Radio-documentaire over leven in een flatgebouw leidt tot beter begrip GR c/HflOBlrnöïMmmM) r(Jy)vandaaa... ïöëgë/icjiï l ...e/7 gisteren 'Je doet niet veel meer dan goeiedag zeggen TV morgen} Teach-In in Parijs Bel Hertz als u plotseling uw auto moet missen. Nieuwe serie IKOR-tv WOENSDAG 2 APRIL 1975 PAGINA 5 NEDEhLAND 1 16.40 Emil, kinderserie (NCRV) 1..05 De schoenmaker en de dwergen (NCRV) 17.20 - Emil, kinderserie (NCRV) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19 05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 De Nederlandse Hartstichting (SOCUTERA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Boerenpartij (POLITIEKE PARTIJEN) 20.30 Het reservaat, tv-film iNOS) 22 05 Kijken naar kinderen (NOS) 22.30 Panoramiek (NOS) 22.46 Studio Sport (NOS) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 14.15 Eenheid in eenheden, les 6 (TELEAC) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.5C Journaal (NOS) 19 05 Als je toch in de buurt bent. deel 1 (IKOR) 19.3. Kenmerk (IKOR-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Waltons familieserie (EO) 21.10 Vijf jaar Evangelische Omroep: terugblik (EO) 22.00 Christelijk onderwijs: Wat doe je ermee? (EO) 22.50 Journaal (NOS) "Kijken naar Kinderenis vanavond (22.05 uur, Neder land I) gewijd aan een openbare school in Denemarken, een zogenaamde middenschool. De kinderen kunnen er zich voorbereiden op een universitaire studie, maar ook op tal van andere beroepen. Er bestaat geen overwaardering voor intellectuele capaciteiten, de kinderen worden er erg vrij gelaten, bepalen samen met de leerkrachten de regels en leren er hun eigen mogelijkheden ontplooienl Op het tweede net herdenkt de EO om 21.10 uur het vijf jarig bestaan. Dit gebeurt overigens niet in een uitbundig feestprogramma. Onder de titel "Vijf jaar Evangelische Om roepwordt een vijftig minuten durende terugblik uitge zonden. Er zijn hiervoor gedeelten gekozen uit de program ma's over de Trio Indianen in Tepoe (Suriname), de Ame rikaanse Gospelzanger Doug Oldham, de ex-harddruggebruik- ster Els Brautigam, het probleem van de overbevissing van de Noordzee, de problematiek van de homofilie, de EO-land- dag 1974 in Utrecht en EO-Metterdaad over christelijke hulp verlening. Maarten Nederhorst op de bres voor flatbewoners. Het leven in een flat. Radio-pro grammamaker Maarten Nederhorst van de NOS maakte over dit on derwerp een boeiende documentaire die hij noemde: "Je doet niet veel meer dan goeiedag zeggen". De uit zending had plaats op zondag 9 fe bruari. Zondag 23 maart bracht de NOS daarop een vervolg, waarin niet alleen de reactie van de geïn terviewde bewoners van een flatge bouw in Haarlem waren opgenomen, maar ook tot welke onderlinge acti viteiten dit programma had geleld. Maarten Nederhorst wilde name lijk niet alleen signaleren. Uitgangs punt was: Hoe kunnen berwonets van een flat met elkaar in contact wor den gebracht, waartoe zij uit eigen initiatief misschien niet in staat wa ren geweest. De resultaten, geschraagd door de Uitslag van een enquete onder alle bewoners van het flatgebouw, hebben hem inmiddels overtuigd van het feit dat er op dit terrein nog baan brekend werk kan worden verricht. Soortgelijke onderzoeken als in Haarlem wil hij in andere delen van het land herhalen. Mochten die on derzoeken dezelfde uitkomst opleve ren. dan is mogelijk de basis gelegd voor een stichting die zich gaat be zighouden met de problemen van flatbewoners Maarten Nederhnrt wil van zijn uitzendingen daartoe een stimulerende werking laten uit gaan. Voor de eerst/ documentaire be zochten zes reporters in totaal 65 mensen die in één flat wonen. Tien van hen bleken geen interesse» te hebben. De reporters voerden met de andere bewoners niet alleen ge sprekken, maar trachtten ook gesig naleerde problemen tot een oplossing te brengen. In een aantal gevallen betrof dat problemen van eenzaam heid. het zich geïsoleerd voelen en de angst om met mede-flatbewoners in contact te komen. De inbreng van de reporters leidde in sommige ge vallen tot verrassende resultaten. Daar is het voorbeeld van een zwan gere vrouw die vanuit haar isole ment werd verlost nadat zij was meegenomen naar haar buren waar zij bijzonder hartelijk werd ontvan gen. PISTOOL Een oud-verpleegster ergerde zich aan het doordringend gehoest van een boven-buurman. Nadat beide mensen net »lkaar in contact waren gebracht, beloofde de buurman be terschap. Hij had nimmer beseft dat zijn hoesten irritatie had opge wekt. Een alleenwonende vrouw bleek na een moord in een naburige flat een buks en een pistool* te hebben aan geschaft. Daarmee oefende zij op de galerij, 's Nachts sliep zij met het pistool onder haar kussen. Zij voel de er niets voor met anderen in con tact te komen en weigerde ook hulp van de reporter. Een studente, staande op het balkon, hoorde achter zich de deur in het slot vallen. Zij riep om hulp maar niemand reageerde. Ook het bonken tegen ballustrades en ruiten had geen resultaat. Een man beneden die zij om hulp vroeg antwoordde: "Sorry mevrouw, maar ik moet over vij minuten op mijn werk zijn. "HIJ reed weg. Een uur later bracht de ohauffeur van een toevallig passe rende brandweerauto redding. In een oogwenk zag het zwart van de men sen. Een buurvrouw van de studente verklaarde: "Ik heb het geschreeuw wel gehoord, maar Je hoort zoveel. Ik meng me liever niet in andermans zaken". In de tweede uitzending bleek dat de gesprekken in de eerste uitzen ding tot stand gebracht van grote invloed te zijn geweest op het leef klimaat in bedoeld flatgebouw. Van het totaal aantal bewoners in 112 woningen had 82 procent naar het programma geluisterd; 52 proc. vond het goed; 36 matig of was het er niet mee eens en 12 pet had geen mening. Vijfentachtig procent vond dat het onderling contact tussen de bewoners na de uitzending hetzelf de was gebleven, 14 pet sprak van meer of beter contact, één procent had het contact na de uitzending als verslechterd ervaren. In de eerste week na de uitzen ding van 9 februari deden de bewo ners van de flat in de lift en op de galerijen vriendelijker tegen elkaar dan voorheen. Bandopnamen van de uitzending werden gedraaid bij nieu we bewoners, mede dankzij de be moeienis van een spontaan gevormd huurcomité. waarin van elke galerij twee bewoners zitting hebben. HULP Dat comité legt inmiddel een groot enthousiasme aan de dag. Het doet een stencil verschijnen, brengt ver zamelaars en schakers bij elkaar en houdt "open huis" in een van de ga rageboxen. Er is een oppasdienst in het leven geroepen, een oud vereen zaamd echtpaar wordt bij toerbeurt door anderen bezocht. Jonge vrou wen halen boodschappen voor me de-bewoners die slecht ter been zijn of die om andere redenen niet naar buiten kunnen. Tenslotte is in de hal een publikatiebord aangebracht en wordt hard gewerkt aan de samen stelling van een beroepenlijst, waar van in tijden van nood een nuttig gebruik kan worden gemaakt. Uit beide programma's blijkt dat de radio een belangrijke rol kan spe len in sociaal-maatschappelijke ac tiviteiten. In Frankrijk is dat proces al enige Jaren aan de gang. Niet alleen via documentaires maar ook door het bestemmen van reeksen te lefoonnummers voor mensen in nood wordt een belangrijke dienstverle- nenede taak verricht die een respon se heeft van miljoenen luisteraars. Het nog altijd indringende effect van de radio als medium, het anoniem kunnen blijven als luisteraar en de wetenschap door geen drempelvrees te worden gehinderd (hoevelen laten om die reden het bezoeken van socia le instellingen achterwege) spelen bij dit alles een belangrijke rol. Maarten Nederhorst roept daarom de hulp in van sociaal gerichte groepen Het IKOR-tv gaat vanavond om 19.05 uur via Nederland II „Op zoek naar Maria in Limburg". Het betreft hier de eerste aflevering van een serie programma's onder de titel „Als je toch in de buurt bent..-" De ondertitel van de serie luidt: voor mensen die in hun vakantie best eens ergens aan herinnerd willen worden. Vanavond staat de Maria-beleving als opbouwwerkers, maatschappelijk werkers, psychologen, sociologen, an- dragogen en huisartsen om hem bij zijn werk te steunen. REACTIES Voor het maken van meer uitzen dingen over dit onderwerp en voor het coördineren van activiteiten op dit terrein heeft hij uitgebreid ma teriaal nodig. Reacties op dit ver zoek kunnen worden gericht aan NOS-radio „Alleen goeiedag", postfou 1010 Hilversum. Nederhorst heeft niet de bedoeling zich op te werpen als voorzitter van een eventueel op te richten vereni ging voor flatbewoners. "Ik treed de problemen tegemoet als outsider, als radioman. Daarna trek ik me terug. Wat er verder gebeurt moet uit de mensen zelf ontstaan". in het eigen land centraal. Cees Samson m Ben Sombogaart gingen cp zoek naar de werkelijkheid van de godsdienstige beleving - niet om een oordee< uit te spreken maar om te ontdekken wat er in deze religieuze wereld gebeurt. De makers: „Vol verbazing hebben we rondgekeken in de sprookjeswe reld van Maria in Limburg en de kitschwerelö van een bedevaarts plaats in Belgie.". 3e VPRO-serie ..Culemborg bijvoor beeld", waarvan volgende week in een feestelijke terugblik onder de bescheiden titel „Hoe goed het was en hoe mooi" al de laatste aflevering te zien zal zijn, heeft eigenlijk niet helemaal de aandacht en waardering gekregen die hij verdient. Met Culemborg moest de Nederlandse samenleving geportret teerd worden zoals ooit Hans Keiler een beeld van de Verenigde Staten gaf door zijn verkenning in kleinere Amerikaanse gemeenten. Een laatste toetssteen voor het welslagen van het Culemborg-pro- ject was gisteravond de aflevering, samengesteld door Netty Rosenfeld, over het ziekenhuis. Het had met Culemborg maar betrekkelijk weinig te maken, maar alles wat ik me bij een ziekenhuis allemaal aan treurige zaken voor kan stellen, zat er wel in: van de ontevreden leerling-ver pleegster, tot de Uitspraak van een arts „je moet jezelf inleveren", Van de oudere dame in de paarse peignoir tot de onvermijdelijke consequentie van de fusie tussen het katholieke en het protestantse ziekenhuis Cameraman Jochgem van Dfjk toonde als terloops dat in de hal twee ochtendbladen te koop lagen: de oorspronkelijk katholieke Volks krant en het neg veel meer protestante Trouw. Deze terloops heid is tegelijkertijd de kracht en de zwakte van een tv-gebeuren als Culemborg. Zowel in de programme ring (de serie liep in de vooravond) als in de presentatie als in de uitwerking wordt nadruk vermeden. WOENSDAG 2 APRIL Hilversum I 18.00 Bandstand. 18.30 Nieuws. 18.41 Spectrum: aandacht voor het christe lijk organisatieleven. 18.46 (S) Met uw instemming: het lied van de week. 19.00 (S) Populaire klassieken door Ne derlandse Radio Orkesten. 19.30 Theolo glsche etherleergang. TROS: 20.00 (S) Close-up licht muziekprogram. 21.15 I Q 1 A 1 Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. P.P.: 18.20 Uitzending van de Politieke Partij Radikalen. VARA: 18.30 (S) Tekst en muziek: cabaretprogram ma. 18.55 De Scala 1925-1950 (gr.): oude operamuziek. NOS: 19.40 Open baar Kunstbezoek. 19.50 Den Haag van daag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Woens dagavond muziekmagazine. 22.10 En Tochvrouwelijke homoseksuelen. EO: 22.40 Woord der waarheid: theo logie naar de Heilige Schrift. 22.25 Klankbord. 23.05 (S) Postludium: klassiek muziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. 19.2 (S) Drie öport en aKtuanteiten. (zz.au EiieK- tentlps). 0.02 (S) Metro's midnight music, met diverse solisten licht lnstru mentaal trio en Metropole Orkest. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 De Meurders Methode. TR08: 6.02-7.00 Drie op Je boterham. DONDERDAG 3 APRIL Hilversum I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende Woord. 7.08 (S) Preludium: klassieke muziek. 7.30 Nieuws 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt: programma- overzicht. 8.00 Te Deum Laudamus: Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huls- en tumDouw. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (8) Middagpauze- dienst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 (8) Globaal: muziek, reportages en menlnge. (15.30 Nieuws. 16.30 (S) Hier en nu). 17.30 Nieuws. 17.32 (8) Hier Het vermoeden is gerechtvaardigd dat menige VPRO-serie vanuit engagement gemaakt wordt (een arts zag dat Netty Rosenfeld nee zat te knikken toen hij de aanwezigheid van een doktersaureool ontkende), maar de heftige verkondiging wordt vermeden. Dat is fijn voor de kijker die de moeite neemt de mo-ite te nemen, maar tevens dreigt de onoDvallendheid en onbeduidend heid. De VPRO had het voortreffelijke idee gehad de uiteengedreven directeuren van het Simplisties Verbond naar vormingscentrum „De Boei" te sturen, waar onder leiding van trainer Frits Joop de verzoening plaats moest vinden. En het lukte. Weliswaar dreigden er ernstige conflicten over de sla en de wind van de middagboterham, en raakten de beide directeuren zelfs biina slaags toen heer Kooten weigerde met het zingen van Ding-a-dong op te houden, maar Frits Joop kreeg het voor elkaar. Het is allemaal gekomen omdat Kees van Kooten kleiner ls dan Wim de Bie, zo blijkt nu. Er viel, niet zonder enige ontroering, weer danig te lachen om het duo van het Simplisties Verbond, met tal van uitschieters, zoals de uitspraak van heer Kooten: „Aan een wind kan niemand zich onttrekken met een beetje neus". Gezamenlijk besloten de vereende krachten hun zendtild met een lied. Hierbij is slechts citeren gepast: „Zoek Jezelf, zuster, vind Je zelf, wees en blijf alleen jezelf". BERT VAN DER VEER. Hilversum II Hilversum III Nederland I journaal, as.uo-a9.4l hockey in MUnchen. Nederland II (K) Mini-Voetbal-Show. 21.50 <K> Zin gen ln de nacht, reportage 22.40 iK) Vroomheid ln hout en steen, mlnl- dokumentalre. NOS: 22.55-23.00 (K) Journaal. ADVERTENTIE PARIJS De winnaars van het treden voor radio en televisie. Eurovisiefestival in Stockholm, de Teach-In dineerde gisteravond ln Nederlandse groep Teach-In, bevin- het nieuwe restaurant 'Le trols et den zich dinsdindag in Parijs demi' in het Quartier Latin, waar voor het maken van platen en op- alleen artiesten komen. ln de Hilversumse tv-studio's werd gistermiddag de laatste aflevering van •Swiebertje' opgenomen. Er was voor deze gelegenheid een afscheidsfeestje georganiseerd, dat behalve door Joop Doderer zelf werd bijgewond door zijn jonge vrouw Esther, zijn zoontje David en zijn 10-jarig doch tertje Sandra. Joop Doderer gaat zoals bekend zijn artiestengeluk dit jaar in Engeland zoeken. Hertz helpt u snel aan een betrouwbare auto op al die dagen, dat u uw wagen moet missen. Al vanaf/35,- per dag, excl. B.T.W., maar incl. een all-risk verzekering. En als u 3 dagen of langer huurt, dan kunt u een onbeperkt aantal kilometers rijden. De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken. s bijtijds en uw wagen staat voor u Uw Hertz agent: Vondellaan 80. Lelden, tel. 071 69313* Ambachtsweg 1. Katwijk, tel. 01718-71046 Julianalaan 46. Voorschoten, tel. 01717 - 2236 Het Motorhuis klaar. JHertzj Uw Hertz auto. Een zorg minder. 'Als je toch in de buurt bent'

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5