Zweedse arts voert verbeten strijd om zoon (19) los te weken van eigenzinnige sekte VOS BELANGRIJKSTE OVERBRENGER HONDSDOLHEID dbtc^jbv. Goran Enhorning: „Ik zal alles doen om Unified Family kapot te maken" Bekijk het eens' groots PAGINA 8 ZATERDAG 5 APRIL 1975 Door Thorn Olink Kloosterhaar Twee keer binnen een half jaar hebben boeren in Oost-Groningen (Sellingen) en Overijssel (Kloosterhaar) vossen afgeschoten, die hondsdol bleken te zijn. Reden genoeg voor verhoogde waakzaamheid en een aanlijngebod voor honden in een ruim aantal gemeenten. En verbreding van de bufferzone tussen West-Duitsland en Nederland Van 10 tot 25 kilometer. Is hondsdolheid in de oostelijk van ons liggende landen een regelmatig opduikend verschijnsel, in Nederland wordt de ziekte, die ook zeer zelden geconstateerd. Treft men een vos (die vrijwel altijd de overbren ger is van rabies) aan, die besmet is, dan zijn er duidelijke richtlijnen om het gevaar te keren. De gevallen in Groningen en Overijssel zullen vermoedelijk 6lechts wat overlast voor de hondenbezitters veroorzaken. In 1962 echter leidde een geval van hondsdolheid tot een grootscheepse inenting van huisdieren, die de staat ruim drie miljoen gulden kostte. Opsporing Bi) de opsporing van hondsdolheid ls men eigenlijk aangewezen op de doordenkendheid van boeren en jagers. Weliswaar staat er een premie van 15 gulden op de inlevering van een dode vos, maar nog te vaak verdwijnt een afgeschoten dier in de grond of bij de preparateur. De vos bij Kloosterhaar had een kippenhok tot zijn jachtrevier gemaakt en de boer, die hem by zijn laatste actie betrapte en doodde, stuurde het dier op naar de veterinaire dienst. In Groningen viel de vos een hond aan. Ook daar vertoonde het dier de karakteristieke verschijnselen van hondsdolheid: zeer agressief gedrag, een wankelende gang en schuimvor- ming op de bek, veroorzaakt door het virus dat de hersenen aantast. Het schoonhouden van Nederland is een moeilijke zaak. Een woordvoer der van het ministerie van Völksgewmdlheid"Er zym eigeniyk twee soorten raibies.de wildrabiesen een variant die zonder duidelijke naam voor de wereld gaat. in '62, toen iedereen echt even de schrik in de benen sloeg, sprak men van een "straatvirus". Later bleek, dat een per 6chip aangevoerde hondsdolle hond de overbrenger was geweest van die tweede variant. Nachtrover Een van de belemmerende factoren in de speurtocht naar met rabies besmette dieren is de betrekkelijke onbekendheid met de voornaamste drager, de vos en zijn biotop. Dr. Van Haaften van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem: „In '67 zijn we begonnen met een serie proefnemingen teneinde de kennis omtrent de vos te verbreden. In tegenstelling tot wat veel mensen denken is de vos althans in bepaalde delen van Nederland, geen zeldzaam dier. Hier en daar kan men incidenteel van een vossenplaag spreken. We hebben in het genoemde jaar een aantal dieren gevangen en voorzien van een zendertje in de vorm van een halsband die geen overlast veroorzaakt en niet door het dier kan worden losgekrabd. Met behulp van ontvangers die in auto's staan opgesteld, proberen wij van het RINB de gangen na te gaan. Toch zullen we moeten toegeven. dat we omtrent aantallen en gedragingen vaak in het duister tasten. Grenspaiden Drs. D. van den Akker, inspecteur van de districts-vee-artsenijkundige dienst en veterinair inspecteur van de volksgezondheid in Zwolle: „De premies van 15 gulden voor een afgeschoten vos zijn natuurlijk het onderwerp van tegenstrijdige opvat tingen. Er zijn natuurliefhebbers en -beschermers, die een premie uit den boze vinden. Ik kan wel zeggen, dat vossen, die bij ons worden binnengebracht, eigenlijk het enige controlemiddel zijn op de aanwezig heid van rabies. vastgesteld." Een woordvoerder van het ministe rie: „De situatie in het zuiden van ons land is aanzienlijk gunstiger. Uitzonderlijk worden in België en Luxemburg gevallen van hondsdol heid vastgesteld, maar van een werkelijke dreiging aan de zuidgrens kan geen sprake zijn". Trouwens, deze twee gevallen in Groningen en Overijssel vallen dan wel in een korte spanne tijd, maar dat wil niet zeggen, dat er nu verontrusting moet zijn. We zijn waakzaam .proberen de bufferzone tussen Duitsland en Nederland zo ondoordringbaar mogelijk te maken. Een grotere kennis van de vossebiotoop zal die taak kunnen vergemakkelijken. Goran Enhorning: ,£en verschrikkelijke hersenspoeling" Door Daan Overhoff Den Haag - Goran Enhorning (51), een Zweedse gynaecoloog, wil zijn zoon Ulf (19) terug. Ulf sloot zich vorige zomer op een rondreis door Europa aan bij de Unified Family, een geloofssekte, die onder leiding van de Koreaan Sun Myung Moon naar „hogere geestelijke waarden" zoekt. Bijna een half jaar woonde Ulf bij de Nederlandse tak van de Familie, die zich in het voormalig BlO-vakantieoord, nu Huize „Glory" ln Bergen aan Zee ophoudt. De evangelisatie schijnt hem nu naar het Duitse Freiburg te hebben geroepen, maar ook daar heeft zijn vader hem nog niet tot een terugkeer naar het dagelijks leven kunnen bewegen. Vader Enhorning vreest voor het geestelijk welzijn van zijn zoon, die door de „duivelse" rites van de Unified Family bevangen zou zijn. Vanuit Canada, waar naartoe het gezin Enhorning vier jaar geleden emigreerde, is de dokter, verbonden aan het Western Hospital ln Toronto, dan ook een ware kruistocht tegen de Familie begon- De rekening aan porto- en telefoonkosten voor vergeefse brie ven en gesprekken is inmiddels hoog opgelopen. Ook diverse vluchten naar Europa hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. In talrijke advertenties in Nederlandse kranten roept Goran Enhorning op tot aktie tegen de Unified Family. Nu ligt er zelfs een aanklacht bij de officier van Justitie in Alkmaar, die de politie in Bergen aan Zee op nalatigheid en de Familie op bedreiging en belastingfraude moet onderzoeken. „Een misdadige beweging", zegt de gynaecoloog op zijn zoveelste missie, dit keer in Den Haag, „gevaarlijk en gewetenloos .Ik zal niets nalaten om deze sekte te vernietigen. Ik hoop er mijn zoon en vele ouders, die hun kind aan de Unified Family hebben verloren, mee te helpen". Wie deze krachttaal uit de mond van de dokter wil vernemen moet zich eerst legitimeren. „Omdat deze groep tot alles in staat is", legt vader Enhorning uit, „vanmorgen ben ik nog door iemand gebeld, die door de Unified Family met een mes is bedreigd. Anoniem helaas. Mij hebben ze alleen gezegd nooit meer in hun buurt te komen en boze geesten zuilen over my komen. Geen lijfelijke bedreiging dus, maar ik kan geen risico nemen". Evangelist Ulf Enhorning dan, ooit na de middelbare school op weg naar de universiteit. In de zomer van 1974 bezoekt hij echter eerst een vriend in zijn vaderland Zweden. Samen gaan ze op tournee door Europa. In Amsterdam stuiten ze op een evangelist van de Unified Family. „In augustus is mijn zoon opgeno men in Huize Glory in Bergen aan Zee", vertelt pa, „hij belde me meteen op om het te vertellen. Tien dagen later, ik kon niet eerder, heb ik hem opgezocht. Hij had al een duidelijke hersenspoeling ondergaan. Hij was bang, ik weet niet waarvoor. Hy huilde en hy zei, dat hij graag naar huis wilde, maar dat mocht niet. Er was ook steeds iemand, die hem volgde, een soort bewaker". Pas als vader Enhorning de politie van Bergen aan Zee heeft ingeschakeld kan hij zijn zoon een keer alleen spreken. Tevergeefs, Ulf wil niet weg of zegt dat althans. Zijn moeder vliegt korte tijd later over, maar ook zij keert onverrich- terzake terug naar Canada. „Toen hebben we geprobeerd de ban, waarin hy kennelyk gevangen zat. te doorbreken. Honderden brieven, tientallen telefoontjes, maar ik heb de indruk, dat hij de brieven nooit heeft gehad en als we belden zeiden ze steeds dat hij er niet was". Dat is in de ogen van dokter Enhorning de taktiek van de Familie: isolatie. „Uit eigen ervaring en die van zeker een vijftiental ouders, die met mij kontakt hebben gezocht, weet ik dat de leden van de Familie keihard moeten werken. Ze krijgen vaak weinig te eten, er wordt veel gevast. Weinig slaap bovendien. Dood Ze worden 's-nachts uit hun bed gehaald, zogenaamd om te bidden Maar het is pure indoctrinatie. Niet de liefde van God wordt gepredikt, maar het is het dreigen met Satan. Als je bij ons weggaat zal Satan over je komen, het zal Je dood zijn. En dat wordt dag-in-dag-uit steeds weer gerepeteerd tot Je het lichamelijk en geestelijk opgeeft. Een verschrikkelijke hersenspoeling". Ulf's vader daagt ons uit een gezin in Amersfoort te bellen, dat dezelfde ervaring moet hebben gehad. Aan de teleifoon Bert Andriessen (33), leraar geschiedenis. „Dat klopt", zegt hij, „we hadden wel eens leden van de Familie over de vloer. Tolerante, zachtaardige mensen dachten we. Omdat we geïnteresseerd waren, zijn mijn vrouw en ik en de twee kinderen van acht en vier eens een weekeinde naar Bergen aan Zee geweest. Verbijsterend. Een dergelijk onver draagzaam zooitje heb ik nog nooit meegemaakt. Wij kwamen pas zaterdagmiddag, maar de andere gasten hadden al twee lezingen van dik drie uur achter de rug. Die middag van hetzelfde laken een pak. Als je een vraag had gingen de leden op bevel zingen om je onverstaanbaar te maken. Omdat we toch maar steeds geen antwoorden kregen wilden we 's-avonds maar tussen de lakens kruipen. Toen mocht ik niet bij mijn vrouw slapen, dat had met erfzonde te maten en zo. Dat pikten we niet. De ruzie liep zo hoog op, dat wij er om half twaalf met de kinderen, die ze eerst nog wilden houden, zijn uitgegooid. Ze wilden dat de andere gasten bleven. Zij werden bijna lijfelijk tegenge houden. Een meisje, ook gaste, was 's-middags al gillend van de spanning weggelopen. Die avond smeekte ze mij haar mee te nemen. Ze zijn al een hele nacht met me bezig geweest, riep ze. Gevaar De manier waarop het daar allemaal gaat, dat is het misdadige. Lieve mensen, daar gekomen uit geestelijke nood, uit een conflict-si tuatie, zoekers echt, worden gewe tenloos geestelijk kapot gemaakt. De eigen wil, de eigen visie, de eigen persoonlijkheid wordt gekraakt en daar komen de voorga£igers van fa milie voor in de pia&ts. Judoctrl- natie is te zacht uitgedrukt, het is een pure hersenspoeling. Een enorm gevaar". Terug naar Ulf en zijn vader, die februari dit Jaar ten einde raad een Zweedse predikant in Rotterdam vraagt naar Bergen aan Zee te gaan. De dominde, die ook niet alleen met Ulf mag praten, keert Huize Glory gedesillusioneerd de rug toe. Toch schrijft Ulf de volgende dag een brief naar Canada, die weer een dag later in Rotterdam op de bus wordt gedaan. Ulf lijkt de Familie te zijn ontvlucht. „Ik wil weg en ik ben al weg", laat Goran Enhorning ons lezen, „lichamelijk ben ik gezond, geestelijk ben ik in de war, maar maak je geen zorgen en tot spoedig ziens". Pa krijgt de brief echter pas drie weken later in handen, omdat op dat moment de posterijen in Canada staken. „Ik heb meteen gebeld naar Bergen aan Zee waar hij was", zegt de dokter, „dat wisten ze zogenaamd niet. Nu nog beweren ze daar dat Ulf in Zweden zit. Door een tip ben ik er echter achter gekomen, dat hij met vijf personen in een auto naar een trainingskamp van de Unified Family, dichtbij Frankfurt in Duitsland is gebracht. Met z'n drieen zijn ze weer teruggereden. Dat bewijst voor mij, dat hij onder bewaking, onder dwang is overge bracht." Dwang De recherche in Wiesbaden dringt met vader Enhorning langs vervaar- bjk grommende honden het kamp binnen. De autorit wordt bevestigd, maar Ulf is alweer gevlogen. Naar Freiburg, waar Goran zijn zoon tot nog toe voor het laatst ziet. „Hij wilde niet weg en andere leden waarschuwden hem er voor niet met mij mee te gaan. Ik stelde hem voor in Rotterdam met hem te praten. Als hy dan terug wilde naar Freiburg mocht dat van mij. Ik had een ticket al bij de hand. Maar ook dat deed hij niet. Onder dwang kon ik hem niet meenemen, omdat je in de Duitse wetgeving met 18 Jaar volwassen bent". Zo lijkt Ulf gevangen door de Unified Family, een eigenzinnige sekte, gebaseerd op de „goddelijke beginselen" van een zekere Koreaan Sun Myung Moon, kortweg Mister Moon. Hij is de „vader" van alle leden van de Unified Family. De Nederlandse paps van de Familie is ene Teddy Verheijen (40), die samen met zijn vrouw Pauline in Bergen aan Zee de dienst uitmaakt. Een verslaggever. die eerder tot Huize glory doordrong, herinnert zich de afgetrokken gezichten van de leden van de Familie. „Een Spartaans leven, sober tot op de graat. Weinig eten, hard werken en dan maar die voortdu rende geloofsrepetities. Ik heb de indruk, dat er inderdaad wordt gehersenspoeld. Een voortdurend speculeren op de onevenwichtigheid van de mensen". „Ook Ulf is niet helemaal stabiel," problemen, waarvoor ik met hem bij een psycholoog ben geweest. Die dokter heeft ook een brief naar Huize Glory gestuurd om op een zorgvuldige behandeling van mijn zoon aan te dringen. Er is nooit antwoord op gekomen. Misdadig". Rijk Dat lijkt het inderdaad als men bedenkt, dat Mister Moon, Teddy en Pauline Verheijen en alle andere „vaders" en „moeders" van de Familie een flinke duit aan de „goddelijke beginselen" overhouden. „Reken maar na", zegt Goran, „de leden, die iedereen op straat tegen kan komen, vangen gemiddeld per dag zo'n 150 gulden aan de verkoop van lectuur en bloemen vooral. In Bergen aan Zee zitten er zo'n veertig, vijftig, die alle 52 weken van het jaar moeten werken. Dat komt neer op zo'n anderhalf miljoen gulden per jaar alleen in Nederland. Ik heb bij de FIOD geinformeerd, maar de Unified Family betaalt er geen cent inkomstenbelasting over. Geen won der, dat Mister Moon schathemels- rijk is". Ook Ulf Enhorning predikt en verkoopt op straat. Waarom loopt hij niet weg? „Bang voor Satan, een hersenspoeling", zegt pa en hij ziet er bleek uit. TT T~~W 1 -w—~W T T T T I 1 1% T Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich j1 1 M >4* uW Ww. 11 I Li deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor M r* Li 1 I I H W Pi I 1 betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan IJl A m 1 JjJ JL k>^4 JL a, V Jl-L het met de tnhoud eens ls wel ln te korten Schaakmbriek Met belangstelling volg ik weke lijks Uw schaakrubriek en kan U verzekeren, dat mijn zaterdagavond meestal met de uitwerking van de ze rubries is gevuld en ik dit prefe reer boven welke quiz dan ook. Het moet mij van het hart, dat Uw medewerker Bishop de rubriek fantastisch begeleidt en ongetwij feld ook vele anderen uren schaakge- r ot bezorgt. De kop boven de rubriek van vori ge week zaterdag is echter wel wat al te zwak. De beide schaakpartijen zijn niet alleen fenomenaal, doch bovenal: DUIVEL3. Als dit zo doorgaat, dan gaan wij een geheel NIEUW schaaktijdperk tegemoet en ik hoop van harte, dat Uw blad van de partij zal blijven. Ga zo door. A. J. V. GRIM Laan van Ouderzorg 140 Leiderdorp. Rectificatie In de ingezonden brief van de heer H. Adriani, Spiegheldreef 4, Leider dorp, die vorige week in onze krant werd afgedrukt stond een hinderlijke zetfout. Het woordje "niet" was weg gevallen in een van de regels waar door het geschrevene een heel ande re betekenis kreeg dan door de schrijver was bedoeld. De zin moest luiden: "Het is jammer dat Ameri ka uit deze ontwikkeling niet de pro pagandistische munt slaat zoals de socialisten of communisten dit zou den doen, maar waarschijnlijk heb ben die imperialistische kapita listen weer geen tijd om de mens heid naar de ondergang te helpen. Hulp Vietnam Het Medisch Comité Nederland-Viet nam vraagt hulp voor de „bevryde gebieden. Men zou ook kunnen zeg gen: "Voor de gebieden, die door de communisten worden beheerst." Het M.C.N.V. vindt het nodig, om bij dit verzoek tot hulp, anti-Amerikaan se propaganda te maken, alsof de hulp dan tenminste nog ergens goed voor is. De ambassadeur van de Voor lopige Revolutionaire Regering spreek zijn dankwoord uit, in het bijzonder aan zijn vrienden van het M.C.N.V., die het Vietnamese volk helpt in zijn strijd voor zijn vrijheid. Het geschon ken ziekenhuis met een belangrijke bijdrage van de Nederlandse rege ring (foto van minister Pronk) is een aanmoediging voor zijn volk, dat al zijn krachten inzet voor de vrede... Intussen terroriseert zijn aanhang de burgerbevolking, worden de bussen met vluchtelingen (naar het zuiden) door de Vietcong, ik bedoel de "bevrij ders", beschoten, worden raketten met duidelijke precisie op bevol kingscentra afgevuurd. Dank zij wiens hulp? De actie "Dorp van Vrede" voor Viet nam (postgiro 9322) vraagt ook hulp. Hierbij wordt niet verteld door welke granaat het slachtoffer is ge troffen. Een comité van aanbeveling is mij niet bekend. Er zijn geen do minees of artsen of andere promi nente figuren, die hun naam laten plaatsen op een pamflet, voortge sproten uit de communistische pro paganda-machine. J. van den Berg, Rosenburg 21. in de ClEBA-toonzalen. Daar vindt u op 750 m2 alles voor functionele kantoorinrichting. En om van de nieuwste ontwik kelingen op de hoogte te blijven: één telefoontje en meerdere keren per jaar ontvangt u de kleurige cata logus Cl EB A-Perspectieven (64 pag. kantoorinterieur) geheel gratis. Wm Baren t si straat 35. Industrieterrein "de Waard" (bij Zijlsingel/Trompstr.) LEIDEN «tel. 071/49044 f

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 18