Plant te hoog DE YUCCA: EEN DUUR STATUS SYMBOOL... C. MITIS 'T BLAD VALT AF KERSTSTER Hoevee] water? BLAD FICUS WORDT GEEL VERZORGEN VANEEN STEPHANOTIS Nieuwe tips van Rob Oleander van de vakantie meege bracht ZATERDAG 5 APRIL 1975 De Yucca kunnen we gerust de nieuwste statusplant noemen. Mooi gevormde exemplaren met grillige, vertakte stammen, met zorg in een mooie polyester kuip gezet, brengen maximaal f 2000,- op. Een klein plantje kost al gauw zes tientjes. En iedereen wil zo'n Yucca hebben. Helaas realiseert men zich zel den dat vrijwel alle Yucca's bin nen 2 Jaar dood zijn. Een be kende Amsterdamse bloemist, die er duizenden heeft verkocht, ontving zoveel klachten dat hij met de leveranties is gestopt. Wat is nu het punt? De Yucca is best goed te houden, als hij 's zomers maar warm en zonnig staat f eventueel buiten) en 's winters vrij koel (10-15 gr. C) en nogal droog. In de praktijk zet men hem echter veel te don ker en houdt men hem 't hele jaar door in de kamer, die 's winters vaak 22 graden C of nog warmer is. En daar kan deze subtropische plant erg slecht te gen. Hij reageert met luis, slaphan gende bladeren, rotten. Verder vind ik de Yucca een gevaarlijke plant. Iedereen maakt zich altijd bezorgd over giftige kamerplanten, maar daar gebeuren nauwelijks onge lukken mee. De Yucca echter heeft zulke scherpe bladpunten dat een vallend kind grote kans loopt verder als éénoog door het leven te moeten. Bedenk u dus twee keer alvo rens uw goede geld aan een Yucca uit te geven. Wanneer Ficus-bladeren geel worden komt dat meestal door te lage temperaturen. Onder 14 graden C moet het kwik zeker niet zakken, maar bontbladige soorten lijden al onder de 18 graden C. Verder kan een over maat aan water de oorzaak zijn voor bladval. Te koud gietwa- ter is eveneens oorzaak van het geel worden en afvallen der bla deren. De gewone rubberboom of Fi cus elastica wordt op den duur altijd kaal van onderen, kunt deze plant dan ook veel beter takt laten groeien. Knip de top af als hij 50 cm hoog is. Er ko men dan nieuwe scheuten. Her haal de bewerking als die 30 cm lang zijn, enz. U krijgt dan een leuke struik, veel aardiger dan zo'n stijve pierlala die recht door het plafond groeit. De reeds eerder genoemde Wa- ringin mag niet getopt worden omdat hij een heel mooie stam gaat vormen en vanzelf sierlijk overhangt. Deze uit Madagaskar afkomsti ge klimplant maakt heel lange ranken die beslist langs een me talen rekje geleid moeten wor den. In de kas kunnen ze langs de ramen omhoog groeien. De plant moet heel licht staan, maar niet in de volle zon. Heel belangrijk is een wintertempe- raruur van 12-14graden C, waar bij zeer spaarzaam water wordt gegeven. Verzuimt men dit, dan ontstaat een spichtige groei en treedt al gauw aantasting door luis op. Ook wordt de bloei ge remd door te warme overwinte ring. In maart verpotten in kalkhoudende potgrond. Zorg voor een goede drainage. Pot- kluit mag beslist niet uitdrogen, tijdens de groeiperiode wekelijks voeden. Soms vormen de planten zaad. Als het rijp is (kan lang du ren) kunt u dit voor de vermeer dering gebruiken: vaker wordt uit stek vermenigvuldigd. Be- worteling vindt alleen bij 25- 30 graden C bodemtemperatuur plaats, onder glas of plastic. De Kerstroos (HELLEBORUS) met z'n schotelvormige, witte bloemen zien we haast niet meer. Zijn naam schijnt hij uitgeleend te hebben aan de Kerstster, de EUPHORBIA PULCHERRIMA met z'n f el-rode, roze of witte schutbladen. In de praktijk zijn dit wegwerp-planten, het overhouden vereist veel zorg. Wilt u het tóch proberen, snij de planten dan nu tot op 15 cm terug en geef tot mei heel weinig water. Daarna eventueel verpotten en weer aan de groei brengen, 's Zomers op een beschut, iets beschaduwd plekje buiten. De schut bladeren verkleuren pas als de onaanzienlijke bloempjes zich openen. En om te bloeien moet de daglengte maximaal 10 uur bedragen. Deze kortedagbehandeling starten we eind augustus en hij duurt 8 weken. Dus elke dag om precies 16.00 uur de plant in een donkere kast (toilet?) zetten, verder normaal ver zorgen. De bloei komt dan vanzelf, maar ik zie het u nog niet maken. In vroegere jaren werden verschillende vormen van CITRUS SINENSIS in kuiven gekweekt, vooral vanwege de heerlijk geurende oranjebloesem. Voor de kamer worden deze heesters te groot: het was een echte orangerieplant (vandaar de naam). De plant met de kleine, o zo zure vruchtjes is CITRUS MICROCARPA, ook C. MITIS genoemd. Een siervorm die reeds als klein exemplaar vruchten geeft. Maar hij kan ge makkelijk 1 m hoogte bereikenEchte kamerplanten zijn dit niet omdat ze bij 4-6' C overwinterd moeten worden en 's zomers liefst buiten in de zon staan. Doet u dit niet. dan blijft de plant nog wel een tijdje goed, maar langzamerhand vallen de vruchtjes af en nieuwe bloemen komen er nauwe lijks. In de zomer van tijd tot tijd voeden en vooral oppassen dat de potkluit niet uitdroogt. Planten in stenen potten daarom liever ingraven als ze buiten staan. Wanneer kamerplanten te gevallen de top eruit nemen. Na tuurlijk streven dan uit de bo venste bladoksel van de overge bleven stam opnieuw scheuten. Het heeft dus weinig zin om een topje van 20 cm uit uw Fi cus te halen in de hoop dat hij dan niet meer groeit. Zaag lie ver op 50 cm boven de grond en zie wat er gebeurt. Veel ver standiger is het natuurlijk deze operatie reeds bij een jonge plant uit te voeren. Hebt u een plant die zich niet leent om vertakt te groeien, zoals de mooie kamerboom Ficus ben- jamina oftewel Waringin, dan moet u accepteren dat na en kele jaren het plafond wordt be reikt. Snoeien zou de plant ver minken. Gelukkig buigt hij meestal gracieus het hoofd op 2 3 m hoogte. Afgesneden toppen kunt u meestal wel weer laten bewor- telen. Snij dan vlak onder een bladoksel, haal het onder ste blad weg en zet de stek in een mengsel van 50 procent (duinzand of kalkvrij rivier zand) en 50 procent turfmolm. Een flinke plastic zak (helder) over de pot doen en dichtmaken Uit de zon, wél licht, matig vochtig en bodemtemperatuur tussen 20 en 30 graden C. Zo dra de top gaat groeien de zak openen, een weekje later geheel afnemen. De stek verpotten in verpakte aarde. Duizend maal vragen lezers mijhoeveel water moet die-en- die plant hebben en telkens moet ik het preciese antwoord, jpij voorbeeld in de trant van zoveel kopjes per dag, schuldig blijven. Ook niet gis, zult u zeggen, maar het zit hem hierin dat ik niet weet a. hoe groot de plant is. b. in wat voor pot hij staat (steen of plastic) en c. hoe warm het ter plaatse la. Dit zijn namelijk de faktoren die de verdamping bepalen, waarmee de vereiste watergift uiteraard samenhangt. Vaak wordt geadviseerd dat de potgrond „matig vochtig" moet zijn. Dat is dus ergens tussen kletsnat en kurkdroog in. Alleen een enigszins getrainde wijsvin ger verschaft antwoord op de klemmende vraag naar de voch tigheidsgraad. Er zijn ook voch- tigheidsmetertjes te koop, die een prima indicatie verschaffen. Zeer aan te raden voor mensen die telkens maar weer te veel gie ten en voor kantoren. Verkrijg baar bij Chr. Graafland in Vleu ten en bij Veerman Kassenbouw in Oostwoud (NH). Verzending per post. Beslist ondingen zijn dichte sier- potten, waarip zich ongemerkt water kan verzamelen. Contro leer ze wekelijks en maak ze van binnen schoon en droog. Is een plant eenmaal verzopen, zet hem dan eens net zo lang op een droogje tot het blad echt begint te welken en geef dan pas een klein scheutje water. Laat steeds de potgrond tussen twee beurten door wat opdrogen, be halve bij planten die daar erg slecht op reageren (merkt u van zelf). Dit is de laatste plantenpagi- na. Wij hebben Rob Herwig ge vraagd een aantal algemene pro blemen te behandelen, die vaak opduiken. Zoals het „toppen" van hooggroeiende bladplanten; water geven, geel worden van blsaxiereoi, enzovoort. Rob Herwig maakte daarover deze pagina vol algemene tips en aanwijzin gen. Hij en wij hopen dat er een aantal van uw problemen met kamerplanten mee wordt opgelost. Veel mensen nemen van va kantie stekjes van de NERIUM OLEANDER mee. Dat gaat heel best, zelfs op een flesje water worden meestal wel worteltjes gevormd. De pro blemen komen pas in de win ter. Dan wil Oleander namelijk bij 4-6' C staan. Enkele graden vorst houdt de plant ook wel tijdelijk uit, als de potgrond maar aan de droge kant is. Maar in de warme kamer is het veel te heet, de stek gaat dan spichtig groeien en wordt vatbaar voor ziekten. Vanaf april voor een zonnig venster plaatsen, als er een beschutte plek is kan de Ole ander ook vanaf mei buiten, hoe heter en zonniger, des te beter. De bloeitijd in ons land is juni-september. In oktober tijdig binnenhalen (een enkel nachtvorstje kan geen kwaad) Oleander en in de overurinterings-ruimte zetten. Een vorstvrije garage bijvoorbeeld. aarde te droog is, misschien is hij zelfs veel te nat. Geel blad kan ook ontstaan door lichtgebrek of door sterke temperatuurschommelingen. Maakt een plant te veel blad en te weinig bloe men dan bevat de aarde te veel stikstof. Door te bemesten met een stikstof-arme mest (bijvoor beeld cactusmest) wordt het aandeel kali en fosfor in de grond groter, waardoor de bloei een stimulans krijgt. Door blad weg te halen bereikt u hetzelfde, wanneer u tenminste geen stikstof gaat aanvullen via de bemesting. Alle planten laten zo nu en dan wel eens wat blad vallen, want u begrijpt dat geen enkel blaad je het eeuwige leven heeft. Maar soms vallen er een heleboel tegelijk, en dan is er wél iets aan de hand. Bijvoorbeeld wanneer een plant in de herfst binnen gehaald wordt. De plant moet in de droge kamerlucht zóveel verdampen dat hij om zichzelf te redden een deel van zijn loof afwerpt. Vaak wordt het blad eerst geel alvorens af te vallen. Meestal is er dan iets fout met de vocht huishouding. Dat hoeft niet te betekenen dat de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15