Zuidvietnamese senaat steunt Thieu niet meer EEN LEVEN LEEF JE NIETALLEEN. Willy Brandts prestige ongebroken Iraakse regeringstroepen in hoofdkwartier Koerden Zolang Sithole gevangen zit geen gesprek in Rhodesië FINSETANKER LAADT GIF IN DEENS SCHIP Ik,jij,wij allemaal. In speciale Boek van de Maand oplage: f.13,50. Daarna f.24,-. DONDERDAGS APRIL 1975 Door Ewout Janse BONN (SP) Vorig Jaar april kwam bondskanselier Willy Brandt, na de ontmaskering van zijn naaste medewerker Guillaume als Oostduit- se spion, ten val. Brandt maakte plaats voor Helmuth Schmidt, maar behield het voorzitterschap van de sociaal-democratische partij. Zijn af- I treden sloot een lange ontwikkeling af Ook voor die geruchtmakende stap had hij binnenslands al veel verloren van de glans, die hem na zijn ecla tante verkiezingsoverwinning van 1972 had omgeven. Teleurstelling om de door hem ingeleide Oostpolitiek, zorg om de binnenlandse veiligheid, terug lopende conjunctuur, chronische ver deeldheid van de SPD hadden niet alleen die partij, maar ook Brandt aan populariteit doen inboeten. Willy Brandt echter is een profeet die in het buitenland aanzienlijk meer eer te beurt valt dan thuis. In gro te delen van de wereld geniet hij het onverminderd gezag van een man, die wegens een vlekkeloos verle den en de kennelijke eerlijkheid van zijn politieke oogmerken "het ande re Duitsland" geloofwaardig wist te maken. Een man, die na de verstar ring van de Koude Oorlog nieuwe openingen wist te vinden en daar voor terecht de Nobelprijs voor de vrede kreeg toegekend. Kosmisch Wat Franz-Jozef Strauss spottend be titelde als de "kosmische vergezich ten van de denker Brandt" (en ook medestanders vaak zien als idealisti sche wijdlopigheid) - deze neiging van Brandt om meeslepende en gedurfde visies te ontwikkelen wordt in het buitenland, niet het minst in de Der de Wereld, hogelijk gewaardeerd. Zel den heeft een moreel appèl in de Ver enigde Naties zoveel indruk gemaakt als de rede die bondskanselier Brandt in 1973, na de toelating van de bei de Duitslanden in de VN heeft gehou den. Brandts grootste talenten hebben in feite altijd op het terrein van de buitenlandse politiek gelegen. Zijn prestige, zijn vermogen tussen de partij vleugels te bemiddelen, maken hem nog steeds tot de meest geschik te man om de SPD te lelden. Zijn herverkiezing op het komende par tijcongres in Mannheim staat dan ook vast. Maar ook zijn politieke vrienden zijn niet blind voor het feit dat Brandts aanleg en ambities hem eerder naar de grote politiek dan naar de provincie drijven. Hij mag dan wel op persconferenties na bui tenlandse reizen verklaren: „Er is thuis genoeg te doen", niet iedere partijgenoot is er van overtuigd dat de veelgevraagde man naar die regel leeft. Zo groot is zijn succes in het bui tenland, dat in de Bondsrepubliek re gelmatig geruchten opduiken, dat Brandt zich op den duur niet in dat SPD-voorzittersqhap zal thuis voe len en zich gereed houdt voor hoge re wijdingen. Een dergelijk hoogst onwaarschijnlijk gerucht wil, dat de voormalige bondskanselier streeft naar het ambt van secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. "Dat hoor ik telkens weer", aldus Brandt "het antwoord is neen, er is thuis genoeg te doen". Een zelfde ontken ning volgt op de vraag of hij zich be schikbaar houdt als commissaris, voor het noodvoedselprogram der VN voor Indo-China. "Het is mij niet gevraagd", aldus Brandt. Hij verklaarde dit enkele dagen geleden na zijn terugkeer van een reis naar de Verenigde Staten en en kele Latijns-Amerikaanse landen. Ford en Kissinger ontvingen hem, als een met alle verantwoordelijkhe den uitgerust staatsman en Venezue la's president Perez, die hem toe vallig in Mexico trof, nodigde hem ter plaatse uit na zijn verblijf in Washington 'n paar dagen naar Ca racas te komen. Brezjnew, enkele ja ren geleden in Bonn te gast, hield de uitnodiging voor een tegenbezoek nadrukkelijk staande, toen Brandt zijn positie als regeringsleider had verloren. Behalve een bezoek aan Moskou staat weldra ook een reis naar Athene op het programma. Brandt zorgt er daarbij voor zich aan te dienen als een man die indruk ken opdoet, de bodem voorbereidt maar zelf niet onderhandelt. "Ik ben geen lid van de regering", zegt hij. Hij is er op bedacht de activi teiten van zijn opvolger Helmuth Schmidt niet te doorkruisen. Schmidt geniet bovendien op inter nationaal financieel-economisch ter rein een eigen prestige, dat door Brandt niet in de schaduw kan wor- "Waarschuwing" Na een "wa penstilstand" van zeven weken tus sen de ordetroepen in Noord-Ierland en het ondergrondse Ierse Republi keinse Leger IRA, heeft de voorlo pige vleugel van het IRA gisteren als waarschuwing tegen het eigen machtig Brits optreden" in de Noordierse hoofdstad Belfast voor het eerst weer een bomaanslag gepleegd. Er vielen geen slachtoffers. den gesteld. Maar als SPD-voorzit- ter en als niet-officieel vertegenwoor diger van zijn land heeft Brandt nieu we en zo op het oog uiterst bevredi gende taken ontdekt. Het is wel ze ken dat zijn collega, de voorzitter van de liberale partij (en minister van Buitenlandse Zaken) Genscher, een man met geringe buitenlandse ervaring, zich door Brandts glans nummers wat in de hoek voelt ge drukt. Om nog maar te zwijgen van de voorzitter van de CDU en aspirant voor het kanselierschap, Helmut Kohl, in wie zelfs vrienden geen bui tenlands politiek-genie kunnen ont dekken. SAIGON (AP/AFP/UPL/Reuter) De Zuidvietnamese senaat heeft gisteren met 41 tegen 0 stemmen en 19 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin wordt geëist dat er een „nieuw leiderschap" moet komen, dat een einde moet maken aan de oorlog. Dit is de eerste maal, dat zich openlijk een breuk heeft afgetekend tussen president Thieu en de senaat, die tot nu toe geheel pro-Thieu was geweest. In de resolutie wordt de president beschuldigd dat hij deze oorlog, die gekenmerkt is door zoveel politieke r. spec ten, alleen wil winnen door mi- 1 taire kracht en dat hij daarbij zijn macht had misbruikt en zijn toe vlucht had genomen tot corruptie en sociale onrechtvaardigheid. Mevrouw Nguyen Thi Binh, minis ter van Buitenlandse Zaken van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft gisteren in Pa- 2ijs nadrukkelijk verklaard dat de VRR blijft streven naar een politie ke regeling via onderhandelingen in Zuio-Vietnam, indien eenmaal pre sident Van Thieu iin Saigon is ver vangen. Mevrouw Binh, die uit Al giers in Parijs aankwam, verklaarde 'Het heeft vijf jaar gekost voor wij oe Parijse akkoorden verwezenlijk ten. Wij moeten ze behouden". Eeroer op de dag had een vertegen woordiger van de VRR in Parijs la ten blijken dat de voorlopige regering liever het regime Thieu in Saigon in een ziet storten van binnenuit dan de Zuidvietnamese hoofdstad met ge weld vam wapenen verovert. De VRR wil het offensief voortzet ten zolang de regering-Theiu aan blijft en af Verenigde Staten oorlogs- materieel en geld naar Saigon blij ven sturen. De Vietnamese ex-keizer Bao Dai, die al twintig jaar in Frankrijk in ballingschap woont, heeft gisteren zijn bemiddeling aangeboden "wan neer alle partijen daarmee akkoord paan". Hem staat daarbij de vorming van een regering van nationale een heid voor ogen. Volgens militaire kringen in Saigon rukken re\ olutionaire troepen op raar de stad. waarbij ze een boog van west naar noord rond Saigon trekken. In militaire communique's in Saigon wordt niet meer gespro ken over het tweede militaire ge bied, waarin een bevestiging wordt gezien van berichten, dat dit gebied verloren gaat en dat de revolutionai- tal overheidsfunctionarissen en offi cieren zich aan de zijde van het be vrijdingsfront hebben geschaard. De erklaring werd uitgegeven door de militaire delegatie van de VRR bij de gezamenlijke militaire commissie die is gevestigd op de luchthaven bij Saigon. In de verklaring werd onder meer gezegd, dat in Quang Ngai ongeveer 80 Zuidvietaaimese over- he ^functionarissen onder leiding ding van de vroegere chef van de ge heime drtenst verklaard hébben dat zij definitief gebroken met t be- wina in Saigon en zich hebben aan gesloten bij het plaatselijke revolu tionaire bestuur. Zij hebben ermee ingestemd func ties te bekleden in het plaatselijke bestuursapparaat. In de stad Cheo Reo in het zui delijk gedeelte van het centrale hoogland, die op 18 maart door troe pen'van het bevrijdingsfront werd ingenomen, is de situatie weer ge heel normaal. Het plaatselijk zieken huis functioneert weer dankzij de oude staf van artsen en verplegend personeel. De hoogste militaire bevelhebber in Zuid-Vietnam heeft gisteravond ver klaard, dat hoewel het regerings leger nog zware strijd wacht, de vijandelijke eenheden toch moeilijk heden zullen krijgen met de bevoor rading nu zij zo ver zijn doorgesto ten. Generaal Cao Van Vien, chef va-n de generale stof van de Zuidviet namese strijdkrachten, verklaarde dit in een speciale radio-boodschap tot de troepen, die hij aanspoorde te "strijden voor hun voortbestaan". "De discipine moet strikt worden nageleefd, orders moeten worden op gevolgd, de commandanten moeten, wat ook gebeurt, bij hun troepen blijven", aldus Vien. Amerika President Ford van de Verenigde Staten Is hlet van plan de Ameri kaanse strijdkrachten opdracht te geven de revolutionaire eenheden in Zuid-Vietnam te bombarderen om de terugtrekkende Zuidvietnamese re geringstroepen te steunen. Dit heeft de perschef van het Witte Huis, Ron Nessen, meegedeeld. Nessen wees er in dit verband op, dat het Ameri kaanse congres de hervatting van de gevechtsactiviteit door Amerikaanse eenheden in Indochina heeft verbo den. De Amerikaanse vice-president: Nelson Rockefeller heeft verklaard, dat het te laat is om nog iets voor de Zuidvietnamese vluchtelingen te doen. Hij vreest dat een groot aan tal van hen zal omkomen. "Een gedeeltelijk debacle" noem de de Amerikaanse minister van Defensie James Schlesinger het prijsgeven van de noordelijke pro vincies door Saigon. Op de vraag of er kans is op een Amerikaanse lucht brug voor de bevoorrading van de rest van het gebied van de regering- Thieu met wapens en munitie zei Schlesinger, dat deze kans naar zijn mening zeer gering is. Naar de mening van Schlesinger, staat het te bezien of de troepen van Saigon, geschokt als zij zijn door het prijsgeven van tweederde van het land aan Noord-Vietnam en de Viet- cong, in staat zullen zijn de verde digingslinie ten noorden van Saigon op te werpen en te houden. De ambassadeur van Zuid-Vietnam in Washington, Tran Kim Phuong, heeft de VS ervan beschuldigd zich niet te hebben gehouden aan de ak koorden van Parijs, op grond waar van Washington de wapens zou ver vangen die het Zuidvietnamese leger verloor. Hij verklaarde, dat de wei gering van Amerika "een belangrij ke factor is geweest in de strategie en de toegenomen militaire activi teit van de Noordvietnameeen". Takeo Miki, de Japanse premier, kon het ondanks het drinken van water en het roken van talloze sigaretten, niet meer volhouden en viel in slaap tijdens een vergadering van de finan ciële commissie. Een collega probeert hem zacht zinnig uit zijn dromen te wekken. BAGDAD, IRAK (AFP/Reuter/AP) Iraakse regeringstroepen zijn gis teren binnengedrongen in Kalala het voormalige hoofdkwartier van de lei der van de opstandige Koerden Moes- tafa Barzani, zo meldt het Iraakse persbureau. Barzani ontruimde in het afgelo pen weekeinde zijn hoofdkwartier en vluchtte naar Perzlë. Aan de strijd die Moella Moesta- fa Barzani en zijn Koerden 13 jaar lang hebben gevoerd om autonomie te verwerven, lijkt een einde te zijn gekomen. Barzani's PesJ Merga-strij ders verblijven of als balling in Iran of hebben zich bij de rest van de Koerdische burgers in Irak gevoegd. Het gebied van de Koerden is thans in handen van het Iraakse leger. Iraakse tanks en pantserwagens kwamen gisteren vrijwel alleen nog maar in lompen geklede Koerden te gen die terugkeerden uit vluchtelin genkampen in Iran. Al deze mensen hebben hun trouw gezworen aan het Baath regime in Bagdad. De mees ten van hen hebben ontkend deel te hebben uitgemaakt van Barzani's guerrillaleger hoewel sommigen wel wapens hebben ingeleverd en belo ningen van 350 dollar per geweer heb ben ontvangen. Een van de voormalige PesJ Mer- ga-strijders verklaarde tegenover de pers dat hij zich vier dagen voor het verstrijken van 't ultimatum van 31 maart had overgegeven met 88 leden van zijn eenheid. Twee ande re leden besloten naar Iran te vluch ten. De regering in Bagdad had de op standige Koerden tot 31 maart de tijd gegeven om zich over te geven. 'Ik heb tegen mijn mannen gezegd dat we de rest van ons leven verra ders zouden zijn als we naar Iran zouden gaan. Dit is mijn land", al dus de 43-jarige Mohammed Amin Achmed. "Ik ben door Barzani misleid, ik besef nu dat hij voor zijn eigen be langen heeft gevochten en niet voor die van het Koerdische volk. Ik kan nu een gewoon leven leiden en ik ben erg gelukkig". Achmed zei niets over de stopzetting van de steun uit Iran en het dreigement van -de re gering in Bagdad om na 31 maart alle Barzani-aanhangers die zich niet hadden overgegeven uit te roei en. De meeste vluchtelingen hebben te kennen gegeven dat de PesJ Mer ga-guerrillastrijders naar Iran zijn gevlucht toen de sjah niet langer steun verleende. De burgers hebben ln het algemeen gekozen voor onder werping aan Iraaks bestuur. Britse trein rovers vrij LONDEN Twee Britse treinro vers, Ronald „Buster" Edwards en James White, zUn gisteravond op ere woord vrijgelaten uit de gevangenis. White (55) heeft de helft van een gevangenisstraf van achttien Jaar uitgezeten. Edwards zat eveneens negen jaar uit, maar zijn straf was vijftien jaar. White ging direct naar Londen, waar zijn vrouw en zoon onder een nieuwe naam leven. Waar Edwards naar toe ging is niet be kend. De grote treinroof vond plaats in 1963, toen een bende de posttrein van Glasgow naar Londen overviel. De bult was 26 miljoen gulden in ge bruikte bankbiljetten. White was een van de laatste treinrovers, die werd aangehouden. De voormalige para chutist slaagde er ln ruim drié Jaar op de vlucht te blijven, voordat hij door de legendarische hoofdinspec teur Butler van de Vliegende Bri gade van Scotland Yard kon worden gearresteerd. Hoewel zijn aandeel ruim een miljoen gulden zou zijn ge weest, had hij bij zijn arrestatie maar een klein bedrag over. De directeur van de gevangenis noemde White „een model-gevangene. SALISBURY (AP) De Afrikaan se nationale raad van Rhodesië heeft gtoteren gezworen zijn onderhande lingen met het blanke regiem van premier Ian Smith niet te zullen her openen, zolang ds. Ndabaningi Sit hole zich in gevangenschap bevindt. Ds. Sithole is leider van de militan te ZANU (Zimbabwe Afrikaanse Na tionale Unie), welke organisatie in 't ANC is opgegaan. Hij werd op 4 maart gearresteerd onder het voorwendsel dat hij het leven van gematigder fi guren in het ANC zou hebben samen gezworen. Luttele uren voor deze principiële stelllngname van de ANC had een door de regering speciaal ten behoe ve van Sithole's berechting gevormd tribunaal bekend gemaakt dat er vol doende grond aanwezig was om de dominee te berechten. Namens de ANC maakte Sitho le's broer Edson, voorlichtingschef van de organisatie, bekend: "De ANC heeft zich verbonden niet te on derhandelen zolang dominee Sithole gevangen wordt gehouden. Niemand in de ANC die van plan ls nationa list te blijven kan aan dit standpunt iets veranderen". "Wanneer de Rhodesische regering denkt dat zij een akkoord kan ma ken met figuren die zij als gema tigd beschouwt, begaat zij een ver gissing". Edson Sithole zei dat de detentie van zijn broer niet anders kan wor den bezien dan als een poging van de regering om mensen, die zij bij de verwezenlijking van haar doel stellingen als een struikelblok be schouwt, uit de weg te ruimen. De ANC streeft naar gelijke berechting voor de zwaTte meerderheid en zulks op korte termijn. BUSONGELUK IN FRANSE BERGEN: 27 PELGRIMS GEDOOD ADVERTENTIE Normale loop De VRR heeft overigens gisteren ver klaard dat het leven weer zijn nor male loop heeft genomen in verschil lende plaatsen die nu onder haar bestuur staan en dat een groot aan- HELSINKI (Reuter) De Finse tanker Enskeri heeft zijn lading van 100 ton uiterst giftig arsenicum-af val in Lissabon overgeladen in een Deens schip, zo heeft het Finse staats-oliebedrijf gisteren in de Finse hoofdstad bekendgemaakt. Het aanvankelijke het arsenicum-trioxyde ergens ln de Zuidatlantische oceaan te lozen, ontketende vorige maand interna tionale protesten. De 110.000 ton metende Enskeri, ls intussen uit Lissabon vertrokken en op weg de Finse Golf. Het Deense schip Jens Rand van 300 ton zal vandaag uit Lissabon naar de Finse Golf vertrekken met de giftige arsenicum-linll— Anderen spelen een belangrijke rol. Het begint al bij het begin: je krijgt ouders. Later zijn er vrienden, vriendinnen, liefdes en verliefd heden. Je kiest een partner. Voor het leven of voor een deel ervan. De ander is er altijd. Zelfs in het afscheid nemen door scheiding of dood. Over relaties tot anderen handelt het Boek van de Maand "Ik, jij, wij allemaal". Een bijzonder boek omdat het over uzelf gaat. U en de anderen in uw leven. Met al het geluk en plezier daarvan, maar ook met de diepere oorzaken waar door er iets binnen een relatie mis kan gaan of zelfs stuk kan lopen. Zaken die we vroeger liever in de doofpot vol taboes propten, maar waar we tegenwoordig open over durven praten. "Ik, jij, wij allemaal" is geschre ven door een deskundige redactie van specialisten: F. E. J. Bouricius, Hans Korteweg, Dr. H. Musaph, Dr. J. W. M. van Ussel, Drs. G. de Bruijn, Drs. Rita Kohnstamm, P. J. F. Dupuis, Dr. Richter Roegholt, Prof. Dr. M. van Beugen, Prof. Dr. M. J. Langeveld, G. R. van den Berg, Dr. M. J. A. M. Nevejan. Zij leverden indringende bijdragen in heldere en duidelijke taal. Vele foto's en tekeningen in kleur en zwart-wit vormen een belangrijk element in dit boek, waarin üw leven de hoofdpersoon is. (Dit aanbod is geldig tot 3 mei 1975. Echter zolang de voorraad strekt). PARIJS CDPA) Zevenentwintig Franse pelgrims zijn gisteren om het leven gekomen toen de bus waar in zij zaten door de leuning schoot van de brug over de rivier de Ro- manche bij Vizille, in de buurt van Grenoble. Zeventien inzittenden van de bus zijn min of meer ernstig ge wond. De politie vermoed, dat de remmen van het voertuig niet goed gefunctioneerd hebben. De bus had voor dat hij de brug bereikte een afdaling gemaakt van zeven kilometer op het bergachtige traject en maakte na het doorbre ken van de leuning een val van veer tig meter. Reddingsploegen hebben de dode en gewonde inzittenden uit de bus gehaald nadat deze met snij branders was bewerkt. Op 18 Juli 1973 verongelukte op de zelfde plaats een autobus met 49 Bel gische toeristen. Drieënveertig van hen vonden de dood. De pelgrims die gisteren de dood vonden waren op de terugweg naar Sully-sur-Loire, een stadje in de buurt van Orleans nadat zij het hei ligdom van onze-lieve-vrouw van La Salette, in dezelfde streek als die waarin de plek van het ongeluk ligt,, hadden bezocht. Vluchtelingen Het aftatal vluch telingen uit de Ethiopische provincie Eritrea dat in Soedan is aangeko men heeft de 30.000 al overschre den. aldus is gisteren meegedeeld, door de krant El-Ajam in Chartoem. Vredesoverleg De leiders van de Griekse en de Turkse bevolkings groepen op Cyprus zijn overeengeko men om hun vredesbesprekingen op 25 april in Wenen te hervatten De Grieks-Cyprioten hadden het over leg op 13 februari afgebroken uit protest tegen de afkondiging van een onafhankelijke Turks-Cypriotische staat in het door Turkse troepen be zette gedeelte van het eiland.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9