Strijdkrachten Portugal blijven macht behouden Par ij se akkoorden waren dode letters Eerste energiegesprek in Parijs Amerikaanse regering houdt levering van wapens aan Israel op in vogelvlucht ÏSJSSP in vogelvlucht ZATERDAG 5 APRIL 1975 §gESBSBSSMÊ PAGINA 9 GROTE POLITIEKE PARTIJEN AKKOORD LISSABON (AP) De grote Portugese politieke partijen hebben gisteren ingewilligd dat in de nieuwe Portugese grondwet de hoogste macht bij de strijdkrachten zal blijven berusten. Zij hebben hun instemming betuigd met een voorstel van de strijdkrachten een voorstel dat neerkwam op een ontwerp- grondwet waarin het komende burgerlijk bestuur van het land in laatste instantie onder supervisie wordt gesteld van de militai- Het voorstel was aan de partijen toegezonden door de Revolutionaire Raad en de partijen moesten er bin nen 48 uur op reageren. Over drie weken zullen in Portugal verkiezin gen worden gehouden voor de grond wetgevende vergadering. Nu de politieke partijen akkoord zijn gegaan met het voorstel van de militairen, zullen de verkiezingen al leen nog een graadmeter kunnen op leveren voor hun onderlinge sterkte. Het voorstel van de strijdkrach ten voorziet in latere verkiezingen voor een burger parlement maar laat de macht in laatste instantie aan de Revolutionaire Raad. Deze raad, samengesteld uit mili tairen, moet de bevoegdheid krijgen OLIETANKER BREEKT IN TWEEEN NEW YORK (AP) Een met zware stookolie geladen Liberiaanse tanker is gisteren in de Atlantische Oceaan 230 km ten zuiden van New York in tweeën gebroken. Helikopters van de kustwacht heb ben alle 36 bemanningsleden van de tanker de „Spartan Lady" ge red. De 185 meter lange tanker was gistermorgen in zwaar weer in moei lijkheden gekomen. Rond 13.00 uur kwamen de eerste berichten dat het achterschip van de tanker zinkende was. iVan der Stoel in Israël TEL AVIV De Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken mr. Van der Stoel is gisteren in Israël aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Op het Ben Goerion- vliegveld werd hij verwelkomd door zijn Israëlische ambtgenoot en gast heer Jigal Allon. Meteen daarop vertrok Van der Stoel met Allon naar diens woning ln de kibboets te Ginossar, waar hij het weekeinde zal doorbrengen. Morgen begint zijn overleg op het ministerie van buitenlandse zaken. Maandag confereert Van der Stoel met premier Jitzak Rabin. „algemene richtlijnen op te stellen voor het binnenlands- en bui tenlands beleid" alsmede de midde len het naleven van de richtlijnen af te dwingen. Hij zal verder als hooggerechtshof moeten oordelen over de grondwettelijkheid van de wetten. Ook moet de raad de laatste zeg genschap krijgen in zaken van eco nomie, financiën, sociaal beleid, de fensie, oorlog en vrede en de ontbin ding van het parlement. Het parlement blijft volledig be voegd in andere zaken. Behalve de Revolutionaire Raad zullen de militairen volgens hun voorstellen nog een tweede vertegen woordigend lichaam krijgen een 240 leden tellende „vergadering van de strijdkrachten". Deze vergadering zal met het par lement de president van de repu bliek moeten kiezen. Hoewel de pre sident volgens de voorstellen niet noodzakelijk een militair behoeft te zijn, doen de functies die hem zijn toebedeeld dat wel verwachten. Het staatshoofd wordt voorzitter van de revolutionaire raad en opperbevel hebber van de strijdkrachten. De invloed van de militairen op het burgerlijk bestuur wordt verze kerd door de eis dat de Revolutio naire Raad zijn instemming zal moe ten betuigen met de benoeming van de premier en de ministers van De fensie, economische zaken en bin nenlandse zaken. In het voorstel worden behalve de genoemde institutionele richtlijnen gegeven: de grondwet zal moeten zeggen dat Portugal de weg kiest die moet leiden tot het Portugese socia lisme. De communisten, die veel heil ver wachten van hun medestanders in de strijdkrachten, zouden het liefst zien dat de strijdkrachten formeel het bestuur over Portugal aan zich zouden trekken. De andere partijen, die verwach ten bij de verkiezingen een meer derheid te zullen behalen, pleiten voor een pluralistische democratie. Vier Portugese partijen zullen zich verzetten tegen het plan van de mi litaire Revolutionaire Raad mis tens drie tot vijf Jaar politiek te willen blijven domineren, zo heeft een zegs man van de PPD, de centrum-links volksdemocraten, gisteren verklaard. Zijn partij zal de beweging van de strijdkrachten vragen de burgerlijke wetgevende vergadering, die later dit jaar gekozen zal worden, niet in macht te beknotten. De partij heeft volgens de zegs man de steun van de socialisten., de centrum-democraten (CDS) en de kleine monarchistische volkspar tij (PPM). Nederland wil ook praten over grondstoffen DEN HAAG Het waarborgen van de aanvoer van energie tegen betaalbare prijzen is het grote doel van de energieconferentie die nog deze zomer gehouden moet worden. A.s. maandag begint daartoe in Pa rijs een voorbereidende conferen tie tussen de producenten en con sumenten van energie. De voorbereidende besprekingen zullen worden gevoerd door ambtelijke vertegenwoordigers uit de Europese Economische Gemeen schap, de Ver. Staten en Japan namens de industrielanden (de „rijke" consumenten). De oliepro ducerende landen zullen worden vertegenwoordigd door Saoedie- Arabië, Iran, Algerije en Vene zuela en de ontwikkelingslanden (de „arme" consumenten) door India, Brazilië en Zaire. Op de vergadering die volgens optimisten twee en volgens pessimisten wel vier dagen kan duren, zullen de agenda en de samenstelling van de deelnemers aan de grote conferen tie worden vastgesteld. Juist de ze twee punten kunnen een grote hindernis blijken. Oorspronkelijk is de conferentie alleen bedoeld geweest om te spre ken over de olie, maar het wordt niet uitgesloten geacht dat er voor namelijk dodr de ontwikkelingslan den grote druk zal worden uitge oefend om te gaan praten niet over olie alleen, maar over grondstoffen in het algemeen. Indien dit voor stel aanvaard wordt, dan zal ook ie samenstelling van de landen die deel gaan nemen aan de grote con ferentie er anders moeten gaan uit sien, dan wanneer er louter over )lie als energiebron gesproken gaat worden. Nederland staat niet afwijzend tegenover het inpassen van grond stoffen in de energieconferentie. Het is echter nog in het geheel niet zeker of de EEG in dit opzicht één lijn zal trekken. Groot-Brit- tannië voelt er evenals Nederland wel voor, West-Duitsland schaart zich meer aan de Amerikaanse zijde. Washington wil de conferen tie alleen beperken tot de olie. Niettemin hebben de voornaam ste olieverbruikende landen van de wereld op 20 maart in Parijs be sloten tijdens de dialoog een ge meenschappelijk standpunt in te nemen. De voorbereidende conferentie zal worden bijgewoond door hoge ambtenaren onder het technische voorzitterschap van Louis Guirin- gaud, de Franse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Het idee van de conferentie is afkomstig van de Franse president Valery Giscard d'Estaing. Na veel aarzelingen hebben de Verenigde Staten ingestemd. De landen en groepen die uitgenodigd zUn, heb ben de Invitatie gekregen dank zfj de zogenaamde amani-formule (Yamani is de minister van olie zaken van Saoedie-Arabië) die door Frankrijk is overgenomen. Of de conferentie is afgelopen of niet, dat heeft geen invloed op de ondertekening woensdag aanstaan de in Parijs door de ministers van financiën van de OESO van een document waarin de oprichting van een solidariteitsfonds *n feit wordt. Door middel van dit door Ame- rika's minister van buitenlandse zaken Kissinger voorgestelde veiligheidsnet (25 miljard dollar) moet financiële steun worden ge boden aan OESO-landen die door de hoge prijzen van de laatste tijd in betalingsmoeilijkheden zijn ge komen. WASHINGTON De Amerikaan se regering heeft gisteren bekendge maakt dat zij overeengekomen wa penleveranties aan Israël ophoudt terwijl zij zich bezint op haar poli tiek ten aanzien van het Midden- Oosten. Het ophouden van de levering van o.a. ultramoderne landraketten en de F-15-straaljager, weerspiegelt het misnoegen van de Amerikaanse re gering over het standpunt dat Israël heeft ingenomen tijdens de laatste en mislukte bemiddelingspoging van minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger. Ook wordt het ophouden van de wapenleveranties gezien als een pres- Twee doden bij gasontploffing LUDWIGSHAFEN BIJ een gas ontploffing in een drie verdiepingen tellend zakenpand en woonhuis zijn gisteren in Lidwigshafen in Rijn land-Palts minstens twee mensen om het leven gekomen en zeventien gewond. Door het ongeluk zijn vooral klanten getroffen van een kapsa lon op de begane grond. Maar ook bewoners van het woonhuis en ar beiders die voor het gebouw werkten behoren tot de slachtoffers. siemiddel om Israël er toe te bewe gen een plooibaarder houding in te nemen, zonder nochtans de indruk te vestigen dat Amerika zich ont trekt aan zijn verplichting otn Is- raëls voortbestaan te beschermen. Washington heeft ook een Israëli sche suggestie afgewezen om minis ter van Defensie Simon Peres een bezoek aan de Verenigde Staten te laten brengen. Dat bezoek moet wachten tot dat Amerika zich op zijn Midden-Oosten politiek heeft bezonnen. VOOR VADERS GRATIS PARKEREN EN VOOR DE KINDEREN GRATIS PONYRIJDEN Tijdelijk geen haringvangst op Noordzee KOPENHAGEN In over leg met de visserij-organisa ties heeft het Deense ministerie van visserij gisteren met onmid dellijke ingang de haring vangst in de Noordzee door Deense vissers verboden tot eind Juni. De maatregel Is ge nomen op grond van de aanbe veling van de commissie voor visserij in het noordoosten van de Atlantische Oceaan. Deze commissie heeft vast gesteld dat het haringbestand in de Noordzee en in het Skager- rak ernstig bedreigd wordt. Vol gens afspraak had Denemarken toestemming tot de vangst van 167.000 ton, daarvan is volgens het ministerie tot dusver onge veer de helft gevangen. In totaal had de commissie de landen die in de Noordzee vis sen 488.000 ton haring toegewe zen, maar de deskundigen i dat i i die grootte onverantwoord gewor den is. Tot eind juni mogen de Deen se vissers nog slechts zesdui zend ton haring voor consump tiedoeleinden aan land brengen. De Nederlandse popgroep Golden Earring is haar Amerikaanse tour nee begonnen en kan rekenen op succes. Twintig Amerikaanse radio stations hebben de Lp „Switch" ver kozen voor FM-action", wat inhoudt, dat elk station de plaat elke dag ten minste één keer zal draaien, aldus het muziekblad Billboard. Machteloos staan soldaten van de Zuitvietnamese regering tussen de ivrakstukken en brandende resten van de Ameri kaanse Galaxy C5A, die met 305 inzittenden, onder wier 230 Zuidvietnamese weeskinderen, na de start van een vlucht voor de Philippijnen neerstortte. Ongeveer 100 weeskinderen en 15 tot 20 volwassenen brachten het er levend van af, de ove rige inzittenden werden bedolven onder de wrakstukken. De ramp met het militaire transportvliegtuig, het grootste in de wereld, wordt beschouwd als de op drie na grootste vliegramp in de geschiedenis. Vandaag zou een ander vliegtuig van het zelfde type naar Saigon, vliegen om de taak over te nemen. Eervolle vredein Vietnam een farce De Hongaarse volksopstand van 1956 Mgt veten nog goed in het ge heugen: met hun tanks vernietigden de Sowjetrussisdhe bezettingstroepen itoen het streven naar wat meer vrij heid, het Kremlin toonde weer eens zijn misdadige gezicht en stapelde smerig verraad op geniepige woord breuk. De man, die als handlanger van de bezetters optrad, was Janos Kadar, die het volk aanvankelijk al lerlei bedotten deed maar ze haastig vergat, toen zijn regening de toestand weer meester was. Hongarije leek teruggekeerd in het oude spoor. Maar een maatregel ais de collectivisering van de landbouw werd een volslagen mislukking en in het begin van de jaren-'60 zag het land, eens een van de graanschuren van Europa, zich genoodzaakt op grote schaal graan uit het westen in te begreep, dat er met onwillige handen maar weinig hazen te vangen zijn, en de druk, om niet te zeggen de terreur, van de overheid werd wat jaren-'60 zelfs vervangen te worden door een zekere mate van liberalise ring, op economisch, agrarisch en cultureel gebied. Heilaas, die periode schijnt nu voorbij te zijn: het vorige maand gehouden elfde congres van de communistische partij heeft de touwtjes weer strakker aangetrokken. Toch staat Kadar. in 1956 begonnen als de onderdanige dienaar van de Kremlin-tirannen, niet eens al te Biecht aangeschreven onder zijn landgenoten. Ten aanzien van de buitenlandse politiek is zUn regime nog altijd de absolute vazal van de Sowjet-Unie, maar op binnenlands terrein heeft hij een tijdlang een aekere mate van vrijheid kunnen ver wezenlijken. Werd van rijksbestuur der admiraal Honthy (1920-1944) gezegd, dat hij beter Duits sprak dan Hongaars, en van de communistische partijledder en premier Rakosd (1952 —1956), dat zijn Russisch beter was dan zün Hongaars, van Janos Kadar hij du bieuze antecedenten (de dood van Lazlo Rajk in 1949 en die van Imre Nagy en generaal Pal Maleter na de opstand van 1956), in de loop der Jaren heeft ontpopt als een leider, wie de belangen van het Hongaarse volk, en vooral zijn levensstandaard, na aan het hart liggen. Hongarije, arm aan grondstoffen, is in sterke mafte (voor 40 50 procent) afhanke lijk van buitenlandse handel. Dank zij de liberalisering van de economie na 1968 ging het bestaansniveau niet onbelangrijk vooruit. Maar nu is de gangmak< vrijheid, telüke p< riaat overgeplaatst lijk L het 1 stituut van de Academie va schappen. Ook de culturele „liberaal" Gyorgy Aezel is terzijde geschoven en hetzelfde geldt voor Lajos Peher, die op landbouwgebied zekere succes sen wist te boeken. Vooral de ver wijdering van Aczel en Nyers wijst op degradatie en op „aanpassing aan de ideologische eenheid van de com munistische beweging". De Hongaren waren naar de opvatting van BrezJ- new toch te veel uit de pas gaan lopen. Kadar heeft zich moeten neer leggen bij .nivellering" met de andere communistische staten in Oost- Europa. Nu heeft het Brezjnew die het Hongaarse partijcongres zelf bijwoon de wenig moeite gekost Kadar en de zijnen weer wat beter in de pas te latn lopen. Zoals gezegd: Honga rije is arm aan grondstoffen en op dat punt volkomen afhankelijk van de Sowjet-Unie, die haar grondstof- prijzen sterk verhoogd heeft zonder echter de prijzen van Hongaarse ma chines en voedingsmiddelen in gelijk» mate te laten stijgen. Boedapest, ge confronteerd met een verslechtende handelsbalansis daardoor in econo misch opzicht nog weer meer afhan kelijk van het Kremlin geworden dan voorheen reeds het geval was. Met alle gevolgen vandüen, want, al ple gen in Hongarije forse uitspraken in de praktijk nog wel eens mee te val len, aan de economische horigheid kan ook het Hongaarse pragmatisme niet veel veranderen. Nu kan men zeggen, dat Oost-Europa zich niet aan de invloed van de inflatie over de gehele wereld kan onttrekken, dat bewijst dan eens te meer, daitde hooggeprezen stabiliteit van de economie in communistische landen een droombeeld is. Tegelijkertijd heeft het Kremlin van deze gelegen heid gebruik gemaakt de Hongaren sterker in het gareel te laten lopen. „Hongarije", zo schreef de Londense „Times" kortgeleden naar aanleiding van het invoeren van de hardere lijn op het elfde partijcongres, „was een voorbeeld van een land, dat wel eens opnieuw uit de band zou kunnen springen. Het week toch te veel af van het communistische patroon in Oost-Europa. Nu is het in mindere mate ^ndters" dan voorheen. Maar de vraag is wel of aan de wensen van de Oosteuropese consumenten het hoofd kan worden geboden door har dere controle en geroep om grotere i het Kremlin gedwongen, heel wat zuini ger moeten doen. Van de ruim tien miljoen inwoners heeft een half mil joen een auto en evenveel hebben een tweede huis, voor een Oosteuropees land opmerkelijke cijfers. Maar de hogere kosten vain de Sowjetrussische invoer en.de te weinig gestegen prij zen van de uitvoer zouden daar wel eens een drastische verandering in kunnen brengen. Volgens het cen traal paaitü-orgaan „Nepszatoadzag" kon in 1971 voor een ton (duizend kg) graan een ton suiker worden ge kocht, maar in 1974 was de verhou ding 6% ton graan voor een ton suiker. In 1972 kon Hongarije voor een ton rundvlees 32 ton olie in de Sowjet-Unie kopen, in 1974 nog maar 8 ton. Een dergelijke ontwikkeling en de zoëven genoemde cijfers komen uit communistische bron dwingt Kadar de bevolking to zuinigheid te manen. Ook achter het ijzeren gor dijn woedt de inflatie en, zoals „Le Monde" Üjk in te zien staat zullen zijn de invloed van bui tenlandse inflatie op de binnenlandse prijzen op te vangen". Voor Boeda pest. dat een tijdlang weier eens een paar veren kan wegblazen, is deze gang van zaken in hoge mate teleur stellend. Maar de Hongaren hopen, dat Kadar nu 63 Jaar nog ge ruime tijd aanblijft. Welke bezwaren men ook tegen hem heeft, van zijn opvolger wie dan ook verwacht men minder dan van hem. Door Lodewijk Rronsdijk In zijn toespraak in San Dlego herhaalde president Ford de be schuldiging dat het offensief van de Noordvletnamese WR-troepen ln Zuld-Vietnam een grove schending vormt van de Parijse akkoorden van Januari 1973. Hij zou echter beter hebben kunnen toegeven dat deze akkoorden direct van het begin af vrijwel volledig een dode letter zijn gebleven. De enige duidelijke resultaten van die akkoorden zijn dat de Amerika nen uit Vietnam zijn vertrokken, de krijgsgevangenen naar de VS konden terugkeren en dat Henry Kissinger de Nobelprijs voor de vrede kreeg, samen met Le Doec Tho, de Noordvietnamese onderhan delaar die echter voo de eer bedank te. Van de overige bepalingen in de 23 artikelen van de akkoorden is niets terechtgekomen. Op 27 Januari 1973 had te middernacht een staakt-het- vuren iai moeten gaan en had de mi litaire situatie van dat ogenblik moe ten worden bevroren: doordat de Zuidvietnamese en de Vietcangfcroe- pen zouden blijven waat zij waren. Zoals bekend wordt over de Noord vietnamese troepen iin t zuiden niet gesproken iin het akkoord. Een gemeenschappelijke militaire com missie had moeten bepalen welke partij welke gebieden beheerste. Het overleg ta deze oommissie had totdat het volledig vastliep nog niets opgeleverd. Ook had na het ingaan van het bestand geen militair personeel en materieel Zuld-Vietnam binnenge bracht mogen worden. Volgens de VS en Zuld-Vietnam hebben de Nooi echter op grote schaal infiltraties gepleegd. Op politiek terrein had na het ingaan van het bestand gewerkt moeten worden aan een vorming van een Nationale Raad van Verzoening en Eenheid bestaande uit, zo zegt het akkoord „drie gelijke segmenten". „Derdfe Macht" President Thieu heeft echter, hoewel hij het akkoord heeft getekend, steeds het bestaan van de zoge naamde „Derde Macht" ontkend. Ook heeft hij steeds vastgehouden aan het terugtrekken van de Noordviet namese troepen ln het zuiden, hoewel als gezegd daarover niets in de akkoorden staat. Op deze en andere punten is het politieke Vietnam-overleg in de Parijse voorstad La Celle-St. Cloud steeds blijven hangen, totdat ook eindelijk dit gespreksforum een' stille dood stierf en het enige contact tussen de twee partijen in Zuid-Vietnam op het slagveld' plaats vond. Het Parijse verdag bepaalt verder: „Het Zuidvietnamese volk zal zelf beslissen over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam door middel van echt vrije en democratische algeme ne verkiezingen, te houden onder internationaal toezicht". Deze verkie zingen hadden moeten worden georganiseerd door de Nationale Raad van Verzoening en Eenheid, vandaar dat er nooit sprake van is geweest. De internationale commissie voor controle en toezicht op het bestand, die op basis van het akkoord werd ingesteld, heeft vanaf het eerste begin een kwijnend bestaan geleid. Hoewel de commissie officieel nog steeds bestaat was het werken al zeer lange tijd onmogelijk geworden, doordat de militaire twee-partijen commissie op dood spoor was geraakt, terwijl dit het orgaan was waarbij de internationale commissie zijn rapporten in moest dienen. Artikel 15 van het akkoord bepaalt: de hereniging van Vietnam zal stap voor stap uitgevoerd worden met vreedzame middelen op basis van overleg en overeenkomsten tussen Noord- en Zuid-Vietnam, zonder dwang of annexatie door een van beide zijden en zonder vreemde inmenging". Het ziet er nu naar uit dat drie eenheid van Vietnam binnen niet al te lange tijd met geweld geforceerd zal zijn. Amerikaans voordeel President Thieu van Zuid-Vietnam heeft sedert januari 1973 niets gedaan om de doelstellingen van het akkoord van Parijs naderbij te brengen. Beide partijen zijn voort durend bezig gebleven hun posities te versterken en uit te breiden. Van een sfeer van verzoening Is nooit enige sprake geweest. Ongetwijfeld Is het nieuwe offensief in Zuid-Vietnam een initiatief van Thieu's tegenstanders. Zij beroepen zich er echter op dat zij op deze manier het regime van Thieu willen dwingen tot onderhandelingen over het vredesakkoord en de toepassing daarvan. Slechts de Amerikanen hebben voordeel getrokken uit het verdrag. Zij hebben zich kummen terugtrekken uit een miljarden verslindend en duizenden doden kostend avontuur. Noord-Vietnam kon zich, doordat geen vrees voor Amerikaanse bombardementen meer bestond, vol ledig werpen op wederopbouw van het land en ontwikkeling van de economie. Van de „eervolle vrede" waarmee tijdens het sluiten van het Vietnam-akkoord geschermd werd, is echter geen moment sprake geweest.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9