Grens van gewest is moeilijk te trekken IJM 115 WAS WEER UITSCHIETER Prijzen erg matig aan IJmuidense visafslag Promotie voor Tien in één J.H. Bakkum wordt 'gewestsecretaris': Noordwijk moet rustig blijven. Kanariediefje aangehouden ZAALVOETBALAVOND LISSE DINSDAG 18 MAART 1975 NOORDWIJKERHOUT „De gewestvorming is een zeer moeilijke zaak. Moeilijk, omdat de grenzen van een gewest niet scherp kunnen worden getrokken en omdat er allerlei gemeen schappelijke en tegenstrijdige belangen een rol in spelen". Dat zegt gemeentesecretaris J. H. Bakkum uit Noordwijkerhout, die zich met ingang van april gaat bezighouden met het stadsge west Oss. Dat gewest is er nog niet, maar het zal er - vermoedelijk - wel ko men. Bakkum ziet zijn benoeming in Oss met vertrouwen tegemoet. Hier ln de Bollenstreek heeft hij veel er varing opgedaan met problemen rond gewesthervorming. Hij is secretaris van het samenwerkingsorgaan Bol lenstreek. dat zich al een paar Jaar bezighoudt met zaken die voor de hele streek van belang zijn en die eigenlijk boven het gemeenteljk ni- vea uuitstijgen. "We zijn de laatste zes Jaar in tensief bezig geweest met interge meentelijke samenwerking. In '73 is het samenwerkingsorgaan officieel van start gegaan, maar pas dit Jaar beginnen er wat concrete resultaten te komen. We zijn nu bezig met een LOM-school en we willen een basis leggen voor een maatschap pelijk ontwikkelingsplan op regio naal niveau." "Die bundeling van krachten in een gewest is nodig geworden. Bij voorbeeld met het oog op dat streek plan van de overheid. Als enkele ge meente sta je daar tegenover vol komen machteloos. Maar als een goed voorbereid gewest, als één blok dus. kun je een stem laten horen. In de nota Plandoelen, de voorbe reiding voor dat streekplan, is het ons gelukt om via het kingsorgaan bepaalde dingen te be reiken, die anders zeker niet gehoord zouden zijn". Men is het er zo langzamerhand over eens dat er een instantie moet komen, een levend orgaan, tussen de provincie en de gemeente in. Dat wordt dan het gewest. Een soort kleine provincie die zich duidelijk kan onderscheiden van de andere pro- vincietjes, door wat voor structuur of cultuur dan ook. De Bollenstreek is zo'n duidelijk "afzonderlijk" ge bied. Het ligt in Zuid-Holland, maar heeft weinig te maken met Den Haag of Leidschendam. In de Bol lenstreek is er een economische en sociale eenheid waar te nemen. J. H. Bakkum: „Voor mij persoonlijk is het een grote uitdaging Uitdaging ken belangen in de Bollenstreek en in Leiden. Maar Oegstgeest heeft ook belangen 1;ji_ in Leiden, terwijl Oegstg. en Noord- »°or Persoonlijk is het wijkerhout helemaal niets met el- P?16 ui^agine. om daar in Oss i kaar te maken hebben. En zet Noord- h,e^. ,werk S®3"- "Gewestsecreta- wijkerhout in een Haarlemmermeer- gewest. Dan heeft het weer tegenstrij- ris" is een nieuw beroep. Het houdt fJPHP eindeloos veel contacten ge- dïge be 1 angen""met* biJ^COTbeeid~Am- le*d moet worden. Daar zal ik ver sterdam, dat op de Haarlemmermeer moedelijk de eerste maanden invloed uitoefent. zoet zijn. Kennis maken met alle Vraag Bakkum: "En toch is ook hier het vormen van een gewest nog moei lijk. Vooral omdat hier alles zo dicht op elkaar zit. Je kunt bijna geen grens trekken. Hoe de indeling van gewest uiteindelijk zal worden, is dan nog een open vraag. Neem bijvoorbeeld Noordwijker hout. Een gemeente met veertien duizend inwoners die eigenlijk overal in zou 'passen'. Ligt dicht bU Haar lem, maar heeft ook zeer uitgespro- Zo blijft het schuiven, afwegen Instanties^, gemeenteraden,jrote_be- van belangen vinden van c nog r weg mogelijkheden. Het drtlven .En dan ls het overleggen, eindoplossing lijkt Afwegen van allerlei zaken. Die ge meente wil dit, die ge- meente wil dat, hoe vinden we een redelijke aanvaardbare oplossing. Het is een open gebied en ik zie Krijgt u in Oss met dezelfde pro blemen te maken? "Natuurlijk. Hoewel de situatie daar 'het allemaal wel zitten weer anders ligt. Oss is het onbe twiste middelpunt van een vrij dui delijk omlijnd gebied. Maar er zul len daar, net zo goed als hier, tegen strijdige belangen voorkomen, bestaan overal. Er zullen zich weer andere, voor die omgeving specifie ke moeilijkheden voordoen". Klaverjas Morgenmiddag Die wordt de laatste wedstrijd gespeeld, voor de klaverjascompetltie in het dienstencentrum in Lisse. Aanvang: plusminus twee uur. BOSKOOP De welfare-afde ling Boskoop van het Rode Kruis houdt donderdag: een verkoopdag in het bejaardencentrum Irene, tussen 10-11.30 uur. Iedereen kan 's middags tussen half drie en vijf uur terecht en ook van 19-20.30 uur. Tijdens een deel van de verkoopuren zal een van de patiënten een demon stratie geven van het werken met mozaiëksteentjes. De opbrengst komt ten goede aan het welfarewerk. BOSKOOP De Jorlsband en de Joy Singers geven vanavond een concert in de gereformeerde kerk, aanvang acht uur. De twee mu ziekgezelschappen treden zowel al leen als gezamenlijk op. WADDINXVEEN De brass band "Voorwaarts" houdt vrijdag 21 maart in het gereformeerd vereni gingsgebouw, Stationsstraat een po pulair concert. De aanvang is 's avonds 8 uur. leiding van het stuk van Cees Combee in de krant van don derdag 6 maart over de tennis- hal van Paase in Noordwijk aan Zee. Er staat in dat stuk van Com bee, dat eigenlijk iedereen en thousiast was. Nu, dat bleek niet zo te zijn. Er waren wél men sen die bezwaar hadden. Veer tien omwonenden namelijk had den een bezwaarschrift inge diend. Mijn6 inziens terecht, want de meeste bewoners heb ben al jaren plezierig aan de Duinweg gewoond. Het is altijd één van de unieke punten ge weest in Noordwijk. Door verde re bebouwing zou dit verloren gaan. Tijdens de zitting van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning, waar het ontwerpplan Grashoek behandeld zou worden, kwam ook de tennishal ter spra ke. Wij zijn op die vergadering geweest en het bleek dat de be zwaren niet alleen tegen hoog bouw gericht zijn, maar in fei te tegen iedere vorm van be bouwing op het terrein van Faase. Er waren ook mensen die be zwaar hadden tegen de bestaan de bowling, omdat er 's nachts nogal eens lawaai veroorzaakt wordt door wegrijdende auto's. Nu, als er per week nog eens duizend mensen bijkomen voor de tennishal. zoals men ver wacht. dan kunnen de bewoners helemaal hun lol op. Overal wordt er geroepen over open ruimte. Er moeten parken komen, groenvoorziening enzo voorts. Nou, we hebben hier groen. Laat het dan niet ver knoeien door bebouwing. Er stond ook in uw krant dat er tennis gespeeld zou kunnen worden in omgebouwde bollen schuren. Er komen misschien wel bollenschuren vrij in Noord- wijk-Binnen. Als die dan ge bruikt worden als tennishallen, is het amusement meteen wat meer gespreid. Wij meenden dat er vroeger borden buiten het dorp stonden met het opschrift: "Noordwijk, rustig en schoon". Laat dat zo blijven. J.G. VAN LEEUWEN DUINWEG 37 NOORDWIJK AAN ZEE IJMUIDEN/KATWIJK AAN ZEE De reders en vissers hadden gisteren weinig reden om vrolijk te kijken. Over het algemeen werden aan de IJmuidense visafslag de thuishaven van de Katwijkse vissersvloot matige tot zeer matige be sommingen gemaakt. Voor velen zelfs niet genoeg om de exploi tatiekosten van "een week op zee" te dekken. Enkele uitschie ters daargelaten kwamen de bokkenvissers niet verder dan be sommingen van 18.000,- tot f20.000,- voor een visweek; de kabelvissers moesten zelfs genoegen nemen met f2200,- tot f6000-. BODEGRAVEN De Bode- graafse Bedrijven Voetbalcompetitie gaat dit jaar niet door. Door de vele afkeuringen deze winiter is er een achterstand in de competitie ont staan in het afwerken van de wed strijden. BODEGRAVEN De kerngroep Bodegraven van Milieudefensie houdt vanavond in het Parochiehuis aan de Oud Bodegraafseweg een open vergadering. Aan de orde komen voorgeschiedenis en ontstaan van de kerngroep, de verslagen van de werk groepen ruimtelijke ordening, water verontreiniging en algemene zaken, de oprichting van werkgroepen recy cling en verkeer en een nieuwe sa menstelling van de coördinatiecom missie. Na de pauze wordt een le zing gehouden door Ton de Wilde over het thema kleinschaligheid. Er be staat verder de mogelijkheid zich in te schrijven als lid van de vereniging Milieudefensie of op te geven voorde Werkgroepen. De bijeenkomst begint om acht uur. Daling werklozen in Bollenstreek BOLLENSTREEK - Het arbeids bureau in Lisse kan aan de hand van de maandelijkse telling van aantal ingeschreven werkzoekenden eitir.aal spreken van een gunstige ontwikkeling. Per einde februari 1975 stonden 4x2 wekrzoekenden ingeschreven te gen 445per eind januari 1975 Het santal staat nu ongeveer glijke niet eind februari vorig Jaar toen er 417 mensen werk zochten. Vooral in de bouwsector is er een aanzienuike vraag naar werkkrach ten. In de metaalsector bestaat een grote vraag naar ongeschoolde ar beiders terwijl het aanbod gering is. Het aanbod van 69 seizoenarbeiders overtreft di vraag (21). ;nd e vrouwelijke sector is het aan- taling eschrevenen gedaald van 344 per eind januari tot 106 per eind februari. De vraag naar vrouwelijke werkkrachten onderging een sterke stijging van 149 in januari naar 232 infebruari. LEIDEN De Leidse politie heeft een vijftienjarige Jongen uit deze stad aangehouden, die evan wordt verdacht negentien kanaries te heb ben weggenomen uit een achter een woning aan de Lingestraat gelegen sxhuur. De Jongen zou zièh al eerder aan diefstal van kanaries ëebben schuldig gemaakt. ZOETERWOUDE De Her vormde jeugdraad van Zoeterwoude organiseert samen met de deelne mers van 1974. vrijdag 21 maart een avond voor het werkkamp Casa Ma terna. Die bijeenkomt in Ons Huis (aanvang 20.00 uur) is belegd met het doel geld bijeen te krijgen om de tekorten op de begroting voor het werkkamp te dekken. Na een korte inleiding over Casa Materna zul len er dia's worden vertoond en-zul len er enkeel schetsjes worden op gevoerd door de deelneniers van het vorige kamp. Ook zal die groep eni ge liederen in het Italiaans ten ge hore brengen, waarna een kleine bazar met schieten, ballen gooien, speerwerpen en een licht namenspel, is gepland. LEIDERDORP De Leider- dorpse politie heeft vannacht om drie uur een man die probeerde in te breken in een winkel van huishou delijke artikelen aan dé Laan van Oudezorg net niet kunnen aanhou den. Toen de man de politie gewaar werd koos hij het hazepad. Zegels Vrijdagavond van half acht tot acht uur kan men vakantie zegels inleveren- in bouw-, bagger- en schildersbedrijf, voor loonderving, over de komende feest- en verlofda gen. Ingeleverd mogen worden dertig dagzegels bouw- of baggerbedrijf of vijf weekzegels schildersbedrijf. Dit gebeurt ten huize van penningmees ter D. van Duin, Stijntjesduinstraat 33. Samenwerkingsorgaan Maa tschappelijk ontwikkelings plan voor regio BOLLENSTREEK - Het Samen- werkingsorg. Bollenstreek houdt op donderdag 20 maart een algemene bestuursvergadering. Een belanvrMk punt van gesprek op deze vereaering is het maken van een maatschanoe- Hjk-ontwikkelingsplan voor de Bol lenstreek. Hierover is in de vorige vergadering van het Samenwerkings orgaan al uitgebreid van gedachten gewisseld en nu zullen medewerkers van de afdeling Sociaal-Geografisch en Bestuurskundig Onderzoek van het bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aanwezig zijn. Wellicht zal men dan tot meer concrete plannen en ideeën kunnen komen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis van Voorhout en begint om acht uur. Er wordt nog steeds haring uitgevoerd. West-Duitsland is voor het gezouten produkt de grootste afnemer. Op de Prins Hendrikkade in Katwijk aan Zee liggen nog iedere dag vele honderden va ten met voor de export bestemde haring. Ierse Zee hebben gewend. Wanneer schol was gisteren in IJmuiden sten en van de te verwachten bin- echter de berichten binnenkomen aan de zeer matige kant. Door de nenkomst in LJmuiden. de IJM 36 gehele vloot werd daar niet nieu- dan 15.000 kg tong aan de wal Door Cees Combee Tot die uitschieters behoorde ook nu weer de kotter IJM 115 met een nagenoeg geheel Katwijkse beman- ning onder commando van schipper j Dijkdrenth. Dit schip bracht een mooie hoeveelheid vis aan de kant en besomde daarvoor maar liefst 29.000,-. Het is nu al weken lang het geval, dat de IJM 115 tot de topscorers behoort. 5 Bij de treilers spande de hektrei- Ier KW 41 "Elisabeth Christina" van i, de N V. Visserij Maatschappij "Ken- nemerland" uit Katwijk aan Zee ditmaal de kroon. Dit schip had tij- I dens een tiendaagse vlstocht naar de Faröer-eilanden onder meer een prachtige partij van 300 kisten schel- vis boven water gehaald. De schel vis I ging weg van 72,- tot 64,- per bak van 40 kg., voor schelvis II telde de handel maar liefst 90,- neer en schelvis III in premiekistjes bracht 54,- per 25 kg op. Voorts had de KW 41 nog een partij grove wijting in premiekistjes en bakken in te ruimen. Voor d<_ pre- miekistjes werd 42,- tot 38,- be- t taald en voor de wijting ln bakken 50,- per bak. De handel, die be slist niet ruim bedeeld was door de matige aanvoer, bood tegen elkaar op om toch maar iets van deze schel vis of wijting te bemachtigen. Een en ander resulteerde in een totaal besomming van 83.000,-. Een bedrag, waarmee schipper en bemanning en ook de reder dik tevre den waren. Vismeel Minder geluk had hektreiler IJM 36 "Egmond" van de N.V. Visserij Onderneming v.h. J.C. Pronk uit IJmuiden. Dit schip keerde met een 2200 kisten kleine makreel - de zoge naamde paapie's - terug uit de Ierse Zee. Voor deze vangst toonde de handel totaal geen belangstelling. Er werden slechts zes kisten verkocht. Toen daalde de prijs beneden het minimum met als gevolg, dat de ge hele partij verhuisde naar de vis- meelfabrieken. Een verloren visreis dus. Er bevinden zich momenteel eni ge hektreilers in de wateren rond Ierland. Zij zijn daarheen gestoomd, omdat er berichten waren opgevan gen, dat zich in dat gebied haring en makreel werd gevangen. In de Noordzee viel de vangst bar tegen, reden waarom ze de steven naar dê visgebieden gaan opzoeken. Of bracht. Er werd moeten zijn, dat zich de van f 10 per kg. hét haring inmiddels in grote hoeveel- tong zakte in prijs tot f6 per kg. heden heeft aan gediend. Dus ook op dat gebied geen reden tot juichen. Urk is momenteel de Heel wat Nederlandse treilers zijn onbetwiste aanvoerhaven van tong. in de afgelopen dagen met hun Daar werd vorige week rond de koolvisvangst naar het Duitse Cux- hartren gevaren om daar deze vis soort aan de afslag te verkopen. Koolvis is voor de Duitsers een zeer geliefd artikel. Vooral de con- servenindustrie maakt er dankbaar leeftijd van de zeer sterken gebruik van. Gesneden koolvis wordt 80 jaar bereikt. Het is de Vlaar- gebruikt als zeer voor- dingse reder Dirk Kwakkelstein. Nog 61.000 kg verkocht. D. Kwakkelateiin Een zeer bekende figuur in Nederlandse visserij wereld heeft de De export van gezouten haring, gaat nog altijd door. Het is een ge- 'iefd produkt. Het grootste deel gaat naar West-Duitsland, maar ook Bel gië behoort tot de afnemers. Toch is ae uitvoer de laatste tijd belangrijk minder dan vorig Jaar om deze tijd. ln de v/eek van 17 tot en met 22 februari werden volgens de cijfers var de Directie van de Visserijen 4092 kantjes verzonden naar het bui tenland. Katwijk spande met 1939 kantjes de kroon. Daarna volgden Srheveningen met 1634 kantjes, Vlaardingen met 509 kantjes en IJmuiden met 10 kantjes. In dezelf- week van 1974 werden 4912 kant- delige vervanger van zalm. De steeds is deze ook in Katwijkse vis- jes geëxporteerd. Voor de week smaak van dit produkt is bepaald serijkringen bekende nog niet slecht. Besommingen van waardeerde reder f80.000 tot dik f 100.000 werden door werkzaa de Nederlandse schepen voor een Met inzet i de- vierweekse reis in Cuxhaven ge- geeft Kwakkelstein leiding zijn maakt. Het bijzondere is, dat deze kool- Vlaardingen visvangsten het resultaat waren vai het stomen naar een visgrond Inde omgeving van de Hebriden, grote bedrijf, dat gevestigd is IJmuiden voorts certl^c^t vervult hij in de visserijwereld nog vele bestuursfuncties. Zo is hij voor zitter van de redersvereiliging weinig Nederlandse vis- Vlaardingen en hoofdbestuurslid van sers hun geluk op deze vissoort heb- de Redersvereniging van de Neder- ben beproefd. Ze deden dat nu wel, landse Zeevisserij. tegenvielen, vis bleek groter die normaal in gevangen. De platvis 21 tot en met 28 februari cijfers: 4471 kantjes <4991 in 1974) arvan Katwijk 2014, Scheveningen al zijn krachten 1966. Vlaardingen 483 en LJmuiden 8 kantjes Aan gerookte haring onder rijks- 17 tot en met 22 februtri in totaal 8380 kg geëxpor teerd tegen 14614 kg in dezelfde week van 1974. Deze cijfers waren voor de week van 22 tot en met 28 februari ïespectievelijk 18772 kg tegen 58389 kg in dezelfde periode van 1974. Wel onderhoudt nog belangrijk minder dus. Dat vindt jHHl jttjtij zijn oorzaak in het feit. dat er mo menteel weinig geschikte haring rokerijen voorhanden )e Hebriden-kool- schippers op zee. Over de visserij van stuk te zijn, dan band kan men zijn sterh in de late de Noordzee wordt avonduren en soms na middernacht ?ijn Men moet het "hebben van geïm- vaak horen als zijn schippers hem jvorteerde haring, die dan hier ver- tong en op de hoogte stellen van de vang- werkt wordt. LISSE Drie punten had het Lis- ser Tien in één gisteren aan het begin van de zaalvoebalavond in de THB Hal in Lisse nog nodig om zich kampioen te mogen noemen van de derde klasse B van de officiële bondscompetitie en de daaraan ver bonden promotie naar de 2e klasse Van die 3 punten waren er 2 al praktisch zeker: de met een 4-1 voor sprong gestaakte wedstrijd tegen Leid se Boys, waarvan de resterende drie minuten aan het eiride van de avond zouden worden uitgespeeld. Het laat ste punt moest komen uit de norma le wedstrijd tegen dezelfde Boys. Tien in één slaagde in de op papier en door de gebeurtenissen van het eertijds gestaakte duel zeker niet gemakkelijke opgave. Leidse Boys, dat met volledige inzet voor zijn pro motiekansen streed, nam weliswaar tot twee keer toe de leiding, maar Tien In één greep via 'n 2-2 gelijk spel de verdiende titel. De eerste keer nivelleerde Van der Voort de door Jansen opgelopen 1-0 achter stand en de tweede keer, nadat Van Vliet Leidse Boys op 2-1 had gezet, was het Janmaat die voor de gelijke (eind) stand zorgde. Het gestaakte duel kreeg daarna als eindstand 5-2. Tien in één begon met het benutten van de nog open staande strafschop (Lourens van der Voort schoot raak) en Leidse Boys kwam met één man minder spelend (doelan Van Goozen zat zijn twee minuten straf uit) toch nog aan .-en tegentreffer van Van Vliet. Het Katwijkse Cleyn Duin en het Lisser Castien zetten gisteravond verder de voorlaatste stap op de weg naar de titel in resp. 3 E en 3A. Cleyn Duin versloeg LOI met 8-1 (doelpunten van H. Schaap 5x, en H. v.d. Plas 3x voor de Katwijkse ploeg en J. Siera voor LOI) en Cas tien hield Gazelle met 6-3 op af stand. H. van Maris scoorde de eer ste vier doelpunten voor Castien. Cas- pers de nummers vUf en zes. Voor Ga zelle namen Petit (2) en Neuteboom de tegentreffers voor hun rekening. Castien heeft volgende week in het laatste duel tegen LAF voldoende aan een gelijkspel. Uitslag reserve derde klasse: SDO '67 4 - Van Gerven Caspers 2 2-12.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4