Fors inkrimpen van vissersvloot WEL EIGEN SURINAAMSE LUCHTLIJN Terugkeer van Zuidmolukkers naar Indonesië gemakkelijker maken Circa 100 schepen uit de vaart Op uw gewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2%% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN Half miljoen delen 3 nog niet uitgereikt Uit in de Randstad NIEUW CONTRACT AARDGAS ITALIË ZIEKENFONDS KLAAGT ARTS AAN DONDERDAG 3 APRIL 1975 SCHIPHOL (ANP) Suriname zal binnen niet al te lange tijd toch zelf vluchten op Amsterdam gaan uit voeren. Dit heeft de Surinaamse mi nister van Economische Zaken, mr. E. Bruma, onder wie „luchtvaartaan gelegenheden" ressorteert, gister avond op Schiphol voor zijn vertrek naar Paramaribo meegedeeld. „Se dert deze regering aan het bewind Is hebben wij <iuidelijk gemaakt dat Suriname niet van plan is de lucht vaart politiek met Nederland op de zelfde voet te blijven voortzetten. verbindingen te gaan uitvoeren. Ik heb dat minister Westerterp duidelijk meegedeeld", aldus minister Bruma, die daarmee een einde maakte aan de speculaties, die over de plannen voor een eigen Surinaamse lucht vaartmaatschappij met eigen inter nationale verbindingen de laatste tijd zijn gedaan. Hoewel hij nog niet kon meedelen op welke datum de openingsvlucht van de Surinaamse luchtvaartmaat schappij op Amsterdam zal plaats vinden, liet de heer Bruma er op Schiphol geen twijfel over bestaan dat aan het vaststellen van die dag hard wordt gewerkt. „Wij leggen de laatste hand aan de voorbereidingen. De voorstellen en plannen worden nu ernstig bestudeerd. Ik denk daar bij niet aan KLM-vliegtuigen", al dus minister Bruma die daar aan toevoegde, dat de uiteindelijke re geringsbeslissing nog genomen moest worden. In de eerste helft van maart dit Jaar zijn er in de Nederlandse kran ten advertenties verschenen, waarin de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij aankondigde met ingang van mei drie maal per week vanuit Parama ribo op Schiphol te gaan vliegen. Deze vluchten zouden dan uitge voerd worden met de vliegtuigen van de Jordaanse luchtvaartmaat schappij. De Surinaamse premier Arron verklaarde medio maart, bij zijn aankomst in Nederland voor het koninkrijksoverleg, niets van die plannen af te weten en stelde daar bij nadrukkelijk dat het stadium van overeenkomsten in deze nog lang niet was bereikt. Minister Bruma zei daarover gis teravond op de luchthaven: „Er is geen wijziging gekomen in het Suri naamse standpunt voor en na de publikaties. Wij zijn echter over het algemeen van mening dat de adver tentie prematuur was. Maar wij staan achter Surinam Airways en dat wij gaan vliegen is waar". Opnieuw stelde minister Bruma dat volgens hem de huidige KLM- tarieven op de lijn Amsterdam-Pa ramaribo te hoog zijn. Op de vraag of de Surinaamse luchtvaartmaat schappij dan tegen lagere tarieven zou gaan vliegen antwoordde de heer Bruma: „De tarieven staan nog niet vast. Maar het kan best zijn dat wij op sommige onderdelen van het totale pakket van vluchten tussen Amsterdam en Paramaribo goedko per zijn dan de KLM. Er zullen wel minimum-tarieven op deze lijn wor den vastgesteld". (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK AAN ZEE/DEN HAAG Er zul len zo rond de honderd Vissersschepen met zeven achthonderd opvarenden aan de Nederlandse visersvloot moeten worden onttrokken wil deze bedrijfstak rendabel blijven. Als aanzet daartoe heeft de Stichting Ontwikkeling- en Sanerings- fonds voor de visserij besloten een sanerings regeling in het leven te roepen. Op grond van die regeling wordt voor ieder schip, dat aan de vloot wordt onttrokken, een bijdrage betaald van f700,- per registerton voor de eerste honderdvijftig registerton en daarboven f350- voor de rest van het tonnage. Dat heeft ir. Th. J. Tienstra, di recteur van de Visserijen bij het Mi nisterie van Landbouw en Visserij meegedeeld. Deze maatregel is geno men onder voorbehoud, dat de Com missie van de Europese Gemeens- schappen in Brussel er goedkeuring aan zal hechten. Ook voor de opvarenden, die door deze sanering worden getroffen, is een regeling ontworpen. Zowel voor de vissers, die op het mogelijk is met müider dan hebben wij als vissers zelf vefoor- de helft van de nu gebruikte sche pen een gelijke hoeveelheid vis te vangen. Dat geldt volgens Korringa niet alleen voor Nederland, ook door steeds maar grotere van sterkere motoren voorzien sche pen te bouwen. Dat er zo'n twintig procent van de vloot zou moeten ver voor bijvoorbeeld Engeland, dwijnen is een zaak, die reeds veel Noorwegen en IJsland. Voorwaarde eerder aan de orde is geweest. De bij- daarvoor is wel, dat we het inter nationaal eens worden, zegt Kor ringa. De Katwijkse reder N. Parlevliet Jr., voorzitter van de Katwijkse Re- drage voor redens en vissers acht ik wel wat te gering. Vanmiddag heb ik er in Den Haag weer een gesprek als voor'de maatschapsvissers uit «■«werenlgtag Vuurbaak" en vice- OPVANGEN voorzitter van het Produktschap Vlsprodukten, kijkt niet op van Landbouw fen. Hij zegt: „Dat a de vloot is reeds lang bekend Urk en enige andere vissersplaatsen. De vissers, die onder de c.a.o. ^aren kunnen gebruik maken van de be staande ww- en wwv-uitkeringen. Dat geldt voor de opvarenden van de Katwijkse vloot. De hoogste bijdrage aan de vissers L ls bepaald op f 10.400,— voor wie behandeling zonder wezenlijke onderbreking twee Jaar aan boord werkzaam ls geweest en op f 7800.— voor wie korter werk- Zij die 55 Jaar of ouder P8 wat weinig voor. Overigens is bijvoorbeeld het aantal bemannings- - - -r- belangrijke zaak ziet Van deze regeling, die het Ministerie Dutfn, dat de reders die tot sanering Visserij wil tref- overgaan en daarbij getroffen opva- de «uiering renden goed worden opgevangen. De bijdrage, die door Tienstra wordt Minister Van der Stee heeft het voorgesteld aan vissers, die moeten reeds bij de behandeling van de be- afvloeien dus zo'n achthonderd - gro}in* "\,de Tweede Kamer mee- acht hij te gering. Van Duijn zegt: gedeeld. Alleen dat van die bijdragen "We moeten proberen deze mensen de vissers is nieuw. Het komt de visserij te behouden. Door zijn ontvangen de uitkering ineens, no® de. vraa8 welke schepen de anderen wordt in vierweke- lijkse termijnen uitbetaald. Bij de regeling vanuit gegaan, dat ze eerst het geld moeten opmaken dat ze hebben bespaard door niet op c.a Ook deze regeling voor vis ten afvloeien. Daarover zal nog uit voerig in het kader van de Opvang en Saneringsmaatregelen moeten worden gesproken. Moderne hekttei- lers en kotters, die de laatste jaren -basis te zyn g^bouwd zal men zo maar niet Daarvoor krijgen de reders leden op de schepen met twee uit te breiden en de onderbezette kotters van een volledige bemanning te voor- m,°?e,n zien- De bijdragen lijken heel wat, zij bepaald niet genoeg om een bedrijf te beëindi gen." moet nog door Brussel worden ^el te f1»1» "oor terug. Zelf ben goedgekeurd. NODIG De sanering van de vissersvloot is nodig, omdat de grens van de ex pansie in de visserij is bereikt. Prof. dr. P. Korringa van het Rijksinsti- ik nauw bij deze zaak betrokken. Het is zeker nodig, dat er iets gedaan wordt om de toestand in de viss weer wat acceptabeler te maken." Klaas van Duijn, voorzitter van de Katwijkse Vereniging van Schip- pers-eigenaren, gaf als commentaar: "[Wij zijn van mening, dat er een dui- ADVERTENTIE Algemene Bank Nederland Trouwe spaarders, mensen die van plan zün hun spaargeld lange tjjd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2'A% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of -rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2 54% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. een goede grote bank (en niet alléén voor spaarders) In 1972 werd ln de kottervtssery nog een winst gemaakt van 21 mil joen gulden, in 1973 was dat veertien miljoen en vorig Jaar werd er een toestand in de visserij totaal verlies geleden. Voor dit Jaar ■nt.heler te ...Vee wordt mra ver. wacht, want de financiële situatie is nipt gunstig. De Nederlandse vissers vloot bestaat uit ongeveer 450 kot- - tens, 150 garnalensoheepjes en 70 Vlssero-onderaoek meent, delüke overbevlssing bestaat. Dat treilera en hektreUers. PvdA verbreek banden met Zuid-Vietnam DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de PvdA heeft de rege ring gevraagd alle diplomatieke be trekkingen met de regering Thieu van Zuid-Vietnam te verbreken. De PPR vindt dat het kabinet krachtig moet protesteren bij Amerika tegen de wapenleveranties van dit land san Zuid-Vietnam. Het bestuur van de PvdA ver klaarde gisteren: "Meer dan ooit ls duidelijk geworden hoe een weerloze en onschuldige bevolking slachtoffer is van het oorlogsgeweld. Oorzaak hiervan is de systematische weige- nng van de regering Thieu uitvoe ring te geven aan de Parijse vredes akkoorden. De Amerikaanse regering draagt door haar voortdurende steun aan de regering Thieu hiervoor een vergaande verantwoordelijk heid". Het PvdA-kamerlid Relus ter Beek. die een bezoek van tien dagen aan Noord-Vietnam heeft gebracht» verklaarde bij zijn terugkeer in Ne derland dat de erkenning van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam door Nederland noodzakelijk ls. Deze auto is tussen de wal en het schip terecht ge komen, in dit geval een woon ark aan de Amsterdamse Bïl- derdijkkade. De brandweer moest er aan te pas komen om de auto weer op het droge te takelen. De bestuurder was wel nat, maar bleef onge deerd. DEN HAAG (SP) Er moeten nog ongeveer een half miljoen delen 3 van het kentekenbewijs worden uitgegeven. Maar minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat ver wacht dat de postkantoren in staat zullen zijn de afgifte van deel 3 voor 14 april klaar te hebben; de datum waarop deel 3 op de voorruit van el ke auto moet zijn geplakt. Wie deel 3 nog niet heeft - of hfj nu heeft betaald of niet - kan dat tot en met volgende week op het post kantoor afhalen. Minister Wester terp vraagt de automobilisten daar mee niet tot de laatste dag te wach ten. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 4 en 5 april, 20.15 uur, Ned. Kamer orkest olv Szymon Goldberg; 6 april, 14.15 uur en 9 en 10 april, 20.15 uur, Concertgebouworkest olv Bernard Haittak; 6 auriil, 20.00 uur, Amsterdamse Tram Harmonie olv Jan Ros; 8 april, 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 6 april Kleine zaal: 5 april, 21.00 uur, Happy New Ears; 7 april, 20.15 uur, Siegfried Behrend, gitraar. 8 april 20.15 uur, Michael Schopper. bariton, Toyohiko Satoh, luit: 10 auril, 20.15 uur, Quartetto Ita- liano. Klein Bellevue: 10 april, 20.30 uur, optreden van Robert Long. Carré: 4, 5 en 6 april, 20.15 uur, André van Duin's Pretmachine; 8, 9 en 10 april, 20.00 uur, „Cyrano de Bergerac". Shaffy Theater: 4 en 5 april. 14.30 uur, pantomine theater Carrou sel met „Cecilia"; 20.30 uur. toneelgroep Baal met „Rit over het Bodenmeer"; 4, 5, 8, 9 en 10 april, 20.30 uur, Funhouse Classics; 4 en 5 april; 24.00 uur. Amsterdamse Mimeliga met „Zes maal één is zes" en „De Bamzusters"; 6 april, 14.30 uur, Boy Edgar en gasten; 8. 9 en 10 april, 20.30 uur. toneelgroep Sater met „Ja baas, nee baas"; 20.30 uur, kabaret Szmulewicz; 8 april, 22.00 uur, Zigeunerkapel Kabani; 9 april, 14.30 uur, Poppenteejater Hans Schoen; 22.00 uur, Sammy Rimmingtom Kwartet; 10 april, 22.00 uur, Dixie-Jazz O'Matic five. Brakke Grond: 4. 5, 6. 7, 8, 9, 10 april, 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met „Kafka KK"; 6 april, 1430 uur, Marionettentheater Lucas Goudzwaard met „Het verhaal van het circus". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 5, 6, 7 en 8 april, 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met „Mary Stuart" van Hildeshedmer; 9 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met „De Venetiaanse tweeling" van Gol- domi; 10 april, 20.15 uur, Amsterdams Publiekstheater met „De goede mens van Sezuan". De Doelen: Grote zaal: 4 april, 20.15 uur, oonoert door The London Symphony Orchestra olv Eugen Jochum; 5 april, 15.00 uur, con cert door het Amsterdams Philh. Orkest olv Kees Bakels; 20.15 uur, Jazzconcert door The Dutch Swing College Band; 7 en 8 april; 20.15 uur, concert door de Koninklijke Bond van Zang- en Oratorium verenigingen9 april, 12.45 uur, Koffieconcert; 10 april 20.15 uur, concert door de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. Kleine Zaal: 4 en 5 april. 20.15 uur. De Sissies zingen „Hoereliederen van Brecht en tijdgenoten"; 6 april, 14.30 uur, concert door het Ned. Kamerorkest olv Szymon Goldberg; 8 april, 20.15 uur, concert door het Quartetto Italiano; 10 april, 20.15 uur, Wlm Spruit, gitaar en Carolyn Wat kinsan, mezzo-sopraan. Piccolo Theater: 4 en 5 april, 20.15 uur, Children of the Night met de harrorshow „An die Musik"; 5 april, 13.00 en 15.15 uur. Kin dertheater Wiedus met de jeugdmusical „Het Liegbeest". Hofpleintheater: 4, 5, 6, 8, 9 en 10 april, 20.15 uur, Rients Gratama met „Regen op het Bloemkoolcorso". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 4 en 10 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met „Boven water, onder water", van Edward Al bee; 5 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met „De Venetiaanse tweeling" van Gol- doni; 6 april, 14.00 uur, Haagse Comedie met „Don Juan", blij spel van Molière; 20.15 uur, „Ik slaap wel op de bank", blijspel van Ray Cooney en Gene Stone; 8 en 9 april; 20.15 uur. Toneel groep Theater met -„Wat een gekke manen z"n vrouw dan?", blijspel van Alan Ayckboura. HOT-Theater: 4 en 6 april, 20.30 uur, Haagse Comedie met „Trijn tje Cornells", blijspel van Constantjjn Huygens; 4 april, 23.30 uur, Bzztóh-cinema „De bittere tranen van Petra van Kant"; 5 april, 20.30 uur, Residentie-Orkest olv Paul Hupperts; 6 april, 14.00 uur. Kindertheater Psstt met „Piccolo en de Datataboeman8. 9 en 10 aprtl, 20.30 uur, Nieuwe Comedie met „De minister-president is een kanon". Diligentia: 4 en 5 april, 20.15 uur, Jules Croiset in „A certain Vin cent"; 6 april 14.0 uur, Michael Schopper, bariton, Toyohiko Satoh, fluit; 9 april 12.45 uur, Lunchprogramma; 10 april, 20.15 uur, Sylvie Decrept, piano. Congresgebouw: 7 april, 20.30 i Goldberg; 10 april, 20.15 uur, res Amalia Rodrigues. Circustheater: 4 en 5 april, 20.15 uur, Jasperima de Jong in „Jas- perina solo". LEIDEN Stadsgehoorzaal: 6 april, 11.30 uur, Koffieconcert door het Hoorn Trio; 7 april, 20.15 uur, optreden van de popgroep Alquin. Dorpskerk Leiderdorp: 4 april, 20.15 uur, concert door The Oak Park River Forest Symphony Orchestra olv John Wirtz. Microtheater Imperium: 4 en 5 april, 2030 uur, Toneelgroep Im perium met „Stil niet over praten". DEN HAAG (ANP) Nederland heeft een nieuw aardgascontract ge sloten met de Italiaanse staatsgas- maatschappij SNAM, aldus blijkt uit een brief die minister Lubbers van Economische Zaken gisteren aan de vaste tweède-kamercommissie voor Economische Zaken heeft gezonden. De prijs is verhoogd. Met hoeveel dat gebeurd is, heeft het ministerie van Economische Zaken niet bekend gemaakt, omdat het hierbij volgens het ministerie gaat om een vertrou welijk contract. Nederland heeft met Italië afgesproken dat de prijs van het gas in het nieuwe contract gekoppeld is aan de olieprijs. "Na 'n opbouwperiode zal de gasprijs de olie prijzen in aanzienlijke mate gaan volgen", aldus het ministerie. Tot welk percentage dat gebeurt, ls niet bekendgemaakt. Het contract is op 18 maart gete kend en is op 1 april in werking ge treden. In de hoeveelheid geleverd aardgas komt geen verandering. De fracties van de PPR en de PvdA vorig jaar aangedrongen op een vermindering van de te leveren hoe veelheid aardgas bij nieuwe export- contracten. ALMELO (SP) Het regionaal ziekenfonds Twente heeft een aan klacht ingediend tegen de apotheek- houdende huisarts J. M. T. uit Wes- terhaar wegens te hoge declaraties. De ants zou tot en met 1973 onge veer 250.000 gulden teveel hebben gedeclareerd. Volgens de aanklacht heeft de hulsarts gedurende een aantal jaren niiet de geneesmiddelen aan zijn pa tiënten gegeven die hij aan het zie. kenfonds wel heeft opgegeven. Minister Van Doorn DJAKARTA (SP) Minister van Doorn wil dat er een gesprek op tang komt tussen Indonesische au toriteiten en vertegenwoordigers van oe Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk verblijft momenteel in Indonesië om om. de situatie van de Zuidmo lukkers te bespreken. Na zijn eerste onderhoud met president Soeharto zei hij gisteren kansen te zien voor so'n gesprek. "Al is het nog niet na drukkelijk aan de orde geweest, ik tast heel voorzichtig allerlei moge lijkheden af". Minister Van Doorn heeft met de In- jndonesische autoriteiten nog niet ge sproken over de mislukte gijzelings poging van de koningin, die een aan tal Zuidmolukkers heeft willen uit voeren, "maar ik ben er van over tuigd dat ze net zo ontsteld zullen zijn als ik was toen ik het hoorde. Je kunt wel aannemen, dat deze f ffaire ook de mensen hier goed dui delijk maakt hoe moeilijk de zaak m Nederland ligt. Het gaat natuur lijk om een voor Indonesische begrip pen kleins groep, toch lijkt het mij toe dat deze dreiging onderstreept da>. er serieus naar moet worden gestreefd het Molukse probleem op te lossen" Van Doorn sprak gisteren niet al leen met president Soeharto, maar ook met vice-president sultan Ha- mengkoeboebono en verscheidene mi nisters, order wie die van Sociale Zaken: "Ik J heb goede vorderingen gemaakt ir. de richting van het plan dat we hebben opgezet Het zal straks m principe wel mogelijk zijn dat Zuidmolukkers die zich hier met de Indonesische bevolking willen inte greren makkelijk terug kunnen. Maar 'n onafhankelijkheid voor Ambon zit er natuurlijk niet in, dat willen de donesische autoriteiten nog niet ge- De minister sloot het niet uit, dat mensen at* naar Indonesië terugke ren eerste enige tijd op Java moeten blijven en dan pas naar Ambon mo- geen. "We zullen ook 'n aantal rege lingen treffen die terugkeer gemak kelijker maken. De reis zal worden gefinancierd en er kan bijvoorbeeld en bijdrage gegeven worden voor net eerste verblijf in Indonesië". Ook van Indonesische zijde liet men gis teren weten voor financiële tegemoet komingen te zorgen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7