Saigon geeft het centrale bergland geheel gewonnen Rode Khmer werd complete regering Kissinger gaat dagelijks pendelen voor de vrede NAASÏ HET NIEUWS Phnom Penh op het punt van vallen Vorster en Smith bespreken mogelijkheden ontspanning Ontsnapping Ierse gevangenen mislukt Uw Kunstgebit Geen hond komt meer op uw gazon. Alurette [DINSDAG 18 MAART 1975 SAIGON (AP) De Zuidvietnamese regering heeft besloten het centrale hoogland, met inbegrip van de steden Pleiku en Kontum, op te geven omdat het gebied niet langer kan worden verdedigd, zo hebben regeringsfunctionarissen gisteravond be kend gemaakt. De voornaamste reden is dat de aanvoer van verse troepen en munitie twee weken geleden is lamgelegd doordat troepen van de voorlopige revolutionaire regering alle hoofdwegen in het gebied hebben afgesneden. Dit is voor de regering-Thieu het 4 grootste debacle udt de hele Viet- namoorlog. Het betekent dat Saigon drie provincies prijsgeeft Kontum Pleüku en Darlac. Ban Me Thuot, de hoofdstad van de laa/tete provincie Is reeds in handen van de tegen stander. Op het platteland waren de troepen de voorlopige revolutionaire re gering al eerder vrijwel heer en meester, met name in de westelijke aan Cambodja grenzende sectoren. De Zuidvietnamese zegslieden ver telden dat de resterende troepen van Saigon zich ten oosten van Pleiku, langs hoofdweg 19 een owtsna/ppdmgs. corridor pogen te bevechten. Duizen den burgers, soldaten en het hoofd kwartier van het tweede legerkorps varen reeds in de loop van de afge- 'Verschrijving' van Pentagon WASHINGTON (AFP) Een berekening van de gelden die de Verenigde Staten in 1974 helb- ben besteed voor militaire hulp aan Cambodja, heeft aange toond dat er nog 21,5 miljoen dollar beschikbaar is. voor mu- niitieleveranties. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Volgens hem is men dit bedrag op het spoor gekomen by een onderzoek bij het Pentagon. Dat men 21,5 miljoen dollar onder het door het Congres gestelde plafond van 275 miljoen dollar was gebleven, zou een gevolg zyn van een te hoge berekening van de kosten van eerder ge zonden munitie. De woordvoer der zed dat de komende dagen munitie ter waarde van het nog openstaande bedrag naar Phnom Penh zal worden gezon den. Zijn mededeling veroorzaakte een zeker scepticisme by de journalisten die de dagaiykse persconferentie by woonden. Kort daarop aanvaardde de se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen met 9 tegen 7 stemmen een compromis voorstel om aan het bewind van Lon Nol in de periode tussen 1 april en 30 juni nog voor 82.5 miljoen dollar militaire by stand te verlenen, maar daarna alle militaire steun te staken. lopen dagen per vliegtuig geëvacu eerd. Er zyn ook 30 Amerikanen- naar vei. liger streken overgebracht. In Ban Me Thuot bevinden zich nog negen Amerikanen, een diplomaat en acht missionarissen, over wier lot niets bekend is. Vorige week woensdag werd het radiocontact met dit ne gental verbroken. Voor de af tocht begon werden op de luchthaven van Pleiku alle niet di rect operabele vliegtuigsin vernietigd om ze niet in handen van de vu and te laten vallen.. Zuidvietnamese bommenwerpers hebben gisteren hun akties uitge breid tot over de grens met Cambod. ja en in dit land doelen gebombar deerd. De Noordvietnamese strijd krachten rukken intussen steeds meer in de richting van Saigon op. Amerikanen en andere vreemdelin gen hebben gisteren in groten getale de Cambodjaanse hoofdstad verlaten, in de overtuiging, dat de val van. de stad nog slechte een kwestie van korte tud is. Een raket van de Cam bodjaanse opstandelingen trof by na een vliegtuig op het vliegveld van Phnom Penh, waarin personeel van de Amerikaanse ambassade zou plaatsnamen. De raket kwam op on. geveer dertig meter van het toestel terecht en de Amerikanen zochten dekking onder het vliegtuig. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Met dit vliegtuig zyn later behalve Amerikanen leden van gezinnen van Filippünse diplomaten en vrouweiyke leden van katholieke hulporganisa ties naar Bangkok gevlogen. Gisteren zy n ook 130 Franse burgers uit Phnom Penh naar Bangkok ge- evacueerd met behulp van een Frans militair vliegtuig. Australië had zyn ambassadepersoneel reeds in het weekeinde geëvacueerd. De 25.000 Amerikaanse militairen en 350 vliegtuigen, waaronder grote B-52 bommenwerpers, zullen uit Thailand worden teruggetrokken binnen een jaar, tenzy die oorlog in Cambodja zich tot Thailand zou uitbreiden, al dus heeft de verleden week gekozen premier Kukrlt Pramoj gisteren ver. klaard. „Indien de Cambodjaanse oorlog zich uitbreidt naar Thailand, of er raket ten gaan vallen op onze grond dan zullen wy de situatie opnieuw moeten bezien', aüd-us de premier. Acht jaar lang hebben de Amerika nen hun bombardementen in Indo china uitgevoerd vanaf bases in Thailand. Het Amerikaanse Congres heeft stop zetting der bombardementen bevo len per 15 augustus 1973, Terwijl granaten en raketten op Phnom Penh regenen en buitenlanders de wijk nemen naar vei liger oorden, vermaakt de jeugd van de belegerde Cambodjaanse hoofdstad zich met een olifant, die zich tegoed doet aan het overhangend gebla derte van een paleistuin. ASSOEAN (AP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, is gistermiddag vanuit Israël in Egypte teruggekeerd om zijn overleg met president An war Sadat over een nieuwe regeling in de Sinai voort te zetten. Bij zijn aankomst vertelde Kissinger dat hij "specifieke Israëlische denkbeel den en overwegingen" aan Sadat zou voorleggen. Tijdens de vlucht van Tel Aviv naar Assoean vertelden Amerikaan se functionarissen echter dat de on derhandelingen traag en moeizaam verlopen. Eerder hadden Israëlische zegslieden te kennen gegeven: "Wij zijn nog niet tevreden. Dit is nog maar het begin". In een poging om het proces te be spoedigen, zal Kissinger, te begin nen met vandaag, dagelijks tussen Egypte en Israël heen en weer pen delen afgezien van morgen wan neer hij een beleefdheidsbezoek zal brengen aan koning Feisal van Sa- oedi-Arabië. Ik ga er niet naar raden" ant woordde Kissinger op de vraag hoe lang zijn missie nog zal duren. Vóór het begin had hij de duur op twee weken geschat, maar volgens een Amerikaanse zegsman is drie weken zelfs onvoldoende om de standpunten van Egypte en Israël tot elkaar te brengen. Bij zijn aankomst In Assoean re ageerde Kissinger met een bruusk "nee" op de veronderstelling dat hij bij zijn bemiddelingspogingen in moeilijkheden is geraakt. President Sadat houdt in het open baar vol dat Israël in ruil voor te ruggave van Egyptische grondgebied geen formele niet-aanvalsverklaring kan verwachten. En in Jeruzalem heeft het Israëlische kabinet beslo ten dat er op dit moment geen terug gave van de passen van Gidi en Mit- la en de olievelden'van Aboe Rodeis in zit. Israël heeft een negènpuntsplan voor niet-oorlogvoering met Egypte, zo berichtte gisteravond Columbia Broadcasting System in New York. In een uitzending uit Israël zei CBS-verslaggever Marvin Kalb dat hetrt plan open bruggen, handelsver keer en reizen per buitenlandse luchtvaartmaatschappijen en sche pen omvatte. Voorts omvat het plan verzachting van de Arabische boycot tegen zaken die handel doen met Israël, aldus CBS. KAAPSTAD (UPI) De premiers in Zuid-Afrika en Rhodesië zetten vandaag het gesprek voort dat ze jisteren begonnen en dat oorspron kelijk gisteren ook zou eindigen. Het denen uiteen te zetten DUBLIN (UPI) Soldaten hebben buiten te banen. IRA-sympathisan- vrijgelaten, opnieuw oppakte. verhouding tussen de rassen in het Premier Ian Smith kwam zondag zuiden van Afrika. Bij wijze met drie ministers in Kaapstad aan gebaar gisteravond één gevangene doodge- schoten en twee gewond toen zij een goede wü'tegenover 'de* P°ein« van gedetineerde leden tegenover premier Vorster de re- zwarte nationalisten in Rhodesië, be- Iesnse republikeinse leger raat over de vastgelopen pogingen ontspanning tussen de rassen in het zuiden van Afrika te weeg te bren- Sithole had aangehouden. Het bewegen in de richting regeling in Rhodesië, de eerste stap december hij val hij onlangs de terugtrekking hinderden met behulp van 2000 blanke Zuidafrikaanse po- te ontsnappen uit de gevangenis van Sithole zou hebben samengezwo- litiemannen uit vooruitgeschoven po- Portlaoise in Ierland. Geen der ge- tegen het leven van andere sities in de Rhodesische grensgebie- vangemen is erin geslaagd te antsnop- I [den waar gevochten werd. Vorster heeft ook gezegd dat hij zwarte leiders en het staakt-het- in gevaar hebben gebracht dat einde maakte niet zover zou gaan als het toepas- willen maken van een Sint-Patrick- sen van sancties tegen het bewind viering van het gevangenispersoneel. deze te dwingen tot Ze kregen hulp van buitenaf. Om In premier John Vorsters plan de twee Jaar opstand van de zwarte betrekkingen tussen blank en zwart meerderheid tegen de blanke min- op het subcontinent te verbeteren, derheidsregering. Sithole wordt op een verstandhouding met de zwar- tien voor half negen gisteravond viel ttep twee weken geleden vast toen de 24 maart voorgeleid Rhodesische regering de zwarte tribunaal nationalistische leider Sithole die in iecember uit gevangenschap was i speciaal ten. Zuid-Afrika is economisch Rho- de stroom in Portlaoise uit en func- ten in de stad kaapten auto's en sta ken ze in brand om het optreden van leger en politie te ontwrichten. Alle wegen naar de stad toe werden afge- dynamiet grendeld en troepenversterkingen werden aangevoerd uit het legerkamp Curragh. Een vrachtwagen vol IRA-sympa- thisanten opende bij de gevangenis het vuur op soldaten die het com plex afzetten. "Het was een hel daarbinnen", verklaarde een politie officier. "Men pakte elkaar niet met handschoenen aan". In de fartachtiig'e gevangenis züt- desië's eerete steunpilaar sinds inter- tioneerde de telefoondienst ook niet ten ongeveer 70 leden van de provi- De Zuidafrikaanse eerste minis- nationale sancties tegen het bewind ter heeft gezegd dat i Smith werden ingesteld in 1965, worpen over hoogspanningskabels. doordat een ketting werd ge- sionele vleugel van de IRA opgeslo- politie heeft gisteren bij een huis zoeking naar linkse guerrillastrijders in een vuurgevecht drie verdachten doodgeschoten. Een politieman werd gewond. Van de zijde van de politie is meegedeeld, dat de verdachten openden toen de politie een woning wilde binnengaan in San Antonio de Padua, 20 km ten Westen van Buenos Aires. AMOK Een dronken soldaat heeft gisteren een salvo uit. een au tomatisch pistool afgevuurd in een volle autobus in Prachin Boeri ten oosten van Bangkok. Vier inzitten den werden gedood en acht gewond. ADVERTENTIE kon nief meer loszitten of verschuiven! Dentoflx - het speciale moderne» poeder - behoeft slechts op de gebits plaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden. Dentoflx verhoogt Uw zeker heid in gezelschap, beroep en sport. Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. ten, die door uitbraakpogingen, hon- de Rhodesische kwestie toen deze zijn land met zijn kwart Tegelijkertijd veroorzaakten de gerstakingen en opstanden de aan- miljoen blanken eenzijdig losmaakte gevangenen drie ontploffingen in de dadhit van die buitenwereld op zich van Groot-Brittannië. gevangenis om zich een weg naar hebben gevestigd. .INBREKER "-ECHTGENOTE Een 49-jarige Italiaan in de buurt van Milaan heeft zyn vrouw, die hy aanzag voor een inbreker, doodgeschoten. Toen hü zyn fout bemerkte, pleegde hy zelfmoord. De vrouw was in alle vroegte met de hond gaan wandelen. Toen zy terugkeerde wilde zü de slapende gezinsleden niet storen eD sloop zachtjes het Iiuis binnen. Haar man hoorde echter toch iets en vermoedend dat hy met een inbreker te doen had. greep hy zyn Jachtgeweer en loste het dodeiyke scho* POEDELPRIJS VOOR AMIN Idi Amin, de leider van Oeganda, heeft by een enquete van de Amerikaanse kolomschrijver Jack Anderson de titel "slechtste regeringsleider ter wereld" gekregen. De president van Zuid-Viet- nam, Nguyen van Thieu, "veroverde" de tweede plaats en de Chileense president Augusto Pinochet de derde. Vierde werd de "sterke" man van Libië, Moeamma Gaddafi, en vijfde generaal Lon Nol van Cambodja. Pas op de zevende plaats kwam de eer ste communistische leider: Kim il Soeng van Noord-Korea. Pre sident Ford van de Verenigde Staten kwam wegens "gebrek aan leiderskwaliteiten" op de negende plaats. STINKENDE BOERDERIJEN GRATIS VERPLAATSEN Een boerdery die volgens de omwonenden teveel stinkt moet op kosten van de overheid ergens anders worden neergezet. Over dit uitgangspunt zyn het ministerie van Landbouw en Vissery en het Landbouwschap aan het bakkeleien. Een dergeiyke verplaatsingsregeling zou het mogehjk maken, dat goed functionerende bedrijven, die him omgeving te veel hin der aandoen, verhuizen naar gebieden waar niemand zich aan de stank ergert. BLOEDWORST KREEG PRIJS De Nederlandse worstmaker J. Metzemakers uit het Limburgse Herten heeft dit weekeinde tydens een internationaal bloedworst concours in Frankrijk met zyn één pond zware inzending de hoogste Franse bloedworstonderscheiding in de wacht gesleept. Voorwaar iets om trots op te zyn, want er waren 650 anderen, die ook naar deze onderscheiding aasden. GISCARD HEEFT WEER EEN MUZIKALE GRIL Nadat hij al opdracht heeft gegeven tot een nieuwe vormgeving van de Marseillaise, heeft de Franse president Giscard d'Estaing een tweede verrassing voor de Fransen in petto: op 21 Juni moe ten het orkest van Parys en koren uit Edinburgh op de Place de la Concorde tegenover de Tuilerieën een opvoering geven van Beetho- hovens 'Negende'. Dit gratis openluchtconcert kan door 200.000 mensen worden by gewoond. De dag daarna wordt op dezelfde plaats een enorm bal georganiseerd. POTTENKIJKERS OP TOILET NIET LEGAAL Een federale rechter in de Verenigde Staten heeft bepaald oat het de politie niet is toegestaan openbare toiletten stiekem te con troleren. De politie had gaten geboord in het plafond van de toiletten en in het kader van een onderzoek naar beweerde homosexuele handelingen in die toiletten de gebruikers langdurig geobserveerd. Deze observaties leidden tot 20 arrestaties. Het proces werd by de rechtbank aanhangig gemaakt door Allen Kroehler en Lamar Hoover uit naam van alle personen, die openbare toiletten wensen te gebruiken zonder bespioneerd te worden. ACUPUNCTUUR VOOR DIEREN De Amerikaanse dierenarts Marvin Cain heeft in aanwezigheid van 100 collega's met toepassing van acupunctuur een 14 Jaar oude, geheel verlamde hond een minuut lang laten lopen. Dokter Cain zei na afloop dat hy al twee Jaar honden en katten behandelt voor alle mogelyke kwalen en daarby de acupunc tuur toepast. BERENBURG IN DE RECHTZAAL Talloze flessen Berenburg stonden gisteren op het bureau Tan de rechtbank ln Groningen. Dat gebeurde tijdens een kort geding, dat de firma Sonnema had aangespannen tegen de organisatie "Drankensuper Groningen BV Cheerio", die Sanema's Beeren- burg op de markt brengt met een etiket, dat sterke gelijkenis ver toont met dat van Sonnema en bovendien nog goedkoper. Dat werkt verwarrend voor de consument, aldus Sonnema. De raadsman van Cheerio zette daarop een aantal flessen neer. ook van andere merken, om aan te tonen, dat niet alleen zijn cliënt een dergelijk etiket gebruikt. Uitspraak ls vrijdag. Als iedereen nu maar z'n plasje en z'n poepje op uw gazon deponeert, dan wordt dat bruin. U kunt er beter een hek omheen laten zet ten. Dat dat niet veel kost en bést mooi staat, kunt u zien aan het Alurette-hek. Van het bovenste nokje tot diep in de grond van aluminium. Dat niet roest, niet rot, niet brokkelt en me, barst. En het gaas is donker groen geplastificeerd. jsZo krijgt u groen gras, i.p.v. i bruine plekken. 't betere hekwerk voor particulieren Inlichtingen: tel. 02523 - 2141 - Noordwijkerhout. PHNOM PENH (AP) In dein maart 1970. Nadat Sihanouk een gelopen drie jaar is de Rode Khmer uitgegroeid van een kleine communistische beweging tot een regering die 80 procent van het land veilig toevluchtsoord had gezocht in Peking werd hij van vijand vriend <n bondgenoot van de Rode Khmer. Nadat de oorlog in Indochina zich Cambodja en 40 procent van d,e had uitgebreid tot Cambodja bestond Ce beweging van de rebellen uit Si- hanouk-aanhangers, communisten van oude stempel, marxistische groe- Lon Nol in Phnom Penh aan de pf ringen en andere groepen die zich bevolking onder zich heeft. De Rode Khmer heeft de regering rand van de nederlaag gebracht. Er ls eigenlijk nog niet veel be kend over de Rode Khmer - de rode kantten tegen het rechtse bewind Lon Nol. In die jaren werd de strijd in Cambodjanen. Zij wordt beschreven Cambodja voornamelijk gevoerd door r.ls rechtzinning communistisch, wi ti ouwend tegenover buitenlanders, 1 "erbiddeiijk, dynamisch, en zeker in t* delen van Cambodja bezet hield staat de losse en gemakkelijke Cam- njn 5000 Cambodjanen, die in 1954 bodjaanse cultuur en samenleving rm te vormen naar het strakkere Chinese model. De grootste vijand van de Rode Khmer was prins Nordom Sihanouk, diens afzetting als staatshoofd genomen. de Franse nederlaag in Indochi na waren uitgeweken naar Noord- ietnam, naar Cambodja terugge keerd en hebben de organisatie van Rode Khmer krachtig ter hand De Noordvietnamese troepen hiel den het leger van Lon Nol op af stand, in het achterland begonnen de rebellen en de Cambodjanen uit Noord-Vietnam het burgerlijk be stuur over te nemen en een eigen leger te vormen. Volgens vluchtelingen uit het ge bied van de Rode Khmer verander- ae daar het leven weinig tot 1972 toen de Noordvietnamezen zich gin gen terugtrekken ter voorbereiding van hun paasoffensief in Zuid-Viet- uam. Daarna werd het leven er steeds meer aan reglementen onder worpen. De meest bekende van de Rode Khmer leiders is de 44-jarige Khieu Samphan, een vroegere medewerker van Sihanouk en afgevaardigde in de nationale vergadering. Onder Si hanouk werd hij ter dood veroordeeld, nu is hij vice-premier, opperbevel hebber van de strijdkrachten en mi- Sinds 1970 zijn veel kleine groepe ringen binnen de rebellenbeweging verdwenen en heeft de Cambodjaan se communistische partij de over hand gekregen binnen de beweging. Leden van de communistische par tij hebben tegenwoordig de leiding in de regio's, de provincies en de meeste districten. Aanhangers van Sihanouk worden geleidelijk uit hoge posten verwij derd. Velen van hen sluiten zich aan bij de communistische partij. Sihanouk zelf heeft verklaard dat als hij naar Cambodja terugkeert hij slechte als symbolisch staatshoofd zal fungeren. De wortel van de Cambodjaanse communisten verdelen zelf hun ge schiedenis in drie stadia: 1951-54: de gewapende strijd tegen de Fran sen; 1954-67 de politieke strijd tegen Sihanouk: 1967: hervatting van de strijd met de wapenen. Khieu Samphan neemt langzaam de plaats van Sihanouk in als inter nationale leider van de Rode Khmer. Toch zou hij niet de topman zijn van de beweging. Deze schynt in wer kelijkheid te worden geleid door een centraal comité, samengesteld uit betrekkelijk onbekende figuren.. Na de beweging in 1972 te hebben georganiseerd is de Rode Khmer begonnen met de oprichting van com munes en collectieve bedrijven in de gebieden waar zij de macht in handen heeft. Tezelfdertijd werd het offensief in heel Cambodja begon nen. De regering van Lon Nol wan kelde. Aan het offensief werd een halt toegeroepen door Amerikaan se bombardementen, welke op 15 augustus 1973 werden gestaakt. In 1974 zouden volgens Westerse organisaties voor vluchtelingenhulp ongeveer 400.000 mensen uit Rode Khmer-gebieden zijn gevlucht. Een van de vluchtelingen, de 29- jarige Chim Sao, uit de provincie Kompong Cham heeft over het le ven onder de Rode Khmer verteld. "De bevolking is opgesplitst, in groepen - Chinezen, Vietnamezen, Cambodjanen, vrouwen, boeren, Jon geren', aldus Chim Sao. 'Elke groep heeft een voorzitter. Iedereen gaat uniform in het zwart gekleed. Mon niken werken overdag op het veld. 'sAvonds kunnen zij bidden. Als Je van het ene dorp' naar het andere wilt reizen moet je een pasje heb ben. Wegens allerlei, vaak kleine, overtredingen worden mensen opge pakt. Daarna hoor fe nooit meer iets over hen'.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9