'Een verrukkelijke rotbaan' CSEQB NVV LEIDEN VIERDE 75-JARIG BESTAAN KNG in 'De Grote Polder' mizu Alb. Boogaard verlaat onderwijsinspectie Leiden Maredorp: zorgen over concentratie van café's keukens MAANDAG 7 APRIL 1975 Een beeld van de receptie van de NVV-afdeling Leiden. De heer J. G. Lamers. voorzitter van de Leidse afdeling van het CNV rechtsdrukt de hand van NVV-secretaris N. Langezaal. Tussen hen in voorzitter I. Coster. LEIDEN "Het gemeentebe stuur van Leiden kan niet buiten de vakbeweging. Ik hoop dat de vak beweging beseft dat het niet buiten het gemeentebestuur kan". Met de ze woorden drong wethouder Van Aken zaterdag tijdens een receptie van de afdeling Leiden van het king tussen de gemeente en de plaatselijke vakbeweging. De heer Van Aken opende de rij van sprekers op een receptie, die de Leidse afdeling van het NVV hield ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan. De wethouder legde er in zijn toe spraak de nadruk op, dat de sociaal- economische toestand van het ogen blik een heel andere verantwoorde lijkheid voor de vakbeweging met zich meebrengt. "De mogelijkheid be staat", aldus de heer Van Aken "dat er in de toekomst niet meer voor iedereen werk beschikbaar is. Mis schien zijn we op weg naar een tijd, waarin het percentage werklozen nog groter zal zijn dan nu het geval is. Dat stelt de vakbeweging voor de noodzaak, zich te bezinnen op de specifieke taken die voor haar zijn weggelegd". Toch is de zorg voor de Van Aken nog steeds een belangrij ke taak voor de vakbeweging. "In het holst van de nacht kunnen er be richten komen over bedrijfssluitin gen", aldus de wethouder. "Voor de betrokkenen kan dat aankomen als een overval. kbeweging zal zich hun lot moeten aantrekken en in overleg met de werkgevers moeten proberen een halt toe te roepen aan datgene wat niet strikt noodzakelijk is". De heer Van Aken zei het te be treuren, dat het aantal georganiseer- den in Leiden betrekkelijk laag is. "Nog niet de helft van de loontrek- kenden is lid van de vakbeweging. Daarin zou verandering dienen te komen, juist in het belang van dé- genen die in loondienst zijn. Want de vakbeweging kan haar taak pas goed verrichten, wanneer zij een groot aantal leden heeft", aldus de wet houder. Ook de heer H. Overmeijer, dis trictsbestuurder van het NVV in Zuid-Holland, zei in zijn toespraak samenwerking tussen de gemeente, en de vakbeweging een goede zaak te vinden. "Maar de vakbeweging, moet het gemeentebestuur tegelij kertijd kritisch volgen", aldus de heer Overmeijer, "en de vakbewe ging zal er op moeten wijzen, wan neer zij vindt dat er door het ge meentebestuur niet voldoende wordt gedaan". In zijn toespraak sprak de heer Overmeijer zijn bewondering uit over de manier, waarop afdelings secretaris N. Langezaal de jaarlijk se verslaglegging verzorgt. Verder werden gelukwensen aan het adres van het Jubilerende be stuur uitgesrpoken door oud-afde lingssecretaris en oud-wethouder Piena, de heer J. G. Lamers (na mens de afdeling Leiden van het NKV en CNV), mevr. A. Hensing (namens de Vrouwenbond NVV - af deling Leiden» en door de heer Swets (namens de NW afdeling Delft). Tot degenen, die de bestuursleden de hand kwamen drukken behoor den o.m. burgemeester Vis, de wet houders Waal, Tesselaar en Van Dam, vertegenwoordiger van het Raad van Arbeid, de Kamer van Gewestelijk Arbeidsbureau de Koophandel. In zijn dankwoord zei voorzitter I. Co-ites ondermeer, dat de plaats- selijke vakbeweging bereid is de con tacten die er onlangs zijn gelegd met het college, verder uit te breiden. Volgens de heer Coster hebben de gezamenlijke afdelingen van de drie vakcentrales een lijst met prioritei ten opgesteld, waarover op korte ter mijn een gesprek met het college van B. en W. gevoerd zal worden. Kritiek Release op commissie LEIDEN De medewerkers van Release, die hun hulpverle nende activiteiten op bescheiden schaal hebben hervat, uiten in een brief aan de gemeenteraad felle kritiek op de begeleidings commissie, die een negatief ad vies heeft uitgebracht over de vraag of de subsidiëring aan Release moet worden voortge zet. Het college van B. en W. heeft dit advies opgevolgd en doet aan de raad het voorstel op de agenda van vanavond om de subsidiëring te staken. Volgens de medewerkers van Release bestaat het advies van de begeleidingscommissie ener zijds uit een onjuiste en ondoor dachte interpretatie van het aantal hulpvragers en ander zijds uit een soort "roddelru briek". Verder heeft de commis sie, aldus de brief aan de raad, aan de medewerkers van Re lease geen mfgelijteheid geboden om over haar advies en visie van gedachten te wisselen. Zy heeft zich daarentegen, volgens de medewerkers "op een obscure en onjuiste manier gemengd in een intern conflict van Release". Een beroepskracht zou Release van een hulpverlenings- en ac tie-organisatie willen verande ren in een club, die louter via actie revolutie wil prediken. Het was in Rotterdam waar Albert Boo gaard op 18-jarige leeftijd de kweek school verliet en vervolgens aan het werk sloeg als kwekeling met akte. Niet het predikaat van volwaardigheid. Maar wel de taak van een onderwijzer. „En weet u wat ik toen verdiende? Tweehonderd gulden per jaar. Om precies te zijn: zes tien gulden zevenenzestig per maand". Boogaards educatieve loopbaan reikte van een tijdelijke onderwijzersfunotie tot aan het leraarsambt aan een ULO- school (van 1941 tot 1956). Na de oorlog begon hij te ruiken aan het werk van de beroepsorganisatie. Toen de Neder landse Onderwijzers Vereniging, nu de Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel. UÜ werd bezoldigd redacteur van het periodiek "Het Schoolblad" en be stuurslid van de vakorganiastie. In 1957 kreeg hij een baan als leraar pedagogiek aan de Rijkskweekschool in Haarlem. Maar het lesgeven kon hem niet meer zo boeien „Ik had toen tenslotte al 25 jaar le? gegeven en dat vond ik wel ge noeg". Op 1 september 1958 kwam hij als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden terecht. Een district van acht gemeenten: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest. Katwijk, Noordwijk, Rijns- burg, Voorhout en Valkenburg. Vorige week maandag! heeft hij deze inspectie verwisseld met de tweede hoofdinspectie (Noord- en Zuid-Holland) waar hij een aanstelling kreeg als hoofdinspecteur van het lager onderwijs. A.s. woensdag (tussen vier en zes uur) wordt hem een afscheidsreceptie aangeboden in de bur gerzaal van het Leidse stadhuis. Armoe Boogaard heeft in de bijna ze ventien jaar dat hij in de inspectie Leiden werkzaam was, verschillende problemen ontmoet die veelal voort kwamen uit een historisch gegroei de situatie. "Het grootste pro bleem was de armoe in Leiden. Toen ik hier kwam, ben ik daar enorm van geschrokken. De taalarmoe van de Leidse kinderen, dat was ver schrikkelijk. En daar heb ik me ook voor ingezet". "Maar er was natuurlijk ook het probleem van de inspectie zelf. Je zat met de vraag: hoe kan ik dat starre beeld van de inspectie door breken. Daar is een hoop in verbe terd, dacht ik. En dat komt natuur lijk niet door mij. Maar gewoon, door allerlei ontwikkelingen in de maatschappij". Zijn karakteristiek van de inspec tie Leiden: "Wat mij boeit in de in spectie Leiden is dat de zorg die de gemeentebesturen en de schoolbestu ren zich geven voor goede materië le omstandigheden enorm groot is. Met name bij de gemeentebesturen bespeur je een grote openheid en toewijding. Dat is niet uitzonderlijk voor de inspectie Leiden. Maar het is wel typerend. En als ik dan ver der zie dat de schoolhoofden elkaar ontmoeten in het hoof denconvent. En dat ze samen bepaalde didacti sche en andere problemen proberen op te lossen, dan zeg ik: dat gaat een goede toekomst tegemoet". LEIDEN De Buurtvereniging Maredorp maakt zich zorgen over de concentratie van café's in de wijk, die ze beschouwt als een bedreiging voor de hele binnenstad. "Voor ons als bewoners is deze ontwikkeling, naast het probleem van parkeerover last, verpakhuizing enz. een onhoud bare situatie aan het worden. .Te meer daar deze café's publiek aan trekken, dat deze overlast verzwaart door vechtpartijen, dwars in de stra ten achtergelaten auto's en tot diep in de nacht ronkende bromfietsen", HOEVEEL SHOWROOMS HEEFT U NOU AL BEZOCHT? schrijft de buurtvereniging in een brief aan de gemeenteraad. Volgens "Maredorp" heeft deze ontwikkeling al negatieve gevolgen gehad: een deel van de economisch actieve jongere bevolking heeft er genoeg van om in verouderde slecht ingerichte huizen te wonen, die aan straten liggen waar kinderen overdag niet kunnen spelen, verkeer de dingen zien en die 's avonds ge teisterd worden door activiteiten die het daglicht niet kunnen verdragen, aldus de buurtvereniging. Ze heeft er begrip voor dat het wettelijk moei lijk is om vat te krijgen op de soort van vestiging in leegstaande panden, maar dringt er bij de raad op aan om er nauwlettend op toe te zien dat Maredorp en de binnenstad als ge heel geen onbewoonbaar vermaak- centrum worden. De aanleiding voor de brief is overi gens het gerucht dat zich in de Van der Werfstraat opnieuw een café van twijfelachtig allooi zou gaan vesti gen, aldus de buurtvereniging, welke bezig is met het maken van een in ventarisatie van typische sympto men, die wijzen naar verval van de binnenstadswijk. LEIDEN De inspecteur van het lager onderwijs zal bij velen ongetwijfeld nog in het geheugen gegrift staan als de ietwat on grijpbare figuur die zo eens in het jaar de veelal jonge, enthousiaste onderwijzer (es) op de kast kwam jagen. Boogaard: „Je zou kunnen zeggen dat zijn taak was het on- Door Wim Wirtz derwijs te bevorderen en erop toe te zien dat de verordeningen wer den nageleefd. Een rijkscontro leur, zo werd hij vroeger gezien. Hij controleerde op de tijd, hij oefende controle uit op de leer plicht wat hij nu ook niet meer doet. En inderdaad, hij was een streng? figuur. Vroeger gebeurde het ook dat hij in de klas kwam, met z'n vinger langs de kast ging en zei: is niet schoon hè". "De inspecteur van nu is anders. Meneer Van Kemenade heeft wel de aardigste omschrijving gegeven ge loof ik: intermediair tussen de over- heid en het onderwijsveld. Hij moet het beleid van de overheid vertalen naar het veld toe en ook datgene wat er in het veld leeft opnemen en naar de overheid toebrengen". „Het verschil met vroeger is ge loof ik, dat de inspecteur nu meer werkt in een sfeer van openheid. Ik zal nu bijvoorbeeld geen rapport kunnen schrijven over iemand, zon- dat die het weet. En als ik een advies uitbreng over iemand, dan zeg ik 't eerst ronduit tegen de persoon waar het om gaat". "Vroeger, toen ik als inspecteur hier aankwam en ik was toen nog een broekie waren de inspecteurs ook heel anders wat hun mens zijn betreft. Ik weet nog goed dat toen ik pas begon, ik een keer in de kerk naast een onderwijzeresje ging zit ten. En dat zij toen opsprong en zei: o. meneer Boogaard, mag ik wel naast u blijven zitten? Ik zei: waar om zou dat niet mogen? Kijk, dat beeld is nu veranderd. Toevallig hebben we daar gisteren met alle inspecteurs van de tweede hoofdin spectie nog over vergaderd, over dat inspecteursbeeld. En daar is ook vastgesteld, dat de voornaamste basis voor het werk is de vertrou wensrelatie met de mensen in het veld". "Als intermediair heb je met ont zettend veel dingen te maken. Je praat met logopedisten, met psycho logen, Je hebt te maken met de scho lenbouw, met de scholenplanning en met de inhoud van de vakken op macht van argumenten op zeer boeiend vak. Een colle- mij heeft het, in navolging financiën, eens zo gekarakteriseerd: het rukkelijke rotbaan". Boogaard vriendelijk van toon, tot in detail verhalend erkent dat zijn doen en laten door niemand ge controleerd word. ZOETERWOUDE De Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij (KNG), die bijna 140 jaar in Leiden is ge weest, heeft op het industrieterrein "De Grote Polder" in Zoeterwoude- Rijndijk een nieuwe fabriek in ge bruik genomen. Ter gelegenheid daarvan werd af gelopen zaterdag in de nieuwe fa briek een "Opendag" gehouden, om de familieleden van de ongeveer 200 werknemers met de nieuwe vesti ging te laten kennismaken. Nadat in de overvolle kantine het woord was gevoerd door directeur ir. H.P. Schut, door de heer J. Neu teboom (namens de ledenraad) en door de heer Van Amsterdam (die het bedrijf namens de personeels vereniging een aantal fraaie plan tenbakken aanbood) ging het grote gezelschap naar buiten om getuige te zijn van het planten van een kas tanjeboom voor het gebouw. De boom, die beschikbaar was ge steld door directeur Schut, werd ge plant door de heer A. Turenhout (oud ste medewerker van het bedrijf met 48 dienstjaren) en de jongste mede ster, Mary Geradts. Zij werden daar bij geholpen door een aantal kinde ren van personeelsleden. Nadat iedereen zijn vrouw en even tuele kinderen door de nieuwe fa briek had rondgeleid, werd er in de kantine nog een glaasje geschonken. Daarbij werd aan de aanwezige per soneelsleden een verzilverd aanden ken met het nieuwe KNG-embleem aangeboden. Terwijl de heer Turenhout en Mary Geradts de spade hanteren, houdt directeur Schut de boom recht (foto rechteL wijs evenwel niets wil zeggen. "Maar wat het lager onderwijs betreft. Daar spelen twee dingen. In de eerste plaats is het natuurlijk duidelijk dat Leiden een arme gemeente is en dat de omliggende gemeenten daar geen last van hebben. Punt twee is dat sommige scholen in Leiden een ander karakter hebben dan de scholen in de omliggende gemeenten". "Aanvankelijk deden enkele rand gemeenten mee met de schooladvies dienst. Maar de schooladviesdienst kreeg al snel als voornaamste taak de hulp aan kinderen in ach terstandssituaties. En dat zijn pro blemen die in de randgemeenten niet spelen. Dus wat zeiden Leiderdorp en Oegstgeest wat de schooladviesdienst doet, daar heb ik niets aan,. Toen moest Leiden alleen voor de SAD zorgen". "In Katwijk heerst een flinke taalachterstand. Dat is weer een an der probleem. En daar hebben ze ge zegd: wij willen remedial teaching extra mankracht in achterstands situaties». Ze hebben daar toen zelf remedial teachers aangetrokken voor de hulp aan het individuele kind en voor de didactische kennis van de onderwijzers. De schooladviesdienst in Leiden kon dat niet doen. Want die heeft al werk genoeg met de vraag of het werk in Leiden-Noord nou moet worden uitgebreid of dat er langzamerhand ook niet naar ande re scholen gekeken moet worden". "Er is inderdaad geldgebrek en er is een achterstandssituatie in sommige wijken van Leiden. Maar u moet niet vergeten dat er voor 98 procent auto nome uitgaven op de onderwijsbe groting staan, die elk jaar terugko men. Meneer Van Kemenade heeft dus maar twee procent om nieuwe dingen te doen. We zullen dus gewoon goed moe ten zoeken en ook van huis uit hoe we de schooladviesdiensten be ter kunnen laten functioneren". LEIDEN Een hoogwerker van Van Marwijk uit Leidschendam heeft zaterdagochtend een kajuitjacht van de zolder van de lagere technische school aan de Haagweg gehaald. Het probleem was om het gevaarte over de woningen aan de Rijn- en Schiekade te halen en te plaatsen op een trailer. Vandaar werd de boot, die is vervaar digd door leerlingen van de school en werd aangekocht door het automobielbedrijf Rijnland, naar een loods van Perquin aan de Haagioeg getransporteerd. Daar zal de boot verder ivorden afge bouwd. En dat er in dat opzicht ook wel ge sleuteld moet worden aan de onder wijsinspectie. Aan de andere kant zwakt hij de macht die een inspec teur uit dien hoofde zou kunnen uit oefenen ook wat af. "Je moet name lijk tegenwoordig een macht van argumenten op tafel leggen. Je kunt niet zeggenzo en zo moet het. Neem maar de vakken. Er staat in de wet wel welke vakken er op school gege ven moeten worden. Maar er staat echt niet bij hoe dat moet. Er is dus 'n grote vrijheid van pedagogisch en didactisch handelen. Daar komt bij dat het natuurlijk ook een heel stuk van het kind zelf is. Dat het kind indirect zelf wel uitmaakt hoe dat onderwijs het beste functioneert". Andere problemen Leiden, als vermeende centrumge meente, ondervindt ook in het on derwijs, in het algemeen weinig steun van de buren. In elk geval het voort gezet onderwijs, waarover Bogaard als inspecteur van het lager onder-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3