LEIDSCH DAGBLAD Wrevel in Washington mijnders Amerikaanse jager vervangt Starfighter HIP IN RIB. Menselijk kanker virus geisoleerd "1 Toeristen niet in ruste 'an der Kuste' KARPOW KREEG SCHAAK TITEL Twintig jaar voor doden kinderen DONDERDAG 3 APPRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34593 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 'm Puur pessimisme „President Ford golft meer dan hij regeert" zichten van het regime-Thieu, frustratie over de machteloosheid van Washington en irritatie over de houding van president Gerald Ford- Dat is de sfeer die in Washington is ontstaan door het Vietnamese drama. Er is in het Pentagon geen deskundige te vinden die Thieus wanordelijke, in paniek geraakte leger en zijn wankelend regime nog een kans geeft op overleven. Slechts over de tijd die hem nog rest lopen de meningen uiteen. Negentien Zuidvietnamese provincies waren gisteren in handen van de troepen van de Voorlopige Revolu- Door Lode wijk Bronsdijk tionaire Regering (VRR) en van Noord-Vietnam. Een groot deel van de 25 resterende provincies is geïnfiltreerd of wordt bedreigd. Zeventien of achttien gedisciplineer de divisies staan tegenover zes of zeven gedemoraliseerde, in paniek geraakte Saigon-divisies, die vaak nauwelijks weten hoe ze met him wapens moeten omgaan voor zover ze die niet al vluchtend hebben achtergelaten. Voor een miljard dollar aan Amerikaanse wapens en uitrustingsstukken is zo al verloren gegaan. de vooruit- In twee weken tijd Thieus leger gehalveerd en volgens schattingen van het Pentagon zijn twee- tot driehonderd van de ruim 500 Zuidvietnamese vliegtuigen en heli kopters in handen van de VRR- iroepen gevallen of vernietigd. Consolkkfrein De tijd die Thieu nog rest hangt volgens deskundigen af van de vraag of zijn tegenstanders direct door willen stoten naar Saigon voor de definitieve slag of er de voorkeur aan zullen geven hun posities eerst te consolideren. Voor de tweede mogelijkheid pleit dat de Noordviet- namezen en revolutionaire troepen „overvallen" zouden zijn door de enorme terreinwinst die hun in de schoot is geworpen. Als de tegenstanders van Thieu doorzetten kan het volgens sommi gen binnen enkele weken bekeken zijn. ALs zij pas-op-de-plaats maken om zich te versterken kan het nog enkele maanden duren. Slechts een wonder kan Thieu redden en dat wonder, zal zeker niet bestaan uit Amerikaanse hulp. Meer dan ooit is het Congres vastbesloten Thieu niet op de been te houden. De Amerikaanse minister van Defensie Schlesinger heeft gisteren toegegeven dat Washington door de loop der gebeurtenissen verrast is. Tot het moment dat de hel losbarstte verwachtte de Amerikaan se militaire inlichtingendienst geen grootscheeps offensief. Ford Functionarissen van het Pentagon en het ministerie van Buitenlandse Zaken tonen openlijk irritatie over de houding van de in het zonnige Palm Springs verblijvende president Ford. Het is natuurlijk waar dat, zoals Fords woordvoerder Nessen heeft gezegd, het offensief in Zuid-Vietnam niet stopt als Ford met golfen stopt. Maar velen menen dat de president een grote psychologische blunder maakt, door niet naar Washington terug te keren. Dagelijks zenden de televisie-net werken weerzinwekkende beelden uit van vluchtelingen, plunderende mili tairen en andere ellende en schakelen dan over naar Palm Springs waar een lachende president onder de palmen zit. „Worden we nog geregeerd?", vroeg de zeer invloedrijke CBS-commentator Wal ter Cronkite zich dinsdagavond af met meer bezorgdheid dan ironie in zijn stem. In Saigon is het politiek een chaos. „Waar zit Thieu; waar hangen de generaals en ministers uit??", is de vraag die hoge burgerlijke en militaire functionarissen openlijk stellen. Thieu heeft al een week niets van zich laten horen. Van een beleid is geen sprake meer. Het enige teken van leven vormen de verlichte ramen van het met zandzakken en andere versterkingen omgeven paleis en de helikopters die opstijgen en landen in de tuin. Het gerucht gaat dat Vietnamese parlementariërs eèn motie opstellen die Thieu en premier Khiem in staat van beschuldiging stelt, een soort „impeachment" dus. Vice-president Rockefeller van de VS beschreef de toestand in Saigon gisteravond met de woorden „ieder een drijft daar stuurloos rond in een tragische situatie." „Wat kunnen we onder deze omstandigheden nog doen?", vroeg Henry Kissinger zich vertwijfeld af na zijn ontkenning dat de VS, zoals een fout ingelichte Nessen had gezegd, „initiatieven" op diplomatiek niveau zouden ont plooien. Nessen verklaarde dat nieuwe Amerikaanse inmenging zelfs niet in Fords hoofd opkomt. „De wet verbiedt het, er is geen sprake van". Volgens Schlesinger is er nog 175 miljoen dollar over aan door het Congres goedgekeurde fondsen voor Thieu. Die zullen hem niet kunnen redden. De oorlog in Vietnam loopt ten einde. Washington kan alleen maar, net als de rest van de wereld, toekijken. Gesprek over bebouwing Schuttersveld LEIDEN Het PvdA-raadslid Van Baaren informeerde gister avond in de fractievergadering van zijn partij wat er waar is van de ge ruchten dat de Belgische Socol-groep besprekingen met de gemeente Lei den voert over de bebouwing van het Schuttersveld. Wethouder Verboom zei aanvankelijk dat hem van de zaak niets bekend was, maar deel de nadat Van Baaren er weer op te rug kwam mee, dat de zaak in de ambtelijke sfeer zit en dat hij daar over nog geen mededelingen kon doen in het openbaar. Zoals bekend heeft de Socol-groep destijds met de gemeente Leiden overeenstem ming bereikt over de bouw van lu xe woningen op het Waardeiland. Een woordvoerder van Socol, dat ln het Waardeiland-project samen werkt in Niemand Holding, deelde vanochtend mee niet bevoegd te zijn enige uitspraak te doen. "Ik ben er ook niet bijgeweest", zo zei hij. Van do kant van functionarissen die wel wat konden zeggen, tras niemand te bereiken. Wethouder Waal: "Wij zijn ons in tern aan het oriënteren over de be bouwing van het Schuttersveld, ze ker nu de SchipholliJn er komt. Het is aantrekkelijk als er dan iets van de grond komt. Op dit moment heb ben we terloopse ideeën. Binnenkort is er een gesprek met de NS, omdat die daar ook een stuk grond heeft. Socol zit niet bij dat ge sprek". Aanhoudend koud Zonnige perioden maar plaatselijk ook enkele buien Overwegend matige noordoostelijke wind, vannacht in het binnenland weinig wind. Minimum temperaturen van nul graden vlak aan zee tot min 4 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen om streeks 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op 6.10 uur, onder 19.18 Maan op 2.58 uur. onder 12.01 Hoogwater .te Katwijk te 9.18 en uur. laagwater te 4.40 en 1222 NOORD WIJK - Duitse bad gasten hebben de Noordwijkse politie handenvol werk bezorgd. Zo was een reisleidster in alle staten toen zij 1200 marken miste. Iedereen verdacht ze van diefstal. Hulp werd ingeroepen van de Noordwijkse recherche, die een hele avond naar het geld zocht. Maar dat bleef spoor loos. De oplossing kwam onver wacht. In Keukenhof ontdekte de reisleidster, dat ze de mar ken in een andere portemonnee had opgeborgen. Ze bedankte de rechercheur, die op z*n vrije avond voor niets in touw was geweest.... RUZIE Ruzie zocht een 72-Jarig vrouwtje met de chauffeur van haar reiswagen, omdat hij, vol gens haar, in alles tekort was geschoten. Dwalend troffen en kele politiemensen haar aan op de Piet Heinstraat. Ze was haar vakantie-adres kwijt. Agenten wisten de buschauffeur op te I sporen, die het adres verstrekte. Het vrouwtje wilde echter niet door hem naar huis worden gebracht. Ze voelde zich veiliger als een rechercheur dit deed. GUMMIKNUPPEL Een Jonge Duitser kreeg het i letterlijk met de politie aan de 5 stok, toen zij hem slapend aan trof in de zeereep. Hij schold de agenten, die hem wekten uit i; voor "ellendige rustverstoorders" en trok 'n gummiknuppel. Maar voor hij uit zijn slaapzak was gekropen lag hij al op de ach terbank van de politiewagen, waar de korpshond "Basco" een oogje op hem hield. FEEST Uitbundig vierde een militair uit München feest met z'n vrien den. Na afloop raakte hij op De Grent uit "de koers" ca tui melde door de ruiten van "Mo- by-Dick". De gepresenteerde schaderekening werd vlot be taald. TREURIG De vakantie voor een pas ge trouwd paartje liep wel bijzon der treurig af. Op zoek naar een hotel parkeerden zij hun auto aan het Wantveld. Toen zij kor te tijd later terugkwamen was de bagageruimte opengebroken. Kleding en andere spulletjes wa ren daaruit gestolen. Voor het jonge stel was de aardigheid er direct af. Het ging nog dezelfde dag naar huis terug. KVP- zeven willen W. Vergeer DEN HAAG De Utrechtse wethouder W. J. Vergeer is de fa voriet van de club van zeven voor het voorzit terschap van de KVP. Vergeer is tevens lid van de Eerste Kamer. Hij heeft carrière in de vakbeweging gemaakt. De "club van zeven moet de bestuurscrisis oplossen binnen de KVP, ontstaan na het plotselinge aftreden van dr. ir. D. de Zeeuw als voorzitter. De tweede-kamer fractie van de KVP blijft kamerlid P. H. v. Zeil als kandidaat naar voren schuiven. Op zijn vroegst beslist het partijbestuur volgende week. Willy Brandt mag dan thuis van zijn troon zün gestoten, in grote delen van de wereld is zijn gezag nog vrijwel onaangetast. Hij wordt daar gezien als de onkreukbare politicus, die West-Duitsland naar buiten groot aanzien heeft gege ven PAGINA 9 Oene Wiegman heeft in zün proefschrift geconstateerd, dat de films op de televisie teveel agres siviteit ademen. Hij pleit voor meer 'lieve" films. Maar tot nu toe aan dovemansoren PAGINA 5 De Nederlands' vissersvloot zal fors moeten worden ingekrompen. Naar verwachting zullen zo'n honderd schepen worden opgelegd PAGINA 7 Ze noemden het de "Koninginne- rit". Maar het werd voor de ren ners in de Ronde van België een hellegang. Er werd danig huisge. houden in het peloton PAGINA 11 IN A.Z. LEIDEN LEIDEN/RIJSWIJK Een groep onderzoekers van de Leidse univer siteit, heeft onder leiding van dr. J. C. H. de Man een menselijk virus kunnen isoleren, dat nauwe samen hang lijkt te hebben met botkan- ker. Hoewel dit een goede stap in de richting is naar de ontdekking van AMSTERDAM (ANP) FIDE- president professor dr Max Euwe heeft vanmorgen de Russische grootmeester Anatoli Karpow tot we reldkampioen schaken 1975 uitge roepen. Hedenmorgen om 11 uur was er nog geen telegram van titelhou der Bobby Fischer binnengekomen, waarna de FIDE-president moest vaststellen, \ïat de wereldkampioen "niet beschikbaar" was. Krachtens de reglementen van de FIDE werd uitdager Karpow de nieuwe we reldkampioen. Karpow is 23 Jaar en daarmee de Jongste wereldkampioen schaken. De bekendmaking van de FIDE kwam een dag later dan was verwacht. Woensdag besloot de bond Fischer nog 24 uur de tijd te geven om zijn bedoelingen duidelijk te maken. Fischier hield echter stil zwijgend vast aan zijn eisen inzake bét puntensysteem. de oorzaak van deze vorm van kan ker, zal nog heel wat onderzoek moe ten worden verricht naar het oor zakelijk verband tussen botkanker en de aanwezigheid van dit virus. De heer De Jonge van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden zei, dat het nog jaren zal duren voor deze samenhang ook werkelijk kan wor den geanalyseerd. Tegelijkertijd bijna is op het Ra diobiologisch Instituut TNO in Rijs wijk door twee onderzoekers een vi rus geïsoleerd, dat duidelijk is ver want aan virussen, die bij proefdie ren leukemie (bloedkanker) veroor zaken. "Men kan hooguit spreken van een vordering op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek naar kanker", aldus de heer Graafsma van TNO, die tevens aantekende dat verdere research nog moet worden gepleegd naar het bewijs of het om een specifiek menselijk virus gaat. In hoeverre het representatief is voor de aanwezigheid van specifie ke soorten kanker en hoe sterk het oorzakelijk verband tussen de aan wezigheid van het virus en leukemie is, zal moeten worden onderzocht, voordat kan worden aangetoond, dat deze vorm van kanker door dat virus wordt veroorzaakt, aldus de heer Graafsma, die de ontdekking van het Leidse team tevens een belangrijke vordering bij het onderzoek naar kanker noemde. "In Leiden is men minstens zo ver, zo niet verder dan de groep van TNO", was zijn com mentaar. De Amerikaan Bob Gallo was de eerste, die een menselijk virus, dat vermoedelijk met kanker verband houdt, kon analyseren. Het Ameri kaanse wetenschappelijke tijdschrift "Nature" zal in het komende num mer een artikel wijden aan de ont dekking van de groep van dr. De Man. BRUSSEL (AP) De ministers van Defensie van België, Nederland, De nemarken en Noorwegen zijn het er vandaag over eens geworden, dat de Amerikaanse jager de YF 16 boven de andere drie kandidaten voor de aankoop door de vier luchtmachten "onweerlegbare voordelen" biedt. De ministers voegden er aan toe. dat nu genoeg gegevens zijn ingeza meld over de vliegtuigen om de vier regeringen een aanbeveling te kun nen doen. Zü bevalen aan dat dit voor het eind van deze maand moet gebeuren. In een gemeenschappelijke verkla ring werd door de vier ministers ge zegd, dat zij het er over eens waren geworden dat uit het oogpunt van "operationele kwaliteiten" en "pro grammakosten" de YF 16 onweerleg bare voordelen bood boven de andere vliegtuigen. "Het nagaan van andere aspecten, voornamelijk op het indus triële en economische terrein gele gen, duurt in sommige landen nog voört." De voornaamste concurrenten van de YF 16 waren in laatste instantie geweest de Franse Mirage en de Zweedse Viggen. De Noren en de Denen hadden al Laten weten voor de YF 16 te zijn. terwijl de Belgen de voorkeur gaven aan de Franse machine. Nederland had tot nu toe geen voorkeur ken baar gemaakt. Vermogen voor staat Ex-presi dent José Figueres van Costa Rica, intiem vriend en beschermer van de voortvluchtige Amerikaanse geld schieter Robert Vesco, heeft beloofd dat hij zijn enorme persoonlijke ver mogen aan de staat zal nalaten. De 68-jarige ex-president die tientallen jaren voor of achter de schermen het politieke en commerciële leven van Coasta Rica heeft beheerst, maakte zijn schenking bekend in een brief die hij gisteren naar de na tionale vergadering stuurde. Volgens Figueres is zijn gebaar er een van dank en wil hij vooral de behoeftig- sten onder de Costaricaanse burgers laten genieten van de vruchten van zijn arbeid. w MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m:) Lange Gracht b^aan de City-Ring). Tel. 01710-21645' t>ij molen De Vélk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. Corduroy mantel. 100% katoen. In beige, groen of zwart. M: 36/46 Corduroy blazer. 100% katoen. In groen, ice-blue, camel en oud-rose. L.ldcn, Haart, mmerstraat 163. mantelspecialist; AMSTERDAM (ANP) Oe recht bank in Amsterdam heeft vanoch tend de 53-jarige Amsterdamse tqd- schriftenbezorger G. J. S. wegens ooodslag op twee kinderen tot twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis veroordeeld. De officier van justitie had levens tang geëist. Verdachte, wiens leven beheerst is geweest door sterke pedofiele nei gingen, wurgde op 4 augustus 1971 de negenjarige Basje Bloemena en drie jaar later, op 5 augustus 1974, de tienjarige Heleentje Isaac. Hij dood de de kinderen in zijn woning in Os dorp nadat hij eerst ontucht met ben had gepleegd. Het lijk van de jongen 'iet hij achter op een recre atieterrein bij YVilnis, het gewurgde meisje in bosjes bij een volkstuin complex in Amsterdam-Noord. Beide kinderen woonden in Amsterdam. De rechtbank was met de deskun digen van oordeel dat verdachte ge vaarlijk is voor de maatschappelijke reiligheid en een langdurige verwij dering uit de maatschappij nodig is. Een psychotherapeutische behande ling werd weinig kans van slagen ge reven. Volgens de rechtbank was on danks hei feit dat S. zijn daden op :nkele ponten verminderd kunnen v orden toegerekend ee^i zeei lange gevangenisstraf op haar plaats Zo codig zoo verdachte te zijner tijd in een meer op verpleging gerichte inrichting kunnen worden opgeno men, aldus de uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1