Grote nederlaag Vultink tegen Bessems: 300-39 |j3r TRAINER Schaakmatch uitgesteld mm 0£ '3& Donar neemt de leiding in promotieklasse volleybal Voetbalvereniging Indrukwekkende start Connesson Unie houdt VVBW niet kunstmatig in leven in LIJDAG 21 MAART 1975 ROTTERDAM Hans Vultink zat er bleekjes en aangeslagen bij gisteravond laat toen hij 'broederstrijd' tegen landgenoot Jean Bessems met afgetekende cijfers (300-39) had ver ren. Een ingrijpende nederlaag al op de eerste dag van het wereldkampioenschap 47/1 in de oednieuwe sporthal van de Alexanderpolder. Eigenlijk als enig verweer bracht onze kader ack in het midden: 'Dan heb ik de slechtste partij van dit toernooi maar weer gehad'. oor et Kienhuis |ch had Bessems twaalf beurten Jdig om de nationale „prestigeslag" een goed einde te brengen, maar jltink zat muurvast en was [komen onmachtig de ballen in de Iste positie te manoeuvreren, pt dat Bessems nu flonkerend kier speelde. Verre van dat, maar caramboleerde degelijk en had rappels over allerlei banden [stekend onder controle. Bessems: [it was wat je noemt een [dedigende partij. Ik moest zorgen k ik Vultink niet in zijn spel kcht door iets te laten liggen. Ja, n echt kader ben ik eigenlijk niet [gekomen, maar daar moet Je ook h beetje geluk bij hebben. Ik heb ballen maar een paar keer goed ken op de lijn gekregen", het bij die ene slechte partij van jltink blijft is nog maar zeer de Lag, want de man uit Groenloo ongetwijfeld een veel grotere Irt van dit toernooi voor ogen bben gestaan. Hij heeft misschien rder getraind dan ooit tevoreh br een dergelijk groot evenement, pen weken oefende hij bijna elke c dit verraderlijke eenstootskader. jar ook Bessems stond vele uren p de matchtafel. „Ik heb de ltste drie weken 's middags van ■n baas vrijaf gekregen, zodat ik I, zes uur per dag kon trainen." I ieder geval is Bessems een van (weinigen die na deze eerste dag 5 ongeslagen is. Naast hem alleen Franse vegetariër Francis Con- n, die zich op indrukwekkende a de kop plaatste met winningen in slechts zes en vijf ïrten respectievelijk op de Span- Jose Galvez en op de fcentijn Oswaldo Berardi, die in i keer wereldkampioen in het r 71/2 is geweest. had het niet best getroffen hij moest beginnen tegen de fcjd gevaarlijke Westduitser Dieter nller, die in Januari van dit Jaar de Europese titel in ditzelfde kader in Beverwijk had binnengehaald. Het werd weliswaar de langste partij van de dag, met zeventien beurten, maar onze landgenoot zegevierde afgetekend met 118-300. Muller had een zwak begin (zes caramboles in zes beurten) evenals 's avonds tegen zijn landgenoot Gunther Siebert, die Muller even eens ver achter zich liet. Deze eigenlijk niet verwachte zege van Bessems (hij heeft in de meeste gevallen van Muller verloren) schonk hem het nodige zelfvertrou wen. Maar Vultink was met een veel vlotter succes begonnen tegen Siebert, die hem vorig Jaar in het Spaanse Elda nog de Europese titel in het 47/2 als volslagen verrassing had afgenomen. Siebert moest nu in acht beurten zwichten met 300-183. Connesson is, vooral na de ontluistering van Vultink, meteen als de grote favoriet naar voren getreden. De broodmagere Frans man, die dit seizoen al twee Europese titels achter zijn naam heeft geschreven (in 47/2 en het 71/2) is dan ook een pure kaderartiest uit de befaamde school van Conti en Jean Marty. Niet voor niets vindt hij biljarten dan ook geen sport maar een kunst. In de vierde beurt van dit toernooi borduurde hij in zijn partij tegen Galvez al meteen een angstvallig zuinige reeks van 196 bijeen, waarmee hij op 298 kwam en de Argentijn Berardi ontnam hij eveneens alle illusies in slechts vijf beurten: 38-300. Bessems staat dan we lin punten gelijk met de 26-jarige Parijzenaar, maar hij is in vergelijking met Connesson eigenlijk slechts een „aardige cafebiljarter". Het hele wereldkampioenschap in Rotterdam is overigens woensdag nog een poosje „zwevend" geweest. Toen beide matchtafels waren opgesteld bleken zij niet muurvast te staan omdat de vloer van de sporthal veerkrachtig is. Met toestemming van het gemeentebe stuur mochten er echter gaten in de gloednieuwe dure vloer worden ADVERTENTIE geboord, zodat de biljarts alsnog goed verankerd konden worden en het toernooi gered was. Piet Kienhuis Berardi Connesson Siebert MüUer Bessems Vultink 300 5 LEIDEN In de promotieklasse is Jupiter voorbijgestreefd door Do- nar en het ziet er niet naar uit dat de pupillen van Groen sr. zich in het resterende deel van de volleybal competitie van de koppositie zullen laten verdringen. Zonder de hoofd aanvaller nr. 1, Ronnie Groen (op militaire oefening in Duitsland) wist Donar ZOVOC toch met 3—0 terug te wijzen. ZOVOC slaagde er alleen in de tweede set in Donar onder druk te zetten. Zo zelfs dat setverlies on vermijdelijk leek, 12—3 voor ZOVOC. Een time-out van coach Groen ver anderde het spelbeeld totaal en voor ZOVOC in negatieve zin. De plaats- ballen in het achterveld die Donar daarna gaf ontregelden de defensie van ZOVOC dusdanig dat de grote voorsprong geheel door Donar werd tenietgedaan en de set tenslotte met 1614 door de lijstaanvoerders werd gewonnen. In de eerste set had Do nar de winst moeiteloos gepakt, 15—4. Een hevig teleurgesteld ZOVOC verloor in de derde set met 15—11. Jupiter hielp overigens een handje mee aan het bezetten van de eerste plaats op de ranglijst door een 1—3 nederlaag tegen Punch 2. Bij de dames was Leski Wassenaar 2 voordat het begon aan de wed strijd tegen Groen Stereo Centrum 2 al kampioen. Daar was Groen Stereo Centrum 2 zelf mede verantwoorde lijk voor, .omdat het de runner-up in de promotie-klasse, NOVO 2, op verlies had gezet. Ook de kampioe- hebben ervaren dat de reserves van Groen Stereo Centrum niet zo gemakkelijk zijn te bedwingen. Dat vooral dankzij de grote aanvals- kracht, die de ploeg heeft dankzij twee hoofdaanvalsters, van wie met name Irene Klundert uitblonk. Leski Wassenaar won met 15—9, 9—15, 15—9 en 15—8. De heren van Leski Wassenaar raken duidelijk geïnspireerd door het sterke spel van hun vrouwelijke club genoten. Als extra prikkel komt daar dan nog het degradatie-gevaar bij en de combinatie van die twee fac toren was goed voor een surprise tegen de no. 3 van de ranglijst, Ze venklappers: 15—5, 15—10, 815, 8—15 en 15—2. Daarbij dient even wel wel te worden vermeld dat Ze venklappers de pech had zijn beste spelverdediger, Ronnie Rijs, met een blessure aan de kant te moeten zet ten. In de eerste klasse moest Groen Stereo Centrum 2 in de strijd om de derde plaats op de ranglijst het on derspit delven tegen DAC 1: 11—15, 15—9, 12—15 en 7—15. Bij Groen Stereo Centrum ontbraken Frits Ja cobs en Ger Renes en dat was een verzwakking, die niet kon worden opgevangen. Groen Stereo Centrum 1 miste tegen Salvo 1 de meest com plete aanvaller, Henk van Klaveren, die als coach met de dames mee moest. Groen Stereo Centrum hield zijn naam als kampioen hoog en won, maar dat ging toch niet zo gemak kelijk als dat met Henk van Klave ren in de gelederen hoogstwaar schijnlijk wel zou zijn gegaan: 15—12, 15—12 en 15—12. Verder deelden Orion en NOVO 3 de punten, 2—2, setstanden 15—8, 15—7, 14-16,12—15 en won Gemini/Kangeroes 3 met 3—1 van Leski Wasenaar 2, setstan den 15—2, 15-13, 13—15 en 15—13. Bij de dames lijkt de ontknoping van competitie een bijzonder spannende affaire te zullen worden. De twee kandidaten, DAC 1 en Groen Stereo Centrum 3, staan er nu zo voor dat bij winst van Groen Stereo Centrum tegen Orion Groen Stereo Centrum kampioen is. Bij een nederlaag van deze ploeg kan DAC feest vieren en bü een gelijkspel zal de beslissings wedstrijd nodig zijn voor de defini tieve bezetting van de eerste plaats op de ranglijst. Geruststellende ge dachte voor de supporters van Groen Stereo Centrum is de overtuigende ADVERTENTIE zege van Groen Stereo Centrum op NOVO 3, 3—0. Hoopgevend voor DAC is de geduchte tegenstand, die Orion bood tegen DAC welke resulteerde in een 2—2 gelijk spel na een 3—0 voorsprong voor DACDe dames van LUSV klopten Groen Stereo Cen trum 4 met 3—1 dankzij uitblinkster Helène Bos en het gemis bij Groen Stereo Centrum van Froukje Jon kers vanwege een blessure. STANDEN Eerste klasse: DAMES Gr. S.C. 3 21-39 Gem.-K 4 20-15 DAC 1 21-38 KVC 2 21-15 LUSV 1 21-32 NOVO 3 21-14 Orion 1 21-25 *In-Up G. 1 20-13 KVC 1 20-22 Gem.-K 3 20-13 Gr. S.C. 4 21-16 NOVO 4 21- 2 HEREN Gr. S.C. 1 21-40 KVC 1 WVC 1 21-26 DAC 1 21-25 Gr. S.C. 2 21-24 Orion 1 21-23 Laski-W 2 21-20 LUSV 2 Gem.-K 3 Valken 1 NOVO 2 •Salvo 1 BERGEN Het eerste buiten gewone congres van de wereld schaakbond is gisteren gesloten. Vanuit Amerika heeft wereld kampioen Fischer laten weten er niet aan te denken zijn titel te verdedigen. Maar wie gedacht mocht hebben, dat de FIDE de knoop nu eindelijk doorhakt en uitdager Anatoli Karpov tot we reldkampioen uitroept, vergist ■Hch. De pogingen om de twee kamp in Manilla tussen Fischer en Karpov te laten doorgaan, zijn alweer begonnen. Direct na slui ting van het congres nam het bureau van de FIDE een Rus sisch voorstel aan om de match te verschuiven van 1 juni tot 5 ok tober. Als tenminste de Philip- pijnen als organiserend land ak koord gaat. Maar het bureau, dat bestaat uit president Euwe en drie vice-presidenten ging niet in op de suggestie van de vooorzitter van de Amerikaanse schaakbond Ed Edmondson om de spelers één maand meer bedenktijd te gun nen. De 'deadline' blijft 1 april. Terwijl de afgevaardigden succes sievelijk het voormalige retrai tehuis in Bergen verlieten, be klom Edmondson nog eens het spreekgestoelte voor zijn zoveel ste aanval op de Russen. 'Het is een gemene streek', zo riep hij referend aan het feit dat het con gres Fischer niet in alles zijn zin heeft gegeven, zo'n gemene streek dat zelfs ik er paf van sta, terwijl ik er toch wel enige er varing mee heb, omdat ik meest al het slachtoffer ben van de smerige plannetjes, die de Rus sen uitdenken'. Woorden, die on getwijfeld de volle instemming zouden hebben gehad van Robert Fischer, ware hij op de verga dering aanwezig geweest. De Russen reageerden weder om weinig slagvaardig. Delega tieleider Boris Rodionov vatte een aantal oude telegrammen sa- Bobby Fischer. men tot een officieel protest: te gen de keuze van Manilla als plaats van de tweekamp en tegen de keuze van Klein als hoofd- scheidsrechter. Een actie, die als mosterd na de maaltijd kwam (het congres was immers al offi cieel gesloten) en die bovendien dr. Euwe de gordijnen injoeg in- plaats van Edmondson. De FIDE- voorzitter legde uit dat het zwaar tepunt in schaakmanifestaties niet (langer) moet liggen in Euro pa. "Het schaakspel komt uit Azië, het keert terug naar Azië', hield hij zijn gehoor voor, waar bij hij als zakelijk argument aanvoerde de 150.000 dollar, die er voor de FIDE zou overschieten, waarvan de helft dan weer be stemd is voor de propaganda voor schaken in de zogenaamde on der-ontwikkelde landen. „Maar", zo deed hij gebelgd: Ik ben best genegen af te treden Een fors applaus deed hem van dit voorne men afzien. 21-18 21-18 21-18 21-17 21-13 21- 8 (Groen S.C. 1 kampioen 1975). Deze teams hebben 2 punten in mindering. Bekerfinales met BS-jeugd en Luba LEIDEN De dames van Luba en het jeugdteam van BS Leiden staan voor de belangrijkste gebeur tenis van dit basketbalseizoen. Mor genavond spelen beide teams in O- trecht in de bekerfinale, Luba tegen Arrows en BS Leiden tegen Tetra Devils. BS speelt bovendien van avond in Haarlem tegen Tetra Devils \oor de competitie. De Leidenaars njn bij winst kampioen, bij verlies moet Tetra het resultaat van de wed strijd BS-Transol afwachten want Q6 ongeslagen Leidenaars staan 4 punten voor op de Haarlemmers die dus hoogstens gelijk kunnen komen. De bekerfinales van BS en Luba beginnen om 18.30 in de Catharijne- haL Voor de competitie alleen wed strijden van de BS-dames en van de Luba-heren, BS Leiden I is vrij tot 2 april. De BS dames ontmoeten thuis het Amsterdamse Racing Agon om 17.30. Luba speelt om 19.00 te gen de nummer twee op de ranglijst Smit/Slikkerveer TD. UTRECHT By de jaarvergade ring van de KNWU, gisteren in Utrecht, is gebleken dat het bestuur van de wielrenunie weinig animo heeft de VVBW tegemoet te komen. Unie voorzit ter mr. J.P.A. van Bal- legoyen de Jong meende dat de KNWU niet kan ingaan op de ulti matief gestelde eisen van de vere- riging van beroepswielrenners. De voorzitter stelde dat de WBW op hulp en medewerking van de Unie zal kunnen rekenen, mits de organi satie van de profs zelf beter zal func tioneren. De heer Van Ballegoyen de Jong vond dat, waar belangstel ling van de profs zelf voor de orga nisatie zo gering is, de Unie het zie ke kind niet kunstmatig in leven be hoeft te houden. De voorzitter vroeg in zün openings woord even stilte ter herdenking aan Kees St.Nicolaas, de amateurrenner die door een ongeluk in de ronde «an Zuid-Holland om het leven kwam. De heer Van Ballegoyen voegde er onmiddellijk aan toe dat in weerwil van de kritiek, het onder soek heeft uitgewezen dat het onge val niet te wyten is aan een tte groot aantal vertrekkers. BASKETBAL Voor de basketbal competitie (heren, eredivisie) is gis teravond één wedstrijd gespeeld. Le vi's Flamingo's versloeg Deltalloyd met 108-74. uitkomend in de 3e klasse van de KNVB, zoekt in het bezit van C-diploma, vdor twee avonden per week en begeleiding op zondag. Brieven met uitvoerige referenties en verlangd salaris onder 23144 bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15