'DIRIGISME VAN HET ONDERWIJS' "Alle wegen bewandeld" mïzu gmUJÜBB "Daden van Cuchulain van Muirthemne"een fijne voorstelling keukens MAANDAG 10 MAART 1975 I ergadering Adventkerk LEIDEN In de goed gevulde Vredeskerk werd zaterdag de jaar lijkse districtsvergadering van de Adventkerk gehouden (het district omvat de plaatsen Rotterdam, Vlaardinigen, Schiedam, Leiden, Den Haag en Haarlem), In de morgen dienst, die volgde op de Sabbath- school, ging de Rotterdamse predi kant Schouten voor. Het motto voor deze dag was: "Ik ben de weg, de waarheid en het leven", welk motto centraal stond in de morgendienst. In zijn verkondiging sprak ds.' Schouten de wens uit, dat bij de ver vanging van de thans in gebruik zijn de liederenbundel de psalmen de voorkeur zullen krijgen. In de mid- dagdienst spraken de predikanten Schuitevoerder over "de Waarheid" en Slond over "het Leven". In de morgendienst werd vocale medewer king verleend door het Leidse Kerk koor en 's middags door het Haagse Jeugdkoor. De Leidse predikant drs. C. J. van Ree sprak het slotwoord uit. 's Avonds werd er een Jeugdzaaü- voetbaltoernooi gehouden in de Apol- lo-sporthal in Oegstgeest. OEGSTGEEST Twee in woners van Katwijk zijn zater dagmiddag aan de dood ont snapt toen zij met een auto de Haarlemmertrekvaart in reden ter hoogte va'n de brug in de Rijksweg. Komend uit de rich ting Voorhout en rijdend in de richting Ledden nam de be stuurder, een 42-jarige bank employé, de bocht bij het links af slaan zo ruim dat hij in het schuinaflopende talud terecht kwam en vervolgens in het water belandde. Bij hem in de auto zat een 25-jarige fa brieksarbeider. De heer P. de Jong uit Haar lem, die op zijn bromfiets langs de Haarlemmertrekvaart reed, zag het ongeluk gebeuren en snelde toe om hulp te bieden. Onder meer met behulp van 'n reddingshaak slaagde hij erin 't Katwijkse tweetal uit hun be narde positie te bevrijden, Ver dere getuigen waren op dat ogenblik niet aanwezig. De inzittenden bleken na af loop. behalve een nat pak, geen nadelige gevolgen van de duik in het frisse water te hebben ondervonden. De bestuurder ontkende te hard te hebben ge reden in de bocht, maar de politie was van mening dat de snelheid toch te hoog moet zijn geweest. De heer P. de Jong uit Haar lemdie snel ter -plaatse was om het tweetal te bevrijden. Dr. Straathof (directeur Endegeest) over psychiatrie in nieuwbouw AZL: LEIDEN De nieuwbouwplannen van het Academisch Ziekenhuis Leiden in de zg. Leeuwenhoek hebben tot dusver al heel wat voeten in de aardte gehad. Niet alleen moes ten er in de onderhandelingen over de grondtransactie tussen rijk en gemeente al lerhande fricties uit de weg worden geruimd. Ook op het gebied van de volksgezondheid wat zijn bijvoorbeeld de consequenties van de nieuwbouw voor de regio? bleven de initieerders van de plannen niet buiten schot. Door Wim Wirtz Enkele weken geleden werd e» een nieuw geluid aan het al bekende ge roezemoes rond de nieuwbouw toege voegd. Tijdens een informatieve bij eenkomst voor de gemeenteraads commissie die zich om. met gezond heidszorg bezighoudt, ging dr. L. J. A. Straathof, directeur van het psy- j chiatrisch ziekenhuis "Endegeest", op bescheiden schaal in de clinch met vertegenwoordigers van het AZL over de plannen om aan de nieuw bouw ook een afdeling psychiatrie vast te plakken. Straathof hield het kalm. Maar kon niet verhellen dat hij zich ernstig zorgen maakt over de mogelijke consequenties van deze, te gen het nieuwe complex aanleunende poot. waarin de universitaire psy chiatrie in casu de Jelgersmakliniek zou moeten worden ondergebracht. Hij drong aan op intensief overleg. Waar nog staande de vergadering een principiële toezegging op volgde. Ruim een week later kwam de af- delïmg-psychiatrie-op-papier opnieuw aan de orde, ditmaal in een initia tief-voorstel van het gemeenteraads lid Höppener (PvdA). Deze wilde voorkomen dat het fundament voor de universitaire psychiatrie in de nieuwbouw zonder enige vorm van overleg pardoes op de brakke grond van de Leeuwenhoek zou worden neergevlijd. Er moest een veiligheids pal komen, vond hij, diie pas mocht worden losgelaten als het gemeen overieg over de nieuwe psychiatri sche afdeling alom tot bevrediging had geleid. Waarschijnlijk zal het voorstel van Höppener het in de ge meenteraad niet halen zijn fractie was met die vorm niet zo heel erg ingenomen. Maar wel is intussen dui delijk geworden, dat ook in de psy chiatrische hoek de nieuwbouwplan nen nauwlettend iin de gaten worden gehouden. Dat geldt in elk geval voor dr. Straathof, die zich aJs directeur van "Endegeest" wel nauw betrokken moét voelen bij elke vorm die in de psychiatrische akker wordt getrok ken. Dit vooraJl omdat 'wil je aan de zeer sterk gedifferentieerde vraag om hulp in deze regio kunnen beant woorden, je een goed geïntegreerd gebied moet hebben". Onderling afgestemd Onder integratie in de regionale psychiatrie verstaat dr. Straathof een pakket van voorzieningen die on derling op elkaar zijn afgestemd. "Endegeest" behoort daar toe, maar ook het kinderpsychiatrisch centrum "Curium", de instellingen voor gees telijk gestoorde bejaarden, de ambu lante zorg ("werkers in het veld") en ADVERTENTIE de universitaire Jëlgersmakliliniek. "Endegeesf' bestrijkt een groot ge bied: 19 gemeenten met iin totaal 300.000 inwoners, globaal van Kat wijk tot Bodegraven. In zo'n groot gebied is samenwerking tussen de verschillende disciplines onontbeer lijk. Die samenwerking is er dan ook. Er bestaan goede contacten met de GG en GD's» de Stichting Geestelijke Volksgezondheid Zuid-Holland en met de Jelgersmakliniek, die zo staat het nog steeds op papier technisch en administratief van "En- degeest" zal warden losgekoppeld. De Jelgensmakldniek moet in de nieuwbouw van het Academische Ziekenhuis worden ondergebracht .Endegeest" komt in beheer bij een gemeentelijke stichting. Dat betekent tn het kort de ontkoppeling. Dr. Straathof meent dat dat technisch gezien best kan. Maar hij vraagt zich wel af wat het voor de regionale psy chiatrie gaat betekenen. En wat meer is: voor de patiënt. Hij: "De conse quentie voor Endegeest is, dat wij er in elk geval geen voordeel mee heb ben. Want de verpleegprijs gaat er door omhoog. De patiëntenzorg wordt dus wei duurder, maar niet beter. Maar misschien gaat de Jelgersma kliniek er wel op vooruit/* Niet in gekend Op papier is de nieuwe Jelgersma kliniek 90 bedden toebedacht. Op zichzelf zegt dat niets. Maar dr. Straathof is er toch wel beducht voor, omdat de regionale instellingen voor psychiatrie op geen enkele manier in dit plan zijn gekend. Ook zegt hij "Je kunt berekenen dat het aantal plaatsen (lees: bedden) voor de psy chiatrie in deze regio in de toekomst kleiner zal zijn. En als men dan Hartelijk welkom nieuwel wereldburger, klinkt lang na met een bloemetje van Fleurop. 'woont te v.. t'n bloemetje te sturen. Fleurop /nierflora garandeert Uw bestelling. naast Endegeest een geheel nieuwe afdeling voor psychiatrie gaat ma ken, terwijl de zwakzinnigenzorg al van de psychiatrie is afgescheiden en ook de afdeling voor geestelijk ge stoorde bejaarden zal afvallen, dan vind ik dat Je moet opspringen. Dat Je moet Signaleren, dat Je de psy chiatrie in deze regio daarmee on dermijnd zou kunnen worden." Er zijn overigens nog meer ant- wikelingen te verwachten die het to taal aantal plaatsen in de psychiatrie wel eens zouden kunnen doen terug gaan De realisering van de z.g. PAAZ-afdelingen bijvoorbeeld, Psy chiatrische Afdelingen in Algemene Ziekenhuizen, waarvan de kortdu rende behandeling één van de ken merken is. De filosofie van de PAAZ- af deling kortdurende behandeling en vervolgens zonodig een overstapje naar een zg. hostel (pension) is van Engelse oorsprong. En ook enigs zins achterhaald. De ervaringen in Engeland hebben namelijk geleerd dat in dit systeem het aantal recidi- ven zich vergroot. In Nederland gaat de voorkeur dan ook nog steeds uit naar psychiatrische ziekenhuizen zo als 'Endegeest". Daarnaast is er in bescheiden mate ruimte gecreëerd voor de PAAZ-afdelingen waarvan er één, zo werd van die zijde beves tigd, binnen afzienbare tijd gestalte moet krijgen in het St. Elisabeth Ziékenhuis. Deze afdeling, waarover de onderhandelingen nog gaande zijn, zal op den duur 25 bedden moe ten gaan tellen. Sceptisch Tegen die achtergrond wordt zoals gezegd in psychiatrische kring nogal sceptisch tegen de nieu- we afdeling psychiatrie van het Aca demisch Ziekenhuis aangekeken. Een afdeling die in feite begint bij de ontkoppeling van "Endegeest" en de Jelgersmakliniek. Dr. Straathof: "Het is natuurlijk duidelijk d«ut je dan het AZL de vrije hand geeft om zich te ontwikkelen. Dat is best. Maar dan moet er wel een vorm van overleg komen. En dan kun je samen con cluderen: we moeten allebei een stap je terug. Het AZL kan wel zeggen: we bouwen voor de psychiatrie. Je genitig bediden en de rest moet maar zien. Maar je hebt hier nog andere Instellingen voor de psychiatrie. Je kunt niet zeggen: we stellen eenzij dig een getal vast zonder de anderen daarin te kennen. Maar dat is wel wat er op het ogenblik gebeurt." Tot zover dr. Straathof als direc teur van "Endegeest". Zijn privé- mening: "Kijk, het is natuurlijk al lemaal m het belang van de patiënt. Dat in de eerste plaats. En ik ver moed dat als ik dit zeg ik de staf van de Jelgersmakliniek in de kaart speel. Maar je kimt Je best afvragen of die mensen die nu hier in de Jei- gersmakiliniek behandeld worden, zo nodig in een steenkolos bij een nieuw ziekenhuis moeten worden behan deld. De Jelgersmakliniek ligt op een prachtig terrein. En het opknappen van de Jelgersmakliniek kost een fractie van wat de nieuwbouw voor de psychiatrie gaat kosten." "Je kunt Je inderdaad afvragen waarom het allemaal nodig is. Ik weet het niet, ik vraag het me ook af. Er wordt gezegd: negentig bed den. Voor wie? Voor het onderwijs, denk ik dan. Het is een soort dirigis me van het onderwijs, geloof ik." LEIDEN In de aula van de Ag- nessoholengemeenschap vond zater dagavond de eerste voorstelling plaats van het stuk „De Daden Van Cuchulain Van Muiinthemne", een door Peter Linitedo geregisseerd stuk, dat handelt over de aanvankelijke onfeilbaarheid en de latere vermen selijking van de haflfgoid Cuchulain van Muirthemne. Peter Liatelo, die op de Agtnesschoflengemeenschap Ne. derlands en Dramaturgie onderwijst, heeft de overgang van de onsterfe lijke halfgod Cuchulain. dlie later, door toe te geven aan zuiver mense lijke emoties, de onsterfelijkheid ver liest. naar een feilbaar mens goed aangevoeld. Lintelo wist daarmee precies wait hij deed, ervaring put tend uit zijn opleiding aan het door professor Huninimgher gestichte in stituut voor de Dramatische Kunst in Amsterdam. Op dit instituut moet hij veelvuldig geconfronteerd zijn geweest met dergelijke subtiteOe per- soons- en karakterwisseldngen, want de eens zo onfeilbare Cuchulain, die een heel leger verslaat en met dra ken vecht, sterft tenslotte als een gewone sterveling. Hij laat Paul Beerenfenger, die de rol van Cuchulain speelt dan ook waanzinnig worden van verdriet, wanneer hij (Cuchulain) ontdekt, dat hij zijn eigen zoon Conloch (Kees Hartveld) heeft gedood. De manier waarop Paul Beerenfenger Cuchulain gestalte geeft verdient bewondering. Het is een vrij zware rol, waarin de andere rollen (misschien de rol van Koning Conchobar Mac Nessa, ge speeld door Jaap Schjrijvehs, uitge zonderd), omdat Conchobar steeds door zijn uitspraken de daden van Cuchulain tracht te verklaren, zijn terug te vinden. Toch kan men niet ontkomen aan de indruk, dat Paul Beerenfenger niet duidelijk genoeg articuleert. Tij'dens de teksten, die de verschillende ge vechten begeleiden, gaat de betekenis van zijn woorden vaak teloor. Dit wordt deels veroorzaakt door de eer der genoemde wat onduidelijke ar ticulatie en anderzijds doordlait het tromgeroffel vaak allesoverheersend is. Toch dient ook vermeld te worden, dat Cuchulain in zijn dialogen met Laeg, de wagenmenner (gespeeld door Louis Eggen) weer veel terrein terugwint. Het is moeilijk te beoor delen of dit wordt veroorzaakt door de toch wat minder formele tekst van de wagenmenner, die Slechts hou-dlt van eten, drinken, slapen en vrijen en wiens tekst daarop waar schijnlijk Is afgestemd. De druilde Cathbad, gespeeld door Frank Dings komt goed over en Aoife, de minna res van Cuchulain (gespeeld door Greet Neuteboom) heeft duidelijk dat verleidelijke, waarvoor Cuchulain wel moet vallen. Na de dood van Ouchulaiin zilt diepbedroefd een vrouw naast zijn gestorven lichaam. Zij zegt: „Het verdriet bedriegt, mij niet en heeft geen schijngestalte. Oat is meer dan waar, omdat Cuchu lain voor haar uitgroeit tot de per sonificatie van dat verdriet. De door Linitelo gevonden neven thema's zijn functioneel in het hele gegeven verwerkt. Daarbij overheerst het thema van de „oorlog". Ocöe heeft hij, mijns inziens terecht, be paalde verhaalgedeelten samenge voegd, omdat hij een zekere verwar ring vreesde. De angst voor die ver warring onlder de toeschouwera neemt toe, wanneer men zich als re gisseur realiseert, dat de mensen in de zaal door de minimalle zaalver- lichting niet in staat zijn de rolver deling -te raadplegen. Vooral bij stuk. ken als „Cuchulain van Muirthem ne" is dat erg belangrijk. Resume rend: een fijne voorstelling, die door Limtelo Uit gekild is boven de be perking van de Keltische motieven. Van het stuk zullen nog voorstellin gen worden gegeven op dinsdag-, vrijdagavond as. A. C. KOEKEBAKKER JR. inAssendetftstraat2 Oegstgeest tel.5039? LAAT U NIKS WIJSMAKEN: UW KEUKEN STAAT BIJ ON9t Huurweigeraar uit de Merenwijk voor kantonrechter: Secretaris De Goederen heeft afgelopen zaterdag op een fees telijke manier afscheid genomen van de speeltuinvereniging Rondom de Maredijk", waaraan hij 28 jaar verbonden is ge weest. De heer De Goederen verhuist naar Vlissingen en moest dus wel het bijltje er bij neerleggen. De Maredijkbewoners vonden echter dat dat niet in stilte hoefde te gebeuren. Ze maakten de secretaris ere-lid, gaven hem een afscheidsre ceptie en een gouden speld. En vervolgens toog de 75-jarige in optocht naar buiten. LEIDEN Woensdag doet de kan tonrechter een uitspraak, die de Pro testant-Christelijke Woningbouwver eniging heeft aangespannen tegen tien bewoners uit die Merenwijk. Om principiële redenen hebben zfj de af gelopen maanden telkens een be paald bedrag aan huur geweigerd te betalen. Een actie, die wordt gevoerd in samenwerking met het Huurders- komitee Merenwijk, waarbij de huur- weigeraars zich van steun verzekerd weten van het Juridisch Advies bureau. aan de vooravond van het justi tiële vonnis is het interessant om na te gaan op welke wijze de huurweige- raarts zich bij de kantonrechter heb ben verdedigd. Als leidraad daarvoor dient een tweetal verweerschriften, één van een huurder van de PCW en eén van een huurder van de Leidse Woningstichting. De LWS heeft het eveneens in gerechtelijke stappen ge zocht en een zaak aangespannen te gen drie Merenwijfcbeiwoners, welke overigens nog in een pril stadium verkeert. De PCW-bewoner in kwestie zegt in zijn zg. 'conclusie van dupliek', dat hij alle andere wegen om tot een lage huur te komen, heeft bewan deld: brieven, handtekeningenacties, protestvergaderingen, gesprekken met de verantwoordelijke heren, vragen en discussies in die gemeenteraad, pe tities aan de Tweede Kamer e.d. *Maar dat leverde niet meer op dan fraaie woorden', aldus de huurder. die vervolgens citeert uit brieven van B. en W. naar het ministerie van volkshuisvesting, van de toenmalige wethouder Ham aan het toenmalige BHW-comite voor de Merenwijk, uit een uittreksel van de huurniota 1974, uit een brief van staatssecretaris Van Dam aan de Tweede Kamercom missie voor volkshuisvesting, uit een brief van minister Gruyters aan het Huurderskomitee Merenwijk, uit hei commentaar van de gemeente Leiden op de huurnota van de regering, en uit een brief van wethouder Verboom aan het comité. In al deze brieven klinkt 'begrip' door voor de moeilijke situatie van de Merenwijkbewoners en in eniger mate erkenning voor het feit, dat de huren inderdaad te hoog zijn: dich ter bij de vierhonderd dan bij de driehonderd gulden. De bewoner neemt het de PCW kwalijk, dat in haar conclusie van repliek geen woord van begrip staat voor deze situatie. Van 'n goede woningbouwvereniging krijg je als huurder medestand, van de eiser krijgen wij tegenstand'. In het verweerschrift vervolgt hij: "We hebben hemel en aarde moeten bewegen om eiser zo ver te krijgen, dat zij de brief van het gemeente bestuur met de verlagingsvoOrstellen bij ae Tweede Kamercommissie extra onder de aandacht bracht. We heb ben dat alles gedaan om de proble men van de huurders in de Meren wijk onder ieders belangstelling te brengen. En niet om persoonlijk in de belangstelling te komen, zoals eiser in een van naar conclusies durft te stellen'. Alvorens het ver zoek aan de kantonrechter te doen om de eis van d)e PCW niet ontvan kelijk te verklaren, deelt de bewoner dan nog mee, dat de activiteiten van de principiële huurweigeraars binnen kort waarschijnlijk een 'bescheiden vruchtje' zullen afwerpen: de ge meente werkt aan de mogelijkheid om een tegemoetkoming in de huur te gewen. Een echtpaar, dat maandelijks een bedrag van 75 guilden dnlhoudt van ce huur, die het voor een flat van de Leidse Woningstichting moet be talen', geeft daarvoor drie redenen op. Allereerst de overweging van het betuigen van de solidariteit met el die mensen in de Merenwijk, die met hun minimum-inkomen of een in komen dat daar net even boven zit, ëlke maand verplicht zijn driehon derd itot vierhonderd gulden naar de huisbaas te brengen. De tweede re den: de weigeringsactie is een pro test tegen de onmaatschappelijke praktijken, die zich rondom het wo ningbouwbeleid afspelen. „Het is duidelijk dat er structureel iets mis is. Wij geloven dot er al veel gewon nen zou zijn indien de woningbouw zou worden onttrokken aan het winstbejag waardoor bouwonderne mers worden gedreven. Want daar zit natuurlijk de interne tegenstrij digheid in de hele affaire: het winst- maximjlisatiepriaicipe der bouwon dernemers versus de behoef te vara de mensen om op een menswaardige manier te kunnen wanen tegen een betaalbare prijs. En of er nu .con servatieven" of „progressieven"' op het pluche zitten: het maakt (zo blijkt tot nu toe) allemaal niet zo verschrikkelijk veel uit. Arie Ver boom of Ham Marcel van Dam of hoe heelt z'n voorganger ook weer, waar zijn we eigenlijk mee bezig?" Het echtpaar doet een beroep op ..Vrouwe Justitia" om eens een „ver manend woord" te richten ,tot al die hoge heren die mee aan de touw tjes trekken" (in Den Haag. in het Leidse stadhuis o.a.). Misschien kun nen ze eens voorzichtigjes worden gemaand wat voort te. maken met al die schone regelingen, die «n de maak zouden zijn". Als derde reden noemt het echtpaar persoonlijke so res: het was gedwongen naar de Meren-wijk te verhuizen, omdat op de ene. nauwelijks stofvrij te houden kamer die het voordien bewoonde, de vrouw last kreeg van asthma- aanwallen. Om tien uur woensdag begint de zit ting, kantongerecht, Rapenburg 19. Het Huurderskomitee Merenwijk heeft inmiddels een oproep gedaan aan de bewoners van alle Leidse wij. ken om uit solidariteit naar deze zitoinig te komen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3