Vuurzee op werf bij Boot: 3/4 miljoen schade doen PPR/PSP/D'66 zal een knieval moeten Akkoord over aankoop Leeuwenhoek PIETERSKERK WORDT EIGENDOM STICHTING mïzu Om breuk in links programcollege te voorkomen Houten loods grotendeels verwoest Bewoners van Zijlwijk richten stichting op keukens DINSDAG 18 MAART 1975 LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de fractie van PPR/PSP/D'66 een knieval zal moeten doen, wil ze voor komen, dat het huidige linkse colle ge van wethouders uiteen valt. Een knieval, die het mogelijk moet ma ken, dat de PvdA zijn zin krijgt over de wijze waarop de reorganisatie van het ambtelijk apparaat moet worden doorgevoerd: door het op niet al te lange termijn aantrekken van vijf hoofddirecteuren als coördinatoren. De gemeenteraad kwam gister avond bij lange na nog niet aan be sluitvorming toe over deze omstreden kwestie. Om elf uur moest burge meester Vis de vergadering schorsen, omdat net niet - op één stem na - de vereiste twee-derde meerderheid van het zittend aantal raadsleden te vinden was voor het voorstel om ook na die tijd door te gaan en de beraadsslagingen over de reoganisa- tie-plannen af te werken. Besloten werd nu om de vergadering donder dagavond v.oort te zetten. partners, die het college van wet houders vormen, PvdA en PPR/ PSP/D'66 konden elkaar niet vin den. Op de achtergrond speelde daar bij de uitspraak van wethouder Tes- selaar, vorige week gedaan: hij zal aftreden, indien PPR/PSP/D'66 met het CDA en de VVD het voorstel van het college zal afwijzen. De vraag is, wie Tesselaar eventueel nog zul len volgen. Hij heeft met zijn porte feuille gewapperd - en wekte gister avond nog niet de indruk al uitge- wapperd te zijn. "Wat er ook straks gebeurt, laten we vriendjes blijven", zo bezwoor het PvdA-raadslid Van der Horst in een 'gezamenlijk frac- tieberaad voorafgaande aan de raads vergadering zijn collega's. Over vriendschap sprak ook Du Gardijn, fractievoorzitter van PPR/PSP/P'66 laetr in de raad, naar aanleiding van het verwijt dat PvdA-fractielei- der Meijer hem op een ledenvergade ring heeft gemaakt: Du Gardijn zou hobbyisme bedrijven, bij het ver vaardigen van zijn alternatieve reor ganisatieplannen. "Een merkwaardi ge gewoonte, om nieuwe voorstellen als hobbyisme te diskwalificeren. Meijer is kennelijk niet in staat om inhoudèlijk daarop in te gaan", al dus Du Gardijn. En troostend: "Maar, voorzover we dat zijn: even goede vrienden". Overstag Du Gardijn zal in ieder geval niet tengerieve van het college overstag gaan, zo liet hij gisteravond blijken. Belangrijkste onderscheid tussen zijn voorstel en dat van het college is dat de PPR-leider zich niet wil vastleggen op het aantrekken van hoofddirecteuren. Hij weet zich daarbij van de steun verzekerd van het CDA en de WD, die gisteravond al duidelijk in zijn richting koersten. Wanneer het cp een stemming aankomt, zal Du Gardijn zich niet aan de zijde van het college scharen. Of hij tegen zal stemmen, is een tweede. Wellicht, wordt de methode van het "psychisch afwezig zijn" weer van stal ge haald. Om het voorstel van het col lege toch aan een meerderheid te helpen en daarmee het voortbe staan van de coalitie te verzekeren zullen Beijen (PPR) en Anne v. a. Zande (PSP» waarschijnlijk eieren voor hun geld kiezen en wel over stag gaan. In deze krant liet Beijen gisteren al blijken het college niet op verschillen van inzicht over de amb- tflijke reorganisatie te willen latèn struikelen. Du Gardijn is als nieuw lid van de Begeleidingscommissie Organisa tie Ontwikkeling ingesteld voor ae reorganisatie en onder voorzitter schap van de voormalige PAK-frac- tieleider In 't Veld staande met zijn alternatieve voorstellen ge komen. Hij kritiseerde gisteravond nadrukkelijk de werkwijze van deze commissie. "Als je bij B.O.O. met an- aere voorstellen komt, dan gaat men uit van twee mogelijkheden: of je neb* het niet begrepen of je bent te gen de reorganisatie. Veel ambtena ren verkeren in een soortgelijke si tuatie. Ook zij hebben vaak construc tieve ideeën, maar hebben het dan volgens B.O.O. ook niet begrepen. Een benadering die betekent dat amb tenaren vaak worden uitgeschakeld, tn het niet meer zien zitten. De ODRP-adviseurs (ODRP is het ad viesbureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten - red.) en hun rnaten in B.O.O. staan niet naast de mensen om de organisatorische pro- hleir.en op te lossen, maar stellen ^ich op als de deskundigen, die het precies weten", zo luidden de ver wijten van Du Gardijn. Ook Driessen CDA) verweet B.O.O. een wijze van werken "die getuigt van schijnin- spraik". Hij sprak zich uit voor een meer experimentele en sectorgewij- ze reorganisatie. Van Duyn (WD) vas fel in zijn bewoordingen: Ziende blind en horende doof is dit college" en even later: "We hebben geen strohalm om dit college te ver trouwen. Wat voor zekerheid is er, dat de hoofddirecteuren geen politie ke benoemingen worden?" Houtman (SGP/GPV) sloot zich bij die vrees aan. Hoeven (CPN) toonde zich voor stander van het college-voorstel. In de discussies, derling in de linkse fracties werden 6evoerd, speelde nog een extra com plicatie. het gisteravond bekend ge maakte vertrek van gemeente-sec retaris v. d. Poel. Voor hem was een functie als hoofd directeur weggelegd, evenals voor de voormalig secretaris van B.O.O., die inmüdldiels gemeente-si van Zaanstad is geworden. Waarmee de twee mensen, die binnen het hui dige ambtelijke apparaat in aanmer king kwamen voor een hoofddirecto raat, verdwenen zijn. Voor wethou der Van Dam aanleiding om de link se fracties voor te houden, dat snel le besluitvorming over de nieuwe ambtelijke structuur gewenst is, om dat bü het aantrekken van 'n nieuwe gemeente-secretaris vast moet staan welk organisatie-model zal worden gehanteerd. PvdA-raadslid Woelders voelde er juist meer voor om het nemen van een besluit uit te stel len, maar hij kreeg onvoldoende steun van de fracties. Toch kwam het gisteravond niet tot een afgeronde behandeling. Wet houder Van Dam was aan zijn be antwoording bezig - en dat nog in de eerste ronde - toen de klokslag van elf uur naderde. Du Gardijn deed het voorstel om na elven door te gaan. Volgens het reglement van orde moet daar een meerderheid van de voltallige raad mdfe instem men: 25 voorstanders. Aanvankelijk leek Du Gardijns voorstel te worden. LEIDEN In een enorme vuurzee, gepaard gaande met massale rookontwikkeling en grote vonkenregens, is gisteravond een grote houten werk- en bergingsjoods van de scheepswerf Boot-Leiden b.v. aan de Suma trastraat voor het grootste deel verloren ge gaan. De vlammen, die tot in de wijde omtrek te zien waren, richtten een schade aan, die geschat wordt op driekwart miljoen gulden. Dat bedrag was nog aanzienlijk hoger geweest, wanneer de Leidse brandweer niet met grote voortvarendheid was opge treden. De oorzaak van de brand was vanochtend nog niet bekend. prooi werd van de In Leidse universiteitsraad: LEIDEN De Leidse uni versiteitsraad heeft gisteravond unaniem besloten akkoord te gaan met de grondtransactie in de zg. Leeuwenhoek (het gebied tussen Plesmanlaan, Wassenaar - seweg en de rijksweg Den Haag -Amsterdam) en het voorstel, om aan de Witte Singel en op het Doelenterrein nieuwbouw neer te zetten. De raad toonde zich in beide gevallen verheugd over het vooruitzicht dat nu bin nen afzienbare tijd begonnen week zal buigen o voor nieuwbouw Singel en het Doelenterrein. universiteit in het verleden al tijd wel juist gehandeld heeft", zei hij Namens de fractie van de Progressieve Partij zei hij er geen bezwaar tegen te hebben, als uit het contract met de ge meente de zg. artikel 19-proce- dure zou verdwijnen. Zoals be kend houdt artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning in dat er een bouwvergun ning kan worden afgegeven zon der dat het bestemmingsplan is goedgekeurd. Omstreeks vijf voor zeven ont dekte een bewoner van een boot, die voor de werf gemeerd lag, dat er rook uit de loods kwam. Nog voor hij de politie kon bellen scho ten de vlammen reeds hoog op. Be woners van de huizen die op het ter rein staan, waren kijkend naar het televisienieuws, opgeschrikt door een explosie. Ook van die kant werd de brand snel aan de brandweer gemeld. De Leidse brandweer rukte onmid dellijk met een ladderwagen en een autospuit uit. Bij aankomst op de werf liet het zich al direct vrij ern stig aanzien en werd er "groot alarm" geslagen. Op dat ogenblik sloegen de vlammen al zo'n vijfentwintig meter boven het dak uit. Omwonenden, die vreesden dat hun huizen een prooi van de vlammen zouden worden, evacueerden hun kinderen. Een van hen: "We dachten: de hele boel gaat eraan. Vooral omdat de wind de vlammen flink aanwakkerde". De eerste taak waarvoor de spuit gasten zich gesteld zagen was het nathouden of verwijderen van een groot aantal gasflessen, dat in de loods lag opgeslagen. Het gevaar dat de flessen, die bij het lassen en snijden worden gebruikt, zouden ex ploderen, was op dat ogenblik be slist niet denkbeeldig. Bovendien le verden ze direct gevaar op voor een aantal huizen aan de Voorstraat en op het terrein van Boot. Toen dat gevaar was afgewend, werd begonnen met het verwijderen van een Shell-auto vol met brand baar materiaal, die op korte afstand van de loods geparkeerd stond. In middels breidde het vuur zich snel uit en stond de loods over een leng te van ruim dertig meter in lichter laaie. Het blusmateriaal dat snel was uitgebreid met een materieelwa- gen, de hoogwerker en een comman- dewagen, werd toen geconcentreerd op de houten hal. De vonkenregen, die op dat ogenblik neerdaalde op de woningen in de omgeving van de Lage Rijndijk was aanleiding om assistentie van de Leiderdorpse brandweer te vragen. Bewoners van de Voorstraat verlieten hun huizen in verband met de grote rookont wikkeling en het brandgevaar. Dat het laatste niet denkbeeldig was bleek omstreeks half acht toen een daklijst van een van de woningen vlam vatte. Eén straal was voldoende om dat begin van brand in de kiem te smo ren. Het centrum van de brand liet zich moeilijker bestrijden ook al door de aanwezigheid van grote hoeveel heden zeer brandbaar materiaal als verf en terpentine. Toch kon na een half uur het sein "brand meester" worden gegeven. Op dat ogenblik stond vast dat drie zeer kostbare jachten (met een ge zamenlijke waarde van een kleine kwart miljoen gulden), die in de loods waren opgeslagen, gespaard waren gebleven. Bij de blussing zelf waren ongeveer 35 brandweerlieden actief betrokkken en werd er ge blust met 12 6tralen, nog afgezien van het waterkanon, dat vanaf de hoogwerker werd bediend. Tijdens de blussing deden zich twee kleine ongelukjes voor Een van de mensen, die bij de blussing hielp kreeg een steen op het hoofd. De bloedende wond kon door het am bulance-personeel van de GG en GD ter plaatse worden behandeld. Eerste hulp moest ook geboden wor den om een melkhandelaar te kal meren, die zijn produkten had opge slagen in een deel van de loods. Hij raakte in paniek, omdat hij vreesde, dat zijn handelswaar ook in vlam men zou opgaan. In de ambulance kwam hij weer wat op verhaal. Ach teraf bleek dat zijn koelcel geen schade had opgelopen. De politie is met een groot aan tal mensen in touw geweest om het toestromende publiek op afstand te houden en het verkeer in de naas te omgeving te regelen. Door de gro te roookontwikkeling trok de brand zeer veel bekijks, wat met name op de Lage Rijndijk tot verkeersopstop pingen leidde. Ook vanaf de Zijldijk werd de blussing door honderden mensen gade geslagen. De oorzaak kon gisteravond niet di rect worden vastgesteld. Vandaag zou de politie en de brandweer een gesprek hebben met de directie om de mogelijke oorzaak op te sporen. Zeker is dat de produktie in dit deel van het bedrijf enige tijd gestag neerd is. Twee enorme generatoren in de loods moeten als verloren vor- den beschouwd. BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN Met veel rumoer, vijfen en zessen is gisteravond in een bouw keet in de modderige Merenwijk de Stichting Zijlwijk opgericht. De stichting stelt zich ten doel om de belangen van de buurt (Zijlwijk) te behartigen. Men wil verantwoor delijke mogelijkheden tot een veelzij dige ontplooiing en ontspanning ten behoeve van alle bewoners verschaf fen. Dat betekent ook dat de organi satie wil bijdragen tot een harmoni sche ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid, zodat iedereen meer bewust en verantwoord kan deel- ling van de kerk. Kerkvoogd De Bruin: "Er komt geen beelden storm. Overeengekomen is dat de on roerende goederen, die in de kerk thuis horen er ook zullen blijven. Slechts enkele voorwerpen zullen naar andere kerken verhuizen. Zo zal het waardevolle orgel in de kerk aanwezig blijven en om het in een goede conditie te houden ook op gezette tijden bespeeld worden. De Pieterskerk zal evenmin volledig haar oorspronkelijke functie verlie zen: op gezette tijden zullen er nog kerkdiensten worden gehouden. De eerste keer dat de Pieterskerk haar nieuwe functïe vervult is ty- dens de plechtigheid in mei, wanneer het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit wordt herdacht. De kerkvoogdij heeft in het ver leden zelf geprobeerd de Pieterskerk te exploiteren, maar men is daarin ondanks verwoede pogingen niet geslaagd. De stichting hoopt dat nu wel te kunnen, mede door het feit, dat er enkele interne verbou wingen zullen plaatsvinden en de ge- nemen aan de samenleving. Dat kan gebeuren via recreatieve activiteiten (sport, spel, burenhulp enz) en dat kan gebeuren doormid del van activiteiten waarvoor een ruimte voor nodig is (peuterspeelzaal, vergaderruimte enz.) Vanaf oktober is een stuurgroep bezig geweest met de voorbereidin gen. Reeds in het begin had deze groep de voorkeur gegeven aan een stichtingsvorm, maar het bleek dat daar gisteren nogal wat bezwaren tegen waren. Omstandig moest het verschil. tussen vereniging en stich- bruiksmogelijkheden ruimer worden. Zo zal de houten kuip in de kerk ver wijderd worden, en de banken zul len worden vervangen door stoelen. Het Leids Universiteitsfonds heeft de afgelopen maanden een actie ge voerd onder de oud-alumni om een bedrag van 200.000 gulden bijeen te brengen, dat noodzakelijk is voor de \ervanging van het meubilair. Het ligt in de bedoeling het nieuwe meu bilair tijdens de eeuwfeestviering als ten geschenk aan de stichting aan te bieden. Het streefbedrag is inmiddels bij een, maar, zoals burgemeester Vis gistermiddag zei, men hoopt nog iets extra's te kunnen doen. Becijferd is dat nog drie ton nodig is voor het verrichten van niet subsidiabele werkzaamheden. Dat geld zal onder meer besteed worden aan een nieu we verwarmingsinstallatie en het inrichten van de garderoberuimten. En dan is er nog de restauratie van tfe kerk, die in de toekomst noodza kelijk is. De kerk verkeert weliswaar in een redelijke conditie, maar enke- ting worden uitgelegd en dat niet ieder begreep wat de verschillen nu eigenlijk waren bleek uit de vragen, die vaak in anidere bewoordingen wer den herhaald. Ten einde nog meer verwarring te sftichten, was er een bewoner die voorstelde, via een mo tie, een vereniging op te richten, waaruit in een lager stadium een stichting zou kunnen worden ge vormd door bepaalde deelactivitei ten. Dat het'woord "subsidie" (tot 90 procent) min of meer onlosmakelijk aan het woord "stichting" zat vast gebakken was de aanleiding dat de le gedeelten, bijvoorbeeld het dak, zijn hard aan gedeeltelijke vernieu wing en herstel toe. Volgens burgemeester Vis heeft de vorige minister van CRM, Vomhoff, op dit punt al toezeggingen gedaan voor een ïijkssubsidie. "En de huidi ge minister van CRM, Van Doorn, 1-eeft gezegd alles in het werk te zul len stellen die belofte gestand te doen. Het feit dat het uit 1121 date rende bouwwerk incidenteel nog als ::erk gebruikt zal worden maakt de subsidiëringsmogelijkheden van van rükswege wat groter. Dat is vol gens burgemeester Vis, hard nodig, want in de exploitatieopzet is slechts jekening gehouden met een klein bedrag voor kapitaallasten. Inmiddels is de Stichting Vrien den van de Pieterskerk op diverse terreinen bezig gelden in te zamelen, '.ie een exploitatie van de kerk zon der rode cijfers mogelijk moet ma ken. Een Leidse drukkerij heeft aangeboden een speciale folder te maken, er. tijdens de eeuwfeestvie ring van de universiteit zal er een aangenomen, hoewel al bij voorbaat met een uitloop naar volgende week maandag rekening was gehouden. Dan vertoeft de PPR-voorman echter in de DDR. PvdA-fractieleider Meyer die weinig voelde voor nachtelijke seances, met alle risico's van dien, vroeg evenwel toch hoofdelijke stem ming en Du Gardijn kwam één stem te kort: 24... Hij had de pech dat de WD-fractie bij wijze van uit zondering voorstander van voortzet ting van de vergadering - op het moment van de stemming incom pleet wasTegen voortzetting toonden zich de leden van het col lege en enkele anderen van de PvdA- fractie. Van Duyn (VVD) deed daarop het voorstel om uiterlijk tot twee uur door te gaan. Burgemeester Vis hanteerde het reglement van orde daarop zeldzaam soepel door te stel len dat dit "natuurlijk een heel an der voorstel is", maar voordat het in stemming kon worden gebracht deed Anne v.d. Zande (PSP) het compramis-voorstell om donderdag verder te vergaderen, hetgeen met 29-6 werd aanvaard. JOHN KROON (drukbezochte) vergadering met 43 tegen 22 stemmen besloot er toch een stichting van te maken. Na afloop werd iedereen in de ge legenheid gesteld zich op te geven voor de verschillende activiteitengroe- pen, waarbij de burenhulpdienst als "nieuw" eruit sprong. Bewoners van de Zijlwijk, die niet konden komen, kunnen alsnog in formatie verkrijgen bij een van de volgende contactadressen: Dotter bloem 6 of Punterwerf 4. In de Merenwijk. pasteltekening worden verkocht. erder is er een boekje in voorberei- dihg, waarin de geschiedenis van de Pieterskerk wordt verteld. Op de Leidse burgerij wordt een beroep ge- caan bijdragen te storten, onder meer op postgiro 3205454. Wat het gebruik in de toekomst betreft: er wordt onder meer ge dacht aan tentoonstellingen, con certen en feestelijke bijeenkomsten van de universiteit. Als u die zelfde keuken nou 20% goedkoper kunt krijgen door 'm zelf op te meten? Overeenstemming na langdurige onderhandeling met de kerkvoogdij LEIDEN De Pieterskerk zal de kerk een rib uit het lijf. binnen afzienbare tijd voor het sym- Tot de overdracht behoort naaSt het bolische bedrag van één gulden wor- kerkgebouw ook de kerkvoogdij ka den overgedragen aan de Stichting mer, terwijl de kosterswoning door Pieterskerk. Die principiële over- de stichting is aangekocht en ter be- eenstemming heeft de stichting be- schikking komt zodra de administra- reikt met het college van kerkvoog- teur, de heer Martijn, die er nu den van de Nederlands Hervormde woont, andere huisvesting heeft ge- Kerk. Binnenkort zal door beide vonden. De ruimte van het kerkelijk partijen een notariële acte worden bureau blyft voorlopig nog haar hui- bekrachtigd ten teken dat de over- dige bestemming houden. Mocht voor dracht een feit is. Op dit ogenblik, l juli een andere huisvesting voor moet alleep het provinciaal college het kerkelijk bureau zijn gevonden, van toezicht van de Ned. Herv. Kerk dan krijgt de stichting ook daar de nog toestemming geven. -beschikking over. Burgemeester Vis, voorzitter van de Daarentegen blijft de grond onder stichting, zei gisteren, dat het het het kerkgebouw eigendom van de akkoord na langdurig en moeizaam Ned. Herv. Kerk. Kerkvoogd, de heer onderhandelen was bereikt. Bij de De Bruin, zei gisteren dat de Ned. onderhandelingen speelden vooral Herv. Kerk node afstand doet van de subsidiemogelijkheden een rol, de Pieterskerk. "Maar we kunnen terwijl nauwkeurig bekeken moest niet anders, want we hebben nog een worden of 'n redelijke exploitatie mo- duur karretje, waarvoor we ons ge- gelijk was. Dat de gesprekken niet al- spannen hebben: de Hoogland- tijd even gemakkelijk waren schreef se Kerk. We zijn overigens wel blij burgemeester Vis toe aan het feit, dat het in.handen komt van de Leid- dat het voor de Ned. Herv. Kerk om se gemeenschap". De overdracht zal een emotionele zaak gaat: het is voor niet gepaard gaan met een onttake-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3