Da Nang gevallen DE LAATSTE VLUCHT UIT DA NANG Suezkanaal 5 juni open verzekeringen y immiPïM.i Sadat verlengt tevens mandaat vredesmacht Grieken na tien jaar weer naar de stembus voor de gemeenteraad Turkse regeringscrisis voorbij PAGINA 4 1 APRIL 197^ De voeten van een Zuidvietnamese regeringssoldaat 1bungelen uit de ruimte voor het lan dingsgestel van de laatste Amerikaanse Boeing 727, die uit Da Nang vertrok. De vleugel (2) werd beschadigd door een handgranaat van een sol daat, die het toestel wilde laten stoppen om alsnog mee te kunnen. Het toestel landde be houden in Saigon, waar de verminkte soldaat uit de wielruimte werd gehaald. Huilend gaat deze vader zijn gezin voor op de vlucht. Het vluchtelingen-legioen wordt het convooi der tranen ge noemd. Lien Huang, die in de stuurcabine van deze machine zat, zag hoe iemand zijn greep op heit landingsgestel verloor en in de Zuiidohimese zee stortte. Toen de toestellen op Tan Son Nhufc landden werden de militairen die het eer- dbe toestel hadden bestormd, gevankelijk weggevoerd. Uit het landingsgestel werd heit geplette lichaam van een soldaat ge haald. HU had z'n lift gekregen maar dood zijn in Sa'iigcn is hetzelfde als dood zUn in Da Na mg. Enfcelle tientallen soldaten kwamen koud maar levend uit het ba gageruim. In het laatste vliegtuig utt Da Nang zaten slechts drie burgers, twee vrouwen en een baby. SAIGON De regering in Saigon had zaterdagavond alle contact met haar strijdkrachten 'in Da Nang, eens de grote basis van de Amerikaanse mariniers, ver loren nadat nog een laatste Amerikaanse Boeing 727 letterlijk voügestampt met vluchtelingen in Saigon was aangekomen. Slechts de snolsten, de sterksten en de gemeensten uit een geweldfige menigte hadden zich een plaats verworven in het toestel, zo schrijft U PI-correspondent. Paul Vagle dfie die vlucht meemaakte. Er stierven memsan bij pogingen aan boord te komen en anderen stierven door een val van honderden meters in zee omdat 2elfs hun wanhoop hun de kracht met meer gaf om zich vast te küampen aan van het lijf en één van hen schopte een oudie vrouw in het gezicht om aan boord te kunnen komen. In de bioscoop zo iemand hem hebben neergeschoten en de oude vrouw in het toestel hebben geholpen. Dit was geen film. HU vloog mee en de oude vrouw viel op de roHbaam, haar handen uitstrekkend naar het vliegtuig dat al reed. Een cameraman van die Briitse televisde. die de vlucht eveneens had meegemaakt, was zo onverstandig geweest het toestel na de landing te verlaten om het aan boord gaan van de vluchtelingen te fll- rnen. Voor hem was er op de terugweg geen plaats meer. HU gooide zUn camera met de kostbare film aan boord en zag het vliegtuig vertrekken. Later zou hU door een hefsohro-efvliegtuig van Air America zUn opgepikt. Toen het vliegtuig vertrok, overviel waanzin de achiterblUvemdem en openden militairen heit vuur. Iemand gooide een handgranaat naar de vleugel. De explosie beschadigde de open kleppen en het uit staande 'landingsgestel. Op afstand ont ploften raketten van de belegeraars. Vlieger Ken Healy goodde de gashandles vol open en de machine kwam los van de taxibaan. Er was geen mogelijkheid nor maal van de startbaan te vertrekken. Een andere Boeing 727 die erachter had gezeten, was bevolen in de luoht te blU- ven toen de pandek uitbrak. Fotograaf Een Zuid-Vietnamese oorlogsveteraan, die zijn beide benen verloor in de strijd, met zijn zoontje aan de haven van Cam Ranh, wachten op inscheping. heit landingsgestel. Helt was een vlucht naar de hel en al leen een goede vlieger en gebeden brach ten ons terug naar de luchtmachtbasis Tan Son Nhut bij Saigon, de landings- kleppen beschadigd, aldus Vagle. Directeur Ed Dailey van „World Air ways" maakte de vlucht mee vanaf Sai gon. HU was boo6 en vermoeid omdat hU dehele nacht mat Amerikaanse en Zuid vietnamese functionarissen had gerede twist over toestemming om naar de be legerde stad' Da Nang te vttdlegen. Het zag er vreedzaam genoeg uit toen de machine aan de grond kwam op <to luchthaven van Da Nang. ruim 500 kilo meter ten noorden van Saigon. Meer dan duizend mensen hadden rond een golfplaten hut op de komst gewacht. Toen brak de hei llos. Op bromfietsen, in Jeeps, op scooters en te voet snelde da menigte in paniek op de machine af. Ed Dailey en ik stonden beneden aan de achtertrap van de 727. Dailey spreidde zUn armen uit en riep in het Vietnamees: „Eén tegelijk. Er is plaats voor iedereen". Er was niet plaats voor allemaal. Als Dailey had gedacht met vrouwen en kin dieren uit Da Nang te komen, had hU het mis. Heit toestel was in een ogenblik vol met militairen van de gemeenste eenheid van de eerste divisdte, de Hac Bao (Zwarte Panters), zo meldt Vogle. Zij scheurden Daley letterlUk de kleren SAIGON (AP) De havenstad Da Nang i'n het noorden van Zuid-Vietnam is door Noordviietnaimese strijdkrachten en de Vietcong veroverd. Een volgepakt vliegtuig, dat vluchtelingen overbrengt naar Saigon. Het passagiersaantal was twee maal so hoog, als normaal wordt vervoerd. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK (AP, UPÏ) De Egyptische pre sident Anwar Sadat heeft zaterdag- Ford besnoeit WASHINGTON (UPI) Pre sident Ford van de Verenigde Staten heeft in de nacht van zaterdag op zondag een wetsontwerp getekend, tot besnoeiing van de inkomstenbe lasting met een bedrag van 24,8 miljard dollar (bijna zestig miljard gulden). In een rede zei de Amerikaanse pre sident dat dit zo ver was als hij wil gaan. "Ik trek hier de grens", aldus Ford. Door de besnoeiing zou het tekort op de federale begroting voor het begrotingsjaar dat op 1 juli be gint tot ongeveer 60 miljard dollar stijgen. Hij had getekend omdat de Amerikaanse economie gestimu leerd moest worden. De besnoeiing was de eerste stap naar terugkeer naar welvaart. Maar het congres zou ook de federale uitgaven met 17 miljard moeten inkrimpen en elk nieuw uitgavenprogram moeten weren, behalve voor de energie. Volgens Ford is de belastingver- verlaging is 'n „redelUk compromis" tussen zijn verzoek om 16 miljard dollar en de door de senaat goedge keurde belastingvermindering van 33 miljard. avond verklaard dat het Suezkanaal 5 juni zal worden heropend voor de internationale scheepvaart. Hij zei verder dat hij het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Na ties voor patrouillering in de Sinaï- woestijn, dat 26 april afloopt, met nog eens drie maanden zal verlengen. "Sommigen mogen dan een emo tionele reactie van me verwachten, na het mislukken van de besprekin gen over het Midden-Oosten, zoals op zegging van het VN-mandaat, maar ik geef de voorkeur aan actie op reactie", aldus Sadat in een toe spraak voor de Egyptische volksver tegenwoordiging. "Daarom zal ik hernieuwing van het VN-mandaat voor drie maanden toestaan, dit om de internationale gemeenschap niet voor een crisis te plaatsen". Sadat zei dat Egypte de waterweg weer openstelt zodat de wereld niet de indruk krijgt dat Egyp te probeert andere landen te straffen voor fouten die door Israël zijn ge maakt. "We zijn in staat het kanaal te verdedigen, we kunnen de steden langs het kanaal verdedigen en we zUn machtig genoeg am de (Israëli sche) vijand af te slaan", aldus Sa dat. „En Ik verklaar hierbU dat tedere poging om de kanaalzone te bedrei gen zal worden afgeslagen op een wij ze die nog krachtiger Is dan de be dreiging zelf". Volgens welingelichte bronnen is Egypte aan het diplomatieke front actief om een zo snel mogelijke her vatting van de Geneefse vredescon ferentie over het Midden-Oosten te hervatten. De Verenigde Staten ge ven de voorkeur aan privé-onderhan- delingen maar zijn bereid de multi laterale besprekingen in Genève, voort te zetten, indien hiermee een nieuwe oorlog kan worden voorko- De Egyptische minister van Voor lichting, Achmed Kamal Aboel Magd heeft bekendgemaakt, dat Israëli sche schepen geen gebruik zullen mo gen maken van het Suez-kanaal, wanneer deze waterweg heropend wordt. Israël ziet de belofte van de Egypti sche president Sadat om het Suez kanaal te heropenen en het mandaat voor de VN-legers te verlengen als een positieve stap, maar vreest dat dit een taktiek kan zijn om druk op Israël uit te oefenen tot het doen van meer concessies tijdens de vre desbesprekingen, zo hebben rege ringsfunctionarissen gezegd. De ambtenaren Juichen de voorge nomen heropening van het Suezka naal op 5 Juni toe. Men meent dat de hervatting van het burger scheep vaartverkeer door het kanaal de oor- Dr. Phan Kwang Dan, vice-pre mier voor vluchtelingenzaken, kon digde de val van Da Nang aan op een persconferentie die was belegd rm te praten over de pogingen van de Zuidvietnamese regering om de meer dan tweemiljoen vluchtelingen in Zuid-Vietnam te helpen. Naar schatting 100.000 Zuidvietna mese militairen zijn door de revolu tionairen ingesloten. Het aantal bur gervluchtelingen in Da Nang wordt cp anderhalf müjoen geschat. Minister Dan heeft een beroep op de V.N. gedaan met de revolutionai ren in verbinding te treden en voed- logskansen zal verkleinen. Ook werd tevredenheid uitgesproken met de belofte van Sadat om de nog reste rende 39 Israëlische krijgsgevange nen uit 1973 naar huis te sturen. Nogal koel werd de bereidheid van Sadat ontvangen om het mandaat van de VN-vredesmacht die de Is raëlische en Egyptische legers uit el kaar houdt, met drie maanden te verlengen. Men wees erop dat eerder dit mandaat per zes maanden is verlengd. fel en medicamenten naar Da Nang te sturen. In het hele land zijn volgens Dan twee miljoen vluchtelingen. Een Zuidvietnamese regeringsamb tenaar sprak over de grootste op zich zelf staande nederlaag voor Zuid- Vietnam sinds 28 jaar. De Zuidvietnamese regering ver loor vier infanteriedivisies en een luchtmachtdivisie die in het gebied van Da Nang zitten afgesneden. Een regeringsambtenaar schatte dat Sai gon in totaal' bijna honderdduizend man aan troepen heeft verloren bij de nederlaag in Da Nang. De troepen zijn afkomstig van de Je en 2e infanteriedivisies, de ma- rimtersdlvisie, het korps stoottroepen, de pantsereenheden en de militie. Een groot deel van de eenheden die in Da Nang verlaren zUn gegaan, werden als de beste beschouwd die Zuid-Vietnam had. Met de verovering van Da Nang hebben de Noordvietnamezen en de Vietcong de annexatie van het noor- cMUk kwart van Zuid-Vietnam vol tooid, aldus zegslieden van Zuid- Vietnam en de Vietcong. De delegatie van de Vietcong in Saigon deelde mee dat de Vietcong- vlag in Da Nang wappert en dat 'de voorlopige revolutionaire rege- *mg heer en meester in de stad is". Een verklaring van de Vietcong luidde onder meer dat "duizenden soldaten van de regering in Saigon hun wapens hadden ingeleverd en zich hadden overgegeven". ATHENE (AP) In Griekenland hebben zondag voor het eerst sinds 10 jaar gemeenteraadsverkiezingen plaatsgevonden. De stemlokalen gingen bij zonsop gang open. De ongeveer 6 miljoen kiesgerechtigde Grieken kunnen hun stem uitbrengen op 170.000 kandida ten. Het zijn de derde vrije verkiezin gen na de val van de militaire dic tatuur. Gemeenteraadsverkiezingen hebben de kandidaten die de steun van de oppositiepartijen genoten zich in ve le steden van de meerderheid ver zekerd. Een van de indrukwekkendste o- verwinningen was die van Ioannis Papatheodorou die, blijkens de nog onvolledige uitslagen, 53 procent van de stemmen kreeg voor het burge meesterschap van Athene. Papatheo dorou. een advocaat, had de steun van de unie van het centrum- de panhellenistische socialistische bewe ging en de communisten. De partij en kregen bij de algemene verkiezin gen van november 44 procent van de stemmen tegen de nu regerende nieuwe democratische partij van pre mier Karamanlis 54 procent. Ook de burgemeestersposten van Heraklion, Zografou en Peristeri in Attica, Volos in centraal-Grieken- land en Patras in de Peloponesos zijn naar de oppositie gegaan. De verkiezingen van zondag, de eerste gemeenteraadsverkiezingen in elf Jaar. waren voor 264 burgemees ters, 5.761 hoofden van kleinere ge meenten en ongeveer 60.000 gemeen teraadsleden. Visserij-blokakde Met binnen vaartuigen zijn Britse vissers giste ren - nu op grote schaal - een blok kade begonnen van havens in Schot land en Engeland uit pro test tegen goedkope vislnvoer. Vol gens de organisators nemen duizend boten aan de blokkade deel van on geveer 30 havens. Mevr. Hillary omgekomen De vrouw en dochter van Sir Edmund Hillary, die in 1953 voor het eerst de Mount Everest bedwong, zijn .iet drie andere personen gisteren in Nepal bij een vliegtuigongeluk om het leven-gekomen. Het eenmotorige toestel stortte neer bij de start ln Katmandoe. Moskou-Lissabon De Soejet-Unie heeft Portugal economische steun aangeboden, zo heeft de Portugese m nister van Arbeid, majoor Jose Costa Martins, gisteren na een bezoek van een week aan Moskou bekend ge maakt. De minister bevestigde ook dat president Francisco Da Costa Gomes en premier Vasco Goncalves zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. ANKARA (AFP) Soeleymain welzijn, de republikeinse partij van Caglayangil en minister van Defen- Demirel, voorzitter van de conser- het vertrouwen en de uiterst recht- sie Ferit Melen, vatieve Turkse rechtvaardigheidspar- se partij van nationale eenheid. De vier-partijencoalitie heeft 224 tij. heeft gisteren een coalitierege- stemmen nodig in de nationale ver- ring gevormd, die zal bestaan uit ver- De rechtvaardigheidspartij beschikt gadering, die 450 leden telt. tegeiïwoordiigers van vier rechtse over 149 zetels in het parlement, Demirel heeft met zijn coalltiege- partijen. Hierdoor is een einde ge- en krijgt 15 ministers, de nationale noten een protocol getekend waarin komen aan een regeringscrisis, die welzijnspartij met vijftig zetels krijgt de grote lijnen zijn aangegeven van meer dan een half jaar heeft ge- acht ministers, de partij van het ver- hun gemeenschappelijk actie-pro- duurd. trouwen met twaalf zetels vier ml- gram: vastberadenheid in het buiten- nisters en de partij van nationale lands beleid en in het bijzonder ln Van de nieuwe coalitie maken eenheid met drie zetels twee minis- de aangelegenheid-Cyprus, strijd te- deel uit de rechtvaardigheidspartij, terportefeuilles. Minister van Buiten- gen het communisme in het blnnen- de Islamitische partij van nationaal landse Zaken zal zijn Ihsan Sabri land en herstel van de economie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4