Onderzoek „gemiste subsidie TOUWTREKKEN OM RIJKSSUBSIDIE VOOR ONDERWIJS Kiekendiefhorst zit in de kou Dit voorjaar reconstructie Burggravenlaan Lange, wijde lijnen WOENSDAG 2 APRIL 1975 Leiden-Noord stelt beleid van gemeente en schooladviesdienst aan de kaak Door Wim Wirtz LEIDEN De werkgroep on derwijs van het wijkcollectief "Plan Noord" wil op het minis terie van Onderwijs en Weten schappen het financieel- en onder wijsbeleid van de gemeente Lei den aan de kaak gaan stellen, van de wethouders Van Dam en Aanleiding daartoe vormt he tplan Tesselaar (resp. financiën en on derwijs) om met een deel van een rijkssubsidie van drie ton voor dit jaar de normale activiteiten van de schooladviesdienst uit te brei den en de rest te laten verdwijnen in de algemene middelen van de gemeentekas. Volgens de werk groep wordt op die manier voor bijgegaan aan het werkelijke doel van het subsidie: de financiering van een onderwijsproject op zeven lagere en zeven kleuterscholen in Leiden-Noord. De werkgroep heeft gisteren een brief naar het ministerie la ten uitgaan waarin om een ge sprek wordt gevraagd en waarin er verder op wordt aangedrongen een duidelijke uitspraak te doen over de oorspronkelijke bestem ming van de drie ton subsidie. Bij de brief is een stuk gevoegd, waarin de financiële exploitatie van de schooladviesdienst uit de doeken wordt gedaan. Met dit suk hoopt de werkgroep het ministe rie ervan te overtuigen dat de ge meente Leiden op een verkeer de manier met het rijkssubsidie omspringt. Met de brief aan het ministerie brengt de werkgroep onderwijs van het wijkcollectief "Plan Noord" een kwestie naar buiten die de gemoederen al maanden lang danig in beweging houdt. Wat is het geval? Volgens René Reiniers, hoofd van de Heilig Hartschool, Kees van Putten me dewerker van de onderwijswinkel, en oudercomité-lid Van Egmond van de Karei Doormanschool (en allen lid van de werkgroep) het volgende. In 1972 dient de schooladvies dienst, die normaliter niet voor rijkssubsidie in aanmerking komt, een subsidie-aanvraag in bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Doel: een onder wijsproject voor zeven lagere- en zeven kleuterscholen in Leiden- Noord en de Kooi. Het zijn scho len, zoals je er meer hebt in Lei den, die op grond van een sociale indicatie (milieu-achterstand) in aanmerking komen voor extra be geleiding, dus voor extra onder wijskundige hulp. Door allerlei verwikkelingen, laat "Den Haag" lang op zich wachten. Maar in oktober '74 doet het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een concrete toe zegging. De schooladviesdienst krijgt subsidie: f150.000 voor 1973 en f250.000 voor 1974. Eén houdt in dat de subsidieverlening van de subsidievoorwaarden niet tot gevolg mag hebben dat de gemeente haar subsidie vermin dert dan wel beëindigt. Later volgt een toezegging van het rijk voor drie ton over 1975. In december daarop volgend verklaren B. en W. de zeven ton rijkssubsidie 1973, 1974 en 1975 te willen bestemmen voor een uit breiding van de activiteiten van de schooladviesdienst. In de le zing van Renters betekent dit dot er nieuwe wijken worden aange trokken voor begeleiding. De ver klaring van B. en W. wordt door drs. Poell, directeur van de schooladviesdienstdaags erna te genover de werkgroep onderwijs bevestigd. Voor de werkgroep is dit aan leiding om alle betrokkenen bij 't onderwijs in Leiden-Noord uit te nodigen voor een bijeenkomst in "De Zevensprong". Er komen ruim honderd man, inclusief de wethouder van onderwijs en ver tegenwoordigers van de school adviesdienst. Staande de bijeen komst wordt besloten de werk groep onderwijs uit te breiden met hoofden van scholen en ou ders en vervolgens tussen deze werkgroep en de bestuursraad van de schooladviesdienst een vorm van overleg op gang te brengen om te praten over de be steding van het rijksubsidie. Claim Op 3 februari 1975 heeft de eer ste bespreking plaats. Maar er komt niets uit. Reniers: "En daar waren twee redenen voor. De eerste was dat de bestuurs raad van de schooladviesdienst zei te weinig tijd te hebben gehad om zijn standpunt te bepalen. Van december tot februari, enfin. De tweede reden was Tesselaar die met Van Dam even begon uit te pakken. Van Dam zag het namelijk zo: in 1973 en 1974 was het project voor Leiden-Noord maar hij noemde het geen pro ject eigenlijk al van start ge gaan via de schooladviesdienst. En dat hebben wij als gemeente voorgeschoten. Dus moet het rijkssubsidie over die jaren naar de algemene middelen. De werk groep onderwijs heeft toen ge zegd: Wij hebben begrip voor de financiële situatie van de ge meente Leiden, wij zullen geen claim leggen op het subsidie over 1973 en '74. Maar onze claim be gint wel bij 1 Januari 1975: die drie ton is voor Leiden-Noord. Dat is project-subsidie". Tot zover René Reniers over 'n zaak die zo langzamerhand de ge stalte van 'n d'iepgaaind boekhoud kundig probleem begint aan te Maar die desondanks ruimschoots de aandacht ver dient. Waar gaat het in wezen om? Er is een rijkssubsidie toege zegd van drie ton. Op grond van een eerder ing.ediende aanvraag van de schooladviesdienst gaat de werkgroep onderwijs van het wijk collectief "Plan Noord" ervan uit dat dit subsidie bestemd is voor een begeleidingsproject in Lei den-Noord. De schooladviesdienst heeft dit niet ontkend. Maar ook niet kortelings bevestigd. In een interview in deze krant verklaarde drs. Poell vorige week dat de schooladviesdienst die drie ton nodig heeft. Met dit bedrag zou de tweede fase van een drie jarenplan «vanaf 1972) kunnen worden uitgevoerd; een uitbrei ding van mankracht. Maar geen woord over het project in Leiden- Noord. De werkgroep onderwijs van "Plan-Noord" vindt dit merk waardig. Zij beschikt over een verslag van een gesprek tussen de schooladviesdienst en een amb tenaar van het ministerie van O. en W. «d.d. 18 november 1974) waarin het begrip "project Lei den-Noord" geregeld wordt aange dragen als er over subsidie ge praat wordt. Reniers: "De aandacht voor Lei den-Noord wordt steeds minder. De schooladviesdienst wil steeds meer een stedelijke instantie zijn die zich bezighoudt met onderwijs vernieuwingen. Het is alleen op vallend, dat wanneer de mensen vam de schooladviesdienst op het ministerie gaan praten over sub sidie ze steeds praten over Leiden- Noord, en de kindertjes die het zo moeilijk hebben. Maar als ze hier in Leiden over subsidie pra ten, dan zeggen ze: dat is voor de uitbreiding van de schooladvies dienst". Grote truc Intussen blijven de wethouders Van Dam en Tesselaar bij het systeem dat ze ook voor 1973 en 1974 hebben gevolgd: de gemeen te heeft een bepaald bedrag voor geschoten en dat bedrag wordt af getrokken van het rijkssubsidie. Voor de schooladviesdienst. Maar de drie ton rijkssubsidie f. 120.000 overblijft (er was f. 180.000 ge raamd). Van Dam «en Tesselaar) wilden) er f. 60.000 bijdoen. Voor de schooladviesidenst. Maar ook voor Leiden-Noord? De werkgroep onderwijs twijfelt eraan. Temeer omdat de bestuurs raad van de schooladviesdiensten de wethouders nog steeds in over leg zijn en zij volgens Reniers in middels hebben besloten geza menlijk naar Den Haag te gaan om daar over de drie ton subsi die te gaan praten. "Toen wij dat hoorden hebben we gevraagd of er mensen van Leiden-Noord met hen mee konden gaan. Maar dat werd geweigerd. Ze moesten eerst dat geld naar de schoolad viesdienst zien te krijgen, werd er gezegd. En wat gaan de bestuurs raad van de SAD en de wethou ders nou doen? Ze bedenken sa men een plannetje om daar op het ministerie een grote truc uit te halen en geld voor de SAD te krijgen. Dat kun je gewoon af lezen van de stukken van Tesse laar. Hij wil een wijkteam voor het onderwijs in Leiden-Noord. En daar zou dan die drie ton voor nodig zijn. Zo wil hij dat. verta len naar het ministerie toe. Maar dat wijkteam, zoals hij zich dat voorstelt, dat is er allang". Leiden-Noord heeft recht op de drie ton rijkssubsidie, resumeert de werkgroep onderwijs. Naast het rechtmatige aandeel aan gemeen te-subsidie. Temeer omdat er, de aanvankelijke plannen van de schooladviesdienst ten spijt, van enig beleid voor Noord en de Kooi tot dusver weinig sprake is ge weest. "De schooladviesdienst", al dus Reniers, "heeft een falend beleid gevoerd in Noord. Eén van de voorbeelden is ds speelleerklas voor de eerste klassen van de la gere scholen, waarmee de SAD vier Jaar geleden is begonnen. Bel Poell maar op en vraag hem maar hoeveel kinderen er sindsdien minder zijn blijven zitten. Dat kan hij je gewoon niet vertellen. Omdat dat niet is geregistreerd". LEIDEN/DEN BRIEL Burgemeester Huurman van Brielle heeft giste ren nabij de histo rische noordpoort (de zg. poort van de veerman Coppel- stock) in zijn stad een boom geplant die hem werd aan geboden door de Leidse universiteit ter gelegenheid van dier vierde eeuw feest. Het was overi gens geen aprilmop, maar je reinste ernst. Immers, op 1 april 1572 werd Brielle door de Geuzen ingenomen en dat luidde eigen lijk het ontzet van Leiden in. Zo ont staat er een band. En die werd gisteren nog eens bekrach tigd door de geschenken die de voorzitter van de Leidse eeuwfeest commissie prof. dr. A. Rörsch (op de foto houdt hij de boom vast) aan aan burgemeester Huurman (in histo risch kostuum met spadekwam over handigen. LEIDEN De bewoners van de Burggravenlaan in Leiden mogen vanavond hun wensen kenbaar ma ken waar het gaat om het uiterlijk van hun woonstraat. De gemeente beiegt daarvoor een voorlichtings avond in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade, die om acht uur be gint Ter discussie zal staan het plan de gemeente voor de Burggra venlaan. Dat voorziet in de asfaltering van de weg en tegelijkertijd een recon structie van het profiel. Uitgangs punt is dat de Burggravenlaan er hetzelfde zal gaan uitzien als de al eerder vernieuwde De Sitterlaan. Het betekent dat de weg er als volgt zal gaan uitzien: een trottoir met een breedte van drieënhalve meter, ren parkeerstrook met klinker van 1.75 meter breed, een geasfalteerde rijbaan van 5.25 meter, een midden berm met beplanting van 4 meter en vervolgens weer een rijbaan, par keerstrook en voetpad van dezelfde afmetingen. Volgens een plan van de Dienst Gemeentewerken zullen de bomen die nu in de Burggravenlaan staan. gehandhaafd blijven, terwijl op de rtfbatun met behulp van een witte streep een fietsstrook zal worden aangegeven. Verder zullen er nog enkele verkeerstechnische maatrege len getroffen worden. De kruispun ten zullen worden aangepast en wor den volgens de gemeente overzichte lijker gemaakt. Dat geldt met name voor het kruis punt aan de Roomburgerlaan, waar de trottoirs worden doorgetrokken en zebra-oversteekplaatsen worden aan gelegd. Dergelijke oversteekplaatsen komen er ook bij de Van den Bran- delerkade, Roodenburgerstraat, Op- penheimstraat, Fruinlaan en Hoge Rijndijk. Bij de aansluiting op de Ho ge Rijndijk zullen op de rijbaan voor de Rembrandt Scholengemeenschap twee voorsorteerstroken worden aan gelegd, die aan het einde van elkaar gescheiden worden door een zoge naamde "verkeersdruppel". Om die voorsortering mogelijk te maken zal de vrij brede middenberm ter plaat se versmald moeten worden. Vier bomen zullen daarvan het "slacht offer" worden*. Het ligt in de bedoe ling al in de komende maanden met de werkzaamheden te beginnen. ADVERTENTIE LEIDEN Op aandringen onder de ambtenaren verder. Zoals doet. Van der Horst (PvdA) had vrijdag werd bericht is onder hen van mening dat betrokken zuidkant van de noord- zuidverbinding geen subsidie kón den aangevraagd omdat op het begonnen de desbetreffende subsidie regeling eenvoudig nog niet bestond. Uitt aan/vullende informatie uit het stadhuis blijkt nu echter dat de ge meentelijke secretarie eind 1969 de paalde bestemmingen dienst gemeentewerken uitdrukkelijk heeft verzocht alsnog subsidie aan te vragen omdat de interpretatie van die subsidieregeling die kans wel degelijk bood. Ook directeur Baten- Dagelijks modeshows van vrije-tijdskleding verzorgt door Adr. van Ooy te Leiden. i de meentelijke accountantsdienst is dat gemeenteraadsleden Bleijie (CDA) oordeel toegedaan. "Er bestond mijns inziens zeker de mogelijkheid de sub- J didie te verkrijgen"). Op de IOB-vergadering van gis- ja in welke teren maakte Bleijie bezwaar tegen perceel in de Ste in te stellen óf mate de gemeente Leiden in het cente verleden subsidiekansen heeft vënhófTespoidei""omïrdê"gëmren- te op dit moment geen vastomlijnd Dit naar aanleiding van uitlatingen plan voor deze polder heeft Dat be_ van wethouder Van Dam in deze tekent, aldus BIeijie, dat de verkoper g m name om een nog jaren "Voor nop" op de grond subsidie van ongeveer 80A00 gulden kan bUjven zitten. (Pacht jaar voor de zuidkant Oraujelboomstraat blljkt „amelijk ln strlJd met de pacht St Jortssteeg) van de noond-zuid wet te öjn). Bleijie wees met klem verbinding in de stad Dit besluit het renteverlies. Wethouder Van ver^dering^mn de Commissie voor Interne Organisatie en Beheer (IOB die onder voorzitterschap stond van wethouder Van Dam (PvdA). «Overigens gaat de strijd of er ni wel of geen subsidie is gemist ook alle grond in de Stevenhofjespolder dient te bezitten "juist om alle plan nen open te houden". Voorts bena drukte hij dat de grondkosten slechts een fractie zijn van de totale kos ten, zodat het er niet zo veel toe aantal hele mooie uitleg: "Zolang je niets de met de grond wilt doen is het nut tig er eigenaar vam te zfjin." Meijer PvdA) meende dat het goed was de grond te kopen, "want ment dat daar met het werk werd lang je geen vaste plannen hebt. burg de (onafhankelijke) ge-zich. wakker je ook de speculatie niet aan". Anne v.d. Zande (PSP/PPR/ D'66) was van oordeel dat "als je zoveel voor de grond betaalt je be de grond uiltsluit", wat wethouder Van Dam bestreed. De commissie IOB ging tenslotte akkoord met de aankoop van de grond met de stem van Anne Zande tegen. Bleijie onthield Voorschoten: Geen bijdrage in de Leidse schooltekorten LEIDEN/VOORSCHOTEN De commissie voor onderwijs in Voor schoten heeft gisteravond een ver* zoek van de gemeente Leiden om' 48.000 gld. bij te dragen op de te-kor_4 ten van het -voortgezet onderwijs te verminderen van de hand gewezen.' Volgens de gemeente Leiden zou den 574 leerlingen uit Voorschoten in 1969 en 1970 Leidse scholen bezocht hebben. Wethouder mevrouw ir. N. C. de Ruiter deelde mee dat ook andere randgemeenten een dergelijk ver» zoek hadden afgewezen. Meerburg-clubhuis LEIDEN Wethouder Tesselaar zal zaterdagmiddag om 3 uur het voorlo_- pige buurt- en clubhuis im Meerburg' openen. Het houten noodgebouw dat staat aan de Zaanstraat, is ln nau welijks een maand tijd uit de grond gestampt. Aanvankelijk hadden en-, kele omwonenden bezwaar tegen de*, plaats van het houten gebouw, maar' de zaak is onlangs tijdens een buurt- vergadering uitgepraat. ADVERTENTIE De nieuwe lentemode is een mode van wijdte. En van lengte. Lange wijde lijnen. Vanuit de schouder of de buste. Of vanuit de taille. Jong en jeugdig. En uiterst vrouwelijk en lente-achtig. Lange slanke lijnen. Tot over de knie. Een lengte en een wijdte die samen met kleur- nylons of kleurpanties en een slanke schoen een beeld van zachte vrouwelijkheid brengen. Een beeld van een mode waarin een vrouw weer vrouw is. 6Ukaï§ rrjpde Haarlemmerstraat 112-120 tegenover Donkersteeg Leiden LEIDEN Bewoners van de Kie kendiefhorst (Merenwijk) hebben 't razend koud de laatste dagen. Er rit namelijk ergens een lek in de ver warmingsketel. Een van de bewoners, en tevens ook gedupeerd door de kou is de heer J. L. van de Voorn. Hij zei vanoch tend: "Met Kerstmis is het ook mis geweest, maar toen hebben ze het meteen verholpen. Ik vraag me af waarom het nu plotseling niet kan. We hebben gebeld natuurlijk naar de huismeester en de woningbouw vereniging. Die zeiden dat er wat aan gedaan zou worden. Nou, die zijn gisteren geweest en hebben de lek opgespoord. Toen zijn ze weer weg gegaan. Ik snap dat niet. Zaterdagavond is het begonnen, op paaszondag hebben we al in de kou gezeten. Laatst hebben we te horen gekregen dat we per maand f.750 meer moeten betalen voor de stookkosten. Die krijgen ze niet van mij. Hier, kijk maar. Dat is een do de kanarie. Dat beestje is twintig gulden waard. En dat trek ik ook van de huur af, want dat beestje is dood gegaan doordat het hier zo koud is. En ik houd mijn hart vast voor de andere kanaries, die ik heb. Daar zijn er veel van aan het broe den. Als dat maar goed afloopt". In hetzelfde flatcomplex zijn meer mensen die duidelijk last hebben van de kou. Twee echtparen heb ben onlangs gezinsuitbreiding gekre gen. Een babytje van drie weken oud ligt met twee kruiken en drie dekens in de wieg. Het tweede kind van nauwelijks een week oud, heeft een batterij straalkacheltjes om zich heen staan. Van de,huismeester, de heer Leen- dertse hebben sommige bewoners ook geen al te hoge pet op. Een be zoekje aan zijn flat is nutteloos want een groot plakkaat leert dat er al leen bij brand kan worden getelefo neerd en alle andere klachten schrif telijk moeten worden ingediend. 't Is onnodig aan te bellen". Dat klop te. Flatbewoner Van de Voorn: "Ze zeiden dat ik de kanaries maar naar het asiel moeten brengen. Dat moet u zich eens voorstellen. Dertig vogels die bijna allemaal broeden of net jongen hebben gekregen. En wie be taalt dat allemaal"? Bouwplannen Leidse universiteit: 134 miljoen LEIDEN De bouwplannen van de Leidse universiteit op het terrein aan de Witte Singel en het Doelen- terrein zullen in totaal f 133.860.000 vergen, ao blijkt uit de oerterp-be groting vam de universiteit voor 1976 In de nieuwe plannen kost de be bouwing voor de universiteitsbiblio theek f59.248.000, de bebouwing voor de faculteiten aan de Witte Singel f32.704.000 en de bebouwing voor de faculteiten op het Doelenterrein f 30.688.000. Het restant heeft betrek king op de kosten van architecten etc. Uit de ontwerp-begroting blijkt voorts dat de kosten van voorberei ding voor een nieuwe Hortus Botani cus f 1.277.000 zullen bedragen. Zoals bekend is het de bedoeling de hor tus thans gevestigd aan het Ra penburg te verplaatsen naar het nog te verwerven buitenterrein ten westen van de Rijksweg 44 (Den Haag Amsterdam) op Oegstgeester grondgebied. De eerste fase van de plannen bestaat uit een directe grondverbetering, daarbij moeten al lerlei voorzieningen worden aange bracht die verband houden met drainage en afwatering. Op de omitwerp-toegroting van de universiteit is verder een bedrag van f7.372.000 uitgetrokken voor een verbouwing van het pand Hooigracht 15 oftewel het voormalige Elisabeth Ziekenhuis. In dit gebouw komen de subfaculteit der psychologie en mis schien ook een deel van de letteren faculteit, hoewel daar in de ont werp-begroting met nog geen woord over gerept wordt. Mevrouw v. d. Voorn met overleden kanarie

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3