Israeli's brengen zeilboot op die terroristen bracht De Rijn is op sterven na dood NAAST HET NIEUWS en Irak verzoend, aan Koerden stopt Perzie steun Ex-Amsterdammer zwaar gewond in Tel Aviv FORD: GEEN AMERIKAANSE TROEPEN NAAR INDOCHINA Bom bij Springer in Parijs nieuwe Europa PanAm wil lijnen naar VRIJDAG 7 MAART 1975 PAGINA 9 TEL AVIV (AP/Reuter) Niet zes maar acht Palestijnen blijken gisternacht de overval te hebben gepleegd op Tel Aviv. Enkele uren nadat met de bestorming van het Savoy-hotel door Israëlische militairen de actie geëndigd leek werd er opnieuw geschoten: twee Palestijnen bleken zich nog in de puinhopen verborgen te hebben gehouden Een hunner werd gedood, de ander gaf zich over. Daarmee is het totaal aantal slachtoffers gekomen op veertien: drie Israëlische militairen, vier burgers in het hotel en zeven Palestijnse commando's. Waarschijnlijk bevinden zich in het puin nog meer slachtoffers. Achthonderd pelgrims vermist Achthonderd Egyptenaren, due in januari op pelgrimstocht naar Mekka zijn gegaan, zijn niet in hun land teruggekeerd. Niemand snapt er iets van. Het dagblad Al Achram in Cairo schrijft, dat er nog pogingen worden ondernomen de pelgrims op te sporen. Mis schien zijn zij getroffen door de cholera-epldemde, die Mekka teis terde. Misschien hebben de vermisten zich in Saoedi-Arabië ge vestigd. In elk geval zijn ze zoek. Het blad stelt voor de pelgrims voortaan te laten vergezellen door officiële missies. Boksen voor hongerende kinderen Mohammed All bokst op 24 maart tegen Chuck Wepner. Van het geld, dat hij daar verdient, wil hij de helft (250.000 tot 500.000 dol lar) ter beschikking stellen van de hongerende kinderen in de Sahelilanden. Mohammed: "Ik wil mij niet schuldig voelen als ik in mijn Rolls Royoe stap en naar mijn villa met zestien kamers rijd. Wij die door de rijkdom zijn vergiftigd, moeten helpen. Wü leven in landen, die homderdduizendien tonnen levensmiddelen vernieti gen, terwijl elders mensen sterven." Schaamrood De brandweer van het dorp Elden loopt sinds gistermiddag met het schaamrood op de kaken: de kazerne van de vrijwillige blus- brigade brandde voor minstens de helft af als gevolg van een dui delijk onvoldoende brandpreventie: een oververhitte kachel zette het houten gebouw in lichterlaaie. Het vuur greep zo hevig om zich heen dat de in hoge mate deskundige brandblussers al spoedig Inzagen dat assistentie van andere korpsen broodnodig waS. Aldus werd een haastig telefoontje gepleegd met de Arnhemse brandweer die spoorslags arriveerde om het vuur Ie smoren. Het enige dat de Eldense spuitgasten konden doen, was hun bluswagen redden. Batavia-wrak gevonden Duikers van het museum van West-Australië hebben de achter steven gevonden van het wrak van de Oost-Indië-vaar der 'Batavia', die in 1629 bij de Albrolhoe-eilanden aan de westkust van Australië is vergaan. De met koraal begroeide achtersteven lag op een diepte van vijf meter en wordt beschouwd als een van de belangrijkste vondsten van die in 1963 aangevangen speuractie naar het wrak. Men hoopt de achtersteven te kunnen lichten om deze te restaure- Britse parlement sexueel uitgehongerd „Deze week hebben we elke dag van tien uur 's morgens tot drie uur 's nachts moeten vergaderen. Die nachtelijke zittingen schaden het huwelijksleven. Om het maar eens duidelijk te zeggen: velen van ons zijn sexueel uitgehongerd". Dit zei het Britse conservatieve lagerhuis-lid Charles Irving, die van mening is, dat door de voort durende nachtelijke zittingen van het parlement het percentage echtscheidingen onder parlementsleden het hoogst is. Irving stelde voor een "vakbond voor misdeelde parlementsleden" op te richten, want de lagerhuisleden worden naar zijn mening nog slecht betaald ook. De camera van de National City Bank in Cleveland (Ohio, VS) bleek van steviger con structie dan deze bankrover voor mogelijk had gehouden. Terwijl zijn kameraden in de bank hun 'werk' deden, vuurde deze man enige malen op de camera om hem te vernietigen en eventueel gemaakte foto's onbruikbaar te maken. Later moest hij tot zijn schade er varen dat hij had misgegokt. Mede door deze foto konden twee van de drie rovers al snel worden gepakt. WASHINGTON President Ge lold Ford van de Verenigde Staten beeft gisteren gezegd dat geen Ame rikaanse troepen meer zullen terug- beren naar Indochina, maar hij kroeg wel aan het Oanigres de mldi- pelen voor Cambodja te verschaffen pm weerstand te bieden aan die Rode Khmer, in afwachting van ander- pandelingen over vrede. In een verklaring ter opening van rijn elfde persconferentie vroeg Ford iaan het Congres om de 222 miljoen tóollar aan militaire hulp die hij voor (Cambodja heeft gevraagd. "Dit is geen kwestie van betrok kenheid in Indochina", aldus de (Amerikaanse president. "Aan die be trokkenheid hebben we een eind ge maakt. Alle Amerikaanse soldaten pijn gerepatrieerd. Zij zullen niet te ruggaan. Als wi) onze geallieerden in de pteek laten zullen wij in feite tegen tie wereld zeggen dat oorlog loont jen zullen de agressors in Cambodja kantonen dat als me- zich maar te lken onderhandelingen venset, de Ver enigde Staten het beu worden, hun vrienden in de steek laten en geweld laten zegevieren", aldus Ford. m zijn verklaring koppelde de pre- WASHINGTON Pan American IWorld Airways heeft gisteren de lAmerikaanse raad voor de burger luchtvaart (CAB) dringend ge vraagd nieuwe transatlantische Ivluchten goed te keuren tussen zes |6teden ln het zuiden van de VS en iSan Juan op Porto Rico aan de ene kant en Londen, Madrid, Lissabon en Rome aan de andere kant van de In haar verzoek dringt PanAm er I bij de CAB op aan de aanbeveling PARIJS (AP) —Ben ontploffing heeft gisteravond zware schade aan gericht in een gebouw bij die Champe Elysees in Parijs waar kantoren van het Westduitse uitgeverijconcern Axel Springer en de Westduitse te levisie zijn gevestigd. Volgens die brandlwoer zijn er geen Slachtoffers gevallen De ontploffing op de eerste verdieping van het ge bouw was minuten tevoren aange kondigd in een telefoontje aan de brandweer. In een pamflet dat is toegezonden aan het Franse persbureau AFT stelde die "'groep van de zesde maart" zich verantwoordelijk voar de ont ploffing. De groep betuigde zijn solidariteit met de Westduitse Baader Meinhof groep en verklaarde zijn acties te eulen voortzetten tot alle leden van de Baoder-Meinhof groep die In die gevangenis zitten, zullen zijn bevrijd. Ontvoerders De rechtbank van Pisa in Italië heeft gisteren de 22- Jarige Roldolfo Baldisseri en de 26- Jarige Rodolfo della Latta veroor deeld tot resp. 15 en 19 jaar gevan- genisstraf voor de ontvoering van I en moord op de twaalfjarige Er- manno Lavorini, de op 31 januari '69 verdwenen zoon van een textiel koopman. Het was het eerste na oorlogse geval van kinderontvoering sident zijn verzoek am hulp voor Cambodja aan zijn verzoek om voor 300 miljoen dcClar aan extra militaire bijstand te geven aan Zuid-Vietnam. Na een ambtsperiode van slechts acht dogen is de eerste gekozen bur gerlijke regering van Thailand sinds de Tweede Wereldoorlog gisteravond gevallen door een motie van wan trouwen tegen haar beleid. De motie, die met 152 tegen 111 stemmen werd aangenomen, maakte een einde aan de minderheidscoall- tte van premier Send PramoJ en ver oorzaakte een regeringscrisis die "waarschijnlijk weer en door het leger gesteund bewind aan de macht zal brengen. Overstroming Een overstroming in het zuiden van Mozambique van de rivier de Limpopo heeft al meer dan 80.000 personen dakloos ge maakt. Het totale aantal mensen bij de natuurramp betroffen wordt geschat op meer dan 350.000. Voor iedereen In navolging van het Nico Malan Theater in Kaapstad heeft het Vivic Theatre in Johannesburg besloten de voorstel lingen open te stellen voor alle be volkingsgroepen. van een Amerikaanse rechter te aanvaarden, dat het aantal Ameri kaanse maatschappijen dat over de Atlantische Oceaan vliegt, niet be hoort te worden uitgebreid. Op het ogenblik hebben allen PanAm, Trans World Airlines en National Airlines vergunning om lijnvluchten ever de oceaan te maken. PanAm merkt op dat het aantal buiten landse maatschappijen dat aan het transatlantische verkeer deelneemt, van 9 ln 1952 gestegen is tot 26 in 1973. PanAm vraagt toestemming om gedurende de drukke zomermaan den dagelijks een nonstop-dienst tussen Londen en Atlanta te onder houden met jumbojets. Voorts wil zij o.a. driemaal per week met Boeings-707 vliegen tussen Houston en Londen zonder tussenlanding en daarnaast op deze lijn viermaal per week met een Boeing-747 vliegen met een tussenlanding in Atlanta. Tussen Dalles—Fort Worth en Lon den wil zij viermaal per week non stop vliegen met Boeings-707 en driemaal een vlucht met een jum bojet maken met een tussenlanding In Atlanta. ADVERTENTIE STER-tijd wordt niet uitgebreid DEN HAAG Uitbreiding van de STER-zendttljd (reclame op radio en tv) stuit op verzet van een kledme meerderheid jn de Tweede Kamer. Het AR-kameriliid De Boer diende gisteren een motie in, waarin minis ter Van Doorn wondt gevraagd uit breiding achterwege te loten. De mo tie is ook ondertekend door leden van de PvdA, PPR, CHU en SGP. De Boer zei, dat de amroepreala- me "aan de consumenten op steeds verfijnder wijze behoeften suggereert die elke grond mtesen." Het CHU-kamerMd Van LedJen- horst stelde voor de televlsJe-ultaen- dingen 's avonds een hallf uur eer der te laten beginnen en ook een half uur eerder te stoppen. "Dat bespaart energie", was een van zijn argumen ten. De 103-jarige Jim Chapman uit Gosport in Engeland besloot op zijn honderdste verjaardag, eens wat variatie in zijn leven te brengen zolang het nog kon. Hij reed sindsdien mee in een race- SiTRAATSBURG (AP) In grote delen van de Rijn dreigt dit jaar alle leven uit te sterven omdat men in Europees verband nog steeds geen oplossing heeft kunnen vinden voor de schrikbarende vervuiling. •De vervulling is thans aan de win nende hand' aegit Semihard Glass, regionaal directeur van het Franse ministerie voor Milieubeheer. "Het sterven van de Rijn is een feit. Als de watertempera/tuur deze zomer weer gaat stijgen, is dat de laatste scha kel in een keten van factoren die het de R^jn onmogelijk maakt zijn bio-cultuur in stand te houden.' -En voor de herfst zal er niets te gen deze biologische ramp worden ondernomen omdat de milieu-minis ters van de vier belangrijkste Rijn landen Frankrijk, West-Duits land Nederland en Zwitserland hun beraad van hall februari Itot het najaar hebben uitgesteld. Financiële problemen ('de vervuiler moet be talen'), binnenlandse politieke pro blemen en ouderwets nationalisme hebben tot dusver een slagvaardig beleid onmogelijk gemaakt. Het instituut dat de maatregelen De gevangengenomen Palestijn die bij zijn wegvoering zwaar moest worden beschermd om te voorko men dat hij door de woedende om standers werd vermoord, verklaar de aanvankelijk dat de commando's met rubberbootjes uit Egypte waren vertrokken. Zij poogden kennelijk te stoken in de pogingen van Israël en Egypte via Kissinger om tot een nieuw akkoord te komen. Later bekende de Palestijn, dat de bootjes 50 kilometer uit de kust in zee opgespoord door de Israëlische De herkomst van dit schip werd niet bekend gemaakt. Het schip werd op zee opgespoord door de Israëlische strijdkrachten, die het naar een Is raëlische haven opbrachten. Er zijn geen mededelingen gedaan over de identiteit en het aantal van de opva renden. Onder de gewonden is één Neder lander, de 63-jarige uit Amsterdam afkomstige Karei Veldman, die al twaalf jaar in Israël woont. Hij is er van de gewonden het ernstigste aan toe maar is buiten levensgevaar.Een zoon van Veldman bevond zich even eens anidler die gijzelaars in die ka mer die later instortte. Hij wordt nog vermist. Ben andere zoon van Veldman sneuvelde in de oktober- oorlog van 1973 als militair. Veldman werd door verslaggevers opgezocht im 't ziekenhuis. Zijn rech terbeen is dóór een kogel verbrijzeld en men had hem zware verdovende middelen moeten toedienen om de pijn te verlichten. Veldman kon de verslaggevers niet te woord staan. Familie en artsen hebben verklaard dat Veldman hun heeft verteld wat hij had meegemaakt. Hij lag woensdagavond lm het Sa voy-hotel te slapen, waar hij met zijn zoon een kamer had genomen. Terroristen stormenden de kamer binnen en openden het vuur. De zoon, die nog geen twintig is, werd als gij zelaar meegenomen door de terroris ten. Veldman, die dopr een kogel in zijn rechterbeen was getroffen, lag auto, maakte een vlucht met een heteluchtballon en met zweef vliegtuigen en dergelijke zaken meer. Gisteren maakte hij zijn eerste tochtje met een duikboot. Hij mocht (onder toezicht uiter aard) zelf de periscoop bedienen. van deze vier landen tracht te coördineren, de internationale Rijn commissie, werkt al sinds 1972 aan een regeling die greep moet krijgen op de twee voornaamste bronnen van vervuiling het zout van de Franse potasmijnen in de Elzas en de che mische afvalstoffen uit de West duitse industriecentra. Al die jaren von beraad hebben echter niets concreets opgeleverd. De 1400 kilometer lange rivier, eens zo rijk aan zalm dat de Franse dienst boden klaagden dat hun mevrouwen het te vaak op het menu zetten, is nu zo vuil dat er een rolfiim in ont wikkeld kan worden. Per dag moet de rivier 50 miljoen ton zout ver werken op zijn tocht door een ge bied waar 30 miljoen mensen wonen. Jaarlijks wordt de Rijn niet alleen vervuild door de faeoaliën van ste den als Basel en Bonn maar ook door 1000 ton arsenicum, 200 ton cadmium, 1500 ten lood, 29.000 ton koper, 9000 ten zink en 200 ton chroom. Uit deze smurrie moeten veie Duitse en Nederlandse steden hun drinkwater destilleren, hoewel Rot- bloedend ln zijn bed tot een Jonge vrouw hem uit de kamer wegdroeg en naar een ambulance bracht. Deze kamer waar de zoon zich be vond werd opgeblazen toen Israëli sche militairen donderdagmorgen het hotel bestormden. Het blijkt dat het bericht als zou Israël meteen op het drama van Tel Aviv zou hebben gereageerd door een aanval op Palestijnse kampen in het noorden van Libanon op een ver gissing berust. Vijf Libanese vliegtuigen zijn in het noorden van Libanon abusieve lijk onder vuur genomen, zo heeft een militaire woordvoerder in Bei roet bekendgemaakt. De toestellen, die op circa drieduizend meter hoog te vlogen, werden niet geraakt. De woordvoerder zei niet wie op de vliegtuigen had geschoten, maar van goedingelichte zijde is verklaard dat de luchtafweer van Palestijnse kampen in het noorden van Libanon in actie was gekomen in de veronder- steOOimg dat er een Israëlische lucht aanval op komst was. Aanslag In de omgeving van de Parijse Champs Elyseés ls gister avond een bomaanslag gepleegd op de tweede verdieping van een ge bouw, waar zich een bureau bevindt van de nieuwsdienst van de rechtse Westduitse krantenmagnaat Axel Springer. Volgens de brandweer die 20 minuten tevoren door een onbe kende telefonisch was gewaar schuwd dat er zich in het gebouw 'n bom bevond, vielen er geen slacht offers. De schade is echter groot. ALGIERS (Reuter) De Sjah van Perzlë en de Iraakse vice-president Saddam Hoessein hebben gisteren ln Algiers in aanwezigheid van de Al gerijnse president Boumedienne een akkoord getekend dat een eind moet maken aan de gespannen verhou ding tussen de twee landen. Iran en Irak hebben de afgelopen zes Jaar op vijandige voet met elkaar ge leefd. Af en toe kwam de spanning tot uitbarsting in grens-conflicten. De laatste tijd was het belangrijk ste wrijvingspunt de Iraanse steun aan Koerdische rebellen, die een afscheidingsoorlog voeren tegen de centrale regering in Bagdad. Het akkoord houdt warschijnlijk ook in dat Iran die steun nu zal stopzetten. In gesprekken tussen de Sjah en de Iraakse vice-president is overeen gekomen dat de twee landen 'alle hangende problemen' zullen regelen, zo verklaarde de Algerijnse presi dent Boumedienne. De Sjah en Hoessein zijn in Algiers voor de con ferentie van olieproducerende lan den. Boumedienne heeft bemiddeld bij de totstandkoming van het ak koord. Volgens een Iraans-Iraaks com munique behelst het akkoord de vol gende afspraken: De twee landen zullen werken aan een definitieve afbakening van hun grenzen op basis van het proto col van Constantinopel van 1913 en de tetrdam die pogingen kortgeleden als hopeloos heeft opgegeven. En nog steeds neemt de vervuiling toe. De Fransen erkennen dat hun zoutloeing in de lift zit, terwijl de Nederlanders de Duitsers ervan be schuldigen dat zij zo goed als niets tegen de chemische vervuiling on dernemen. Het uitblijven van grootscheepse te genmaatregelen kan ook worden te ruggevoerd op de mate van belang rijkheid die de vier Rijnlanden aan het probleem toekennen. Voor de Nederlanders, die aan de beneden loop andermans vuil over zich krij gen uitgestort, heeft de Rjjnpohuitie de hoogste prioriteit. De Westduitse regering, die nieuwe financiële lasten voor zijn Industrie wil vermijden, acht de zaak duidelijk minder urgent en voor de Fransen, die helemaal geen drinkwater uit de Rijn betrekken, geldt dat nog in sterkere mate. Wat de Franse zoutvervuüing be treft werd men het in 1972 ln prin cipe eens de zouten niet meer op het Rijnwater te lozen, maar tegen ge verslagen van een grens-commlssie van 1914. Bij het afbakenen van de wa terwegen zal een lijn tussen de diep ste punten van de rivier als leidraad worden gebruikt. De gespannen verhouding tussen Irak en Iran ontstond nadat Iran in i969 een verdrag opzegde inzake de scheepvaartrechten op de grensrivie ren van de Sjat-al-Arab-delta aan de Perzische golf. Op deze manier zal de veiligheid en het wederzijds vertrouwen her steld worden langs de gemeenschap pelijke grens. De twee partijen verplichten zich tot het uitoefenen van een strikte con trole op de grenzen teneinde van weerszijden een eind te maken aan alle infiltraties met een ondermij nend doel. (deze passage wordt ge zien als een Iraanse toezegging de steun aan de Koerden in Irak stop te zetten). Deze punten worden beschouwd als fundamentele onderdelen van een globale regeling en elke handeling in strijd hiermee is onverenigbaar met de geest van het 'akkoord van Algiers'. In het communiqué wordt voorts herinnerd aan de beginselen van ter ritoriale integriteit, onschendbaarheid van de grenzen en niet-inmenging ln de binnenlandse aangelegenhe den. Voorts is besloten dat de mlnis- meensohappelijke kosten im Frank rijk op te slaan. Nederland zou 34 prooent van de rekening betalen, Frankrijk en West-Duitsland elk 30 procent en Zwitserland 6 procent. Men kon het echter niet eens wor den over de manier waarop het göd moest wonden betaald. Nu, driie jaar later, zegt de Franse regering dat die oorspronkelijk genaamde kosten 25 miljoen dollar over 20 jaar zijn gestegen tot 200 miljoen dollar. Hoe wel in het oorspronkelijke bedrag geen rekening was gehouden met de inflatie zijn alle betrokkenen wel ge. weldiilg geschrokken. Hoewel de Duitsers de Fransen ver wijten dat ze Bonn een te hoge re kening willen presenteren, beschou wen de Nederlanders en de Fransen de Bondsrepubliek als de grootste dwarsligger voor een slagvaardig Rymbeleid. Jaap de Hoop Scheffer, hoofd West- europese aangelegenheden op het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft zonder omwegen gesteld, dat Bonn terugschrikt voor de hoge kosten waarop de eigen ohemiische industrie zou worden ge- te rs van de twee landen elkaar op 15 maart in Teheran zullen ont moeten. Vervolgens zullen officiële bezoeken volgen van de Sjah van Perzië aan Bagdad en van Saddam Hoessein aan Teheran. Ook zullen de twee landen in contact blijven met president Boumedienne. Geen abortus in Zwitserland BERN De Zwitserse Nationalrait* die 200 rechtstreeks gekozen leden telt, heeft besloten de weit dde abor tus verbiedt behalve im het geval dat het leven van de moeder gevaar loopt, niet te wijzigen. Basken De Spaanse politie heeft zeven personen gearresteerd die zou den behoren tot de Baskische on dergrondse organisatie ETA. Bij de arrestanten zijn een priester, een vrouw en vijf studenten. In de wo ning van de priester zou 12 kilo ille gaal propagandamateriaal zijn ge vonden. In Ermua, een stad bij Bil bao, zijn verleden week tien perso nen aangehouden, die eveneens lid zouden zijn van de ETA. tracteerd wonmieer er aan de vervul ling paal em perk zou worden ge steld. Juist ln een ttfd van economische te. ruggang lijkt Bonn biet van zins de concurrentiepositie van zijn chemi sche industrie door extra zware las ten (verder) te ondergraven. Frankrijk em Nederland willen een lijst aanleggen van alle RiJnvervuilers ook die welke op de zij. em bijrivie ren lozen, en willen de Rijncommis sie mandaat geven voor het gehele Rijnbekken. West-Duitsland noemt deze plannen echter onuitvoerbaar. Hoewel men op nationaal niveau doorgaat met het gevecht tegen de Rijnvervuiling, lijken de moeilijkhe den die op het internationale vlak moeten wonden overwonnen toren hoog Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Binin:n- landse Zaken verklaarde dat de eer- dier gestelde doelen „wellicht iets te hoog gegrepen" zijn geweest en Le. frou zed bang te zijn dot de golf mi lieubewustzijn onder druk van de huidige economische moeilijkheden la weggeëbd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9