"Heavy Traffic filmchaos een grote Onduidelijke toedracht van Turkse steekpartij Nieuwe elpee van de Songfestiv; Filmverwoesting Los Angeles: hoor- voel-en zichtbaar Supertop Helsinki maakt een steeds grotere kans Bij zon 26.000 km per jaar kost een Mercedes Diesel minder dan een benzinewagen van rond 15 mille. -JVRIJDAG 21 MAART 1975 om binnen zijn wijk te blijven; een assistent op het instituut voor seismografie voert profetische bere keningen uit, die door niemand worden geloofd; een kunstmotorfiet- ser repeteert ijverig; de filiaalhou der van de supermarkt zit zich te verbijten over lastige klanten. Kortom iedereen hangt die aardbe ving boven het hoofd, wat de toeschouwer wel weet, maar de slachtoffers niet bevroeden. Om iedereen in de juiste sfeer te brengen ging een werkelijke (maar lichtere) aardbeving juist vooraf aan het begin van de opnamen, welke drie maanden zouden duren. Meer dan voor welke film uit de historie zijn er voor „Earthquake" stuntmensen nodig geweest om alle gevaarlijke opnamen uit te voeren. Hele gebouwen vielen om, verdiepingen zakten in, liften gevuld met mensen kwamen naar beneden, lang niet altijd gebeurtenissen, die met handig trucwerk waren te verwezenlijken. Hoe zou Je dat moeten doen: Ava Gardner wordt door snel opkomend water in een riool meegesleurd. Charlton Heston kent zijn echtelijke plicht, springt haar na en laat zijn vriendin Genevieve Bujold op straat achter. Niet minder dan 141 stuntmensen kwamen er aan te pas, maar ook de sterren weerden zich dapper voor halsbrekende toeren. Vijfenvijftig man geïnstrueerd om de speciale effecten aan te brengen lieten brokstukken puin soms op maar tientallen centimeters van de acteurs neerkomen. Er werd uit veiligheidsoverwegingen vaak zeer licht materiaal gebruikt, soms was het onvermijdelijk dat echte beton blokken dreigend omlaag vielen. Maar zelden werden als bij dit nauwkeurige procédé, dat bovendien om een speciaal gebouwde camera- schudder vroeg, zo realistische resultaten bereikt. Als een film de naam spektakelfilm verdient dan is het „Earthquake". Twee figuren uit 'Heavy Trafficde opvolger van 'Fritz the cat': rechts de nichtenkoning, die verliefd wordt op de Italiaan, die banden met de Maffia heeft,Y''t< het negermeisje, dat be vriend is met de zoon van de Italiaan, die echter hdlf-jood is. Een erg ingewikkelde toestand allemaal, waar op het eind geen touw meer aan vast te knopen is. "De dodelijke steken vielen eigen- er van wordt verdacht op 1 decem- lijk als een donderslag bij heldere ber tijdens een vechtpartij in het j hemel. Er was geen directe aanlei- Turkse woonoord in Leiderdorp, zijn ding toe. De verdachte en het slacht- I offer waren vrienden". Dit zei offi cier van justitie, mr. E. van der Schans, gisteren voor de Haagse rechtbank tijdens de zitting tegen 29-jarige landgenoot Mustafa Cukar te hebben doodgestoken. Mr van der Schans eiste 3 jaar met aftrek van voorarrest tegen de beschuldigdb Turk. maar keek toch de 27-jarige Turkse lasser S.K., die ook wat vreemd tegen de toedracht en aanleiding van de steekpartij aan. Want zelfs tijdens de zitting bleek dat het moeilijk was een juist beeld te vormen van het gebeurde. Er wa ren weliswaar belastende getuigen verklaringen, maar ook een hardnek kig ontkennende verdachte en noch getuigen, noch verdachte verschaf ten in de rechtszaal en in eerdere Nu te koop bij uw bladenman en overal in de winkel. WAT STORY DOET, DOETSTORYGOED. „Wij maken er U op attent dat U de gewaarwordingen als bij een I echte aardbeving niet alleen zult I horen en zien, maar ook zult voelen als een realistisch effect. De directie kan dan ook geen verantwoordelijk- heid accepteren voor de lichamelijke of geestelijke reacties van de toeschouwer". Is dit niet heerlijk? Je hoort er de 1 oude kermisannonceur nog een 1 beetje in, maar voor dit geval wel 1 met een hoge hoed op. Sidderen en j beven tot Uw dienst. Maar voor ftakkerds die er op hun knieën I uitkomen kunnen we geen verant- 1 woordelijkheid nemen. Een meester- lijke zet eigenlijk om zoiets met een ADVERTENTIE BEUKEN. EIKEN. ESSEN. SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN LEIDEN: Houtwerf Keukens B V. Haarlemmerweg 49a, tel. 071 - 3 45 44 LEIDEN: Vereenigde Houthandel Hoge Morsweg 152, tel. 071 - 6 92 02 VOORSCHOTEN: Muys Roggeband B V. Rouwkooplaan 7, tel. 01717 - 4993 Leiden: Haarlemmerstraat 5, telefoon 071 22498 pokerface te zeggen. Want wat men eigenlijk met een afleidinkje bedoelt is: „Wat men hier ziet (en voelt) is knap, eng en alleen voor ongege neerde waaghalzen als een avontuur te beleven. Gaat het een beetje beroerd met de wereld, dan gaat het goed met de bioscoop, vooral als men zich vanuit de stalles aan een ramp mag „Earthquake" (aardbeving) is er zo een, met als opmerkelijk nieuwtje om nog meer zintuigen te prikkelen, het „Sensurround"-systeem, hetgeen in dit geval neerkomt op een toongenerator, een stereoversterker met tweemaal 1500 Watt aan Titel: "Heavy Traffic"; Scenario en regie: Ralph Bakshi; Theater: Ca- "Fritz the cat was 't... dit is t". is de slogan waarmee men het publiek naar deze tekenfilm "voor volwasse nen", "Heavy Traffic", tracht te lokken. Inderdaad lokken, want zo men al vond dat "Fritz the cat" 't was, "Heavy Traffic" is het in de verste verten niet. Een warboel van frustraties van Ralph Bakshi wordt over de toe schouwer uitgebraakt en enig ver band ontbreekt totaal. De zin van deze film ontgaat mij, maar wie weet heb ik wel iets heel moois ge mist. Afgezien van de uitstekende tekeningen, die we al van "Fritz the cat" kenden, ondanks de aardige trucjes overigens niet nieuw om van tekening naar werkelijkheid over te springen, is "Heavy Traffic" een film die gewoonweg niet te ge nieten is. Alles, wat een mens in New York voor mogelijke wantoestanden kan tegenkomen, wordt er met de ha ren bijgesleept en los van iedere con text op het doek gegooid: Italianen, joden, negers, maffia, nichten,oor logstrauma's, sex en geweld. Een ontzettende wirwar zonder enige zin. ANEMIEK RUYGROK uitgangsvermogen en een reeks 40 cm speakers. Zij produceren teza men trillingen, die rond de onderste menselijke gehoorgrens liggen. Maar dit rommelen is op het vierde kanaal van de filmband - men kan niet altijd aardbevingsfilms blijven maken - te vervangen door rook- en geurwerkingen. Het gerommel in de bioscoop simuleert aardschokken van een fors karakter (tussen tien en elf naar de schaal van Richter) waardoor evenwichtsgevoeligen het wel eens even te kwaad zouden kunnen krijgen. Voor de anderen is het een nieuwe sensatie zonder verdere bezwaren, vooropgesteld dat de bioscopen, die gisteren met de vertoningen van „Eartquake" begin nen stevig op hun heipalen staan. Het zijn de zeer aantrekkelijke verbouwde Cinema International in Amsterdam-West en Metropole-Tu- schinski in Den Haag, dat de enige 70 mm-kopie in Nederland projec teert. In Los Angeles gebeuren de dingen van het leven in de film van Mark Robson, die zich voor het scenario liet assisteren door de schrijver van „The Godfather", Mario Putzo. Geen Heston, constructeur, met een in het huwelijk dwars liggend vrouwmens van Ava Gardner. Een politieman met het gezicht van George Kennedy - heeft moeite verhoren opheldering over de reden van de fatale vechtpartij. Op de bewuste avond van de eer ste december kwam de verdachte lasser, samen met een Nederlands vriendinnetje, enigszins beschonken in het woonoord aan. Hij zag vrien den bezig in een garage, ging naar ze toe en over en weer werden wat grapjes gemaakt over het meisje. Totdat Cukar en een andere Turk, de 27-Jarige kraandrijver S. Aksu, hem zeiden op te houden omdat het gesprek een minder fraaie wending nam. De lasser begon toen te vloeken en er ontspon zich een woordenwis seling, die echter snel bijgelegd werd. Daarna vroeg de verdachte op ge- naar buiten wilde komen; er moest even gepraat worden. Dit praten mondde al gauw uit in een heftige woordenwisseling, ge volgd door een vechtpartij. Tijdens deze worsteling zouden volgens de ge tuigenverklaringen,1 de dodelijke ste ken zijn gevallen. Want toen de vrienden op het geluid van de klap pen naar buiten' kwamen viel Cukar e.en autovelg, die hij als wapen had willen gebruiken viel uit zijn hand n de verdachte rende snel weg, ont vluchtte Leiderdorp en kon pas op 5 december in België worden aange houden. De Turkse lasser verklaarde dat hij wel bij de vechtpartij betrokken was geweest, maar dat hij geen mes bij zich had. Hij zou door een vuist slag op de grond zijn gevallen en toen hij opstond zou iemand hem met een mes achterna zijn geko men Hij zei dat zijn vrienden hem tn het meisje belaagden. De officier van Justitie had het maar moeilijk met alle verklaringen. Hij zei: "Verdachte ontkent vrijwel alles, maar heeft' geen redelijke erklaring voor zijn vlucht. Hij heeft velfs het drankgebruik ten stelligste ontkend. Maar alles wat hij heeft gezegd wordt weersproken door de omringende feiten. Hij heeft gewoon leugenachtige verklaringen afge legd". Verdachte's raadsman, mr. G. Smelt betoogde dat er geen enkele getuige is geweest, die de verdachte een stekende beweging heeft zien maken. Mr. Smelt vroeg vrijspraak en on middellijke in vrijheidsstelling. Dit laatste werd niet verleend. In zijn laatste woord zei de ver dachte nog: "Er is niemand die pre cies zegt, wat er gezegd en gebeurd is, toen we kwamen". GENEVE (Reutier) Op de Eu- lopese veiligheidsconferentie in Genève is deze week zoveel werk verzet, dat de finale op hoog niveau üie door partijleider Brezjnew van de Sowjet-Unie is voorgesteld voor 30 Juni in Helsinki, tot de mogelijk heden is gaan behoren. „Voor heit eerst kunnen we nu het einde van de tunnel zien. Er is een hoop werk te doen, maar de vooruit gang die deze week alleen al is be- leikt, is nooit eerder in zo korte spanne tijds gehaald", zei een gede legeerde. .Brezjnew heeft ons een termijn gesteld (in een brief aan vier Wes terse regeringshoofden) en zoiets werkt altijd stimulerend. De datum i30 Juni) lijkt absoluut de vroegste waarop de derde fase (de finale aan de top) kan plaats hebben, maar het is mogelijk", zei ©en andere afge vaardigde. Blijvers Luxor 'The towering infer no", spektakelstuk over een brand in een wolkenkrabber. Studio "Le fantome de la li- berté", absurde visie van Bunuel op het thema vrijheid. Lido "Keetje Tippel" trok al velen naar het theater en blijft dat voorlopig nog wel doen. Trianon —"My fair lady", een oud kassucces, maar nog steeds amusant. Rex "Zorg dat je potent blijft", een van de grootste zorgen der mens heid. Maar bij het zien van al het lieftallig schoon-vrouwvolk, dat werkelijk haar uiterste best doet, om deze zorg te verdrijven, is de toeschouwer al spoedig gerustge steld. Haagse bioscopen Apollo "Moord in de Oriënt Expres", dag. 2.30 en 8.15 uur, zo. 2.00, 5.00 en 8.30 uur, 14 Jaar. Apollo 2 "Kind van de zon", dag. 2.00, 7.15 en 9.45 uur, o. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.15 uur, 18 Jaar. Asta "The Towering infer no", dag. 2.00 en 8.00 uur, zo. 1.15, 4.45 en 8.00 uur, 14 Jaar. Bijou "Sweet movie", dag. 2.00, 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 18 Jaar. Camera "The man with the golden gun", dag. 1.45, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 14 jaar. Cineac "Chinatown", dag. 7.00 en 9.30 uur, 18 Jaar. Kinder matinee: "Robin Hood", dag. 9.30 11.30, 1.30 en 3.30 uur, zo. v.a. 11.30 uur, a.l. Corso "Keetje Tippel", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.30 uur, 18 Jaar. ADVERTENTIE De Sowjetrussische delegatie heeft ceze week tegen de agendacommis sie gezegd dat zij bereid is de om vang van militaire eenheden, geo grafische gebieden en perioden van tild die door waarschuwingen vooraf «ver manoeuvres zouden moeten worden bestreken, te heroverwegen. Warschaupact en NAVO hebben hierover ruim een Jaar overhoop ge legen. Het westen heeft geëist dat 't verdrag zou omvatten kleinere aan tallen troepen, grotere gebieden en fruimere waarschuwingstermijnen dan Oost-Europa aanvankelijk be reid was te verschaffen. De Sowjet-Unie is ook bereid, en ook dat lijkt zo op het oog een poli tieke ommezwaai, aile 35 deelnemen de landen —alle Europese staten be halve Albanië plus Verenigde Staten tn Canada —vooraf op de hoogte te stellen van militaire oefeningen. De Sowjet-Unie heeft gisteren op Du Midi "Amarcord", dag. 8.15 uur. za. en zo. 7.00 en 9 30 u., 14 jaar. Kindermatinee: "De avonturen van Alice in Wonder land", za.. zo. en woe., 2.00 uur. a l. Euro "Ben Hur", dag. 1.30 en 7.45 uur, za., zo. en woe., 3.45 en 7.45 uur, a.L Kindermatinee: "A en C op glad ijs", za., zo. en woe. 1.30 uur, a.l. Flora 'Tour de sex de Fran ce", dag. 2.00, 7.00 en 9.Ï5 uur, zo. ook 4.30 uur, 18 jaar. Kriterion "Zwaarmoedige verhalen", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Metropole "Aardbeving", dag 2.00 en 8.00 uur, zo. ook 5.00 uur, 14 Jaar. Odeon "Zwaarmoedige ver halen", do. t/m za. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, ma. t/m woe. 6.45 en 9.15 u., 14 Jaar. Olympia 'The good, the bad and the ugly", dag. 2.00 en 8.00, 18 jaar. Passage "Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. Rex "The towering inferno", dag. 10.00, 1.30, 4.30 en 8.00 uur, zo 1.30, 4.30 en 8.00 uur, 14 Jaar. Royal '70 "Het bos der be geerte", do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, 18 jaar. Royal *De vuistgevechten van Fort Chu", do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, 18 jaar. Studio "In Tirol gaat de on tucht vrolijk verder", dag. 2.15, 7.15 .en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur, 18 Jaar. Studio 2000 "Sweet movie", dag. 7.15 en 9.45 uur, zo. 1.00, 7.15 en 9.45 uur (di. besloten voorstel ling) 18 jaar. Kindermatinee: "Laurel en Hardy door het dolle heen", za. en woe. 2.00 uur. a.L De Uitkijk "Kind van de zon", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.00, 7.00 en 9.30 uur (woe middag besloten voorstelling), 18 Jaar. de conferentie inzake wederzijdse en evenwichtige troepenverminde- nng (MBFR) in Wenen aanbevo len de getalsterkte vam de Russi sche en de Amerikaanse strijdkrach ten in Midden-Europa terug te schroeven als een eerste stap in de lichting van vermindering van de grondtroepen in dat gebied. 'We zijn bereid tot een aanzien lijke vermindering van onze strijd krachten mits de Verenigde Staten hetzelfde doen", verklaarde de Rus sische delegatieleider, Oleg Khlestov tijdens de 62ste zitting van het 19- landenoverleg. Een westerse woordvoerder ver klaarde echter geen fundamentele verandering in het communistische standpunt te zien. Het Westen zal blijven staan op verdwijning van de ongelijkheid tussen de getalsterk ten van de strijdkrachten van Oost cn van West in Centraal-Europa. Aanschaffingsprijs ongeveer 30% meer kilome- maar weinig in waarde. Als u of kilometerprijs ters. Dat versterkt nog eens zo'a 26.000 km per jaaa rijdt, De aanschaffingsprijs van een hetvoordeelvandelagebrand- in een benzinewagen van 15 Mercedes Diesel is niet laag. stofprijs. mille of meer, wordt het dan Maar verkijkt u zich niet: als Hóge inruil waarde geen tijd dat u zich de veilig- n met een Mercedes-Benz Als u uw Mercedes over een *>eid, de degelijkheid en het 200 D zo'n 26.000 km per paar jaar weer verkoopt zal komfort van een Mercedes jaar rijdt bent u per kilometer de nieuwe gegadigde er nog Diesel gaat veroorloven? Voor goedkoper uit dan met een een aanzienlijk bedrag voor minder geld. benzinewagen van f 15.000,- moeten en willen neertellen. A/If»rrf»rlpc Ffïpcpl of .meer .Afschrijving entente- Want bij verkoop krijgt hij JJi uicact. verlies meegerekend. er ook weer veel voor terug. IvltlSSC 3lS §CCI1 tlllClCn 30% meer kilometers Een Mercedes Diesel heeft nu /T\ g Een Mercedes dieselmotor eenmaal een enorme lange I JL J baalt uit elke liter brandstof levensduur, dus vermindert. 8 B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 071 - 69303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60a, tel. 01720 - 73344 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1tel. 071 - 52643/4.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11