Inzet en de Kromme hèt grote verschil Haan: Kraay er uit of ik er uit... „NOG NIET HELEMAAL HOPELOOS" Scorebord Topscorers Dart Haan maar MAANDAG 10 MAART 1975 AMSTERDAM Er was voor het duel een zekere overeen komst. Ajax en Feyenoord maakten, het hoeft nog maar nau welijks betoog, beide moeilijke tijden door, wat de topper in het Olympisch Stadion al bij voorbaat devalueerde. Het Am sterdams—Rotterdamse prestige-gevecht, hoewel nog altijd een grote publiektrekker, stond bepaald niet zonder meer garant voor kwaliteitsvoetbal nu de Grote Twee afgedaald waren naar het niveau van zwoegend werkvoetbal. Ajax en Feyen oord bovendien, hadden juist in deze fase van de strijd be- i halve met geblesseerden, beide te maken met een ver terug gevallen voorlij n, waarin het zelfvertrouwen compleet zoek was (is). Feyenoord en Ajax moesten daarom beide meer dan ooit op karakter voetballen. Tijdens de directe confrontatie openbaarde zich minstens één treffend verschil. Ajax had zich zelfs voor de belangrijkste sei zoen-wedstrijd niet zodanig kunnen oppeppen dat er naderhand tenminste niet op de strijdlust zou kunnen worden afgegeven Feyenoord bleek voor de schakelwedstrijd wél optimaal "ge motiveerd". Iedere Rotterdamse speler was negentig minuten lang bereid zich voor de volle honderd procent te geven, ten einde niet kansloos te worden teruggezet uit de kopgroep. De beloning was navenant. Feyenoord won met 01 en werd zelfs ere-divisieleider op grond van het doelsaldo. Zo besliste hoofdzakelijk de mentaliteit de niet fraaie, maar wel boeiende uitgave van AjaxFeyenoord andermaal in het voordeel van de Rotterdammers. Mentaliteit, motivatie, inzet, zelfvertrouwen, durf enWillem van Hanegem. "Begrip pen" die gisteren in eikaars verlengde leken te liggen. Feyen- oords meesterbrein was overal. Hij speelde zijn directe tegen stander Arie Haan letterlijk en figuurlijk uit de wedstrijd (Haan werd in de rust nijdig vervangen) en trok hem sluw weg van de plekken die hij moest verdedigen. De Kromme maakte daarvan zelf gebruik door de zo winstgevende treffer te scoren, die hij later knap zou helpen verdedigen. Twee opvallende mannen in duel. Ruud Krol, die na een afwezigheid van drie maanden een goede rentree maakte bi) Ajax blijft overeind tegen Feyenoords' meesterbrein Van Hanegem Dit is natuurlijk een lekkere op steker. Als we nu volgende week ook FC Den Haag kunnen pakken geef ik ons zelfs weer de beste kan sen. Zeker nu de stijgende lijn zich weer zo heeft voortgezet, want we hebben deze wedstrijd zonder uit zondering met honderd procent con centratie gespeeld. Dat bleek nog wel het duidelijkst in de eerste helft, toen we met meer dan 1-0 hadden kunnen voorstaan. We beheersten de wedstrijd toen, omdat Ajax veel te weinig stootkracht had. Ruud Geels bijvoorbeeld durfde bijna geen bal aan te nemen, zoveel zelfvertrouwen miste hij. Brokamp heeft sowieso al weinig karakter en ook Rep heb ik de hele wedstrijd niet gezien. En zo hard als er bij ons gewerkt werd met een grote bereidheid spelers van elkaar over te nemen, zo weinig ge beurde dat bij Ajax. Het liep ge- woon niet bij die jongens. Ajax werd alleen wat feller na de wisse lingen, maar dat hadden we al snel onder controle. Ze hebben dan ook op een paar buitenspelposities na bijna geen kansen gehad. De enige linie bij Ajax die echt goed was, was de achterhoede, maar voor de rest werd er maar weinig écht con sequente mandekking toegepast. We konden dan ook gemakkelijk aanne men en de bal ging lekker rond. Met een beetje geluk zouden we vlak na de pauze ook nog op 2-0 gekomen zijn en dan hadden we het nog eenvoudiger gekregen. Nu moes- tèn we dat offensief van Ajax nog opvangen, maar dat ging na enige tijd ook nogal simpel. Al moet ik wel zeggen dat ik meer moeilijkhe den had met Mulder dan met Geels. Mulder werkt voortdurend met zijn lichaam, maar ook hij ging niet veel diep. Dat zal wel een gevolg geweest zijn van de blessure waar hij misschien nog last Van had. In sommige duels trok hij zich ook wat sneller terug. In ieder geval speelde Ajax laaig op zo'n manier dat je niet bepaald kon merken dat ze met 1-0 achterstonden. Er mankeerde nogal wat aan de werklust. Die was er bij ons duidelijk wel. Dat komt omdat we voor zo'n wedstrijd geen prikkel nodig hebben. Voor toppers zijn we vanzelf al gemotiveerd en dit was bovendien een schakelwed strijd. Misschien geen hoogstaand duel, maar voor ons wel een wed strijd van erg hard werken. De hard ste werkers hebben daarin gewonnen, dus met de inzet en de concentratie zat het wel goed. Als straks nou ook nog de voorhoede een beetje produktiever wil worden..... Een schoonheid van een combinatie met de Kindelij k weer eens goed draaiende Kristensen was in de zeventiende minuut aan de Van Hane- gem-goal vooraf gegan. En al was de 0—1 om streden, grensrechter Pustjens hechtte zijn goed keuring daaraan pas in tweede instantie hij zou daarvoor "impulsief" wegens buitenspel heb ben gevlagd die stand was tenslotte zeker ver diend. Als er één ploeg behoorde te winnen daar in Amsterdam, dan was het Feyenoord. Ajax im mers, liep zich vooral in de eerste helft alleen maar de woede van manager Kraay op de^ hals te halen en wenste zich pas na een gedurfde dubbele pauze-wissel (Mühren-Mulder voor de (negatiefst opvallenden, Haan-Brokamp) even als - leen serieuze kandidaat voor de zege op te wer pen. Een rol die de Amsterdamse groep voor de rust totaal niet had kunnen vervullen. Zo tem- Jpoloos waren de patronen, zo onoordeelkundig de combinaties en zó initiatiefloos de spitsen dat Feyenoord in alle rust kon groeien. De Coerver- elf kon de handelingen van de opponent voort durend voorspellen Wim van Hanegem: "Het was steeds volgens hetzelfde patroon" en kon dan ook zelf de meeste gevaarlijke acties claimen, toen Ajax in eigen stad niet in staat bleek het het spel te maken. Al hadden de hardwerkende Rotterdamse spitsen het dan vaak erg moeilijk tegen de defensie, die met Krol (knappe rentree) aan het hoofd het beste deel van Ajax vormde: de Feyenoord-aanvallers bleken in ieder geval begiftigd met meer lef dan hun zonder uitzon dering zwakke Ajax-collega's. Tegenover scho ten van De Jong en Kreuz en de goal van Van Hanegem, kon Ajax slechts de vlak voor rust door Geels gemiste kans stellen. Geen schot meer Hans Kraay: "In de voorhoede moet de bal zo snel mogelijk naar een ander. Ze durven zelf de verantwoordelijkheid voor een schot niet te ne men. Een kwestie van volwassenheid, van echt prof zijn. Het is toch onvoorstelbaar dat je 45 minuten lang niks doet in zo'n belangrijke wed strijd?" Er waren twee half geblesseerden voor nodig om Ajax te injecteren. Mühren en Mulder, al leen op de bank gaan zitten voor het geval dat stimuleerden hun ploeg na de rust tot meer of fensieve daden. In een kwartier tijd werd Ajax gevaarlijker dan het de hele wedstrijd was ge weest, nadat de paal eerst nog Van Hanegems 0—2 in de weg had gestaan. De injectie was even wel snel uitgewerkt, omdat niet alleen de gewis selde Brokamp en Haan het Ajax-pell omlaag iiadden getrokken. Twintig minuten misschien had de Amsterdamse storm geduurd. Een periode waarin Mühren doelman Treytel venijnig tot een moeilijke redding had gedwongen, maar ook een fase waarin zich wreekte dat Ajax de tegenstan der voorheen zoveel gelegenheid had geboden zelfvertrouwen op te doen. De voortreffelijke Van Daele, Rijsbergen (van Geels "op" Mulder), Schneider (Rep, na Brokamp) en Everse (na Rep toen Geels) waren snel gewend aan de nieu we taakverdeling en heersten souverein. Echt be dreigd werd de 0—1 dan ook zelden of het moest vlak voor het einde zijn toen Geels op de vuisten van Treytel "spetterde", nadat Everse! eerder een lob naar 02 had zien mislukken. Voor het overige bleven de Feyenoorders heer en mees ter zelfs in situaties dat Ajax met drie tegen één of vier tegen twee doorkwam. Mede omdat de timide spitsen dan niet deden, wat daarvoor voortdurend wél was gedaan. Kraay: "Dan moet je in de één-twee gaan. Maar juist in die gevallen werd de bal niét afgespeeld Daardoor was er na de wedstrijd nog een groot onderscheid: Feyenoord lijkt weer helemaal te rug als eenheid. Ajax kampt met onderlinge ver deeldheid. PAUL DE TOMBE Tennis Olaf van den Wilden berg en Inge Kosten hebben het af gelopen weekeinde in de Rijnhal te Arnhem de nationale jeugdkam pioenschappen (tot 1 jaax) op over dekte banen gewonnen. EREDIVISIE NACWageningen (1 Excelsior—Telstar 0 SpartaFC Twente 11 MW—FC Amsterdam 3—1 FC Den Haag—Roda JC 1—1 AjaxFeyenoord 01 De Gr^chap—Go A. E. 30 AZ *67—FC Utrecht5 Haarlem—PSV 1—1 Feyenoord 24 17 4 3 38 71-20 PSV 24 15 8 1 38 58-20 Ajax 24 16 3 5 35 55-25 Twente 24 12 6 6 30 41-25 AZ '67 24 10 9 5 29 37-19 Sparta 24 7 13 4 27 32-23 Roda JC 24 8 8 8 24 35-31 Telstar 24 6 12 6 24 26-33 D. Haag 24 6 11 7 23 26-28 Amsterdam 24 6 9 9 21 33-33 Utrecht 24 7 7 10 21 33-44 Excelsior 24 5 10 9 20 25-36 MW 24 5 9 10 19 29-40 Gr.schap 24 7 5 12 19 21-41 Go A. E. 24 6 6 12 18 20-39 Wagening. 24 4 9 11 17 26-49 Haarlem 24 4 7 13 15 24-52 NAC 24 3 8 13 14 21-47 EERSTE DIVISIE Veendam—PEC Zwolle 0—1 FC Dordrecht—SC A'foort 2—1 FC D. Bosch—SVV1—0 HeerenveenVolendam 11 Helmond Sport—FC VVV 1—1 EindhovenSC Cambuur 01 Heracles—NEC 0—0 FC Vlaardingen—Willem 2 1—2 Groningen 26 17 2 7 36 46-33 Eindhoven 26 15 4 7 34 46-24 NEC 25 11 11 3 33 29-14 Fort. SC 27 13 7 7 33 34-21 Heerenv. 26 14 4 8 32 42-28 PEC Zw. 27 12 8 7 32 37-28 FC WV 26 10 9 7 29 39-24 Vitesse 26 11 7 8 29 43-29 D. Bosch 26 11 7 8 29 31-32 Heracles 27 9 9 9 27 34-42 Volendam 27 10 6 11 26 34-37 Cambuur 28 9 8 11 26 37-45 SW 27 7 8 12 22 29-36 Amersfoort 27 6 8 13 20 27-37 Willem 2 26 8 3 15 19 29-38 Veendam 26 7 5 14 19 28-48 Vlaarding. 27 6 7 14 19 24-39 Helm. Sp. 27 7 5 15 19 20-38 Dordrecht 25 6 6 13 18 27-38 1. Van der Kuylen (PSV) 21 2. Geels (Ajax) 17 3. Kreuz (Feyenoord) 16 4. Jansen (FC Amsterdam) 14 5. De Jong (Feyenoord), Ed- ström (PSV) 7. Brokamp (Ajax), Venmeker (Sparta), Bish (Roda JC) Groenendijk (Wageningen) 111 AMSTERDAM Waar Jan Mulder zich nog op de vlakte hield 'we spelen rot, dat ligt ergens aan, maar ik heb geen zin om m'n trainer in het openbaar te gaan katten' daar spuide Arie Haan zijn gramschap frank en vrij in de bestuurs kamer van het Olympisch Stadion. Met volzinnen als: 'Hans Kraay heeft Ajax vermoord. Er zijn bij ons zat jongens die in het verleden bewezen hebben te kunnen voetballen, maar Kraay heeft nog nooit bewezen een goede trainer te zijn'. ons bar slecht gespeeld. Ik voelde die goal al tien minuten aankomen. De pest is hier, dat Kraay zich nooiit afvnaagd waarom sommige Jongens zo zonder overtuiging De man die na weken lang de "Peten- Hij roept altijd maar:Je liberoplaats bij AJaz te hebben bezet hand I teeigenboezem steken Wat Door Pim Stoel mij betreft wordt het tijd dat hij doet. Ajax is toch geen r vain heit elftal dat het We hebben dit seizoen en een naarandere 1on«Mrtt'de tech nog geen wedstrijd echt goed wee hebben. Hij wil een team gespeeld. En dat gewissel, day word wes aangezocht Van Hanegem op het middenveld 7f" partij te geven: "Kraay is er op uit om mij kapot te maken Hij wil mij, hebben De oude garde moet ophoepelen, «•nel mogelijk. Hij wil team hoog *f Cj'"„ *nr Vnn'ip die tijd een keer een foutje tegen i'erake'rei »hrt er genoeg van Ik ff. Tl Z speel niet meer voor AJaz. Ik zal 2~0 °P 2-1 kwamen let wel nog het bestuur de keus geven of Kraay 2een ™an over uit of ik er uit. Dan zullen ze wel «gen Feyenoord moeten ben lk geen Ik leild er gewoon uit af hij me kwijt wil want ^r't^h "ergens middenvelders heeft hij zat op dit moment" het laatste kiezen en dan ga ik ergens anders spelen. Waar weet ik nog niet nog wel belangstelling voor me zijn" AJacied had zich vooral Volgens Arie Haan denkt hij niet bijzonder opgewonden dat Kraay hem na vervangen, samen met Brokamp overigens, omdat hij te weinig had gedaan voor ru^. Arie Haan: 'Er zijn tij ons zat jongens die in het verleden betvezen hebben te kunnen voetballen, maar Kraay heeft nog nooit bewezen een goede trainer te zijn.' Emenknikkerl lk doodziek van Eerst kon ik geen ausputeer spelen. Toen kooi Ük het ineens wel, hij iaat het me twaalf Ajax "maken. SS voetballers van buiten. Geen lef hebben ze. Wat wij missen zijn een paar Amsterdammers met lef". Mulder (later): "Dat vind ik een gevaarlijke uitspraak van KroL Net of alleen Amsterdammers lef hebben. Wel ben ik het met hem eens dat er in de voorhoede geen echter doorzetters rondlopen. Krol heeft overigens wel de juiste mentaliteit gehad deze middag, dat moet ik zeggen. Terwijl hij zelf natuurlijk nog naar zijn topvorm loopt te zoeken, bleef hij gaan waar anderen het hoofd lieten zakken. Krol tenfilotte hoofdschuddend 'Wat een manier om je rentree te maken. Je sjouwt Je ongelukkig en dan lopen er een paar anderen zo met de pet naar te gooien het feit alleen dat Ajax' falen voor een deeï rust had verklaard kan worden uit de aanpak Kraay. Haan: "Er zijn er zat die net zo over denken. En juist die jongens wil hij lozen". Haan bleef echter de enige die Haan, de handen vragend uiteen: "Ik hardop durfde te zeggen wat hi) te weinig gedaan. Waanzin. Ja ik dacht. Mulder: "Natuurlijk is er iets hac me heel goed aan z'n opdracht mis bij ons. Natuurlijk ontbreek het kunnen houden. Allemaal je directe zelfvertrouwen totaal. Natuurlijk tegenstander uitschakelen dan win- schuiven we elkaar de bal liefst zo nen we had hij van te voren sne' mogelijk toe. Dat komt omdat gezegd. Als ik dus maar braaf bij we konstant lopen te twijfelen. En Van Hanegem was blijven lopen was de oorzaak daarvan, nogmaals vraag net goeci geweest. Maar ik wilde het de trainer maar. Ik heb geen meer. Daarom ben ik gaan Jagen, zin om daar nu diep op in te gaan. Naar voren, proberen die 10 Ruud Krol, na elf weken weer in de achterstand weg te werken. En als Ajaxgelederen opgenomen: "Weet Je dank word Je er dan uitgehaald, waar het aan ligt Te weinig Laat ie liever bekijken waarom het bruitelited.t in de ploeg. Wat moeten 1—0 werd. Er werd toch zeker bij w# ia godsnaam met al die 99 99 AMSTERDAM AJax-voor- zitter Jaap van Praag meent dat wanneer Arie Haan stelt "Kraay er uit of ik", de speler maar moet gaan". Van Praag: „Ik hoorde "t pas via de tv dat Haan niet meer wil spelen. Ik kan Je wel zeggen dat ik het laf vind om Je onkun de af te reageren op je technisch directeur. Het is nu al de tweede maal dat Haan zoiets doet, en ik verwacht dan ook dat Kraay de nodige stappen tegen deze speler zal ondernemen. Tenslotte kan die niet over z'n kant laten gaan wat Haan allemaal over hem heeft gezegd". En als Kraay geen stapen zou ondernemen? Van Praag: "Natuurlijk doet hij dat. Hij is toch de baas over de spelers en hij weet toch dat hij door het Ajax-bestuur op alle fronten wordt gedekt. En als, ja als hij niets zou doen, dan zijn wij er al tijd nog. Dit kunnen wij als Ajax- bestuur ook niet over onze kant laten gaan. Amsterdam Het duurde lang, heel lang voordat Hans Kraay zich buiten de Ajax-kleedkamer waagde. En ook toen nog had hij zich zelf niet helemaal onder controle. Kon hij bij andere keren dat Ajax verlies had geleden nog wel eens relative ren, nu deze keer was het helemaal mis. Kraay somber: „Iéts te zeggen? Wat valt er in godsnaam te zeggen. Natuurlijk was het een gok om Mulder en Mühren na rust in te zetten met het oog op eventuele blessures. Maar wat moest ik anders. Ik had wel vier of vijf spelers willen vervangen maar dat mag nu eenmaal niet. Ik wil heus niet zeggen dat, als we tweemaal drie kwartier zo gevoetbald hadden als na rust, we gewonnen zouden hebben maar dan had ik tenminste het idee gehad dat hier een ploeg aan het werk was geweest die tot de laatste seconde had gevochten voor het landskampioenschap. En nu, terwijl er toch zoveel op het spel stond, liepen er een paar bij die voerden geen steek uit. Neem zo'n Van Hanegem. Die man kreeg toch voor rust alle ruimte, die kon toch doen wat hij wilde". Kraay dus wel tevreden over het AJax-spel na rust? Kraay: „Nou, helemaal tevreden natuurlijk niet. Twee drie keer waren er aanvallen van drie Ajacieden tegen maar twee Feyenoorders. Dan moet je natuur lijk van je numerieke meerderheid kunnen profiteren maar het lukte niet". Het leek er vooral op dat er bij de AJax-voorhoede angst heerste om zelf eens iets te doen. Met name Rep en Geels schoven de bal angstig snel van zich af als ze in het spel werden betrokken? Kraay: „Ja, ze hebben te weinig overtuiging, geloven niet in zich zelf. Hoe dat komt, ik zou het niet weten. Wel weet ik dat het absurd is dat een ploeg als Ajax in een zo belangrijk treffen als vanmiddag niet tot op de bodem gaat. Wat niet wil zeggen dat alle kansen op het landskam pioenschap nu verkeken zijn on danks de drie punten achterstand. De krachtsverschillen tussen de koplopers/ zijn daarvoor te gering. Het zal moeilijk worden maar helemaal hopeloos is het niet". Diezelfde mening bleek voorzitter Van Praag toegedaan. Maar ook die sprak triest over het gebrek aan inzet en noemde daarbij vooral Haan en Brokamp, de twee spelers die door Kraay werden gewisseld. Van Praag: „Ik heb toch al heel wat Ajax-Feyenoordwedstrijden ge zien maar nog nooit zag ik Ajax zo gewillig naar de ondergang gaan. Tenminste voor rust. Na rust heeft een gelijkspel nog wel tot de mogelijkheden behoord". Höness niet met W.-Duitsland naar Wembley FRANKRIJK Uli Höness van Bayern München zal ontbreken in het Westduitse elftal dat woensdag op Wembley tegen Engeland uitkomt. De speler die in het Europese beker duel van Bayern tegen Ararat Je revan nog wel als invaller een doel punt maakte, blijkt nog niet vol doende van zijn blessure genezen. In de seleotae van bondscoach Helmut Schön in Manfred Ritschel (Kic kers Offenbach) de enige debutant. De selectie ziet er als volgt uit: Doel: Maier (Bayern) en Nigbur (Schalke '04). Verdediging: Beckenbauer, Schwar- benbeck (beiden Bayern), Vogts (Borussia Mönchengladbach), Kör- bel (Eintracht Frankfurt), Helmut Kremers (Schalke) en Dietz (MSV Duisburg). Middenveld en aanval: Ritschel (Kic kers Offenbach), Bonhof, Wimmer, Henckes (allen Gladbach), Flohe, Cullman (beiden FC Köln), Kosted- de (Kickers Offenbach) en Hölzen- bein (Eintracht Frankfurt).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11