Leidse Sociale Dienst onder curatele gesteld RIJVERBOD EN BOETE VOOR PRONK ♦S& alles Vlieland Vandaag en maandag (bijna) dicht Inbraak in 20 huizen in Abbenes ford vraagt miljarden vandaag voor hulp 24 PAGINA'S aan vietnam Ook actie voor dansen op zondag in Katwijk EIS VAN 20 JAAR van goede apparatuur is van door slaggevend belang; gelijkmatige tem peratuur voorkomt nare vis-söektes. Een goede filtermethode brengt wa ter in beweging. Met wat extra lucht, een beter zuurstofgehalte. Een scho ne bodem, met een lucht-atofzuiger- tje (3,95). Ze weten van techniek bij NiMM Riia Tin 2MM «91710» VRIJDAG M APRIL I975 OPGERICHT I MAART I860 34600 leidschc dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN De sluiting van de sociale dienst heeft vanochtend geen noemenswaardige gevolgen gehad tijdens de kasuren. De uitbetaling verliep zonder pro blemen. Aan de zijkant van het gebouw van de GSD werd men in groepjes van vijf binnenge laten en verliet men het ge bouw via een deur ernaast. Bin nen had zich een flink aantal politie-agenten geposteerd om erop toe te zien dat er geen moeilijkheden zouden worden gemaakt. Gisteren kwam de crisis bü de sociale diénst tot een uitbarsting toen de politie op verzoek van een ambtenaar van deze dienst tot twee keer toe een groep van veertig tot vijftig bezoekers uit het gebouw verwijderde. De ont ruiming van de bezoekersruimte was volgens de politie noodza kelijk omdat de ambtenaren van de sociale dienst door de aan wezigheid van een aantal "her rieschoppers" in hun taakuit voering werden belemmerd. Het wachtlokaal werd omstreeks half twaalf door vijf agenten ontruimd en ongeveer drie kwartier later nog eens door vier agenten nadat een aantal van de "stampijmakers" opnieuw het gebouw aan de Langebrug was binnengedrongen. Volgens de politie verliep de ontruiming zonder slag of stoot. „Er is by deze assistentieverlening geen klap gevallen", aldus hoofd inspecteur Erenst. (Vain een onzer verslaggevers) LEIDEN De Gemeentelijke Sociale Dienst is vandaag gesloten, met uitzondering van de kas. Ook maandag zal de dienst vermoedelijk nog dicht zijn. Vanochtend was de steun vam de politie ingeroepen (tenminste 15 man om mogelijke ongeregeldheden de kop in te drukken. Dit is één van de dramatische en drastische besluiten die het College van Burgemeester en Wethouders heeft genomen om de totale ineenstorting van deze dienst te voorkomen. In een recente brief van de staf van de Sociale Dienst aan B en W wordt verklaard dat het personeel geen weg meer ziet om uit de moei lijkheden te geraken. De staf zegt dat de GSD door de toenemende cliëntenstroom mede 't gevolg van de sterk gestegen werkloosheid) en de toenemende agressie van die zijde in een onhoudbare positie" is ge bracht. Men durft geen verantwoor ding meer te nemen "voor vele on der druk verrichte betalingen". TONNEN Tengevolge hiervan zijn grote be dragen uitbetaald "zonder dat deze uitbetalingen aan wettelijke regelin gen kunnen worden getoetst". In de wandelgangen van het stadhuis wordt gesproken over tonnen die niet decla rabel aan het rijk zouden zijn. (Alle tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m 2a 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. uitkeringen die de Sociale Dienst doet, komen normaliter voor reke ning van het rijk; de gemeente be taalt alleen de personeelskosten en huisvesting van de GSD). In de toekomst hebben B en W, die de Sociale Dienst via een begelei dingscommissie scherper onder con trole zullen houden, het oog op een „particuliere bewakingsdienst", ge zien de bij een aantal cliënten heer sende agressie. Daarvoor wil men nog nader overleg plegen met de commissaris van politie. B en W willen in elk geval dat het GSD-personeel het gesprek met een cliënt staakt, zodra deze tot bedreigingen overgaat. Zoals uit onze uitvoerige repor tage (steunend op gegevens van mid den vorige week) van gisteren over duidelijk bleek, bestonden er bij de Sociale Dienst in Leiden door per soneelsgebrek en tekortschietende ac commodatie ondraaglijke spanningen en frustraties. In een paar dagen, zo blijkt nu, is de zaak in een HAARLEMMERMEER In Abbe nes hebben inbrekers de afgelopen nacht een "bezoek" gebracht aan twintig woningen. De daders ver schaften zich toegang tot de wo ningen door middel van een zoge naamd "aapje", een instrumentje dat van buiten af sleutels aan de binnenkant kan doen omdraaien. Uit het onderzoek, dat vanochtend nog in volle gang was, bleek dat men kennelijk op geld uit was. Een voor lopige schatting heeft uitgewezen dat zeker enige duizenden guldens zijn verdwenen. stroomversnelling geraakt. Andere besluiten van B en W: Waarnemend dir. W. J. M. Kra mer (64) van de GSD wordt ingaan de 14 april op zijn verzoek, "gezien zijn gezondheidstoestand" verlof ver leend tot uiterlijk 1 december 1975. Waarnemend directeur wordt nu F. van Overmeire, die op dit mo ment directeur is voor de Reini ging, Havens en Warenmarkten. Hij zal van deze laatste functie zoveel mogelijk worden vrijgesteld. Zie pag. Leiden De noodsituatie die al heel lang de trieste gang van zaken bij de Leidse Sociale Dienst be paalde, heeft gisteren dan ein delijk tot een ontploffing ge leid: de staf ziet geen uitweg meer, de waarnemend directeur voor onbepaalde tijd met verlof, de dienst zelf tijdelijk vrijwel gesloten, politiebewaking om de dienstdoende ambtenaren te beschermen tegen de steeds groeiende agressie bij de cliën ten. Het is zinloos oir. op dit moment individuele schuldigen aan de paal te nagelen. Het kwaad van een onderbezette staf, die in een miserabele lokaliteit z'n werk moest doen, is al veel eer der onderkend, maar er zijn nooit echt stappen gedaan om wezenlijk wat te veranderen. De rekening die werd aangeboden, elke dag weer, bevatte geprik keldheid. agressie en schrikba rend ziekteverzuim. De maatregelen die nu zijn ge nomen, zijn niet meer dan een noodverband. De wond onder de windselen wordt er niet mee ge nezen. In drie zaken dient nu met de meest bekwame spoed te wor den voorzien: een waardige be- huizing die de menselijke inte griteit zoveel mogelijk intact laat. een permanent voldoende bezetting en een directeur die genoeg geduld, souplesse en te gelijkertijd drammerigheid be zit om de problemen van deze zorgenstad vol armoe te tacke len. Intussen zal de komende dagen veel tact van de tijdelijk waar nemend directeur van de dienst en van de politie gevraagd wor den om de zaak niet verder uit de hand te laten lopen. Van de mensen aan beide zijden van de toonbank kan men die tact op dit moment niet meer vergen. President Ford (foto rechts) heeft het Amerikaanse Congres ge vraagd zo'n 1,8 miljard gulden be schikbaar te stellen voor militaire hulp aan Zuid-Vietnam. Voorts vroeg hij nog een half miljard voor economische en humanitaire hulp. Bovendien wilde hij de vrij heid om Amerikaanse troepen te kunnen inzetten bij een eventuele evacuatie van Amerikanen en Zuidvietnamezen. Voorzichtige conclusies uit de eerste reacties op Fords pleidooi: deze verzoeken zijn niet haalbaar PAGINA 9 "Klein publiek" voor grote sterren PAGINA 5 De voorzittershamer van de Partij van de Arbeid is in vrouwelijke handen terecht gekomen: Ien van den Heuvel. "Ik ben tegen de NAVO", vertelde zü PAGINA 7 Ondernemende producent maakte gebruik van ga*, op de filmmarkt PAGINA 11 Koken, poetsen en hard rijden in i-rally PAGINA 13 Vandaag was het de laatste dag, waarop het derde deel van het kentekenbewijs kon worden af gehaald aan de postkantoren. Wie die boot heeft gemist moet een heel nieuw kenteken aanvragen. Ook de delen 1 en II. Daarom was er vanochtend een stormloop op de loketten. Niemand wilde het risico lopen enkele weken de wagen te moeten thuis laten. Ook in het Leidse postkantoor zag het zwart van de mensen. KATWIJK Indien het Kat wijk® college van B en W zijn toe- stemming verleent, zal er volgende week zaterdag in Katwijk een de monstratieve optocht worden gehou den in verband met de door de her- vormd-gereformeerde jeugdor— nisa- ties georganiseerde handtekeningen actie tegen het dansen op zondag, die morgen zal worden gehouden. Initiatiefnemer Wim Hartmans, verpleger uit Katwijk aan den Rijn: "Ik ben ervan overtuigd dat die handtekeningenactie een groot suc ces wordt. De ouders zetten hun handtekening en de jeugd komt niet aan bod. En daarom wil ik Juist die groep door middel van een de monstratie de gelegenheid geven te tonen hoe zij er over denkt". Hart- mans zegt door de diverse publica ties in onze krant tot dit initiatief te zijn gekomen: "Nu dreigt men al met brandstichten. Het wordt steeds erger". Overigens hebben de gezamenlijke kerken van gereformeerd belijden vanochtend in een verklaring laten weten zich volledig te distantiëren van elke agressieve handeling. "De actie dient op een waardige wijze, christelijk te verlopen", v Hartmans heeft over deze demon stratie contact opgenomen met de betreffende bar-eigenaar Onno Hom- kamp, die de laatste da een overi gens is overstelpt door vele (nega tieve) telefoontjes. BAR-DANCING Samantha's Langebrug 6A - Leiden correcte kleding verplicht. Tegen dubbele doodslag o.a. in Ter Aar DEN HAAG (ANP) De officier by de Haagse rechtbank heeft van morgen tegen de 33-jarige Willem E. uit Ter Aar wegens tweemaal ge pleegde doodslag de maximale gevan genisstraf van twintig jaar plus on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering geëist. De offi cier achtte Willem van E. schuldig aan de dood van de 44-jarige ver pleegkundige Aaltje van der Plaat uit Gorinchem in augustus vorig jaar en de 15-jarige Cora Mantel uit Uit hoorn in juni 1971. Willem van E- was vorig Jaar augustus aangehouden in verband met de dood van mej. E. van der Plaat. Nadat hy had toegeven dat hy de vrouw in Ter Aar met ©en mes om het leven had gebracht, voelde de rijkspolitie hem ook aan de tand over de zaak Cora Mantel. Hy be kende toen ook deze Jonge vrouw te hebben gedood, nadat zy in Amster dam een lift van hem had gekregen naar Uithoorn. Onderweg weigerde zy op zyn voorstellen in te gaan, waarna hy haar vermoordde en mis bruikte. Hy gooide haar in een on diepe sloot. AQUARIUM TECHNIEK Minder koud ZWOLLE (SP) De minister van Ontwikkelingssamenwerking drs. J. P. Pronk (35), is vandaag door de Zwolse politierechter wegens over treding van art. 26. lid 2 van de We genverkeerswet veroordeeld tot 2000 gulden boete en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden. De officier van justitie had tegen de minister bovendien een week voor waardelijke gevangenisstraf geëist, waarbij hij een ontzegging van de riibevoegdheid vorderde voor de tijd van een Jaar. Minister Pronk gaf ter zitting on omwonden toe dat hij "een onver standige beslissing had genomen" door in de nacht van 4 op 5 maart per auto uit Vierhouten op de Veluwe naar huis. in Krimpen a/d IJsselte hebben willen rijden, terwijl hij door een dag en een nacht ingespannen vergaderen en het gebruik van onge veer zes glazen alcoholhoudende drank in een oververmoeide toestand verkeerde. Officier van justitie mr. dr.. H. van Buuren stelde in zijn requisitoir na drukkelijk vast dat er geen aanwij zingen zijn dat de minister door al coholgebruik niet in staat was ge weest zijn auto te besturen. Daarom wordt minister Pronk dan ook vervolgd voor lid 2 van art. 26 Wegenverkeerswet - het zogenaamde 1 novemberwetje - dat auto ryden met een alcoholpromillage van meer dan 0,5 strafbaar stelt. De bloed proef, die was genomen op uitdruk kelijk verzoek van de minister zelf, wees uit dat zijn bloed 1,41 promille alcohol bevatte. Zijn auto was van de weg geraakt, toen de minister ach ter het stuur in slaap viel. De officier van justitie zei dat voor de strafmaat in dit soort geval len door het Openbaar Ministerie landelijke richtlijnen zijn vastge steld. Onvoorwaardelijke gevangenis straf wordt in het algemeen pas op gelegd bij een promillage boven 1,5. Het lijkt nu niet waarschynlyk dat minister Pronk uit zichzelf zal aftreden. De nieuwe PvdA-voorzit- ter mevrouw Van den Heuvel zei vanmorgen al bijvoorbaat: "Hij moet als automobilist worden be handeld als elke burger. Als minister moet hij worden beoordeeld naar zijn beleid, en dat is, blijkens de be grotingsbehandeling in de Tweede Kamer, vrij algemeen aanvaard. Zo'n minister moet je niet wegstu- De leider van de WD-fraetie in de Tweede Kamer Wiegel vindt dat Pronk "tooh wel een forse veroorde ling heeft gekregen". Of hij dit een reden voor zijn aftreden vindt wil de hij nog niet zeggen. "Ik wacht eerst af hoe minister Pronk en pre mier Den Uyl er op reageren".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1