nog goede huizen Protest tegen het dichttimmeren van Scheidsrechter bleef weg van kampioensstrijd HUISVESTING VOOR ALPHENSE RUITERS "Meer een wegwijzer dan een problemen- bureau Dat kreng moet snel worden afgebroken ZAALVOETBAL LISSE verd°™de middeien EERSTE PAAL RIJNSBURG HEEFT EEN OMBUDSTEAM NIEUWKOOPSE KRAKERS: - PAGINA 4 NIEUWKOOP 'Ik hoop dat de Nederlandse Middenstand Bank snel dat pand afbreekt. Deze situatie zou in ieder geval het vlugger slopen van het gebouw kunnen bewerk stelligenaldus reageerde burgemeester Van Montfoort naar aanleiding van het gekraakte voormalig Groene Kruisgebouw aan de Beatrixlaan/Hoek Nieuwveenseweg in Nieuwkoop. 'Het gemeentebestuur heeft een sloopvergunning afgegeven. Dus de bank kan zo aan de slag gaan. Dat huis is een afschuwelijk kreng en heeftarchitectonisch gezien, totaal geen waarde voor ons dorp. Bovendien staat het nog op een plaats, die gevaar oplevert voor het verkeer. Dus hoe eerder het wordt afgebroken hoe beter het is.' Burgemeester Van Montfoort hoopt dat er niet al te veel strubbelingen zullen optreden als de sloper zijn werk gaat doen. 'Overigens is het niet aan de gemeente om te bepalen wanneer het pand wordt afgebroken. De grond is gekocht door de bank en die maakt de dienst uit.' De klacht van de krakers, dat er in Nieuwkoop aan de lopende band huizen worden dichtgetimmerd, die nog goed zijn voor bewoning, wordt door de burgemeester tegen gesproken. 'Die vier woninkjes aan de Dorpsstraat, die geblindeerd zijn, heeft de raad onbewoonbaar verklaard. Dat is in 1973 gebeurd. Daar was beslist niets meer aan te doen. Die huisjes waren zeer slecht. De bewoners hebben andere woningen gekregen. Voor de gemeente was het ontoelaatbaar om die mensen in dergelijke panden te laten wonen. Maar met de hand op m'n hart durf ik te beweren, dat er in Nieuwkoop geen huis leeg staat: NIEUWKOOP „Eerst had ze zeker vijf minuten naar binnen staan kijken. Toen er één van ons voor het raam ging staan riep ze bah en nog wat onverstaanbare woor den. Draaide zich daarna vlug om en stapte in een bus, die juist was gestopt". pinnig doen. Pas geleden stopte er 'n auto voor de deur. De chauffeur draaide het raampje open en stak z'n duim omhoog, lachte en reed weer weg. Maar er zijn ook dorpelingen, die zeggen dat we hierin getrokken zijn om alleen maar hard-drugs te kunnen gebruiken. We zijn allemaal Peter Koster uit Alphen, die vorige glruSn week met drie Nieuwkopem (Gé Key, L Guus Leer en Gé VM Koert) het door het dorp *aan' Laat dle voormalige Groene Kruisgebouw in Nieuwkoop kraakte, trekt z'n winter- Door Jan Westerlaken Foto's Willi Dijkman praatjes maar direct ontzenuwen: Al doen ze hier een inval, ze zullen Heeft de eigenaar van het pand (Nederlandse Middenstands Bank) toestemming gegeven om er in te mo gen wonen? kamertje waar de elektrische kachel niet meer brandt nu de gemeente de energiebron heeft afgesneden. Op de grond liggen verschillende kus sens, die dienst doen als bed. In een hoekje ligt een lege bierfles. De pick up op de kast heeft duidelijk z'n bes te tijd gehad. Het pand op de hoek van de Bea- trixlaan en de Nieuwveenseweg heeft tweeëneenhalf Jaar leeg gestaan. Voor de ramen waren planken gesla gen. Alleen die voor de ruiten van de kamer zaten hebben de krakers nu tegen de grond eraf gehaald. "We mogen erin blijven tot het wordt gesloopt. Het is de bedoeling dat op deze plaats een nieuw bank gebouw wordt neergezet. Daar zijn we nou niet zo gelukkig mee. Het is een solide woning waarin geen scheurtje te bekennen is. Moet die een bank? Als het gebouw weer bewoonbaar wordt gemaakt gaan wij er zonder meer uit. Maar als het moet worden afgebroken voor een bank weten we dat zo net nog niet", aldus Gé Key. Moeilijk I de woning ge- Me moet het zien als een soort protestactie", zegt Gé Key. Hij draagt een spijkerpak en in z'n linkeroor zit een oorbel. "Het halve dorp wordt dichtgetimmerd. Allemaal huizen, die nog best kunnen worden bewoond. Ze wordt zoiets dichtgetimmerd. Het is rammen er maar planken voor en gewoon te gek om los te lopen", valt laten ze jaren zo staan. Er wordt Gé uit, niks aan gedaan. Neem nou dit huis. Hierin zouden gemakkelijk twee gro te gezinnen kunnen wonen." Hasj de het Lisser Taveerne Boys verder nog met 7-6 over SVOW en verloren de reserves van Lisser Boys met 3-4 van BMT 2. LISSE De blöemen waren te- j vergeefs meegenomen. Het Rijns- burgse Glasbergen de Best, by een gelijkspel tegen RHW kampioen van 1 de derde klasse C van de officiële bondszaalvoetbalcompetitie, kon in de THB Hal in Lisse toch niet als kampioen worden gehuldigd. De oor zaak: de aangewezen Leidse arbiter Piet van de Raadt was niet naar siteit in Leiden slaagde de Voorhou Lisse gekomen en een invaller viel ter Gerard van den Aardweg voor er op zo'n korte tijd niet meer te doctoraal examen biologie. regelen. Gerard Verheijen, de man die in Lisse is belast met de goede gang 1 van zaken in de THB Hal, betreur- 1 de de ontwikkeling. "Temeer toen bleek dat ook de bloemen al waren meegenomen. Ik was er niet van op 1 de hoogte dat Van de Raadt niet 1 zou komen. Bij telefonische navraag 1 bleek hij een cursus te volgen. Voor de wedstrijd tussen Glasbergen en RHW was er niets meer te regelen. Wél voor de andere daarna ook door Van de Raadt te leiden wedstrijd'. Die andere wedstrijd was het tweede klasse-gevecht tussen het Lis- ser Godyla en C. Scheidsrechter i Mart Lemmers, die later op de avond ook nog twee duels moest leiden, bleek bereid deze wedstrijd extra voor zijn rekening te nemen. Hij deed het trouwens goed. Zoals ook Godyla het na een moeizame start 1 goed deed. Godyla bleef door een 3-6 overwinning volledig in de race 1 om het kampioenschap (de promo- 1 tie naar de eerste klasse is reeds een feit en hetzelfde geldt in die afdeling voor het Katwijkse Van der Plas/BMW en de tweede Lisser ploeg Van Gerven/Caspers). Een gelijkspel in de laatste ontmoeting tegen Van der Plas (op 2 april in Lisse kan de Lissenaren de titel opleveren. Bij winst van Van der Plas is de titel evenwel voor de Katwijkers. Een spannend slot. Godyla moest om de kans in ei- gen hand te houden tegen LFC tot twee Veer toe een achterstand weg werken. LFC kwam met 1-0 en 2-1 I aan de leiding ,maar werd daarna door een conditioneel sterkere Lisser ploeg langzaam weggespeeld. De 2-1 f achterstand werd een 2-6 voorsprong voor Godyla en dat LFC in de slot- fase de eindstand op 3-6 bepaalde I deed daar weinig meer aan af. Jack i van Ruiten (3), Hans Bisschops (2) 1 en Jan Ligtenberg scoorden de doel- puunten voor Godyla. Theo Godyla, man achter de gelijknamige ploeg: 'Hoewel wij dus al zeker zijn van de promotie naar de eerste klasse willen we toch graag die titel grij- pen. Het is voor ons een prestige gevecht, temeer omdat we de eerste wedstrijd tegen Van der Plas met 5-3 verloren'. 'We hebben al een aanvraag inge diend", zegt Peter nu, "maar we moesten direct honderd gulden borg betalen. En dat geld hadden we niet. Eerst werd het kastje binnen wegge haald maar we hebben de draden met elkaar doorverbonden. Nu heb- ze bulten de kabel losgekoppeld Elektriciteit krijgen we wel weer. Daar maken we ons geen zorgen over. HILLEGOM - Morgenmiddag wMmjtiks doen op tejjangr gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van bijna honderdveertig woningen van de stichting Leget in Hillegom. Deze huizen worden ge- lïüïï? i.5ft,UiTtbreJidin^laf ït «ei** waïdm^^D^'staat /-x één van aUereerste televisietoe- broek, achter de Lei<tee straat, twee uur vertrekt er een feestelijke stoet van het gemeentehuis. Met "Crescendo" voorop gaat het dan via de Hoofdstraat, Van de Ende laan, Molenstraat, Hoofdstraat en Elsbroekerlaan naar het bouwter- Geslaagd Aan de Rijksuniver- rein. Daar zal om een uur of drie de eesrte paal in de grond worden ge heid door de initiatiefnemer van dit bouwproject, de heer C. Leget. De krakers v.l.n.r.: Peter Koster, een Australische "logé", Cé Key en Guus Leer. De vierde kra ker, Gé van Koert was op dat moment, dat deze foto werd geschoten, niet aanwezig. stellen. Op de grond staat een asbak vol met as en uitgerookte peuken. Aam de muur hangt een plaat van een halfnaakte vrouw. De bedden zijn nog niet opgemaakt. Dan worden de deuren naar het balkon openge daan. Gé zegt, wijzend op een balk, die niet al te best meer is: "Dit is de enige slechte plek, die we in het hele huis hebben kunnen vinden." ALPHEN AAN DEN RIJN „Ik denk dat je in Neder land nauwelijks een gelegenheid zult aantreffen, waar een rui'tervereniging zó gehuisvest is al wij, in Alphen, Wat wij hebben is vrijwel uniek". Aldus de kersverse voorzitter van de landelijke rij vereniging „De Alpheuse Ruiters", de 34- jarige Piet van der Touw, over de vorig jaar verkregen ac commodatie langs de Heimanswetering, op het weggetje ponystal. Een andere stalruimte is - A1 xvr i r-\ i r. uiteraard ook weer door de leden van Alphen naar Woubrugge. De typering „uniek hoett zelf omgemetseld tot paardenstal, geenszins overtrokken te heten: de vereniging heeft vorig De op punt van instorten staande jaar van de gemeente de beschikking gekregen over een boerderij met stallen en een lap grond van 1 1 bunder rond om. De vereniging gaat er op zaterdag 16 augustus a.s. officieel mee pron ken. Burgemeester Gallas zal wor- worden uitgenodigd, teneinde het do mein dan voor plechtig geopend te verklaren. De Alphense Ruiters ho pen hun. stallen- en spring/rijcom- plex die datum helemaal te hebben. Er moet nog het één en ander gebeuren, zoals het asfalteren van het voormalige boerenerf tot auto-par keerplaats, het bouwen van toiletten i de ontmoetings- Met vragen, problemen, problemen leefden onder deze sen. Echt nare problemen. Vaak zijn zij erg eenzaam en hebben ze sociale begeleiding nodig. Alleen een ge- gesprek kan al verhelderend wer ken Spreekuur Het ombudsteam heeft met schillende zaken te maken gehad. Op gehouden in het woonhuis Boslaan te klein wordt, dan gaat i De zorg hiervoor kwam bij mij te recht of bij mijn collega-raadslid Joop de Mooij. De gedachte kwam toen in ons op, dat er vast wel meer mensen zouden kunnen helpen. Dit is op een vergadering naar voren gebracht en het resultaat was dit". Waar gaat het precies om, heeft Rynsburg zoveel problemen? „De hoofdzaak is", zegt Jeltje Stelma, „dat Je een soort wegwijzer bent. Er zijn zoveel mensen die pro blemen hebben, waar ze nergens mee terecht kunnen. Wij willen ze die weg wijzen. Natuurlijk hebben wij voor die problemen niet altijd een pasklare oplossing. Maar we willen en we zullen helpen, op welke ma nier dan ook. Er zijn al mensen, ge specialiseerd in verzekeringen of be lasting, die willen helpen als er zich problemen voordoen op dit gebied." helem^l niet dorpsgeroddel, want "alle problemen Het team heeft nu ook een spreek uur ingesteld: elke eerste en derde woensdag van de maand, met ingang van 2 april, 's avonds van half acht tot half negen. Dit spreekuur wordt dat Je wilt komen rijden, dan ben je het gebied van onderwijs, huisves ting. Voor dit laatste geldt sociale hulp, want natuurlijk heeft ken naar een grotere ruimte in het team geen rijtje huizen achter openbare gelegenheid, de hand om uit te delen ningzoekenden. „We komen vaak tegen dat De hulptelefoon is er ook. Twee nummers: 21166 en 20449. Dat zijn respectievelijk de nummers moeilijkheden hebben met het invul- Jeltje Stelma en Toos Graaf, len van formulieren. Er zijn veel ..Alle hulp is belangeloos. Niemand zegt Ada de Ha k ,die hJ« dus .UK te worden door sta-e Waa;^omt die.term vandaan! Echt naair „De zorg op het moment geldt voor namelijk de bejaarden van Rijns burg", vult Toos Graaff aan. „We het algemeen niet gaan, want dat heeft nog steeds een luchtje van armenzorg ken. Strikte geheimhouding dus. We hopen dat veel mensen ons de kans geven, hen de weg te wijzen". RIJNSBURG Rijnsburg heeft een ombudsteam. Na een voorbereidings-periode van ongeveer vier maanden heeft het team zich nu officieel bekend gemaakt. De vier vrijwilligers (drie dames en één heer) zijn op een PvdA-vergadering naar voren gekomen. Het initiatief is dus van progressieve zijde, maar staat daar overigens los van. Door Teuntje van Delft doelpuntrijk duel zegevier- De vier teamleden lopen wat be treft leeftijd en werkzaamheden nog al uiteen. Jeltje Stelma (47) ls huis vrouw, voordien werkzaam in de maatschappelijk sociale sector. Toos Graaf (23) geeft les in gymnastiek. Ada de Haas (34) is raadslid en Peter van de Nol (28) werkt bij de gemeentereiniging van Rijnsburg. Zij hebben het ombudsteam be wust losgemaakt van de progressieve partijen, omdat het toegankelijk moet zijn voor alle gezindten en mensen van welke politieke richting dan ook. Heeft Rijnsburg een ombudsteam nodig? „Ja, die behoefte is er al langere tijd", zegt Ada de Haas. „Er waren mpn.tpn die naar me toekwamen. ruimte aan de gestelde brandweer- eisen. Maar het afgelopen jaar heeft een noest bouwteam van de Landelij ke Ruiters laten zien, dat "zelfwerk zaamheid" binnen deze kring geen loos begrip is. Zo is de oude koeien stal van "Op hoop van zegen", zo als de boerderij aan de Heuvelwog vroeger heette, getransformeerd tot vroegere varkensschuur is uitgemest, gerepareerd, van een nieuw rieten dak voorzien en nu ingericht als ont moetingsruimte. Verder hebben de leden eigenhandig een uiterst roya- kant le "buitenbak" met rondom een palis sade, aangelegd en een oefenspring- tuin gecreëerd. Het mag geen verwondering wek ken, dat van een domicilie als waar op De Alphense Ruiters nu kunnen prat gaan, een zekere zuigkracht uit gaat. De vereniging telt momenteel 106 leden, een getal dat de laatste tijd sterk groeiende is. In de stallen bevinden zich op dit ogenblik een 40 ponies en paarden, toebehorend aan de leden. De vereniging zelf houdt er geen paarden op na. Een geëikte vraag: paardrijden, een dure hobbie of sport? Voorzitter Van der Touw: "als je een paard hebt staan in een manege, waar het paard compleet wordt ver zorgd en gezadeld en wel voor je klaar staat als je hebt opgebeld 'n 300 tot 400 aan pension- 101.'Wanneer blijkt dat deze ruimte geld in de maand kwijt. Onze leden betalen 110 aan lidmaatschapsgeld per jaar (waarbij is inbegrepen het lesgeld voor onze eigen instructeur), terwijl het stallen tegen kostprijs plaats vindt. Die prijs ligt zo'n f35 tot 40 per week". De Alphense Ruiters hebben „lan delijke rijvereniging" Van der Touw: "de landelijke rij vereniging was oorspronkelijk - nou praat ik over vroeger - een club van boerenzoons en boerendochters, die Van links naar rechts: Jeltje Stelma, Toos Graaf en Ada de Haas. Peter van de Nol kon er door omstandigheden helaas niet hij aanwezig zijntoen deze foto gemaakt werd. erkpaarden gingen rijden. Later heb ben die clubs zich verenigd tot een landelijke federatie, met streekafde- lingen, zoals wij nu ook nog zijn. Maar momenteel tref je ten eerste niet veel paarden meer aan in het boerenwerk, terwijl verder voor de dressuur- en springproeven - ook In de landelijke rijverenigingen - een werkpaard gewoon te kort komt. Vroe ger moest je voor een wedstrijd eerst laten zien dat je wel op een echt werkpaard reed. Dan werd hét dier voor de wagen ingespannen, en als het 't tuig niet verdroeg, mocht ie niet meedoen. Nu vind Je in de lan delijke rijverenigingen nog maar weinig boerenpaarden. Bij ons in Alphen heb je alleen rijpaarden". Van de fraaie nieuwe accommodatie langs de Heimanswetering wordt momenteel elk weekeinde al druk ge bruik gemaakt. De leden van De Al phense Ruiters bereiden zich al voor op de streekwedstrijd°n die op 5 en 12 april op hun terrein zullen plaats vinden. Van der Touw: "en dat ter rein, dat is iets waar je als vereni ging verschrikkelijk trots op mag zijn dat je 't mag bezitten".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4