractieleider Van Thijn en minister Vredeling. De minis terraad moet nog over de aan koop beslissen, de YF-16 zal toch wel uit de bus komen en de fractie zal waarschijnlijk die pil moeten slikken, omdat men ook in het politieke leven niet alles hebben kan en de conse quenties van een val van het kabinet-Den Uyl nog drasti scher zijn dan die van een zwerk vol met vernuftig, alles kunnend technologisch wapen tuig met vleugels. De PvdA zal voortaan een kriti sche partner zijn op het stuk van veiligheid en vrede. Op voorgaande congressen kon nog een vleugel opkomen voor de NAVO als 'hoeksteen' voor het buitenlands beleid. De generatie politici uit de koude oorlog- lichting is echter uitgestorven, of heeft elders beschutting ge zocht. Ook de stemmen van progressieve partners als Van Mierlo zijn aan het sterfbed van D'66 verstomd. Zelfs zou men kunnen zeggen dat bij een dringende PPR aan de linker flank de NAVO-uitsDraken in het Amsterdamse Congresge bouw nog binnen de perken zijn gebleven. Want één ding is ze ker: de PvdA heeft de NAVO niet alleen niet lief, eigenlijk vindt ze het een steeds minder noodzakelijk kwaad. Premier Den Uyl heeft met een indrukwekkende slotrede nog weer eens onderstreept, de fei telijke leider van de PvdA te zijn. Zijn bespiegelingen waren somber en soberheid voor straks was er het grondmotief van. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat de groei in welvaart, die traditioneel en voor altijd gege ven scheen, ls tot staan geko men en dat alleen in de herver deling en steun aan minstbe deelden in deze samenleving nog wat ruimte kan worden ge vonden. De confessionelen zullen het In stijgende mate moeilijk krijgen met hun progressieve partners. Mr. Aan ties van de AR sprak terecht over zware hypotheken, waarmee het Pvd A-congres de samenwerking heeft bezwaard. Maar de christen-democraten zelf zijn met hun CDA aan het worstelen voor een nieuwe iden titeit. Het zou wel zeer voor barig zijn om reeds nu de ver dere mogelijkheden van samen werking in "77 aan de orde te stellen. Tenminste om twee re denen: w&ar zal dat CDA oo de schaal van links naar rechts terechtkomen en ln hoeverre zal het Inderdaad een nieuw al ternatief in christen-democra tische zin betekenen dat de voortgaande afkalving vao de middenDartiien naar links en rechts tot staan kan brengen. Zolang hier veel onzeker is kan mr. Aantjes weliswaar van hy potheken spreken, maar de vraag is dan wel. wie straks gaat aflossen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1