Geheim binnen overleg Benelux LEZERS SCHRIJVEN Coördinatie bij gehandicapten zorg moet voor beter Arie Groenevelt buigt niet voor het kapitalisme Van Agt: 'Notariële verklaring niet-jood is onge oorloofd' Jongetje onder trekker gedood Als u er morgen met hel laatste cijfer precies één naast zit voor de500.000, proficiat! MACHINIST HIJSKRAAN OP SLAG GEDOOD V erkeersongeluk kost leven aan ongeboren kind PERSONEEL FRAUDERENDE ASSURADEUR ZONDER WERK Onderwijs debatten (1) Onderwijs debatten (2) DINSDAG 18 MAART 1975 DEN HAAG (SP) Minister Van Agt (Justitie) vindt medewerking van notarissen aan verklaringen van "niet-jood-zijn" ongeoorloofd. "Het Is in strijd met geest en strekking van het internationaal verdrag inza ke uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie", aldus de be windsman in antwoord op vragen van het tweede kamerlid Roethof (PvdA). Enige weken geleden werd be kend. dat verschillende Arabische landen om de verklaringen vragen. Uit inlichtingen is gebleken dat Ne derlanders, die een visum voor Saoe- di-Arabië aanvragen een bewijs moe ten overleggen dat zij gedoopt zijn of een christelijke godsdienst belij den. Ook kan men volstaan met een eigen verklaring niet van Joodse af komst te zijn. Van Agt: 'Dat steeds overlegging van een notariële ver klaring zou worden geëist is nog niet komen vast te staan. Niet uitgeslo ten is, dat in geval van een "eigen verklaring" een notariële legalisatie van de handtekening wordt bedoeld". Volgens de bewindsman geldt de zelfde procedure voor Jemen. Zowel Saoedi-Arabië als Jemen hebben het verdrag over uitbanning van r discriminatie niet ondertekend. Van Agt heeft zijn opvatting meege deeld aan de voorzitters van de ka mers vkn toezicht over de notaris sen en kandidaat-notarissen. Het hoofdbestuur van de koninklijke no tariële broederschap heeft verklaard het standpunt van de bewindShian te delen. Korthals Altes wil onderzoek vermogens verhoudingen GOUDA (ANP) Een onafhan kelijk deskundig onderzoek naar de vermogensverhoudingen in Neder land is dringend gewenst en zal waarschijnlijk aantonen, dat de vak bonden en de drie linkse partijen de zaken volkomen hebben scheefgetrok ken. Mr. F. Korthals Altes, de nieu we voorzitter van de WD heeft dat gisteravond gezegd in een bijeen komst van de afdeling Gouda van de partij. In het Catshuis is gisteren het topoverleg begonnen over de onafhankelijkheid van Suriname. Op de foto v.l.n.r. minister Pronk, (Ontwikkeiingssameniverking,de Surinaamse premier Arron, premier Den Uyl, de Antilliaanse premier Evertsz en minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken). De eerste dag van het overleg is besteed aan het opstellen van een agenda voor de ko mende dagen. Morgen hoopt men het eerste gedeelte van de onderhandelingen af te sluiten.. Daarna zullen Nederland en Suriname afzonderlijk overleggen. DEN HAAG/BRUSSEL (SP) Nederland, België en de Altart&che Oceaan N T-a. *D D.1 lefii IcoVi a it i v ,i ei i De Beüguisohe socialistische senator Luxemburg overUeggen thans over samenwerking tussen Ramaekere wil de minister van ver- hun iichtvaartmaatschappijen KLM, Sabena en Luxair. keer Chabert op korte tenntjm inter- Eis zes jaar voor drie roofovervallen AMSTERDAM De procureur- generaal bij het Amsterdamse Ge rechtshof. mr. G. H. C. van Dijken, heeft gisteren zes Jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest ge- eist tegen de 24-Jarige Henk van B. en de 21-jarige Iwan R„ die in april vorig jaar drie roofovervallen hadden gepleegd. Tegen Henk eiste hij bo vendien voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Beiden waren door de rechtbank veroordeeld tot vijf Jaar. Op 26 april overvielen ze de pomp bediende van een benzinestation in Amsterdam. Nadat ze de man had den neergeslagen en hem tegen zijn hoofd hadden geschopt, verdwenen ze met enkele honderden guldens. Drie dagen later overvielen ze eerst een station aan de Gooiseweg in Am sterdam, waar een van de pompbe dienden werd neergeschoten en de buit nihil was. Daarop ging het duo naar een tweede station. Ze sloten de bediende op in een meterkast, en verdwenen met ruim achthonderd gulden. "Men krijgt het gevoel dat de maatschappij door dergelijke zaken steeds minder leefbaar wordt. Men durft pompstations 's avonds en 's nachts niet meer open te houden. Er worden er steeds meer geslo ten", aldus de procureur-generaal. Hij vond een zware straf noodzake lijk "wilde de maatschappij op aan vaardbare wijze kunnen blijven func tioneren". Een van de verdedigers vroeg zich af of hoge straffen de maatschappij wel die gewenste veiligheid bieden. "Waarom zou bijvoorbeeld twee jaar gevangenisstraf niet hetzelfde effect hebben?", vroeg hij zich af. Het Gerechtshof zal op 25 maart uitspraak doen. zijn en Waterstaat gaat het om „een oriënterende terreinver- Claes en CooOs, hebben oven kenning door overheid en bedrijfsleven". Het overleg is al geruime tijd aan de gang. maatschappijen zijn, mits d een betere rentabiliteit van dt- De woordvoerder kon niet zeggen Nederland betreft nemen de KLM, de vaart wondt bereikt. In een vericla- bouwtrekker terecht kwamen. De ARNHEM (SP) Een vierjarig jongetje uit Maurik is gistermiddag niet cm het leven gekomen en een drie drie jarig meisje uit Maurik zwaar ge wond geraakt toen zij in Maurik van pony vielen en onder een land- wellke soort van samenwerking Rijksluchtvaartdienst enikeOe rin€ wijzen ze er wél op dat de wordt gedacht. De KLM en de (Bel- ambtenaren aan het overleg deefl. Het derhanidelngen plaats zouden vinden gische) SaJbema hebben met Swissair idtee voor een nauwere samenwerking buiten de raad van beheer van Sa- en de Franse maatschappij UTA al is, volgens die kringen, gerijpt tijdens bena om en zonder medeweten van een technisch samenwerkingsverband de laatste vergadering van ministers ean van Transport van Europa in Parijs Belgische regeringskringen werd gtis- in de zogenaamde KSSU-groep. In dat kader overleggen KLM en Sabena (eind vorig Jaar) geregeld over nauwere technische tere bijeenkomst samenwerking. pony, waarop de twee kinderen ten, was door een openstaand hek «■an een weiland, waar een zusje van het gewonde meisje een oogje in het aantal Belgische ministers. In s-eil hield, de weg op gelopen. Een „ische regeringskringen werd gis- passerende trekker bracht de pony tenaivomd echter nadrukkelijk gezegd aan het schrikken, waardoor het dier De besprekingen worden niet op plan kreeg vastere Wens de verkeersmi- dat het helle Belgische kabinet op de ging misters van de EG in Brussel. Het hoogte is van de onderhandelingen dat aDe ministers zeer positief saimenwer- nadats steigeren. De Jongen, El- Pluim was op slag dood, het meis je Mariska van Ingen, moest ernstig gewond in een ziekenhuis in Tiel worden opgenomen. DEN HAAG (SP) De coördiha- tenbeleid uit de Tweede Kamer tie bij de gehandicaptenzorg is voldoende. Zowel bij de hulpverle- secretaris Volgens hem profiteert in tegen- nende organisaties en de organisa- heid) stelling tot wat de linkse parijen zeg- ties van gehandicapten als bij de gen maar een klein aantal partl- overheid is het overleg onder de culieren van grote dividenduitkerin- maat. Wetten, regelingen en minis- broek: "Het grootste gedeelte gen. Het merendeel van het Neder- teriële besluiten moeten landse aandelenpakket zou volgens kaar worden afgestemd. hem in handen zijn van onderne- De slechte overlegsituatie werd lossen de problemen vi mings- en bedrijfspensioenfondsen, gisteren benadrukt op een hoorzit- dicapten niet op. Er is en beleggingsmaatschappijen. ting van' de commissie gehandicap- willen we niet achter de feiten blij- van de werkingssfeer van de ABWZ ven aanhollen". tot permanente en kostbare voorzie- Algemeen werd betreurd dat de ningen voor zwakzinnige kinderen, interdepartementale stuurgroep C. W. de Ruijter. arts-directeur validatiebeleid nog steeds niet met het revalidatiecentrum Hoens- beleidsvoorstellen is gekomen. "De de bij de problemen betrokken mlnis- validatie (NVR) kritiseerde de slech te houding van de overheid bij plaat gehandicapten in bedrij en sociale werkplaatsen. De NVR op el- gehandicapten kan zich zelf best teries werken te veel langs elkaar - - Vppi rrpiiit-p irlonVit *en Cn 5Wiaie werepiwHscu. uc «vn JJSiï roeent dat de plaatsingsmogelijkhe- aan zwakzinnigen- den m£t Ke)del^ke steun ran de 0- •erheid drastisch moeten worden op- ADVERTENTIE brengen, als blijkt dat beleid over verschillende ministeries niet mogelijk is.l U krijgt een cadeautje van Bic. Als pleister op de wonde. Een prachtige set Bic ballpoints en Bic Porous Pen's, allemaal verschil-, lend, drie-en-twintig in totaal, plusnog een extra verrassing. Wel even uw lot of een kopietje (een serie doet er niet toe en een-Vijfde loten tellen ookmee!)opsturen"naar /rrtf-*) Bic.Neutronweg 4, Roosendaal. •uiterlijk tinam 14 dagen. gevoerd. D* vereniging wil daarnaast dat de opleiding van hulpverleners (wijkverplegers, maatschappelijk wer kers) wordt 'aangepast aan de ei- een van de zwaar-gehandicapten: „dan zouden meer van de gehandicap hiirapteTlnVaSe^vi^ thu\°' ln elJe" omgeving inrveiitarisatienota zegt wel dut moet Tl ifi? worden voorkomen dat de gehandi- capte in een geïsoleerde positie raakt, ,plaa"ng..,'° ."Tffi! W00n- ,l0uden met gehandicapte kinderen". kader dere ziektekosten (AWBZ). De rege ling maakte het voor gehandicapten Het algemeen sociaal voorzieningen- onmogelijk om meer te doen dan te "leven": geld voor de "franje", schouwburg bezoeken, op vakantie gaan, behoorlijke Beren kopen, hou- GBrttEStESZ*'vZZt fonds noemde het overleg tussen zie kenhuis en opvang thuis bijzonder 'Als gehandicapten thuisko- den ze niet over' woordigers vi wooncentrum handicapten in Zandvoort. aldus vertegen- de noodzakelijke aanpassingen Nieuw-Unicum, een «voorzieningen zijn verwezenlijkt, lichamelijk ge- Soms is de gehandicapte al dood en begraven voordat het besluit wordt AMSTERDAM (ANP) Als het congres van de Industriebond NW in juni akkoord gaat met het beleidsprogramma "Fijn is anderszijn grote conflicten te verwachten. Er zijn groepen in onze samenleving, die niet voor het grofste geweld zullen terug deinzen om ons de weg te ver sperren in de strijd voor andere zeggenschapsverhoudingen. Het gewouwel van Van Riel en Wiegel zal daarbij slechts kinderspel zijn. Deze voorspelling deed de voor zitter van de industriebond NVV Arie Groenevelt gisteravond tij dens een vergadering van de Am sterdamse afdeling van zijn bond. De heer Groenevelt is naar zijn zeggen niet bereid zoals zijn CNV collega Jan Lanser buigingen naar het kapitalisme te maken. "We hebben dat tweeduizend jaar lang gedaan, en het moet nu maar eens afgelopen zijn", aldus de he.jr Groenevelt. Hij beseft, dat het kapitalisme zich fel zal verzetten tegen de strijd voor maatschappelijke veranderingen. "Je hoeft maar naar Chili en Portuga1 te kijken wat er gaat gebeuren als de kapitalisten hun bezit in gevaar zien komen, maar wat ons voor ogen staat, is waard ervoor te gaan strijden", aldus de heer Groenevelt. Hij gaf voorts te kennen, dat Philips niet uit naas tenliefde in de ontwikkelingslan den fabrieken heeft neergezet. "Ze maken zoals in Columbia, waar de Pnilips-arbeiders nu staken voor een looncompensatie in ver band met 52 procent inflatie, ge bruik van goedkope arbeids krachten om zoveel mogelijk winst naar hier te halen. We mo gen or best eens eerlijk voor uit komen, dat we de kapitalistische samenleving spuugzat zijn. Zo lang de niet bij een vakbond aan gesloten meerderheid van de Phi- lips-werknemers verzuimt te zeg gen dat Philips een doodordinaire uitzuiger is, zijn we samen ver antwoordelijk voor hetgeen in de wereld gebeurt", oordeelde de heer Groenevelt. Over de strategie en de mid delen, waarvan de industriebond NVV gebruik zal gaan maken bij het realiseren van zijn beleids programma, wenste de heer Groe nevelt zich niet uit te laten. "Je maakt Je als vakbeweging kwets baar als je vooraf bekend maakt hoe je actie gaat voeren. We zijn wel open over hetgeen we willen gaan doen, maar de laatste drie jaar hebben we geleerd, dat we niet zo openhartig moeten zijn over de actiemiddelen", zei de heer Groenevelt. Hij betoogde voorts dat hij wel een bewonde raar is van premier Den Uyl ("een bekwaam bestuurder en een harde werker") maar niet van zijn kabinet. Als Je ziet hoe an Agt opereert, heb je al geee- ten en gedronken. Dat is het offer dat je moet brengen, als socialis ten in een regeringscoalitie plaats nemen. De heer Groenevelt is daarom nooit voorstander van dit soort coalities geweest. Ook het NOZ bepleitte uitbreiding genomen", aldus het fonds. RHENEN (SP) Een 32-Jarige kraanmachinist is gisteren op het industrieterrein in Rhenen op slag f.edood toen een tien meter hoge kraam, waarmee hij aam het werk was, op nog onverklaarbare wijze crak en te pletter sloeg. De stoffelijke resten van de man moesten uit de totaal vernielde kraan worden gezaagd. Hij was gehuwd en had twee kinderen. De arbeids inspectie stelt een onderzoek in raar de oorzaak van het ongeluk. DEN HAAG (SP) Bij een ver keersongeluk in Den Haag zijn gis termiddag drie mensen gewond ge raakt. Tragisch was dat een van de slachtoffers, die binnenkort moest bevallen, in het ziekenhuis St. Anto- niushoven in Leidschendam bij een spoedoperatie een levenloos kind ter wereld bracht. Volgens het onderzoek van de Haagse politie ontstond het ver keersongeluk toen de 23-jarige auto mobilist H. M. A. W. uit Hoogkarspel cp de voorrangskruising geen vrije óoorgang verleende aan een auto, die werd bestuurd door de 26-jarige H.K. D. uit Zoetermeer. Laatstgenoemde keerde in gezelschap van zijn 23-Ja- fige echtgenote juist terug van een bezoek aan de verloskundige. De botsing kwam zo hard aan, dat eUe betrokkenen gewond raakten. De aanstaande moeder werd met buik- en hoofdletsel naar het zie kenhuis St. Antoniushoven ver voerd en daar opgenomen. Ondanks een spoedoperatie slaagden de art sen er eenter niet meer in het leven »an de baby te behouden. De heer D. werd in hetzelfde zie kenhuis opgenomen. Hij had hoofd letsel opgelopen. De inwoner van van Hoogkarsped hal dezelfde ver wondingen, maar hij kon na be handeling in St. Antoniushoven weer weggaan. Staatssecretaris Van Rooijen Financiënhoudt met moeite een kuiken in de hand. De staats- +^taris bracht gisteren een Icrkbezoek aan enkele agrarische bedrijven in Noord-Brabant en nam ook een kijkje bij een braad- kuikenbedrijf. HOEVELAKEN (SP) De tien personeelsleden van een gearresteer de assuradeur in Hoevelaken zitten zonder werk. Het bedrijf is failliet verklaard. De man kreeg het geld door kre- cplichting van de Rotterdamse ver- riisccnteringsbank voor een bedrag van ongeveer drie miljoen gulden, heeft in Nederland en West-Duits- land nog filialen, met in totaal ze- \entig man personeel Ontslag voor hen is niet uitgesloten. Dem an kreeg het geld door kre diet aan te vragen voor niet bestaan de klantea en gebruikte het hoofd zakelijk voor zijn eigen bedrijf. Opnemen ran brieven ln deze rubriek beboeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven bet recht voor om bijdragen te selgeren dan wel in te korten. Naar aanleiding van Uw berichtge ving in de krant van 12 maart J.l. over de behandeling van de onder wijsbegroting in de Eerste Kamer het volgende commentaar: 1. Mevrouw Van Someren heeft wel degelijk minister Van Kemenade na afloop van het debat een hand gege ven, zoals te doen gebruikelijk. Zij heeft alleen bij de replieken de mi nister niet voor zijn antwoord be dankt. Dit is alleen gebruikelijk wan neer de minister daar aanleiding toe geeft, hetgeen geenszins het geval was. 2. U citeert wel uitvoering de voor mij onbegrijpelijke opmerkingen van staatssecretaris Klein betreffende het volgens hem niet liberaal zijn van toegangsselectie, doch vermeldt niet Daar uw lezers nu wel een heel ver tekend beeld van mijn stellingname gekregen hebben, moge ik mijn me ning nog eens kort weergeven: 1. Het ls mogelijk tot een systeem van hoger onderwijs te komen, waar bij toegangsselectie na het behalen van het VWO-diploma niet nodig ia. Door halsstarrig vast te houden aan het wetsontwerp herstructurering wetenschappelijk onduerwijs en niet de onderwijskundige integratie van het hoger onderwijs voorop te stellen.- maken de bewindslieden de proble men onnodig gecompliceerd. 2. Als er dan geselecteerd moet wor. den, dan dienen goede selectiemetho den te worden ontwikkeld en is lo ting een van de slechts denkbare systemen. Dergelijke selectiemetho den kunnen worden ontwikkeld en behoeven niet of niet uitsluitend op eindexamencijfers te zijn gebaseerd, In het voorjaar van 1972 heeft de toenmalige minister toegezegd dat dl verse selectiemethoden zouden wor den bestudeerd. Er is echter sinds dien niets gebeurd. 3. Selectie op basis van een zo ob jectief mogelijke selectiemethode is wel degelijk voor liberalen aanvaard baar, omdat het individu dan de kans krijgt te tonen wat hij waard is. Wel zullen voor de afvallers goede alternatieven beschikbaar moeten zijn. G. ZOUTENDIJK, President Kennedylaan 167, Op 12 maart j.l. berichtte het Leidsch Dagblad over de onderwijsdebatten in de Eerste Kanier, dat de menings verschillen tussen WD-kamerlid Haya van Someren-Downer en mi nister Van Kemenade zó hoog waren opgelopen, dat het kamerlid tegen alle gebruiken in de bewindsman na diens urenlange antwoorden op vra gen demonstratief weigerde te be danken. Een pikant verhaal, als het maar waar was. Een Haagse fotograaf leg. de het gebeuren na afloop van het kamerdebat op de gevoelige plaat vast. En wat zien we: een Haya die al op meters afstand haar hand naar de minister uitsteekt, en vervolgens hem met een vriendelijke glimlach de hand schudt. Uw verslaggever leed of aan een fata morgana, of deed wellicht aan wishful thinking. Waarschijnlijker is echter, dat hij gewoon niet gewéten heeft hoe het afliep. Het kamerde bat was om acht uur 's avonds afge lopen, maar naar ik meen te we ten was van-af vijf uur al géén schrijvend journalist van de dagblad pers aanwezig. Maar goed dat er dan nog wel eens een fotograaf wil zijn die het zekere voor het onzekere neemt! N. P. VAN SCHOUWENBURG. Griegstraat 44, Leiden. NASCHRIFT REDACTIETwee zaken moeten worden onderschei den. 1. Mevrouw Van Someren-Dow ner weigerde, nadat minister Van Kemenade had geantwoord op vragen van de Senaat, tijdens de replieken de bewindsman te be danken voor diens antwoorden. 2. Mevrouw Van Someren-Dow ner heeft minister Van Kemenade na afloop van de debatten over de onderwijs-begroting wèl de hand geschud. In onze berichtgeving van 12 maart jl. doelden wij op het eer ste punt en staat trouwens ner gens te lezen dat er geen handen zouden zijn geschud. Red. Haya van Someren-Downer geeft minister Van Kemenade afloop van de onderwijs-debatten een hand.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7