In Delft wordt gewerkt aan technisch museum 'Gerichte hulp voor midden- en kleinbedrijf EEN OP VUF WERKLOZEN LANGDURIG ZONDER WERK Onderzoeknaar Verdeeldheid in raad over reorganisatie gemeentelijk apparaat DINSDAG 11 MAART 1975 DELFT (ANP) De in Delft opge richte vereniging „Vrienden van het Technisch Tentoonstellingscentrum Histechnica" heeft besloten de schouders te zetten onder de uit bouw van het reeds bestaande Tech nisch Tentoonstellingscentrum (TTC) van de Technische Hoge school in Delft. Daar is ir. J. H. Makkink al enkele jaren bezig met het voorbereiden van permanente, tij delijke en reizende historische techni sche tentoonstellingen; het registre ren en opsporen van technische pro jecten, archieven en verzamelingen, waarvan het behoud en de weten schap waar ze zijn te vinden, van belang zijn voor degenen die de ont wikkeling van de techniek willen be studeren. De leden van Histechnica stellen zich zich ten doel dit (academiale) centru hulp en financiële steun te verle nen. zodat dit zal uitgroeien tot een centraal museum voor de techniek ln Nederland. „Het is hoog tijd, dat Nederland een gebouw krijgt waarin een tech nisch museum is gevestigd. In an dere landen bestaat zo'n museum al lang". Dit zegt ing. H. R. Wafelman, vice-voorzitter van het voorlopig be stuur van Histechnica. Wil men echter iets beginnen, dan tnoet er geld zijn. De heer Wafel man heeft een bron gevonden, die ten flinke som geld belooft op te le veren. Hij is namelijk onder-direc teur van dc N.V. Verenigde Instru mentenfabrieken Enraf-Nonius te Delft. Dit bedrijf bestaat dit Jaar een halve eeuw. Het Jubileum zal 3 april worden gevierd. „Maar", aldus de heer Wafelman, „wij hebben onze rela ties gevraagd het geld dat zij aan bloemen zouden willen besteden, be schikbaar te stellen voor de vereni ging Histechnica". Attractie Op deze manier kon op grote schaal bekendheid worden gegeven aan het bestaan van het Technisch Tentoonstellings Centrum en inmid dels is gebleken, dat het Nederlandse bedrijfsleven en velen daar buiten in- Sluiting van slachthuizen verontrust slagers DEN HAAG Het Neder landse slagersbedrijf is ongerust over een toenemend aantal slui tingen van openlbaire Slachthui zen: De vleesvoorziening kan in gevaar komen, wanneer te veel slachthuizen verdwijnen, waar schuwt het Bedrijfschap voor het SLagerebedrijf. Het bestuur van dit bedrijf schap heeft de situatie vandaag in Den Haag besproken. Men had daartoe een zojuist ver schenen rapport op tafel, waar in een eigen studiecommissie de functie van de openbare Slacht huizen voor de Slagers belicht. Daarin wordit aangedrongen op een grondige studie op de nieuwe structuur van het slachthuis wezen, doe door een onafhanke lijk bureau zou moeten worden uitgevoerd. Een aantal Slachthuizen dient, goed verdeéld over het land, in elk geval in stand te blijven, aldus een andere conclusie. In een landelijk reorganisatieplan moet het Slagersbedryf inspraak hebben. De overheid heeft daar bij op z'n minst een begeleiden de taak. Een Jaar terug waren er in Nederland nog 78 openbare Slachthuizen, waar 36 procent van alle slachtingen werd ver richt. teresse hebben voor een technisch museum. Burgemeester Oele van Delft vindt het belangrijk, dat een technisch museum in een gebouw binnen Delft zal worden gevestigd, de stad immmers, waar ook de Tech nische Hogeschool staat, maar even eens omdat het een attractie zal zijn voor de Nederlandse en buitenlandse bezoekers van de Prinsestad. Burge meester Olee is dan ook voorzitter van het voorlopig bestuur. Ook van de zijde van de Techni sche Hogeschool, waaronder het TTC thans ressorteert, is men blij met het particuliere initiatief. Door de plot selinge steun van Histechnica zal het TTC sneller kunnen uitgroeien tot een nationaal technisch museum voor studenten, maar ook voor iedereen buiten de studentenwerld. Door het particuliere initatief heeft het TTC een grotere bekendheid en hierdoor meer aanbiedingen van in- terressante objecten dan voorheen ge kregen. „Van op zich staande voor werpen tot complete verzamelingen" zegt de heer Wafelman. „Veel mooie voorbeelden van vak manschap gaan verloren, omdat de eigenaars niet beseffen dat die voor mensen met belangstelling voor tech niek en ambacht van waarde ziin. Het komt meermalen voor, dat deidood van iemand die een prach tige verzameling heeft opgebouwd of bijzondere boeken over oude tech nieken bezat, de erfgenamen niets zien in „die ouwe rommel" en het hele zaaxje voor een habbekrats aan een opkoper van de hand doen. Of erger nog de spullen aan de vuilnisman meegeven". Ook weten de heren Makkink en Wafelman wel zeker, dat er in ver geten hoekjes van fabrieken, bedrij ven en werkplaatsn oude gereed schappen, instrumenten of werktui gen liggen te verpieteren, die een mooie plaats in een technisch mu- sum zouden verdienen. De eerste presentatie van de ver eniging Vrienden van het TTC heeft, naar de heer Wafelman vertelt, voor het toekomstig museum al di rect een complete verzameling van fietsen en de daarbij behorende spul len als lampen en sloten opgeleverd; n partij oude ambachtelijke gereed schappen en monsters van ka bels Over enkele andere unieke col lecties wordt nog onderhandeld. Opsporen „Het is voor het TTC niet van be lang", vervolgt de heer Wafelman, of d? eigenaar van interessante za ken die aan het museum schenkt, in bruikleen afstaat of testamentair be paalt dat ze na zijn overlijden aan het museum moeten worden geschon ken. Als ze maar behouden blijven. Ir. Makkink, die reeds enkele Jaren bezig is met het opsporen van tech nische zaken die de moeite waard zijn, is in sommige gevallen al blij als hij weet waar die zijn te vinden. Is e- iemand die bij zijn studie meer wil weten over historische werktui gen en dergelijke, dan kan hij in elk geval naar de eigenaar worden verwezen. De vereniging Histechnica wil voorts geld beschikbaar stellen aan het TTC zodat ir. Makkink objecten en archi valia kan aankopen. Dat zal mogelijk worden doordat er nu een fonds be staat waaruit direct kan worden ge put. De heer Wafelman verwacht ook ten goede samenwerking tussen His technica en de vereniging Techni sche Verzamelingen. Bij deze vereni ging zijn ongeveer 130 mensen aan gesloten die een of andere verzame ling van technische zaken hebben. Deze verzamelingen die tot dus verre weinigen te zien kregen omvat ten de meest uiteenlopende dingen: kompassen, naaimachines, auto's en radio's uit de oude tijd, dienstregelin gen en kaartjes van trams en trei nen, kranteberichten op een of an der gebied. Histechnica hoopt, dat het tot een uitwisseling van voor werpen kan komen tussen de parti culiere verzamelaars en het TTC, zo dat meer mensen kennis kunnen ne men van interessante dingen. NMB in jaarverslag: Het midden- en kleinbedrijf ver vult in de moderne maatschappij een belangrijke functie zowel voor een doelmatige organisatie van het voort- brengingsproces als voor het welzijn. Bij toenemende welvaart kan deze functie nog aan betekenis winnen, aMus het jaarverslag van de Neder- land/sche Midüenstandsbank N.V. Om de inkomenspositie van de on dernemers ln het midden- en klein bedrijf te verbeteren zal zowel de centrale als de plaatselijke overheid een beleid moeten voeren ter verbete ring van het economisch klimaat, waarin het midden- en kleinbedrijf voldoende mogelijkheden heeft voor een optimale uitoefening van zijn functies, waarvoor het redelijk be loond wordt. Hdtbehoud van een ge zond en breedgespreid midden- en kleinbedrijf is volgens die NMB van groot belang. De injectie van f 3,5 miljard door de regering ter stimulering van de economie was volgens drs. Wij sen niet voldoende. De rentabiliteit van het midden- en kleinbedrijf staat thans onder druk en gerichte hulp, zoals belastingfaciliteiten en een re gionale benadering van de problema tiek, is nodig voor deae sector, zo meende hij. In het verteden heeft het midden- en kleinbedrijf bewezen om zelfs in moeilijke omstandighedein zijn functie naar behoren uit te oefenen, maar het eist terecht gelijke kansen te krijgen als andere bedrijfsvormen en redelijk beloond 4c worden, aldus het Jaarverslag. publicaties nog twijfelachtig LEIDEN Binnenkort zal de Leidse gemeenteraad ln besloten zit ting bijeenkomen om te beslissen of de geheimhouding die raadsleden is opgelegd over bepaalde zaken ge handhaafd blijft of zal worden opge heven. Burgemeester Vis deelde gis teravond mee dat de raadsleden bin nenkort een vertrouwelijke brief zul len ontvangen waarin een en ander uiteengezet zal worden. VD-raadslid Elzinga informeerde gisteravond of al bekend is of de c ff icier een onderzoek zal instellen naar de publicaties van geheime stukken in de affaire-Daey Ouwens door deze kant. Burgemeester Vis deelde mee half december de zaak via een appèl bij de officier van Justitie ter kennis te hebben ge bracht en daarna niets meer te heb ben vernomen. Hij zegde toe informeel contact te zullen zoeken met de officier van Justitie ten einde hem te polsen of er inderdaad een onderzoek zal wor den ingesteld. Training door buitenlandse topzeilers BOEDAPEST Deze Hongaarse moeder, dochter en zoon gaan althans voor deze show de zomer met blauw-witte jeans- kleding tegemoet. De blouses zijn van rood, ivit, blauwgeblokte WARMOND Twee buitenlands» topzeilers komen naar Nederland om de training te gaan leiden van de Nederlandse ploegen in de Olympi sche klassen. Het zijn de Amerikaan Buddy Meiges, een solingzeóler en de Oostenrijker Robent JessenJg, die in de tornado zijn fcromfen vierde MeOges veroverde olympisch goud in de soling tijdens de olympische spelen van 1972 en greep het brons in de Flying Dutchman op de olympische spelen van 1964. De Oos tenrijker Jessenig wend tweemaal wereldkampioen in de solingklasse (1972 en 1974) en Europees kampioen in dezelfde klasse in 1973. Meiges zal niet alleen belast wor den met de training van de soling- zeilers. maar zal ook de overigs olympische klassen onder handen nemen. Jessenig zal zich uitsluitend bemoeien met de training van Kata- maranzeilers. De katamaran is een tornado, die in 1976 debuteert op de olympische spelen in Montreal. Bekende Nederlandse zeilers uit andere klassen. o&. Bouw van Wijk (regenboog) en Junriaan Hellemant (fd) zullen naar deze klasse over stappen. De trainingen zullen worden gehouden op het IJsselmeer vanuit het, KNWV-oentrum Medemblik. Buddy Meiges zal daar resideren in de maand april, en Jessenig ver- blijft er van 3 tot en met 11 mei as. Voetbal Het bestuur van de Bundesligaclub Schalke '04 weet nu nog niet of de supporters vóór of te gen een eventuele aankoop van de Braziliaan Marinho zijn. De club had zaterdag voor het thuisduel tegen Bayern Miinchen 70.000 enquêtefor mulieren uitgereikt en de aanhan gers gevraagd wat zij vonden van het door bestuur gewenste aantrekken van de verdediger. De 70.000 formu lieren bleken gisteren te zijn verdwe nen Schalke-secretaris Hans Hoer- stermann vermoedt, dat de reini gingsdienst van het parkstadion de berg papier voor oud vuil heeft aan gezien en vervolgens weggegooid. LEIDEN Binnen de Leidse raad bes'aat grote verdeeldheid over de vraag hoe het bestuurlijk en ambte lijk apparaat het beste gereorgani seerd kan worden om tot een efficiëntere werkwijze te komen. Dat is gisteravond nog weer eens over duidelijk gebleken toen in een ge zamenlijke vergadering van twee gemeentelijke commissies over de eerste fasen van het reorganisatie plan werd gesproken Aanvankelijk had eigenlijk geen van de raadsleden zin om zijn s.and- punt in de zaak nog eens kenbaar te maken, nu het B en W-voorstel volsende week in de raad zal worden behandeld. Du Gardijn (PPR/PSP' D'66j doorbrak de impasse met de mededeling, dat hij volgende week met amendementen zal komen op het voorstel van B en W. Amende menten. die woensdagavond bespro ken zullen worden in een gezamen lijke fractievergadering van PvdA en PPR/PSP/D'66. Het voorstel van Du Gardijn be helst een aanpak van de reorganisa tie aan twee kanten. Enerzijds een ontwikkeling van bovenaf (een werkwijze die vooral door de Bege leidingscommissie Organisatie Ont wikkeling wordt benadrukt) en an derzijds het werken vanaf de basis (voorgestaan in de nota-Du Gardijn). Du Gardijn wil vooralsnog geen bedrijfsdirecteuren aanstellen, zoals door BOO is voorgesteld. Hij geeft de voorkeur aan de vorming van beg? leiden de groepen ter ondersteu ning van de voorlopige werkverban den. Verder wil hij voor de verschil lende werkverbanden al in een vroeg stadium personeelsfunctionarissen aanstellen. Voor de ontwikkeling van de or ganisatie van onderaf vindt hy het noodzakelijk dat deskundigen van buitenaf worden aangeürokjcen. De voorbereidingsperiode schat hy op 1% a 2 jaar. Dan zullen de beide ontwikkelingen elkaar volgens Du Gardyn 'ontmoeten' en kunnen de finitieve werkverbanden worden sa mengesteld. Dan zou ook alsnog overwogen kunnen worden. of de aanstelling van hoofddirecteuren noodzakeiyk" wordt geacht. WD-er Van Duin vond het B en W voorstel te prematuur en verweet het college onvoldoende rekening te hebben gehouden met de stemmingen in de raad. 'Ik had het logischer ge vonden wanneer B en W hadden gepoogd een wat bredere basis te vinden voor haar plannen', aldus Van Duin. Wethouder Van Dam wees de kritiek met kracht van de hand: •Het CDA en de WD hebben tot tweemaal toe geweigerd in BOO zit ting te nemen en bovendien heef', men geweigerd iets te zeggen tijdens de informatieve raadsvergadering. lie heb de indruk dat men bezig is de besluitvorming te saboteren.' Atletiek Tijdens overdekte atle- tiekwedstryden in Edmonton heeft de Canadese Diane Janes het we reld-indoor record vüfkamp verbeterd en gebracht op 4540 punten. Het re cord sttond op naam van de Oost- d-uitse Burglinde Pollack met 4490 punten. DEN HAAG Een vijfde deel van de 209.280 werklozen die eind februari in ons land bekend wa ren, staan al een half jaar of lan ger als zodanig bij de gewestelijke arbeidsbureaus ingeschreven. En bijna 18.000 van die ruim 41.000 langdurig werklozen zitten al meer dan een jaar achtereen zon der werk. Het maandverslag over de arbeidsmarkt van het ministe rie van Sociale Zaken. Het totaal van 209.280 betekent een styging van 2.630 ten opzichte van de situatie eind Januari. Als men de seizoeninvloeden uitschakelt, komt men op papier per eind februari op een werklooeheidsgetal van 171.000. En dat laatste cijfer is niet minder dan 7600 hoger dan een maand eer der. De by de arbeidsbureaus gemelde vraag naar arbeid iB in februari iets gedaald, namelijk met 300 naar 53.400. Die vraag vindt men nog al tijd voornamelijk in het westen van het land. Lekten De toename van de werkloosheid in de regio Leiden is vorige maand be neden de raming gebleven. Voor deze maand wordt zelfs een daling van de geregistreerde arbeidsreserve ver wacht. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen vertoonde in de maand fe bruari een geringe styging van 28 en bedraagt thans 2621 of 4.80% van de afhankelijke mannelyke beroeps bevolking. Dit percentage is in de provincie Zuid-Holland 3,22%. De toename van de geregistreerde ar beidsreserve van mannen komt voor namelijk voor rekening van de me taalnijverheid 5), het handels- personeel (+7), het kantoorpersoneel 11), de groep losarbeiders 2) en de groep minder-geschikten 57). Daartegenover staat een geringe da ling van het aanbod in de bouw- nijverheid 53) en het horecaper- soneel 4). Het aanbod van Jeugdigen beneden 19 jaar daalde met 19 en is thans 111. Ook het aantal werkzoekende schoolverlaters daalde van 31 naar 17. De vraag naar mannelyke arbeids krachten daalde met 69 en is nu 493. Deze afname betreft voornamelijk de bouwnijverheid (-61), de metaalnij- verheid(-7) en de groep los-arbeiders (—21). Alleen de vraag naar horeca- personeel nam toe 11). De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen daalde met 13 en is thans 540. Deze daling betreft vml. winkel bedienden 20). Het aanbod van jeugdigen beneden 19 Jaar daalde met 18 en is thans 78. Het aantal werkloze schoolverlaters daalde met 6 en is thans 13. Het aanbod van vrouwelijke parttime krachten is nu 208, waartegenover een vraag staat van 34. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten daalde met 9 en is thans 162, incl. een vraag van 69 naar Jeugdigen beneden 19 jaar. Nieuwe Uitgaven Door het oog van duizend naalden, door Cécile Dreesmann. Ad. M. C. Stok Zuidhollandsche Uitgevers Maatschappy, Den Haag. Duin Messias, door Frank Herbert. Uitgevery Meulenhoff, Amsterdam. f8,90. Breitner en zyn foto's, door A. B. Os- terholt. Uitgeverij De Arbeiderspers, Amsterdam, f34,50. Filosofisch woordenboekje, door Vol taire. De Arbeiderspers, f 18,50. Het vrome volk, door Martin Hart. De Arbeiderspers, f 16.50. Een miljoen feesteiyke menu's, door L. Joyoe-Cowan. Bewerkt door Wina Born, f 22.50. Eigen rechter, door K. R. Dwyer, Prisma-detective. Uiitgevery Het Spectrum. Utrecht, f3,95. Hangen en wurgen, door E. Ferrars. Prisma-detective. Het Spectrum, f 3,95. De stille schreeuw, door M. Collins. Prisma-detective Het Spectrum, f 3,95. Bankroof, door R. Pike. Prisma-de tective. Het Spectrum, f 3,95. De verlorenen. Een verhaal van spannende avonturen in de Noorde lijke IJszee, door Ian Cameron. Uit- gevers-miaatsohappy „West-Fries land", Hoorn, f 14,90. Don Blik en de gouden jonker, door Max Kruse. „West-Friesland", Hoorn, f6.90. Geschiedenis van de muziek, door Karl H. Wörner. Uitgevery Het Spectrum, Utrecht. Huon en de ganzenjonkvrouw, door Alet Schouten. Uitgevery Van Hol- kema Warendorf, Bussum. 114.90. De sacarale en profane liefdesma chine, door Iris Murdoch. Conitaot- primeur. Uitgeverij Contact, Am sterdam. f27.50. Elseviers groot dranken boek. In ternationaal handboek van de sterke drank, door lila Andreae. Uitgevery Elsevier, Amsterdam, f 39.50. LEIDSE KANTONRECHTER Een hopd mag niet voor de rechter verschijnen, vandaar dat de baas van een Voorschotense viervoeter zich gisteren moest ver antwoorden voor een ferme hap. Het dochtertje van verdachte liet op een zomerse avond de hond uit, alles ging goed tot buurman het pad kruiste. De intelligente hond begreep dat de baas buurman nou niet zo enorm mocht en gaf buurman derhalve een hap. Deze vond dat niet en leuk en stapte na zich te hebben verkleed, met bruine tweed-broek in de hand eerst naar de baas en daarna naar de politie. Daar stelde men vast dat het gat ln de brode een door snee had van één centimeter. De rechter mocht zich gisteren in de psychologie van mens en hond verdiepen. Verdachte stelde dat zyn buurman altyd naar binnen loerde: *Tk vind dat vervelend, ik wil met die man niets te maken hebben." Voorlopig zal dat een illusie blyven, de schade aan de broek zal moeten worden vergoed en buur man is nog niet verhuisd. De schatkist zal vijfentwintig gulden rij ker worden. Woef, woef. Minder gevoelig, maar wel iets ernstiger was de overtreding van de trotse bezitter van een Mustang. De vroegere beroepsworstelaar, afkomstig van de Antillen, had in plaats van honderd maar liefst honderdzeventig gereden op de snelweg. 'Dat kwam door myn temperament", aldus de verdachte die indertyd aan de politie ver klaarde dat hJJ onmogelijk Studio Sport kon missen. Gezien dat temperament achtte de rechter een Daf meer op zyn plaats dan de Mustang. Verdachte was het daar niet mee eens, een eventuele boete leek hem ook onterecht. Toch kreeg hy die boete met de drei ging zyn rijbewijs voor een half Jaar kwyt te raken als hjj binnen twee jaar nog eens voor te hard rijden door de politie wordt ge grepen. Op het horen van deze straf volgde een tirade: Ik word beperkt in myn eigendomsrecht op de benzine in myn tank, om dat twee mensen van de regering zo pro-Israël waren, dat er een olieboycot kwam." Het duurde eventjes voor dat de rechter het precieze van deze redenering doorhad, toen dat het geval was kon hy de zaak besluiten met dat een maximumsnelheid ook om andere redenen dan oliebelangen gewenst was. De maximumsnelheid bleek meer problemen te geven, en aan veel verdachten niet voor de eerste maal. Een mevrouw had eventjes snel iets voor haar gehandicapte man van kantoor gehaald. Dit verklaarde volgens haar haar snelheid, bovendien hield ze zich sinds vyf weken wel aan de snelheidsrégels. De rechter werd er niet door vermurwd; voor de financiële nood als gevolg van de han dicap en het daardoor noodzakelyke autobezit kreeg zy het advies by de Bystand aan te kloppen. Bij veel verdachten bleek het autobezit tot vreemde gedachten- kronkels te hebben geleld. Een cafetariahouder uit Noordwyk dacht dat er in zyn gemeente nimmer mensen lopend of fietsend de weg overstaken. Een andere verdachte meende dat zyn ongeluk niet door onvoorzichtig ryden, maar door zyn nieuwe bril was veroor zaakt. Een Amsterdammer beweerde pertinent dat de Leidse stop lichten te laag stónden. Een caféhouder had een lekker etentje la ten lopen om te verklaren dat hy nimmer door rood reed. Ook het rijden zonder rybewys Myft een Leidse hobby en leverde een verdachte die het voor de zoveelste maal had gedaan zelfs een week cel op. Daar hy niet aanwezig was, mag Tante Pos het hem vertellen. Een andere stout® rijder ontbrak ook. maar na een pleidooi van de wijkagent dat het begeerde papier inmiddels ge haald was en dat verdachte ook verder zyn leven beterde, toonde de rechter clementie en legde slechts een boete op. De enige niet^veikeerszondaar was de student die biljetten had aangeplakt van Amnesty International. Tb nachts om twee uur op het Stationsplein. De politieverordening verbiedt dit, vandaar dat de rechter toch een kleine boete oplegde. De emmer lym zal na betaling worden teruggegeven. Tot slot: de rechter zal zelf gaan bekyken in hoeverre de lichten op de hoek Rapenfourg/Breestraat parallel lopen met die op het Noordeinde. Uitkyken dus. MIA BAKELS By een inventarisatie van de stand punten deelde CDA-fractielelder Driessen mee het voorstel van B W niet aanvaardbaar te vinden, i wy! zyn fractiegenoot Vink vast stelde dat de contra's groter zijn dan de pro's. Een groot aantal commis sieleden zei met belangstelling uit te kyken naar de amendementen van Du Gardyn, terwyi Meyer en Höppener (beiden PvdA) meedeeldeu zich in grote lynen te kunnen ver enigen met het college-voorstel. Eenstemmig was men slechts op één punt: het college zal volgende week duidelijke toezeggingen moeten doen op het punt van de bedryfs- perconeelschefs. Na botsing doorgereden DEN HAAG/BOSKOOP —"Ik ben niet bewust doorgereden." aldus het standpunt van een 43-Jarige schip per uit Boskoop, die zich voor de Haagse politierechter moest verant woorden, omdat hy met de door hem bestuurde auto na aanrijding van een ander voertuig, was doorgereden. Het was een merkwaardige aan rijding, want toen verdachte met zijn auto met aanhanger, die beladen was met planken, naar links afsloeg, raakten door de draal de planken 'u auto, die voor het verkeerslicht stopte. Volgens de Boskoper had hij wel iets gehoord en keek hij in zijn spie gel, maar zag niets bijzonders en reed door. Er was nogal forse schade aan de aangereden auto. De schipper opperde, dat die auto tegen de planken op zijn aanhaneer was gereden, maar daar was niets van gebleken. De officier vond. dat de bestuurder van de aangereden auto misschien wel wat onhandig was ge stopt. maar in elk geval mag nie mand na een aanrijding zonder meer doorrijden. In dit geval wilde de officier vol staan met 150 gulden boete. Het von nis werd 100 gulden boete. Raad besluit over transactie in Leeuwenhoek LEIDEN De Leidse gemeente raad moet maandag beslissen over de grond transacties ln de Leeuwenhoek (het gebied tussen rijksweg 44. Ples- manlaan, Rynsburgerweg en Wasse- naarseweg), waar de universiteit en het academisch ziekenhuis nieuw bouw zullen plegen. De gemeente verkoopt het gebied aan het rijk, met uitzondering van ruim zeven hectare, die voor woonbebouwing bestemd is. Het college van B. en W. stelt de raad tevens voor om voor een zo spoedig mogeiyke realisering van het nieuwe academisch ziekenhuis de zg. artikel 19-prooedure, zoals aangege ven in de wet op de ruimteiyke or dening toe te passen. Dat wil zeggen: met de bouw kan al begonnen wor den, voordat het nieuwe bestem mingsplan voor de Leeuwenhoek is goedgekeurd. De raad moet een zg. voorbereidingsbesluit nemen. Het col lege heeft besloten om de twee extra hectare, die de commissie ruimtelyke ordening voor woningbouwplannen had willen behouden, toch te verko pen. Volgens een ambtenaar van grondzaken, "omdat deze grond niet zo geschikt is voor woningbouw". In november vorig jaar deed het ooilege soortgelyke voorstellen aan de raad. Het nemen van een definitief besluit ls toen uitgebleven omdat zo wel de gemeente als de universiteit en het academisch ziekenhuis nog nadere voorwaarden in het verkoop contract wensten te brengen. Wel was er overeenstemming over de grond- prys, nadat zich da ai* een sinds 1960 slepend conflict rond had afgespeeld. B. en W. stellen de raad nu ook voor om de geheimhouding over deze prijs op te heffen. Zoals bekend bedraagt hy ruim 43 miljoen gulden. Een be drag dat het mogelijk maakt een aantal gewenste openbare voorzienin gen in het Morskwartier binnen af zienbare tyd te realiseren, terwyl er ook voor voorzieningen elders meer geld beschikbaar komt, aldus B en W. Figueres werkte voor de CIA MEXICO STAD Oud-president Jose Figueres van Costa Rica heeft in een Vraaggesprek voor de Mexi caanse televisie verklaard dat hij op "20.000 manieren" voor de Ame rikaanse geheime dienst (CIA) heeft gewerkt sinds deze organisatie werd opgericht. Hij gaf geen bijzonderheden over deze werkzaamheden. Wel gaf hij te kennen dat hij betrokken was bij de door de CIA georganiseerde lan ding in de Varkensbaai op Cuba. Naar zijn zeggen had hij twee jaar gepoogd om deze expeditie niet te laten doorgaan. De landing vond plaats en werd een mislukking. Voorts had Figueres via het zoge noemde "Caribische legioen" meege werkt aan pogingen om een einde te maken aan het bewind van Tru- jillo in de Dominicaanse Republiek. Hy had echter nooit willen weten van politieke moord, het middel waar door Trujillo in 1961 tenslotte van het toneel verdween. Figueres die driemaal president van Costa Rica is geweest, zei dat hij niet alleen in zijn eigen land .rnaar in geheel Latilns-Amerika voor de CIA had gewerkt

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12