Conflict binnen de universiteitsbibliotheek Aanval op woede van Kret wekt CDA-WD Korte Hansenstraat verlost van stank Aoning- IOUW op PLAN VAN CDA VOOR DE RUN- EN SCHIEKADE Hoofdrol van bibliothecaris mr. J. R. de Groot? aard- 'ilaixl DINSDAG 18 MAART 1975 DEIDEN De politie heeft vanmorgen maatregelen genomen om de bewoners van de Korte Hansenstraat te verlossen van de penetrante kattepislucht, waar zij nu al enkele Jaren last van heb ben. De doordringende lucht wordt veroorzaakt, omdat een be jaarde vrouw in die straat meer dan 25 katten en één hond in haar huisje herbergt; dieren die nog nooit buiten zijn geweest en hun behoeften ook binnenshuis doen. Van de katten is het groot ste deel niet gecastreerd of ge steriliseerd. In december 1974 bracht deze krant de wwdc in de openbaar heid. Omwonenden hadden na melijk geklaagd dat de diverse officiële instanties elkaar telken male de bal toespeelden, maar niets deden om tot oplossingen te komen. Iedereen wist ervan: van wijk agent tot burgemeester, maar er gebeurde niets. Met angst en be ven zagen de omwonenden de ko mende zomer al naderen. Ze zouden dan niet eens hun ramen kunnen openen omdat ze dan meteen met de vreselijke lucht zouden worden geconfronteerd. "Dan moeten we meteen de voordeur uitvluchten," zo zelden enkelen van hen toen. De mensen die de meeste last hadden van de katten, was een gezin met drie kleine kinderen. Zij durfden op het laatst zelfs geen bezoek meer te ontvangen. Op 24 febr. jj. haddten dé be woners en burgemeester Vis en wethouder Oosterman een ge sprek op het stadhuis. Tijdens dat gesprek bleek een grote be wondering voor de houding van de mensen, die in de directe na bijheid van de oude vrouw woon den: ze waren niet één keer ver velend tegen haar geweest en hadden de situatie op een won derbaarlijk kalme en fatsoenlijke manier verdragen, zo zei de bur gemeester. Hij beloofde spoedig maatregelen. Gelouterd, maar toch nog steeds een beetje wan trouwend vertrokken de mensen weer. Wanneer zou er wat gaan gebeuren? Het enige concrete, dat B en W konden doen was de vrouw mee te delen, dat ze overlast veroorzaakte er haar te somme ren binnen tien dagen ervoor te zorgen dat de toestand weer nor maal zou worden. Een brief met die mededeling is op 7 maart verzonden. Haar werd meegedeeld dat vóór gisteren alles moest zijn schoongemaakt. Zou dat niet ge beurd zijn, dan zou de politie komen, de katten in beslag nemen en de vrouw voor zes uur (langer kan volgens de wet niet) meene men naar het bureau. Dat is vanochtend gebeurd. De vraag of de vrouw minder toerekeningsvatbaar zou zijn, is al herhaalde malen gesteld. Een psychiater van de GG en GD heeft indertijd geconstateerd dat dat niet het geval was. Er werd toen ook niet ingegre pen, maar nu, na het bezoek van de omwonenden, hebben B en W gemeend dat er door een ingrij pen, als dat van vanochtend, een definitieve oplossing kan worden gevonden voor de vrouw en de buurt. Burgemeester Vis. gistermiddag: "We hebben de zaak natuurlijk zorgvuldig moeten voorbereiden. De politie neemt de vrouw mee en de reinigingsdienst zal het huis schoonspuiten. Dan mag er gedurende vier uur lang niemand in het huisje komen. Daarna wordt gekeken of de meubels zijn aangetast. Die worden dan ge reinigd. Kunnen ze niet meer worden schoongemaakt, dan zal de vrouw nieuwe spulletjes moe ten kopen. De 28 katten en de hond gaan naar het asyl. De teruggave hangt af van het verdere proces. Het kan zijn dat de psychiater, die ook aanwezig is, een tijdelijke KZ-verklaring krankzinnigheid afgeeft. In dat gwal gaat ze voor enige tijd het huisje uit. Het kan ook zijn dat er een definitieve KZ-verklaring wordt verstrekt. Dam is de zaak voorbij. Maar het kan evengoed zijn dat er geen enkele reden is om zo'n verkla ring te geven. Dan gaat de vrouw gewoon na zes uur weer naar huis. Meteen als ze daar weer is, komt die psychiater terug om te kijken hoe haar reactie op de grote schoonmaak ós. Weet u, we moeten heel voor zichtig zijn. Maar dat is het gro te voordeel van een democratie: de mens is beschermd. We willen de buurt verlossen van de overlast em we willen dat vrouwtje helpen die overlast weg te nemen". Al dus de burgemeester. PAUL WOLFSWINKEL LEIDEN De woningbouw op et Waardeiland waar vroeger n deel van de Grofsmederij was westigd, krijgt zijn eerste con- uren. Vorig jaar mei werd met houw van de eerste 133 wonin- een aanvang gemaakt; voor homo van nog eens 156 wonin- •n is inmiddels een plan inge- °nd. Ook de plannen voor een hkwinkelcentrum zijn in de "Tfc In totaal bouwt de Belgi- 'he Socol-groep 113 eengezins- »<zen in prijs variërend*"van 'yoo tot 320.000 gulden en "tagewoningen in de vrije sec- >r. dan wel als koop- of huurwo- Ing op het Waardeiland. LEIDEN De aanval, die de P dA-wetnouders Van Dam en Tes- ïlaar afgelopen vrijdag in deze krant iianteerde p net vorig college en met name -wethouder Kret (thans burge- leester van Sassenheim) hebben ge- t/ heeft bevreemding en veront- ardiging gewekt bij het CDA en WD. Aanleiding tot deze aanval - waar bij Van Dam de term "puin ruimen" was het mogelijke ver spelen van rijkssubsidie bij de res tauratie van walmuren en de wijze waarop de kosten, die de gemeente flandpunten van de wethouders Van Dam en Tesselaar, met name om dat het om onderwerpen ging, die gedeeltelijk de portefeuille van een andere wethouder betroffen (Waal led.). terwijl ze bovendien nog in )r. J. v. d. Poel laar ministerie EIDEN De Leidse gemeente- ïcretaris dr. J. v. d. Poel is per juli benoemd tot plaatsvervangend irecteur op de afdeling binnen- Inds bestuur van het ministerie van Innenlandse zaken. Dit maakte bur gmeester Vis gisteravond in de ver lader ing van de gemeenteraad bekend [olgens wethouder Van Dam zijn Ie redenen van het vertrek van de leer v. d. Poel van zuiver persoon- jjke aard en hebben ze niets te ma- pn met de komende structuurwij- king van het ambtelijk apparaat, ivenmin is er, aldus van Dam, spra- p van een slechte verstandhouding ussen de wethouders en de gemeen- p-secretaris, zoals hier en daar ls iesuggereerd. Dr. v. d. Poel was sinds kaalf Jaar gemeente-secretaris in leiden. Eerder was hij ook werkzaam p de gemeente-secretarie van Oegst- (eest en bij het hoogheemraadschap ten Delfland. Verder was hij o.m. (oorzitter van de afdeling Leiden ten de KVP. -programma Spel zonder commissies behandeld moeten Grenzen heeft gemaakt, door het vo- ige college zijn verrekend. Fractie- oorzitter Driessen van het CDA ipageerde gisteravond met een spe ciale verklaring aan het begin van de gemeenteraadsvergadering: Mijn tiactie heeft met verbazing via een krantepublicatie kennis genomen van den en waarvan de feiten nog niet rast staau' Het CDA zal spoedig op deze kwestie terugkomen, zo beloof de Driessen. Het VVD-raadslid Van Duyn zei later: "Van Dam en Tesselaar meen den vorigs week kennelijk de burger van een aantal zaken kond te moe ten doen, terwijl ik over die kwes ties een dag later een uitnodiging voor een besloten vergadering in de bus vond. Wat een mentaliteit Het cioel heiligt de middelen. Dit college streeft alleen eigen belang na". CDA-ONTWERPPLAN RIJN-EN SCHIEKADE .WD blijft voor 'afspiegeling' LEIDEN Het raadslid Van Duyn (WD) die gisteren in een interview in deze krant aan het woord kwam, stelt er prijs op te verklaren dat hij in tegenstelling tot wat zijn opmerkingen over sa menwerken met de PvdA als coali tie-partner wellicht deden vermoe den, voorstander blijft van een af spiegelingscollege van wethouders. Zijn opmerking "het lijkt me on mogelijk om met de PvdA als coa litiepartner te werken", sloeg slechts aldus Van Duyn, op de huidige si tuatie, waarin PvdA en PPR/PSP/ D'66 samen het college vormen. LEIDEN De fractie van de CDA in de Leidse gemeenteraad wil dat de Rijn en Schiekade op korte ter mijn wordt gereconstrueerd, nadat de bewoners en de betrokken raads commissies daarover zijn gehoord. In i i ontwerpplan zegt het CDA: "Het is de allerhoogste tijd om een oplossing te vinden voor de Rijn- en Schiekade. De afgelopen Jaren is er steeds weer narigheid geweest voor de bewoners. Deze situatie mag niet veel langer meer duren. Het terechte ongenoegen van de buurt vraagt om een snelle aanpak. Nu duidelijk wordt dat de Rijn- en Schiekade geen belangrijke verkeersfunctie meer hoeft te vervullen, staat niets meer een snelle oplossing van dit probleem in de weg". Het ontwerp plan geeft een verbreding aan van het trottoir tot zes meter, waarin op bepaalde plaatsen parkeerhavens worden aangebracht. De rijbaan zou negen meter breed moeten worden (twee stroken van drieeneenhalve meter) voor autoverkeer en twee stroken van een meter voor fietsers. In het plan zou de Rijn- en Schie kade twee in- en uitgangen voor 't verkeer krijgen bij de Groenhoven- straat en bij de Telderskade. Via de Wouterenbrug en bij het Leidsch Dagblad zouden im- en uit gangen voor fietsers komen. Voor voetgangers komen er drie zebrapaden, die bij het Leidsch Dag blad, de Groenhovenstraat en tegen over de bestaande speeltuin liggen. In de rijbaan kunnen, volgens het CDA -ontwerpplaneen aantal drem pels worden aangebracht om de snel heid te "drukken". De toegang tot de Wouterenbrug kan worden afgesloten mits met de belangen van eventueel daar geves tigde bedrijven en/of bewoners re kening is gehouden. Ook bij de nu bestaande doorrit bij het Leidsch Dagblad zal door middel van een groenstrook geen verkeer meer mo gelijk zijn. Op de stoep en aan de andere kant van de weg kunnen bomen worden geplant. De overblijvende strook grond tussen de rijbaan en de be grenzing van de Rijn- en Schieka de aan de kant van de Groenho venstraat zou ook voor grasvelden en bloemperken worden gebruikt. De bestaande speeltuin op het terrein van het voormalige "Oud Hortus- zicht" zou eventueel uitgebreid kun nen worden terwijl ook ruimte aan wezig is voor bijvoorbeeld het plaat sen van een buurthuis. Wat parkeer ruimte betreft: voor grote wagens kunnen een of twee parkeerhavens worden aangelegd bij de letters P (zie tekening). Ook bij het Leidsch Dagblad zou voor parkeervakken ruimte zijn. LEIDEN Het universiteits raadslid dr. R. Roolvink heeft gis teravond een conflict naar buiten ge dacht dat al jarenlang de interne 'Udineen h^-Qn de Leidse uni versiteitsbibliotheek (UB) in be ten rijke ma te schijnt te beheersen, dit conflict zou de bibliothecaris de unive— *eit mr. J. R. de at een hoofdrol vervullen, r. Roolvink sprak tijdens een ver dring van de universiteitsraad van sen oud zeer dat geleid heeft tot wat en de UB wordt aangeduid met verziekte sfeer". H"- 'e sfeer ies heeft kunnen ontstaan werd gisteravond niet duidelijk. Maar het •aadslid gaf wel een indicatie: 'Ik n mening uat het d° blblio- Ithecarih is d)ie het charisma most am |Ms leider aam nsnirerend te reven Daar de oor- ak vain allep roblemen. Het heeft universit ltsbibllotl ek geen goed 'edaan. En het heeft ook od >W. per- jsoonlljk vlak geen goed gedaan". Dr. Roolvink erkende dat de biblio- Ithecaris weliswaar formeel vaak het gelijk aan zijn kant heeft. Maar dat dit voor wat de menselijke ver houdingen binnen de UB betreft Juist een teken aan de wand kon zijn. Hij vroeg het college van bestuur om spijkers met koppen te slaan opdat er aan deze situatie een einde zou komen. "Er hoeven voor mij geen koppen te vallen. Maar er moet wel flink het mes in worden gezet. Want zachte heelmeesters maken stinken de wonden". Aanleiding tot het betoog van dr. Roolvink vormde een tweetal ele menten: a. eerder gedane medede lingen van het college van bestuur over een inmiddels samengestelde "werkgroep taak en i",Tictie univer siteitsbibliotheek" en b. protesten te gen deze werkgroep van de weten schappelijke staf en het technische en administratief personeel van de universiteitsbibliotheek. Op 3 maart jl. kwamen de mede delingen van het collr -e van bestuur in besloten zitting ter tafeL De werkgroep, zo had het college van be stuur al laten weten, i om zich te gaan bezighouden met "algemene en meer specifieke pro blemen rond de universiteitsbiblio theek". Er zou o.m. aandacht moe ten worden besteed aan de relaties van de UB met de faculteiten, aan de eisen voor de nieuwbouw (Witte Sin gelplan), aan de overlegstructuur bin nen de UB en aan de meest wen selijke relatie tussen UB en het col lege vam bestuur. Voor het raadslid Tjeerd van Rij en dr. Roolvink was dit aanleiding om schriftelijk vragen te stellen over de taakomschrijving en de samenstelling van de werk groep. Wat een vervolg kreeg in de protesten van de wetenschappelijke staf en het technisch-administratief personeel van de UB. In de brieven van de UB-medewer- kers wordt o.m. geprotesteerd tegen het feit dat er over de instelling van de werkgroep binnen de UB geen per- soneelsoverleg heeft plaatsgehad en tegen de eenzijdige vertegenwoordi ging van de UB in deze werkgroep (de bibliothecaris en twee door hem aangezochte medewerkers). Ook wor den er vraagtekens gezet bij het feit dat in de taakomschrijving van de werkgroep de overlegstructuur bin nen de bibliotheek pas op de vierde plaats komt. De UB-medewerkers vinden het verder bedenkelijk dat er onlangs een communicatie-commissie is in gesteld (speciaal voor het probleem van de interne verhoudingen) zonder dat het personeel daar wezenlijk bij betrokken is. "Het is symptomatisch voor de interne situaitde vain de bi bliotheek dat dit niet gebeurd is", al dus één van de brieven. Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, zette gister avond uiteen dat de universiteitsbi bliotheek lange tijd een verwaar loosd gebied is geweest, wat ten dele ook samenhing met de bijzondere positie van de bibliothecaris, die door de Kroon wordt benoemd en ontsla gen. Cath vond het onjuist om de kritiek alleen te richten op de biblio thecaris. De beoordeling van deze functionaris zou slechts in de beslo ten sfeer kunnen worden geventi leerd. Cath zei verder dat er bij de werk groep naar gestreefd was om een zo deskundig en objectief mogelijke samenstelling te bereiken. Over de discussie in de raad en de brieven van de medewerkers van de univer siteitsbibliotheek zei hij: "Ik heb de indruk dat deze zaken zich te sterk richten op de procedure en niet op de inhoud". Overigens deed hij een beroep op de raad om het college van bestuur in dit geval niet voor de voe ten te lopen en de zaken eerst door de werkgroep te laten onderzoeken. Het raadslid Heezen toonde zich door het betoog van mr. Cath uiterst teleurgesteld. Hij vond het ronduit belachelijk dat het college van be stuur vroeg hem niet voor de voeten te lopen, terwijl er brDven van het UB-personeel op tafel lager waarin werd aangedrongen om medezeggen schap. "Zet in die werkgroep een vent van het technisch en admini stratief personeel als tegenwicht voor wat er al aan wetenschappelijk per soneel en wat rechtse figuren in zit", zei hy. Tjeerd van Rij vond het "niet te pruimen" dat het college van be stuur nu pas op de hoogte was ge raakt met de situatie binnen de uni versiteitsbibliotheek. Het raadslid Tasseron, die zelf op de universi teitsbibliotheek werkt, onthield zich van commentaar op "probleem van de persoon van de bibliothecaris". Over de samenstelling van de werk groep zei hij: "Er is advies gevraagd aan de bibliothecaris. Maar niet aan de mensen van de universiteits bibliotheek". Dr Roolvink concludeerde dat de samenstelling van de werkgroep niet het vertrouwen geniet van het UB- personeel. "De brieven zijn een blijk van onbehagen dat op de bibliotheek heerst", zei hij. "Een als dit niet in de overwegingen betrokken wordt, dan ben ik bang dat het onderzoek van de werkgroep een fiasco wordt" Het college van bestuur vroeg daar op schorsing van de vergadering. Even later verklaarde mr. Cath het te betreuren dat er een oordeel was uitgesproken over de bibliothecaris. "Dat had niet mogen gebeuren", zei hij. Ook zei hij dat het college bij zijn standpunt bleef en niet zou mee gaan met een voorstel om de samen stelling van de werkgroep te veran deren. Tjeerd van Rij diende daarop - eveneens na een schorsing - een mo tie in waarin het college van bestuur verzocht wordt om de samenstelling te wijzigen en op voordracht van het wetenschappelijk en niet wetenschap pelijk personeel van de UB uit elke geleding één lid in de werkgroep te benoemen. De motie behelsde ver der dat a. in de werkgroep ook een lid van de universiteitsraad zitting moet hebben, b. dat er een ontwerp taakomschrijving voor een projekt- groep imiber functioneren aan. de raad moet worden voorgelegd en c. dat deze projektgroep direct onder het college van bestuur moet func tioneren. De motie werd met ruime meerderheid door de raad aange nomen. Mr Cath kondigde aan dat het college van bestuur zich nog na der over de consequenties van deze motie zal beraden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11