NEREUS: KLASSE Spartaan is weer kampioen Schutterij van Quick Boys is vernageld. Teylingen en Lisse beide naar 1-0 zege Nederlaag voor GSC en heren Gemini K. JEUGDPLAN DIOKnog twee punten nodig Twee koplopers in Leidse schaakstrijd J1AANDAG 17 MAART 1975 DORDRECHT Vla een rui me zege op Herkules is de LKV 'De Spartaan" na een onderbre king van één Jaar voor de zesde maal kampioen van West-Neder land geworden. De Leidenaars bleven ongeslagen en gaan zich nu voorbereiden op het eigen 1ste klasse-toernooi in de Vijf Meihal op 30 maart en op het kampioen schap van Nederland tegen de ver moedelijke kampioenen van Oost- en Zuid-Nederland resp. At las Nijmegen en Simpelveld. De Dordtenaren deden zichzelf eigenlijk de das om in de persoon van Ad den Otter. Deze had maar liefst drie scheidsrechters laten komen, omdat hij tegen De Spar taan wel even enkele records zou breken. In zijn onophoudelijk fa len bij zijn record-pogingen trok Den Otter de gehele Herkules- ploeg mee, waardoor de Dordte naren niets konden uitrichten te gen de uitstekend in vorm zijnde Leidenaars. Arie Swagers, Her man Pilippo en Mat Aneeze kwa men tot persoonlijke records en het verschil tussen de titelverde digers en de oud-kampioen was opmerkelijk groot. Herkules, kwam slechts" tot 615 kilo tegen 875 kilo van 'De Spartaan". De grote plannen van Herkules, dat bij winst op gelijke hoogte was gekomen met de Leidenaars kwa men er in de rommelige zaal in Dordtrecht dus niet uit. De Spar taan heroverde zijn titel, die het vorig jaar node afstond, omdat toen Herman Filippo er niet bij kon zijn De individuele prestaties waren als volgt: Arie Swagers (trekken-stoten) 90 kilo—125 kilo (persoonlijk record)Mat Aneeze 95 kilo—127kilo (persoonlijk record). Theo Sanders 102% kilo —135 kilo: Herman Filippo 115 kilo (persoonlijk record)—140 ki lo (record) en Dick van 't Riet 115 kilo—140 kilo. Op de kunstijsbaan Thialf in Heerenveen is het seizoen afgesloten met enkele folkloristische eve nementen. Tijdens de -presentatie van de arre sleden ontstond enige consternatie toen een hond uit een van de sleden viel. De Dalmatiner dreigde aan zijn riem te stikkenmaar kon door tijdig ingrijpen worden gered. LEIDEN Van de drie "Leidse" ploegen, die op landelijk niveau in de volleybalcompetitie uitkomen, de heren en dames van Gemini/Kange- joes en de dames van Groen Stereo Centrum konden alleen de dames Gemini/Kangeroes de winst pak ken. Dat gebeurde in een uitsteken- oe wedstrijd tegen het Haagse DOS: 13—15, 15—10, 15—7 en 15—8. De he ien waren zo ongeïnteresseerd aan oe gang tegen een enthousiast PVC, dat de uitslag allang voor het laatste puntje gescoord was vaststond: 7— 25, 14—'6 en 5—15 voor de Hage naars. De dames van Gemini/Kan geroes tenslotte moesten in Enkihui- zen Madjoe een zege-zonder-setver- lies toe&aan: 9—15, 10—15 en 11—15. Terwijl PVC tegen Gemini/Kange roes van het begin af aan geconcen- tieerd speelde, sterk blokkeerde en vooral de eigen aanval steeds weer goed verdedigde (daar mankeerde het in dit treffen heel duidelijk aan bij Gemini) stonden de pupillen van ,'ohan Kwestro in de eerste set als •vastgeplakt" aan de grond. In de tweede set werd er wel gewerkt maar toen ontbrak in de aanval het koel en beheerst afmaken van de kansen. De derde set was het aankijken wat betreft de prestaties van de Leids- Voorschotense formatie helemaal niet waard. "En dan te weten dat we de pun ter. hard nodig hebben. Ieder punt is kostbaar', zei Lambert Hoeve, "het kan ons redden voor d edegra datie. Enfin, laten we hopen dat het s.s. zaterdag thuis tegen mededegra datie-kandidaat BREVOC beter gaat". Zo slecht als de heren volley balden, zo goed deden de dames het. Het kostte wel de nodige beheersing om niet met het chaotische en juist daardoor zo gevaarlijke spel van DOS mee te gaan. Vooral na de winst, die de Haagse gasten boekten in de eerste set. Heel goed verzorgd was in de eerste fase van de wed strijd het blokkeren bij DOS. Aange ven DOS ook een lengte-overwicht Kende de aanval van Gemini/Kange roes aanvankelijk de nodige proble men. In de tweede set schakelde de aanval van Gemini/Kangeroes over cp plaatsballen en daar had DOS niet van terug. De derde en vierde set bleken voor Gemini/Kangeroes weinig meer dan een verplicht num mer. DOS had toen iedere kijk op het spel van Gemini/Kangeroes al lang verloren. Madjoe verdedigde te gen Groen Stereo Centrum zo fana tiek dat er. zoals coach Ger Renies stelde, geen bal op de grond kwam". Dart; gebeurde bij Groen Stereo Cen trum wel. Bovendien was bij GSC de pass zwak en dat leidde tot vele mis verstanden bij de opbouw van de aanval. Als die aanval dan nog eens loskwam was 't Wil v. d. Wijngaard die zich onderscheidde. Verder haalden Iris Arendse en Lenie B neppers naarmate de wedstrijd vor derde een ruime voldoende. Het feit dat de derde set, na een 0—9 achter stand, toch nog een spannend slot kreeg lag aan het feit dat de GSC— aanval toen eindelijk meer druk wist uit te oefenen op Madjoe en onder druk gaat zelfs een goede defensie zo- als die var Madjoe fouten maken. De Fin Kalevi Vekonen (op de foto links in het midden met nr. 36 op een Husqvama) heeft gis teren in St. Anthonis de motor cross der azen gewonnen, de tra ditionele opening van het cross seizoen. De Fin won de tweede manche en eindigde in de derde manche als vierde. De eerste manche was voor Frans Sigmans; de derde werd gewonnen door Gerrit Wolsink. Beste Nederlan der in het eindklassement was Stef v. d. Sluis met een vijfde plaats. Jo hammers werd zesde, Mathie Hensen zevende en Wol sink tiende. De nationale zijspan- race leverde winst op voor Ton van Heugten en Piet Steenbergen. Tioeede was het duo Cor den Big- gelaar/Cor van de Bijl en derde loerden Broer Dirkx/Henk Men- sink. Amsterdam Nare us, de eliteploeg van de Amsterdamse Studenten Roeivereniging Nereus, heeft, tij dens de derde Helneken Roei-vier- kamp dit weekeinde op de Amstel een visitekaartje gepresenteerd. En hoe! Zowel zaterdag als zondag wist de acht, gecoached door de gerenom meerde Bloemendal, afllle vier af standen voor zich op te eisen. Een geweldige prestatie, waarmee Nereus, de concurrentie aantoonde over de beste acht van dit moment te be schikken. Zaterdag moest Nereus zich op de 250 meter nog warm draaden (42-07) en kon de combinatie Spaar- ne/Nautilus/Asopos-de Vliet met 43.03 nog enigszins bijblijven kaar op de 2% kilometer kwam Nereus op toeren. In een zeer gestaag en gedegen tempo joeg zij alles wat con currentie was van de Amstel en ein digde fraai in 7.11.87. Een afstand waarvoor Spaame/Nautilus/A-V een tijd van 7.27.59 nodig had. Een dag later, zondag, onderstreep te de Bloemendal-acht de klasse, door op de korte afstand van 750 meter de bovengenoemde combina tie reeds snel na de start, op een vol le lengte te zetten en maar liefst 3 seconden uiitfldep (2.10.12 ten 2.13.15). De laatste en tevens langste af stand, de 5000 meter, verliep al niet anders. Nereus, als eerste gestart, doorbeukte de door de wind hoog op gestapelde golven, vlak daarna ge volgd door de Spaarne/Nautilus/A-V LEIDEN Een "Leids" elftal van 13- en 14-jarigen zal vanavond in 't kader van het jeugdplan Nederland een wedstrijd spelen. Inzet van het duel tegen Den Haag, dat om 19.30 uur op het LFC-terrein begint, is het kampioenschap van het district West n. combinatie, die het startverschil zeer gering had gehouden. Na 2 km. was het Nereus welletjes. De ploeg ver hoogde het tempo van 36 tot 38 sla gen per minuut, nam daarbij zien derogen afstand en finishte in de keurige tijd van 16.10.06, waartegen over Spaorae/Nautilus/A-V slechts 16.34.15 kon stellen. In het eindklas sement bezette deze enige serieuze concurrent van Nereus tenslotte de tweede plaats, op ruime afstand ge volgd door de ploegen Nereus/de Hoop Where en die van Okeanos. De overwinning bij de lichte ach ten (heren) ging zoals verwacht naar Orca/Skai. Zo gemakkelijk ge schiedde dat echter ook weer niet. Weliswaar won Orca/Skaidi de drie afstanden (voldoende voor de eind overwinning), maar de strijd op de ze afstanden was bijzonder fel. De achten van Nereus en Proteus/Ere- tes/Euros/Spaarne wisten Orca/Ska- di tot een uiterste inspanning te dwingen; daarbij op, honderden van secondes volgend. Bij de dames élite-achten bleef de strijd uit, daar hier slechts dooréén combinatie was ingeschreven. Span ning was er wel volop bij de dubbel vieren, waarbij Nereus/Orca/D.D.S. de ploeg van Gyas ternauwernood voorbleef. In de derde divisie, die van de se- noir B achten werd Asopo6/die Ley- the derde De ploeg won weliswaar geen afstand, maar bleef - voorna melijk op de langere afstanden - de combinaties Ric/Willem 3 en Skadi/ Hades (resp. eerste en tweede) goed volgen. De zesde divisie (lichte nieuwelingen achten) werd gewonnen door Triton. Op miniem verschil volgde die Ley- the.Vidar, dat op de 2% km. wèl en op de 5 km. minder goed voor de dag kwam. De Nereus/Njordcombinatie werd hier vijfde. PIM VAN DOORN De acht van Nereus in actie. Van onder naar boven: stuurman Schippers, Van Drooge, Van der Pol Van der Horst, Boescho- ten, Oudt, Nolet, Van Oort en Vermeulen. EINDHOVEN. De Leidse rugbyclub DIOK heeft nog maar twee punten nodig uit vijf wedstrijden om zich kampioen te kunnen noemen. Ook in Eindhoven bleven de Leidenaars ongeslagen en moesten "the Ele phants" met 13-24 het onderspit del- SPAKENBURG Quick Boys, de laatste weken aanvallend toch al niet tot geweldige prestaties ko mend, heeft het ook zaterdag te gen Spakenburg op het onderdeel doelpunten maken laten afweten. De Katwijkers kwamen in het (zonder goals geëindigde) treffen niet verder dan een rits niet be nutte, uitgespeelde kansen en een kopbal tegen de lat van "good- old" Leo Pluimgraaff. Dat Quick Boys, ondanks dat ge brek aan schotvaardigheid, dat ene winstpunt toch zo moeiteloos wist te veroveren, was tekenend, voor de kracht van het huidige Spakenburg. De kampioensploeg van verleden Jaar is weggezakt naar het niveau van een matig ploegje zwoegers, dat ook zater dag nauwelijks enig gevaar wist te creëren. De blauwwitte formatie van trainer Ger Per dijk kwam al in de tiende minuut knap "door". Lourence Mouter plaatste de bal op het hoofd van Pluimgraaff, maar de bal vond boven de uit positie gespeelde Lou Beukers de lat. Het betekende op het winde rige, en erg vochtige sportpark aan de "Oude Schans" de inleiding voor een serie goede mogelijkhe den. Amper een minuut later was het Cor Verdoes die bijzonder dicht bij de openingstreffer was. Op het moment dat de frêle lin kerspits echter wilde uithalen, werd zijin been door Jam van Diermen geblokkeerd. Een over treding overigens, die door arbi ter Buis uit Groningen niet werd bestraft. Ook Piet Haasnoot zaterdag weer een actieve middenvelder liet zich aanvallend zien. Eerst werd hij door Leo Pluimgraaff in stelling gebracht, maar zijn inzet miste de juiste richting. De weg naar het Spakenburg-doel, die Haasnoot iets later wel vond; dit keer was doelman Lou Beukers, echter ter plekke. Nadat Cor Ver does diezelfde Beukers eveneens als sta-in-de-weg had ontmoet was het de beurt aan de, voor de met een geblesseerde enkel uitgevallen Jaap Heerikhuisen, in de ploeg ge komen Wim van der Plas om de veste van Spakenburg onder vuur te nemen. Zonder resultaat ech ter. De snelle Van der Plas knal de al direct rakelings naast uit een pass van Mouter en vlak voor rust slaagde Wim van der Plas er niet in een door Lou Beu kers slechts half weggewerkte bal in het (lege) doel te deponeren. Het weinig georganiseerd voet ballende Spakenburg kwam in dat eerste bedrijf nauwelijks aan bod. Zelfs tegen de toch zeker niet foutloos opererende laatste lijn van Quick Boys bleken de oranje-witte aanvallers geen stoot kracht in huis te hebben, waar door doelman Floor Schaap dan ook vrijwel niet echt in actie hoefde te komen. In de tweede helft zou de ln de- gradatiegevaar verkerende te genstander wat meer van zich doen spreken. Ook al omdat Quick Boys die tweede periode met te kort middenveldspel trachtte tot succes te komen. Wel bleef invaller Wim van der Plas door zijn grote snelheid een aan houdend gevaar voor de wanke le verdediging van de thuisclub. In de zesde minuut verscheen Van der Plas, door Ger Ponk weg gestuurd, alleen voor Beukers. Hij aarzelde evenwel te lang en kon door Jan van der Pol op het laat ste moment van schieten worden afgehouden. Nadat Sjaak San- dijk de vorm van Schaap had be proefd, was het Piet Haasnoot die weer een fraaie mogelijkheid kreeg toegeworpen om de ope ningstreffer in dit matige duel te laten aantekenen. Na een geluk kige een-twee met Leo Pluim graaff mocht Haasnoot vrij uit halen, Beukers redde weer. Ook na deze misftukte poging (en onidaniks heit minder sterke spel) bleven de beste kansen voor het Katwijkse team gereserveerd. En met name voor Wim van der Plas. In de vijftiende minuut faal de hij evenwel volledig na knap te zijn doorgebroken en tien mi nuten later plaatste de op rechts vrijgespeelde blonde spits de bal achter de meegekomen Cor Ver does, Waardoor opnieuw 'n reële mogelijkheid onbenut bleef. Een kwartier voor tijd werd de voor zet nu van Leo luimgraaf wel op maat afgegeven. De kop bal van Van Van der Plas be landde in handen van de goed op gestelde Beukers. De laatste mogelijkheid vam dit duel kreeg Spakenburger Rikkert Beukers. Na een reeks van mis sers in de Katwijkse defensie twee minuten voor tijd miste Beukers evenwel ook. Quick Boys-trainer Ger Per- dijk: "Je kan nu wel zeggen dat we hadden moeten winnen, maar als je de kansen niet benut, ver dien Je die overwinning natuur lijk niet. GERT-JAN ONVLEE. Geheel moeiteloos ging het niet voor de Leidse rugbyërs. DIOK begon erg nerveus en pas na twintig minuten spelen kon DIOK door een strafkick 0-3 scoren, nadat D. Rouat unfair was afgestopt. Bob del Prado bracht DIOK vergrootte daarop zijn voor sprong tot 6-15 en 9-21. De Eindho- venaren gaven de moed niet op, maar de tweede rij van DIOK, die de bal in de line-outs goed afving zorgde ervoor dat de Leidenaars toch zonder verdere problemen bij 13-24 de overwinning konden grijpen. DIOK heeft nu uit 15 wedstrijden het maximale aantal punten (30) en een doelsaldo van 611-51. Vrii spel LEIDEN In de strijd om het Leids schaakkampioenschap zijn nog slechts twee spelers zonder punten verlies. Van Dijken van Philidor en LSG-Parlementariër Schuering voe. ren de ranglijst aan, terwijl Baart of Dobbelaar zich nog, afhankelijk van hun onderlinge partij, bij dit tweetal kunnen voegen. Van Dijken mocht het na een reglementaire één tegen Den Broeder met wit opne men tegen clubgenoot Van Halderen, die al direct een groot openingsoffen sief op touw zette. Hij onderschatte daarbij echter de kwetsbaarheid van zijn eigen stukken, waardoor v. Dij ken een toren en de volle winst kon grijpen. Sdhuerimg wist Tollenaar met de openingszet h2-h4 in grote moeilijkheden te brengen, waardoor Tollenaar de strijd uiteindelijk moest opgeven. Jerry Bey voegde zich als eerste bij het achtervolgingspeleton door Houwehmg fraai te vloeren. Drie andere "toppers", Van der Wiel- Piket, Bakker-Kemperman en Piket- Bongers moesten uitgesteld worden. Nieuwland lanceerde tegen Sokkel een damesoffer, maar zag daarbij dat de compensatie ruimschoots on voldoende was. Ossewaarde tructe Mieremet, terwijl Barendse een blik- boekte. Van de Wijngaard nam Wie bes verrassend in de tang en mag met een kwaliteit meer op winst re kenen. Een fout van van Ketting be zorgde John van der Wiel tenslotte winst. De stand na drie ronden: 1. Schuering en van Dijken (3 uit 3), 3. Bey (2% uit 3), 4. Baart en Dob- helaar (2 uit 2). Uitslagen van de derde ronde: Schuering- Tollenaar 1-0, Dobbelaar-Baart uitg., Van Dij- ken-Van Halderen 1-0, Bey-Houwelin 1-0, Van der Wiel-Piket uitg., Bakker Kemjerman uitg.; Piket—Bangers uitg.; Sikkel—Nieuwland 1—0; Ko- nings-Den Broeder 1-0, Mieremet-Os- sewaarde 0-1, Pols-Van de Aardweg afg., Hendriksen-Both 1-0, Drukker- Barendse 0-1, Haasnoot-Koet 1-0, Ketting-v. d. Berg 0-1 Bode-Weber 0- Rentes-Van Duyvenbode 1-0, Jongs- ma-Van de Berg uitg., Piket-Van Dijk %-%. In de tweede klasse ver loor Wiersema van koploper De Boer die nu alleen aam kop gaat, op een haflf pumt volgen veteraan Geijer en Koeleman. SASSENHEIM'LISSE Na de knappe 1-0 overwinning van Teijlin- gen op DHC kunnen de Sassenhei- mers volgende week tegen koploper Blauw Zwart (in Wassenaar) onbe vangen spelen, de Sassenheimers zijn eindelijk vrij van degradatie-zorgen in de tweede klasse A. Weliswaar kunnen zowel VELO, Scheven! neen als Naaldwijk nog gelijk komen» maar de Sassenheimers achten deze kans zo klein, dat elftalbegeleider Otto rustig durft te stellen: "We zijn veilig". En daarmee heeft het Teijlinger adagio "één punt per wed strijd" dan toch duidelijk zijn vruch ten afgeworpen: de Sassenheimers zijn nu al drie maanden zonder com petitie-verlies. Teijlingen en DHC speelden een e- nerverende wedstrijd, waarin beide ploegen keihard werkten voor de o- verwinning. Teijlingen nam in de eerste helft de leiding uit een door Peter v. d. Vlugt goed benutte vrije trap, even buiten het zestienmeter gebied: 1-0. Het verdere verloop van de eerste helft gaf twee gelijkwaar dige ploegen te zien, met de Sassen- heimse verdediging in een hoofdrol. Tijdens die eerste helft moest Hen- niie Zoet geblesseerd het veld verla ten voor Frank van Dam. De rust stand was 1-0. In de tweede helft werd er niet meer gescoord, al schiepen de Sas senheimers zich nog wel enige goe de kansen. Vooral toen DHC ging aandringen om tenminste nog een gelijkspel te bewerkstelligen bleek Teijlingen via de counters uiterst gevaarlijk. SC Lisse SC Lisse heeft door een kleine zege op het zwakkere HBS zijn minieme titelkansen behouden en leeft nu toe naar de wedstrijd van volgende week tegen Quick H. Met als inzet de derde plaats in de derde klasse A. Quick H staat twee punten op de ranglijst voor op de Lissenaren. SC Lisse had moeite om tot score te komen tegen <te Hagenaars, een gelukstreffer in de twintigste minuut van de eerste helft bepaalde de Lisser zege: .1-0. Toen passeerde Harry van der Zwet de Haagse goalie met een door een Haagse verdediger per ongeluk los gelaten bal. Van der Zwet scoorde hiermee zijn 15de doepunt van de compettie en deelt nu de eer ste plaats op de topscorerslijst bij de zondagamateurs met John van Diik van Foreholte. Lisse bleef ook na de treffer aandringen maat liet de kan sen op een hogere score voorbijgaan. Aan de ander kant gaf HBS de Lis- se-keeper Zonneveld weinig werk. Na de rust trok Zonneveld dan ook zijn trainingsbroek aan om in de gure wind op het Lisser sportpark niet te verkleumen. Ook in de tweede helft kregen de oranjezwarten nog enkele goede kansen, maar Gerard van Beek, bijvoorbeeld, kwam niet verder dan een schot op de paal. Tennis Oe Nederlandse tennisster Elly Appel heeft gisteren het dames enkelspel van 't internationale toer nooi in Menton (Fra) gewonnen. Zij versloeg in de finale de Francaise Simon met 4-6, 6-2, 6-0. De overwin- nirag in het herenidubbelspe! ging naar Louk Sanders en Fred Hemmes die wonnen van Svenson en Norbach (Zwe) met 6-4, 6-1. Skispringen De Tsjechoslowaak Kodejska (28) is gisteren in Bad Mit- tendorf werelkampioen skispringen geworden. Kodejska, die vrijdag op de eerste dag van het evenement nog aerde stond, schoof na iedere dag een plaats op en veroverde de titel met ten beste sprong van 144 meter en een totaal aantal punten van 512,5. Wielrennen De Belg Roger Devlae. minck heeft gisteren de wegwedstrijd 'dwars door Italië" gewonnen. Zijn landgenoot Serge van Daele zegevier de in Kemzeke in de Omloop van het Waasland. Piet van Katwijk was met een achtste plaats de beste Ne derlander. Autosport Dick Riefel de interna tionale kampioen 1974, was veruit ae snelste in de eerste rallycross van het seizoen, die gisteren bij sterk wisselende weersomstandigheden, zon regen, hagel en sneeuw - voor 4000 toeschouwers op het Eurocircuit te Valkenswaard werd gehouden Atletiek Manfred Ommer heeft als vierde loper het wereld-iinidoonrecord op de 50 yards van 5,0 seconden ge ëvenaard.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13