Hockeyteam na rust op dreef tegen Spanje Paula van Eyk: gloei wormpje in de 'Egyptische duisternis...' Winst SVLV-dames Connesson sterk winnaar verward toernooi Scorebord Matige tijden tijdens winterkampioenschap zwemmen BEENHAKKER BOOS OP BELTMAN MAANDAG 10 MAART 1975 PAGINA 15 KOEALA LOEMPOER ,,Ik wist hot wel zei Ties Kruize grijzend, ,,met vijf spe lers van Klein Zwitserland in de ploeg kon het niet misgaan". De hoekige Hagenaar had na afloop van het zo belangrijke duel tegen Spanje voor groep a van het toernooi om het wereldkampioenschap hockey alle reden tot lachen. Mede dankzij zijn grandioze spel kon Oranje met een overwinning van 30 revanche nemen voor de ongelukkige neder laag tijdens de strijd om het Europees kampioenschap vorig jaar mei in Madrid. Een zege, die overigens hard nodig was om de kans op een plaats in de halve finales in eigen hand te houden, na de nederlaag tegen Nieuw Zeeland en het gelijkspel tegen Pa kistan. Met de wedstrijden tegen Polen en Maleisië nog te spelen (en niet te vergeten PakistanSpanje) is Nederland nog volop in de slag. Nederland—Spanje 3-0 (0-0), Nieuw Zeeland—Polen 3-2 (0-0), Pakistan— Maleisië 2-1 (1-0). Stand Pakistan Spanje Nw Zeeland Maleisië Nederland Polen 2 2 0 6 6-2 1 3 1-7 Terwijl Ad Boelaars en de Spanjaard Richards Cabot een duel uitvechten kijkt de Spaanse doelman Albert Carrera toe, en komt de Nederlandse aanvaller Ron Steens (rechts) te vallen. Groep B West-Duitsland—Australië 2-2 (0-0), ArgentiniëIndia 2-1 (2-1), West- Du tslandEngeland 3-0 (1-0), India Ghana 7-0 (3-0), Engeland-Argen tinië 3-3 (0-2). Stand W.-Duitsland 4 India 4 Argentinië 4 Australië 4 Engeland 4 Ghana 4 1 1 2 3 7-9 0 0 4 0 3-21 Bygewerkt tot zondagavond. Verrassingen Het was de vierde maal dat het duel Spanjaarden schreeuwden tussen Nederland en Spanje op het strafbal, maar de Westduitse programma stond. Zondag 2 maart scheidsrechter Seegers bleek hier en donderdag 6 maart maakte de dagelijkse hoeveelheid tropische re gen respectievelijk het veld van het van Juan Amat. Merdekastadian en de Kilatclub vrij gespeeld) en tegen de inzet machteloos. gevoelig voor. Met een schitterende Een opgeluchte Cees Tania cornsta- reactie stopte Doyer het harde schot teerde, vlak voordat hij gekleed wel door de spelers in het hotel- L- Nadat Bob Dijkerman de vierde Ne- zwembad werd gegooid, dat de bespeelbaar. En ook zaterdagmiddag denlandse strafcorner verkeerd had ditie de doorslag had gegeven. „Wij zou het niet tot een treffen komen, afgestopt zond Terwijl 6.000 toeschouwers de regen diagonale pass trotseerden in het Toca-stadion be- snelde achter de bal sloot men niet weer het risico van zich met een uitgekookt schot goed in de herinnering va afgestopt zond Ties Kruize een lange hebben in de aanloopdagen bewust rechts. Boelaars elke dag om acht uur 's morgens ge- het duel te i staking te i schuiven naar zondagochtend 08.00 Spaanse doelman (2—0) uur plaatselijke tijd op de Kilatclub, Zelfs werd het drie minuten even buiten Koeala Loempoer, grifte traind. We wisten dius wat voor- spanningen er gevergd werden. Bo- n de vendien zou trainen in de middag hier moord zijn geweest." De bondscoach was bijzonder te spreken over de manier, waarop de het einde nog 3—0, waardoor met de Niet hoopvol Dp wedstrijd begon niet erg hoopvol torie kon worden geboekt. Carrera den hadden opgevangen. „De stem voor Nederland. De Spanjaarden kon tweemaal achter elkaar de bal ming is steeds goed gebleven. En ik combineerden dat het er~ i1 -i.-*.— was en vooral Borreel snelden herhaaldelijk ongehinderd door de Nederlandse defensie. Span je had bepaald pech toen Borrell en Jorge Pabregas kort na elkaar de bal Juist naast het doel van Derk Doyer (Tania had hem verkozen boven Maarten Sikking, die de eerste twee wedstrijden niet erg gelukkig was geweest) zagen verdwijnen. In die eerste tien minuten was het plaat sen ontstellend zwak verzorgd bij Nederland en bijna elke vrije slag werd stumperig „ingeleverd" Bol huis miste een paar maal, Dijker- man was nog niet in zijn ritme en op het gladde veld en Kan wist ndet veel beters te verzinnen dan de bal keihard over dë breedte te meppen. Maar na de eerste strafoorner van Nederland (de stijlvolle Carrera red de het schot van Ties Kruize schit terend) begon de oranjemachine wat meer geolied te lopen zonder nog tot een hoog toerental te komen. De Nederlandse aanvallen waren voor rust niet erg talrijk en liepen voornamelijk over links, waar het Amsterdamse duo Boerma-Lunter veel werk verzette, gevoed door de gebroeders Kruize, Ron Steens en de niet versagende Ton Pierik. De en kele keer dat de bal over rechts ging wist de als altijd moeizaam voort sjokkende Patty Mundt weinig zin nigs te bedenken. ,Jk kende vrij exact de kwaliteiten van het Spaan se spelpatroon", aldus Cees Tania. In Ipoh heb ik Sikking en Leefers de wedstrijd Spanje—Nieuw Zeeland laten volgen. Met die analyse heb ben we ons voordeel gedaan. De Spanjaarden hebben leuke foefjes in hun systeem. Als zij bijvoorbeeld een aanval opbouwen over rechts gaat de linkervleugelverdediger kon se- kwent mee naar voren. Dat is zo in geslepen dat het briljant gaat. Het nadeel is alleen dat de Spanjaarden moeilijk kunnen omschakelen naar een ander systeem. Staaltje Dat bleek wel toen de Nederlandse aanval na de hervatting beter ging draaien en Spanje meer aandacht aan de verdediging moest gaan be steden. Na een combinatie met Lun- fcer Gleed Boerma in zijn ren naar de bal uit, maar in de 43ste minuut het de felle, 29-jarige Amsterdam mer een staaltje zien waar lang over zal worden nagepraat. Ties Kruize schoot hard op het Spaanse doel, waar Carrera op zijn plaats stond. Met een boog kwam de bal bij de meegekomen Boerma, die zijn hand uitstak en met de om gekeerde stick hard uithaalde: 1—0. Boerma later: „ik was even bang dat de scheidsrechter zou fluiten voor verkeerd stoppen van de bal Maar ik had al gemerkt dat daar in dit toernooi niet zo streng op wordt gelet. Sommigen dachten ook dat ik sticks maakte, maar dat was perti nent niet waar". Boerma werkte zich op tot een van de uitblinkers en was zowel voor als achter te vinden. Nadat bij Spanje de gebroeders Fabregas waren vervan gen en bij Oranje de statische Mundt eindelijk was gewisseld voor de be weeglijke Adje Boelaars ontstond een angstig moment voor het Neder landse doel. Aittent uitlopend kon Doyer de ongehinderd op hem af komende invaller Masana op tijd stuiten, maar wel ten koste van de eerste strafcorner voor Spanje. De India, dat tot dusver tijdens heit toernooi om het wereldkampioen schap de sterkste indruk had ge maakt, verloor gisteren verrassend van Argentinië met 1—2. De stand was reeds bij de rust bereikt. Argen tinië speelde een harde wedstrijd, waardoor de Indiërs geen gelegen heid kregen hun subtiele spel te ont plooien. Australië heeft op sensationele wijze olympisch kampioen West- Duitslamid het eerste punt afhandig gemaakt. Na een ruststand van 0-0 hepen de Westduitsers tot 20 uit door goals van Lissek en Peter. De Australiërs, die daarna alles op de aanval gooiden. Nadat de achter stand al snel werd gehalveerd volgde kort voor tijd de gelijkmaker via Mal Povle. Overigens hebben de Duitsers zich geplaatst voor de halve finales door een zege op Engeland: 3—0. LEIDEN In de voetbalcom petitie bij de dames is maar één wedstrijd gespeeld. In de zater dag-afdeling eindigde het duel Oegstgeest—SVLV in een 4-1 overwinning voor SVLV. Even heeft het er naar uitgezien dat ook gisteren nog een wedstrijd doorgang zou vinden. In eer ste instantie werd het veld in de „Voscuyl'' waarop UDO en Randstad Sport Lady's zouden spelen goedgekeurd. Toen beide elftallen zich hadden omgekleed en al op het terrein stonden be sloot de scheidsrechter alsnog tot afkeuring over te gaan. Dames voetbal derhalve alleen op zater dag tussen een incompleet Oegst geest en het hooggenoteerde SVLV. Voor rust slaagden de Oegstgeeatse meisjes er knap in om gelijke tred te houden met SVLV. Weliswaar namen de Voor- schotensen de leiding via José Zonneveld, maar Tineke Strijk tekende daarop voor de 1—1 rust stand. In de tweede helft veran derde het spelbeeüd vdHediig. SV LV schakelde de snelle Oegstgeet- se spelverdeelster Tineke Strijk uit en wist mede daardoor veel beter van de numerieke meerder heid te profiteren. Tospcoorster Brigitte Parlevliet scoorde nog tweemaal en Maria v.d. Holst eenmaal. Eindstand: 1—4. Lugdunum, RCL en Zevenhoven overigens "twee punten in minde ring gekregen. Deze teams heb ben namelijk gewonnen van Zwammerdam dat zich vorige week uit de competitie terugtrok. Alphia heeft daardoor in deze klasse de leiding overgenomen van KRV. De Alpheuse meisjes hebben twee punten voorsprong met twee wedstrijden méér ge speeld. De startd luidt nu: Alphia 12— 22, KRV 10—20, SVLV 12—16, Wet. Girls/2 10—12, Lugdunum 9 —11, Zevenhoven 9—9, RCL 11— 8. Siveo '60 8—7, KRV/Z 10-7 Oegstgeest 8—4, Valken '68 9—2, Kickers '69/2 10—0. DEVENTER De vraag is al vaak gesteld Wat voor zin heeft het om de winterkampioenschappen zwemmen te orga niseren. Waar tegenstanders er smalend op wezen dat een der gelijk evenement slechts als opzet heeft om de jongens en meisjes bezig te houden, daar is iemand als bondscoach Bert Sitters altijd geneigd geweest wel degelijk waarde toe te ken nen aan die winterkampioenschappen. Zijn uitgangspunt: de tijden, zoals die onder invloed van de keerpunten aan het eind van de winter worden gerealiseerd kunnen in de zomermaan den als gevolg van een opgevoerde training geëvenaard, zoniet verbeterd worden. Door Ger Stolk spel Wijda Mazereeuw: medaüle en schoolslagrecord. GRONINGEN Trainer Leo Been hakker van SC Cambuur, die met zijn laatste seizoen by de Friezen bezig is, is bijzonder gebelgd over de handelwijze van FC Groningens di recteur-sportlef Wim Beltman. Been hakker die door FC Groningen was benaderd om de plaats van de ver trekkende trainer-coach over te ne men, moest onlangs na twee per soonlijke gesprekken met Beltman uit de dagbladen vernemen, dat men Anton Goedhart als hoofdtrainer had aangetrokken. Beenhakker vindt deze gang van zaken ronduit „schofterig" en gelooft dat Beltman een spelletje met hem heeft gespeeld en dat hij allang het oog had op Goedhart, die een vriend van hem zou zijn. Het gemeentebestuur van Gronin gen wil overigens de eerstedivisieclub FC Groningen het volgend seizoen een subsidie verlenen van twee gul den per betalende bezoeker met een minimum van f 231.000,Een voor stel van deze strekking zal op 17 maart door de raad worden behan deld. Wanneer de bij de winterkampioen schappen gemaakte tijden als graad meter dienst moeten doen, dan is de uitkomst van Deventer dat het er zeker over de breedte genomen min der goed met de zwemsport in Ne derland op staat dan verwacht werd. Bert Sitters moest er dan gisteren op wijzen, dat het Haagse zwembad de Morgenstond als een heel wat sneller bad bekend staat dan het overdekte van Deventer, de ver leden jaar in Den Haag gemaakte tijden staken doorgaans schril af te gen de veel mindere tijden, zoals die tijdens het weekend werden ge klokt. Daarbij dient opgemerkt dat Enith Brigitha schitterde door afwezigheid. Sitters: "De opzet van deze winter kampioenschappen is om tot een aan tal équipes te komen die naar het buitenland worden afgevaardigd. E- nith heeft vijf weken niet getraind als gevolg van een voorhoofdsholte ontsteking. Ik hoop nog deze week te vernemen dat ze weer is gaan trainen. Ze is nu alleen geselecteerd voor de Coca Cola-wedstrijden, zo als die straks in Londen plaats vin den". ter al op zaterdag naar een nieuw Ned. record. Niettemin wees haar trainer er op dat ze de afgeflopen weken al heel wat sneller ging dan de 2.18.46, die ze noteerde. José Da- men kwam in Deventer niet uit voor de Bossche zwemvereniging For- tuna, maar voor de KNZB. Haar nieuwe trainer Albert Stofberg "In Kerkdrlel ben ik directeur van een nieuw bad geworden. We hebben het voor elkaar dat we vijf uur per dag over het bad beschikken en van uit de hele streek komt men er naar toe. Op 1 januari hebben we de zwemvereniging Kerkdriel opgericht en daarvan is José onmiddellijk lid geworden. We hebben nu al 250 le den. Officieel mag je echter pas na 15 april veranderen. Zodoende heb ik nu José onder mijn hoede. Ge loof me, ze maakte onder mij al 2.16. Op de 200 meter vlinder. By de Nederlandse sportfederatie heeft José Damen inmiddels een aanvraag ingediend om haar reis kosten vergoed te krijgen. Zij verbe terde haar eigen record op de 200 meter wisselslag: 2.24.98. Gloeiworm- pje in de Egyptische duisternis was F aula van Eyk. Het meisje uit Heemstede ontrukte haar rivale Corianne Heymans eveneens op zaterdag op de 200 meter rug haar Nederlands record. Paula scoorde 2.20,67 en verwees de 2.21,70 van Co rianne naar de prullenmand. In dat geweld greep Vlaardingse Diane Ede- José Damen (links), die op de 200 meter naar een Nederlands record lijn naar 2.25.28, wat voor Bert Sit ters aanleiding was haar naam on middellijk te noteren. Wijda Mazereeuw haalde het Neder lands record, dat op naam van Alie te Riet stond, binnen en liet 2.41,31 vastleggen. Fred Rogier raakte zyn aspirantenrecord op de 200 meter rug kwüt aan Fred Eefting (2.13.90). De finale op de 100 meter vlinder slag maakte gisteren eens te meer de estafette zwemmende Anke Rij n- auidelijk dat er neg heel wat water uers vrijwel ongetraind 59.88 maakte, naar de zee moet stromen voor de Henk Elzerman tot slot verbeterde Nederlandse meisjes op de Interna- het Nederlandse record op de 400 tiomaile ereplatforms klimmen dit meter vrij met zijn 4.07,66. seizoen. Niemand (Veronica Stel Bert Ritters: "Je mist Enith. Dit bad (1.00.32, Ada Pors 1.00.37, Yvonne is minder snel. De limiet voor Cali? van Heyst (1.01.10) kwam onder de Die ligt ongeveer bij de vijfde k zes minuut. In dat licht was het zater- oe plaats van Belgrado. We zullen wel dag wel interessant hpe de slechts in zien". ESSEN Met gemengde gevoe lens zullen de twaalf deelnemers aan het door de Fransman Francis Con- nesèon gewonnen toernooi om de Europese biljarttitel in het anker kader 71/2 terug denken. En dan niet alleen de zes spelers, die na de poule wedstrijden op zaterdagmiddag reeds kansloos waren voor een plaats by de eerste zes. Ook de wal gekwalifi- oeerden waren mdet bijster tevreden over het in het Jugendzentrum in Essen gehanteerde afvalsysteem, dat aan het brein van de Duitse biljar ten Siegfried Spielmann was ont sproten. Drie dagen lang is er in de rokerige Duitse stad hevig gediscus sieerd over het systeem, dat hopeiy k een experiment blyft. Nu kon het gebeuren, dat Dieter Müller met twee nederlagen de finale kon binnenstap pen in de halve eindstrijd ver- Sloeg hy Raymond; Ceulemans, die dus met twee matchpunten meer toch om de derde plaats moest spe len en dat Klaus Hose met een zevende positie genoegen moest ne men, terwijl hy vier punten meer had dan nummer zes, Laurent Bou- langer. Het verwarde toernooi kreeg toch een sterke winnaar: Francis Connes son, die demonstreerde dat hy op het gebied van kaderspelen nauweiyks meer iets hoeft te leren. Connesson, die vorig jaar de titel veroverde op Ludo Dielis, kwam in de finale tegen Dieter Müller niet in gevaar. Met zyn tweede plaats mag Müller zich nog in zyn handen wrijven. De Duitser had ervoor gezorgd, dat Raymond Ceulemans niet de eind strijd haalde. De Belg, grossier in nationale, Europese en wereldtitels, was tot dan ongeslagen, maar zat in het duel tegen de Duitser volstrekt vast. Regelmatig tekende het verlies van Ceulemans zich dan ook af. In de strijd ara de derde en vierde plaats maakte hy er met zyn langenoot Ludo Dielis een potje van15 beurten had hy nodig om de 300 caramboles bijeen te krygen. Dielis miste ver kans oan er een remise van te maken. Behaflive van die terechte triomf van Connesson viel er tydens het drie daagse evenement weinig te genieten Klaus Hose evenaarde zaterdagavond voor zes toeschouwers en een liand- jevol officials het Europese record door de 300 in een beurt uit te ma ken. Ben Velthuis, die een slecht internationaal debuut maakte, was er compleet onderste boven van en bleef op nul staan. Voor Nederlend werd het toernooi toch een mislukking. Jean Bessems en Ben Velthuis eindigden respeotie- veiyk als tiende en twaalfde. Als enig excuus kan gelden, dat zy by de pou'e-indeling wel anmiddeliyk te maken kregen met mensen als Ray mond Ceulemans en Dieter Müller. EINDSTAND: (Fra) 2. Müller (Wdl) 3. Ceulemans (Bel) 4. Dielis (Bel) 5. Dufetelle (Fm) 6. Boulanger (Bel) 7. Hose (Wdl) 8. Schera (Oos) 9. Stenzei (Oos) 10. Bessems (Ned!) 11. Siebert (Wdl) 12. Velthuis (Ned) 12 248 50.00 6 231 4627 10 296 35.29 6 156 39.43 4 145 32.00 2 140 19.89 6 300 36.21 4 176 23.72 4 100 20.07 2 200 27.56 0 76 18.20 0 46 9.42

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15