"LEIDS IN HET RIJKS" MEA Otoeristische opleiding Q33I23B - Hoop Ons Belang gericht op gesprek met Schaefer mizu Universiteit 400 Tierolf: Voorbeeld voor niet zo werk willigen 't Karrewiel keukens DONDERDAG 27 MAART 1975 AMSTERDAM/LEIDEN Vanaf vandaag tot en met 8 juni a.s. be staat de mogelijkheid de tentoonstel ling 'LEIDSE UNIVERSITEIT 400' te bezoeken in het Rijksmuseum te Amsterdam. De tentoonstelling, die de periode van de universiteit belicht van 1575 tot circa 1650, behandelt een viertal belangrijke facetten. Er is een afdeling, waar een algemene inleiding wordt gegeven over de op richting, de instelling en bestuur en waar een overzicht wordt gegeven van het werk van de vier destijds bestaande faculteiten: filologie, taal kunde, met de nadruk op (vanzelf sprekend) Latijn en Grieks, theolo gie, rechten en medicijnen. Daar naast is er het zeer tot de verbeel ding sprekende 'Theatrum Anato- micum', dat geheel natuurgetrouw is gereconstrueerd. Voorts wordt de ontwikkeling van de Universiteits Bibliotheek belicht en wordt een overzicht gegeven van het ontstaan van haar eerste aanwinsten. De di rectie van het Rijksmuseum intro duceert hier een nieuwe toepassing van de video-recorder, die vrij uniek genoemd mag worden. Evenals op andere tentoonstellin gen liggen ook hier zeer kostbare boeken, die niet door het publiek mogen worden aangeraakt. Toch is het publiek vaak benieuwd naar de verdere inhoud van een boek. De twee pagina's waarop een boek ligt open geslagen geven immers nauwelijks een totaal beeld. Men heeft nu, om dit probleem te ondervangen op vi deo-band twee van de belangrijkste op de tentoonstelling aanwezige boe ken, integraal opgenomen. Dat bete kent. dat men via de video-recorder a.h.w. in het boek kan lezen, door dat tijdens de opname steeds bladzij den worden omgedraaid. Daarnaast is er een impressie van de 'Hortus Botanicus', die gebaseerd is op de plantenRjst van 1610 van Carolus Clusius. Hier vindt men dagelijks bloeiende gewassen. Daarnaast maakt de tentoonstelling gebruik van audio-visuele middelen, w.o. een klank- en lichtspeL Amsterdam Men kan zich afvragen, waarom een tentoonstelling, gewijd aan het vierhonderdjarig bestaan van de Leidse Universiteit, is gesitueerd in Amsterdam en niet, zoals meer voor de hand ligt, in Leiden. De heer A.van Schendel, directeur van het Rijks museum zegt hierover: Het herden ken van het vierhonderdjarig be staan van de Leidse Universiteit is van zo grote nationale betekenis, dat ook het Rijksmuseum in Amster dam deelneemt aan de viering er van. Die participatie heeft de vorm gekregen van een tentoonstelling, ge wijd aan de opkomst en de eerste bloei van de universiteit. Omdat het onmogelijk was de gehele ontwikke ling van de Leidse Universiteit te be handelen heeft men een periode ge kozen. Die periode beslaat de eer ste vijfenzeventig jaar van de Leid se Universiteit, waarbij het zich steeds sterker manifesteerde binnen het maatschappelijke leven van de stad Leiden". Ook werd meteen een, vooral in Lei den sterk levend, misverstand uit de weg geruimd. Volgens Drs. W. H. Vroom, hoofd van de afdeling Neder landse Geschiedenis van het Rijks museum te Amsterdam, denken veel mensen in het algemeen en Leide- naars in het bijzonder, dat Leiden de rechten om een universiteit binnen haar muren te brengen, dankte aan haar heldhaftig verzet tijdens het beleg van Leiden. De op 8 februari 1575 geopende universiteit is echter niet om die re den in Leiden gesitueerd. Voordat men Leiden uitkoos, hebben eerst nog een aantal andere steden mo del gestaan. Leiden bleek uiteindelijk de meest geschiktste plaats. Haarlem en Alkmaar, die zich immers ook heldhaftig tegen de Spaanse belege raars verzetten, hebben ook geen universiteit. Voorts stelde drs. Vroom, dat, wilde men de tentoon stelling naar waarde kunnen schat ten, men op de hoogte moest zijn van de vaderlandse geschiedenis en bo vendien beschikken over een grondi ge kennis van het Latijn en Grieks. Omdat de meeste bezoekers van de tentoonstelling waarschijnlijk aan geen van beide criteria voldoen heeft men gemeend te moeten mikken op de gemiddelde "leek-bezoeker". Men moet ook inderdaad van goede huize komen om vooral de beginfa se van het ontstaan van de universi teit aannemelijk over te brengen. Wat was het geval? Ontstaan universiteit De Prins van Oranje hechtte veel belang aan het ontstaan van een uni versiteit. Reeds in een brief aan de Staten van Holland van 28 decem ber 1574 benadrukte hij het grote be lang van een universiteit. Vredeson derhandelingen met de Spanjaarden zouden wellicht een einde kunnen ma ken aan de oorlog en het was inmid dels wel duidelijk geworden, dat tij dens en na die onderhandelingen een oprichting van een universiteit tot de onmogelijkheden zou behoren. Oranje wilde de Spanjaarden voor een voldongen feit plaatsen en daar om was er ook veel haast gemoeid bij de oprichting van de universi teit. Verhalen, die erop wijzen, dat Leiden voor de keus werd gesteld, vrijgesteld te worden van de belas tingen, dan wel de lasten van de uni versiteit te dragen, moeten naar het rijk der fabelen worden verwezen. Het was, voor zover historisch ach terhaalbaar, een vrij willekeurige keuze, waarbij de oprichting van een universiteit centraal stond en de plaats van vestiging op het tweede plan kwam. Op 28 december schreef Oranje weer aan de Staten van Hol- land, die op 3 januari 1575 een com missie aanwezen. Jan van der Does die hierbij als voorzitter fungeerde, moest met de commissie het ont staan van de universiteit voorberei den. Vijf weken later, op 8 februari, werd de universiteit officiéél geopend in het gebouw van een voormalig klooster aan het Rapenburg. Alleen ontbrak het de universiteit aan de meest belangrijke mensen: er wa ren geen hoogleraren en er waren geen studenten. Wel hadden Caspar Coolhaes, predikant te Leiden, Pe trus Forestus, medicus uit Delft en Joost de Menyn, raadsheer in het Hof van Holland in principe toege zegd colleges te geven; het duur de toch nog tot 5 augustus 1575 voor de eerste studenten officiéél werden ingeschreven. Bovenstaande impressie is maar een klein facet van de geschiedenis van de Leidse universiteit. Om e.e.a. toch aantrekkelijk en duidelijk over te laten komen, moest men zich verzekeren van de adviezen van des kundigen. Die heeft men gevonden in de personen van de reeds eerder genoemde drs. W. H. Vroom en drs. R. E. O. Ekkart, conservator van het Academisch Historisch Museum der Rijksuniversiteit te Leiden. De tentoonstelling, die voor een belang rijk deel tot stand kwam door spon tane medewerking van de Univer siteitsbibliotheek Leiden, die een aantal belangrijke boeken in bruik leen afstond, de Hortus Botanicus, die een scala van bloeiende gewas sen binnen de tentoonstelling heeft ondergebracht, het Museum van Na tuurlijke Historie, het Museum van Natuurwetenschappen en de Anato mische Afdeling van het Academisch Ziekenhuis te Leiden is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zon en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Wanneer men de tentoonstelling be-) zoekt moet men niet nalaten een ca talogus te kopen, die kon worden sa mengesteld door medewerking van het Leidsch Universiteits Fonds. De catalogus, die een bijzonder verzorg de indruk maakt behandelt chrono logisch de vijfenzeventig jaar Leid se universiteitshistorie. Grote indruk maakt bijvoorbeeld het 'Interieur, van het Theatrum Anatomicum dat ca. 1616 werd vervaardigd door Willem Buytewech. Centraal staat hierbij de "sectietafel", die haarzui- ver is afgebeeld. Ook de hoofdstukken 'theologie', 'rechten', ge neeskunde" zijn bijzonder illustra tief, voorzien van een bewust be knopt gehouden tekst, die ondersteu nend werkt bij het bezoeken van de tentoonstelling. A. C. KOEKEBAKKER JR. Een deel van het Theatrum Anatomicum. LEIDEN Een pand in de Groe- nesteeg wordt op het ogenblik letter lijk uitgemest door een aantal men sen van het toeleveringsbedrijf De Waard (sociale werkplaats). Bewo ners in De Groenesteeg maken hier tegen nogal bezwaar. Sommigen vra gen zich af, waarom nu juist deze mensen dit akelige karwei moeten opknappen, anderen zeggen "Er zijn zoveel werkelozen, kunnen die het niet doen? De heer Tierolf van toeleverings bedrijf De Waard gaf als commen taar op deze situatie, dat de alge mene economische toestand proble men voor de werkvoorziening mt' zich meebrengt, ook voor mensen uit de werkplaats. Gevolg daarvan is, dat grote groepen mensen niets te doen hebben. Het toeleveringsbe drijf heeft de gemeente noodge dwongen gevraagd om werk. En dit is een van de karweien die de ge meente heeft aangeboden. Het is niet zo, aldus de heer Tie rolf, dat deze mensen, omdat zij al een buitenbeentje zijn, nu maar al lerlei "rotkarweitjes" krijgen te doen. Maar zolang het aangeboden werl: redelijk werk is, ook al is het niet zulk prettig werk, dan neemt het bedrijf dit met beide handen aan. De heer Tierolf is van mening, dat zolang er nog karweitjes zijn, de mensen niet naar huis hoeven te hoeven te worden gestuurd. Het ge vaar bestaat, dat zij dan achterop Renovatie De Genestetstraat LEIDEN "Als het zo moet gaan. begin ik aan geen enkel plan meer." Deze reactie gaf voorzitter Seisveld gisteravond op een vergadering het advies gaf om op het plan te be zuinigen. Dat gebeurde en wat res teerde was een bedrag van 41.000 gulden per woning. Van de H.I.D. woningbouwvereniging Ons Belang kreeg Ons Belang vervolgens het ad- nog eens op het feit, dat het reno- vies om het plan maar in te dienen. yg| vatieplan voor 81 woningen in de De Maar intussen zijn de normen ver- Genestetstraat (Haagwegfcwartier) legd en wordt ook een dergelijk be is afgekeurd door de Hoof d-Ingenieur drag als te hoog aangemerkt Directour van de provinciale directie voor de volkshuisvesting in Zuid- Holland. De kosten van de renovatie twintigduizend n vallen per woning volgens de H.I.D., worden gepleegd, die het ministerie van Volkshuisves ting van advies moet dienen, te hoog redeneert men slordige hrtnu/Vnn rvameniiOi destijds getroffen voor een complex in Noord (Molenstraat en Bronk- horststraat e.o.) Na vier jaar zei de huuradviescommissie al dat we voor onze woningen geen huurverhoging meer mochten toepassen wegens de slechte staat. Terwijl andere wonin gen waar niets aan gedaan was. wel in huur verhoogd mochten worden." nieuwbouw kan Vorige week ventileerde Seisveld zijn woede al in deze krant; gister avond gaf hij er nogmaals van blijk. «JHS Ook de aannemer, die voor de uit- gen* En als het ^plafond'^verhoogd Van der Waal verwet de H.I.D. bij de afkeuring van de plannen geen alternatief te hebben aangegeven. "We kunnen nieuwbouw plegen, maar waar en voor welke huurprijs? Men had het veel eerder moeten zeg- wardt. 'an de plannen reeds arm was genomen, bleek bijzonder draaiende verontwaardigd. Doordat in Januari niet met de werkzaamheden is be- gonnen, zoals was verwacht, heeft zegd, dat ik 45 deze aannemer V J— Vlaardingen, 45 slaan. In Januari werden een aantal bouwwerken door zijn bedrijf moet men zeggenwat laten we wel doorgaan alleen hanteren voor plannen. Ik heb ze ook ge moeten ont- Er is nog hoop, dat de renovatie toch doorgang zal vinden. Seisveld heeft inmiddels een kamerlid gespro ken, die waarschijnlijk vragen zal gaan stellen. En op 1 april zal wet houder Verboom de zaak van o.a. Ons Belang in een gesprek met staatssecretaris Schaefer gaan be pleiten. Ook heeft gemeente in middels brieven doen uitgaan naar het ministerie, waarin alsnog om toestemming wordit gevraagd. Voor zitter Seisveld kreeg gisteravond van de ledenvergadering de opdracht om mogelijk samen met aannemer der Waal uit siaan. als het plan niet door moeten ont- kunnen gaan. Wat kosten 45 r T ÏÏSrüTm °let aa" WW-uiCkenngen? Dat zit Van ter Waal treöi VWbööin 5T had hu nog 160 werknemers m dienst £?*>n: ur hch «>»n wpt-v voor je", g de w0 Paasprijzen ii-sec 8,50 Rosé de France demi-s Teener Champagne 3 flessen nu 6,95 Whisky Whyte Mackay met gratis glas i aj- tijdelijk Jonge Jenever Rynenburger liter nu 9,75 Vieux Rynenburger Gilde Pils 9.75 8,95 6,95 en gratis thuisbezorgd ir Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. Uü "i/B maai ou. volgens seisveld VS afbraak van is eestokpn oisnnn «mrwt dit renovatieplan zeker tien de woningen iir De Genestetstraat ministerie te verihaion .i« vw had hij nog 160 werknemers in dienst waaronder een dertigtal Leidse regio) zün vergaderingen gehouden, de tekenin. gen zijn gemaakt, er zijn besprekin gen met de gemeente geweest, maar daar ligt het probleem niet, we wer den er steeds welwillend ontvangen. We zijn in Den Haag geweest ningbouwvereniging van plan het geld dat al in het renovatieplan uitgesloten. "We hebben de ervarin gen in de Nieuwmarköbuurt nog goed in ons hoofd ziften. Je gaat geen goedkope woningen opofferen. Er zouden maar 45 nieuwe gebouwd kunnen worden: 36 gezinnen zouden paar uur praten werd daar erg elders gehuisvest moeten worden makkeluk opgemerkt: U moet de Men ««eet ook dat wij de Meer Leids nieuws elders in deze krant ADVERTENTIE huizen maar omschoffelen. Tot onze afgestemd hebben op de be grote verbijstering." raken met wat ze in de loop der ja- daan. Misschien is het nog wel een ren hebben geleerd. voorbeeld voor anderen, die niet zo "Goede, normale objecten kun- werkwillig zijn", aldus de heer Tie nen door deze mensen worden ge- rolf. Nieuwbouw hoef te. Drie woningen zouden worden ver deeld ten behoeve van grote gezin nen." Ook in z.g. instandhouding voor tien Jaar ziet hij geen brood: "We hebben een dergelijke regeling ADVERTENTIE HOTEL-CAFE-RESTAURANT GwtbuMtóft loopt STEENSTRAAT 55 LEIDEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's LEIDEN De Leidse school voor MEAO, gevestigd aan de Hoog landse Kerkgracht, krijgt met in gang van het nieuwe schooljaar niet i lleen de beschikking over een nieuw gebouw maar tevens over een nieu we studierichting. Onlangs heeft de schoolleiding namelijk bericht ont vangen, dat de leerlingen die in 1975 lot de school zullen worden toege laten, de gelegenheid krijgen een Toeristische opleiding te volgen. Het eerste leerjaar blijft voor alle lichtingen in het MEAO nog gelijk. Pas daarna bestaat er aan de Leid se school de mogelijkheid om te kie- apn uit zes richtingen. Een van die lichtingen is de toeristische, waar voor nieuwe vakken zullen worden eegeuen als aardrijkskunde, toeris me fctt toeristische studie mogelijk te toeris- ken. Daarbij werd de Leidse school studierichting nog mogelijk tot 15 keuze, voor MEAO met name genoemd. april. Hoewel de school geen voorstander scherpe selectie bij de de commeroiële richting) toelating worden de kandidaat-leer- •andelskennis de studie in het te Jaar minder zwaar maakt. Zoals 'erd opgenomen, gezegd zal de Leidse School Middelbaar Toe- MEAO bij het begin van het nieuwe toen op initiatief van de gemeente Leiden in het scholenplan toekomst de w cm een school nstisch Personeel te stichten. Een schooljaar een nieuw gebouw betrek- de minister ingestelde Werk groep Toeristisch derwijs adviseerde besprekingen de school niet te in het complex Cronesteijn. Recreatief On- Daar is ruimschoots accommodatie jarenlange beschikbaar voor de toename van ntal leerlingen, dat wordt ver- vanAssendefcimatZ Oegsfceest *450392 AAN ONS LIGT T NIET. WIJ HEBBEN KEUKENS GENOEG! r/y GEMEENTE LEIDEN DIENST VOOR DE REINIGING, HAVENS EN WARENMARKTEN Op vrijdag 28 maart (Goede Vrijdag) en maandag 31 maart (2e Paasdag) zal de Dienst gesloten zijn. In verband hiermede is het ophalen van huisvuil etc. als volgt geregeld. 1e Het huisvuil van vrijdag 28 maart wordt op dinsdag 1 april en van maandag 31 maart wordt op donderdag 3 april opgehaald; 2e grofvuil Er wordt op vrijdag 28 maart en maandag 31 maart geen grofvuil opgehaald; 3e laadkisten lediging heeft plaats in overleg met de gebruikers. Uw medewerking om in deze dagen geen huisvuil of afval buiten te zetten kan bijdragen tot goede feestdagen, die het personeel u gaarne toewenst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3