Algemene mist zege in slotfase Harm Wiersma al zeker van zijn derde damtitel Bax-Foreholte neemt moeiteloos revanche op mat Verburch: 10-5 Danaiden naar 7-4 nederlaag Remise en winst voor Varkevisser Vrij spel Judotitels voor Wil Peters en Peter Adelaar ROY DIEKS KAMPIOEN SCHAAKJEUGD EVERT WINT EEN FORTUIN Vriendschappelijk PAGINA 18 MAANDAG 7 APRIL 1975 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Eric Fïlemon van De Danaiden in duel met Bert Strooker van Fortuna. LEIDEN Ondanks de slechte toestand van de terreinen is van het programma in de korfbalcompeitiltie het afgelopen weekeinde toch een vrij groot deel afgewerkt. Veel suc ces was er voor de Leidse" teams niet weggelegd. Hoofdklasser De Danaiden verslikte zich voor de tweede keer diit seizoen in de vr ijwel kansloze hekkesluiter Fortuna: 47. AMSTERDAM Met nog twee ronden te spelen in de strijd om het Nederlands damkampioenschap is de 21-jarige Harm Wiersma nu al zeker van zijn derde titel. In theorie kan hij nog wel gelijk eindigen met Bergsma of Clerc, maar het reglement bepaalt dat bij gelijke aankomst de kampioen in het bezit van zijn titel blijft. De volledige Friese overheersing werd gisteren een feit want enkele uren eerder won de 18-jarige Jannus van der Wal uit Tjalleberd het juniorenkampioenschap. In de zaterdagronde had Wiersma rond de vijftigste zet de winststel ling tegen Goudt bereikt, maar het kostte toch nog enkele uren voordat het verzet van de Amsterdammer ■was gebroken. De Ruiter verloor ver rassend van de laag geklasseerde Germain. In een positie waarin de man uit Deventer dacht gewonnen te staan, toonde Germain door het element van de combinatie het te gendeel aan. Daardoor verspeelde De Ruiter zijn tweede plaats. Deze wordt nu ingenomen door Clerc, die de al in de opening falende Schotanus ver sloeg. Slac bleef ook na de zon dagronde direct achter Wiersma door een knap bevochten remise tegen de nationale kampioen. Vooral in het zes-om-zes-eindspel leek het alsof Clerc zijn eerste nederlaag zou gaan leiden, maar heel fraai manoevre- rend vond hy de weg naar een pun- tendeling. Hij kreeg gezelschap van Pieter Bergsma, die een sterk toer nooi speelt. Ook Hermelink onder vond dat want vanaf het midden spel ging het snel bergafwaarts met zijn positie. Een niet meer te redden eindspel was het resultaat. Schotanus won van Goudt, die in de opening een overbekende eenvoudige combinatie over het hoofd zag het geen schyfverlies betekende. Varke visser speelde zaterdag weliswaar re mise met Drost, maar gisteren zette de Katwijker zijn opmars voort met een zege op Germain. STAND: 1. Wiersma 15 punten; 2. Clarc, Bergsma 11 punten; 4. Drost, De Ruiter, Schotanus en Varkevisser; 10 p. 8. Goudt 8 p. 9. Hermelink, v. d. Sluis 7 punten; 11. Germain 5 punten; 12. De Jong 4 punten. Harm Wiersma: derde titel. Kansloos was Pernix, dat korf ballers kreeg van Allen Weerbaar: j52. Het meeste spektakel viel te beleven in de Leidse Hout tijdens 't topöuel in de eerste klasse tussen De Algemene en Pams. De gemoederen raakten nogal verhit toen de scheidsrechter in de laatste minuut De Algemene de winst "ontnam" door het afkeuren van een glaszui- ver doelnunt. Uitslag: 8—8. Zuider kwartier tenslotte bleef aan de ne gatieve kant van de score tegen Harga: 76. Door Wim van Vliet De DanaïdenFortuna 47 (2 2) Een weer compleet Danaïden •alleen Ciska Peters verving Anne ke Crum) is ook in de tweede con- lrontatie met het in de hoofdklasse cnderaanstaande Fortuna niet tot winst kunnen komen. De Delftena- ïen, die ondanks hun vrijwel uit zichtloze positie de strijd nog niet hebben opgegeven, wonnen met 7— 4. Het betekende voor Fortuna dat 't puntentotaal werd verdubbeld. De Leidenaars teveel kansen no dig hadden om tot scoren te komen. Het veldspel was zeker in de eerste helft bepaald niet slecht. Opvallend in de opstelling van de Danaïden was de "koppeling" van Eric File- mon aan Aad van Nierop, een com binatie die in het eerste gedeelte van de veldcompetitie niet tot opti male samenwerking had geleid. Te gen Fortuna draaide het tweetal beter; de nederlaag voorkomen kon ait duo echter niet. Dat de afwerking van de goed opgezette aanvallen on voldoende was is toe te schrijven aan het feit dat potentiële schutters als Gerard Nap en Aad van Nierop «in de micro-competitie erg hoog geëindigd op de topscorerslijst) bij hun schoten elk gevoel voor richting misten. Het tweetal kreeg een aan tal kansen, maar het rendement was nihil, zodat de beslissing in de twee de helft niet lang op zich liet wach- len. Nadat Eric Filemon de inmid dels opgelopen 24 achterstand had weten te halveren, liet hij even la ter de kans op de gelijkmaker lig gen. Toen de rege, zich daarna aandiende zakte het spel van De Danaïden aanzienlijk. Fortuna pas te zich beter aan aan de slechte ter reinomstandigheden en wist in de laatste twintig minuten nog vrij ruim afstand te nemen. De D^Kte- naren liepen uit naar 3—7 en lieten De Danaïden vervolgens niet verder KERKRADE Twee van de open Nederlandse judotitels zijn dit week einde in eigen land gebleven. In de Rodahal in Kerkrade werd Wil Pe ters, die voornamelijk met landge noten had af te rekenen, winnaar in net halfzwaargewicht. Peter Ade laar, vorige week in Linz (Oosten rijk) ook al de sterkste in de zwaar- ge wichtklasse, prolongeerde zijn suc ces door in de eindstrijd de West- duitser Otto te verslaan. De overige titels gingen naar Mariani (Ita), lichtgewicht, Trolmar (Hong) half zwaargewicht en Manago (Wdl) mid dengewicht. In de zeven afdelingen van de da mes eindigden drie van de Neder landse deelneemsters op de eerste plaats, namelijk Trudy Nanlohy. Jenny Matteman en Coby Malipaard. Doordat er ook wedstrijden in de kyu-graden waren overtrof het aan tal deelnemers, bijna de 800, het getal van de bezoekers over de twee dagen, aie deze kampioenschappen vergden. ROTTERDAM Roy Dieks uit Ouderkerk aan de Amstel is voor de derde maal Nederlands jeugdkam pioen schaken geworden. Door een remise tegen Galesloot in de zater dag gespeelde laatste ronde van het BP-toernooi in Rotterdam prolon- geerde-hij de titel. Ook in 1971 werd hij kampioen. Paul van der Sterren uit Venlo slaagde er door een zege op Carlier In gelijk met Dieks te eindigen, maar door het systeem van de zg. 'weer- standpunten' moest Van der Sterren met de tweede plaats genoegen ne men. Baart uit Oegstgeest, die re mise speelde met Van Hulst (Am sterdam) eindigde als vierde, Dobbe laar (Oegstgeest). die nog verloor van Renet, werd vijftiende. komen dan 4—7. Het betekende de tweede zege voor Fortuna. De eer ste overwinning was ook al behaald op De Danaïden. SCOREVERLOOP: 1-0 Eric Filemon; Berg; 2-2 Casper v Nierop RUST: 2-3 Bernard v't Woudt; 2-4 Anke Stro ker; 3-4 Eric Filemon; 3-5 Jan Preu- ninger; 3-6 Joke Lupker; 3-7 Bert Stroker; 47, Genard Nap. ALLEN WEERBAAR-PERNIX 15—2 (7-1). Erg somber is de toekomst voor overgangsklasser Pernix, dat na de 15-6nederlaag bij middenmo ter KVS een zo mogelijk nog desas treuzere nederlaag te verwerken kreeg bij titelkandidaat Allen Weerbaar, 't werd niet minder dan 15-2 en daar heeft de in de microcompetitie zo j succesvolle ploeg van trainer Cees- v. Lunteren ook haar visitekaartje voor het veld afgegeven. Het ko mende duel met Fides Pacta (a.s. zondag) wordt in dit opzicht nu wel heel interessant. In ieder geval was Allen Weerbaar Pernix op alle fron ten de baas. Het hoge Amsterdam se tempo kon Pernix niet volgen en dat had een 7-1 ruststand tot gevolg. Na de rust exact hetzelfde spelbeeld met een oppermachtig Allen Weer baar, dat de indrukwekkende score van 15-2 als overwinning op het wed strijdformulier kon schrijven. Peter v Duyn (voor rust) en Wil vd Kooy erna scoorden voor Pernix. DE ALGEMENE-PAMS 8-8 (3-5). t venijn bij dit voor het kampioenschap kapitale duel zat duidelijk aan het eind. toen de anoniem gebleven scheidsrechter (de man noemde niet zijn naam na afloop en zijn handte kening op het wedstrijdformulier was te ver door de emotionelt toestanden "verminkt") in de slotfase De Alge mene zonder meer benadeelde. Eerst beneerde hy een door Ruud v. Vliet correct verdedigde actie van Pams- speler Latipurissa met een strafworp, waardoor De Algemene vlak voor tijd de kostbare en broodnodige voor sprong (8-7) kwijtraakte. Rolf Lati purissa na afloop in de kleedkamer: "Natuurlijk was het geen strafworp, maar wat moet ik anders dan een dergelijke kans forceren bij een ach terstand". Of dit nog niet genoeg was schrapte de leidsman nauwelijks een minuut later 'n fraai afgeronde door braak van Ruud van Vliet alsnog als de winnende treffer en toen sloeg de vlam wel in de pan. Zelfs de on der het publiek aanwezige arbiters be titelden de afgekeurde goal als glas- zuiver. Terug naar de wedstrijd, die wel boeide naarmate de tijd verstreek, maar geen hoogstaand spel te zien gaf en dat was gezien de conditie van het terrein (goed, maar zwaar te bespelen) niet zo vreemd. Boven dien stond er nogal wat op het spel, omdat achterstand van De Algemene bij winst tot één punt gereduceerd zou zijn. LEIDEN Evenals verleden week heeft de overvloedig ge vallen regen een uitgebreid veldhandbal-programma onmoge lijk gemaakt. Slechts enkele ploegen kwamen in actie. De dames van Bax-Foreholte versloegen Verburch met 105, terwijl Northa MMO in de regionale tweede klasse met 83 terugwees. De heren van HVV '70 bleken te sterk voor HMSH (115) en MMO en Quintus van der Voort deelden de punten: 10—10. BaxForeholte, dat in de regio nale eerste klasse geen hinder on dervindt van de attenties van plu- vius omdat in deze klasse op verhar de velden wordt gespeeld, had met het Westlandse Verburch nog een stevig appeltje te schillen. In de eer ste helft van de competitie bleef Verburch in Voorhout met 8—10 meester van het terrein. Gisteren had Bax-Foreholte weliswaar Han- nie Boskamp weer in de gelederen maar Verburch beschikte in tegen stelling tot de wedstrijd in Voorhout weer over haar gevaarlijkste aan- valster Posien Weis. Op papier leek het voor Foreholte dus opnieuw een lastige partij te gaan worden, maar in het veld bleek daar weinig van. Bax beheerste de partij vanaf de eerste minuut. Via 30, ging de rust in met een 4—1 voorsprong voor Hannie Boskamp c.s. Ook na de hervatting slaagde Verburch er niet in de hechte 5—1 verdediging van Bax te doorbreken. Pas bij de stand 82 kon de thuisclub beter tegen spel gaan bieden. De tijd bleek ech ter te koort voor Verburch om de ne derlaag tenminste nog een wat be ter aanzien te geven: 10—5. Lenie en Ellie Hoek scoorden elk driemaal, Hannie Boskamp en Anke van der Nouland ieder twee. In de regionale tweede klasse ging de meeste belang stelling uit naar het duel tussen de damesteams van Northa en MMO. Beide ploegen worden immers ge traind door Carel Caron. Mede door de goede leiding van Jaap Zwart ontwikkelde zich, ondanks de grote belangen, een sportief duel, waarin geen enkele speelster op het straf- bankje belandde. Northa was ster ker. Bij MMO weer met Mieke Rijkelijkhuizen moest het teveel komen van Margre Elsgeest. Zij scoorde wel, maar dat deed men bij Northa ook. Binnen drie minuten leidde de ploeg uit Noordwijkerhout door Lydy Vogels met 20. De rust werd met 52 bereikt, de eindstand ondanks goed werk van doelver- dedigster Riekje Bos met 83. De heren van HW'70 klopten, in de afdelings eerste klasse, HMSH in 'n opvallend sportief treffen. Bij de Voorschotenaren werd Jan Lamboo topscorer. Hij was het die HVV met zeven treffers een 73 voorsprong bracht. Na de hervatting kreeg hij weliswaar een persoonlijke dekking waardoor deze scoringsmachine tot stilstand werd gebracht, maar juist in die fase profiteerden zijn ploeg genoten gretig van de hen geboden grotere vrijheid van handelen. Het leverde HVV '70 uiteindelijk een 11 5 zege op. Overigens speelden bij HMSH de gebroeders Dolkens dit keer niet mee. De heren van MMO boekten dit weekeinde een bijzonder verdienste lijk resultaat. Het sterke Quintus van der Voort werd op 1010 gehou den en dat mag stellig een knappe prestatie van de Hoogmadese for matie worden genoemd. Bij MMO was vooral Gerard Elsgeest goed op schot. Hij fabriceerde vier van de tien treffers van zijn ploeg. De Algemene begon goed (1—0 en 2—1 voorsprong), maar ging na een afgekeurd doelpunt (over de juist heid van die beslissing verschilden de meningen toen al) van Aad Rus man (met broer Henny, Ruud van Vliet en de 39-jarige invalster Leny Slegtenhorst de beste mensen bij De Algemene) met enkele plaatsfouten in de fout: Pams profiteerde voor al dankzij Wim v. Renesse en leek bij 25 een beslissende voor sprong genomen te hebben. Via de rust (35) veranderde er echter veel. Pams had nauwelijks voldoen de conditie voor deze omstandighe den en toen bovendien de aanval werd uitgeschakeld, werd het ver te ruggedrongen. De Algemene domi neerde volledig en leek ondanks de "pech" van alweer een afgekeurd doelpunt en een dubieuze strafworp van Pams, toch de zo belangrijke winst binnen te halen, toen Wim v Vliet twee minuten voor tijd 8—7 liet noteren. Wat daarna gebeurde is reeds vermeld, en heeft De Alge mene waarschijnlijk wel de titel ge kost. Dat was aan de reacties van sommige Algemene spelers ten op zichte van de arbiter duidelijk te merken. Henny Rusman (3), Wim v Vliet (2), Aad Rusman, Henneke Casper van Hierop wint voor De Danaïden een duel in de wed strijd tegen Fortuna. Redel en Jan Sjardijn scoorden. HARGA—ZUIDERKWARTIER 7 6 (34) Op het korfbal totaal ongeschikte terrein van Harga (Zui- derkwartier-trainer Zierikzee daar over: "Je had geluk als Je overeind bleef") verloor Zuiderkwartier voor de tweede maal dit seizoen met mi niem verschil van het laaggeno- teerde Harga, dat destijds in Leiden met precies dezelfde cijfers won. Ondanks de toezegging van de scheidsrechter het eerst een half uur aan te kijken, is de wedstrijd toch volledig gespeeld en daardoor was goed korfbal onmogelijk. De geluk kigste won dan ook. Verschil was er halverwege in de score in het voor deel van Zuiderkwartier, dat twee maal een achterstand ongedaan moest maken om met een 4—3 voorsprong aan de tweede helft te kunnen beginnen. Hetzelfde spel beeld als voor rust was er de oor zaak van, dat de wedstrijd tot het einde spannend bleef. Bij 4—5 had Zuiderkwartier nog steeds de lei ding, een voorsprong die in de slot fase uit handen gegeven moest wor den. Via 6—5 en 6—6 werd Harga de gelukkigste en die twee punten had het hard nodig. Joke Zierikzee (2), Rob de Hertog (2) Jimmy v Daim en Carla Akse scoorden. LOS ANGELES Chris Evert heeft zaterdag de hoogste prys gewonnen, die ooit een speelster in een tennis toernooi heeft veroverd. Door haar zege in de eindstrijd van het Virgi nia Slims kampioenentoernooi in Los Angeles op Martina Navratilova werd Chris Evert 40.000 dollar (ruim 92.000 gulden) rijker. De Amerikaan se won met 64 en 6—2. Het was voor de zesde keer dat Evert en de Tsjechoslowaakse topspeelster dit seizoen tegenover elkaar stonden. Chris Evert won vier keer. LEIDERDORP Tweedeklasser RCL en het een klasse hoger spe lende Noordwijk hebben zaterdag in een vriendschappelijk duel "de pun ten" gedeeld. Noordwijk nam in het leuke, sportieve treffen al in de eer ste minuut de leiding via Ruud Brö- ring, maar Bas Ederveen en Dick van der Bijl hielpen RCL vervolgens toch aan een voorsprong: 2-1. Arie Weyers tenslotte, schoot Noordwijk tien minuten voor tijd nog naar een 2-2 gelijkspel. Randstad Sport oefende gisteren te gen eersteklasser VUC. De Hage naars, die op weg lijken naar de hoofdklasse, bleken in dit vriend schappelijke duel duidelijk te sterk. Na een 2-0 ruststand, werd een 6-1 eindscore bereikt. Het enige Rand stad-doelpunt kwam op naam van a-junior Ammerlaan. in r ivJë zouékj Tze- moe il'jk maatje: 1 JU (3AAT DE. *TAMT OT?

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19