Lobanovski acht de kansen van PSV toch beter De Wit wil via rechter terug in Ajax VAN HANEGEM WIL WEER IN ORANJE JUVENTUS VALT KOHN TEGEN ym DINSDAG 8 APRIL 1975 AMSTERDAM Arie de Wit <39), eens de „kroonprins van Van Praag" genoemd, maar in december van het vorige jaar op grond van een „negatieve hou ding van Ajax" door het bestuur en de ledenraad ontzet uit het lidmaatschap probeert via de rechter terug in Ajax te komen. De Wit heeft daartoe een ver korte civiele procedure ingesteld, waarin gisterochtend voor de rechtbank in de hoofdstad de pleidooien werden gehouden. Namens de voor zijn expeditie bedrijf in Zuid-Amerika vertoe vende De Wit memoreerde mr. J. H. Jonker dat zijn cliënt van zijn vroegste jeugd af (zijn va der was tientallen jaren bestuurs lid van Ajax) lid van de club was, het tot reserve van het eer ste bracht en daarna lid van de ledenraad werd, vervolgens lid van de financiële commissie en tenslotte vice-voorzitter in het bestuur. Volgens mr. Jonker zou de jon gere De Wit moderne ideeën heb ben willen invoeren, die hem de gramschap van de andere ou dere bestuursleden op de hals hebben doen halen. Medio mei 1974 trad De Wit op aandrang van de ledenraad „vrij willig" uit het bestuur waarbij afgesproken werd dat beide par tijen geen commentaar aan de pers zouden verstrekken. De concrete grieven tegen De Wit waren dat hij Wim Suurbrier tij dens de vakantie op het strand van Tunis verteld zou hebben welke bedragen diens collega's bij Ajax verdienden en de inhoud van een interview in de Nieuwe Revue. De Wit nu verwijt Ajax dat men hem, Suurbier en de betrokken journalist niet heeft willen horen, en hem geen gelegenheid heeft gegeven zijn verweer te bewijzen. Zijn mening is dat de genomen besluiten niet in stand kunnen blijven en dat Ajax hem in het lidmaatschap zal moeten herstel len op straffe van een dwangsom van f 1000,- voor iedere dag dat Ajax in gebreke mocht blijven. Namens Ajax zei mr. H. M. Voe telink dat het besluit van het bestuur en de ledenraad in tegen stelling tot de bewering van De Wit, dat hij er nooit officieel van in kennis zou zijn gesteld, direct door Potharst is doorgebeld, daarbij is nog medegedeeld dat men overwoog een commissie van goede diensten in te stellen om zo mogelijk de zaak tot een op lossing te brengen", aldus mr. Voetelink. Maar kort daarna trad De Wit weer voor het. voetlicht in een interview met Vrij Nederland, waarin De Wit een schaduw- bestuur noemde met zichzelf als voorzitter en Caransa als pen ningmeester. „De reactie van Ajax hierop is mild geweest", aldus mr. Voete link, die op juridische gronden bestreed dat het besluit om De Wit als lid te ontheffen onjuist zou zijn. „De Wit heeft bij her haling getoond ongeschikt te zijn als bestuurslid. Hij wil nu weer lid worden om dan via de leden raad door te dringen in het be stuur om voorzitter te worden". "Dinamo Kiev speelt misschien modernste voetbal in Sowjet Unie" KIEV Was PSVTelstar een matige vertoning, voor Valeri Lobanovski de trainer van Dinamo Kiev, bestond er toch aanleiding genoeg een vijftal spelers van de Eindho- vense formatie een extra aantekening in zijn boekje te gevenVein Beveren, Edström, Van der Kuilen en de gebroeders Van de Kerkhof. Van laatstgenoemd viertal verwacht hij het grootste gevaar voor zijn formatie, als morgenavond in het stadion van Kiev het eerste halve-finaletreffen voor de Europa Cup II plaats vindt. Door Alexander Munninghoff Daarbij noemt Lobanovski de kansen van PSV voor uiteindelijk plaatsing in de finale beter dan die van Dinamo Kiev, want, zegt hij, „het voetbalseizoen in Rusland moet nog beginnen, terwijl het bij Jullie al op z'n eind loopt. Wat dat betekent voor de conditie van de spelers kun je wel nagaan. Dinamo Kiev is nog niet warm gedraaid, PSV wel. Enfin, ondanks de Russische winter hebben we dit nadeel in trainingskampen geprobeerd op te vangen". Bewust gelanceerde uitspraak van Lobanovski, bedoeld om PSV in slaap te sussen? Misschien wel, al liet PSV-trainer Rijvers er geen twijfel over bestaan dat hij in een staat van uiterste waakzaamheid verkeert: „Ik heb een wedstrijd van die jongens op de tv gezien. Petje af, hoor. Gewoon hetzelfde type voetbal als wat wij spelen. Die aanvaller van ze, Blochin, is levensgevaarlijk. Een jongen van 22 jaar, maar al op en top professioneel". aandeel in de samenstelling van het nationale elftal van de Russen. Onlangs werd door een formatie die niet minder dan acht spelers van Lobanovski bevatte een overtuigende 3-0 zege op Turkije geboekt.' Betekent dat, dat Dinamo Kiev momenteel veruit de sterkste ploeg van Rusland is? Lobanovski, voor het eerst met een zekere trots in zijn stem (hij is per slot van rekening zelf oud-speler van de ploeg die hij nu traint): „Dat is al een tijdje zo, dat wij een belangrijk aandeel hebben in de nationale selectie. Misschien spelen we wel het meest moderne voetbal dat er in de Sovjetunie bestaat. In ieder geval: de feiten zeggen genoeg, dacht ik". Lobanovski is tevens een van de WK schaatsen (heren) 1976 in Nederland Streven Geconfronteerd met dit inzicht van Rijvers merkt Lobanovski op, dat streeft naar het moderne totaalvoet bal over het hele veld, zoals met name de Nederlanders op de grasmat vermogen te brengen. Hij is trouwens al een keer in ons land geweest: „In november, toen er een trainersbijeenkomst was. Over het moderne voetbal: „Dat is het type spel wat iedereen wel zou willen spelen als ze het .naar konden. Wij 6treven daar bewust naar". Als we over de levensgevaarlijke Blochin komen te spreken wimpelt Loba novski af: „Ik zou met de beste wil niemand kunnen noemen die uitsteekt boven de rest van ons team. Dinamo Kiev opereert als collectief. Nou ja, goed, Blochin is een uitstekende aanvaller, dat is zo. Hij is momenteel licht geblesseerd, maar ik denk wel dat hij mee kan doen aanstaande woensdag". Aandeel Dinamo Kiev levert Motorsport Bertus van Hamers- veld, een van Nederlands motorgro ten uit de dertiger jaren, is in de nacht van zondag op maandag in zijn Hilversumse woning overleden. De heer Van Hamersveld is 79 jaar geworden. HAMBURG Het bestuur van de international Skating Union (ISU) heeft de organisatie van het toer nooi om het wereldkampioenschap schaatsen 1976 voor heren toegewe zen aan Nederland. Het toernooi wordt gehouden op 28 en 29 februari, maar de plaats is nog niet bekend. Het wereldkampioenschap dames dat een week eerder plaats vindt (21 en 22 februari) wordt verreden in Noorwegen, vermoedelijk in Gjoevik. De Europese schaatstitel voor heren 1876 (24 en 25 januari) gaat naar Oslo. Voor het damestoernooi heeft zich nog geen kandidaat gemeld. Ook het toernooi om de wereldsprinttitels is nog niet vergeven. West-Duits- land heeft zijn kandidatuur gesteld, waarover de ISU op zijn vergade ring in juni a.s. zal beslissen. Opnieuw geen Molenwedstrijd groot beiden. De voor vanavond vastge- stelde wedstrijd voor het Zilveren Molentoernooi tussen Quick Boys en Randstad Sport is wegens de slech te toestand van het LFC-terrein af gelast en zaï vermoedelijk pas in mei «orden gespeeld. De eerstvolgende wedstrijd in dit toernooi is nu het treffen tussen UVS en RCL volgen de week woensdag. drie trainers van het Russische elftal. Onder welke omstandigheden verwacht hij dat PSV morgen zal spelen? Huiverend in zijn dunne regenjas zegt Lobanovski: „Toen ik uit Kiev wegging om hier deze wedstrijd te gaan bekijken was het er twaalf graden boven nul. Warmer dan hier dus, als had je dat misschien niet verwacht. Het veld ligt er prima bij na de winterperio de. Ja, we spelen bij kunstlicht in een stadion dat 100.000 mensën kan bevatten. Per slot van rekening is Kiev een stad van twee miljoen inwoners, dus zo'n groot stadion is niet overdreven. Jazeker, voetbal is erg populair in Rusland. Ik denk dat het stadion behoorlijk vol zal zitten, er wordt in Kiev sterk meegeleefd met de club. Hoe de supporters in Rusland zich gedra gen? Ach, supporters zijn overal op de wereld hetzelfde, moet je maar denken". Vertalen Honderdduizend brullende Oekraï- ners dus, als we het supportersge drag in Eindhoven naar Russische maatstaven moeten vertalen. Waar bij het speuren naar de Russische equivalenten voor de minder wel voeglijke scheidsrechtersbenamingen, die afgelopen zaterdag weer massaal uit de Eindhovense kuip opstegen, een interessant stukje taalkundig fieldwork zou vormen. Scheidsrech ter-beschimping schijnt overigens in Rusland niet zo tot het algemeen gedrag op het veld te behoren als in ons land. Wat weet Lobanovski nu van PSV? Veel, denken PSV-officials. Mis schien, al viel het me op dat hij niet geïnformeerd bleek over het verloop van de strijd tegen Benfica een ronde eerder. Tenminste, hij vroeg er voortdurend naar, zonder er veel wijzer van geworden. Afwachten maar, hoe goed hij zijn inlichtingen in praktische raadge ving aan zijn „rebjata" (jongens) heeft omgezet. Na gesprek met Burgwal Wim van Hanegem: weer in Oranje, maar Feyenoord blijft nummer één. Leids jeugdteam verrast met gelijkspel: 2-2 DORDRECHT —Het Leids jeugd- elftal van 13-14-jarigen heeft gis teren voor een knappe prestatie ge zorgd door het team van Dordrecht op een gelijkspel te houden: 2-2. Door deze remise maken de Leide- naars een goede kans de titel van het district West II in de wacht te slepen. Om zover te komen moet het elftal van Den Haag op een nader vast te stellen datum met twee goals verschil worden geklopt. Slagen de Leidenaars er inderdaad in om kam pioen te worden dan spelen zij op 30 mei in Zeist om het kampioen schap van Nederland. Op het Emma-terrein in Dor drecht nam Leiden gisteravond in de eerste helft een 2-0 voorsprong dankzij goals van Gerrie Gerritsen (Alphen) en Peter Siera (LFC). On danks goed spel van laatste man Gerrie Rijsbergen (Roodenburg) moest de winst na rust toch uit handen worden gegeven. Met twee doelpunten zorgde v.d. Gijp van DFC voor een 2-2 eindstand. In het Leidse team vielen voor rust vooral Ron Kamerling (Lugdunum) en Marco Faber (UVS) op. In de strijd om het kampioenschap van West II heeft Dordrecht nu drie punten uit twee wedstrijden. Leiden volït met één punt uit één wed strijd en Den Haag is laatste met nul punten na één wedstrijd. DEN HAAG Wim van Hanegem heeit besloten zich weer beschikbaar te stellen voor het Nederlands voet balelftal. De Feyenoorder maakte oo 20 maart, nadat hij door de KNVB voor twee wedstrijden was geschorst, bekend geen belangstelling meer te hebben voor de nationale ploeg. Gisteren heeft echter, in het KNVB- sportcentrum in Zeist, een gesprek plaats gevonden bussen Van Hane gem en de secretaris-penningmeester van de KNVB Henk Burgwal. Vol gens een woord-voerder van de KNVB heeft dat gesprek verhelderend ge werkt. Het directe gevolg was dat Van Hanegem. die ook zijn contract met Feyenoord voor een jaar heeft verlengd, terug kwam op zijn aan vankelijke standpunt. De vertrekkende George Knobel lie*- weten dat hij graag zou ingaan op de aanbieding van Van Hanegem ('Indien mijn aanwezigheid in het Nederlands elftal gewenst is, zal ik mij weer beschikbaar stellen, maar Feyenoord blijft nummer één'). Het is te verwachten dat Van Hanegem dus zal spelen in de interlandwed strijd van 30 april in Antwerpen te gen België. Het initiatief voor een gesprek met Van Hanegem is uitgegaan van KNVB-secretaris - penningmeester Henk Burgwal. De heer Burgwal verklaarde gisteravond: *Van Hane gem en ik zijn al jaren goede vrien den en ik vond dat het menings verschil moest worden uitgepraat. Daarbij was een verklaring van de strafoplegging nodig. Ik heb Van Hanegem duidelijk kunnen maken dat de tuohtcommissie van de KNVB volledig autonoom handelt en dat de KNVB op de beslissingen geen enkele invloed kan en wil uitoefenen. De KNVB en het Nederlands elftal heb ben daar niets mee te maken. Van Hanegem en ik hebben elkaar zeer goed begrepen. Hij weet wat meer over de manier van de strafopleg ging, ik heb begrip kunnen opbren gen voor zijn emotionele reactie.' Van Hanegem gaf toe zijn besluit half maart wat impulsief te hebben genomen. "Er zijn zo veel incidenten geweest en toen was dit wat moeilijk te verwerken. Op tweede paasdag heb ik een gesprek gehad met Maar ten de Vos van Inter Football en die heeft mij ervan overtuigd dat ik op de verkeerde weg was. Dat gesprek was een hele opluchting voor mij. Ik heb soms iemand nodig om mee to kunnen praten. Ik praat natuurlijk ook wel met Truus. maar die reageert; net als ik. Voor het gesprek met Burgwal heb ik geen contact met Knobel gehad. Er zou wel een ge sprek plaatsvinden, maar ik dacht dat het hoofd van Knobel de laatste tijd wel naai- andere dingen stord dan praten met mij. Ik heb ook besloten mijn contract met Feyenoord, dat nog een jaar loopt, uit te dienen. Feyenoord blijft voor mij nummer één. In de komen de tijd wil ik eens met de club gaan praten om er nog een jaar aan vast te plakken, als ik daar ten minste goed genoeg voor ben.' Trainer Wiel Coerver meende dat do beslissing van Van Hanegem goed is voor alle partijen. "Voor Van Hane gem in de eerste plaats, voor her. Nederlands elftal natuurlijk en ook voor Feyenoord, dat tegelijkertijd van Willem dien^ loyaliteitsverkla ring voor volgend seizoen heeft ge kregen.' Winst Zweden en Finland in WK ijshockey MüNCHEN Zweden heeft zich in het wereldkampioenschap ijshoc key hersteld van de nederlaag te gen Tsjecho Slowakije. Zweden won gisteravond met 7—0 (3—0, 0—0, 4— 0) van de Verenigde Staten. Finland maakte duidelijk een gooi te willen doen naar een van de me dailles, die de laatste jaren per tra ditie verdeeld werden tussen de Sow jet Unie, Tsjecho Slowakije en Zwe den. Polen, altijd een moeilijke te genstander voor Finland (vorige keer eindigden de beide duels onbeslist, 1 —1 en 2—2) werd ruim verslagen, 5 —2 via de tussenstanden 1—0, 2—2 en 2—1. De Finnen en de Zweden bezetten nu een gedeelde derde plaats met vier punten uit drie wedstrijden. De Sowjet Unie en Tsjecho Slowakije leiden met zes punten. Zege Wagenaar DUNEDIN Jan Wagenaar heeft gisteren tijdens de strijd om het we- j eldkampioenschap voor beroepspi- r-purs met het paard Best Bet in de Nieuwzeelandse plaats Dunedin de openingskoers gewonnen. Het was de eerste zege van Wagenaar in de reeks meetings, die na drie series in Australië zijn "verhuisd" naar Nieuw-Zeeland. De Australiër Keith Addison heeft nog de leiding in het klassement met in totaal 113 punten, voor de Nieuw- zeelander Peter Wolfenden met 98 F unten en de Canadees Shelley Gou- dreau, die met de Noor Ulf Thore- sen (beiden 85 punten) de derde rlaats deelt. Ondanks de eerste overwinning van Wagenaar is de Ne derlander (53) nog altijd achtste en laatste. FC Twente-trainer: Normaal gesproken moeten we finale kunnen halen ENSCHEDE Juvemtus mag voor Napodd, met als iruse<b de eerste plaats len. Individueel waren die Italianen PC Twenite geen onoverkomelijk ob- op de Italiaanse ranglijst. Een beetje wel verschrikkelijk sterk, maar van ject zijn in de halve finales van het teleurgesteld over de af loop van deze tactiek haddien zij niet al te veel kaas toernooi om de UEFA-Cup. Dat is topper keerde Kohn gistermiddag gegeten. De linies sloten zo gebrekkig tenminste de conclusie van de En- naar Nederland terug. „Het was een aan dat er enorme gaten tussen aan- schedese trainer Spitz Kohn. nadat wedstrijd tussen de nummers één en val. middenlinde en verdediging omit- hij zondag de komende tegenstander twee, maar ik had er veel meer van stonden. Als wij daar een beetje van aan het werk had gezien tegen SC verwacht. Het is me echt tegengeval- kunnen profieren zie ik de zaken echt niiiet somber in. Vycpalek, de technisch directeur van Juvenilis, had me al verteld dat zijn ploeg een beetje slecht draaide en dat kan ik na zondag alleen maar beamen. Cuc- cureddu en Causio speelden goed, evenals Zoff, een rustpunt in de de fensie, maar de rest viel me zwaar tegen. Bettega bijvoorbeeld, en Da- miand en Capello Het kan natuurlijk best zijn dat de Italianen wel goed aan het draaien komen en ik ge loof dat ze verschrikkelijk sterk kun- zijn maar normaal gesproken moeten we ditmaal wel in staat zijn om de poort naar de finale open te gooien. Het ligt er helemaal aan hoe het ons in het begin vergaat. Als bij ons de zaak eenmaal op toeren is dan is er geen houden meer aan en kegelen wij bij wijze van spreken iedereen van het veld. Dat hebben we wel bewezen tegen Dukla Praag en die 5—0 score schijnt Vycpalek nog wel enig ontzag in te boezemen". Spitz Kohn, die meestal enkele slagen om de arm wenst te houden, is ditmaal wat nadrukkelijker bij het geven van een voor analyse. Hij zegt dan ook: „Als we het in Enschede een beetje goed in de hand kunnen houden en het belangrijkste daar bij is dat we natuurlijk geen tegen treffers krijgen dan geloof ik wel dat we over veertien dagen in Turijn de finale kunnen bereiken. Per slot van rekeniing hebben we al andere koplopers zoals Ipswich Town en RWD Molenbeek uitgeschakeld, dus waarom zou het nu niet kunnen luk ken? Daar komt nog bij dat ik de kwaliteiten van Ipswich hoger aan sla dan die van Juventus, dat onge- twüf?lü ook nog meer gespannen aan de start zal komen dan wij. Het is voor die ploeg erger buiten de eind strijd te blijven dan voor ons, dus wij kunnen onbevangener aan het karwei beginnen. Heel erg belangrijk is het dat wij in Turijn een beetje flair in het spel kunnen leggen en als.dat lukt, dan ben ik niet bang voor een goede afloop". FC Twente, dat zich vanmorgen terug zou trekken in het trainingskamp ia De Lutbe, heeft weinig problemen met geblesseerde spelers. Het i6 alleen zeker dat Wil lem de Vries niet in actiie zou kunnen komen. De blessures van Arnold Mühren en Frans Thijssen baren Kohn weinig zorgen, zodat hij een zo sterk mogelijk teaim kan opstellen. Hoe die formatie er uit zal zien, wenste hij nog niet openbaar te ma ken, omdat hij ongetwijfeld de Ita lianen een of ander tactisch snufje voor wil schotelen. in

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9