Schooladviesdienst: er liggen stapels vragen.. Staat Van Dam sterk? LEZERS SCHRIJVEN mïzu Teleurstelling over financieel beleid van de gemeente Opa We worden niet erg serieus genomen door raad Keukens Pappie VRIJDAG 28 MAART 1975 Door Wim Wirtz LEIDEN De Leidse Schoolad viesdienst is niet erg ingenomen met de financiële mogelijkheden die haar voor dit jaar in het voor uitzicht zijn gesteld. Weliswaar zit er een uitbreiding in van de jaar lijkse subsidiëring, maar volgens de SAD zet dat nog te weinig zo den aan de dijk om goed te kun nen draaien. Evenals drie jaar geleden kampt de 5AD met een tekort aan perso neel Toen, in april 1972, dreigde drs. J H G. Poell, directeur van de SAD, te zullen opstappen als er geen dui- deLjaheid zou komen in de finan ciën situatie van de SAD. Nu zegt :iij "Nee, ik zal nu niet gaan zwaai en met ontslag. Ik ben er nu vier Jaai Er 's een groep van medewer kers waar ik achter sta. En er zijn Bcholen waar we mee samenwerken. En die verantwoordelijkheid is der mate groot dat ik me dat niet kan permitteren". Niettemin heeft Poell er weinig hoon op dat er spoedig verbetering zal komen in de omvang van het per soneelsbestand van de SAD. Temeer cmdat de wethouders van financiën tn onderwijs van de van rijkswege verstrekte subsidie (drie ton) slechts 100.000 gulden menen te kunnen uit keren. Poell: "In 1971 is er een meer jarenplan gemaakt tot en met 1974. Daarin was op basis van een reële ontwikkeling van het werk in Leiden een personele ontwikkeling opgezet, die niet overdreven was maar reëel om mee te werken. In 1971 begonnen we met H man, dat zou in 1972 21 man worden, in 1973 31 en in 1974 41 man. In 1971 kwam dat meerja renplan ter sprake in de gemeente- ïaad Er werd toen geen besluit ge nomen voor wat de financiële conse- ouenties betreft. Maar het was wel duidelijk dat de fracties van het PAK achter dat plan stonden. Er werd later bij B. en W. op aange drongen ae hele eerste fase van dat ,jlan uit te voeren. En dat gebeurde fas in .973. Toen kwamen er pas nieuwe mensen feitelijk in dienst." "Daarna in 1973 en '74 heeft de gemeente steeds gesteld: een ver dere uitbreiding van de gelden voor de SAD kunnen wij niet realiseren, üat betrof dus de tweede en derde fase van dat plan. Maar ondertus sen was er wel een brief gekome van Onderwijs en Wetenschappen waarin ze in principe subsidie toe zegden. Wij zijn er toen vanuit ge gaan dat als de gemeente het geld Met op tafel zou kunnen leggen, wij met het subsidie van O. en W. ver- oer zouden kunnen komen". Frustraties Voor 1875 en de achterliggende twee jaar zegde het ministerie van O. en W. in totaal f. 370.000 meer subsidie toe dan de gemeente had geraamd. Voor dit jaar stelde O. en W. drie ton beschikbaar; de gemeente had f 180.000 geraamd. Er zou dus f 120.000 vrij mogen komen voor uit breiding van de werkzaamheden van de SAD. En daar zou dan nog eens f 60.000 bovenop worden gelegd. Zo redeneerden de wethouders. Maar niet de SAD. Poell: "Wij willen die drie ton hebben, het hele subsidie van O. en W. voor dit jaar. "Daar kun nen we dan de tweede fase van dat meerjarenplan mee uitvoeren. En dan liggen we nog steeds achter". Als dat subsidie niet afkomt, zegt Poell, blijft er een flink aantal scho len van begeleiding verstoken, komt er niets terecht van de begeleiding van het buitengewoon onderwijs, het onderwijs aan kinderen van buiten landse werknemers en het voortge zet onderwijs. Els van der Werff, voorzitter van de Bestuursraad van de SAD: "Het hangt ook samen met het gezicht dat de dienst heeft bij de scholen. En dat is ontzettend frus trerend voor de medewerkers van de SAD. Er komen allerlei klachten van scholen. En dat geeft een kli maat dat voor het werk niet erg be vorderlijk is". "Ik ben nu drie maanden voorzit ter. Dat is erg kort. Maar in die kor te tijd ben ik zwaar onder de indruk gekomen van het idealisme en de in zet van de medewerkers. En ook van het frustratieniveau. Ze zijn enorm belast en stellen hoge eisen aan zich zelf. En als ze dan merken dat er vanuit de scholen allerlei klachten komen, dan werkt dat niet prettig". Curatief-preventief Bij de oprichting van de schoolad viesdienst in 1970 was er al een cu ratieve afdeling, die zich tot op de dag van vandaag o.m. bezighoudt met de opvang en eventuele verwijzing van kinderen die uit de boot (dreigen te> vallen en met het opsporen en behandelen van spraakstoornissen. Vanaf 1971 werd er ook meer aan. dacht besteed aan het preven tieve werk, dat erop gerVht is de on derwijsproblematiek ni*r alleen via het individuele kind maar ook via de begeleiding van het schoolteam aan te pakken. In financiële termen is de verdeling van deze twee sec toren nu resp. 50 en 35 procent van het totale budget. Het streven is evenwel gericht op een zg. geïnte greerde curatief-preventieve begelei ding, die gestalte kan krijgen in de zg. wijkteams. En dat kost meer geld. Illustratief voor het huidig perso neelstekort vindt Poell dat er voor wat de begeleiding van de lagere en kleuterscholen betreft bij lange na niet kan worden voldaan aan de lan delijke normen. "Eén onderwijskundige kan vol gens de landelijke norm ongeveer Tien scholen begeleiden. Maar wij hebben hier maar "drieeneenhalve" onderwijskundige". "Er wordt", zegt Poell, "met mati ge intensiteit met de scholen gewerkt. Er zijn een heleboel dingen die in de scholen zouden moeten gebeuren, maar waar je niet aan kunt doen. En toch vragen de scholen ons nog steeds van: wat moeten we hiermee doen, welke methoden moeten we gebruiken en zo voorts. Het ontbreekt ons alleen aan personeel". Bekidsverklari'rig Poell concludeert hieruit dat de schooladviesdienst de beleidsverkla ring die B. en W. vorig jaar het licht deden zien, niet kan waarmaken, "t standpunt van het vorige college met betrekking tot het subsidie van O. en W. is door een college van een geheel PoeU: Jk zal nu niet gaan andere kleur overgenomen. Kijk, toen men geen directe beleidsverant woordelijkheid had. Toen trok men wel de consequenties van het beleid voor de schooladviesdienst en het on derwijs. Maar nu heb ik sterk de in druk dat men de zaak voornamelijk financieel bekijkt en zegt: je moet 't maar met minder doen. Als ik hoor welke financiële ruimte er is voor '76, dan betwijfel ik trouwens of ze über haupt een beleid kunnen voeren. Er is weinig hoop dat ze vanuit de ge- gemeentebegroting gelden zullen vrij maken voor een reële onderwijsont wikkeling". Op de gemeentebegroting van Lei den prijkt inmiddels een tekort Van vijf miljoen voor het onderwijs. Er is niet veel veranderd ten opzichte van drie jaar geleden, toen op ver schillende niveau's stevig actie werd gevoerd om voor de schooladvies dienst de nodige centjes los te peu teren. Poell: "In feite is de toestand nog erger dan in 1972 omdat je nu alweer wat jaren bestaat en er van de scholen stapels vragen liggen, waar je nauwelijks iets aan kunt doen. Van onze kant gaan we dan maar in op een aantal vragen. Maar dat is niet meer dan een ad hoe beleid". Inmiddels heeft de bestuursraad van de Schooladviesdienst zich deze week beraden of men met het sub sidie van 180.000 gulden genoegen ral neme.i of niet. Tot een definitie ve standpuntbepaling is het nog niet gekomen. Men wacht het nader te voeren overleg met B. en W. af. kom vlug deEftdingtrein vertrekt weer! De EFTELING in Kaatsheuvel Is vanaf 1e Paasdag weer open. Dagvol puur plezier voor 5 gulden. J LEIDEN Een groep van ongeveer tachtig inwoners van het Engelse Oxford verblijft op het ogenblik in Leiden in het kader van de internationale uitwisse ling. Gistermiddag werden de buitenlandse gasten in de Bur gerzaal door het gemeentebestuur ontvangen. Op de foto links: bur gemeester Vis, rechts, de doco- burgermeester ds. T. Williamson van Oxford. Het gezelschap blijft in Leiden tot woensdag 2 april. Verbolgenheid bij de Leidse gemeente-ambtenaren LEIDEN In een recent artikel in deze krant hebben de PvdA- wethouders v. Dam en Tesselaar het vorig college van B. en W. (en vooral wethouder Kret) verweten zo'n anderhalf miljoen aan inves teringsruimte te hebben ver speeld. Men had. zo zeiden zij, verzuimd enkele zeer hoge subsi dies in de wacht te slepen (voor de noord-zuid-verbinding en het herstel van walmuren). Dat stuk heeft, naar pas nu is gebleken, schrik, ontsteltenis en grote verontwaardiging (in deze volgorde) gewekt by het ambtenarenapparaat. Om de rust te herstellen zagen Van Dam en Tesselaar zich zelfs genood zaakt een byeenkomst met de afde lingschefs te beleggen. Daarop sdhynt het verre van vriendeiyk te zyn toegegaan. Welis waar was in het stuk uitsluitend sprake over de in dieze kwesties ver antwoordelijke wethouders, maar da amotenaren voelden zich toch lang* een omweg aangesproken, "omdat een wethouder op zijn ambtmaren af gaat als het om zaken als subsidie regelingen gaiait". De ambtenaren zyn verbolgen omdat Van Dam en Tesselaar zondier enige vorm van overteg de beschuldigingen hebben geuit. Zij achtten het opnieuw een bewijs van "achterdocht en wantrou wen," die dit college ten opzichte van hen koestert, zy vechbten boven dien de juistheid aan van de bewe ringen van de wethouders. En daarmee komen we op een in teressant punt: welke bewijzen heb ben Van Dam en Tesselaar nu eigen lijk voor hun beschuldigingen? Laten we dat eens nagaan voor één post. de byna acht ton, waarvan Van Dam en Tesselaar zeggen dat die eenvoudig door het vorig college (of het voor vorig college) is verzuimd aan te vragen by het ryk. De subsidie betreft de realisering van de noord-zuidverbinding in Lei den. Voor de zuidkant Orauj eboomstra a t St, .Jorissteeg), die het eerst tot stand kwam, is de subsidie niet in de wacht gesleept, voor de noordzyde wèl. Dat lykt vreemd, "Maar", zeg gen de ambtenaren ,die daar over gaan, die subsidieregeling is van maart 1967 en was bestemd voor wcr ken, die toen nog moesten beginnen. En de huizen aan de Oranjeboom straat en de St. Jorissteeg, waarop de subsidie betrekking kon hebben, waren toen al lang eigendom van de gemeente. Dus we konden daarvoor gewoon geen subsidie aanvragen. By de noordkant, die later kwam, kon dat wel en daar is alles dan ook goed gelopen." Wie de notulen leest van de ge meenteraadsvergaderingen van sep tember/oktober 1970, toen de Oranje - boomstraat/St. Jorissteeg weer ter sprake kwam, merkt, dat zowel wet houder Kret als de oppositie (Ooster man) tot de conclusie komen dat het werk "niet subsidiabel" is. Met an dere woorden: men heeft dat wel degelyk onderzocht. In antwoord hierop zegt Van Dam dac hy zijn beweringen baseert op het mpport van de (onafhankelyke gemeentelijke accountantsdienst over het jaar 1972. "Als ik daarop niet meer af kan gaan, waarop dan wel?" De vraag is nu wat er precie6 op dit punt in het accountantsrapport staa t. Welnu, dit: "Voor het zuidelijk ge- dseelte van de noord-zuid verbinding kon geen subsidie-aanvraag ingevol ge de beschikking bydrage t.b.v. het wegverkeer en het openbaar vervoer in en om de steden worden ingediend aangezien een werk voor subsidie in /aanmerking komt, mits de aanleg nog niet is begonnen. Dit was voor het betreffende werk reeds het geval voordat de subsidiemogeiykheid werd overwogen. In totaal is een subsidie van f 780.000 gederfd." Van Dam wyst op de laatste twee zinnen, hierop is zyn interpretatie van "verzuim" geba seerd. Maar die eerste zin dan, waar in toch staat dat er eenvoudig van subsidie geen sprake kon zijn? (Het is jammer dat directeur Ba tenburg van de accountantsdienst met verlof is, anders kon hem een kleine exegese van deze passage wor den gevraagd) Van Dam zegt dat uit interne nota's blijkt dat over de onmogelykheid van het binnenhalen van de subsidie verdeeld werd ge dacht en dat de zaak nu grondig moet worden "Uitgezocht. „In elk ge val werd er nog in de herfst van 1970 over de zuidverbinding gesproken, dat is ruim na maart '67. Wat zeggen de ambtenaren op dat laatste puntje? "Wat in e herfst van 1970 aan de orde kwam in de raad waren weg- verbeteringen en "daaraan zaten geen subsidies vast". Dit alles betekent dat het over tuigende bewijs voor Van Dams be weringen nog geleverd moet worden. "Ik vind het helemaal niet erg", zegt hy, "dat van deze zaak groot gedon der is gekomen. Het zou me ook heel weinig doen als mijn interpretatie fout was en ik dus ongelijk zou heb ben. Als de les van de discussie maar as dat achter elke mogelijke kans op subsidie wordt aangegaan en dat er niet wordt gezegd: we vragen hem maar niet aan want we voldoen toch niet helemaal aan de voorwaarden. Zelf heb ik geprobeerd zwembad de zyi uit de aanvulende werken te ha len om zo de pot bóvenwijkse voor zieningen te sparen. Goed, het is niet gelukt, maar 't is in elk geval ge probeerd." Enfin, na dieze lezing kunnen de CDA-ers Ham en Driessen frontaal met de tegenaanval beginnen. RUUD PAAUW Waarheen met de democratie Ook ik heb kennis genomen van het rapport, dat het J.A.B. heeft samen gesteld. Mijn conclusie is dat ik het J.A.B. moet complimenteren met dit ïapport. Het geeft een goed beeld van hoe er is gemanipuleerd door zo wel het bestuur van De Eendracht, de huuradviescommissie, de gemeente *.n de overheid. Waar gaan wij met de democratie heen als het bestuur, ambtenaren en 'n wethouder leugens verstrekken aan de burgerij. Het zogenaamd links college is nog erger ian het vorig college. Voorts wil ik kenbaar maken de buitengewoon brutale manier om bewoners uit te maken voor agitators en communis ten, als men.zijn verhoogde huur niet betaald wegens onderhoudsgebreken. C D. BLANSJIE Borneostraat 31 Leiden en drie mede-ondertekenaars ECHT LEKKERE PAASBRODEN f. d. Krogt's bakkerijen Zoeterwoude Valkenburg. As. dinsdag bij ons GRATIS WARME OLIEBOLLEN Wijkorganen: LEIDEN De vertegenwoordi gers van de wijkorganen, die gister avond in het Overleg-Wijkorganen Leiden vergaderden, zijn teleurge steld. Teleurgesteld omdat ze vin den niet serieus genoeg genomen te worden door het college van B. en W. en de raadsleden. Die teleur stelling uitte Van der Ende (Mare- dorp) het scherpst toen hij het punt Ir. Driessenstraat aansneed. Hij vond het heel erg vreemd dat plan nen waarmee de wijkverenigingen akkoord waren gegaan zomaar van tafel werden geveegd, zonder dat daar met de directe belanghebbenden over werd gesproken. Hij kreeg onmiddellijk bijval van de vertegen woordiger van de Vogelwijk, die het maar een vreemde zaak vond dat hij sommige plannen uit de krant moest lezen. Eenzelfde geluid kwam van Groenoord vertegen woordiger Diks. Op voorstel van de gelegenheidsvoorzitter Vervoorn, besloten de wijkvertegenwoordigers een brief aan de raad te schrijven waarin wordt aangedrongen op meer overleg met de wijkvertegenwoor- digingen. Voor de nog altijd naamloze infor matiekrant van het Overleg-Wijk organen zullen de wijkvertegen woordigers binnenkort op pad moe ten. Om goed te kunnen draaien zal het abonnementen aantal moeten oplopen tot 1200. Er zal dan ook een "colportagenummer" worden ge maakt waarmee men op pad kan. De kosten van het blad dat 20—25 maal per jaar verschijnt, zullen f 10,- per jaar bedragen. Op korte termijn moet een twee de "bundel" "Wensen en vragen", van de wijken bij de raadsleden op tafel liggen. Het voorstel van De Graaf dat een medewerker van de Welzijnsraad langs zou komen om vragen en wensen te noteren werd algemeen in dank geaccepteerd, al wilde Van der Ende wel weten wat er met die eerste bundel was ge beurd. Zijn sombere uitlating "Ik heb het idee dat er helemaal niets is ge beurd", werd door De Graaf bestre den. Hij vond dat Van der Ende de situatie niet met een of twee maan den geleden moest vergelijken, maar vijf jaar terug moest gaan. Van der Ende bleef echter een beetje pessimistisch maar zegde toch toe aan de nieuwe bundel mee te werken. Het Overleg-wijkorganen zal zich gezamenlijk presenteren op de Lei- dato '75. Suggesties uit de wijken zul len tijdens een volgende vergadering worden besproken. Drie wijken met name, de Merenwijk, Kooi en Noord zullen zich samen buigen over de problemen rond de Gooimeerlaan. De eerste contacten voor het geza menlijk overleg werden gister avond gelegd. _v9nAsseodeffistraal2 Oegsfr-esl te!5039g_ VERGEET U NIET DE MAAT VAN UW KEUKEN MEE TE NEMEN! CD A-plan voortzetting oude beleid Wethouder Waal beoordeelde vol gens de krant van afgelopen donder dag het CDA-plan voor de Rijn- en Schiekade positief: "een charmant plannetje dat aardig aansluit bij on ze gedachten om er een verkeerslus aan te leggen, nu de Galgewater- brug voorlopig niet gebouwd zal wor den". Veelzeggende uitspraken, die ver keerslus en die brug in het ver schiet. Met andere woorden, het CDA-plan is een charmante manier om langs sluipwegen het oude be leid van 1961 gewoon voort te zet ten! Hopelijk zijn het college en 4e bevolking wakker, want de city- fing komt zó snel dichterbij, omdat •r meer auto's in en bij de binnen stad worden gebruikt. Immers, het CDA-plan schept een nieuwe autoverbinding tussen de bin nenstand en Zuidwest (en verder!), met als gevolg een toenemende door gaande verkeersdruk op de binnen stad (via Rijn- en Schiekade, Noord einde en Kaiserstraat) en ook in de straten in Zuidwest. Dit wordt geen sluiproute, maar veel erger: een tweede Churohilllaan Want het effect van de voorgestel de "drempels" is nihil; wanneer de bewoners last krijgen van trillingen is het middel nog erger dan de kwaal. Het door het CDA gedachte weg- profiel is breed voor de auto's 13Vs meter) en te smal voor de fietsers (1 meter). Alleen het "wegslijten" van de scheidingsstreep schept dan al ruimte voor vier autostroken. Nóg een kleine verbreding en een "door steek" bij het Noordeinde en ziedaar: de cityring is er Er is nog wat: met dit plan lapt men de duidelijke uitspraken van de door het Comité Buurtweg geor ganiseerde Trekvliet-avond op 5 a- pril aan z'n laars. Die avond werd bezocht door ongeveer 250 mensen. waaronder verschillende nog zitten de raadsleden. Zij weten, hetgeen ook uit het aan de gemeente gezonden verslag blijkt: vrijwel unaniem was men tegen doorgaand verkeer, tegen de cityring, tegen 'de Galgewaterbrug en vóór opnieuw uitgraven van de Trekvliet. Wanneer de gemeenteraad nu 't door het CDA voorgestelde besluit tot spoedige reconstructie van de Rijn en Schiekade neemt, negeert de raad volkomen die duidelke uitspra ken! Het daarna opnieuw horen van de bewoners zal hoogstens een doek je voor het bloeden zijn; het be sluit is don al genomen. Wat een geluk dat bewoners in dit geval de gemeente vóór zijn ge weest en hem nu voor verkeerde stappen kunnen behoeden. Of helpen zulke initiatieven wellicht alleen voor de verkiezingen? W.M. VAN ROOIEN Mairislaan 11 Leiden. A. H. H. SEVENSTER-BLINK Rijn- en Schiekade 6 Leiden. Drie grove intimidaties Naar aanleiding van het ingezon den stuk van het bestuur van de wo ningbouwvereniging „De Eendracht" wil ondergetekende graag enige kant tekeningen plaatsen. Dit bestuur doet net of er in het geheel geen sprake is geweest van intimidatie t.a.v. die bewoners, die de aangezegde huur verhoging niet willen betalen. De vol gende feiten spreken voor zich. Op 14 december '74 ontvangen de bewoners het bericht dat de verhoog de huren aangezegd zullen worden. Aan het einde van dit schrijven leest men dan: Laat u zich a.u.b. niet overhalen om mee te doen met wat voor actiecomité dan ook, om uw huur niet te betalen. Ga mee met de oproerkraaiers en u zult zelf de zeer wrange vruchten moeten plukken (de eerste grove in timidatie). Dit schrijft een voorzitter die zelf als leider van het B.H.W.-actiecomité m de daken schreeuwde, dat de huurstop pas zou eindigen als alle vooroorlogse woningen zouden zijn gerenoveerd. Begin januari '75 wenst het be stuur zijn leden een gelukkig nieuw jaar toe en voegt daar gelijk aan toe dat als er mensen zijn die zich met die oproerkraaiers inlaten, zij zich hebben te verantwoorden voor het kantongerecht (tweede grove intimi datie). Dan wordt de intimidatie voortge zet met medewerking van B. en W. van Leiden, die er via dit bestuur een vaderlijke dreigbrief bij doet. De heren bestuurders stoppen ze 's a- vonds maar wat graag bij de bewo ners in de bus (derde intimidatie). Dan volgt op 27 januari de dreig brief van de deurwaarder. Tegen de groep van wanbetalers, (zo noemt men de huurweigeraars) zullen rechtsmaatregelen genomen worden. In plaats van de hele groep pakt dit bestuur ondergetekende, die ook indertijd als bestuurder de bewo ners heeft toegezegd dat er geen huurverhogingen tot na de renovatie zullen plaatsvinden. Ondergetekende bleef achter de be woners staan en past ervoor tegen over hen een Judasrol te spelen. J. BEEKMAN Sumatrastraat 38 Leiden Rapport J.A.B. de waarheid Ik ben vanaf april 1973 li<| van de Raad van Commissarissen van wo- uingbouwvereniging De Eendracht. In de hoedanigheid kan ik dus wel een oordeel geven over het rapport van het Juridisch Adviesbureau. Welnu, mijns inziens is het een waarheidsgetrouw verslag van wat er in de laatste drie jaar heeft plaatsgevonden. De brief van het bestuur gaat voorbij aan de feiten en gaat op geen enkele manier in op de feiten, die het J.A.B. heeft neer gelegd in dit rapport. Men stelt al- ieen dat het rapport niet juist is en dat de zaken uit hun verband gerukt zijn. Voorts wil ik tegen het bestuur stelling nemen en verzoeken ken baar te maken wanneer de Jaarlijk se ledenvergadering plaatsvindt, aan gezien de bewoners zich graag willen uitspreken over het beleid dat dit bestuur voert. C. MARIJT. Sieboldstraat 47 Leiden in vijf mede-ondertekenaars ADVERTENTIE ik hoor holleboüegijs weer roepen! Da EFTELINO in Kaatsheuvel is vanaf 1e Paasdag weer open. Dagvol puur plezier voor 5 gulden. J Meer Leids nieuws elders in deze krant

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3