Vertrouwd maken met het museumwereldje Yan puinhoop tot rijkdom BOUW JVOORD-HOFLANDBRUG" MOET VOOR 1 JULI '75 BEGONNEN ZIJN mïzu Edukatieve Dienst „Lakenhal" Commissie voor het streek- energie bedrijf keukens Toogdag van Evangelie-christenen DINSDAG 1 APRIL 1975 jecten worden door een speciaal hier voor aangesteld persoon kunstklas- lessen gegeven. Inkeke Kapteyn, die deze lessen geeft, mikt hierbij op leerlingen van lagere scholen tussen de acht en de twaalf jaar. De cursus loopt altijd van september t/m ja nuari en vervolgens vam fdbruari t/m juinü. De oursus omvat ongeveer 20 les sen van ieder anderhalf uur. Dat deze lessen enorm veel succes heb ben blijkt wel uit de grote belang stelling, die biervoor bestaat. Jaar lijks worden deze lessen nl. door on geveer tweehonderd kinderen ge volgd. Deze grote belangstelling vormt op zich al een afdoend antwoord op dit ontplooid initiatief, dat bij de kinderen bijzonder blijkt aan te spreken. De lessen worden op woens dagmiddag, zaterdagmorgen en zater dagmiddag gegeven. Het is duidelijk, dat de Edukatieve Dienst als onderdeel van het facili teitenpakket van het Stedelijk Mu seum 'De Lakenhal' zichzelf door de grote belangstelling, die er voor de afzonderlijke activiteiten bestaat, al heeft waargemaakt. Dat bijvoorbeeld veel groepen er de voorkeur aan ge ven rondgeleid te worden door iemand van de Edukatieve Dienst is een teken aan de wand. Ook de grote belangstelling, die er bij de kinderen tussen de acht en de twaalf jaar bestaat voor de z.g.n. 'kunstklas' geeft reden te veronderstellen, dat dit aan tal in de loop der jaren zal toene men. Annette Redelé, die het hoofd is van de Edukatieve Dienst en de avtiviteiten coördineert heeft dan ook reden met grote tevredenheid de activiteiten en initiatieven van haar afdeling te begeleiden. A. C. Koekebakker jr. LEIDEN/HAZERSWOUDE Een commissie bestaande uit zeven per sonen gaat onderzoeken wat de mo gelijkheden zijn voor het streekener- giebedrijf Rijnstreek, nu de gemeen te Leiden onlangs heeft besloten de gemeenschappelijke regeling op te zeggen. In de "kleine raad van be heer" hebben zitting drie vertegen woordigers van de gemeente Leiden, de burgemeesters Keyzer (Benthui zen) en van Montfoort (Nieuwkoop) en de wethouders Temminck (Oegst geest) en Heemskerk (Noordwijker- bout). Overeengekomen is dat de commissie voor 20 april rapport zal uitbrengen. Na de uittreding van Leiden heb ben de andere in de gemeenschappé- lijke regeling deelnemende gemeen ten en bijeenkomst gehouden, waar bij verontrusting werd uitgesproken over het feit dat Leiden op het punt van 't streekenergiebedrüf "zo dwars ligt". Enkele dagen daarna is er een gesprek geweest van vertegen woordigers van Leiden en de and- re deelnemende gemeenten. Volgens burgemeester Ten Heuvelhof was dat nauwelijks een aangenaam gesprek te noemen. "Het maakt op mij een heel onprettige indruk", aldus de bur gemeester. ADVERTENTIE Goed gedaan a i rm /complimenteuzer met een bloemetjeg via Fleurop. of dit nu een bepaalde tentoonstel ling is of iets in eigen bezit) bij al le onderwijsvormen bestaat. Behal ve het basisonderwijs ontvangt men voortgezet onderwijs, het buitenge woon onderwijs (de bekende L.O.M.- scholen en de observatiescholen) en het beroepsonderwijs. Daarnaast be staat grote belangstelling bij groepen bejaarden, studenten, historische ver enigingen, etc., die regelmatig de weg naar het museum "De Lakenhal' weten te vinden. Vorig jaar bedroeg het totale groeps bezoek ongeveer 9800 personen, waar van ongeveer 6500 personen door me dewerkers van de Edukatieve Dienst werden rondgeleid. Er was een groep van 3300 personen, die d«e rondlecding vaak in overleg met mensen van de Edukatieve Dienst zelf verzorgde. Van dit groepsbezoek kwam bijna de helft uit Leiden, terwijl 42 af komstig was uit de regio. Negen pro cent van de bezoekers kwam vorig jaar van buiten de regio. Onder de regio wordt verstaan Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Zoeterwou- de en randdorpen). Wanneer er sprake is van een be paald projekt. dat bezocht kan wor den is er door de Edukataeve Dienst een speciale indeling gemaakt. Er is eerst een voorbespreking met de leerkrachten, waarbij de inhouden opzet van het projekt in grote lijnen wordt uiteengezet. Men gaat hierbij dan ook uit van de suggesties, die van de kant van de scholen worden gegeven. Er is een inleidende les op schoofl, die vaak mat behulp van dia's gegeven wondlt door een edukatief medewerker van de 'Lakenhal'. Dan volgt een tweede bezoek, waarbij de leerlingen in de gelegenheid worden gesteld zelf opdrachten uit te voeren. Dan kan, afhankelijk van de wens daartoe, door de leerkrachten op school een samenvattende "slotles" gegeven worden. Na de eventueel te geven slotles is er vaak nog een na bespreking met de leerkrachten, die aan het projekt hebben deelgenomen en waarbij men aan de hand van een evaluatie van het projekt nagaat of het projekt aan het doel, dat werd gesteld heeft beantwoord. Naast de rondleidingen en de pro katieve Dienst stelt zich hierbij ten doel niet slechts te zorgen voor de z.g/n. 'kennisoverdracht' maar voor al ook om de belangstelling te wek ken bij het publiek en die belang stelling levend te houden. Daartoe heeft de de dienst een groot aamtaü actrijvilbeiten ontwikkeld, die interesse moeiten bevorderen of uitbouwen. Enige van de voornaamste taken, die de Edukatieve Dienst zich stelt zijn: het rondleiden van groepen langs een bepaalde tentoonstelling of een vaste oottliectüe; het geven van 'miuse- umlessen' of het organiseren van projektan in d» ruimste zin des woords; het houden van lezingen; het begeleiden van creatieve activiteiten en het verwerven van audiovisuele hulpmiddelen zoals een doorzichtpro- jeotiekast, een diaprojector en een filmtoestel. Vooral de doortóchtprojectie- kast is de trots van de Edukatieve Dienst en Annette Redelé, die mij rondleidt in het museum toont die dan ook met genoegen. De doorzicht- projectiekast blijkt inderdaad een zeer adequaat hulpmiddel bij het streven bepaalde zaiken duidelijk voor te stellen, omdat door middel van geprojecteerde dia's die bege leid worden door het gesproken woord een breder inzicht in de materie word gegeven. Deze hulpmiddelen dienen om zowel de individuele bezoekers als de groepen informatie te ver strekken. De groepen komen of op eigen initiatief en hebben iemand in hun midden, die genoeg over de ma terie van bet museum af weet of men doet een beroep op één van de free-lance medewerksters van de E- dukatieve Dienst. Zo begeleidt men verschillende groepen, omdat de in teresse voor t museum (onbelangrijk LEIDEN Sinds 1971 bestaat in het Stedelijk Museum De Lakenhal in .eiden een "Edukatieve Dienst', die Helemaal is opgezet door Annet te Redele. Zij is nu het hoofd van deze belangrijke afdeling van het T^'-enhal' en is de enige vaste me dewerkster. De Edukatieve Dienst maakte daarnaast ook veel gebruik van free-lance medewerksters, die rondleidingen verzorgen en zich bezig houden met projektwerk. De rondleid sters die samen met Annette Rèdele het gezicht bepalen van de "Eduka tieve Dienst' zijin Maud Glazemburg en Katie Heyning, terwijl Ineke Kapteyn belast is met de zorg van het geven van kunstklaslessen. De taak van de Edukatieve Dienst is de bezoekers zoveel mogelijk informeren en begeleiding en hen zo intensief mogelijk te betrekken bij hetgeen zich in het museum afspeelt. De Edu- (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN "Ik was op mijn werk bezig jaarstukken af te sluiten, toen de gedachte aan malversatie bij mij opkwam. Op dat ogenblik drong het tot mij door, dat het leven één gro te leugen kan worden. Dat greep me zo aan, dat ik de Heer aanriep en Hem dringend vroeg of dat met mij nu zó moest doorgaan. Toen mocht ik ervaren, dat God zijn hand naar mij uitstrekte. Ik heb mijn zonden beleden en mag u nu eerlijk zeggen dat het sinds ik Ja tot de Heer gezegd heb, geweldig gaat. Ik heb ook an deren tot de Heer kunnen brengen. Mijn kracht ligt alleen in de opge- stp- Heiland. Prijs zijn naam! Ik had altijd gedacht dat de hemel wel op aarde te vinden zou zijn. Aan mijn gezicht en mijn woorden was 't nauwelijks te merken dat het op mijn levensakker een puinhoop was. Het leek allemaal zo mooi. Maar diep in mijn hart wist ik het wel: 't zit met Jou helemaal niet goed. Tot dat de rijke heerlijkheid van de Va der in mijn bestaan doorbrak. Hal lelujah"! Met dat getuigenis brengt broeder Van Boven een volle Stadsgehoor zaal, waar de Volle-Evangelie-Ge meenten in Nederland een geestdrif tige toogdag houden, tot eerbiedige stilte. Ieder, tot de kleinsten toe, houdt vol verwachting zijn ogen op het grote bloemrijk versierde podium gericht, waar koor, combo, organist wat een bezielend speler! en voorganger hebben plaats gemaakt voor dat ene jonge echtpaar dat uit het midden van de zaal naar voren is gekomen om, bescheiden en rustig maar met een aanstekelijke geloofs kracht, de broeders en zusters te ver tellen hoe de ommekeer naar God zich in hun leven heeft voltrokken. "Wij hadden alles wat ons hart be geerde, maar wij waren niet echt gelukkig", getuigt zijn vrouw. "Als ik aan God dacht, kreeg ik de krie bels. Op 't laatst had ik geen macht meer over mezelf. Ik wist wel dat 'n radicale omkeer moest betekenen dat ik m'n egoïsme en m'n eer en m'n trots zou verliezen. Dat brengt een mens in de crisis. Ik kom bij u terug, Heer, als u me genadig bent, heb ik de Heer toen beloofd. En God hééft zich geopenbaard. Als de Va der die wacht op de verloren zoon. God verstoot zijn kinderen niet, mensen. Het is werkelijk een ver- schrikking God te laten weggaan. Dat ervaar je pas goed als je bij Hem terugkomt". "Halleluja, God is goed", bezegelt een oudere man het getuigenis, en dan zet het orgel, met alle regis ters als trompetten naar voren, maar weer een lied uit "Glorieklokken" in waarmee de enthousiaste Evangelie- christenen hun geloof in de Heer, die hen persoonlijk heeft gered, uitzin gen. Ze zijn gekomen uit het hele land, van Groningen tot Zeeland. Opval lend veel jongeren zijn er bij en ook de kleintjes doen al helemaal mee in de geloofsvreugde die de gro ten uitstralen als tijdens het zingen de handen klappend naar omhoog gaan en ze de halleluja's en amens mogen nazeggen. Het is een feestvie rende gemeenschap, wier voornaam ste motief om deze dag in Leiden samen te komen, is, in muziek en zang, getuigenis en prediking, gebed en ontmoeting de "eerstgeborene uit de doden" lof toe te brengen. Gemeziinig Mejuffrouw J.H. Hoogendoorn (35) is secretaresse van de Volle-Evangelie Gemeente in Boskoop, een van de vijftig gemeenten in ons land, die de toogdag voorbereidde. In de kof fiekamer hebben wij even met haar aan een tafeltje zitten praten om er achter te komen waar je die Evan gelie-groepen nu precies moet plaat sen temidden van de vele geestelijke stromingen die buiten de officiële ker ken om de mensen met hun spontane blijde boodschap proberen aan te spreken. "De beweging heeft na de oorlog vorm gekregqn vanuit het centrum Beukenstein in Driebergen. In hoofd zaak verenigen wij vroegere kerk- vanAssendelftstraat2 Oegstgeest tel50392 SOMMIGE MENSEN ZOEKEN WEKEN NAAR ZO'N KEUKEN! AD1 i/ERTENTIE <11 li lI I stimorol kauwgom 1 de smaak is raak Alleen voor openbaar vervoer, fietsers en voetgangers LEIDEN/VOORSCHOTEN Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft de gemeenten Leiden en Voorschoten onlangs medegedeeld, da de bouw van de Noord-Hoflandbrug (verbinding tussen Leiden Zuid-West en Voorschoten Noord-Hofland) als verbinding voor het openbaar ver voer, fietsers en voetgangers, op kor te termijn zal kunnen worden ge realiseerd als zogenaamd rijksobjedt experdmenteerobj eet openbaar ver voer) in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid. De gemeente Voorschoten heeft inmiddels het ministerie medege deeld, dat Voorschoten bereid is de gemeenteraad voor te stellen in het kader van het zogenaamd experimen_ teerobjeot openbaar vervoer Haagse agglomeratie en ter bevorde ring van de werkgelegenheid mede werking te verlenen aan de bouw van de Noord-Hoflandbrug onder bepaal de voorwaarden. In het stadhuis van Leiden heeft onlangs een bespreking plaats gevon den tussen vertegenwoordigers van he ministerie van Verkeer en Water staat, de provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, de gemeenten Leiden en Voorschoten en de NZHVM. Tijdens deze bespreking hebben de vertegenwoordigers zich kunnen ver enigen met de voorbereiding vaneen plain voor de brug, dat uitgaat van aanpassing van het oorspronkelijke ontwerp voor de brug aain een be stemming uitsluitend voor openbaar vervoer, fietsers en voetgangers. De brug krijgt een rijbaan van in totaal 6,50 meter, samengesteld uit twee rijstroken; aan weerszijden een fiets pad van 2,75 meter, alsmede een voetpad van twee meter. Tussen de rijbaan en elk der fiets paden zal uit een oogpunt van ver keersveiligheid een verhoging ter breedte van ongeveer 0,50 meter wor den aangebracht. In deze opzet zal er voor de toekomst geen mogelijkheid meer zijn voor verbreding. Teneinde heit SMpvertaeer van auto's te weren, zullen diverse voorzieningen worden getroffen. Aan weerszijden van de brug zullen slagbomen worden ge plaatst, welke vanuit de autobus be diend kunnen worden. Ambulances, politie, en brandweerauto's zullen van de brug gebruik kunnen maken, waarbij door de NZHVM deze wa gens van dezelfde installatie zullen worden voorzien. De kosten voor de bouw worden ge raamd op f 5,- miljoen. Het ministerie van Sociale Zaken geeft f 1,5 mil joen, het overige deel wordt gedra gen door met ministerie van Verkeer en Waterstaat minus b% welke door de gemeenten gedragen zullen worde De brug gaat zowel de gemeente Lei den ais Voorschoten een bedrag van f 125.000,- kosten. Een vereiste om deze brug te bouwen in het kader van de werkgelegen heidssubsidie is dat uiterlijk op 1 Ju li dit jaar met het werk moet zijn begonnen. Voor Voorschoten betekent dit dit dat deze maand zowel de diverse commissies van bijstand als de ge meenteraad een beslissing moeten Na het gereedkomen van de brug zal de NZHVM een routewijziging voor de huidige buslijnen over de brug realiseren. Dit zal onder meer een grotere openbare vervoersstroom tussen Leiden en Voorschoten tot gevolg hebben met opvoering naar een kwariDLardienst. Het lijnennet van de NZHVM voorziet ia een ontwikkeling die leidt tot 28 busbeweging eh per uur over de brug. De gemeente Leiden zal in over leg met de provinciale Waterstaat (beheerder van de Korte Vliet) plan n bestek voorbereiden voor de aan leg van de oostelijke oprit en de vol tooiing van de ter plaatse te ver smallen Vijf Meilaan. In verband met de aansluiting op de Voorscho- tense Trompweg zal Voorschoten de zuidelijke brughelft maken. Door middel vam een vietrkeerslich'teniinsitail latie zal een veilige oversteekge legen - head bój de kruising met de LaBdseweg Noord tot stand komen. In deze in stallatie zal een prioriteitsregeling *oor de autobussen worden opgeno- Mede in verband met de financie ring van de brug zal het ministerie van Verkeer en Waterstaat pogingen endernemen om het Rijk als op drachtgever tot de bouw van de brug te laten fungeren. mensen. Hervormden, gereformeer den en ook katholieken. Zelf ben ik gereformeerd geweest. Ik mis het helemaal niet. Wij hebben de kerk niet afgeschreven, bidden ook voor het behoud van het geloof daarin, maar vinden wel, dat bepaalde waar heden, waarvan de Bijbel toch on omwonden spreekt, daar niet meer tot hun recht komen. In onze beleving is de kinderdoop onbijbels. Voor de doop met de Hei lige Geest en het spreken in tongen- taal bestaat in de kerk geen aan dacht meer. Ook de handoplegging voor genezing is er verwaarloosd. Bij de dominee moet je daarvoor niet zijn. Aan de doop in water, door onderdompeling, gaan in onze ge loofsbeleving de bekering en de we dergeboorte vooraf. En door die doop mag je ook aanspraak maken op de doop in de Heilige Geest. Onze pre diking bevat de reddende bood schap van Jezus Christus, zoals Hij onder de mensen rondging, goed doen de en allen genezende die door de boze overweldigd waren. Hij bracht herstel naar geest, ziel en lichaam en trok die drie niet uit elkaar. Wij plaatsen de genezing niet op de voor grond, maar ze maakt wel een onlos makelijk bestanddeel uit van ons geloof. In de kerk wordt wel over aller lei dingen gepraat, maar van een volle beleving merk Je zo weinig. Zo ben ik tot het besef gekomen dat wat je in de kerk hoort niet voldoen de is. Er' was geen directe uitnodi ging tot bekering en tot aanneming van Jezus. Geen werkelijke troost en geen oplossing voor mijn persoonlijke problemen. En ook weinig blijd schap. Toen ging ik zoeken naar mensen die het persoonlijke contact met de Heer kenden". De Volle-Evangelie-Gemeenten, waarmee de Pinkstergemeenten een sterke verwantschap hebben, groeien naar mej. Hoogendoorn ons verze kerde, gestaag. Het mogen dan ge heel zelfstandige gemeenten zijn, zonder een overkoepelend bestuur of een synode, maar als ze elkaar, zo- f.Is op de toogdag gisteren in Lei den, ontmoeten, lijkt het wel één gro te familie. "Dat zijn we ook", bevestigde een broeder ons. "Maar in de Heer. Halleluja!" En een gebaarde jongeman, die de conversatie geïnteresseerd volg de, zei "amen". LEIDEN Aan de heer B. Blijleve heeft burgemeester Vis af geloven zaterdag de eremedaille in brons uitgereikt. De heer Blijleve kreeg deze onderscheiding, omdat hij veertig jaar in dienst ivas bij Vroom en Dreesmann, als huisbediende interne dienst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3