Opmars van Yarkevisser NELSON HOEFT NIET TE WORDEN AFGEMAAKT Woubrugge wint spelregelfinale Fel protest van bewoners woonwagencentrum tegen plannen autosloperijen Nieuwe uitgaven PAGINA 10 ZATERDAG 5 APRIL 1975 KcNIGSBACH In box 11 staat Nelson. Hij staat er al 14 dagen en zal nog wel 'n weekje moeten blijven. Hij is al lang gewend aan de vreem de omgeving en ook aan het brede glasvezelverband, dat als een stalen manchet om zijn been sluit. Nelson is een ziekenhuispatiënt. In het vervolg zal het spronggewicht van zijn rechter achterbeen met vijf In het vervolg zal het springgewicht van zijn techter achterbeen met vijf schroeven bij elkaar worden gehou den, maar tot aan het einde van srijn dagen zal Nelson dat nauwelijks merken. Bij een mislukte sprong over een hindernis heeft de hengst een gecom pliceerde breuk opgelopen. Nog niet zo lang geleden zou een dergelijke verwonding onherroepelijk de gena- dedood hebben betekend. Dat Nelson en vele van ziln lotge noten tegenwoordig na dergelijke on gelukken niet meer afgemaakt hoe ven te worden, is te danken aan de enorme ontwikkeling die de dierge neeskunde de laatste Jaren heeft door jemaakt. Vooral de klinieken, waar fc met de modernste hulpmiddelen cn methoden kunnen worden behan deld Zoals bijvoorbeeld in Königsbach. In het heuvelland tussen Pforzheim n Karlsruhe heeft de dierenarts Dr. Frans Botz (44) een speciaal zie kenhuis uitsluitend voor paarden op gericht, een van de grootste van dit soort klinieken in Europa. Hier zijn altijd wel 15 17 'patiën ten onder behandeling, meestal hoog gekwalificeerde rij- en springpaar den met een waarde tot 100.000 DM en soms ook internationale ren- en eoncourspaarden. 'Cornbrand' bijvoorbeeld, een mi litair paard waarmee de Mexicaan se equipe op de Olympische Spelen 2972 uitkwam, is hier zes weken lang verpleegd wegens een acute storing in de bloedsomloop. "Wij doen hier praktisch alles", zegt directeur Botz tijdens een rond leiding. Hij wijst op de boxen: "Daar ziet u een paar voorbeel den". Als op commando steken Nel son en een paar van zijn lotgenoten nieuwsgierig hun hoofden door de geopende staldeuren: eene rnpaard met zware bronchitis; twee dravers herstellende van een operatieve be handeling van beenfracturen (een voor deze sport typische ver wonding); daarnaast een Jonge mer rie, wier grote wonden op haar dij been moeilijk huidtransplantaties noodzakelijk maakten, waarbij mi- niscule stukjes huid in het vernietig de weefsel moesten worden geïmplanteerd. Een prachtig dres- suurpaard, dat een levensgevaarlij ke darmafsluiting goed heeft door staan, omdat het nog net op tijd namelijk vier tot acht uur na het begin van de koliek op de ope ratietafel lag De zieke of gewonde paarden blij ven gemiddeld drie, maar soms ook zes weken in de kliniek. Ongeveer tweederde van de patiënten moet operatief behandeld worden, ter wijl de overige patiënten voor inwen dige ziekten een behandeling on- ondergaan. Procentueel komen de meest uiteenlopende beschadigin gen van ledematen op de eerste plaats, zoals verstuikingen of ont stekingen van spieren, pezen en ge wrichten. Ook ziekten van de adem halingswegen zoals hoesten, chroni sche bronchitis en longontsteking, stofwisselingsstoornissen en hart- en vaatziekten vereisen vaak een spe ciale behandeling. Daarentegen zijn kies- en kaak-"re- paraties", alsmede zwangerschaps- onderzoeken routinezaken, hetgeen van de keizersnede weer niet kan worden gezegd. Maar ook die wordt hier uitgevoerd. Een belangrijke rol speelt ook het onderzoek vóór de koop, een gedegen controle van een paard op 'verbor gen gebreken'. Deze geven de koper namelijk het recht, binnen 14 dagen de koop ongedaan te maken. Het kli niek-team kan er een boekje over opendoen, hoe aan zieke raspaarden door de verkopers wordt gedokterd, zodat ze als volkomen 'gezond' kun nen worden verkocht. Deze paardenkliniek beschikt uiter aard over een omvangrijk instur- mentarium. Voor het grootste deel bestaat de uitrusting uit apparatuur die ook in de personen geneeskunde wordt gebruikt. Er staan verschillen de röntgenapparaten voor onderzoek en controle tijdens en na operaties. Voor het bestralen heeft men een speciaal afgeschermde afdeling. Ver der staat er diathermieapparatuur opgesteld die voora lbij peesverrek kingen wordt gebruikt ih plaats van de vaak nutteloze mishandeling met het brandijzer. Met een speciaal op nameapparaat kunnen hier zelfs bekkenbreuken radiologisch worden vastgesteld, hetgeen slechts in wei nig klinieken mogelijk is. De operatiezaal meet 80 m2. Al leen al de operatietafel is 4 bij 4 meter. Als leek vraag Je Je af: hoe krijgen ze zo'n zwaar paard, dat toch gauw een 500 kilo weegt, op die ta fel? Het antwoord is, dat het paard eerst onder narcose wordt gebracht, dan met een takel op een wagen wordt gehesen, naar de operatieta fel wordt gereden en daar met be hulp van touwen voorzichtig op wordt neergelegd. Voor een dikwijls enige uren du rende operatie zijn meestal zes per sonen nodig: twee doktoren, twee assistentes en twee verplegers. Frac turen worden niet meer zoasl vroeger gespijkerd maar geschroefd. Nog steeds onder narcose komt het paard daarna in de "ontwaakgox" een ge- isoleerde en rondom gepolster- de ruimte. Wild slaan bij het ontwaken kan hier geen enkele schade aanrichten en geen nieuwe verwondingen ver oorzaken. Een gipsverband zou het paard gemakkelijk kunnen stukslaan - zo als bijvoorbeeld Jaren geleden het paard Tasso deed, die ondanks een geslaagde operatie na een spring concours in New York toch nog moest worden afgemaakt omdat hij alle verbanden stuksloeg. Tegenwoordig kan dat niet meer omdat het geope reerde been met glasvezel omwikkeld wordt dat ogenblikkelijk spijkerhard wordt en de breukplaats volledig be schermt. Zoals dat ode bij Nelson gebeurde, het spingpaard in box 11. Of hij na zijn zware operatie ooit nog aan een springconcours zal meedoen, is de vraag. Maar dankzij de geneeskun de en een hoog ontwikkelde medische techniek, zal hij in ieder geval ge zond en wel kunnen verder leven. En zeker zal hij voor nakomeling schap zorgen: voor toekomstige springpaarden die de moeizame weg via de operatiezaal van hun stzm- vader hopelijk bespaard zal blij ven. IN STRIJD OM NEDERLANDS DAMKAMPIOENSCHAP AMSTERDAM Na de donder dag gehouden rustdag begonnen de spelers gisteren met nieuwe energie aan de zevende ronde van het per soonlijke damkampioenschap van Nederland. Blijkbaar heeft de ge dwongen onderbreking aan enkelen geen goed gedaan, want hier en daar werd er knap geblunderd. Bijna had deze ronde een sensationeel verloop gekregen met een nederlaag van Wiersma. De titelhouder had al rond de dertigste zet een vrijwel gewon nen positie tegen Van der Sluis, dóe het sterke flankspel van zijn tegen stander niet kon weerleggen. In deze fase nam Wiersma een combinatie naar dam en het pleit leek spoedig beslecht te worden. Met de bedoeling de positie snel rbe beslissen, wilde de Friese crack een twee-om-twee-ruil nemen maar overzag daarbij dat hij na het geven van een schijf met zijn dam moest slaan. Van der Sluis kreeg toen de gelegenheid om de vijandelijke dam af te nemen en het overblijvende vijf-om-vijf-eind- spel te gaan winnen. Van deze on verwachte blunder heeft de Amster dammer echter niet kunnen profite ren. Na enige uren moest hij in een vter-am-twee-edmdspel remise toe staan na de winstvariant te hebben gemist. Jan de Ruiter bleef op drie punten achterstand door een remise tegen Bergsma. Team op kosten van onze krant naar eredivisie-duel De heer G. Koopmandirecteur van het Leidsch/Alphens Dag blad reikt een van de prijzen uit. VOORSCHOTEN Woubrugge beker terwijl het gehele team met de heeft de finale van de voetbal spel- Jeugdleiders op kosten van onze regelcompetitie gewonnen. Gister- krant een eredivisie-wedstrijd avond kwalificeerde het team die club zich voor het kampioen schap van Zuid Holland in de kan keuze mag gaan bezoeken. Waarde bonnen en LD/AD bekers waren ook voor de andere verenigingen. tine van Randstad Sport in Voor- die voor een Jury met o.m. de ere- schoten, waar de prijzen werden divisie-scheidsrechters Charles uitgereikt door de heren Koopman Corver en Henk Geurens hun ken en De Jong, resp. de directeur van nis van de spelregels hadden ge- het Leidsch/Alphens Dagblad en lid toond. Na Woubrugge, dat 927 pun- van de CO VS, afdeling Leiden de ten verzamelde, werd DOCOS twee twee instanties die de spelregelwed- de met 892 punt. Derde was UDO strijden hadden georganiseerd. Wou- (790 pnt),vierde SC Lisse (753 pnt.) brugge kreeg de COVS wisselbeker en vijfde Kickers '69 met 687 pnt. en een Leidsch/Alphens Dagblad Niet minder dan vijf spelers delen nu de derde plaats. Drost kwam weer bij door een gedecideerde zege op Goudt, die niets had in te bren gen. Ook Clerc kon aansluiten. In het late middenspel kreeg hij goed vat op de positie van Germain en het grote terreinvoordeel dat hij kon be reiken, resulteerde tenslotte in een gewonnen eindspel Schotanus had met De Ruiter de tweede plaats kunnen delen als hij in zijn eind spel niet had geblunderd waardoor Hermelink een niet meer verwachte remise kon laten aantekenen. Var- kevisser is aan het terugkomen. Gis teren versloeg hij De Jong in een uitstekende partij. Bij de Junioren heeft Jannus van der Wal weer een voorsprong van drie punten. Zelf won hij, terwijl Schip pers niet verder kwam dan remise. Opmerkelijk is hier het falen van titelhouder Hofstee. UITSLAGEN Zevende ronde: Van der Sluis—Wiersma 1—1, Her melink—Schotanus 1—1, Clerc Germain 2—0, GoudfcDroet 0—2, VarkevisserDe Jong 2—0. De stand luidt: 1. Wiersma 12 pnt, Voetbal Everton heeft gister avond in Liverpool met 1—1 gelijk gespeeld tegen Burnley. Everton, voert thans de ranglijst van de eer ste divisie van de Engelse league aan met een punt voorsprong op Ipswich Town. De ploeg uit Liverpool ver gaarde uit 38 ontmoetingen 47 pun ten. Olympische Spelen Lord Killa- nin, de president van het internatio naal Olympisch Comité, is onder scheiden met het officierschap van het Legioen van Eer. De versier selen behorend bij de onderscheiding werden hem gisteren in Parijs over handigd door graaf Jean de Beau mont, lid van het IOC. Tafeltennis Veronique van Rui ten zal niet deelnemen aan de Ne derlandse tafellenniskampioenschap- pen, die op 19 en 20 april in de Jaap Edenhal in Amsterdam worden ge houden. Veronique van Ruiten (na tionaal kampioene in 1972 en winna res van de Limburg-coupe 1975) is tot 1 Juli op non-actief gesteld door de artsen, in verband met een hard nekkige rugblessure. DEN HAAG —Thomas Carter, de Canadese ambassadeur in Neder land, heeft gistermorgen op de kan selarij in Den Haag een cheque van ruim 5000 dollar (12.000 gulden) aan geboden aan de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de heer C. J. Kerdel, zijnde het aan deel van de verkoop van de eerste se rie van de Canadese Olympische munten in Nederland. Wielrennen Piet van Katwijk is achtste geworden in een wedstrijd voor profs te Outer (Bel). Bas Hor dijk elfde. Winnaar werd de Belg Marc Renier, die de 253 kilometer aflegde in 3 uur en 38 minuten. Boksen De Italiaanse bokser Fran co Udella is gisteravond de eerste wereldkampioen in het papierge wicht (tot 48 kilo) geworden. Het kostte hem echter naar alle waar schijnlijkheid twee gebroken ribben, want zijn tegenstander, de Mexicaan Valentino Martinez, vloerde hem met een klap in de buurt van de nieren, waarna Udella per brancard moest worden weggebracht. Marti nez werd voor dit onoirbare optre den in de twaalfde ronde door de scheidsrechter gediskwalificeerd. Basketbal Het Nederland se Jeugdteam is tijdens het interna tionale "Albert Schweitzer"-toernooi tiende geworden. In de laatste wed strijd werd met 78—82 verloren van Finland, dat daardoor negende werd. Zwemmen De twee Australische zwemsterren Stephen Holland en Jenny Turall wannen de 400 meter vrije slag bij de heren en de dames op de openingsdag van de indoor kampioenschappen van Japan. De 16-Jarige Holland, wereldrecordhou der op de 800 en 1500 meter vrije Slag, realiseerde een matige tijd van 4 minuten 7.96 seconden. Ook Jenny Turall stak niet in al te bes te vorm: zij zwom een tijd van 4.22.25 De 200 meter rugslag werd gewon nen door de Japanse Matsumura in 2.23.62. 2. De Ruiter 9 pnt, 3. Bergsma, Clerc, Drost, Goudt en Schotanus allen 8 pnt., 8. Varkevdsser 7 pnt, 9. Herme link 6 pnt, 10. V. d. Sluis 5 pnt. IJShockeywinst Zweden: 10-0 MUNCHEN Zweden heeft giste ren op de tweede dag van het toer nooi om het wereldkampioenschap ijshockey in de a-groep in München met 10—0 gewonnen van Polen. De periodestanden waren 70, 00 en 3-0. Finland won zijn eerste wedstrijd met 7—4 tegen de Verenigde Sta ten. De tussenstanden waren 31, 2—1 en 2—2. Merckx winnaar Catalaanse week MALGRAT DE MAR Eddy Merckx, die woensdag na de derde etappe de leiderstrui overnam, is gisteren winnaar geworden van de Catalaanse week. De vijfde en laat ste etappe, bij regen en sneeuwbuien gereden, leverde een zege op voor de Spanjaard Domingo Perurena. Hij legde de 181 km van Roda de Ter naar Malgrat de Mar af in 5 uur 10 min 37 sec. Perurena en de Belg Jos Huys- mans deden een geslaagde ontsnap pingspoging, die hen uiteindelijk een winst van ruim twee minuten ople verde. Eddy Merckx werd derde, Joop Zoetemelk werd twaalfde. In het eindklassement bezet Zoetemelk achter Merckx en Ocana de derde plaats. Zege Vollebregt HYERES De Nederlandse zei ler Erik Vollebregt heeft gisteren de vierde wedstrijd in de Flying Dutch man klasse gewonnen tijdens de Voor-Olympische week op de Mid dellandse Zee nabij de Franse stad Hyeres. Door die prestatie rukte hij op naar de tweede plaats in het algemeen klassement. In de 470- klasse bereikte Joop van Werkhoven de vierde plaats. De eindoverwin ning ging naar de Italiaan Dego- denzi. Een röntgenopname wordt voorbereid. Apparatuur uit de humane geneeskunde, komt ook zieke en gewonde dieren ten goede. LEIDEN De oplossing, die wet houder Tesselaar voor de autoslopers aan de Marnixstraat, Molenstraat en Haagweg lanceerde tijdens de fractie vergadering van de PvdA/PPR/PSP/ D'66, is de bewoners van het woon wagencentrum aan de Haarlemmer trekvaart in het verkeerde keelgat geschoten. „Het is hier altijd een rotzooi ge weest, eindelijk zitten we netjes, en nu begint het weer van vooraf aan. Wü willen het nu ook netjes houden maar dat kan niet wanneer er weer wordt gesloopt", was de reactie van een van de bewoners. En niet alleen de bewoners van het centrum maar ook de woonboot bewoners, de tennisvereniging Uni cum en het architectenbureau aan de overkant van de Haarlemmertrek vaart hebben ernstige bezwaren te gen een sloperij op het padvinder- terrein. In een gezamenlijke brief, die gis termiddag nog by de wethouder werd bezorgd, zeggen zy ervan overtuigd te zyn dat een dergeiyk sloopterrein het leefklimaat aan de Haarlemmer trekvaart nadelig beïnvloedt en het beoefenen van soort (zowel door Uni cum als door de bewoners) onmoge- lük maakt. Ook het idee dat de kinderen, die straks de nieuwe school aan de Ga- briël Metzustraat gaan bezoeken over het sloopterrein hun weg naar school moeten zoeken, vinden ze verre van aanlokkeiyk. Als derde argument werd aange voerd dat door de rommel die een sloperij onherroepelijk met zich mee brengt, de bewoners van de woon wagens en woonboten weer in op spraak zullen komen. Wethouder Tes selaar wordt tot slot dringend uitge nodigd zo snel mogeiyk over deze zaak een hoorziting te houden in het woonwagencentrum. „Laat hem maar hier komen. HU heeft het vuurtje opgestookt, hy moet het blussen ook". De Haarlemmertrekvaart-bewoners zyn duideiyk vast besloten de slo- pery ver van hun bed te houden. „We hebben dag en nacht gewerkt om de (sloop) rommel van de Haar lemmertrekvaart weg te krygen. We willen het niet meer". De bewoners voelen zich ook in de steek gelaten door de bestuurders. „Nu ze er in de stad geen weg meer mee weten moet die troep maar weer naar het woonwagenkamp' Als alternatief noemden de proteste rende bewoners, die al direct plan nen maakten de hele zaak af te slui ten, een terrein aan de zyi. Ook voor het padvindersterrein hadden ze alternatieven. Er waren sugges ties om daar een standplaats voor de caravans die nu naast de wagens staan, te maken of een doortrekkers kamp. Jan Wagenaar nog laatste SYDNEY Jan Wagenaar is er niet in geslaagd in de tweede reeks van de wedstrijden om het wereld kampioenschap voor beroepspikeurs de laatste plaats te verlaten. Giste ren werden in Sydney weer vier ra ces gelopen. De Australiërs Keith Addison versterkte zijn leidende po sitie. Hij won een race, en eindigde eenmaal derde, vierde en vijfde. Hij verzamelde 61 punten, negen meer dan zyn concurrent, de Nieuwzeelan- der Peter Wolfenden. De Europese kampioen, de Westduitser Horst ban- demer zakte af naar de zevende en voorlaatste plaats met acht punten voorsprong op Wagenaar, die zich gisteren voor 25.000 toeschouwers in Harold Park alleen in de vierde race bij de kopgroep kon voegen. Hij werd, na een fotofinish, derde. In de eerste race werd hij voor-laatste, in de tweede ging hij als laatste over de streep en in de vierde ein digde hij als zesde. Onze klederdrachten. Karakteris tieke handwerken uit Nederland, door Constance Nieuwhoff. Ariadne handwerk bibliotheek. Uitgevery Zo mer en Keunig, Wageningen. De kibboets. Een portret in 150 foto's. Tekst: Dr. Henry Rosenfeld, Yehuda Hanegbi en Marc Segal. Zo mer en Keuning. f 22,90. Decoratieve draadfiguren. Eenvou dige techniek met spijkers en garen, door Brian en Patricia Eales. Serie Vaardige handen. Zomer en Keuning. f 5,50. Avonturen van Tom Posr De Dra- kenburcht De Bergmensen, door M. Toonder Herdruk van oude Tom Poes-verhalen. 2 deeltjes f 7,50. Uit geverij De Bezige Bij, Amsterdam. ELseviers gids van de zangvogels, door O. L. Austin en A. Singer. Uit geverij Elsevier, Amsterdam f 17,90. Intrige met de dood, door Duncan Kyle. Elsevier f 11,90. Operatie Andreas, door Len Deigh- ton. Spionageroman. Elsevier f 12,50. Varen op stroom, door Pie ter Klap wijk. Een Hollandia watersportboek Uitgeverij Hollandia, Baarn. f 9,50. In de mierenrijken, door Jos Ru- ting. Yvonnes mierkundige opstellen. Uitgeverij Meulenhoff, Amsterdam, f 17,50. She "Zy". Een geschiedenis van avontuur, door H. Rider Haggard. Meulenhoff. f 26,50. Ademloos seizoen. Gedichten door Nic van Bruggen. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, Den Haag, f 12,50. Voor Marnix Gijsen, door Mare Galle e.a. Nijgh en Van Ditmar. f 11,-. De lange wandeling. Gedichten door Toon Brouwers .Nijgh en Van Dit mar. f 8,90. Winter te Damme. Gedichten door Hendrik Carette. Nijgh en Van Ditmar f 9,90. Dat wil zeggen, door Mark Insin- gel. Nijgh en Van Ditmar. f 15,90. Rood geurt de mandarijn. Gedich ten door Lin Pi Jama. Nijgh en Van Ditmar. f 8,90. De late vondeling, door H. J. Sme ding. Nijgh en Van Ditmar. f 15,90. De kortste verhalen en gedicLten van Gerard Walschap, Mamix Gij sen, Hubert Lampo enz., samenge steld door Walter Soethoudt. Nijgh en Van Ditmar. f 18.90. Kohoutek. rook- en traangassigna len, door Werner Verstraeten. Nijgh en Van Ditmar f 11,-. Schizo, door Robert Bloch. Thriller. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f 10,90. De dood gaat in het zwart ge kleed, door M. Butterworth. Thril ler. Elsevier f 10.90. Tuinieren voor beginners en gevor derden, door Leslie Johns. Uitgeve rij Helmond, Helmond f 32,50. Wijn maken thuis, door Joop Dhert. Uitgeverij C. A. J. van Dis- hoeck, Bussum. f 14,90. MARKTBERICHTEN 1500—2080, All 260—1540, BI 1690— 1580; boerekool 38; peterselie 128; —31; Lena 25—33; Le Reve 31—33; Nora 2632; Keefer 2425; Charmeur 28—35; Wit 22—28. Rozen: Ilona. Bac cara, Sonia, Mercedes, Super Star 40 4560; Begonia 170; Geranium 115 225; Primula 50—70; Kaktus 90—135; Cymbidlum 5090; Lelie 35; Alstroe- merla 47—61. Per bos. Freesla: Fantasy 250—295; Ballerina 195—260; Catali- 265—335; Royal Blue 170—235; Gemengd 245350; Overige 150225. Diversen: Iris ideaal 250—260; Chrys. Spider 325-405; Chrys. B. Jean 225— Lathyrus 260; Snygroen 115160; moon 80—115; Narcis 80—120; Nar cis k. g. 4561. Tulpen. Lellebloemig: Aladin, West Point. Mariëtte 220—290; Parkiet: Karei Doorman 225250; Dubbel: Peach Blossem. Mr. v. d. Hoeff, Bonanza, Gemengd 165255; Overige: Jimmy, Apeldoorn. Golden Apeldoorn, Oxford. Kees Nells, Lefeber Favorit, Queen of Bartigon 250—290; Lustige Eddy. Rijnland. Mirjoran. Blenda, Pro-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10