Geweld barst weer los in geloofsstrijd Noord-Ier land Eskader VS naar Vietnam DOOD BEEINDIGDE TSJIANGS COMMUNISTENJACHT Sojoez maakt noodlanding |||fi| Tien doden en vele gewonden in weekeinde Franse gangsters na lange jacht gegrepen Twintig doden en vermisten door lawines in Alpengebied Amerika blijft Israel steunen PAGINA 4 MAANDAG 7 APRIL 1975 Mevrouw Jean Bello uit New York draagt een geadopteerd Vietnamees weesje op Kennedy Airport naar haar auto. Het verlamde jongetje was een van de overlevende weesjes van de vliegramp met het Amerikaanse transporttoestel nabij Saigon. B\j de aankomst van de eerste weesjes in Amerika was ook president Ford aanwezig. Ook in andere landen zijn de eerste weeskinderen uit het geteisterde Indo-China aangekomen, maar in brede kring in Vietnam en ook in Hanoi is verzet ont staan tegen deze evacuatie. BELFAST (AP) Bij gewelddadige acties in Noord-Ierland zijn het afgelopen weekeinde tien doden gevallen. Met de jongste bloedige acties is het bestand van het provisionele Ierse republikeinse leger, dat sinds 10 februari van kracht is, in gevaar gekomen. De Sowjet Unie heeft gisteren meegedeeld dat het ruimtevoer tuig Sojoez-18 mpt twee kosmo nauten zijn vlucht zaterdag heeft moeten afbreken en kort na de lancering een noodlanding in het gevaarlijke berggebied van West- Siberia had gemaakt. Het persbureau Tass deelde mee dat de twee ruimtevaarders, kolonel Walissy Lazarew en de burger Oleg Makarow. de moei lijkheden hadden overleefd en 't nu goed maken. De ongebruikelijke bekendma king, 36 uur nadat de missie mis lukt was, is een nieuwe slag voor het Russische ruimtevaartpro gramma en werpt nieuwe twijfel op over de gezamenlijke Russisch Amerikaanse ruimtevlucht die voor 15 juli a.s. op het program ma staat. In het verleden hebben Ame rikaanse deskundigen enige twij fel uitgesproken over de veilig heid van het schip maar ze heb ben zich later openlijk ervan overtuigd verklaard dat de Sojoez nu een solide partner Ish voor het Apollo ruimteschip. De laatste Sojoez-missie die mislukte werd in augustus 1974 ondernomen. De Russen beëin digden de bemande vlucht toen al na twee dagen toen een koppe- llngsmechanlsme niet goed werk te en de capsule geen verbinding kon maken met een Sajoet-ruim- testation. De volgende, de Sojoez-16 die in december werd gelanceerd, werd aangekondigd als de gene rale repetitie voor de gezamen- ten waren de reservebemanning voor de Amerikaans—Russische vlucht en het was hun taak nieu we besturingsapparatuur en tech nieken te testen die nodig waren voor een koppeling met de Apollo. De Sojoez-16 is zes dagen in de ruimte geweest en na de landing verklaarden Russische functio narissen: "Wij vertrouwen er op dat wil gereed zijn voor de vlucht van 1975". In februari van dit Jaar heb ben de Russische kosmonauten Alexei Gubarev en Goergy Grechko met de Sojoez-17 een Russisch record gevestigd en zijn 30 dagen in de ruimte gebleven. Ze koppelden hun Sojoez aan het in pen baan om de aarde draai ende laboratorium Saljoet-4 en keerden op 9 februari terug. Hun record is ver onder het Amerikaanse dat in februari vo rig jaar door de Skylab-4 missie op 94 dagen werd gebracht. Tass deelde gisteren mee dat de missie mislukte toen de derde trap van de raket te veel van de vastgestelde koers afweek waar na de Sojoez automatisch werd losgekoppeld. Het was de bedoeling dat beide ruimtevaarders een koppeling met het Russische ruimtestation Sal- Joet-4 tot stand zouden brengen. De Sojoez-18 maakte een lan ding ten zuid-westen van de stad Gorno-Altaisk, 3000 km van Mos kou. SAIGON/PHNOM PENH (AP/ REUTER) De Verenigde Staten hebben het afgelopen weekeinde een aantal schepen van de Amerikaanse zevende vloot samengetrokken in de kustwateren van Zuid-Vietnam. Tot deze schepen behoren een vliegdek- schip, drie torpedojagers en amphi- bieschepen. In de buurt van Vietnam zouden zich nog drie vliegdekschepen bevinden. Hoewel de woordvoerder van de Amerikaanse ambassade geen com mentaar wenste te geven op de be wegingen van de Amerikaanse ze vende vloot, is in een bekendma king over de evacuatie van vluchte lingen gezegd dat de torpedojager USS Reasoner en tal van marinehe likopters zich op korte afstand van Saigon bevinden. Volgens een aantal bronnen hou den de schepen en helikopters de wacht voor het geval Amerikanen en Vietnamezen uit Saigon moeten worden geëvacueerd. Op het ogen blik verblyven 600 Amerikanen in Vietnam. Veel van hen hebben zelf a' initiatieven ontplooid om te ver trekken. Andere bronnen hebben verklaard dat president Ford opdracht heeft ge geven elk beschikbaar schip naar de wateren rond Indo-China te sturen, dit waarschijnlijk als teken voor Hanoi dat de president vastbesloten is iedere Amerikaan in Vietnam te beschermen. Intussen hebben troepen van de Vietcong en Noord-Vietnam hun aan vallen in de Mekongdelta ten zui den van Saigon voor de tweede ach tereenvolgende dag geïntensiveerd. In het gebied rond Saigon zelf is gisteren slechts op beperkte schaal ge vochten. CAMBODJA De Rode Khmer troepen in Cam bodja. die de hoofdstad Phom Penh hebben omsingeld, zijn gisteren ver der opgerukt in de richting van de stad. De regeringstroepen hebben een gedeelte van de hoofdweg ten zuid westen van Phnom Penh verlaten. Volgens militaire bronnen zijn de afgelopen vijf dagen meer dan 2000 manschappen vanuit zeven verschil lende provincies naar de hoofdstad overgebracht. De kamende dagen zuiien nog meer eenheden worden teruggehaald. CAPITULATIE Vanuit welingelichte dipolomatieke bron is vernomen dat de regering in Phnom Penh een plan overweegt om te capituleren zonder zich in feite over te geven. Volgens deze plannen zou de re gering het Amerikaanse Congres la ten weten geen militaire hulp meer nodig te hebben en vervolgens waar nemers van de Verenigde Naties en het internationale Rode Kruis laten komen. Daarna zouden de groepen opdracht krijgen het vechten te sta ken. Alles wijst er echter op dat men probeert stand te houden in afwach ting van de stemming in het Congres over de extra militaire hulp. Met deze extra hulp hopen de regerings troepen het nog twee maanden uit te houden tot het regenseizoen is begonnen. PARIJS (AFP) De twee ont vluchte Franse gevangenen die na een overval op een postkantoor in het departement Sarthe zich uit han den van de politie wisten te houden door telkens weer mensen te gijze len, zijn tenslotte zaterdagavond ge arresteerd toen zij Parijs binnenre den in een auto die zij de autoritei ten hadden afgedwongen. Hun laatste gijzelaar - in totaal hadden zij bij hun ontsnappingspo gingen zeker acht mensen in gijze ling genomen - hadden zij kort voor hun arrestatie losgelaten. Vrijdagmiddag hadden de twee mannen - de 27-jarige Guy Coulon en de even oude Bernard Baudry - vlak voor sluitingstijd het postkan toor van Sille-Le-Guillaume nabij Le Mans van 24.000 frank (ongeveer 15.000) beroofd. Toen zij geen kans zagen de gealarmeerde politie te ontlopen, drongen zij een boerderij in de omgeving binnen en gijzelden het gezin. Na langdurige onderhan delingen met de autoriteiten, vertrok ken zij zaterdagochtend met een snelle auto, 200.000 frank die zij van de overheid hadden geëist, en de gegijzelde boer. Diens vrouw en twee kinderen lieten zij achter. Na een lange tocht waarbij zij kriskras rond reden, maakten zij in een restaurant bij Montargis, op 200 km ten zuid oosten van Parijs, nieuwe gijzelaars. Zij wisten ook een andere auto te krijgen in de plaats van degene die hun aanvankelijk ter beschikking was gesteld, want die het had bege ven. Bij de besprekingen hierover had de gegijzelde boer kans gezien te ontsnappen. In zijn plaats namen de ontsnapte gevangenen twee vol wassenen en twee kinderen mee. Op hun tocht naar Parijs waar zij kennelijk hoopten te kunnen onder duiken, lieten zij deze vier gijzelaars achtereenvolgens vrij. Bij het binnen rijden van de hoofdstad werd het tweetal aangehouden. Storm: 80 doden Een storm die de afgelopen week het midden-westen en noordoosten van Noord-Amerika heeft getroffen, heeft aan zeker tach tig mensen het leven gekost. De storm die door zware sneeuwval, woensdag en donderdag het verkeer in Chicago verlamde, trof het oos ten van Amerika van Pennsylvania tot in oostelijk Canada. De moordpartij van het weekeinde begon zaterdag in de McLaughlin bar aan Antrim Road, die meestal door katholieken wordt bezocht. Voor het begin van de televisieuit zending van de Grand National, waar voor zich ongeveer 100 mensen in de bar hadden verzameld, stormde een jonge vrouw binnen en gooide een bom. Hierbij kwamen twee per- sonel om het leven en vielen 15 ge wonden. Niet lang daarna ontplofte een bom in de protestantse Mountainview bar aan Shankill Road. Volgens de po lite was de tweede aanslag een ver geldingsmaatregel voor de eerste. Bij deze aanslag kwamen vier men sen om en raakten ongeveer 60 ande ren gewond. Later overleed nog een 52-jarige protestant in *n ziekenhuis waarmee het dodental op zeven was gekomen. Volgens ooggetuigen werden bij de bomaanslagen bij verschillende slacht offers ledematen afgerukt. Rond middernacht zaterdag ver moordden terroristen twee katholieke mannen in afzonderlijke incidenten. Bij een van de schietpartijen raakte ook nog een 18-jarige jongen gewond. Het aantal doden van dit week einde steeg tot tien na een schiet partij in Belfast waarbij een man omkwam en vier anderen gewond raakten. De schietpartij deed zich voor aan de rand van de katholieke wijk Ar- doyne, aldus de politie. Een man werd daar dood aangetroffen nadat er acht schoten waren gehoord. WASHINGTON AMMAN (AP) De Amerikaanse minis ter van Defensie, James Schle- singer, heeft verklaard dat de V.S. ook in de toekomst zullen opkomen voor de veiligheid van Israël hoewel de Israëli sche regering niet zoveel wapens van de V.S. zal krijgen als zij wel wil. Schlesinger wees erop dat Is raël tot 1 april van dit jaar "gro te hoeveelheden oorlogsma- terieel" van de V.S. heeft gehad en nu in een "betere positie" is dan voor de oktoberoorlog van 1973. Israël zou willen dat Washing ton zich verplicht tot hulp op lange termijn en voor het ko mende begrotingsjaar alleen al Amerikaanse steun ten bedra ge van 2,5 miljard dollar wen sen. Voorts wil het de modern ste Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen en raketten van het type Lance. Koning Hoessein van Jorda nië heeft zaterdag voorspeld, dat Israël "zeer spoedig" op nieuw oorlog zal gaan voeren, tegen de Arabische landen. Hij pleitte er ook voor alles in het werk te stellen om Jeruzalem en alle bezette Arabische gebie den terug te winnen. IRA kringen in Dublin en Belfast zeiden dat de IRA-leiding nog niet had laten blijken of zij de zeven we ken oude wapenstilstand zou beëindi gen of laten voortduren. Engelands minister voor Noord-Ier- land, Merlyn Rees, zei gisteren dat hij verwachtte dat het bestand "al thans nog een poosje" gehandhaafd zou blijven. Dit gevoelen vond weer klank bij leger en politiekringen in Belfast. De IRA-kxingen wezen erop dat 't bloedvergieten van zaterdag en zon dag geheel beperkt was tot de eeuwen oude tegenstelling tussen protestan ten en katholieken en weinig te ma ken had met de strijd van het IRA tegen Britse overheersing. Rees zei dat de gewelddadigheid in Noord-Ierland nu in twee catego- rieëen was verdeeld, het tijdelijk op geschorte geweld tussen het IRA en het Britse leger en de protestants- katholieke controverse, die volgens hem nu 'Chicago-achtlge proporties' heeft aangenomen. Volgens politiekringen is door de gelijke aantallen doden aan katholie ke en protestantse zijde, "de reke ning vereffend tot een van de twee partijen weer opnieuw begint." GENEVE (AP) Na een week einde van hevige sneeuwval en la- winues zijn in centraal- oost- en zuid-Zwitserland en Italië 20 perso nen als dood of vermist opgegeven. De Zwitserse lawinedienst heeft de staat van alarm afgekondigd na dat op sommige hoger gelegen plaat sen twee meter verse sneeuw was gevallen. De autoriteiten van het hardst getroffen kanton Grison ln oostelijk Zwitserland hebben de boeren opge roepen om boerderijen en dorpen Nadat een enorme lawine op en kele huizen in de buurt van Acla- medel op de berg Lucomagno te- reoht was gekomen zijn tien per sonen als vermist opgegeven. Red dingsacties worden bemoeilijkt in verband met het gevaar van nieuwe lawines. Zaterdag kwam een boer om het leven, toen hij overvallen werd door een lawine terwijl hij zijn vee stond te voeren in een stal. Een groep van 13 Jonge Zwitsers die gisteren een tocht onder leiding van een gids maakte, werden op de Aschariner Furklltop door een lawi ne gegrepen en meegesleurd. Nogen van hen zagen kans zichzelf te red den. Een skiër is dood uit de ho pen sneeuw opgegraven en drie an deren worden nog vermist. In Sil- va Plana werden drie kinderen on der een lawine bedolven maar lie pen geen letsel op. In de Bleniovallei ten zuiden van de St.Gotthard berg kwam een gro te lawine op een chalet terecht waar op dat moment zeven Zwitserse va kantiegangers logeerden. Vfjf van de zeven kwamen om het leven. Een Zwitserse skiër werd in de Maggia-vallei door een lawine ge grepen en kwam om. In de bergen bij Andermatt kwam een nog onbe kend meisje om het leven. De zuidelijke bergenrij in de kan tons Valais, Ticino en Graubuenden zijn tot gevarenzone verdord. Tien tallen secundaire wegen zijn geblok keerd en electrlciteitsleidingen ver nield. Bij een lawine in de Italiaanse streek Alto Adlge zijn gisteren drie personen om het leven gekomen. Twee van hen waren Westduitse toe risten. ZIJ raakten in hun auto be dolven tussen de bergplaatsjes Sol- da en Gomagoi. De weg van Solda naar Gomagoi leidt naar de Stelviopas in Zwitser land. De Italiaanse automobielclub heeft gemeld, dat alle passen in de Dolomieten zijn gesloten in verband met dreigende lawines. Het internationale treinverkeer wordt op het ogenblik via de Sim- plontimnel geleid omdat de route via de St. Gotthard onbegaanbaar is. Sneeuwruimers zijn hier nog niet met hun werkzaamheden begonnen omdat er nog steeds kans bestaat op lawines. Volgens functionarissen zal de Gotthard zeker tot morgen of woensdag gesloten blijven. Deze twee auto's stopten een lawine in de buurt van de Gott hard. De inzittenden kwamen met de schrik vrij, maar of zij hun wagens later in redelijke staat zullen terugvinden is de vraag :het gevaar voor nieuwe lawines ook in deze buurt is groot. TAIPEI (AP. ANP) President Tsjiang Kai-sjek van Taiwan is za terdagavond aan een hartaanval overleden, zo hebben zijn artsen be kend gemaakt. Tsjiang Kai-sjek, die 87 Jaar werd, was de laatste van de vier ge allieerde leiders in deTweede We reldoorlog, die nog in leven was. Generalissimus Tsjiang Kai-sjek de Chinese boerenzoon die eens zijn land tot eenheid bracht en in de Tweede Wereldoorlog als een van de "Grote Vier" internationale be kendheid kreeg, sleet zijn laatste jaren in vergetelheid op het eiland Taiwan. Daarheen had hij de wijk moeten nemen toen de communis ten onder leiding van Mao Tse-toeng heer en meester op het vasteland waren geworden. Zijn steeds weer herhaalde belof te van een "herovering van het vasteland" verloor alle geloofwaar digheid, toen in oktober 1971 de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties besloot de Chinese Nationalisten onder Tsjiang Kai- sjek uit de volkerenorganisatie te stoten en hun zetel aan de Volks republiek China te geven. Dit besluit dat overigens niet onverwacht kwam betekende een zware slag voor de bejaarde Tsjiang, die in de volgende maanden met lede ogen 'n nieuwe verhouding zag groeien tus sen Washington en Peking. Tsjiang Kai-sjek werd op 31 okto ber 1887 geboren in het district Fenghoea in de kustprovincie Tsje- kiang. Zijn vader was boer. Als kind kreeg hij weinig onderwijs. HIJ had echter invloedrijke familie waardoor hij zich op 18-Jarige leeftijd kon laten inschrijven op de keizerlijke militaire academie van Paoting. Al spoedig bleek hij te beschikken over uitstekende kwaliteiten voor een mi litaire loopbaan. In 1907 mocht hij zün militaires tudie voortzetten in Tokio. In de Japanse hoofdstad ontmoete te hij dr. Soen Jat-sen, de latere grondlegger van de Chinese republiek. Hij werd lid van het geheime revo lutionair© genootschap dat later de Kwomintang - de nationalistische partij - zou worden. In mei 1924 werd Tsjiang de eer ste commandant van de nieuwe mili taire academie in Whampoa. Nadat dr. Soen in 1952 was overleden, werd Tsjiang Kai-6jek in het daaropvol gende jaar opperbevelhebber van de nationalistische legers. In die hoe danigheid bestreed hij met succes de krijgsheren die in het noorden de macht in handen hadden. In een veldtocht van twee jaar veroverde hij achtereenvolgens Sjanghai, Nan king en Peking. Hoewel Tsjiang niet veel vertrou wen in de Russen had. werkte hij aanvankelijk met de communisten samen en aanvaardde hij hulp van de Sowjet-Unie. In 1927 sloeg hij ech ter een geheel andere koers in. Hij stuurde zijn Sowjet-raadgever naar huis en begon zijn langdurige kruis tocht tegen de communisten die hij definitief verloor toen hij op 10 de cember 1949 de wijk moest nemen naar Taiwan. In 1936 werd Tsjiang gedwongen tot een vergelijk te komen met de communisten onder leiding van Mao Tse-Toeng die zich na de beroem de "Lange Mars" hadden gevestigd in de noordelijke provincie Sjensi. De man die deze samenwerking af dwong, was maarschalk Hsoeeh- Liang in Sian in het noorden van mldden-China, die een einde aan de binnenlandse verdeeldheid wilde maken met het oog van de dreiging van Japan, dat in 1931 Mandsjoerije was binnengevallen en daar de vazal staat Mansjoekwo had gesticht. De maarschalk gijzelde Tsjian drie weken. Dit was voldoende om de nationalistische leider, zij het tijde lijk, te verzoenen met Mao Tse- Toeng. Na het einde van de Tweede We reldoorlog nam zijn invloed nationaal en internationaal geleidelijk af. Wel iswaar werd hij in 1948 met over weldigende meerderheid herkozen als president, maar ondanks sterke druk wilde hij niet tot een vergelijk komen met de steeds verder opdrin gende communisten. Eind 1949 was het gehele Chinese vasteland in han den van Mao en zijn volgelingen. De toenmalige Amerikaanse pre sident, Harry Truman, maakte Tsjiang al spoedig duidelijk dat hij niet op militaire steun van Was hington mocht rekenen voor een herovering van China. Wel kreeg hij, naar aanleiding van het uitbreken van de Koreaanse oorlog in 1950, de verzekering dat Amerika Taiwan zou beschermen tegen de communis ten. Dank zij een ruime economische steun van de Verenigde Staten kreeg Taiwan een grote welvaart. Dit ver zoende de oorspronkelijke bewoners enigszins met de aanwezigheid van de ongeveer twee miljoen vluchte lingen van het vasteland. In 1972 werd Tsjiang met grote meerder heid herkozen voor een vijfde ambts termijn van zes jaar als president van Nationalistisch China. Evenals vorige malen verzekerde de hoogbe jaarde generaal, dat hij het commu nisme zou verpletteren en het vas teland zou heroveren. Zijn stem was echter zwak en zijn gezichtsvermo gen was sterk verminderd. In dat jaar werd op zijn voorstel de oudste van de twee zoons uit zijn eerste huwelijk, Tsjiang Tsjing-kwo, bevestigd als premier. Deze is in de Sowjet-Unie opgeleid en met een Russische vrouw getrouwd. Vice-presdient Yen Tsjia Kan is gistermorgen beëdigd als president ter opvolging van Tsjiang Kai-sjek. Op de beëdigingsplechtigheid, die twee minuten duurde, ontbrak Pre mier Tsjiang Tsjing kwo. In Peking is gisteravond voor het eerst melding gemaakt van het over lijden van president Tsjiang Kai- sjek. In een bekendmaking werd Tsjiang beschreven als de vijand van het Chinese volk. De Amerikaanse president Ford heeft verklaard diep bedroefd te zijn over de dood van Tsjiang Kai-sjek en prees de leider van Taiwan als "een man van standvastige integri teit, grote moed en diepe politieke overtuiging". "Zijn verschelden betekent het einde van een tijdperk in de Chine se geschiedenis", aldus Ford in een verklaring uitgegeven op het Witte Huis in Palm Springs, Californië. Vice-president Yen Tsjia- kan, die Tsjiang Kai-sjek opvolgt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4