Joyeuze 'Trijntje' Gerrit en Truus: lief cabaret MAANDjK» 17 MAART 1975 Opnieuw bij Haagse Comedie Rick Nicolet en Eddy Brugman in 'Trijntje Cornells'. Een kwarteeuw na de ontdekking van "Trijntje Cornelis" voor het to neel (in Antwerpen nota bene, hoe wel dat in verband met de plaats van handeling ook weer niet zo verwon derlijk is) heeft de Haagse Comedie er weer eens naar durven grijpen. "Trijntje Cornelis" stond als realis tische klucht overigens wel al lang in de literatuurboekjes, maar op de een of andere manier had nooit iemand eraan durven beginnen. Oorspronkelijk zal wel hebben meegespeeld dat Constantijn Huy- gens als ontwikkeld man van aan zien het een "vodderije" noemde een ondeugend uitstapje voor vrienden; later zullen Victoriaanse kuisheids ideeën eni nog later de inzichten van officiële kenners wel een rol hebben gespeeld. Je. vraagt Je af waarom het toneel ziétr vaak door deskundigen in de luren laat leggen. Nu is het ook weer niet zo dat "Trijntje Cornelis" een uitvinding op dramatisch gebied is, maar er komt zoveel kleurige goudeneeuwse dartelheid in de be schrijving van de figuren en situaties naar boven dat in vijfentwintig Jaar Inmiddels zes regisseurs daar brood in zagen. Huygens was een zo talentvol ta lenwonder, dat hij niet alleen vele talen beheerste, maar evenmin met accenten problemen had, zodat hij Trijntje in een authentieke Antwerp se wereld kon binnen loodsen. De dichter van het Haagse Voorhout trok een deel van zijn toneelspel uit een anekdote over een Enkhuizense smidsvrouw, die zo nieuwsgierig raakte over de verhalen, welke een schipper van Antwerpen vertelde, dat zij op een gegeven moment met hem meeging. Zij leeft in ons taal gebruik nog voort als "nieuwsgierig Aagje". Zij werd in een bordeel leeggeschud en van haar dure kle ren ontdaan. Huygens verschoof de situatie ietwat, Trijntje werd de vrouw van een Zaanse schipper en hij bedacht hoe het pientere wijfje haar wantrouwige man de mond snoerde en met hulp van haar knecht Kees wraak nam op de snol Marie en haar helper Francesco. In 1952 stonden Myra Ward, Ida Wasserman en Paul Steenbergen in belangrijke rollen en het was voor Jules Royaards als regisseur nu dus een uitdaging om het acteursge- weld van toen te bevechten. Met ef fectieve hulp is hem dat buiten zijn toch al bekende olijke vindingrijk heid goed gelukt. Daar was voor eerst de hertaling van Ernst van Altena, die moeilijk Antwerps en Westfries wist om te zetten, welke taaltjes begrijpelijker werden maar toch niet de kleur verloren, die Huy gens eraan gaf. Verder de aankle ding, fris en monter door Mirjam Boelaars, rond een scheepje, dat in het Hot op een open toneel zich waarschijnlijk net zo best voelde als op de Schelde of de Zaan, en een aardig tijdsbeeld-muziekje van Jur- riaan Andriessen. Maar er waren meer joyeuze elementen, die van de ze dubbele uitklederij een plastisch schilderijtje maakten. De jonge bezetting bestond voor de rollen van de Antwerpenaren uit Belgen: Eddy Brugman, Lisbeth Ce- lis en Lucas Dietens. Zij vertegen woordigden in hun uitbeeldingen pre cies het levenskundig palet, dat aan onze zuiderburen mag worden toe gekend. Daartegenover trokken Kees Coolen als een onverzettelijke schip persknecht en Guido Jonckers als een in te pakken baas van de schuit een stugge nuchterheid te voor schijn. Rick Nicolet in de titelrol deed de landelijke prilheid nog meer eer aan dan het uitgeslapen bespelen van haar echtgenoot. In haar tekst vertolking deed zij soms aan Myra Ward denken en dat mag best een compliment genoemd worden. PIET RUIVENKAMP dag. 8.00 uur. 14 laar. is- deling dag. i 18.80 tot 19.30 t 18.30 uur. CCD (hartbewaklng). dag. van 14.15 14.45 uur en van 19 tot 19.80 uur T entoonstellingen Atelier JDe Scherf" Nassaulaan 41. Oegstgeest .tel. 50220 Ans v. d. Heide— Kort exposeert eigen werk o.a glas 1 Jaar. LIDO: ..Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 18 jaar. REX: „Verleiders-Rapport", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 laar. Nachtvoorstelling: ..Fritz the Cat", vr. en za. 11.30 uur. 18 Jaar. TRIANON: ..My fair Lady", dag. 2.00 Endegeest: dinsdag Annakllnlek: Klasse afdeling Derde klasse AL. Avondbezoek burg 28) Werkd Oudheden (Rapen- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden de kinderzaal. ult- de ouders, alleen op - l 18.30 tot 19.30 r— Oa?iaiiendlenst tnlsch ziekenhuis behalve De Lakenhal dag. 10—6 uur. Zondag schilderUéfe - Eckhart keramische plastieken. Van 8 maart t/m 29 maart. Openingstljden^di t/m za van 10-17 afspraak 'teJefoon 01*751^12185 Galerie Van der VI 1st. Botermarkt 3. Expositie Van Kees den Tex. schilde rijen en grafiek. Van 12 maart tot 5 april. Openingstijden dl. t/m za. van 10—5 uur» do. tot 21 uur. :t dag: 15.00—16.00 uur 18.80—20.00 uur dag I uur tot woensdag 13.00 uur Voor de orematurenafdellng gelden de (Diacorxessenhuls) en vaD vrijdag volgende bezoekuren (alleen voor 13.00 mu tot zaterdag 13.00 uur (Eli* Maandag t/m vrijdag: sabetb ihekenhuls) Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaoonessenhuis: Middagbezoekuur: 13.46—14.80 uur. Avondbezoekuur: 18.30—1920 uur Kinderafdeling dage- HJks van 14.00—19.00 uur. alleen voor ouders sondag 14.00—15.00 uur voor overig* familieleden Kinderen beneden 14 laar hebben geen toegang op de kinderafdeling St. Elisabeth-ziekenhuis klasseafde- 18.30—18.45 Zaterdag en zondag: 15.30—15 45 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor i clale kaarten verstrekken. Alphen aan den Rijn Rllnoord: le en 2e klas 11—11.80 1S.30—14.15 en 18.30—19.30 tu Se klaa 13 30—14.15 en 18.30—19.80 u.: Kraam- afdellng 13.30—14 16 15—16.30 u alleen ouders 18— Leidse bioscopen LUXOR: „Towering Inferno", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. CAMERA: ..2001, a space odyssey". echgen.) v 16 tot 16 l_ tot 19.30 uur kinderafdeling dag. 16 tot 18.80 uur: 8e klasse: dag 18.80 i Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020-176000). teuws 17 maart 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Een der schoonste residen- tiën van Java is door eene ramp getroffen, toaarvan de omvang nog niet volkomen te overzien is. Op 30 Januari kwam plotseling een modder- bandjir van de Kloet opzetten. Een gedeelte van Blitar is daardoor verwoest. Acht per sonen hebben het leven verlo ren en de kans is groot, dat het ér meer zijn Sommige be richten^ melden, dat velen met vee en goed vluchten. Men schrijft den bandjir toe aan het instorten van den krater- wand van de Kloet. (Adv.) Voor de eerste maal te Leiden: Prof. De Lion en Co, die Donderdagavond in het Neerlandsch Koffiehuis, G. A. J. Tethoff, Haarlemmer straat. een voorstelling zal ge ven in de Goochelkunst, Mi miek, Buikspraak en Balan- ceerkunst. Vooral op de Buik spraak wordt de aandacht ge vestigd, die in zes a zeven ver schillende stemmen wordt ge houden, terwijl bijv. een der moeilijkste zangstukken in buikspraak wordt uitgevoerd. Entree 49 Cents. Vijftig jaar geleden: De politie te Rotterdam heeft den Chinees L.L.S. aan gehouden, die in het bezit was van honderd doosjes opium en een poeder cocaine. XJit een verder onderzoek bleek, dat de vrouw, met wie de Chinees samenleeft, in een pand aan de Maashaven eveneens opium verborg: in een geheime berg plaats werden nog 116 busjes opium in beslag genomen. De Chinees is in bewaring gesteld. Op de Veluwe tred>en de wilddieven steeds driester op, o.m. door het weghalen van een hert uit het afgesloten wildpark van het Kroondo mein, door het stelen en doo- den van een kostbaar rendier van het landgoed Deeleriooud en het slachten van een An gora-schaap van de "Hooge Veluwe PANDA EN DE IN ZIEN ER 1 - 128 Het was winter, en sneeuw bedekte het landschap. Dat was heel mooi - en Panda wilde een lange wandeling gaan maken. "Die sneeuw dempt alle geluiden," dacht hij toen hij Hobbel donk uerliet. "En dan wordt het heel stil. Ik houd daar meer van dan van het geraas van verkeer..." Op dat moment werd hij opgeschrikt door een luid, knetterend geluld dat langzaam naderde - en toen hij omkeek zag hij een merkwaardige bromfiets aankomen. "Professor Kalker!" riep hij verrast. "Wat doet u hier?!" "Ik ben op weg naar Falderije", antwoordde de geleerde. "Maar nu ben ik even vergeten waar ik zijn moet. Weet jij dat ook, eft... Klampa?' "Ik denk dat u in Falderije moet zijn; zei Panda behulpzaam. "Maar dat ligt de andere kant op. En waarom neemt u de trein niet? Dat land ligt veel te ver weg voor zo'n soort brom fiets" "Werkelijk?" vroeg de professor. "Dat wist ik niet. Ik ge'nof dat je een pienter ventje bent, eft... Panpa. Ik zou je kunnen gébruiken als assistent. Wat is je naam nog maar weer?" WELDRA WIT DE NACHT OVER. HET GEHEIMZINNIGE GEBERGTE* Het geheim van de Maeu Ancapa I 'S MORGENS I 1 1 Word wakker,Paco. T Ze vertrekken! j •f Kooktip BALKENBRIJ Maak bailkeintorij als u <Je vorige dag Gelderse rookworst hebt gekookt. Kook in 1 liter van het kookwater een plak run derlever van ongeveer 200 g 15 min. Maal de lever in een vleesmolen. Snijd 200 g vetspek in kleine dobbelsteentjes, bak dit uit en laat de kaantjes uitlekken. Voeg aan het kookwater de gemalen lever toe, de kaantjes, 100 g voorgeweekte krenten, 10 g rommelkruid, 1 thee lepel gemalen kruidnagel en een snufje zout. Breng het mengsel aan de kook en voeg geleidelijk 500 g boekwedtmeel toe. Blijf steeds energiek roeren tot dikke en gare brij is ontstaan. Schep het mengsel in een met water omgespoelde kom. Snijd de afgekoelde en opge steven massa in plakken, haal ze door bloem en bruin. bak die in boter goud- WTNA BORN FRED BASSET LEIDEN Het LAK-theater was goed beset, toen daar zaterdagavond het cabaretduo Gerrit Truus op de planken verscheen. Uit de voor stelling bleek, dat Wouter Stip6 en Cecile op de Macks nog wat moeite hebben met de technische kanten van het theatervak. Aandoenlijk bij na zoals die twee in het vuur van hun eigen enthousiasme van de mi crofoons wegliepen en uit het licht van de schijnwerpers stapten waar dit juist niet moest. Deze onhandig- heidjes gaven de voorstelling echter de wat ongedwongen sfeer van een geslaagd schoolavond je mee. Gerrit Truus hadden met him program ma veel succes, gehoord het langdu rige applaus van het overwegend jeugdige publiek. Het programma zou hier en daar, afgezien nog van de presentatie best beschaafd kunnen worden. Het gaat overigens om de tails, want gevoel voor originaliteit kan dit nieuwe cabaretduo niet wor den ontzegd. Voeg bij deze originali teit het expressieve talent en de stemmogehj kheden van Truus en de toekomst voor het tweetal lijkt ver zekerd. Gerrit Truus brengen voornamelijk zangnummers, die ech ter variatie genoeg bieden. Er zijn er bij met wat moeilijk te ontdekken dubbele bodems, maar naast deze na- denkertjes bevat hun programma pakket ook veel ongecompliceerde humor. Tot de hoogtepunten van dit programma mogen gerekend worden de imitaties die Truus geeft van esen lied- en concertzangeres. Een erg wrang nummer is dat van het leuke boerderijtje, waar het al met al toch ook weer niet zo heel fijn wonen is. Gerrit Truus ve gen er de vloer aan met alle cliché'e var de schijnheiligheid. Kortom, nog wat meer theaterraffinement en een verdere uitdieping van de thema's en voor Gerrit Truus is het kostje gekocht. PIETER C. ROSIER LEZERS SCHRIJVEN Telkens weer ben ik zeer verbaasd over de muziek-recensies van Ron Harms. In geen tijden heb ik zo n mooi concert gehoord in de Stadsge hoorzaal als dat van vrijdag 14 maart onder Rosjdestwenski. Maar uw re censent Harms, die ditmaal blijkbaar niet in staat was om iets ten nadele van de presentaties van het Concert gebouworkest te zeggen (wat zal hij dat betreurd hebben), kan onmoge lijk een vriendelijk of zelfs maar po sitieve recensie schrijven. Vandaar ditmaal opmerkingen over de com ponist Nielsen als "Ik geloof dat je volkomen geschift moet zijn om de ze on-muziek mooi te vinden" en ver derop "Nielsens composities zijn on voorstelbaar vervelend". Ik ben bij zonder gesteld op het werk van Niel sen en ervaar Harms' opmerking over "volkomen geschift" dan ook als uitermate beledigd. Vanzelfspre kend heeft Harms het recht om niet van Nielsen te houden maar het lijkt me werkelijk niet nodig dat hij zijn gebrek aan begrip voor deze muziek op een dergelijke ongelofelijke botte en ongenuanceerde manier uit. Ik kan maar moeilijk begrijpen waarom u een dergelijke criticus in dienst houdt. Het houdt de heer Harms mo gelijk psychisch gezond om zich re gelmatig op een dergelijke wijze te kunnen uiten maar mij lijkt dat u als redaktie ook de plicht hebt om rekening te houden met alle musici en anderen die onder dit geschrijf te lijden hebben. M. 't Hart, Jan van Goyenkade 31 Leiden. fcmmer dat we niet wat dichter kunnen komen om

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9