Vrijwilligers bezoeken zwakzinnigen in inrichting een GRANDIOZE ARTIESTENAYOND Bonaventura blijft oppermachtig DONDERDAG 3 APRIL 1075 DE KOSTEN BEDRAGEN inclusief vervoer en toegangsbewijs f 13,50 BOEKINGSADRESSEN: LEIDSCH DAGBLAD - Witte Singel I - tel. 071—25041, tst. 45 REISBUREAU BEUK - Vuurtorenplein 15 - Noordwijk REISBUREAU BEUK - Beestenmarkt 19 - Leiden REISBUREAU BEUK - Vierkant - Lisse RIJSCHEMA: Vertrek vanuit Lisse - Vierkant bij Reisbureau Beuk plm. 18.45 u. Sassenheim - bij het K.S.A. gebouw plm 18.55 u. Noordwijkerhout - Witte Kerk plm. 19.05 u. Noordwijk - Vuurtorenplein plm. 19.15 u. Katwijk - VVV-boulevard plm. 19.30 u. Rijnsburg - Remiseflat plm. 19.40 u. Leiden - Station plm 19.45 u. Noordwijkerhout Een zwakzinnige ls zo "gek" nog niet. Helaas is de ervaring dat verworpen mensen zoals zwakzinnigen nooit de kans hebben gekregen om een op hun niveau aangepast leven te leiden. Zo'n 32.000 zitten er in inrichtingen. Dan zijn er nog zo'n 100.000 van wie we weinig of niets weten; zij wonen bij hun ouders thuis of zijn in de kinderdagverblijven. Gelukkig komen er schoorvoetend ontwikkelingen op gang die de zwakzinnigen meer recht doen. In het kielzog van de Dennendal-ge dachte "de zwakzinnige is een mens" proberen degenen, die in de zwakzinnigenzorg werken, het kli maat in de inrichtingen te verbeteren. Zij doen dat met de hulp van enkelingen uit de samenleving, die al zover zijn dat ze zwakzinnigen volledig als mensen willen erkennen. In de praktijk blijkt dat een omgeving zonder vooroordelen zo gunstig werkt, dat een zwakzinnige soms na jaren isolement plotseling zichzelf wordt. Zoals Rob (14), die al die jaren dat hij in de inrichting verbleef zijn mond niet opendeed. Tot de dag dat hij door regelmatig contact met zijn zus zove rkwam dat hij ging praten. De band met het zusje deed hem zo goed dat zijn gevoelens eindelijk loskwamen. Een ander voorbeeld is een twintigjarig meisje dat vanaf haar tweede jaar in de inrichting zat. Ze had geen enkel contact met de buitenwereld en had zelfs nog nooit een gewoon huis gezien. Toen iemand van buiten de inrichting zich over haar ontfermde en haar mee naar huis nam, bleek dat het meisje dingen wilde doen waar nooit iemand aandacht aan had besteed. Ze leerde lezen en schrijven. Contact met de buitenwereld. Een holle frase zolang zwakzinnige mensen worden buitengesloten. Maar liefst zestig procent van hen zit in de inrichting zonder ooit bezoek te krijgen. Er zijn mensen die tot aan hun dood niet eens weten hoe en wat er buiten de poorten van de inrichting gebeurt. Een aantal tehuizen is zich bewust geworden van deze onmenselijke situatie en heeft vrijwilligers aangetrokken, die de bewoners van de inrichting regelmatig bezoeken. Er zijn inmiddels projecten met pleeggrootouders, met wandeltantes en bezoektantes. Werkwinkel De laatste tijd worden er steeds opnieuw pogingen gedaan om de Voor dodelijke messteken in Leiderdorp: 2,5 jaar DEN HAAG (ANP) De rechtbank in Den Haag heeft vandaag de 28- jarige Turk S.K. uit Den Haag ver oordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens zware mishande ling de dood tot gevolg hebbend. De officier van justitie had drie jaar met aftrek van voorarrest geëist. Op 1 december van het vorig Jaar heeft K. zijn landgenoot Mustafa C. in Leiderdorp na een korte ruzie en kele messteken toegebracht waar door het slachtoffer korte tijd later overleed. K. heeft ontkend de mes steken toegebracht te hebben. Na de steekpartij was de verdachte naar België gevlucht, waar hij later werd gegrepen. Vandaag diende voor de Haagse rechtbank tevens de zaak van de 18- Jarige schoonmaker Ed D. De Offi cier van justitie, mr. E.A.J. Hillen, eiste wegens doodslag acht Jaar met aftrek van voorarrest. In de nacht van 16 tot 17 oktober van het vorig jaar heeft D. de 34-Jarige adjunct- direèteur van een Mazda-garage in Den Haag, Walter Lauret, doodge stoken. De dader meldde zich twee dagen na de steekpartij vrijwillig bij de politie. Voor de rechtbank ver klaarde D. dat hij in een waas ver keerde toen hij de man doodstak. 'Ik zag niets meer. "Het was zwart voor mijn ogen. Ik was zo zenuwachtig. Ik wist niet wat er gebeurd was. Ik rea liseerde me niet eens dat hU dood was. Ik had zoiets nog nooit mee gemaakt. Ik ben geen moordenaar. zwakzinnigen uit hun eenzaamheid te halen. Zo heeft de Stichting Werkwinkel (een vrijwilligers-be middelingsbureau) begin deze maand een forse stoot in de goede richting gegeven. De televisie-uit zending van Werkwinkel in maart liet op een ontroerende manier zien hoe waanzinnig geluk kig een zwakzinnig kind reageert op een beetje warmte en genegenheid van een ander. Die ander is in dit geval een vrijwilliger, die trouw een bewoner van de inrichting bezoekt en hem na verloop van tijd ook eens mee naar huis neemt. De uitzending is zo aangeslagen dat zich al zo'n duizend mensen hebben gemeld die willen meewerken. En er komen nog dagelijks brieven binnen. Volgens het team van Werkwinkel zijn er ook veel reacties gekomen van mensen, die het zelf moeilijk hebben. Mensen die weten wat het is om Je eenzaam te voelen en daarom gemotiveerd zijn om te helpen. Maar juist bij deze mensen is tevens hun schroom opvallend. Zo vroeg een alleenstaande vrouw zich af of zij voor dit werk wel geaccepteerd zou worden omdat zij Indonesische is. Kwetsbaar Sttichting Werkwinkel: "Als Je Je als virjwilliger opgeeft, moet je wel weten waar je aan begint. Je kunt het niet na een tijdje zomaar opgeven. Een zwakzinnige heeft maar heel weinig relaties. Hij leeft met de groepsleider, die dan nog vaak wisselt ook. Hij zit dus in een onttzettend kwetsbare positie. Ook moeten vrijwilligers in het begin niet teveel dankbaarheid en harte lijkheid verwachten omdat ze zo aardig zijn voor die uitgestoten mens.Ook moet Je er goed van doordrongen zijn dat zwakzinnigen er niet altijd zo aantrekkelijk uitzien. Dat je je in een milieu begeeft waar het mooi zijn van mensen niet belangrijk is. Ongetwij feld zullen veel mensen niet eens weten wat een zwakzinnigeninrich ting is. Dat is helemaal niet erg. Want Je moet toch een periode inbouwen waarin je al die facetten moet leren kennen". De Stichting Werkwinkel zal niet zelf de mensen die zich hebben aangemeld selecteren. Werkwinkel bemiddelt slechts tussen de vrijwilli gers en de inrichtingen, die de zaak verder moeten afhandelen. Wel zal de stichting over drie maanden iedereen die heeft gereageerd een enquete-formulier sturen waarin de ervaringen worden gevraagd. Wan neer iemand om de een of andere reden door een inrichting is geweigerd, zal werkwinkel proberen hem in contact te brengen met een andere inrichting. Bavo Een inrichting, waar de vernieu wingsgedachten de laatste jaren al in praktyk worden gebracht, is de Sint Bavo in Noordwijkerhout. In de Bavo —met 700 bewoners telt de sector zwakzinnigenzorg "De Half ak ker" honderd mensen. Volgens groepsleider Kay Okma en Egbert de Bruin, die zich speciaal bezighoudt met. de bezoekersdienst en de oudervereniging, heeft de vereenzaming van veel zwakzinnigen te maken met een dichtgeslagen gestichtstoestand. Kay Okma: "Van uit de gestichten is Jarenlang het contact met de buitenwereld ont moedigd. Als de familie iets wilde, zeiden de groepsleiders: als Je babbels hebt, stap je maar op. Dan neem Je je zus of broer maar mee. Je kunt Je voorstellen dat zo de banden met de familie steeds kleiner werden. We hebben dan ook maar een kleine groep van getrouwen die naar de inrichting blijven komen". Inmiddels is er wel wat veranderd. In de meeste inrichtingen zullen de ouders, broers of zusjes niet meer als lastposten tegemoet worden getreden. Er zijn al tehuizen die de bezoekuren hebben afgeschaft omdat ze bezoekers de gelegenheid willen geven de hele dag te komen. Van de honderd bewoners in De HaLfakker van de Bavo krijgen er zo'n twintig vaker bezoek. De overigen zien zeldeTi of nooit iemand die speciaal voor hen komt. Vooral de oudere zwakzinnigen krijgen bijna nooit bezoek. Van sommigen is het duidelijk dat naar moderne inzichten zij ooit onterecht in de inrichting zijn gekomen. Vanuit de Bavo is alles gedaan om familie van de bewoners op te sporen. Men heeft zelfs via doopregisters probe ren te achterhalen waar ze wonen. En wanneer een familielid was gevonden, werd alles in het werk gesteld om hem in contact te brengen met de zoon of broer in de inrichting. Ook de samenwerking tussen familie van bewoners en personeel zoals dat bij de Bavo sinds een jaar bestaat, heeft veel goeds tot gevolg. Er is nu al een duidelijke toeneming van het bezoek. Bovendien betekent de actie van de Stichting Werkwinkel een welkome aanvulling hierop. Schuldgevoelens Kay Okma: 'Vaak zit de familie met schuldgevoelens. Maar als je daar voor begrip toont willen ze graag meewerken. Als personeel moet je voorzichtig zijn dat je van familie en ook van vrijwilligers niet teveel verlangt. Je moet rekening houden met de draagkracht van de familie. En wanneer een zwakzinnige in een klein gezinsverband kan zijn en niet zoals in de inrichting alleen maar in de grote groep, dan merk Je pas goed wat zijn behoeften zijn. De verpleging van nu beleeft zwakzin nigen meer als mensen met behoeften. En dan voel je pas goed waar je tekort schiet". De groepsleiding van de Bavo stelt bij de selectie van vrijwillige bezoekers voorop dat het wel tussen twee mensen moet klikken. Iemand kan een voorkeur koesteren voor een bepaalde bewoner; maar het kan ook dat men pas na enkele bezoeken aan de afdeling een bewoner ontmoet met wie het echt klikt. En wie denkt dat het alleen maar kinderen zijn die behoefte hebben aan contact, heeft het mis. In een zwakzinnigeninrichting wonen niet alleen maar leuke, speelse kinderen die de "pleegouders" om de hals vallen. door Madeleine Roumen; foto; Kurt Bokenkamp Donderdag 10 april 20.30 uur, inde Rijnstreekhal, Alphen aan den Rijn LEIDEN —Zonder zelf te moe ten spelen moest A. Schuering toe zien hoe zijn koppositie werd verste vigd door een overwinning van L. Konings op J. J. Piket. In deze par tij miste Piket na het offeren van twee stukken waarschijnlijk de winst. Van beslissend belang zijn de par tijen Konings—Schuering en Kem- perman-Van Dijken die morgen ge speeld worden. Overige uitslagen vijfde ronde eerste klasse: L. Pols— A. M. J. van der Berg, 0—1, J. Bak ker—R. van der Aardweg 0—1, G. v. Dijk—Van der Wijngaard 1—0, J. TolenaarH. v. Halderen E; BongersTh. Piket H. Keim- permanR. Dobbelaar 10. Stand aan kop: I. A. Schuering 5, 2. H. Kemper man, B. v. Dijken, L. Konings, 4. In de tweede klasse is de strijd nog vol ledig open. Stand aan kop 1/4. Rijnsburger, Van Oudshoorn, Vrieze. Geyer 4, 5/6. Geertsma, Van Beijeren 3%. met o.a. Het LEIDSCH DAGBLAD laat i.s.m. Reis- en touringcarbedrijf BEUK bussen naar Alphen aan den Rijn rijden om belangstellenden de gelegenheid te geven deze avond bij te wonen. Trots met de Leidsch Dagbladbeker op schoot: VADER ABRAHAM MIEKE HERMAN EMMINK het Vader Abraham showorkest Bonaventura 1 en Visser 't Hooft. schoolbasketbal, die gisteren in de Vijf Meihal werden gehouden, heb ben een drievoudige zege van de scholengemeenschap Bonaventura- Kijokenborg opgeleverd. Alleen bij de jongens en meisjes 12- jarigen kwam Bonaventura er niet aan te pas. In deze finalegroep was de Louise de Coligny s.g. de beste. Louise legde beslag op de eerste plaats bij de jongens met de Paulus s.g. als tweede, en legde beslag op de tweede plaats bij de meisjes achter het Stedelijk Gymnasium. In de leeftijds-categorie 13-14 Jarigen waren er twee titels voor Bonaventura. Het jongensteam bleef Rembrandt s.g.. Vijf Meilaan en de Chr. LTS voor. De meisjes bleven het Stedelijk Gymnasium en de Pauhis s.g. de baas. Toen concentreerde de strijd zich op de afronding van de schoolcompetitie. Met de afwezigheid van de drie langste spelers bij titel houder en landskampioen Bonaven tura leek de strijd geheel open. Een sensatie hing in de lucht toen Rem brandt sg. Burggravenlaan geduren de de hele eerst speelhelft Bona ach ter zich hielden. Bij rust was het 10-10 maar Bonaventura pakte toch de zege: 36-23. D&arna had de hou- de van de Leidsch Dagblad-beker niet veel moeite om zich in de finale te spelen. De Oranje Nassaumavo capituleerde met 29-16. In de andere groep leek het er even op of de finale een "Bona-onderons - je" zou worden. De Christelijke Pe dagogische Academie stak hier een stokje voor door het tweede team van Bonaventura na een achter stand van vijf punten toch te klop pen: 17-15. Daarmee werd gelukkig een broederstrijd voorkomen, de aanstaande leraren plaatsten zich door een eerdere zege op de MTS- MSG 1 in de finale. In de finale bleek duidelijk dat Bonaventura het gemis van Van Rooden en Berendsen maar moeilijk kon opvangen. De fel spelende Chris telijke Pedagogische Academie bleef steeds op kleine afstand van Bona. Bij rust was het 11-8. Daarna ver liep de strijd voor de oranje-hem den wat voorspoediger en was de marge bij het eindsignaal zeven pun ten: 23-16. Bij de meisjes behaalde Bonaven tura een tweede plaats achter de Visser 't Hooft scholengemeenschap dat in de beslissende poule-wedstrijd Bona met vier punten voorbleef: 21- 17. Visser 't Hooft bleef daarmee on geslagen. Na afloop ontvingen de aanvoerster en aanvoerders van de teams de prijzen uit de handen van Leidse inspecteur voor lichamelijk onderwijs. Aan de winnaars van de scholencompetitie, Bonaventura 1 en Visser 't Hooft overhandigde hij de door het Leidsch Dagblad beschik baar gestelde wisselbekèr. Eindstand jongens 12 jaar: 1. Loui se de Coligny s.g. 2. Paulus s.g. 3. Rembrandt Vijf Meilaan. Meisjes 12 jaar: 1. Stedelijk Gymnasium, 2. Louise de Coligny sg. Jongens 13-14 jaar: 1. Bonaventura Kijckenborg 2. Rembrandt sg Vijf Meilaan, 3 Chr. LTS 4, Rembrandt sg. Voorschoten. Meisjes 13-14 jaar: Bonaventura Kijckenborg 2. Stedelijk Gymnasium 3. Paulus s.g. 4. Oranje Nassau-ma- vo. Meisjes schoolteams: 1. Visser 't Hooft s.g. 2. Bonaventura Kijcken borg 3. MEAO 4. Stedelijk Gymna sium. Jongens schoolteams: 1. Bona- ventura-Kijckenborg 2. Chr. Peda gogische Academie, 3. Bonaventura- Kijckenborg 2, 4. Oranje Nassauma vo 5. MT*S-MSG 6. Rembrandt s.g. Burggravenlaan 1. 7. Rembrandt s.g. Burggravenlaan II, 8. Christelijke LTS. (t.b.v. het geestelijk en lichame lijk gehandicapte kind). herman emmink

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4