Vingerafdruk dreigt zijn autoriteit kwijt te raken Luchtmonster uit de oertijd met spanwijdte van 17 meter Van 263 ruilharten kloppen er nog 44 ZATERDAG 5 APRIL 1975 De vingerafdruk is sinds kort niet meer wat hij was: het onomstote lijke bewijs dat iemand met zijn vingers het voorwerp had aange raakt waarop de afdruk gevonden werd, en daardoor het meest ge vreesde visitekaartje van de misdadiger. Een Britse advocaat heeft tij dens een rechtzaak aangetoond, dat vingerafdrukken betrekkeliik mak kelijk „verplaatst" kunnen worden. Het ziet er nog niet naar uit, dat vingerafdrukken nu ineens waarde loos worden als bewijsmateriaal, maar hun autoriteit heeft toch wel een lelijke deuk gekregen. waarin de overvallers zich geruime tijd verborgen hadden gehouden. Overigens is de vingerafdruk be tlist nog niet uitgespeeld. Bij het .overplaatsen" blijven onherroepe lijk sporen van een dergelijke ope ratie achter op de plaats, waarheen de afdruk werd getransplanteerd. Zijn die sporen er niet, dan moet van een authentieke afdruk sprake zijn. Daartegenover staat, dat daarmee een „bewijs uit het ongerijmde" zou rijn geleverd, een bewijs dat terecht juridisch niet erg in trek is: de rech ter moet bewijzen, niet de verdachte. Wetenschap cn technologie door P. Bok Vitamine-C helpt toch niet Vitamine-C helpt niet bij het bestrijden van een normale ver koudheid, is er bovendien geen voorbehoedsmiddel tegen. Grote doses kunnen zelfs zeer schade lijk zijn voor de gezondheid. Dat is de conclusie van twee rappor ten, die onlangs in het orgaan van het Amerikaanse medischte genootschap zijn gepubliceerd. Hoewel miljoenen mensen vita mine-C gebruiken zowel voor ge nezing als voorkoming van ver koudheid zijn de effecten ervan nihil. Dat zou blijken uit een overzicht van vrijwel alle we tenschappelijke studies en sta tistische gegevens van de laat ste dertig jaar over deze materie. Russen ontdekten nieuw zwart gat Russische sterrekundigen heb ben naar hun zeggen onlangs ee nieuw „zwart gat" ontdekt op slechts een betrekkelijk klein aantal lichtjaren afstand van de aarde. Een „zwart gat" is een zeer dichte massaconcentratie die ontstaat bij het ineenklap- pen van een grote ster tot een zeer kleine omvang. De zwaar tekracht aan het oppervlak wordt dan zo groot, dat zelfs lichtstralen niet kunnen ont snappen. Volgens Kiril Ogorodnikow van de universiteit van Lenin grad bedraagt de massa van het zwarte gat de verbazingwek kende omvang van vele miljar den zonnen, dat is miljoenen malen meer dan men had ver wacht. Het zwarte gat zou zich bevin den in de sterrekop Omega in he sterrenbeeld Centaur. Vulkanen oorzaak van de ijstijd? Een recente studie van ocea- niscn bodemmateriaal, verza meld door het onderzoekings schip Glomar Challenger heeft aan het licht gebracht, dat de Jongste ijstijd, die ongeveer tweemiljoen jaar geleden begon, ontstaan is door een samenval lende reeks erupties van grote vulkanen. De stofmassa's die daardoor in de atmosfeer wer den gebracht en tientallen ja ren bleven hangen, zouden een voldoende afscherming van het zonlicht hebben veroorzaakt om de start van de ijstijd te be werkstelligen, nadien zorgde een soort natuurlijke kettingreactie voor de langdurige veel lagere temperaturen. De wetenschap, die zich bezig houdt met de huidlijiien van vingers (maar ook hele handen en voorts tenen en voeten) heet dactyloscopie van het Griekse daktulos wat vinger bete kent en skopeo ofwel bezien, bespie den. Die lijnen zijn kenmerkend en verschillend voor ieder individu: er zijn onder de ontelbare miljoenen vinj: eraf drukken van verschillende personen nog geen twee identieke ge vonden, zelfs niet bij een een-eiige tweeling. Ze zijn zoals gezegd ken merkend: het lijnenpatroon veran dert niet, ook niet wanneer b.v. de huid van de vingertop geheel wegge nomen wordt of bij een ongeluk ver loren gaat, en dan later weer aan groeit. Alleen door verminkingen, waarbij de huid zich niet normaal herstelt, kan het patroon verloren gaan in een maas van littekens. Maar ook die hebben dan weer de merk waardige eigenschap, dat zai 'n blij vend, onveranderend beeld geven. Waarop deze onveranderlijkheid berust heeft men wetenschappelijk nog niet helemaal doorgrond, hoe wel men toch al in staat is, veel ge volgtrekkingen te maken uit het lij nenspel van vingertoppen, handpal men en voeten. Men maakt er ge bruik van bij genetische en antropo logische onderzoekingen, aangezien bepaalde kenmerken van het lijnen patroon typerend zijn voor bepaal de bevolkingsgroepen en rassen. Bij aangeboren stoornissen zoals b.v. het monogolisme, die samenhan gen met een afwijking van het nor male aantal chromosomen, treden er merkwaardig genoeg opvallende af wijkingen op in het patroon van de vingerafdrukken, de handplooien en ook de huidlijnen in de voet. Door controle van de vingerafdrukken kan men daardoor bij pasgeborenen reeds enkele aangeboren afwijkingen con stateren, die op andere wijze pas la ter aan het licht komen. Er is wel eens gesuggereerd, dat het op deze grond, en ook om later identificatie te vergemakkelijken, aan te bevelen zou zijn om direct na de geboorte van alle babies vin gerafdrukken te laten maken en deze na controle voor de medische diag nostiek centraal te bewaren.Maar tot dusver wordt dit toch een te grote inbreuk op de privacy geacht. Vingerafdrukken werden in de De Franse chirurg Bernard Perfuiset heeft een bijzonder suc cesrijke operatie verricht door een Siamese tweeling te schei den, die aan het hoofd vergroeid was b\j de geboorte. Van de oorspronkelijke situatie geeft de bovenste foto een beeld, ge nomen direct na de geboorte in juli van het vorige jaar. In het Salpetriereziekenhuis in Parijs werden de twee kinderen met goed gevolg gescheiden. Op de benedenste foto de chirurg met de twee nu vrijwel geheel gezonde "aparte" kinderen, die binnenkort naar huis mogen, met rechts de opgeluchte moeder. Nieroverplantingen zijn bijna tine-operaties geworden, het blad van de Amerikaanse met chirurgenvereniging. Er zijn bijna 20.000 niertransplan- ondere orgaantransplantatis, hart inbegrepen, is het in de meeste taties verricht. Achtduizend ontvan- gevallen nog verre van rooskleurig, gers ieven met overgeplante pieren tIda-- de orgaantransplantatieregi- verder, onder wie een achttienjarige, stratie" in Washington. De patiënt die het langst geleden een ander hart kreeg, leeft er al ruim transplant- 6 Jaar mee Voor lever> alvleesklier menselijke organen cinsta- teert de registratie „een enigszins be ter beeld" voor hartoverplantingen, longen zijn dit respectievelijk ruim ruim 2 jaar en tien maanden. Het aantal medische teams dat hoewel er minder worden uitgevoerd. Ach hartoverplantingen heeft ge- Longtransplantaties zijn uiterma- waagdi m de laatste jaren vermin- te moeilijk gebleken, leververplantin- derd In de verenigde Staten werk- gen blijven opmerkelijk door afsto- ïorig Jaar maar twee en' werkzaam in Frankrijk, in het afgelopen jaar heeft vier alvleesklier- Australië, België en Zuid-Afrika. Eind 1974 had het registry in De dienst die werkt met overheids- Washington 263 harttransplantaties subsidie, houdt totaal geregistreerd. Vierenveer- elk soort transplantatie. Zijn jongste tig recipiënten waren toen nog in le- rapport staat in het maartnummer ven. oudheid, vóór het begin van onze jaartelling, al gebruikt als „hand tekening" op documenten in China en Japan. Pas tegen het einde van de vorige eeuw werden zij „ontdekt" als belangrijk hulpmiddel in de strijd tegen de misdaad. De onverander lijkheid van een vingerafdruk werd verantwoord aangetoond door sir Francis Galton en in datzelfde jaar bracht de naar Argentinië geëmi greerde Oostenrijker J. Vucetich voor het eerst de dactyloscopie in de prak tijk der misdaadbestrijding, door met behulp van vingerafdrukken een moordenaar te identificeren in La Plata. Dit berustte op een klassifi- catiesysteem, dat nodig is om ver gelijkend materiaal te ordenen en in vagere afdrukken die typerende ken merken te vinden, die identificatie rechtvaardigen. In politiearchieven over de gehele wereld bevinden zich thans honderdenmiljoenen vingeraf drukken, die (helaas vaak in verschil lende klassificatiesystemen) een waardevol arsenaal vormen voor po litie en Justitie. Dat is mede het ge val, omdat men systemen heeft om bepaalde typerende kenmerken van een afdruk in numerieke vorm uit te drukken waardoor het zoeken naar gelijksoortige afdruk in de archieven aanzienlijk wordt vereenvoudigd. Overigens is de vingerafdruk in een recent verleden ook een afschu welijk wapen geweest in dienst van de misdaad. Ouderen onder onze le zers herinneren zich het beruchte persoonsbewijs" uit de bezettingstijd, waarop een vingerafdruk voorkwam. Het vervalsen van persoonsbewijzen, die uitsluitend de misdadige bezet ters van dienst waren, leverde daar door bijzonder moeilijke problemen op, die overigens door ondergrondse organisaties en werkers op voortref felijke wijze werden opgelost wan neer de omstandigheden dat nodig maakten Waardoor is dan die machtige vin gerafdruk in discrediet geraakt? Je zou het niet geloven, maar dat komt door Scotland Yard Aanvankelijk was het de gewoonte, vingerafdrukken op voorwerpen, die met een misdaad te maken hadden te fotograferen, eventueel wanneer het latente of vage afdrukken be trof na ze bestoven te hebben met een poeder waarvan de kleur con trasteerde met de achtergrond. In 1970 begon Scotland Yard een r ndere methode in praktijk te bren gen: over de afdruk werd een stukje plakband gedrukt, waardoor de af druk daarop (in spiegelbeeld) werd overgenomen. Dit stukje plakband kon daarna zo worden bewerkt, dat er een heldere afdruk van geprodu ceerd kon worden. Dit procédé heeft er echter toe geleid, dat het verplaatsen van vin gerafdrukken mogelijk is geworden. Jn Engeland is aangetoond, dat men met behulp van dat plakbandje heel eenvoudig de afdruk kan overbren gen op een voorwerp, dat nooit door de betrokkene is aangeraakt. Tot ze ven keer toe kan zo'n verplaatsing soms geschieden, zonder dat de her kenbaarheid verlaren gaat. Scotland Yard wist dit wel, maar heeft er geen ruchtbaarheid aan gege ven. Waarschijnlijk in de ijdele hoop, dat een geheim een geheim kan blij ven, zoals ook de Amerikanen dach ten, dat het geheim van de atoom bom een geheim zou kunnen blijven. Veel wijzer schijnen de mensen over het algemeen niet te worden. De onttroning van de onaantast bare vingerafdruk vond onlangs plaats tijdens een rechtzaak in En geland, waar een lid van het Ierse republikeinse leger IRA terecht stond voor het leggen van bommen. Vinger afdrukken speelden een grote rol in dit proces. De verdediger van de bommenlegger voerde - en toonde - aan, dat vingerafdrukken makkelijk verplaatst kunnen worden b.v. van een onschuldig bierglas naar het ontstekingsmechanisme van een bom. Wanneer vingerafdrukken op dat mechanisme voorkomen, hoefde het nog helemaal niet te betekenen, dat de man bij wie de afdrukken horen, «Je bom ook heeft gehanteerd! De Jury in deze zaak verwierp het verweer en de man werd veroordeeld tot twintig jaar. Maar het zaad van de twijfel was gestrooid. Er waar eenmaal zaad gestrooid is, gaat er meestal wel wat groeien. Vingeraf drukken spelen nu eenmaal een grote rol in de misdaadbestrijding, en wan neer zij in twijfel kunnen worden ge- rokken als bewijsstuk, kunnen er heel wat vervolgingen stuk lopen. Het „be wijs" is de grote treinrootf in Enge land in waarbij miljoen gld. werd buitgemaakt, steunde bij voorbeeld geheel op vingerafdrukken, c?ie gevonden waren in de boerderij Een student in de paleonthologie aan de universiteit van Berkeley in Californië heeft de vondst van zijn leven gedaan: de resten van een prehistorisch vliegend reptiel dat al de bij naam van het "monster van Lawson" heeft gekregen. De stu dent, Douglas Lawson, vond de skeletdelen van wat waarschijn lijk het grootste vliegende dier uit de historie is geweest, een "pterosauriër", in het Big Bend National Park in Texas, waar hij al drie jaar geleden naspeuringen naar fossielen was be gonnen. Hij had deze plaats uitgekozen, omdat de geologische gesteldheid op een rijk biologisch verleden scheen te wijzen. In deze omgeving waren al eerder resten gevonden van het grootste roofdier uit prehistorische tijden, de gigantische Ry- rannosaurus Rex en de eerste vogelachtigen, de Archeopterix. Pterosauriers leefden in de tijd van de reuzenreptielen, zoals de dinosau russen, de grote reptielen die onge veer 60 miljoen jaar geleden op mys- terireuze wijze uitstierven. Zij beho ren niet tot de vogels en zijn daar van ook niet de voorlopers geweest, ndanks het feit dat zij konden vlie gen. Resten van veel kleinere pterosau riers waren al eerder gevonden. Zij toonden aan, dat deze vliegende rep tielen geen veren moeten hebben ge had, maar dat zij in hun vliegme- chanisme veeleer leken op vleermui zen. Hun vleugels werden gevormd door een huidplooi (zoals ook bij vleermuizen) tussen een zeer lang uitgegroeide voorvinger en het li chaam, terwijl de andere vingers bestonden uit klauwachtige uitsteek- eitjes halverwege de voorzijde van de vleugel. Van de grootste exemplaren van deze vliegende reptielen, de ptera- donen, waren al exemplaren met een spanwijdte van 8 meter bekend. Nu is dit record tot 17 meter opgevoerd. Ter vergelijking: de grootste vlie gende vogel uit onze tijd is de alba tros, die een spanwijdte van tegen ce vier meter kan bereiken. De 17 meter van het thans fossiel ontdekte vliegende reptiel komt overeen met de gevelbreedte van zo om en nabij drie normale eengezinswoningen in een rijtje. Er zijn enkele (wetenschappelijk gezien) belangrijke consequenties aan de vondst van Lawson verbonden. In oe eerste plaats door de lokatie van de ontdekking, waaraan Lawson zelf blijkens een artikel in Science veel waarde hecht. Vroeger nam men aan, dat pterosauriers zich voedden met insecten en vooral vissen. Maar de thans gevonden resten bevonden zich in afzettingen, waar men zich in de tijd, dat het dier geleefd moet heb ben, geen zeeën bevonden, zelfs geen meren van enige omvang. In klei nere stroompjes en plassen kan het luchtmonster nooit voldoende vissen gevonden hebben om in het leven te blijven. Vermoed wordt daardoor door Lawson, dat de dieren, die een zeer lange hals hadden, zich ondermeer voeden met de kadavers van de gro te reptielen, zoals de dinosaurussen. Die lange hals zou ze in staat stel len diep in de dode lichamen door te dringen. In dit licht bezien is het ook logisch, dat de vliegende rep tielen ongeveer in dezelfde geologi- jche tijdschaal uitstierven als de reu zenreptielen op landi: hun voedsel bron verdween. Wanneer zij zich met vissen hadden gevoed, was er geen enkele reden waarom de twee rep tielsoorten gelijktijdig van de aard bodem zouden verdwijnen. Een ander belangrijk aspect van de vondst is, dat het vraagstuk over het voortbewegen van het dier al leen nog maar groter is geworden. Aan de hand van fossielen is het ondenkbaar dat zij zich op de twee achterpoten over de grond zouden hebben kunnen bewegen, en opstij gen van land met het vleugelmecha- r.isme zonder veren lijkt evenmin mogelijk. Ze moeten zich alleen in de lucht hebben voortbewogen, als vleermuizen, en slechts hebben kun nen rusten door aan b.v. boomtak ken te hangen. Hun vliegen kan nooit meer dan een soort bijgestuurde glij vlucht zijn geweest. Hoe zij deson danks zich hebben kunnen voeden m het vlees van karkassen is nu nog onduidelijker geworden. Zoals bij de meeste wetenschap pelijke ontdekkingen en vondsten: er wordt wel iets opgelost, maar het aantal openstaande vragen stijgt sneller dan het aantal vraagstuk ken. De pterosaurus van. Lawson ongeveer op schaal afgebeeld met- drie normale eengezinswoningen in een rijtje. i de opgegraven restanten van het prehistorische luchtmonster, delen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19