Belg Jos Revijn: 'Ik hoefde totaal niet af te zien' Eerste winst in de kampioenspoule Karpoiv wil ander uitdagingssysteem SÉÉiS BS Leiden verslaat Delta Lloyd in Amsterdam: 89-84 Zilveren Molenloop Plonie Scheringa was 168 mannen te snel af WET. GIRLS: „MAAR'UO-O TEGEN SJZ 2 MAANDAG 7 APRIL 1975 SPORT SPORT AMSTERDAM BS Leiden heeft eindelijk zijn eerste zege in twee jaar in de kampioenspoule te pakken. Zaterdagavond werd in de goed gevul de Amsterdamse Apollohal gebroken met de nare traditie door een 8489 overwinning op Delta Lloyd. Met gemengde gevoelens betrad BS het strijd perk. De last om nu eindelijk eens na al die ne derlagen in de kampioenspoule te winnen en het gegeven dat Delta Lloyd al drie keer had gewon nen wogen zwaar. De strijd ging gelijk op. Dat gold niet alleen voor de score (10—10, 20—20, 29—30), maar ook voor het aantal persoonlijke fouten (66). Het speltype (agressief aanvallend) kwam eveneens overeen. Er werd snel gespeeld, goed en snel gecombineerd en vlot geschoten. Lang niet elke poging trof doel, maar het geheel was erg aantrekkelijk voor het publiek. Bij Delta Lloyd waren het vooral Hank Smith, Dennis Rusch en Onno Koster, die de punten bin nen brachten. Voor BS werden de hoofdrollen vertolkt door een goed op dreef zijnde Bob Heuts, de hardwerkende Richie Cornwall en de weer eens nuttig spelende Ray Bowerman. Ook de ju nior Benjamin Ruijsenaars toonde aan dat hij ze ker volgend jaar een aanwinst voor BS kan zijn. In de 15de minuut sloeg Delta Lloyd een klein gat (36—31). Maar een op een goed tijdstip ge kozen time-out bracht BS weer op gelijke hoogte. Voor het eerst sinds het bestaan van de tien-p's- regel werkte deze in het voordeel van de Leide- naars, zodat BS bij rust op een 41—51 voorsprong kon komen. In de tweede helft dacht BS eigenlijk de winst al binnen te hebben, een denkfoutje dat de agres sief en fanatiek spelende Amsterdamse ploeg in staat stelde langzaam dichterbij te komen. In de 14de minuut bij de stand 7277 leek BS alsnog tenonder te gaan toen Bowerman zijn vijfde p en Heuts zijn vierde p kreeg. Het werd 7477. Heuts herstelde zich meesterlijk, lokte een p uit van Bram Jesserun, die zich over deze fout zo opwond dat hij tevens een technische fout kreeg. Met nog 57 seconden te spelen kwam Delta Lloyd vastberaden terug: 8284. De zenuwen gin gen nu, als zo vaak in dit seizoen bij de wed strijden tussen BS Leiden en Delta Lloyd, een rol spelen. Een onverwachte interceptie van BS die goed werd afgerond gaf dé doorslag en bracht de Leidenaars de verdiende zege. Dennis Rusch, die de laatste treffer van de vrij staande Heuts vertwijfeld probeerde te voorkomen, raakte Heuts die "bewusteloos" tegen de vloer ging. Heel even maar bleef hij als een goed acteur even liggen om dan juichend op te springen en naar zijn eigen helft te lopen: BS had gewonnen! En dat biedt, nu de ban gebroken is goed perspectieven voor de wedstrijd van deze week tegen Typsoos. Scores BS Leiden: Richie Cornwall 15—15:30, Bob Heuts 15—4:19, Peter Kop 9--4:13, Ray Bo werman 82:10, Rob Wallaart 06:6, Har Stol 4—1:5, Peter de Jong 3—0:3. In een sfeervolle, goed bezette universitaire sporthal is zaterdagavond ook het tweede jeugd- team van BS Leiden kampioen geworden. De naar schatting 250 toeschouwers zagen een wedstrijd op hoog niveau, die van begin tot eind een span nend verloop had. De uitgangspositie van beide teams, BS Leiden en Rabo-bank-Springers, maakte het daar ook wel naar. De twee ploegen deelden nameliijk bij het ingaan van de laatste competitie-ronde de eerste plaats in de hoogste districtsklasse. Uitslag: 89—73 (rust 52—37). Topscorers BS: De Wolf 20, Cazander 18, Nie- vaart 15, Baars 13 punten. Uitblinkers: Cazander, De Wolf en Baars. Het damesteam van BS Lelden behoudt door de zege (4543) op Racing Agon uitzicht op de zes de plaats. De Leidse dames moeten dan hun laat ste wedstryd tegen het op de zesde plaats staande Idem-Jumpers in een overwinning omzetten. BS Leiden had veel moeite met Agon. BS miste twee speelsters en dat scheelde in de rebound. Daar stond evenwel tegenover dat Eveline Ver meulen een byzonder knappe party basketbal speelde en haar ploeg vooral verdedigend veel steun gaf. By rust leidde Agon met 1920. In de tweede helft brachten Hanneke 'reeburg (8 pun ten) en Angela Glans de Leidse zege binnen. Lei den speelde wat geconcentreerder en Agon toonde dat het toch ryp was voor degradatie, die overi gens nog voorkomen kan worden als het team de beslissingswedstrijd tegen ASVU wint. Uitslag: 4543. Topscoorster BS: Angela Glans 14. Blitz moet een beslissingswedstrijd spelen om promotie naar de tweede divisie. ROS/Forcial uit Rijswijk greep zaterdag de laatste strohalm met een 95—61 zege op Te Werve. Datum en plaats moeten nog worden vastgesteld. LEIDEN Er was geen houden aan. Henk Kalf en Cor Vriend, momenteel Nederlands sterkste weglopers, moesten zaterdag al in de beginfase van de Zilveren Molenloop de Belg Jos Revijn laten gaan. De mogelijkheid dat de Belg zijn snelle start in de zware slotkilome- ters, met de harde wind pal tegen, wellicht met een inzinking zou moeten bekopen, deed het tweetal Kalf-Vriend lange tijd hopen Revijn nog te kunnen 'terugpakken'. Die inzinking bleef echter uit waardoor de voor de dertiende maal door de atletiekvereniging De Bataven ge organiseerde 20 kilometer-wegloop voor het eerst een buitenlandse winnaar kreeg. Revün zelf had absoluut geen re kening gehouden met een terugslag, vertelde hij na afloop. De onbekend heid met het parcours was voor hem geen enkele aanleiding "voorzichtig" Door Bert Paauw te zijn in de eerste kilometers. Re vijn: "Ik was aanvankelijk wel van plan om de eerste 6 10 kilometer bij Kalf te blijven. Daarna had ik er tussenuit willen trekken. Ik had al eens tegen Kalf gelopen, dus ik wist wel ongeveer wat ik aan hem had. Maar in het begin ging het ontzet tend gemakkelijk. Ik hoefde totaal niet af te zien en waarom zou ik me dan inhouden?" Gesteund door een stevige rug- wind passeerde de jongensach tige Belg (toch al 27 jaar) het 5 ki lometer-punt-in Leiderdorp in 14 mi nuten 45 seconden. Halverwege de race, bij Rijpwetering, werd 29 mi nuten 50 seconden geklokt, een tijd waar slechts weinig Nederlandse at leten op de 10 kilometer aan toeko- men, laat staan ails tussen/tijd op de dubbele afstand. Henk Kalf en Cor Vriend, in het re cente verleden beiden een keer win naar van de Zilveren Molen, hadden in die fase van de wedstrijd een hal ve minuut achterstand op de supe rieure Belg terwijl op circa één mi nuut de verrassend sterk draaien de Piet Waaning (De Spartaan, Lis- se) en de Belg Leleu doorkwamen. Deze posities in de voorste gelede ren ondergingen in het verdere ver loop van de race geen wijzigingen Ook niet in het beruchte, winderi ge laatste gedeelte na Oud-Ade. Gro ninger Henk Kalf, die de afgelopen week nog een nieuw Nederlands re cord op de 10 Engelse mijl liep, slaag de er niet in het gat tussen hem en de opvallend makkelijk lopende Belg te dichten of zelfs maar kleiner te maken. Bij zijn pogingen ondervond hij overigens geen enkele steun van Cor Vriend die al alle moeite had om bij te blijven. Een enigszins te leurgestelde Kalf: "Als Cor de kop overnam zakte het tempo en daarom ben ik uiteindelijk maar op kop blijven lopen. Maar ik kon niets van de achter stand goedmaken en dat viel me toch wel tegen. Revijn is natuurlijk erg sterk maar ik ben op het ogenblik ook goed in conditie anders had ik niet onlangs dat record op de tien Engelse mijl gelopen. Na die snelle start van Revijn had ik gedacht in de laatste kilometer in ieder geval iets op hem te kunnen inlopen". De Belg, die door de Belgische Bond samen met Gaston Roelants en Karei Lismont (voorlopig) is aan gewezen om volgend jaar op de Zonder ook maar e Zilveren Molenloop. moment te worden bedreigd snélt de Belg Jos Revijn naar de zege in de (Foto Wim Dykman) Olympische Spelen in Montreal de marathon te lopen was evenwel niet te benaderen. De achterstand van Henk Kalf, die er in de laatste me ters toch in slaagde Cor Vriend van zich af te schudden, bleef ech ter binnen de perken: 45 seconden. Spartaan-atleet Piet Waaning kwam als vijfde over de eindstreep in de Groenoordhal, een prestatie die veel voor dit seizoen doet verwachten. De prestatie krijgt nog meer reliëf wanneer het zeer sterke en uitge breide deelnemersveld (in totaal kwa men 444 deelnemers over de eind streep (in ogenschouw worden geno men. In dit verband kan ook de 27ste plaats van de eerst aankomende Leid se atleet, Gerard v.d. Ham van de AV Holland, heel verdienstelijk wor den genoemd. Hij moest zeseneen- halve minuut toegeven op winnaar Revijn die voor de 20 k 1 uur en 1 minuut en 55 seconden nodig had. Commentaar van de laconieke Belg: Het moet sneller kunnen, want ik train op het ogenblik niet zoveel. Ik loop gemiddeld maar 20 km per dag.,Dat ga ik binnen kort opschroe- De uitslagen van de Zilveren Mo lenloop luiden: Heren: 1. Revijn (België) 1.01.55: 2 Kalf (GVAV) 1.02.40 3 Vriend (PSV) 1.02.46 4. Leleu (België) 1.03. 33; 5 Waaning (Spartaan) 1.03.51; 6 Klop (Herror) 1.04.51; 7 Mentink (Daventria) 1.05.13; 8 Polak (Metro) 1.05.17; 9 Van Houten RKHAV 1.05.28; 10 Buys (Phoenix) 1.05.41; 11 Van Kasteren (Metro) 1.05.45; 12 Wiethege (W-Duitsland) 1.06.52; 13. v.d. Weyden (AV23) 1.06.58; 14. Ter Poorten (Haarlem) 1.06.59; 15. Antheunisse Aalsmeer1.07.00; 16.de Hollander (Hellas) 1.07.05; 17. Tas(AV 40) 1.07.11; 18 De Bruyn (AVR) 1.07.32; 19. Seidel (W-Dudtsland) 1.07.36 20 Kolders (AAA) 1.07.38. Goede prestaties van Leidse eii Alphense atleten: 27 Gerard v.d. Ham (Holland) 1.08.26; 46 Jan Hen driks (Bataven) 1.10.17; 55 Jim Kos ter (AAV'36) 1.10.43; 62 Ad Ulijn «Holland) 1.11.17; 73 Jan Went (Hol land) 1.11.34; 77. Arie van Tol (Ba taven) 1.12.04; 84 Gerard Brugman (Bataven) 1.12.29; 87 Gé Mulders (Holland) 1.12.39; 102 Jeroen van Rooden (Bataven) 1.13.33; 104 Nico Volker (Holland) 1.13.46. Veteranen II (50 tot 60 jaar): 1. Van Alphen (AAC) 1.05.24 2 Vink (Vet.Ned) 1.06.54; 3 Verkerk (AAV'36) 1.10.19; 4 Ramael (België) 1.11.15; 5 Klinker (Hellas) 1.12.52. Vetranen II (50 tot 60 jaar): 1 De Jong (Nea-Volh) 1.17.27; 2 Van Ginkel (BAV) 1.20.36 3 Besseling (Zaanland) 1.22.22. Veteranen III (60 jaar en onder) 1 Colijn (Vet.Ned) 1.25.37; 2 Wijf jes (Vet. Ned.) 128.06. Dames: 1. P. Scheringa (DEM) 1.21.44; 2 R. Kossen (Vet.Ne.) 1.26. 09; 3 L.v.d. Hoorn (AAV'36) 1.30.15. Ray Bowerman (links) van BS Leiden in een hevig gevecht om de bal met Frank Kales van Delta Lloyd. LEIDEN Ook de atletiek- sport ontkomt niet aan de eman cipatiedrang van de dames. Voor het "super lange loopwerk", al tijd beschouwd als een mannendo- mein, melden zich tegenwoordig ook dames. Zes dames versche nen zaterdag aan de start van de Zilveren Molenloop. Een halve minuut later dan de heren (reg lementair mogen dames en he ren niet gelijktijdig starten) gin gen ook zij op weg voor 20 zware kilometers. Plonie Scheringa, kittige 33-Jari- ge Beverwijkse. was het eerste van de zes bij de Groenoordhal te rug. Haar tijd: 1 uur 21 minuten en 44 seconden waarmee zij maar liefst 168 mannen te snel af was. Plonie, moeder van drie kin deren, wil in de toekomst echter nog veel sneller: "Ik vind het heerlijk om een eind hard te lo pen. Ik doe het al zo'n vijf Jaar. Vorig jaar ben ik voor het eerst begonnen met wedstrijden. Nu heb ik de smaak goed te pak ken. Ik reis naar alle uithoeken van Nederland om aan wedstrij den mee te doen. Daarbij wil ik wel steeds sneller en winnen. In mei ga ik een marathon lopen". Om die marathon goed aan te kunnen gaat de Beverwijkse huis moeder haar trainingsarbeid, die op het ogenblik 60 kilometer per week bedraagt opvoeren tot 100 ki lometer per week. Hoe ze daar tijd voor heeft? Plonie Scherin ga: "Je moet je tijd goed indelen. Behalve trainen en het huishou den werk ik er zelfs nog twee uur per dag buitenshuis bij. Want zo'n hobby kost natuurlijk geld. Ver der heb ik veel steun van m man en kinderen. Ze vinden het erg leuk. M'n man is trouwens zelf een enthousiast atleet. Ach. 't ge beurt natuurlijk wel eens dat de kinderen een paar kapotte sok ken uit de kast halen en dan een beetje boos op me zijn omdat ik ze nog niet heb gestopt. Maar dan zeg ik: "Mamma heeft geen tijd, mamma moet trainen" en dan begrijpen ze het wel". Dat trainen gebeurt vaak sa men met Rina Korssen uit Heemskerk die ook al heel wat kilometers in de benen heeft. Over het "discriminerende, reg- lemeptsartikel dat de dames niet gelijk met de heren mogen star ten zeggen ze: "Het voordeel is, dat we tijdens de wedstrijd niets anders doen dan passeren. De meeste mannen geven er niet om maar sommigen doen moei lijk. Die laten je, als je in een groepje loopt, het zware kopwerk doen of ze laten je de wind opvan gen". Dat mag vooral voor Plonie Scheringa echter de pret niet drukken: "Ik trek me er niets van aan want ik voel me bere sterk. Ik ben op het ogenblik niet te temmen". Plonie Scheringa (nummer 373) op weg naar 20 pittige ki lometers. MOSKOU Anatoli Karpow heeft gepleit voor een ander sys teem om de uitdager van de we reldkampioen schaken te selecte ren. De 23-jarige Russische titel houder zou graag zien dat in de toekomst de uitdager zou voort komen uit een toernooi van twaalf grootmeesters. Zes daarvan zou den kunnen worden geselecteerd op grond van prestaties (elo-ra- ting) en de andere zes zouden een plaats kunnen verwerven via de interzonale toernooien. Karpow gaf zijn mening in een interview met 'Komsomolsjkaja Pravda', het orgaan van de Rus sische vakbonden. In een ander vraaggesprek, met het Joegoslavi sche persbureau Tanjug, beschul digde de nieuwe wereldkampioen zijn zwijgende voorgangers Fis cher eens te meer van een gebrek aan durf. Karpow: „Iedereen neemt maar aan dat Fischer even goed is gebleven, maar iemand die in drie jaar niet speelt, wordt minder sterk. Hij was blijkbaar mentaal niet in staat met mij de strijd aan te binden". Karpow verklaarde zich overigens bereid met Fischer onderhandelingen te openen over een alsnog te spelen tweekamp, mocht de 32-jarige Amerikaan hiertoe de behoefte gevoelen. Intussen heeft de Philippijn Florencio Campomanes, vice-pre sident van de FIDE, de Russen ervan beschuldigd dat zij voor en tijdens het congres in Bergen de afgevaardigden van verscheidene landen op onoirbare wijze onder druk hebben gezet om tegen de voorstellen van Fischer inzake de tweekamp om het wereldkam pioenschap te stemmen. „Een af gevaardigde uit het Midden-Oos ten werd voor het congres uitge nodigd naar Moskou te komen. Daar heeft men getracht hem over te halen tegen de voorstellen van Fischer te stemmen", aldus Campomanes. een vriend van Fi scher. Jemand uit Azië kreeg thuis bezoek van de Russen en een Skandrnaviër werd zodanig lastig gevallen dat hij expres de Russen is gaan dwarszitten. We zullen nooit weten hoeveel andere afgevaardigden voor de druk zijn bezweken, uit vrees dat Russische grootmeesters toernooien in hun land zouden boycotten". De heer Campomanes zegt dat Fischer klaar is voor het gevecht met Karpow en graag wil spelen. ,J)e Russische schaakbond kan zich beter onthouden van commenta ren op die onsportieve Fischer en blij zijn dat hij zo vriendelijk is geweest de wereldtitel op een pre senteerblaadje aan te bieden", al dus de Philippijn. LEIDEN Weteringse Girls heeft volgens trainer/coach Hans de Ko ning gisteren de slechtste wedstrijd van het seizoen gespeeld. De ploeg uit Oude Wetering, die eerder in de competitie SJZ/2 in Zoeterwoude met 15—0 wegvaagde kwam gister middag op eigen terrein "niet ver der" dan 10—0 na een ruststand van 60. De Koning: "Als de inzet nor maal zou zijn geweest dan was het 200 geworden". Dat de score niet zo hoog is opgelopen is ook toe te schrijven aan het feit dat SJZ con stant voor het eigen doel bleef han gen, waardoor in het Zoeterwoudse strafschopgebied vam opeenhoping van speelsters ontstond. Voor de tien goals zorgden: Corry Bollen (3x), Mary v.d. Meer (3x) en Marion de Groot (4x). Corry Bollen scoorde onder meer uit een penalty nadat een van de SJZ-meisjes hands had gemaakt. Een andere wedstrijd, die de nodige goals opleverde was Uni- tas Leiden—UDO: 0—8 na een rust stand van 0—5. De overwinning had nog groter kunnen zijn voor UDO als Henny Schrama na rust niet een penalty had gemist. Henny mocht de elfmetertrap nemen, nadat Son* ja Tijssen tijdens een schermutse ling voor het doel onderuit was ge haald. Unitas Leiden, dat slechts tien speelsters kon opstellen, was verder kansloos tegen het goed spe lende UDO, dat Sonja Tijssen (2), Jacqueline Zandbergen (2), Mar- riëtte Huiberts (2) en Marian Vel- ders (2) de doelpunten zag maken. De overige wedstrijden in de zon dag-afdeling werden afgelast. In de zaterdag-competitie bij de dames vond geen enkele wedstrijd door gang. Stand aan kop in de zondag-afde ling: Weteringse Girls 18—35, Rand stad Sport Lady's 14-22, WSB 16 —22, SJZ 14—20, UDO 18—18. Het damesteam van de afdeling Leiden speelt morgenavond tegen 't Amsterdamse Blauw Wit. Als plaats van handeling is het veld van KRV gekozen. Mocht het veld in Kat wijk niet bespeelbaar zijn dan wordt uitgeweken naar het LFC-terrein aan de Boshuizerkade in Leiden. Zaalhandbal Het dames zaal handbalteam van Spartak Kiev heeft gisteren in Zagreb opnieuw de Europa Cup voor landskampioe nen veroverd. In de finale wonnen de Russische dames van het Joe goslavische Lokomotiva Zagreb met 1410. Bij de rust was de stand reeds 8—5 in het voordeel van Spar- lak. De Russiche Toertsjina was met zever, treffers het succesvolst. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17