Grondtransactie met rijk nu rond 'Hun zucht is meester zijn, heersen en bevelen TOP DERTIG JAAR ESSAY S OVER VRIJHEID Gemeente verkoopt Leeuwenhoek m Bonus-Sparen: 7% rente voor konstante spaarders. DINSDAG 8 APRIL 1975 DRIESSEN (CDA) UIT ANDERMAAL FELLE KRITIEK OP WETHOUDERS: LEIDEN "Hun zucht is mees ter zijn, heersen en bevelen". Dit waren eens de woorden van een roemrucht Leids auteur: Bil- derdijk. Hij werd gisteravond in de vergadering van de Leidse ge meenteraad op deze manier geci teerd door CDA-fractieleider Driessen, die er een nieuwe aan val op het linkse college van wet houders mee besloot. Driessen greep de behandeling van de be groting '75 die formeel nog vast gesteld moet worden, nadat de raad in december en januari het financieel kader heeft behandeld aan om de matige verstand houding die er tassen de wethou ders en 'n aantal ambtenaren zou bestaan aan de kaak te stellen. Driessen vroeg uitdrukkelijk aan het college of het zich distan tieerde van woordgebruik als "lobbying". Dit woord is in deze krant verschenen naar aanleiding van een bijeenkomst tussen een aantal PvdA en PPR/PSP/ D'66 raadsleden fonder wie enige wethouders) enkele weken geleden. Het werd gebruikt om aan te geven hoe in de ogen van sommige linkse raadsleden min der deskundige ambtenaren in een aantal gevallen aan hun positie zijn gekomen. Het woord heeft ten stadhuize de nodige beroering ge wekt en Driessen zei gisteravond, 'onaangenaam getroffen te zijn". In eerste instantie reageer de wethouder Verboom op de vraag van Driessen. Volgens hem was er destijds sprake van een informele bijeenkomst. "Zodra uw vergaderingen openbaar zijn, geven we onze mening", sprak Verboom tot Driessen. Het CDA-raadslid bleef echter aandringen en kreeg vervolgens antwoord van wethouder Van Aken, wiens portefeuille onder meer met personeelszaken ge vuld is. Hij delede mee, dat er in middels een gesprek met de sec retarie-chefs is gevoerd, en ont kende dat destijds het woord "lob bying" is gevallen. "Er is wel een woord gebruikt, dat niet in de krant is verschenen", aldus Van Aken. Met de secretarie-chefs is de afspraak gemaakt, dat er weer uitlatingen door wethouders bij ambtenaren in het verkeerde keelgat schieten, zullen ze onmid dellijk aan de bel trekken, "waar na wij klaar staan voor een ge sprek", zei Van Aken, die verder vaststelde van het onderhoud met de secretarie-chefs de "stellige in druk te hebben gekregen, dat het Driessen bracht ook de beschul digingen van de wethouders Van Dam en Tesselaar, eveneens in deze krant geuit, aan het adres va het vorige college over het ver spelen van een aantal rijkssubsi dies ter sprake. "Deze opmerkingen wijzen erop, dat de leden van dit college bij zonder hardleers zijn wanneer het gaat om de belangen van Leiden naar buiten goed te be hartigen. Men merkt het al in de contacten met 'Den Haag'. Lei den geraakt opnieuw in last. De goede naam die door het vorig college is opgebouwd, dreigt we derom verloren te gaan. Ligt hier geen taak voor het PvdA-bestuur om de leden van het colllege op hun verantwoordelijkheid te wij zen? Maar misschien is het be stuur ook niet onafhankelijk en dat geldt dan niet alleen voor de vice-voorzitter" (aldUs Driessen. die met de laatste opmerking doel de op Kessen, die tevens gemeen te-ambtenaar in Leiden is. De CDA'er wees er voorts op, dat de wethouders in de kwestie-Van Peype (het oud PvdA-raadslid, dat volgens een artikel in de krant op soepele wijze aan een woning kwam» en geschillen met woning bouwverenigingen Juist commen taar weigerden en laakte daar mee hun opvatting over openbaar heid. "Het is bijzonder prettig ge weest, dat de heer Kret (oud-wet houder) wel bereid is geweest on middellijk te reageren op de ver dachtmakingen van de heren Van Dam en Tesselaar", alsdus Dries- Ook wethouder Oosterman ont kwam niet aan een aanval van de CDA-fractieleider. Eersgenoemde huurt van de ge meente nog altijd de molen bij de Kanaalweg. Hij gebruikt hem als werkruimte, maar heeft er ook enige tijd gewoond. Maar in middels woont Oosterman elders. "Is er geen sprake van dubbel woningbezit?", vroeg Driessen zich af. maar Oosterman kon hem mededelen, dat de molen nooit tot het woningbestand heeft be hoord en daarvoor ook niet ge schikt is. Wethouder Van Dam was in zijn beantwoording van Driessen kort. Hij constateerde dat de C DA'er niet voor de eerste maal op de man had gespeeld "en daar ben ik niet zo van gediend". Protectie Wanneer is een vergadering geen vergadering meer. maar een in formatieve bijeenkomst? Een boeiende vraag. Wethouder Ver boom maakte deze krant gister avond in bedekte termen ver wijten na een informele bijeen komst van de PvdA- en PPR/ PSP/D'66-raadsleden enkele we ken geleden uit de school ge klapt te hebben. Het woord 'lobbying' verscheen in de krant en dat was niet zo complimen- teus voor de Leidse ambtenaren. Sommigen van hen maakten in de dagen, die er op volgden te genover de wethouders van hun hart geen moordkuil. Was die bijeenkomst informeel? Twee citaten daaruit. De eerste was minder serieus bedoeld en is van een raadslid "Moeren we inspraak in de kop?" Tweede citaat, van een wethouder, di rect na afloop: 'Wat jullie ook schrijven, zet er in ieder geval bij, dat het allemaal openbaar was". Een informele bijeen komst? Het lijkt erop, dat naar mate de woorden van de raads leden/wethouders in druk har der overkwamen dan was ver moed en ambtenaren zich daarover steeds bozer maakten de vergadering met terugwer kende kracht alsnog informeel werd. Wethouder Van Aken ontkende gisteravond dat het woord 'lob bying' destijds was vebruikt. Daarmee had hij geliik, maar hij verzuimde te melden welk woord wel leterliik was geval len: protectie. Zoals de chefs ter secretarie trouwens al is; medegedeeld. Blijft de vraag waarom het col-- lege zich gisteren niet heeft ge distantieerd van welk woordge bruik dan ook. tenminste als het de bedoeling heeft om ver troebelde verhoudingen schoon te poetsen. Bouw van flat voor werkende jongeren stuit op bezwaren LEIDEN De Vrouwenadvies commissie voor de Woningbouw Ge meente Leiden adviseert in een brief aan het college van B. en W. niet over te gaan tot de bouw van de flat voor werkende jongeren aan de Ri j nsburgersingel Volgens de Adviescommissie pas sen de hoogte en de breedte van dit gebouw niet in de huidige bebou wing. De gemeente Leiden legt zich vast in verband met de nieuwbouw- plannen in de toekomst, wanneer ze de bouw uitvoert. Door toevoeging van veel heden zal het woongenot op de Rijns- burgersingel achteruitgaan. "Het woongenot is op de Rij nsburgersin gel door het drukke verkeer toch al gering", zo zegt de commissie. Ver dere bezwaren zijn dat d£- fietsenca- paciteit te gering zal zijn en dat het niet erg aangenaam is om in woon eenheden aan de achterzijde van 't gebouw te wonen. LEIDEN De Amusementsver eniging TOP (Tot Ons Plezier) be staat binnenkort 30 jaar. De ver eniging is opgericht in 1945, vlak na de oorlog door de heren N. Leget sr., F. Leget en A. van der Kaay (het driemanschap uit de Prins Hendrikstraat. Van dit driemanschap is de heer A. v. d. Kaay nog iin leven. Op het ogen blik heeft de vereniging ongeveer tweehonderdtachtig leden, die be halve uit Leiden, afkomstig zijn uit Voorschoten, Katwijk en Lei derdorp. De vereniging groeit nog steeds en verheugt zich in een toenemende belangstelling van ve le (vooral oudere) Leidenaars. Daarom wordt het dertigjarig be staan uitbundig gevierd. Op 26 april is er een toneelavond in het St. Antonius Clubhuis. Opgevoerd zal worden de klucht (geschreven door Jan Blaaser) 'Een Huis Vol Verrassingen'. In het stuk spe len mee John Meyer, Paul de Uil, Jan Zwart, Gerard Montanus, Bert Bouzie, Fia Kaaskamp. Truus Stafleu. Jetty Kes en Ellie Neuteboom. Voorts is er op 23 augustus een receptie eveneens in het St. Antonius Clubhuis. En dan is er ook nog op 19 oktober van dit jaar een grote feest avond waarbij alle leden van harte welkom zijn. De heer F. Mulder, voorzitter van de vere niging, kan over TOP veel vertel len, omdat hij al negenentwintig jaar lid is en achtentwintig jaar lid van de toneelgroep. Dit jaar zal hij niet meespelen, omdat hij last heeft van reuma. Maar dat hij 'n enthousiast amateurtoneel speler is, blijkt wel uit zijn 'to neelgeheugen'. Zonder aarzelen noemt hij een aantal stukken, die de toneelgroep van TOP in het verleden heeft gebracht. De heer Mulder is ook de initiatiefnemer geweest om de toneelstukken van de toneelgroep van TOP op te voeren in Sole Mio de rheumakld- nlek in Noordwijk, waar hij zelf ook werd verpleegd. Daarnaast 6peelt men soms ook wel voor be jaardentehuizen. Van de oude amateurtoneelverenigingen van Leiden, zoals 'D.O.S.' en 'de Speel doos' bestaat alleen TOP nog. Dat TOP zo lang bestaat komt mede door het enthousiasme en de ijver van de bestuursleden. Op de foto ziet men de bestuursleden: de heer F. Mulder (voorzitter), me vrouw C. Leget (secretaresse) en mevrouw R. Bousie-van der Kaay penningmeesteresse) A. C. KOEKEBAKKER Jr. LEIDEN Met algemene stem men heeft de Leidse gemeente raad gisteravond besloten om een groot deel van de zg. Leeuwen hoek te verkopen aan het rijk. De Leeuwenhoek is het gebied tussen rijksweg 44 (Den Haag-Amster dam). de Wassenaarseweg. het huidige academisch ziekenhuis en de Plesmanlaan. in totaal onge veer 64 hectare. Daarvan wordt 53 hectare verkocht ten behoeve van de bouw van een nieuw aca demisch ziekenhuis en de bèta faculteiten van de universiteit. De resterende grond is bestemd voor woningbouw. Met de®e transactie is een bedrag van ongeveer 43 miljoen gulden gemoeid. De gemeente en het rijk hebben gedurende vele Jaren «vanaf i960» geen overeenstemming kunnen berei ken over de prijs, die voor de grond betaald zou moeten worden. Vorig Jaar vonden beide partijen elkaar, nadat het rijk tegemoet was geko men aan de eis van de gemeente, dat de grond naar de thans geldende waarde moest worden betaald. Op grond van afspraken die in het ver leden zijn gemaakt, bezat de univer siteit een optie op de Leeuwenhoek. Het sluiten van een definitief con tract is de afgelopen maanden een aantal malen vertr^gd. Dit kwam omdat beide partijem beurtelings nog nadere voorwaarden hadden in te brengen, die overigens geen betrek king hadden op de grondprijs. Vol gens het nu door beide partijen ge tekende contract <de universiteits raad ging vorige maand reeds ak koord) dient de gemeente zorg te dragen voor de aanleg van de macro- structurele werken, waaronder o.m. wordt verstaan de aanleg van een verbindingsweg tussen de Plesman laan en de Wassenaarseweg en ver der bijbehorende werken als de aan leg van voet- en rijwielpaden, over steekplaatsen, verkeerslichteninstal laties. bermbeplantingen, regen waterafvoeren, bushalten, eventuele busbanen en tunnels. Het rijk en de universiteit dienen o.m. zorg te dra gen voor de aanleg van twee open bare fiets/wandelpaden in noord-zuid richting over het Leeuwenhoekter rein. De gemeente heeft zich bereid ver klaard om herziening van de bestaan de bestemmingsplannen voor te bereiden en in procedure te brengen. Voorzover mogelijk zal voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis artikel 19 van de wet op de ruimtelijke or dening vgn toepassing zijn: dat wil zeggen dat al met de bouw kan wor den begonnen alvorens 't nieuwe be stemmingsplan aan de vereiste goed keuringsprocedure heeft voldaan. Er moet wel overeenstemming zijn bereikt over de indeling van het terrein: zo stelde de raad gistear- vond vast. Wanneer vóór 31 decem ber 1980 noch de herziening van het bestemmingsplan van kracht is. noch door de gemeente 'n bouwvergunning is afgegeven, heeft het rijk het recht om het terrein waarop het nieuwe AZL gebouwd zou worden, voor zo ver onbebouwd aan de gemeente te rug te verkopen voor dezelfde prijs. De gemeente is dan tot koop ver plicht. Het rijk is ook gerechtigd het teriein in eigendom te behou den. Ook het CDA ging gisteravond uit eindelijk met het voorstel akkoord. Al liet Driessen blijken, het niet juist te vinden, dat niet tevens de exploitatie-opzet in de raad ter spra ke werd gebracht en was hij even min onder de indruk van de hoogte van de grondprijs. "Dit was de enige manier om tot een sluitende exploi tatie (voor het Morskwartier, waar van Leeuwenhoek deel uitmaakt-red.) te komen", aldus wethouder Waal (ruimtelijke ordening). Een sluiten de exploitatie was reeds de rode draad van de kant van de gemeente bij de onderhandelingen. Wij moes ten uit de kosten komen; het gaat er niet om om winst te maken. Dat is altijd het uigangspunt geweest", aldus Waal, die ontkende dat de ge meente te schappelijk zou zijn ge weest tegenover de universiteit. Overlegorgaan Voordat de thans geldende bestem mingsplannen worden gewijzigd, zal het college van B en W stappen on dernemen om tot een overlegorgaan (met AZ en universiteit) te komen, dat zich over een aantal facetten met betrekking tot de gezondheids zorg moet buigen. De raad besloot ciit op voorstel van Höppener (PvdA). Overwegingen daarbij zijn o.a. dat de noodzaak van de huidi ge nieuwbouwplannen voor het AZL nog niet voldoende is aangetoond, dat dient te worden gewaakt tegen overbedding in de Leidse regio en dat binnen het psychiatrisch zieken huis Endegeest ernstige ongerustheid bestaat over de omvang van het psychiatrisch takenpakket in het nieuwe ziekenhuis. In het overlegorgaan zou ver der het streven om zoveel mogelijk Leidse werknemers bij de mogelijke nieuwbouw in te zetten, moeten wor den besproken, alsmede de wenselijk heid, dat universitaire sportfacilitei ten ook toegankelijk zijn voor Leid se sportverenigingen. Voorlopig geen overleg over gewestvorming LEIDEN —Het college van B. en W. van Warmond zal voorlopig geen initiatieven ontplooien om te komen tot een overlegsituatie tussen de ge meenten, die volgens een structuur schets van 't ministerie van Binnen landse Zaken ingedeeld zijn in het gewest Oude Rijnstreek, met Leiden als centrumgemeente. Wethouder Van Aken deelde dit gisteravond in de vergadering van de Leidse gemeen teraad op vragen van Driessen (CDA) mee. Volgens Van Aken wil het college van Warmond (met na me burgemeester De Vreeze) pas weer stappen ondernemen als het overleg over het streekenergiebe- drijf Rijnland (waar Leiden uit is ge stapt) is gevorderd. IDEE VOOR EEN MIDDAGJE UIT MET HET HELE ril GEZIN gezellig met z'n al len naar „Vrjje- Tyd". lekker kyken wat we deze zomer gaan beleven. ADVERTENTIE Bonus-Sparen bij de NMB levert u 7% rente op. Dat is aVa% meer dan op een gewone spaar rekening. En toch kunt u dagelijks over uw spaargeld blijven beschikken. Hoge rente en geen opzegter mijn,dat is interessant! Eris alleen één'maar'; alsugeld opneemt wordt 1 van het opgenomen bedrag als retourrente in rekening gebracht. Dat betekent dat als u vaak geld opneemt, een Bonus-Spaarrekening wat minder gunstig kan uitvallen. Bent u echter een konstante spaarder, dan speelt die retourrente nauwelijks^ een rol en geniet u een Ikl aantrekkelijke hogerente. |W LJ NEDFRLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Bonus-Sparen: voordelig voor elke konstante spaarder. LEIDEN Het Forum Academi- cum, dat in de feestweek van de Leidse universiteit op 23 mei wordt gehouden, bestaat uit een ochtend en een middaggedeelte, 's Ochtends worden er in drie sectievergaderin gen door zeven hoogleraren inleidin gen gehouden en wordt er over deze inleidingen vervolgens gediscus sieerd, waarna in de middaguren in de Pieterskerk een confrontatie zal plaatshebben tussen vertegenwoor digers van de universiteit en repre sentanten van "de maatschappij", t.w. mr. Anneke Goudsmit (oud-ka merlid), mr. W. J. Geertsema (com missaris der Koningin in Gelder land), Wouter Gortzak (directeur Wiardi Beckmanstichting) en dr. A. Pannenborch (lid van de raad van beheer van Philips). Het centrale thema van het Fo rum Academicum is "Grenzen aan de vrijheid van wetenschappelijk on derwijs en onderzoek". Rond dit the ma hebben de zeven hoogleraren een aantal essays uitgesponnen en daaraan enkele stellingen toegevoegd, terwijl er voor de forumdiscussie "tussen universiteit en maatschap pij" (voor zover dat mogelijk is) twee stellingen worden geponeerd (wij be richtten daar gisteren al over). In hun essays hebben de hoogle raren J. H. Loehen (centrale inter faculteit), D. J. Roorda (letterfacul- teit), H. J. Heering (godgeleerdheid), C. H. van Alderwegen (rechtsge leerdheid), H. Philipsen (sociale we tenschappen), A. Querido (genees kunde) en A. J. Sta verman (wis kunde en natuurwetenschappen) het thema vrijheid vanuit verschillende invalshoeken benaderd. Loenen gaat overwegend in op de interne bedrei gingen van de academische vrij heid, die o.m. kunnen ontstaan door dat de doceervrijheid botst met de studievrijheid, wat zich bijvoorbeeld kan manifesteren in een conflict over indoctrinatie. Loenen stelt dan: "Indoctrinatie hoort niet thuis aan een universiteit". Roorda belicht in zijn essay het gewicht dat kan worden toegekend aan het begrip ideologie binnen de universiteit. Hoort het begrip ideo logie op een universiteit thuis? Moet de ideologie wetenschappelijk wor den gefundeerd en praktisch bruik baar worden gemaakt? Heering be steedt daar indirect ook aandacht aan, maar benadrukt in zijn essay meer de grote lijnen, geconcreti seerd in de vraag hoe je de verant woordelijkheid voor de wetenschap moet plaatsen. Hier zouden de "zin wetenschappen" (theologie, filosofie etc.) een belangrijke rol kunnen ver vullen. "De universiteit heeft geen recht tot verdediging van haar aca demische vrijheid wanneer zij haar niet weet te verwezenlijken", schrijft Heering. Van Alderwegen gaat in op het praktische probleem van de Wet Universitaire Bestuurshervorming en belicht daarin de juridische aspec ten van de academische vrijheid. Philipsen wijdt een essay aan de "twee moeilijk te combineren doel stellingen" van de universiteit: a. de student heeft recht op een vrije keu ze van universitaire vorming (maar wordt daarin belemmerd door studen tenstops) en b. de samenleving kan verwachten dat de studierichtingen aansluiten bij omschreven beroepen. En Querido schrijft over de vrijheid en gebondenheid van onderwijs en onderzoek van de medische facultei- ten tegen de achtergrond van toene mende specialisatie en regionalise ring van de gezondheidszorg. Staverman ten slotte besteedt in zijn essay aandacht aan het weten schappelijk onderzoek dat de samen leving ten dienste zou kunnen staan. Hierbij, schrijft hij, zijn dan twee motieven mogelijk, namelijk dat je gaat bestrijden ofwel de pogingen om "maatschappelijke relevantie" als toetssteen te hanteren bij de beoor deling van onderzoek aan een univer siteit. Overigens bleek gisteren tijdens een persconferentie, waar de intentie* van het Forum Academicum uiteen werd gezet, dat niet erg duidelijk is, in hoeverre het de bedoeling moet zijn om aan het forum een vervolg te geven. Mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur, zei daar in prin cipe wel geporteerd voor te zijn. En prof. Staverman noemde het forum in het kader van de relatie tussen universiteit en maatschappij, zelfs een moment van de eerste orde, die je nochtans niet moest zien als een plechtige bijeenkomst, want "ook iemand in spijkerborek moet er kun nen komen". Maar verder Afstand van publikaties over radio-actief afval LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft zich gisteravond openlijk gedistantieerd 'an een publikatie in deze krant van 27 maart j .1. over de verwerking van radio-actief afval binnen de i niversiteit en het academisch zie kenhuis. Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, ver klaarde in antwoord op vragen van het raadslid d'r. Smit dat de publica tie onjuiste informatie bevatte. Hij wees erop dat het gewraakte artikel was samengesteld met on juiste gegevens uit het maandblad van de subfaculteit der farmacie Aesculinairit waarin een inter view was opgenomen met de stra- lingsarts van de Leidse universiteit F. Dijkstra. De heer Dijkstra zou in dit artikel onjuist geciteerd zijn. Vorige week distantieerde de heer Dijkstra zich via een ingezonden stuk in deze krant eveneens van de publicatie. Hij verklaarde dat uit spraken als zou er onvoldoende toe zicht worden uitgeoefend op de ver werking van radio-actief afval en als zouden er besmettingsgevallen zijn verzwegen, hem in de mond waren gelegd. Mr. Cath zei gisteravond dat het college van bestuur zich nog na der zal beraden over 'n eventueel in gezonden stuk in deze krant om zich rog eens officieel van de publicatie ie distantiëren. Wethouder mr. C.J.D. Waal maak te gisteravond in de Leidse gemeen teraad overigens melding van een voorval, dat zich op 16 april van het vorig jaar heeft voor gedaan. Bij een: controle bleek dat door een prop in ten buis de afvoer van één der uni versitaire laboratoria alpha-straling vrij gaf. Er was radioactief uraniet- nitraat vrijgekomen, volgens de wet houder overigens van het allerlicht-, ste soort en ook in de handel ver krijgbaar. Er hebben zich destijds, reen persoonlijke ongelukken voor-_ gedaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3