Fakkel van het ideaal blijft toch branden Nabij en ver Illegale alcoholstokerij aardig onder controle opsporingsapparaat „Verbum Dei(Plantage) een open stichting Niet laten lijmen met 2 boompjes ONVERWACHTE KOMST VAN SJELEPIN IN ENGELAND Jongetje schiet moeder neer Bloemenhulde op puinhopen in Nieuwmarkt DINSDAG 1 APRIL 1975 LEIDEN Toen in 1972 de vrou wen van Bethanië hun huis Ver bum Dei (Woord Gods) aan de Plantage 16 verlieten, omdat ze ophielden met hun werk of zich anders gingen oriënteren, lukte het pater Kees van Vliet, in over leg met het dekertaat, het pand voor het kerkelijk leven te behou den. En nu dient Verbum Dei, dat door alle verandering heen de naam handhaafde, zich aan als een oecumenisch gericht centrum voor katechese. documentatie, ac tie en bezinning. Over enige dagen krijgt het werk Officieel de stichtingsvorm. Een open stichting, waarin, om te begin nen, de dekenaten Leiden, Zoet^r- woude en Alkemade, de Oecumeni sche Werkplaats en de actie Wereld- Winkel vertegenwoordigd zijn en ook pater Van Vliet deel uitmaakt van het bestuur. In de Stichtingsakte staat dat Verbum Dei een open oecu menische houding voorstaat en zijn inspiratie ontleent aan Christus. Daarmee borduurt het centrum, zij het op een geheel eigen manier, voort op het stramiep van de Betha- nië-zusters, die het; kapitale huis aan de Plantage na de oorlog betrok ken en nog in 1962 in de achtertuin een fraaie kapel lieten bouwen. De leden van deze groep onge huwde vrouwen kleedden zich niet als zusters. Zij behoorden niet tot een kerkrechtelijke orde. Afkom stig uit gegoede kringen probeerden zij bepaalde noden in de kerk, die een diepere bestudering vroegen, aan te pakken. Zij hebben dat met veel idealisme gedaan. Vooral de ge mengde verkeringen en huwelijken, kregen hun aandacht en zorg. Ver loofden stuitten in die tijd inde kerk nog op een traditie dïe daar geen weg mee wist. Maar de zusters namen de feiten en de mensen se rieus en zfjn zodoende voor velen een onmisbare steun geweest. Naarmate de houding van de kerk ten opzichte van het gemengde hu welijk veranderde, moesten zij gaan deweg hun dienstverlening herzien, en zo is in 1972 aan Verbum Dei als Leidse groep van Bethanië-zusters een eind gekomen. Plantage 16 is echter een dienstverlenend centrum gebleven, voor ouderen en jongeren, die hier samenkomen met hun ge dachten, vragen en bereidheid om voor anderen, dichtbij en veraf, iets te zijn. Ideaal Pater van Vliet, leraar godsdienst aan het Bonaventura-lyceum: "Ik ben hier een paar dagen geleden be gonnen met een ideaal, dat ik nader kan aanduiden met een open hou ding tegenover wat je aan bezinning en actie zou kunnen doen. Onze op zet heeft vijf onderdelen: katechese, aktie, documentatie, wereldboetiek en bezinning. De katechese is begonnen met de hoogste klassen van het Bonaventu- ra-lyceum. Per week besteed ik daar twintig uur aan. We hebben ook een aantal ouders om dit punt kun nen verzamelen. De katechese gaat serieus in op het eigen leven en de vragen van de deelnemers. Over dracht van leerstof is niet het be langrijkst. Als het goed is, moet er een vonk overspringen. Zij moeten aanvoelen, dat hier een groep men sen bezig is, die het goed met el kaar menen. Op die wijze gaat er al een stukje "geest" groeien, dat te genstellingen kan overbruggen. Die sfeer roept vragen op als: wat houdt het leven voor ons in, wat geloven wij nog, zijn er onge zonde vormen van geloven, is de kerk autoritair, hoe komt "God" bij ons over, vrijheid zonder normen, hoort de "derde wereld" erbij en heb ben wij behoefte aan verhalen (de Bijbel)? Er is over deze en andere onderwerpen veel literatuur in het huis". Pater Van Vliet houdt naast de groepskatechese de mogelijkheid van een persoonlijk gesprek graag open. Aktie Verbum Dei heeft zich indertijd aangesloten bij de Indio-koffieactie voor de kleine boeren in de Midden- am&rifca&nse staat Guatemala, een aktie die (door uitschakeling van de opkopers) een verdubbeling van de opbrengst beoogt en die nog steeds doorgaat. In de kapelgang liggen de pondspakken (bonen en gemalen) hoog opgetast. De afdeling dokumentatie geeft ou ders, scholieren, studenten en wer kende jongeren de gelegenheid zich in onderwerpen van allerlei aard te verdiepen: het milieu, dienstweige ring, seksualiteit, gezin, buitenlandse werknemers, drugs, oorlog en vrede, meditatie en geloof, de maatschappij en haar toekomst en kerk en sa menleving. In de dokumentatieruimte en de huiselijke tijdschriften-zitka mer is elke dinsdag na 5 uur ie mand van de literatuurgroep aanwe zig. om de bezoekers wegwijs te ma ken. De stuurgroep derde-wereld-do- kumentatie is een eind gevorderd met de inrichting van een biblio theek en informatiecentrum. De Wereldboetiek - verbonden met de door Verbum Dei geadop teerde Wereldwinkel aan de Steen straat - bevat een permanente ten toonstelling van de Stichting Ontwik- kehngiasameniwiertoiing: houten beel den, zeepsteen- en lavabeeldjes en gebruiksvoorwerpen, uit Latijns-Ame- rika, Afrika en Azië. Het huis van Verbum Dei staat open voor ieder die behoefte heeft aan bezinning. In de kapel is een steeds groeien de verzameling van religieuze mu ziek en de gang is gestoffeerd met uitgaven van de Katholieke Bijbel stichting en het Nederlands Bijbel genootschap. Het programma toont een brede gerichtheid). Er is yoga, maar elke maand ook een bejaar- denimds, en de oecumenische werk plaats van de zondagmorgen (half 12) wordt elke woensdagavond ge volgd door een meditatiebijeenkomst Gerrit Gosliga, leraar geschiede nis in Schiedam en wetenschappe lijk ambtenaar aan het Instituut v. Geschiedenis in Utrecht, is nauw bij deze oecumenische werkplaats, die ten tijde vain de hervormde jeugd- predlkant Bijl im het Geref. jeugd- Werkplaats een kans huis Breestraat van start ging, be trokken. Hij is lid van de Geref. Kerk in Leiden en van een werk groep voor het jongerenpastoraat in deze kerk. De bezoekers van de werkplaats komen uit verschillende kerken en sommigen zijn niet ker kelijk. Heeft Gosliga de traditionele ker kelijke vormen afgeschreven? "De kerkdienst en vormen als de werkplaats te hebben beide reden vaw bestaan. Er zijn mensen die zich in de geijkte kerkelijkheid niet meer thuis voelen. Zij zoeken ande re vormen, waar de intermenselijke beleving intenser kan zijn. De kerk dienst verloopt volgens een vast stiraiminen; het volle accent logt op wat die ene voorganger zegt. Als kerkganger mis je vaak de persoon lijke betrokkenheid. Je ontmoet el kaar niet echt. Eigen ideeën en ge voelens kunnen pas in een gesprek naar voren komen. Toch trekt de kerkdienst nog een heleboel mensen en daarom is er al geen reden, ermee op te houden. Je kunt wel probéren de kerk terug te brengen naar een aantal verloren gegane elementen. Om de passiviteit te doorbreken, zou je meer mensen moeten betrekken bij de voorberei ding en eventueel ook de uitvoering van de dienst. Je kunt een dienst af sluiten met een aantal vragen waar op je in de volgende terugkomt. En als een onderwerp aanspreekt, zit er misschien een gespreksgroep in. Een wij'klbliaid ka«n ook een middel zijn om meer samenhang in een kerk te brengen. De kerk moet serieus willen zoe ken naar andere mogelijkheden. De vrijblijvendheid moet eraf. Die werk plaats is zo'n kans. Zij kan een ze kere vernieuwing op gang brengen. Daarom moeten we ons niet apart gaan opstellen". Rust In de werkplaats-samenkomsten, die ongeveer anderhalf uur duren, hebben de deelnemers een actief aandeel. De ontmoeting begint in de kapel. Er is altijd iemand die iets heeft voorbereid. Na dit meditatieve samenzijn gaan die bezoekers naar de bovenzaal voor het gesprek. Om de uitwisseling van gedachten en ideeën over een besproken onder werp te kunnen afronden, wordt steedls 'n verslag van de vorige keer gegeven. Een gesprek over "samen de len" vond zijn afsluiting in een maaltijd. Gerrit Gosling-a heeft de indruk dat de werkplaats meer de meditatieve kant opgaat. "Dat betekent geen ver waarlozing van de praktische konse- kwenties van het christen-zijn. Ver- scheidenen doen al mee in aktie- groepen, zoals vastenakties en we- relddiakonaat. Je hebt rust nodig om wat je doet een zinrijke achtergrond te geven, om het een te kunnen re lativeren ter wille van wat op dat moment je concentratie vraagt". Er zal wel niemand meer zijn die het functieverlies van de kerk en de zwakke weerklank van haar getuige nis zou willen ontkennen. Maar Ver bum Dei, dat mensen verenigt in bezinning, toerusting, viering en dienst, is toch een klein symptoon van de kiemkracht en de- vindingrijk heid van een geloof dat nieuwe we gen kiest om mensen te herinneren aan de grond van hun bestaan. De fakkel van het ideaal is nog niet ge doofd. S. J. DE GROOT De liturgie van de oecumenische werkplaats is niet denkbaar zonder het gesprek. Hier praat Corrit Goslinga met enige deelnemers over een geschrift dat de vraag opwerpt of het leven een spel mag zijn. Ex-onderduikers zullen elkaar op zondag 4 mei in een herden kingsdienst in de hervormde kerk te Lemele ontmoeten. In Lemele en omgeving hebben in de oorlog veel Joodse en niet-Joodse onder duikers gezeten. In de kerk hield een Joods gezin zich verborgen. Na de oorlog werd een dank dienst gehouden, waarin 120 on derduikers aanwezig waren. Men wil het contact nu hernieuwen. Na de dienst is er een ontmoeting tus sen de oud-onderduikers en hun toenmalige gastheren en gast vrouwen". De heer J. A. Meyster, cantor- organist van de geref. kerk te Voorburg, is benoemd tot secre taris van de Interkerkelijke Stich ting voor het Kerklied. De Hervormde Bond voor in wendige Zending op Geref. Grond slag, die veertig jaar bestaat, voert tot 3 mei onder het motto Noodzaak een geld- en ledenwerf actie. De bond heeft 33.000 leden en streeft in deze actie naar een opbrengst van f300.000. Hij wil drie nieuwe evangelisten aanstel len voor een periode van drie jaar. "Er z\jn geen homofielen in onze gemeente", was de reactie van een Lutherse kerkeraad op een enquete van de werkgroep Homofilie van de Raad van Ker ken, waarin de vraag hoe homo fiele gemeenteleden worden be handeld en welke plaats zij in de kenkeüjke gemeenten innemen, centraal stond. Ds. M. A. van Teylingen in het Lutherse blad ELK hierover: "Door zo'n op merking komt het probleem le vensgroot voor je te staan. Er zijn minstens 650.000 Nederlanders homofiel. Zouden er dan niet in onze gemeente zijn?" De Oud-Katholieke Kerk heeft de bevoegdheid gekregen om een bijzondere leerstoel te vestigen, bij de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit. Dr. H. Jagersma, hervormd predikant te Den Bosch, is be noemd tot hoogleraar Oude Tes tament en Hebreeuws aan de pro- te Brussel. Hij zal prof. dr. J. SohcraevsGid opvolgen, die vorig jfiar is overleden. Een gedachte van ds. A. Kool (Utrecht) ertussendoor: zij die zeggen dat het werk van de Hei lige Geest ook iets met» de beste ding van ons geld te maken heeft, hebben zeker gelijk. De Indonesische bisschoppen willen (het voorbeeld volgen van hun collega's in Tanzania en Za ire en Rome toestemming vra gen om gehuwde mannen de priesterwijding toe te dienen. De missionaris John Prior, die dit heeft bericht, merkt daarbij op, dat de discussie in de kerk over de ontkoppeling van priesterschap en celibaat wel is stilgevallen maar dat de praktische argumen ten nog even levend zijn, met name op de missieterreinen waar niet genoeg priesters zijn. In Zaire (het voormalig Kon go) is een verbod uitgevaardigd tot het geven van godsdienston derwijs op de scholen. Er is een soort staatsgodsdienst afgekondigd waarbij het staatshoofd Mobutu als een verlosser wordt vereerd. Dat schrijft drs. J. Greven in het VU-Magazine. Het zijn nu eerder de kerken (vreemde een den in de Afrikaanse bijt) die metterdaad iets doen voor de ver heffing van de massa, door on derwijs en sociaal werk. Deze concurrenten kan die president niet gebruiken. De verhoudingen tussen de Spaanse regering en het Vatikaan ziun aanmerkelijk slechter gewor den. Het verbod om een kerke lijke bijeenkomst te houden over de sociale toestand heeft veel pro test uitgelokt. Gevreesd wordt, dat de onderhandelingen over een nieuw concordaat schade hiervan zullen ondervinden. De Nederduitse Gereformeerde Zendingskerk in Zuid-Afrfka (de kleurlingenkerk) heeft het mo- deramen van de Hervormde Sy node meegedeeld, bereid te zijn een correspondentierelatie met de Hervormde Kerk aan te gaan. Voorlopig gaat het om uitwisse ling van ambtelijke stukken en einder publicaties van de kerbein. Dr. A. H. van den Heuvel, secre taris-generaal van de Hervormde Kerk, meent, dat deze contacten van belang kunnen zijn voor de Hervormde Kerk, gezien de vra gen waarmee zij zich betreffende Zuidelijk Afrika geconfronteerd ziet. De RK Kerk in de voormalige Portugese koloniën zal na die zelf standigwording van deze gebie den komen te staan onder de competentie van de Curie-con gregatie voor de missie. Deze ge bieden worden dan weer missie terrein. Het gaat om de kerk in Mozambique, Angola en Guinee- Bissau. Lezers schrijven Het viel niet mee op tweede paas dag van Valkenburg naar Leiden te fietsen. Want op de Voorschoterweg bij het Haagsche Schouw is sinds kort een meubelwinkel gevestigd, die als een magneet auto's aantrekt. Au to's gevuld met mensen uit Leiden en omgeving, te lui om te fietsen, die niets beters weten dan op tweede paasdag bankstellen te bekijken. Zo dat de Voorschoterweg, die "gerecon strueerd" wordt, wel een overvolle parkeerplaats leek. Twee heren van de politie pro beerden tevergeefs het verkeer te regelen. Autoverkeer dat daar eigen lijk niet eens mag komen, gezien de borden die aan de einden van het reconstructiegedeelte staan. Het be wijst in ieder geval dat de zoge naamde weidewinkels eigenlijk waan zinnige dingen zijn, die verspilling van energie en de vervuiling van ons leefklimaat alleen maar bevor deren door ons wasemkappen, elektri sche messen, scharen, tandenborstels en hele keukens en kamers te ver kopen, die we helemaal niet nodig hebben. Bij voornoemde "stoelenwin- kel" zijn niet eens fietsenklemmen Bovendien geeft de meubelwinkel op 'n uitermate ergerlijke en ontsie rende wijze blijk van zijn aanwezig heid door metershoge oranje letters aan de Rijnoever en een totempaal langs de Voorschoterweg. Het ge meentebestuur van Valkenburg a.d. Rijn mag wel eens beter letten op de bedrijven die zich in het dorp vestigen, of die er al zijn, en zich niet laten lijmen door twee boom pjes cadeau te krijgen, terwijl er tientallen langs de Voorschhoterweg zijn omgehakt omwille van de voor uitgang. HENK J. M. SLOOS, "La Licorne" Hoofdstraat 99IV Valkenburg a.d. Rijn. DEN HAAG (ANP) Op het mi- nisteire van Financiën heeft men dè indruk dat het opsporingsapparaat (douanerecherche in samenwerking met de (rijks) politiekorpsen) het verschijnsel van de illegale alcohol stokerij aardig onder de duim heeft gekregen. Hoewel men beslist niet de illusie koestert deze illegale bedrijvigheid geheel de kop te hebben ingedrukt heeft men toch wel het idee dat de illegale stookcapaciteit in Nederland de laatste jaren door de activiteit van het opsporingsapparaat sterk ge daald is. Sinds 1971 zijn in Nederland twin tig illegale stokerijen ontdekt, de meésten in het zuiden des lands maar een enkele keer ook wel eens in het hart van Holland. Naar verwachting zijn er nu in het zuiden des lands nog maar vier in bedrijf, aldus een woordvoerder van het ministerie op grond van inlichtingen van de FIOD, de financiële inlichtingen- en opspo ringsdienst. De ontdekte stokerijen hadden een gemiddelde produktie van 3000 liter hooggradige (95 96 pet.) alcohol Passen geblokkeerd Duizenden paas-vakantiegangers zijn gisteren bij de terugkeer uit Italië, Oosten rijk en Zuid-Tirol als gevolg van sneeuwlawines en -verstuivingen in de sneeuw blijven steken. Over een lengte van bijna 400 km in rechte lijn waren in de Alphen vele uren lang vrijwel alle noord-zuid-verbin dingen geblokkeerd. De Brenner-pas, de belangrijkste noord-zuid-verbin ding, kon gisteren pas na een halve dag alleen voor het autoverkeer weer vrijgegeven worden. S.L.A.-proces In de Californische hoofdstad Sacramento is op tweede paasdag de samenstelling begonnen van de jury voor het proces tegen twee vermeende leden van het 'Sym- bionese Bevrijdingsleger' die van moord worden beschuldigd. De be klaagden konden de procedure op een gesloten televisiecircuit in hun cellen in het souterrain van het ge rechtsgebouw volgen. per week bij een gemiddelde wer kingsduur van twintig weken. Het verschijnsel illegale alcohol stokerij is er een van de jaren zeven tig. Voordien werd er wel eens een drooggelegd, maar van een verschijnsel kon toen zeker niet gesproken worden. In 1971 werden twee stokerijen ontdekt. Een in het Noordbrabantse Lage Mierde, de an der in Alphen a. d. Rijn, hartje Hol land. In het volgende jaar konden er ook twee uitgeschakeld worden. Topjaar voor de douanerecherche was 1973. De illegale alcoholstokers werd toen een harde slag toegebracht met de ontdekking en droogleggging van niet minder dan elf alcoholsto kerijen. In 1974 werden er weer vier LONDEN De Sowjetrussische vakbondsleider en voormalig hoofd van de geheime politie, Alexander Sjelepin, is gisteren onverwacht op het vliegveld Heathrow in Londen aangekomen, waar hij snel naar de speciale afdeling voor geheime aan komsten werd gebracht. Daar werd hij verwelkomd door de Sowjetrus sische ambassadeur, Nikolai Loen- kow, en de algemeen secretaris van het Britse Trade Union Congress (TUC) Len Murray, omdat hij is uitgenodigd door de Britse vak bondsfederatie. Het bezoek heeft een storm van verzet gewekt omdat Sjelepin hoofd van de KGB is geweest. Hij zou pas woensdag aankomen, maar het straalvliegtuig van Aerofolt kwam gisteren onverwacht boven Heathrow aan en verzocht te mogen landen. Functionarissen van de luchtleiding wisten er pas 40 minuten voor de landing iets van. ontdekt en dit jaar is tot nu toe de eerste drooggelegd in Vlierden (gem. Deurne) Uit het afnemend aantal ontdek kingen van illegale stokerijen bij ge lijkblijvende activiteit van het op sporingsapparaat durft men op het ministerie van Financiën te conclu deren dat het opsporingsapparaat een en ander aardig onder controle heeft „hoewel men dit natuurlijk nooit he lemaal zeker weet". Voorzichtiger „Het zou voor ons een prachtig compliment zijn, maar het zou best eens kunnen zijn dat de organisatie aphter de illegale stokerijen na de klap in 1973 nog voorzichtiger is ge worden en de alcohol op nog verbor- gener plekken in het afgelegen Bra bantse land stookt dan steeds het ge val is geweest", aldus A. Miedema, hoofd van de landelijke douanere cherche te Haarlem. Miedema is ervan overtuigd dat ach ter de illegale alcoholstokerijen de zelfde mensen zitten die vroeger op een gemakkelijke manier veel geld verdienden met de botersmokkel. „Maar die mensen achter de scher men zijn moeilijk grijpbaar en ze opereren meestal vanuit België", al dus de douanerecherche. In het topjaar 1973 werden stoke rijen drooggelegd in Roggel, Some ren, Weert, Wachtum, Vorstenbosch, Bladel, Drumpt, Waalre, Eersel, 's- Heerenhoek en Wittem. Deze laatste stokerij vestigde de aandacht op zich door een explosie tijdens de produk tie. Twee illegale stokers kwamen hirbij om. In hetzelfde jaar konden 23 personen wegens illegaal stoken van alcohol of het helpen hierbij, b.v. boeren die hun schuur om het geld ervoor beschikbaar stelden, worden aangehouden en gestraft. Het waren allemaal slechts gehuurde krachten. De grote jongens bleven buiten schot. In de illegale stokerijen is veel geld te verdienen. Ruim f 8,- van de prijs die in de winkel voor een liter jene ver betaald moet worden is belasting (accijns en omzetbelasting). Deze wordt door de miljoenen liters alco hol producerende illegale stokerijen ontdoken. Ten koste van de schat kist van het land waar de alcohol zijn weg vindt naar de consument. „Want je kunt niet stellen dat alles wat frauduleus in Nederland gepro- cuceerd wordt belastingderving voor de Nederlandse staat betekent", al- üus een woordvoerder van het minis terie van Financiën. „De accijns, wordt in de meeste landen geheven ter zake van het gebruik en niet ter zake van de produktie van alcohol". Het ministerie heeft trouwens de indruk dat zeer veel van de in Ne derland gestookte alcohol de grens over gaat naar België. De FIOD heeft volgens het ministerie geen concrete aanwijzingen dat er sprake is van een illegale alcoholstroom naar de Ne derlandse consument. Ook van 't ge organiseerde bedrijfsleven heeft het ministerie hierover geen informatie ontvangen. De afzet van drank is in Nederland scherp geregeld via de produktschappen. Naar het bedrag dat de Nederlandse schatkist zou heb ben gederfd zou men daarom op het ministerie zelfs geen slag kunnen slaan. Douanerecherchechef A. Miedema houdt zich in zijn voortgaande strijd tegen het verschijnsel van het ille gaal stoken vast aan de zekerheid dat een illegale stokerij in ons dichtbe volkte landje, hoe afgelegen ook, nooit onopgemerkt kan blijven. Voor het stoken van de alcohol moeten grond stoffen worden aangevoerd, terwijl de gestookte alcohol er weer vandaan moet. Deze transporten moeten op een gegeven moment opvallen, aldus Miedema. Duizenden Enchedeërs wa ren zaterdagmorgen uitgelopen om de winnaars van het Eurovi sie-songfestival 1975, de Ensche- dese groep "Teach-In" hulde te brengen voor de behaalde succes sen. De groep wachtte een groots onthaal in het Enschedese ge meentehuis. Vanaf het balkon werd eerst nog eens het winnende liedje Ding-a-dong ten gehore ge bracht. Vervolgens werd Teach-ln toegesproken door burgemeester Vleer, die de triomf van de groep tevens een triomf voor Enschede noemde. „Jullie hebt de stad En schede. de regio en ons land daar in Stockholm op een prachtige manier vertegenwoordigd"aldus mr. Vleer die de leden van Teach- ln vervolgens een plaquette met inscriptie aanbood namens het gemeentebestuur van Enschede Voor het nummer Ding-a-dong werd de groep een gouden plaat overhandigd. DEN HAAG (ANP) Op eerste paasdag heeft de 3-jarige Remond zijn moeder ernstig verwond door haar met een pistool in de buik te schieten. De vrouw is zondagmiddag geopereerd in een ziekenhuis en haar toestand was gisteravond goed. De moeder van Remond, de 27-ja- rige gescheiden M. C. O, draagt al enige tijd een pistool in haar hand tasje, omdat zij zich bedreigd voelt door een man. Toen zij zondagmid dag enige tijd niet lette op de acti viteiten van haar zoontje, had de peuter het pistool uit haar tasje ge pakt. Zijn moeder riep nog "niet doen Remond", maar dat hielp niet- meer. Al spelend'had Remond de trekker overgehaald en zijn moeder lelijk in de buik geschoten. De ex-echtgenoot van de vrouw was in de keuken toen het schot viel. Toen hij toe kwam rennen zag hij 't jongetje met het pistool !n de hand staan. Het is nog niet duidelijk hoe de vrouw1 aan het pistool is gekomen. AMSTERDAM Met bloemen in de hand trokken zaterdagmiddag ongeveer tweeduizend demonstran ten van de Amsterdamse Dam naar het huis van bewaring. Daar wer den handtekeningen overhandigd met het verzoek de arrestanten, die maandag tijdens de rellen rond de Nieuwmarkt door de politie waren opgepakt, vrij te laten. De demonstranten droegen span doeken bij zich met leuzen als "geen terreur van het stadsbestuur", "me tro nee, woningen ja". Ook werd luidkeels het aftreden van wethou der Han Lammers van stadsontwik keling geëist. Op de puinhopen van de huizen die maandag waren ont ruimd werden bloemen gelegd. Er ontstond een klein incident toen de demonstranten een agent in burger herkenden. Enkele woedende beto gers grepen de man naar de keel. De politieman werd echter door andere demonstranten weer ontzet. De actiegroep Nieuwmarktbuurt maakte bekend dot er begonnen zal worden met de „opbouw van de buurt". Op de plaatsen wa<ar door sloop lege plekken zijn gevallen wil men tentconstrucüie en bouwketen neerzetten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7