WMM Rijsbergen 'redder' van mat Feyenoord Geïnspireerd Ajax soepel langs AZ'67 K333EOH BEU 'Inter-Football' ingeschakeld door BS Leiden Scorebord MAANDAG 14 APRIL 1975 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT EREDIVISIE Telstar—FC Twente 1—0 WageningenFC A'dam 13 NAC—Roda JC3—1 Excelsior—Feyenoord 0—1 SpartaGo Ah. Eagles 14 MW—Utrecht 1—1 FC Den Haag—Haarlem 1—1 Ajax—AZ '67 4—0 De GraafschapPSV 1—1 PSV 30 19 9 2 47 69-23 Feyenoord 30 20 6 4 46 82-25 Ajax 30 20 5 5 45 71-29 Twente 30 16 7 7 39 52-28 30 14 9 7 37 48-29 30 9 13 8 31 35-38 30 7 16 7 30 D. Haag Roda JC MW Utrecht Excelsior 30 7 15 8 29 31-35 30 9 9 12 27 41-53 30 6 13 11 25 39-48 30 8 9 13 25 38-57 30 7 10 13 24 29-45 Go Ah. E. 30 7 10 13 24 29-48 Gr .schap 30 8 7 15 23 28-51 Wagening. 30 6 9 15 21 35-62 NAC 30 5 9 16 19 29-57 1 Haarlem 30 5 9 16 19 31-65 PSV, Feyenoord en AZ '67 periode-kampioen. EREDIVISIE SC Amersfoort—SVV 1—0 PEC Zwolle—Volendam 2—0 Veendam—FC VVV 0—3 FC DordrechtSC Camb. 20 FC Den Bosch—NEC 1—1 Heerenveen—Willem II 0—0 Helmond S.F.C. Groning. 11 EindhovenVitesse 1—1 HeraclesFortuna SC 01 Groningen 32 19 4 9 42 57-39 NEC Vitesse PEC Zw. Eindhov. Heerenv. VVV Fort. SC D. Bosch Volendam Heracles Cambuur SVV Helm. Sp. Amersf. Willem 2 Vlaarding. Dordrecht 32 Veendam 32 12 17 3 41 38-22 32 16 8 8 40 58-16 32 15 10 7 40 45-30 32 15 9 8 39 52-31 32 16 7 9 39 44-29 32 13 12 7 38 51-27 32 14 7 11 35 38-30 32 11 12 9 34 38-41 33 14 6 13 34 50-44 33 10 12 11 32 44-52 32 9 9 14 27 38-51 33 8 10 15 26 32-45 33 9 8 16 26 28-44 32 8 9 15 25 33-43 32 10 5 17 25 34-46 32 8 8 16 24 30-49 9 16 23 33-50 6 18 22 28-62 Eindhoven, FC Groningen en NEC periodekampioen. 1. Geels (Ajax; 28 2. Van der Kuyien (PSV) 21 3. Kreuz (Feyenoord) 20 4. Jansen (FC Amsterdam) 17 5. 6 Edström (PSV) en Kist (AZ '67) 14. ROTTERDAM Wie zei er dat Ben Peeters zo'n aardige man is dat hij op niemand boos kan worden?'Zij, die gistermid dag de moeite namen om de trainer van Excelsior na die rond uit saaie wedstrijd tegen Feyenoord op te wachten, weten dat de doorgaans zo charmante Hagenaar écht razend kan zijn. Dat Peeters zijn gal spuide aan het adres van scheidsrechter Jan Keizer was ook niet zo verwonderlijk. Want Keizer bestond het niet alleen om twee Excelsior-doelpunten om dubieuze re-^ denen af te keuren, bovendien gaf hij Jaap van de Berg een gele kaart, na een duel dat lang zo gemeen niet was als de op de grond kronkelende Kristensen wilde doen voorkomen. Pee ters' boosheid, dat dient nadrukkelijk gesteld, werd niet ingege ven door de niet meer verwachte 1O-triomf die Feyenoord moeizaam bevocht. Rijsbergen gaat doel treffen: de sliding van Rinus Israel komt te laat, zoals Kristensen (twee de van rechts) bemerkt. Achteraf bleken Feyenoords kam pioenskansen aanzienlijk gestegen. Wie Feyenoord zonder inspiratie tegen Excelsior heeft zien optornen, heeft gisteren niet begrijpend het hoofd geschud. Feyenoords lusteloze stemming ten spijt, Keizer, Wim Rijsbergen en De Graafschap duwden Rotterdam Zuid opnieuw in sfeertje terug waarin het resterende programma van de eigen b. van Ajax en van PSV met kloppend hart wordt bestudeerd. Het enige dat ontbrak, was het geloof in een vaag glorend kampioenschap bij de spelers zelf. Alzo leefde Excelsior lange tijd met de gedachten dat er minstens een gelijkspel-premie na de Rotter damse derby zou kunnen worden gebeurd. Zonder Excelsiors inzet, zonder het organisatietalent van libero Israel en zonder de persoon lijke prestatie van Van de Berg, Kwakkernaat en Tabbernee tekort te willen doen, veel problemen hoefde de equipe van Peeters daarvoor niet op te lossen. Feyenoord werkte met Schoenmaker op de plek van De Jong plichtmatig, legde geen greintje fantasie aan de dag en overtuigde nooit. Peeters: „In de tweede helft dacht ik, dat is gepiept. Dat gelijkspel is binnen, want die ploeg maakt nooit een doelpunt". Voor stopper Wickel: „Kreuz was de gemakkelijkste spits die ik dit seizoen tegen had. Die man beweegt niet. Nee, veel moeilijker heb ik het doorgaans tegen die talentloze hardlopertjes. Ik maak niet veel doelpunten, maar als ik er eens een maak schijnt dat een belangrijke treffer te moe ten zijn. Door de eerste goal die ik ooit voor Feyenoord maakte ver- t ienden we tegen de Spins de UEFA Cup, door de goal die ik gisteren scoorde verdienden we misschien net de punten die we straks nodig heb ben om kampioen te worden. Dat wil echter niet zeggen dat ik er nou zo trots op ben; het is natuurlijk wel leuk, maar Je moet er van uitgaan dat iemand die goal toch moet ma ken. Ik bedoel het had evengoed ie mand anders kunnen zijn. Je pro beert het als verdediger alleen wat sneller als de voorhoede wéér niet draait. Want op zich is 0—1 bij Ex celsior natuurlijk een pover resul taat. Bepaald niet om te gillen in ie der geval. Dat kan ook bijna niet rnders in een sfeer waarin de een nog harder loopt te praten over weg- taan dan de ander. En de spelers- i&ad is dan wel pas bij Brox geweest cm een aantal zaken uit te praten, maar de sfeer is nog bepaald niet optimaal. Als 't niet loopt by Feyen oord gaan sommige spelers ook in discussie met de scheidsrechter, maar dat is menselijk denk ik. Die voetballers willen zich afreageren en Feyenoord kende ondanks een veldoverwicht een aantal hachelijke situaties. Tegen door Van der Roer gestopte inzetten van Schoenmaker en Kristensen, stonden situaties van een tegen een (Reygersberg-Van Daele) en bestond Schneider het om de bal voor de voeten van Reygersberg te koppen. Reygersberg mocht nog geschrokken naast vuren, later wees Keizer toch naar het midden toen Roggeveen Treytel omspeelde en secuur doeltrof, nadat Kwakkernaat de bal had doorge- kopt. Na ruggespraak met grens rechter Piet Plant annuleerde Keizer de treffer alsnog. Roggeveen boos: „Toen Kwakkernaat kopte ging ik lopen. Het moment van spelen was goed. Nee, het betrof niet Aad Reygersberg maar mij". Ben Peeters: „Die grensrechter vlagde onmiddellijk dat wel, maar toen Keizer dat niet zag, deed hij zijn vlag naar omlaag. Keizer zelf stond op de doellijn, dus hij kon beter oordelen dan zijn grensrechter. Er zijn momenten dat zelfs ik boos word". Nadien had Feyenoord verdedigend eveneens moeite met hoge ballen en hield Bassant een schoonheidstreffer ten doop, die opnieuw geen genade vond in de ogen van Keizer. Van Daele: „Of dat buitenspel was weet ik niet. Ik dacht ik steek mijn hand maar omhoog voor de zekerheid". Maar Feyenoord zou, zoals gezegd, een vrij gelukkig parcours rijden. Na irritatie over en weer (Van Hanegem schopte naar zijn cipier Kwakkernaat en Van de Berg zag geel na een wat onbesuisde actie tegen Kristensen) zette Feyenoord Excelsior onder druk. Israel liep bij een duel met Schoenmaker een blessure op in het dijbeen en Van de Roer kreeg een schot van Wim Jansen mede als gevolg van het niet egale veld niet ènder controle. Anderzijds ontging het Keizer weer dat grensrechter Middel Aad Rey gersberg buitenspel zag staan en dat Jan Everse (aanvallend sterk) de spits te hardhandig tegemoet trad. Feyenoord won de wedstrijd met Wim Jansen als voorstopper, toen de gepasseerde Theo de Jong voor Dick Schneider opdraafde. Jorgen Kristensen schoof Rijsbergen de bal toe, die Feyenoord laat de niet meer verwachte twee punten bezorgde. Het enige nadien was een inzet van r'oen dat dan op zon i -.a i. Lr t^.at ook veel op het spel. Dat besef je zo'n doelpunt. Maken we die niet dan kan dat de kampioenspremie toch een bedrag met een paar nul len) schelen. Vandaar dat je geneigd bent door te halen. Dat ik daarbij Israel blesseerde is een risico dat je moet incalculeren. Ik deed het niet moedwillig want ik had ook zelf ge blesseerd kunnen raken. Maar als je de kans hebt een doelpunt te ma- ven, moet je dat risico nemen. Dat nou eenmaal het prof-voetbal. In ieder geval zijn onze kansen nu weer gestegen, al heeft ook Ajax weer goe de papieren. Misschien zelfs wel de beste. Kristensen op de p(aal. Wist Coerver simpel: „Het was slecht, wat moet ik er meer van zeggen". Ben Peeters was aanmerke lijk uitvoeriger in zijn kommentaar. „Dit Feyenoord kon niets", scham perde hij. „Ik krijg er steeds meer moeite mee om mijn mond te houden. Onze doelpunten worden afgekeurd en Japie van de Berg krijgt na iets onbenulligs de gele kaart". Sjaak Roggeveen tot slot: „Tegen de grote clubs worden wij toch altijd benadeeld. Alle protesten van de Feyenoorders vonden by Keizer gehoor maar die van ons werden allemaal weggewuifd". En Rinus Israel: „Ik verbaas me er over dat Feyenoord zo hoog op de ranglijst staat". GER STOLK De Pool Brezancaijkstraks de nieuwe baas van de Feyenoord- spelers, zag het gisteren op de tribune bij Excelsior-Feyenoord nogal "donker" in. En dat kwam niet alleen omdat hij een zonnebrü droeg voorzitter van Leuk bedragje MILAAN De Braziliaanse voetbalkoning Pele is bereid voor zes miljoen dollar (onge veer 14 miljoen gulden) voor twee jaar zijn schoenen weer uit de kast te halen. Pele deel de zaterdag op een perscon ferentie in Milaan mede, dat hij onderhandelt met de prof club New York Cosmos, die be reid is hem zes miljoen dollar, voor een driejarig contract uit 5e keren. "Maandag moeten we tot een overeenkomst zien te ko men", aldus de zwarte parel, die bij zijn leven al sën legende Is. AMSTERDAM "En toch", zuchtte Hans Kraay na afloop van het aantrekkelijke duel tegen AZ '67, "en toch voel ik me nog een koorddanser. Het kan verder goed gaan, maar ik kan ook nog naar beneden tuimelen." De Ajax-coach zei het overi gens met een twinkeling in de ogen. Z'n vreugde had een dui delijke reden. Voor het eerst sinds lang draafde er weer eens een enthousiast Ajax over het veld. Een Ajax, Kraay moest het toegeven, dat duidelijk inspiratie putte uit het feit dat het en kele maand enterug in Alkmaar naar een kansloze nederlaag van 30 was geleid. Kraay schouderophalend: "Ze moeten blijkbaar telkens ergens door geïnspireerd worden. Dat wordt verder dan hoop ik, de strijd om de landstitel." Kraay: "Ja dat was een kritiek moment. Als het toen gelijk was geworden, hadden we het nog moeilijk gekregen. Verkeerd Arnold Steffi tweede helft bij 4-0 zakte Ajax ver 1-0 voorsprong bezorgd. Uit terug. Dat is verkeerd. Juist in deze van Geels die door doelman Vooys krankzinnige competitie kan het en door Nygaard verkeerd werd doelsaldo beslissend worden. Daarom beoordeeld. Ze liepen elkaar in de had ik graag nog een paar weg, de bal bleef onbeheerd lig- doelpunten extra gezien". Over Jan gen en de Westduitser had voor het Mulder die toen Kraay er tydens de inschieten. Geels die duideiyk zyn tweede helft op aandrong dat Ajax stempel op de voor rust flonkerende door zou gaan, hem met een kwaad match drukte zou hoogstpersoonlijk gezicht toeriep dat z'n maten hem nummer twee aantekenen. En dat dan van ballen moesten voorzien: "ik was dan een "beauty" van de eerste kon hem toch moeilyk vanuit de orde. Steffenhagen trok er in de dug out een reservebal toegooien. 25ste minuut op rechts op uit, trok Dus zei ik, ga ze dan zelf maar hoog voor waar de blonde spits hoog halen Jan". opspringend met het hoofd perfect Positieve punten voor Ajax waren er uithaalde. De bal verdween in de zat. Brokamp speelde voor het eerst uiterste rechterhoek, onhoudbaar sedert lang eens niet onder de maat. voor doelman Vooys. Brand bits: Van Dord bleek een uitstekend "Natuurlijk, een mooie goal. Maar vervanger van de geblesseerde Kees Kist zou van Ajax de kans Suurbier en Ruud Krol blijkt nooit hebben gekregen, als die zo helemaal over zijn vormcrisis heen. hoog was opgesprongen had Dusba- Toch had datzelfde Ajax voor rust ba hem wel een ellebooog in de zij nog moeite met het vinnige AZ'67 gedrukt. En zo is het de hele Niet zoveel moeite dat Joop Brand wedstrijd geweest. We hebben aldoor kans van Bobby Vosmaer in de handenvol werk. Net iets meer geluk twintigste minuut toen hij alleen Kist en Meister faalden voor voor doelman Schryvers verscheen Schrijvers was het niet 2-0 maar hoog over vuurde. Op dat geweest na 45 minuten maar 2-2. moment stond Ajax al met 1-0 voor. Na rust beslisten de Amsterdammers LEIDEN. Inter-Football, het door ex-Ajaxied Piet Keizer, sportjour nalist Maarten de Vos en de schoonvader van Johan Cruijff, Cor Coster, opgezette advies- en bemid delingsbureau houdt zich niet al leen met voetbal bezig. Vorige week heeft Piet Keizer een oriënterend gesprek gehad met de voorzitter van BS Leiden, Ton Menken. Tijdens dit gesprek worden de mogelijkheden tot sponsoring van de Leidse basketbal- vereniging nader bekeken. Inter- Football is door enige bedrijven ge vraagd een rapport uit te brengen over de sportsponsoring, met name in de basketbalwereld. BS Leiden wist dit en nam via Ton Menken contact op met het bureau. Maarten de Vos: "Enkele bedrijven hebben een budget voor sportspon soring en wij zijn gevraagd een rap port uit te brengen. Nu zijn wij ons aan het oriënteren. De vereniging van sportsponsors heeft een nega tief advies over de basketbalwereld uitgebracht. Naast BS heeft ook de Delftse vereniging Punch zich via voetbaltrainer Bert van Leer aan gemeld. Zoals je weet hebben zij ook geen sponsor, wij zullen dus het een en ander moeten gaan afwegen, maar nogmaals, zij zijn nog in een oriënterend stadium." Een juichende Ruud Geels, nadat hij Ajax met een prachtige kopbal aan een 2—0 voorsprong heeft geholpen. Rechts Gerrie Mühren. de match al in de tweede minuut. Vonk verkeek zich op een lange pass, Mulder kon doorstormen en vuurde op de paal. De terugsprin gende bal werd door Brokamp lauw ingezet en door Meyer die probeerde te redden wat er te redden viel, over de doellijn gewerkt in plaats daarvan afgehaald. Vijf minuten later werd het 4-0. Via een dieptepass van Krol op Geels. Die omspeelde beheerst doelman Vooys en scoorde vanuit een moeilijke hoek. Joop Brand: "Twee buitenspeldoelpunten na rust, dat is mijn mening." Wat alweer onzin was maar het belette de bedroefde AZ-trainer niet om even later toen de grensrechter voor de hoofdtribu ne een buitenspel geval van Geels constateerde en vlagde, op te staan en langdurig in de richting van die grensrechter te applaudisseren. Brand: "Waarom ik dat deed. Je mag toch je waardering wel laten blijken als iemand eens een Juiste beslissing neemt. Of niet soms". Waarna de trainer besloot met: "We gaan ons nu helemaal concentreren op de nacompetitie. Daarin zullen we vermoedelijk PSV treffen en niet Ajax..." In de Vijf Meihal gonsde het tijdens de wedstrijd tussen de twee ploegen in de kampioenspoule, die geen spon sor hebben, BS Leiden en Punch', afgelopen zaterdag van de geruch ten. Iemand van Inter-Football zou j komen kijken, zo luidde het ver haal. Maarten de Vos: "Daar weet ik niets van, wij hadden een druk programma dit weekeinde en daar stond de wedstrijd tussen Leiden en Punch niet op. Maar het zou kunnen dat er iemand is geweest, t wy brengen onderling verslag uit over onze aktiviteiten, maar ik heb Piet Keizer nog gesproken en wan neer hij geweest zou zijn had hij J het wel gezegd. Trouwens, dan had den jullie het zelf wel gemerkt." BS-voorzitter Menken: "Vandaag hebben we nog een informeel ge sprek met Inter Football en aan het einde van deze week of aan het be gin van de volgende week hopen we uitslag te krijgen". HANSE JACOBS

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11