'Nachtwacht' in de Nieuwmarkt Arrestantenbewakers van mishandeling verdacht Centraal overleg hervat Buitenom Binnendoor Directeur Suriname gegijzeld Rode vlag op 1 mei ZATERDAG 5 APRIL 1975 TAXICHAUFFEURS IN ROUW ROTTERDAM De officier van Justitie in Rotterdam heeft een beloning van f 10.000 uitgeloofd voor degene, die aanwijzingen kan geven, die leiden tot de oplossing van de aanslag op de taxichauffeur B. Hartmann. Deze 60-jarige chauffeur werd donderdagavond omstreeks half elf in zijn auto gevonden. De man bleek tweemaal door het hoofd te zijn geschoten, aan welke verwondingen hij gisterochtend overleed. De politie tast omtrent de identiteit en het motief van de dader nog in het duister. De Rotterdamse taxichauffeurs rijden momenteel (zie foto) met rouwlinten aan hun auto's. Zij zijn van plan een petitie aan te bieden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De minister zou naar hun mening maatregelen moeten tref fen voor een betere bescherming van taxichauffeurs, Met name zou de politie meer bevoegdheden moeten krijgen om op te treden tegen lastige klanten. Actiegroepen: massale mobilisatie Amsterdam Bewoners van de Nieuwmarktbuurt en twi'niti-g samenwerkende Amsterdamse actiegroepen zijn van plan in de nacht vain maandtag op dinsdag een „nacht wacht" te houden om de panden op de Lastageweg in de Nieuwmarktbuurt tegen ontruiming en sloop te bescher men. Alle Amsterdammers, Amsterdam se actiegroepen, solidariteitscomité's en buuntgroepen, die zich „verzetten tegen kapitalistische stadssanering" worden in pamfletten opgeroepen deel te nemen aan de nachtwake, die te middernacht onder het motto „verhinder overheidsgeweld door Jul lie aanwezigheid" begint. Een woordvoerder van de samen werkende actiegroepen zei gistermid dag op een persconferentie, dat „wij onze les getrokken hebben uit het politieoptreden bij de ontruiming van vorige week maandag. Onze eni ge mogelijkheid is massale mobilisa tie en solidariteit van mensen, die de problematiek ter harte gaat". Hij verklaarde, dat de actiegroepen niet zullen beginnen met het gebruik van geweld. „Zetten B en W echter door met het politie-apparaat dan zijn de Premier Den Uyl: gevolgen voor hen", aldus de woord voerder. „Nachtwacht" wordt maandagavond voorafgegaan door een manifestatie aan de Lastageweg, waar muziek groepen zullen optreden en de aan wezigen zullen worden toegesproken. De bewoners van de voor de me tro te slopen panden hebben de aan zegging gekregen, dat zij de huizen uiterlijk maandag 7 april om 24.00 uur moeten hebben verlaten. De actiegroepen eisen van het ge meentebestuur, dat de werkzaamhe den voor de metro worden opge schort. „Er moet eerst worden inge gaan op onze nooit weerlegde argu menten om tot een betere oplossing te komen dan nu voor de Nieuw markt dreigt", aldus hun woordvoer der. Ontheven van functie Nederland koos Bmynzeel UTRECHT In afwachting van een eventuele berechting zijn twee arrestantenbewakers in het Utrecht se hoofdbureau van politie, de 86-jarige K. en de 51-jarige U., van hun functie ontheven. Ze worden ervan verdacht op 13 maart een ge arresteerde Turk, die zijn arm niet wilde terugtrekken door het luik in zijn celdeur, een brandende aanste ker onder diens hand te hebben ge houden en hem vervolgens met de wapenstok enkele tikken op zijn hand te hebben gegeven. De hoofdofficier van Justitie in Utrecht heeft intussen een gerech telijk vooronderzoek tegen de twee bewakers gevraagd bij de rechter commissaris. De twee bewakers zijn geen poli tiemannen, ze behoren tot het (bur ger) -administratieve en technische In Rotterdam ROTTERDAM Naar alle waar schijnlijkheid zal op 1 mei, dë dag van de arbeid, de rode vlag wappe ren op het stadhuis van Rotterdam. Het college van B. en W. van Rot terdam is hiervan een voorstander. Naast de rode vlag wil men ook de nationale driekleur en de Rotter damse vlag hijsen. Burgemeester André van der Louw verklaarde, dat men via de Neder landse vlag tot uitdrukking wil laten komen „dat de dag van van de ar beid een nationale aangelegenheid dient te zijn". Het college van B. en W. heeft zich nog geen oordeel ge vormd over het uithangen van de rode vlag aan andere gemeentelijke gebouwen. Sinds de gemeenteraads verkiezingen van 1974 heeft de Party van de Arbeid de absolute meerder heid in de raad van Rotterdam. Het college van B. en W. bestaat geheel uit leden van de PvdA. Voor zover bekend is Rotterdam de tweede Nederlandse gemeente, die op 1 mei de rode vlag wil uitsteken. Zaanstad heeft hier al eerder toe besloten. Ook bestaat er een kans dat het openbaar lichaam Rijnmond de dag van de arbeid op deze wijze zal vieren. Een socialistisch raadslid heeft dit via schriftelijke vragen voorgesteld aan het dagelijks bestuur van Rijnmond. Premier Den Uyl zei gisteravond tijdens zijn wekelijkse persconferen tie, dat de ministerraad geen voor stel zal doen om op 1 mei rode vlag gen uit te hangen van regeringsge bouwen. personeel van het korps. De twee mannen zijn voorlopig te werk ge steld in de garage en het magazijn van het politiebureau. Het vooron derzoek is door de Utrechtse politie zelf ingesteld. Omdat er in het ar- restantenverblijf verder geen getui gen aanwezig waren, zijn de twee bewakers zeer scherp aan de tand gevoeld. Hem is een meldingsplicht opgelegd, ook al omdat hij niet voldoet aan de voorwaarden voor een vergunning om in ons land te werken. Hij blijft in ieder geval in ons land tot de zaak tegen de bewakers Justitieel is afgewikkeld. F-16 nog niet" DEN HAAG (ANP) "Neder land heeft nog niet gekozen voor de Amerikaanse F-16 als opvolger van de Starfighter". Premier Den Uyl heeft dit gisteravond gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. Hij was verbaasd dat Nederlandse persorga nen na het overleg van de ministers van Defensie van Noorwegen, Dene marken, België en Nederland, don derdag jongstleden te Brussel, de con clusie trokken dat de keus al gemaakt "De vier ministers zijn het er over eens, dat wat de operationale kant en de programkosten betreft de F-16 onmiskenbare voordelen heeft bo ven de andere in het geding zijnde vliegtuigen", zei premier Den Uyl. "Maar er dient nog een commer cieel-industriële evaluatie plaats te vinden. En deze is van groot be lang". Minister Vredeling van Defensie, gaat zich nu zetten aan het voorbe reiden van een voorstel voor de mi nisterraad inzake de keuze aldus de premier. DEN HAAG Vertegenwoordigers vam de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zullen naar wegen zoeken om informeel in kleine kring met elkaar door te pra ten over een aantal maatschappelijke vraagstukken. Dit heeft de voorzitter vam het Verbond van Nederlandse' Ondernemingen, mr. C. van Veen, te vens woordvoerder van de werkge vers- en ondernemersdeflegatie, gis termiddag meegedeeld na afloop van het tweede informele oriënterende gesprek dat representanten van de centrale organisaties hebben gevoerd. Er is afgesproken dat enige com missies zich bezig zullen houden met de bestudering van de beleidsaamge- legenheden doe tijdens de besprekin gen over mogelijkheden voor een cen traal akkoord voor 1975 als wenselijke studieobjecten zijn onderkend. Een van deze commissies zaïl de problematiek van arbeidsduur, beste- ding van arbeiidstiid, dagelijkse en wekelijkse arbeidsduur, vakantie, wij ziging van pensioengerechtigde Deel tijd, vermindering van werktijd voor oudere werknemers en alles wat daar verder nog mee samenhangt bestu deren. Een commissie ad hoe zal zich gaan beug houden met bestudering van da vraagstukken die samenhangen met werkomstandigheden en humanise ring van de arbeid. Tenslotte aal de onderwijscommissie van de stichting de problematiek van de partiële leer plicht en in het algemeen de relatie tussen onderwijs en bedrijfsleven gaan bestuderen. In het informele oriënterende ge sprek van gasteren is voorts afge sproken dat men formeel els bestuur van de Stichting van de Arbeid bil elkaar za l komen als er ln de loop van het jaar ierts meer bekend is over do voortgang der werkzaamheden van de commissie. De voorzitter van het overleg orgaan van de drie vakcentrales, ae heer W. Kok, voorzitter van he* NW, zei nadrukkelijk de hier en daar verschenen suggestie, als zou he* bij deze informele bespreking van gasteren gaan om een „voorkoken" van mogelijkheden voor een centraal akkoord voor het volgend Jaar te wil len wegnemen. Daar is geen sprake van, zo zei hij. Arbeiders bij de houtonderneming van Bruynzeel in Suriname hebben donderdag de directeur van het be drijf, de heer Verhoeven, 2,5 uur vastgehouden in een kantoor op het fabrieksterrein. Zij eisten dat, voor uitlopend op een jointventure-uitke ring, onmiddellijk aan alle arbeiders een bedrag van 200 gulden werd uit betaald. Via de bemiddelingsraad voor Su riname wisten de partijen elkaar te vinden. Zij kwamen overeen dat de houtmaatschappij een bedrag van 200.000 gulden ter beschikking zal stellen van de werknemers. Dat be drag zal worden verdeeld naar ver houding van het aantal dienstjaren van de werknemers met een mini mum van 50 en een maximum van 200 gulden. De werknemers hebben na deze toezegging het werk hervat. Bij Bruynzeel Suriname legden de arbeiders ruim een week geleden het werk neer na een conflict over een uitkering in verband met de Joint venture, die eind 1973 werd afgeslo ten. Zij gingen in staking nadat de directie had laten weten dat zij niet tot de betaling van een dergelijke uitkering zou overgaan. Na toezeg gingen van de directie dat de sta kingsdagen zouden worden uitbe taald en dat besprekingen zouden worden geopend over een pakket wensen gingen de vakbonden ak koord met een opschorting van de onderhandelingen tot half april. De werknemers waren het daarmee niet eens en gijzelden do directeur. Gastarbeiders zonder werk niet naar huis DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van Sociale Zaken zal geen regeling treffen, zodat buitenlandse werknemers, die ten gevolge van werktijdverkorting enkele weken ge heel zonder werk zijn, die tijd in hun land van herkomst kunnen door brengen. Aldus blijkt uit het giste ren gegeven antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw Van der Heem- Wagemakers (PPR). Een werknemer, die tijdelijk zon der werk is, moet steeds beschik baar blijven. Zijn bedrijf kan im mers plotseling orders krijgen, al dus de bewindsman. Margriet verwacht vierde kind voor half april DEN HAAG De geboorte van het vierde kind van Prinses Mar griet en de heer Van Vollenhoven, wordt in de eerste helft van deze maand verwacht. De prinses zal daarvoor worden opgenomen in de kliniek voor verloskunde van het Sint Radboudziekenhuis in Nijme gen. Dit blijkt uit een mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst. In eerdere mededelingen van de RVD, was sprake van een bevalling medio maart. Mathilde Het draait die woensdagavond allemaal om het nieuwste schilde rij van Willink en tout Amster dam draait om Mathilde. Opstoppingen op de Keizers gracht, auto's in vertwijfeling op de trottoirs gereden. En dat alle maal voor de kunst. Waar vind je dit nog elders temidden van volk dat zijn zingende koekebak- kers liefheeft en de poedersuiker die uit de sneeuwwitte baard dwarrelt als het smakelijkste gees telijke broodbeleg waardeert. De galerie puilt uit. Het is alle maal begonnen om een boek, "8 Realisten". Voorzover in leven zit ten zü in een weggefrommel d hoekje autogrammen in het werk je te schrijven. Carel Willink te midden van hen. Wat verder in de smalle zaal torent het portret hoog op: Mathilde als een prinses uit 'n decadent Italiaans vorsten dom in de Renaissance, het gou den haar als gevlochten brood rond de gepolijste melkwitte sche delhuid. Mathilde zelf, vier stappen gaan van het schilderij, temidden van haar gevolg. Het vleeskleurig ge waad met een grote gulzigheid aan opstiksels en broderie. Fong Long, schuin bezijden haar, de eerste hofdame. Haar robe herin nert aan marasquin-ijs 'n hoofd doek in dezelfde kleur, gestrikt op de wijze, waarop Surinaamse kotamissies dat doen. Rondom: Jongemannen, gebruinde hovelin gen, gewend aan de geur van hoger honing. De schilder en zijn model. De onverbrekelijkheid is niet nieuw. Onlangs nog haalde 'n kuise Ma- drileense politieman 'n reproduk- tie van de Maya Desnuda uit een etalage, de naate Maya. En of de winkeljuffrouw nou ook pro testeerde dat het hier om een werkje van de in het schilderen niet onbedreven heer Goya ging, het hielp allemaal niet. Want Ma ya is Goya niet (waarbij ik o- verigens de mogelijkheid ook nog wijdopen laat dat die brave Ibe risch brigges van geen van bei den ooit had vernomen). En Mathilde is Carel Willink niet. Het heeft er veel van dat de twee temidden van de ln groten getale opgekomen schare hoofd stedelijke jet-set nogal bewust el- kaars baan vermijden: de schuwe slanke grijsaard, Neerlands mooi ste ou ie man en grootste beeldend kunstenaar in leven weet dat ook tussen de menigte galariewijn slokken de minuten ongehinderd hun ketens blijven rijgen. De tijd blijft gewoon doorgaan. Mathilde kust haar lijfwacht. En daar is zelfs de gevreesde cri ticus R., het voorhoofd achter een ruile pleister verborgen. Wat zou ons ervan weerhouden om Mathilde tot openbaar kunst bezit te verklaren? Het verval', zei Willink verle den Jaar, toen er nog televisie was, "het verval knaagt ook aan Mathilde". Willink langs het lichaam gehouden lin kerarm. Zo heeft hij het zijn meerderen in het KNIL ook zo vaak zien doen. Die bleven even fier naar de mess gaan, alsof de kanonnen niet donderden in DJokja en alsof Lingadjatti een novelle van Couperus was. Achteraf bleek dat niet zo. Kinderen De kinderen. Dat is het ergste. Een donker kopje angstig door een reddingsboei gestoken. Of op de schouders van vader, een frele man die allebei zijn dunne benen nog heeft. Vader weet de weg en ik weet nog van niets. Alle vruchtjes hadden recht op het leven en zijn mens geworden. Vietnam. De kogels en de napalm Kinderen zonder armen, zonder benen, zonder gezicht. Allemaal demogogie, ik wee* het. We moeten de grote lijnen zien. Dus moet PvdA-bestuur nu, ter wijl de chaos en de paniek met bloed van onschuldige mensen worden klaargestoofd, flinke ver klaringen afleggen. Of het er op dit ogenblik niet allereerst op aankomt om elk communicatie kanaal dat een mensenleventje kan redden, open te houden. En dus ook nog maar met broeder Thieu of - als hij intussen zijn biezen en het vliegtuig niet ge pakt heeft - zijn opvolgers. Als de waanzin die daar in de verte woedt, wat is geluwd, zien we wel verder. Prinsjes Wat vooral zo mooi is aan wat Willink maakt, is het schone. Schoon in de betekenis van "niet vuil". Je kunt op zijn schilderijen van de grond eten. De voetjes van Mathilde als renaissa nce -godin staan op koud geaderd marmer. Alles is schoon, niet gebruikt. Het lijkt erop of de condottieri na één van hun bloedige schermutselin gen de boel hebben geschuurd en geboend, alvorens verder te trek ken, naar wéér andere veroverin gen en intriges. In Mantua of Lucca. Alleen Mathilde is achter gebleven. Vijf eeuwen lang. Heeft de tijd, die grote obsessie van de kunstenaar, dan toch stilgestaan? Neen, want alles is rein en onbe- tast. De kilte van de dood. De generaal De generaal draagt sterren en eikenloof op de schouderpanden. Ook draag* hij drie brede banen om zijn mouw. Hij zou ook bij de tuba's kunnen meemarcheren, in de achterste rij van de fanfare of portier kunnen zijn bij het grand hotel van een oude ingeslapen stad in midden-Europa. Doch hij leidt een groepje exo tisch ogende jongemannen, wier ouders ooit het afbrokkelende im perium schraagden. Met zwaard en schietgeweer. De Zuidmolukkers. Het kostte moeite om het alle maal te geloven, want het ge beurde op 1 april en het klonk als een wat slordig gecomponeerd stripverhaal. De generaal en zijn keurbende zeggen niets met de krankzinnige opzet te maken te hebben. De ge neraal zelf is trouwens in Ameri ka, waar hij pleit voor de belan gen van de kleine archipel van de voorvaderen. Of zoals hij die be langen ziet. Kijk, daar stapt hij door New York. Het officiersstokje in ijze ren beklemming onder zijn stram De rijksvoorlichtingsdienst heeft beslag laten leggen op een boekje, waarin de drie prinsjes van Dra- kesteyn allerlei avonturen bele ven met kabouters, elven en an dere prominente Ingezetenen van sprookjesland. Voor de tekeningen is gebruik gemaakt van foto's, die door hun vader zijn gemaakt en daartegen is zonder verkregen toestemming inderdaad het auteursrecht in stelling te bren gen Toch ligt hier voer voor dilem ma's. De prinselijke ouders willen terecht voor hun kinderen niet een leven, waarin ae een rol ver vullen die aan een andere, van al le realiteit gespeende wereld schijnt te zijn ontleend. Ook wil len ze, alweer terecht, op geen en kele wijze terug naar de tafereel tjes die menigeen uit gedenkboe ken wel kent: de toen nog heel kleine prinses Wilhelmina hele maal alleen schaatsend op een stukje Ijs bij Huis ten Bosch on der het alziend oog van een aan tal oudere hofdames en - als lk me niet vergis - een besnorde ko lonel met martiale beenkappen om de kuiten. De prinsjes van nu buitelen met leeftijdgenoten en dragen geen fluweel maar een spijkerbroek. Het probleem is nu dat de on derdanen in hun benadering van een vorstenhuis twee ogenschijn lijk onverenigbare paden bewan delen. Enerzijds moet een konink lijke of prinselijke familie "ge woon" zijn, men moet zich er mee kunnen vereenzelvigen, het ge zinsleven moet 'herkenbare'trek jes vertonen, anderzijds moet de monarchie ook weer iets van een heel andere, bijna sacrale wereld hebben; een monarchie moet, en hierin kan een republiek haar nimmer kloppen tegelijk dicht bij en vér weg zijn. Dat verre geeft iets bestendigs en voortdurends aan de staatsvorm die in Neder land de heersende is. Sprookjes nu komen van vér en gaan naar ver terug. Alle foto-al bums, kalenders en stukken die in familie- en damesbladen over de koninklijke familie verschijnen leggen behalve op het gewone ook terdege nadruk op het sprook jesachtige van haar leden: en gezien de oplaag van één en an der en de voorspoed van de uit gevers, niet ten onrechte. In zoverre doet een dergelijk sprookjesboek eigenlijk niet zoveel anders. Tekenaar had het zich juridisch alleen maar een stuk ge makkelijker gemaakt, Indien hij uit het blote hoofd de baasjes aan het tekenpapier had toegevoegd. De oplaag schijnt overigens voor het grootste deel als gedistri bueerd te zijn en een niet onbe langrijk stapel heeft de grens ge passeerd naar onze lees- en kijk grage zuiderburen. Het gaat met dit soort incidenten vaak als met films, waar wat mee is: het legt de makers geen windeieren, maar massief gouden. Daar begint het echte sprookje. Fischer De vlag is dan uiteindelijk uit Bobby's schaakklok gevallen. Weg titel en weg twaalf miljoen. Die jongen Karpow was spor tief en geduldig en de titel zij hem van harte gegund. Maar onbevre digend is het wel. Net zoiets als of Bayera Mllnchen de Europacup krijgt omdat de Taaie Tijgers niet zijn komen opdagen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7